PDA

Επιστροφή στο Forum : Διήγηση μιας αναβάθμισης.....



ZX1234R
15-04-08, 19:33
Έπειτα απο μακρόχρονη επιμονή και υπομονή,άπειρα freezes και περισσότερα bod απο όσα μπορώ να θυμηθώ (ας μην ξεχνάμε και τα χαμηλά fps) ήρθε η ώρα για αναβάθμιση. Κολλημένος με έναν p4 2.4 northwood, nvidia 6800 ultra και 2x1 gb ddr400 πήρα την απόφαση να τα σκάσω. Η προετοιμασία (ψυχολογική πάντα) πήρε 2 μήνες. Έως που ήρθε ένας φίλος και μου έδωσε ένα dual layer με το crysis. Τρελάθηκα λοιπόν και έκανα μαζική παραγγελία απο e-shop τα αντικείμενα που φαίνονται και στην υπογραφή μου. Το στήσιμο διήρκεσε ούτε λίγο ούτε πολύ 3! ολόκληρες ώρες (πάει ο μεσημεριανός καφές του σαββάτου). Έβαζα και έβαζα και έβαζα και έβαζα μέχρι που δεν είχε άλλο χώρο το κουτί και άρχισα να μαζεύω τα καλώδια. Εξοπλισμένο το pc με την αιχμή δόρατος της κάθε τεχνολογίας και δυστυχώς με αερόψυξη (5 ανεμιστήρες κουτιού, 2 των καρτών και 1 του τροφοδοτικού) ήταν έτοιμο να πάρει μπροστά. Με το που το βάζω στο ρεύμα == ΤΣΟΥΠ == πέφτει το ρελέ του δωματίου. Το σηκώνω, πλησιάζω το pc και παίρνω βαθειά ανάσα. Το θηρίο ξύπνησε και έκανε τόσο θόρυβο λες και ήταν έτοιμο να απογειωθεί και να φύγει απο το παράθυρο. Για κακή μου τύχη στα xp έπαιζε μόνο η μία διπύρηνη και έτσι έβαλα vista. Το πρώτο πράγμα φυσικά μετά την εγκατάσταση ήταν το τρέξιμο του 3D Mark 06. Όχι μόνο έπαιξαν όλα τα benches σε maximum ποιότητα αλλά έβγαζε και πάρα πολύ καλά fps. Το τελικό σύνολο κάπου στα 13500 points. Φυσικά ο επεξεργαστής ακούμπησε τους 60 βαθμούς κελσίου και οι κάρτες γραφικών "χάιδεψαν" τους 80! Μοναδική λύση είναι η υδρόψυξη γιατί στο τέλος θα ψήνω κοτόπουλο στην σχάρα. Μην ξεχνάμε και την αγορά mini itx (σκέφτομαι το via artigo) γιατί πλέον το pc αυτό θα τρέχει maximum 2 ώρες την ημέρα.

Ήθελα να πώ την ιστορία μου και να μοιραστώ την εμπειρία μου με ανθρώπους που ήξερα πως θα με καταλάβουν.

Φιλικά.

cranky
15-04-08, 20:39
Το δωμάτιό σου εχει δικό του ρελέ ? Μήπως εννοείς "ασφάλεια" ?
Απο τί είχε πέσει ?
Ξαναέπεσε απο τότε ?
( Μεγειά.Καλοδούλευτο το μηχάνημα.Πόσο το κοστουμάκι ?)

ZX1234R
15-04-08, 23:01
Σε ευχαριστώ πολύ ρε man.

Λέγοντας ρελέ εννοούσα ασφάλεια (σόρυ). Το δωμάτιό μου πάντως έχει 2 ξεχωριστές γραμμές ρεύματος - ευτυχώς - . Το φαινόμενο παρατηρείται μόνο όταν βγάζω το pc απο το πολύμπριζο και το ξαναβάζω. Αν παραμείνει στο ίδιο socket δεν έχει πρόβλημα. Πάντως παίζει το πολύμπριζο να είναι κομπλεξικό γιατί απο την αρχή δεν έπαιζαν τα 4 απο τα 8 sockets αλλά ευτυχώς η APC το καλύπτει εφ'όρου ζωής.

Όλη η ιστορία μου έχει κοστίσει μέχρι στιγμής κάπου στα 2000 αλλά υπολογίζω κανένα 700άρι ακόμη γιατί τα waterblock των καρτών κάνουν 120 ευρώ (made by EK σε nickel χρώμα). Είναι πάντως κάτι που θα ευχαριστηθώ για πολύ καιρό ακόμη οπότε δεν έπαθα σοκ όταν τα έσκαγα. Άσχετα βέβαια που είχανε μουλιάσει τα χαρτονομίσματα απο το κλάμα. :cry::cry::cry::cry:

cranky
15-04-08, 23:43
Το πολύπριζο άλλαξέ το οσο είναι καιρός.


Είναι πάντως κάτι που θα ευχαριστηθώ για πολύ καιρό ακόμη
Είμαι σίγουρος. :oneup:

mach
16-04-08, 10:06
Δε λέω... μεγειές... αλλά 2500€ για να παίζεις crysis;
Δεν έπαιρνες ένα xbox να ξεμπερδεύεις;

ZX1234R
16-04-08, 13:29
Το σκέφτηκα και αυτό. Αλλά τελικά με το pc κάνω όλες μου τις δουλειές όχι μόνο gaming. Βέβαια υπάρχει και το γεγονός ότι fps δεν μπορώ να παίξω με gamepad.

Patentman
17-04-08, 03:42
Με γεια και καλη απολαυση.

Δοκιμασε να βαζεις την μπριζα με την αναποδη φορά απο οτι την βαζεις τωρα.

Οσο για την συνθεση φαινεται πολυ hi-tek και δεν πρεπει να την υποτιμας λεγοντας πως ειναι για παιχνιδια, ειναι μια ολοκληρωση ονειρου.

Βεβαια σε λιγακι η συνθεση αυτη θα ειναι περασμενη ξεχασμενη μιας και ολα αλλαζουν εν ριπη μοδος.

Δεν πειραζει, αφου τα εδωσες μπορεις να πεις οτι το ευχαρστηθηκες που εστω για πρωτη φορά πηρες κατι που ειναι τοπ (οχι απαραιτητα σε αποδοση αλλά σε κατηγορια ναι) αλλά στο μελλον μπορεις να στηνεις ενα συστημα με το 1/3 της τιμης και να παιζει το ιδιο καλα.
Ετσι ωστε να το αλλαζεις πιο συχνα και να μην μενεις με P4 2.4 σε μια εποχη που ακομα και ενας Celeron ειναι πολυ πιο γρηγορος.

ZX1234R
17-04-08, 10:54
ειναι μια ολοκληρωση ονειρου

Χαχαχα....σε αυτό συμφωνούμε!! Πάντως παρατήρησα διαφορά σε πολλά πράγματα όπως το surfing στο internet. Το μοναδικό που με ξενέρωσε είναι το experience test των Vista. Μου έβγαλε 5,9!!! :hmm:

Patentman
17-04-08, 18:34
Το μαξιμουμ ηταν 5.9 και δεν νομιζω να το αυξησαν (θα το αυξανουν το μαξιμουμ βαση της εποχης, τωρα θεωρουν το 5.9 σαν μεγιστο βαση του τι κυκλοφορει.

ZX1234R
17-04-08, 19:56
:rofl::rofl::rofl::rofl:

Όντως....πώς θα μείνει στην ζωή αυτό το άχρηστο λειτουργικό που λέγεται vista? Δυστυχώς όμως μόνο με αυτό βλέπεις σοβαρές επιδόσεις. Damn you Microsoft!!!

schumifer
20-04-08, 14:12
Μπω Μπωωωωωωωωωω
Πες μας όμως και πόσο ανεβαίνουν οι κάρτες και πάνω από όλα πόσο ανεβαίνει ο Β3 επεξεργαστής ........
Μεγειές

ZX1234R
20-04-08, 19:57
Με αέρα ακόμη δεν έχω κάνει πειράματα. Περιμένω το κιτάκι υδρόψυξης την άλλη εβδομάδα οπότε θα κάνω εκτενής δοκιμές. Σύμφωνα με το Ati overdrive οι κάρτες φτάνουν μέχρι 878 Mhz για gpu και 955 mhz για μνήμες. Για λίγο βέβαια που το δοκίμασα στην κάρτα που είναι πιο κοντά στους ανεμιστήρες στα maximum χτύπησε 85 βαθμούς σε 2 δευτερόλεπτα. Μην καούν κιόλας. :p

Patentman
20-04-08, 20:22
Γιατι εχεις την εντυπωση πως δεν θα πιανουν και θα ξεπερνανε τους 85 βαθμους;
Μα φυσιολογικο ειναι.
Ειδικα οταν οι καρτες ειναι τετοιου ειδους αλλά και ειδικοτερα οταν μεσα σε ενα κουτι εχεις βαλει 2 διπλοπυρηνες καρτες, εναν επεξεργαστη φουρνακι και μια μητρικη που βραζει μαζι με τις μνημες (αν εχεις ανεβασει ταση) αλλά και τους δισκους.

Αυτο ειναι σομπα, δεν ειναι υπολογιστης.

Δεν θα πρεπει να σε ανησυχει ομως, ουτε και καιγονται οι καρτες.
Οι καρτες ως οφειλουν θα κανουν throttling οταν η θερμοκρασια ξεπερασει τα ασφαλη ορια.
Απο full 3D mode θα περασουν σε low power 3D mode, ακριβως για να μην καουν.

Αυτος ειναι και ο λογος που πολλοι κανουν υπερβολικο overclocking στην καρτα γραφικων και αντι για καλυτερα και περισσοτερα καρε παιρνουν σπασιματα και τα παιχνιδια να σερνονται.
Επιπλεον οι μνημες στις καρτες εχουν και αυτες τον ρολο τους, οταν το παρακανεις το bios της καρτας χαλαρωνει τα timings ωστε να μην πετανε λαθη.
Με αποτελεσμα απο ενα σημειο και μετα αντι για καλυτερα τα πραγματα ειναι χειροτερα.

Α, και μην νομιζεις οτι στο 3DMark οι διαφορες που θα δεις ειναι οι πραγματικες.
Στο παιχνιδι επανω τα πραγματα αλλαζουν.

Cosmonaut
20-04-08, 22:18
Επιπλεον οι μνημες στις καρτες εχουν και αυτες τον ρολο τους, οταν το παρακανεις το bios της καρτας χαλαρωνει τα timings ωστε να μην πετανε λαθη.

Μήπως έχεις κάποιο link γι'αυτό που λες;
Πρώτη φορά το ακούω και δεν μου μοιάζει πιθανό σενάριο γιατί το bios κάνει ακριβώς αυτό που λέει η λέξη και όχι κάτι που θα μπορούσε να είναι spd profile στις μνήμες (που και πάλι δεν ενεργοποιήται αυθαίρετα).

Patentman
20-04-08, 22:38
Μήπως έχεις κάποιο link γι'αυτό που λες;
Πρώτη φορά το ακούω και δεν μου μοιάζει πιθανό σενάριο γιατί το bios κάνει ακριβώς αυτό που λέει η λέξη και όχι κάτι που θα μπορούσε να είναι spd profile στις μνήμες (που και πάλι δεν ενεργοποιήται αυθαίρετα).


Μα εννοειται οτι το bios ειναι "εξυπνο" και προλαμβανει την ασχeτοσυνη του χρηστη που θελει τις μνημες απο DDR3 1600 στα 1900 ή παραπανω.
Aν του εκοβε την χαρα και τον αφηνε στα κρυα του λουτρου μενοντας στα 1700 τοτε ο πελατης θα ηταν δυσαρεστημενος.
Ετσι του επιτρεπει να "παιξει" και να "κλεψει" την εταιρια φτιαχνοντας μια καρτα με μνημες που δεν εχει ουτε το καλυτερο μοντελο.
Πως ομως;
Χαλαρωνοντας τα timings ωστε να δουλευει, ασχετα αν επιδοσεις πεφτουν.

Τι λινκ να δωσω;
Αν εχεις "παιξει" με Rivatuner και πιο πολυ με NiBiToR θα ηξερες.
Αν επιπλεον ειχες δει με ενα αλλο εργαλειο (που μου διαφευγει αυτη την στιγμη) τι εγγραφες εχει καθε bios αλλά και πως μπορεις να δεις το EPP απο τις μνημες τοτε παλι δεν θα το αμφισβητουσες.

Δες σχετικο καπως θεμα: Περί SPD, εγγυημένη ταχύτητα μνήμης και να ξέρουμε τι αγοράζουμε. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=160419)
Θα δεις περι EPP.
Αυτο το εκανε η nvidia ωστε να μην κανει οτι θελει ο καθε κατασκευαστης στο bios (ασχετα αν εξακολουθει να το κανει).

Cosmonaut
21-04-08, 08:40
To EPP το γνωρίζω αλλά έχω δει οτι αναφέρεται μόνο σε RAM του Η/Υ σε συνδιασμό με OC και οχι σε κάρτες γραφικών.

Επίσης αυτά τα tools (atitools-rivatuner κλπ) σε αφήνουν να πειράξεις timings αλλά ουσιαστικά τα επιβάλουν (forced setings) και δεν υποστηρίζονται κανονικά γι'αυτό και σου λένε οτι το κάνεις μεν αλλά έχεις την ευθύνη δε αν πάθει κάτι το hardware.

Ανάλογα και σε κεντρική μνήμη Η/Υ όταν κλοκάρεις και χτυπάς συχνότητες που δεν είναι στα προφίλ της μνήμης αλλά μπορείς να χαλαρώσεις τα timings χειροκίνητα για να δουλεύουν χωρίς λάθη. Δεν γίνεται αυτόματα. Αυτό ουσιαστικά λέω όχι οτι δεν μπορείς.

Patentman
21-04-08, 17:01
Στις καρτες γινεται αυτοματα.
Το bios περιεχει πληροφοριες για καθε συχνοτητα μνημης τι ακολουθια timings θα εφαρμοζει.
Κανονικα το EPP βγηκε ωστε οι κατασκευαστες να χρησιμοποιουν το reference bios και να βαζουν τα τσιπακια μνημης που θελουν, και αναλογα με το τι τσιπακια φοραει να βγαινει ο χρονισμος και τα timings αναλογα (κατι που δεν συμφερει ομως τις εταιριες αφου βαζουν φθηνα τσιπακια με ιδια συχνοτητα αλλα χαλαροτερα timings). Ετσι η χρηση του στις καρτες γραφικων ειναι σε πρωιμο σταδιο, αν και σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι στις μνημες συστηματος (μητρικης).

Μονο αν τροποποιησεις το bios μπορεις να αλλαξεις αυτη την ακουλουθια ή οταν ορισεις forced τα timings που θελεις με καταλληλα εργαλεια (αλλά ειναι σιγουρο οτι θα κρασαρει η καρτα).

Ειχα παιξει αρκετα με μια 6800LE που ειχα.
Πλεον δεν τις πειραζω.

ZX1234R
28-04-08, 14:18
Βεβαια σε λιγακι η συνθεση αυτη θα ειναι περασμενη ξεχασμενη μιας και ολα αλλαζουν εν ριπη μοδος.

Και να που ο πατεντ είχε δίκιο. Μόλις ανακοινώθηκε η γενιά 48ΧΧ της ΑΤΙ. 4870Χ2!!!!! Ευτυχώς που δεν πρόλαβα να αγοράσω τα waterblocks.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.