PDA

Επιστροφή στο Forum : Static IP και Mail Server εντός εταιρίας



skipper1967
16-04-08, 00:05
Τι σημαίνει κατά τη γνώμη σας αυτό?

Σε ό,τι αφορά στα πακέτα Static (με 1 Static IP), η OTENET δεν παρέχει τη δυνατότητα λειτουργίας DNS, Web & Mail server στο χώρο του πελάτη.

(Από το site του connx για τα εταιρικά πακέτα ADSL).

Είναι κομμένες οι πόρτες πχ. 25 για το smtp, ή απλά η Otenet δεν αναλαμβάνει να σου εγκαταστήσει mail server στον χώρο σου?

gkontos
16-04-08, 11:15
Τι σημαίνει κατά τη γνώμη σας αυτό?

Σε ό,τι αφορά στα πακέτα Static (με 1 Static IP), η OTENET δεν παρέχει τη δυνατότητα λειτουργίας DNS, Web & Mail server στο χώρο του πελάτη.

(Από το site του connx για τα εταιρικά πακέτα ADSL).

Είναι κομμένες οι πόρτες πχ. 25 για το smtp, ή απλά η Otenet δεν αναλαμβάνει να σου εγκαταστήσει mail server στον χώρο σου?

Είναι κομμένες. Θα πρέπει να πάρεις και το πακέτο με τις έξτρα IP

s_samaras
16-04-08, 23:27
Είναι κομμένες. Θα πρέπει να πάρεις και το πακέτο με τις έξτρα IP

:hmm: Δεν νομίζω gkontos να είναι κομμένο τίποτα ... μάλλον το δεύτερο. Απλά μην περιμένεις και smtp relay πχ :whistle:

arhatzad
18-12-09, 11:14
Και εγώ ήθελα να το κάνω αυτό και πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι απαγορεύετε και ότι αν θέλω κάτι τέτοιο να πάω στο πακέτο με τις 16 ΙΡ. Δηλαδή το μπλοκάρουν

anon
18-12-09, 11:35
Απο όσο ξέρω, γενικώς η ΟΤΕΝΕΤ μπλοκάρει τις πόρτες κάτω απο 1023 για λόγους ασφαλείας. Μπορείς όμως να ακυρώσεις αυτό το μπλοκάρισμα, μπαίνοντας στον λογαριασμό σου.

Οπότε με αυτό τον τρόπο μπορείς να ανοίξεις και ναναι προσβάσιμη η πόρτα 25 (και όλες οι άλλες).

Οσον αφορά τον email server, εννοείται ότι πρέπει να στηθεί στον δικό σου χώρο, με τις ανάλογες ρυθμίσεις και στον ρούτερ. Οπως επίσης θα πρέπει να μπούν οι σχετικές ρυθμίσεις και στο διαχειριστή του domain σου, ώστε να έχεις τα σχετικά MX & TXT (SPF) records.

@ ADSLgr.com All rights reserved.