PDA

Επιστροφή στο Forum : "Δωρεάν φορητότητα επιπλέον αριθμών"

ankodim
15-04-08, 23:46
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι σημαίνει η φράση αυτή "Δωρεάν φορητότητα επιπλέον αριθμών" η οποία φαίνεται στο site της hol ;

Ευχαριστώ

ariadgr
15-04-08, 23:48
Θα ήθελα να ρωτήσω, τι σημαίνει η φράση αυτή "Δωρεάν φορητότητα επιπλέον αριθμών" η οποία φαίνεται στο site της hol ;

Οτι εαν έχεις πάνω από έναν αριθμό στη γραμμή του τηλεφώνου σου (π.χ. ISDN με MSN) ή ίσως 2 PSTN, μπορείς να μεταφέρεις τους αριθμούς στη HOL αντί να τους χάσεις, και θα χτυπάνε όλοι στην ίδια γραμμή.

ankodim
15-04-08, 23:53
Δηλαδή, για να καταλάβω, θα έχω 2 ξεχωριστούς αριθμούς όπως όταν είχα ISDN ;

ariadgr
15-04-08, 23:55
Δηλαδή, για να καταλάβω, θα έχω 2 ξεχωριστούς αριθμούς όπως όταν είχα ISDN ;

Προσοχή, 2 αριθμούς, όχι 2 γραμμές (τουλάχιστον με την PSTN υλοποίηση που πλέον δίνει η hol).
Kαι αυτό με την προϋπόθεση ότι έχεις αυτή τη στιγμή τους 2 αριθμούς για να τους μεταφέρεις στη hol.

ankodim
16-04-08, 00:01
Μόνο για να με παίρνουν δηλαδή ; Δεν θα μπορώ να καλώ από το ένα νούμερο και να με καλούν στο άλλο ;

ariadgr
16-04-08, 00:06
Δεν θα μπορώ να καλώ από το ένα νούμερο και να με καλούν στο άλλο ;

Ταυτόχρονα πάνω από μία κλήση ΔΕΝ θα μπορείς να πραγματοποιείς.

DSLaManiaC
16-04-08, 00:06
Θα σε καλούν σε όλα αλλά θα καλείς μόνο απο το βασικό.

ankodim
16-04-08, 00:17
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο ύπρξης μιας τέτοιας υπηρεσίας η οποία διαφημίζεται κι'όλας. Ποιός ο λόγος να έχω τρία ή δεκατρία νούμερα απλά και μόνο για να με καλούν ;

........Auto merged post: ankodim added 2 Minutes and 37 Seconds later........

Εγώ προσωπικά ήθελα να φύγω από την 4thnet και να πάω στην hol για το 2ο νούμερο. Απ'ότι κατάλαβα τελικά μάλλον ήταν λάθος μου που έκανα την αίτηση.

ariadgr
16-04-08, 00:17
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο ύπρξης μιας τέτοιας υπηρεσίας η οποία διαφημίζεται κι'όλας. Ποιός ο λόγος να έχω τρία ή δεκατρία νούμερα απλά και μόνο για να με καλούν ;

Σου εξήγησα παραπάνω στο δεύτερο μήνυμα.
Αν πάλι δεν σου χρησιμεύει αυτή η δυνατότητα, απλά δεν τη ζητάς.

Stefanos83
16-04-08, 09:07

........Auto merged post: ankodim added 2 Minutes and 37 Seconds later........

Εγώ προσωπικά ήθελα να φύγω από την 4thnet και να πάω στην hol για το 2ο νούμερο. Απ'ότι κατάλαβα τελικά μάλλον ήταν λάθος μου που έκανα την αίτηση.

Παρε ενα τηλεφωνάκι και μάθε αν θα πάρεις 2ο νούμερο η όχι . Σε αρκετά dlsam ακόμα που παίζουν με VoIP μεχρι και σήμερα δίνονται 2 νούμερα . Απλα επειδή δεν ειναι στανταρ το χει ξηλώσει η εταιρεία απο το site . Παρε - μάθε και το συζητάμε :) .

dimitris_v
16-04-08, 10:18
Θεωρώ μεγάλο μείον για τη hol την κατάργηση της δωρεάν δεύτερης γραμμής. Προσωπικά για μένα είναι αυτή τη στιγμή ο μοναδικός λόγος που δεν περνάω σε 2play. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δύο-τρία εναλλακτικά πακέτα ανάλογα με το τι χρειάζεται ο καθένας για να καλύπτονται λίγο πολύ όλοι. π.χ εμένα δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα διεθνή τηλέφωνα. Είμαι σαράντα χρονών και δεν έχω τηλεφωνήσει ποτέ μου στο εξωτερικό. Θα μπορούσε να μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω π.χ μεταξύ διεθνών και κινητών ή δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Δε γνωρίζω το κόστος, τα παραδείγματα είναι τυχαία, απλά διαφωνώ με την πολιτική one size

chrand
16-04-08, 10:31
Θεωρώ μεγάλο μείον για τη hol την κατάργηση της δωρεάν δεύτερης γραμμής. Προσωπικά για μένα είναι αυτή τη στιγμή ο μοναδικός λόγος που δεν περνάω σε 2play. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δύο-τρία εναλλακτικά πακέτα ανάλογα με το τι χρειάζεται ο καθένας για να καλύπτονται λίγο πολύ όλοι. π.χ εμένα δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα διεθνή τηλέφωνα. Είμαι σαράντα χρονών και δεν έχω τηλεφωνήσει ποτέ μου στο εξωτερικό. Θα μπορούσε να μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω π.χ μεταξύ διεθνών και κινητών ή δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Δε γνωρίζω το κόστος, τα παραδείγματα είναι τυχαία, απλά διαφωνώ με την πολιτική one size

Συμφωνώ μαζί σου,
προτιμώ να μου δώσει επιλογή, αντί για διεθνής κλήσεις να μπορώ να έχω παραπάνω κινητά.

dimstog
16-04-08, 11:21
Δε γνωρίζω το κόστος, τα παραδείγματα είναι τυχαία, απλά διαφωνώ με την πολιτική one size

Όντως έτσι είναι. Οι εναλλακτικοί αλλάζουν συνέχεια τα πακέτα τους και δεν αφήνουν και περιθώρια επιλογής γιατί τείνουν προς το ίδιο πακέτο όλα. Είναι δυνατόν και οι τρεις μεγάλοι εναλλακτικοί να μην έχουν ένα πακέτο naked ADSL;

theopan
17-04-08, 09:18
Είναι δυνατόν και οι τρεις μεγάλοι εναλλακτικοί να μην έχουν ένα πακέτο naked ADSL;

Είναι και δυστυχώς μπορεί να είναι για αρκετό καιρό ακόμα. Γιατί το naked adsl "έως 24" θα είναι παράλογο να χρεώνεται πλέον πάνω από 15 ευρώ/μήνα. Και γιατί η "κονόμα" είναι οι "απεριόριστες" προς Χαβάη, Σιγκαπούρη, Ουζμπεκιστάν κλπ. Πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών χρηστών, τους χαρίζουμε λεφτά με την απεριόριστη τηλεφωνία.

Πύρρος
17-04-08, 09:28
Είναι και δυστυχώς μπορεί να είναι για αρκετό καιρό ακόμα. Γιατί το naked adsl "έως 24" θα είναι παράλογο να χρεώνεται πλέον πάνω από 15 ευρώ/μήνα. Και γιατί η "κονόμα" είναι οι "απεριόριστες" προς Χαβάη, Σιγκαπούρη, Ουζμπεκιστάν κλπ. Πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών χρηστών, τους χαρίζουμε λεφτά με την απεριόριστη τηλεφωνία.

Μα με το καλημέρα θέλουν €8 για το full LLU από τον ΟΤΕ. Με τα υπόλοιπα €7 θεωρείς ότι μπορούν να πληρώσουν την πόρτα στο dslam, το backhaul, το διεθνές BW, να σου δώσουν εξοπλισμό, να έχουν ΤΥ και να βγάλουν και κέρδος;

theopan
17-04-08, 09:42
Μα με το καλημέρα θέλουν €8 για το full LLU από τον ΟΤΕ. Με τα υπόλοιπα €7 θεωρείς ότι μπορούν να πληρώσουν την πόρτα στο dslam, το backhaul, το διεθνές BW, να σου δώσουν εξοπλισμό, να έχουν ΤΥ και να βγάλουν και κέρδος;

Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Για αυτό με τα σημερινά δεδομένα δεν θα δώσουν σύντομα naked adsl. Δεν "χωράει" τιμολογιακά πουθενά.

dikal
17-04-08, 09:42
Πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών χρηστών, τους χαρίζουμε λεφτά με την απεριόριστη τηλεφωνία.

Όταν ήμουν στον ΟΤΕ, πλήρωνα 95-100 ευρώ το δίμηνο, χωρίς ADSL, σκέτο τηλέφωνο, και γύρω στις 7-8 ώρες χρόνο ομιλίας. Τώρα πληρώνω περίπου 80 ευρώ το δίμηνο, με ίδιο ή μεγαλύτερο χρόνο ομιλίας και το ADSL.
Σ' αυτό λοιπόν που λες έχω άλλη άποψη, ή μάλλον υπάρχουν 2 ενδεχόμενα: Είτε δεν τους χαρίζουμε λεφτά, ή (αν σ' αυτούς χαρίζουμε λεφτά) αυτός που μας τα έπαιρνε πριν το παράκανε λιγάκι.

aa144
17-04-08, 12:50
Telefonet 1024 από Vivodi. Καλό και φθηνό, για όποιον ενδιαφέρεται και αντέχει (τη Vivodi).

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.