PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα γραμμης. αποσυνδεσεις/χαμ ταχυτητα.



batraxos
16-04-08, 00:55
Καλησπερα. Απευθηνομαι σε σας μπας και γνωριζεται κατι παραπανο γιατι η ΤΥ της φορθνετ με αγνωει συνεχως.
Εχω adsl μεσω 4νετ και τηλεφωνο μεσω ΟΤΕ (ISDN).
Εδω και ενα μηνα περιπου εχω σοβαρα προβληματα με την γραμμη μου.
Συχνες αποσυνδεσεις, ιδιαιτερα καθε φορα που χτυπαγε το τηλ,(γενικοτερα οποτε ανοιγε ενα καναλι Β στο νετμοντ),χαμηλωτερες ταχυτητες (4-5MBps αντι για 9-10 που ειχα συνηθως).
Απ ολα αυτα θεωρησα οτι υπαρχει προβλημα στο splitter και το οποιο αλαξα.Το προβλημα παρεμεινε, οποτε αγορασα καινουριο ακριβοτερο , αλλα τα προβληματα παρεμειναν.
Της τελευταιες δυο βδομαδες ομως τα πραγματα εχουν παραγινει.
Αποσυνδεσεις καθε 10-15 λεπτα (εχω αλαξει 3 νετμοντ και 5-6 splitter), αποσυνδεσεις καθε φορα που χτυπαει το τηλ,συνεχομενες αποσυνδεσεις ακομα και με το νετμοντ απενεργοποιημενο και συνδεοντας κατευθειαν τη γραμμη στο router.
Τα router που εχω δοκιμασει ειναι το siemens της 4νετ και ενα usr9108.
Οπως καταλαβενεται με τετοιες συνθηκες, οποιαδηποτε χρηση του διαδυκτιου ειναι αδυνατη.
Η τεχνικη υπηρεσια της 4νετ εχει ενημερωθει απειρες φορες , ζητοντας μου καθε φορα να κανω τα ιδια βηματα που εχω κανει 1000 φορες, και μετα απλα αγνοοντας με (ποτε κανενας τεχνικος δεν με πειρε τηλεφωνο οπως με διαβεβαιωσαν απ το τηλ κεντρο).


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2385 Kbps 905 Kbps
Attainable Line Rate 3292 Kbps 905 Kbps
Noise Margin 8.8 dB 8.6 dBLine
Attenuation 45.0 dB 27.9 dB
Output Power 13.3 dBm 18.3 dBm

hel
16-04-08, 09:54
Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην συνδεσμολογία σου . Γιατί δεν καλείς έναν τεχνικό αφού δεν βγάζεις άκρη μόνος σου;

batraxos
16-04-08, 18:28
Εχει ερθει και ηλεκτρολογος και συνδεσαμε το router κατευθειαν στην αρχη της γραμμης ,στο κουβουκλιο οπου ερχετε η γραμμη απ τον ΟΤΕ χωρις αποτελεσμα, ωστε να σιγουρεψω οτι δεν ειναι θεμα καλωδιωσης μεσα στο σπιτι.
Επεισης τα προβληματα αρχισαν μετα απο καποιο καιρο, συνεπως τα παντα δουλευαν κανονικα στην αρχη.

rip
16-04-08, 18:48
καλησπερα
εχω κ εγω παρομοιο προβλημα με την 4νετ εδω κ 10 μερες περιπου και δεν μπορω να βγαλω ακρη... η τεχνικη τουσ υποστηριξη ειναι απαισια κ οι μισοι που εργαζονται εκει ειναι ασχετοι με το αντικειμενο... ειναι τραγικο γιατι κανεις δεν ξερει να με βοηθησει κ δεν ξερω πλεον τι να κανω!!!!
πριν απο 10 μερες περιπου χωρις ιδαιτερο λογο κανενασ browser δεν ανοιγε σελιδες στον η/υ μου... το ρουτερ που μου ειχε στειλει η 4νετ συνχρονιζε κανονικα... μετα απο τουλαχιστον μισαωρο στην αναμονη οτεχνικος με τον οποιο μιλησα αφου δοκιμασαμε καποιες ρυθμησεις ειπε πως το προβλημα ειναι μαλλον στο ρουτερ.. ετσι κ αλλιως ειχα σκοπο να το αλλαξω κ αγορασα ενα καινουριο D-link το οποιο μολις το συνδεσα δεν συνχρονιζε καν.. μετα απο πολλες προσπαθειες κ πολλα τηλ στο κεντρο τεχνικης υποστηριξης μου ειπαν πως πιθανον το καινουριο ρουτερ εχει καποιο προβλημα κ αναγκαστικα να το παω πισω κ πηρα ενα αλλο linksys... το οποιο ειχε την ιδια ακριβως συμπεριφορα...!!!!!

πρεπει να σας πω πωσ το προβλημα στην συνδεση δεν το ειχα μονο στο δικο μου η/υ αλλα και σε ενα λαπτοπ με το οποιο προσπαθουσα να συνδεθω...

δηλωσα βλαβη στον οτε μετα απο παρακινηση της 4νετ κ ο τεχνικος που ηρθε φυσικα δεν βρηκε κανενα προβλημα!!!!

πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω εχει κανεις καμια ιδεα?????

ευχαριστω

υ.γ. η γραμμη μου ειναι επισης ISDN

Monaksia
17-04-08, 07:59
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πραγματάκια σε όσα είπατε κάποιοι….
Batraxos= Είπατε πως το πρόβλημα παρέμεινε ακόμη και όταν ο τεχνικός τοποθέτησε το router στο καφάω. Και αναρωτιέμαι, αυτά τα αναφέρατε στους τεχνικούς της εταιρείας σας;;;;
Αν έχουν γίνει όλοι οι έλεγχοι και από τις δύο πλευρές (Εταιρείας + ΟΤΕ), τότε ίσως είναι μια λύση να σας ανεβάσουν το margin . Αν και είναι θέμα καλωδίωσης, αν όχι στον χώρο σας, σίγουρα σε κάποιον από τους τρεις κατανεμητές.
Θα πρότεινα να πιέσετε και τους δύο. Επίσης μπορείτε να απαιτήσετε να έρθει τεχνικός τους στον χώρο σας. Και αφού, όπως λέτε δεν είναι κάτι δικό σας, δεν θα χρεωθείτε και θα λυθεί το πρόβλημά σας,

Rip= Αρχικός, έκανες λάθος που πήρες κάποιο router εσύ και δεν απαίτησες να γίνει αντικατάσταση και έλεγχος αυτού που είχες. Εν συνεχεία οι εξοπλισμοί που προμηθεύτηκες είναι για ISDN γραμμή; Έκανες δοκιμή στην κεντρική γραμμή του σπιτιού σου χωρίς τηλέφωνα και το netmod;;
Επίσης δεν αναφέρεις. Και με το Siemens πάλι δεν συγχρόνιζε ή παρουσιάστηκε με την αλλαγή του εξοπλισμού;;

Jimsek= Θα ήθελα να σας θέσω μια ερώτηση. Αν εσείς ήσασταν υπάλληλος σε κάποια εταιρεία και είτε ερχόσασταν αντιμέτωπος με τους πελάτες κατά πρόσωπο είτε μέσω τηλεφώνου και αυτός σας έβριζε, θα μένατε εκεί να τον ακούτε;;;
Ή θα του προτείνατε αρχικός να ηρεμήσει και αν δεν γινόταν θα τον παρακαλούσατε να βγει έξω ή θα του κλείνατε την γραμμή, αντίστοιχα;;;
Πρέπει να γνωρίζετε και εσείς και όλοι πως οι υπάλληλοι δεν πληρώνονται ώστε να τους βρίζουν ή να παρέχουν «ψυχολογική» υποστήριξη σε κανέναν. Η δουλειά τους είναι να επιλύουν τα προβλήματα που έχει ο κάθε χρήστης και με τις οδηγίες που τους δίνει ο ίδιος. Α, και δεν τους πληρώνουμε εμείς, από την σύνδεση ή το συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει. Αν έχετε προσέξει, αναγράφει «δωρεάν 24ωρη τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη».
Έλεος δηλαδή πια. Ακούς εκεί καλέστε και βρίστε….


Ευχαριστώ...
Φιλάκια...:star:

hel
17-04-08, 09:43
καλησπερα
εχω κ εγω παρομοιο προβλημα με την 4νετ εδω κ 10 μερες περιπου και δεν μπορω να βγαλω ακρη... η τεχνικη τουσ υποστηριξη ειναι απαισια κ οι μισοι που εργαζονται εκει ειναι ασχετοι με το αντικειμενο... ειναι τραγικο γιατι κανεις δεν ξερει να με βοηθησει κ δεν ξερω πλεον τι να κανω!!!!
πριν απο 10 μερες περιπου χωρις ιδαιτερο λογο κανενασ browser δεν ανοιγε σελιδες στον η/υ μου... το ρουτερ που μου ειχε στειλει η 4νετ συνχρονιζε κανονικα... μετα απο τουλαχιστον μισαωρο στην αναμονη οτεχνικος με τον οποιο μιλησα αφου δοκιμασαμε καποιες ρυθμησεις ειπε πως το προβλημα ειναι μαλλον στο ρουτερ.. ετσι κ αλλιως ειχα σκοπο να το αλλαξω κ αγορασα ενα καινουριο D-link το οποιο μολις το συνδεσα δεν συνχρονιζε καν.. μετα απο πολλες προσπαθειες κ πολλα τηλ στο κεντρο τεχνικης υποστηριξης μου ειπαν πως πιθανον το καινουριο ρουτερ εχει καποιο προβλημα κ αναγκαστικα να το παω πισω κ πηρα ενα αλλο linksys... το οποιο ειχε την ιδια ακριβως συμπεριφορα...!!!!!

πρεπει να σας πω πωσ το προβλημα στην συνδεση δεν το ειχα μονο στο δικο μου η/υ αλλα και σε ενα λαπτοπ με το οποιο προσπαθουσα να συνδεθω...

δηλωσα βλαβη στον οτε μετα απο παρακινηση της 4νετ κ ο τεχνικος που ηρθε φυσικα δεν βρηκε κανενα προβλημα!!!!

πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω εχει κανεις καμια ιδεα?????

ευχαριστω

υ.γ. η γραμμη μου ειναι επισης ISDN

Το νέο ρουτερ είναι annex b?
Δεν συγχρονίζει καθόλου;

iml
17-04-08, 15:09
Ακόμα και το θέμα της υποστήριξης έχουν σκεφτεί τα νομικάρια τους....
βλέπε «δωρεάν 24ωρη τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη»......

jimsek
17-04-08, 18:41
.παρτε βριστε τουσ λιγο(με ωραιο τροπο ομος)
δεν ειπα παρτε τουσ κ βριστε τουσ ...αλλα το νοημα ητανα να τουσ τα χωσετε λιγο να τουσ πιεσετε...τεσπα.δεν ειναι αυτο το θεμα.το θεμα ινε αυτη η ετερια να εξελιχθει κ να δει κ λιγο τον καταναλωτη πιο ανθρωπο....τα λεφτα που τουσ δινουμε δεν τα βρισκουμε στο δρομο, ουτε μασ τα χαριζει κανεις, δουλευουμε κ μασ βγαινει η πιστη.κ απο την στιγμη που εγω προσωπικα κ φανταζομε αρκετοι συμπολιτεσ πληρωνουμε τα παντα στην ωρα τουσ εχουν την υποχρεωαση να μας φερονται πιο ενταξει αλλα μαλλον μασ γραφουν στο παλιο τους καπελο ....κ θα παρεβλεπα τα παντα αν μια φορα στο τοσο μου διναν ετσι για να λεω τα 24mbps,πολλα ζηταω ε;;...δωσε 20..καλα θα ειμαι..αλλα δωστο μια φορα στο τοσο ρε γαμωτο...αυτοι φερνουν εδο TB, λιγα mbps παραπανω θα τουσ χαλασει την χοριστρα;;..παντα κουβεντα κανουμε Monaksia, μην βαρας ....see you around guys...

rip
17-04-08, 20:51
Το νέο ρουτερ είναι annex b?
Δεν συγχρονίζει καθόλου;

ναι ειναι ανεξ β αλλα συγχρονιζει για λιγο κ μετα χανει το συγχρονισμο του οποτε δεν μπορω να το εγκαταστησω!!!!
καμια ιδεα????

........Auto merged post: rip added 3 Minutes and 4 Seconds later........


Καλημέρα σας,


Rip= Αρχικός, έκανες λάθος που πήρες κάποιο router εσύ και δεν απαίτησες να γίνει αντικατάσταση και έλεγχος αυτού που είχες. Εν συνεχεία οι εξοπλισμοί που προμηθεύτηκες είναι για ISDN γραμμή; Έκανες δοκιμή στην κεντρική γραμμή του σπιτιού σου χωρίς τηλέφωνα και το netmod;;
Επίσης δεν αναφέρεις. Και με το Siemens πάλι δεν συγχρόνιζε ή παρουσιάστηκε με την αλλαγή του εξοπλισμού;;


Φιλάκια...:star:


ετσι κ αλλιως ειχα σκοπο να το αλλαξω... ο εξοπλισμος ειναι σωστος κ εφερα κ τεχνικο του οτε να ελεγξει τη γραμμη κ την βρικε μια χαρα... δεν ξερω τι φταιει πραγματικα!!!!!

hel
17-04-08, 23:20
Βάλε το πάνω στη γραμμή στην κεντρική πρίζα χωρίς σπλίτερ-τηλέφωνα-φίλτρα στο σπίτι.

batraxos
18-04-08, 02:37
Καταφερα και μιλησα με τεχνικο παλι σημερα...Η λογικη λυση στο προβλημα που που βρηκαν ειναι να μου ανεβασουν το SNR στα 15 με αποτελεσμα να πεσει η γραμμη στα 2.5 Mbps.
Εννοειται πως το προβλημα δεν λυθηκε...απλα τωρα αντι για καθε πεντε λεπτα εχω αποσυντονησμο καθε 2-3 ωρες και αν ειμαι τυχερος και ο καιρος ειναι καλος, ισως καταφερω να κανω μια κληση χωρις να πεσει το νετ.
Θα ξαναπαρω παλι αυριο το πρωι...ειλικρινα πειτε μου τι να τους πω γιατι εχω πελαγωσει...


Και μια μικρη παρακληση. Ξεκινησα το thread για να βρω λυση σε ενα συγκεκριμενο προβλημα, το να κανουμε bashing στην 4νετ δεν βοηθαει κανεναν μας...Υπαρχουν απειρα threads για αυτο τον λογο.

batraxos
18-04-08, 09:01
Τουλαχιστον τα τραγουδια στην αναμονη ειναι ευχαριστα...
Δεν εχουν κλασικη μουσικη οπως αλλες εταιριες που σου κανει τα νευρα κροσια.
Ανετα θα μπορουσαν να βαλουν και κατι λιγο ποιο rock oμως.
Δεν εχω ακουσει ακομα τον καινουριο των REM. Θα εκανε την αναμονη λιγο ποιο ευχαριστη.

hel
18-04-08, 10:27
Τουλαχιστον τα τραγουδια στην αναμονη ειναι ευχαριστα...
Δεν εχουν κλασικη μουσικη οπως αλλες εταιριες που σου κανει τα νευρα κροσια.
Ανετα θα μπορουσαν να βαλουν και κατι λιγο ποιο rock oμως.
Δεν εχω ακουσει ακομα τον καινουριο των REM. Θα εκανε την αναμονη λιγο ποιο ευχαριστη.

Δώσε αν θέλεις διάγραμμα snr από το siemens με το dmt της υπογραφής μου (στη σελίδα έχει έκδοση για το cl-110).
Μάλλον πρέπει να φέρεις τεχνικό να ελέγξει τον κατανεμητή σου.

batraxos
18-04-08, 11:16
Οφειλω να ομολογισω οτι καταφερα και επιασα σημερα μια κοπελια στην ΤΥ αστερι που εκατσε και ασχολιθηκε σοβαρα με το προβλημα μου. Δεν πιστευα οτι ειχε και τοσο αξιολογα ατομα η 4νετ. Ακομα και τιποτα να μην γινει,ασχοληθηκε πραγματικα η κοπελια. Ελπιζω να βγει καποιο αποτελεσμα απ ολα αυτα...θεωριτηκα θα παει τεχνικος να ελεγξει τη γραμμη απ την πλευρα τους. Ειδωμεν.

batraxos
19-04-08, 15:37
Ακομα τα ιδια προβληματα αλλα με λιγοτερες αποσυνδεσεις. Υπομονη μεχρι την δευτερα που θεωρητικα θα ελεγξει ο τεχνικος την γραμμη απο πλευρα τους.

@hel
34702

hel
19-04-08, 18:05
Μαύρα χάλια.
Φαίνεται ότι υπάρχει παρεμβολή σε πολλές συχνότητες:hmm:
Πίεσέ τους για να δώσουν βλάβη σε ΟΤΕ και για να μην πληρώσεις, αφού δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ιντερνετ με τόσες αποσυνδέσεις.

batraxos
19-04-08, 18:20
Σημερα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα...Χτες εβλεπα οτι οταν σηκωνα το τηλ, το SNR του downstream επεφτε κατα 4-5 db ενω σημερα αυτο γινεται στο snr του upstream οποτε φανταζομαι θα χρησημοποιουν αλλο φασμα.Μιλησα με ΤΥ και μου παν οτι δωθηκε σαν βλαβη στον ΟΤΕ.

hel
19-04-08, 18:31
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει παρεμβολή σε μεγάλη περιοχή συχνοτήτων.
Τέλος πάντων, να δούμε τι απάντηση θα έχεις από ΟΤΕ.

batraxos
19-04-08, 18:34
Εχεις μηπως την καλοσυνη να ανεβασεις snapshot απο μια ερμ...''λιγοτερα ιδιαιτερης'' γραμμης για καθαρα λογους περιεργειας ?

math_gr
21-04-08, 00:44
Εμένα παιδια η forthnet πάει να με τρελάνει. Εδώ και μία εβδομάδα η γραμμή μου δεν συγχρονίζει δηλαδή δεν ανάβει το πράσινο φωτάκι του DSL. Έχω πάρει εκατομύρια τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη, κάθε φορά μου κάνουν τα ίδια τεστ και τελικά το δηλώνουν βλάβη(επείγον λένε!)Τίποτα δεν έχει γίνει, κανένας τεχνικός δεν με έχει πάρει τηλέφωνο να με ρωτήσει τι συμβαίνει. Είμαι για την ακρίβεια εδώ και 9 μέρες χωρίς ADSL. Εδώ και 2 χρόνια είχα σαν παροχέα τον ΟΤΕ και όταν ηρθε η forthnet στη Ρόδο έκανα αίτηση να μπώ στο ιδιόκτητο δίκτυο. Από τον προηγούμενο Νοέμβριο πληρώνω για internet μόνο στην forthnet Όταν τους λέω να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ να μου λύσει το πρόβλημα αυτοί μου λένε ότι θα το κάνουν αυτοί αν χρειαστεί. Βρίσκομαι σε απόγνωση, με έχουν κανονικά γραμμένο όπως και κάποιους φίλους παραπάνω. Έχω το siemens Cl 110-I, που μου στείλανε, η γραμμή μου είναι ISDN, έκανα και δοκιμή με το speedtouch του ΟΤΕ που τόσα χρόνια δούλευε ρολόι, άλλαξα spliter,το έβαλα απευθεάς στην πρίζα,τίποτα απο αυτά δεν δούλεψε!
Δεν συγχρονίζει καμιά πρόταση?
ΥΣ: Κάποιοι παραπάνω λένε για τη ΤΥ της forthnet ότι είναι η καλύτερη!!!!
Πάντως όταν χρειάστικα τη βοήθεια του ΟΤΕ μέσα σε 3 μέρες ήτθαν στο σπίτι και μου άλλαξαν το καμμένο modem χωρίς να πληρώσω τίποτα. Και αυτοί το μόνο που ξέρουν είναι να τάζουν πράγματα που δεν μπορούν να σου δώσουν.

kanalarxis
21-04-08, 09:10
Καλησπερα. Απευθηνομαι σε σας μπας και γνωριζεται κατι παραπανο γιατι η ΤΥ της φορθνετ με αγνωει συνεχως.
Εχω adsl μεσω 4νετ και τηλεφωνο μεσω ΟΤΕ (ISDN).
Εδω και ενα μηνα περιπου εχω σοβαρα προβληματα με την γραμμη μου.
Συχνες αποσυνδεσεις, ιδιαιτερα καθε φορα που χτυπαγε το τηλ,(γενικοτερα οποτε ανοιγε ενα καναλι Β στο νετμοντ),χαμηλωτερες ταχυτητες (4-5MBps αντι για 9-10 που ειχα συνηθως).
Απ ολα αυτα θεωρησα οτι υπαρχει προβλημα στο splitter και το οποιο αλαξα.Το προβλημα παρεμεινε, οποτε αγορασα καινουριο ακριβοτερο , αλλα τα προβληματα παρεμειναν.
Της τελευταιες δυο βδομαδες ομως τα πραγματα εχουν παραγινει.
Αποσυνδεσεις καθε 10-15 λεπτα (εχω αλαξει 3 νετμοντ και 5-6 splitter), αποσυνδεσεις καθε φορα που χτυπαει το τηλ,συνεχομενες αποσυνδεσεις ακομα και με το νετμοντ απενεργοποιημενο και συνδεοντας κατευθειαν τη γραμμη στο router.
Τα router που εχω δοκιμασει ειναι το siemens της 4νετ και ενα usr9108.
Οπως καταλαβενεται με τετοιες συνθηκες, οποιαδηποτε χρηση του διαδυκτιου ειναι αδυνατη.
Η τεχνικη υπηρεσια της 4νετ εχει ενημερωθει απειρες φορες , ζητοντας μου καθε φορα να κανω τα ιδια βηματα που εχω κανει 1000 φορες, και μετα απλα αγνοοντας με (ποτε κανενας τεχνικος δεν με πειρε τηλεφωνο οπως με διαβεβαιωσαν απ το τηλ κεντρο).


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2385 Kbps 905 Kbps
Attainable Line Rate 3292 Kbps 905 Kbps
Noise Margin 8.8 dB 8.6 dBLine
Attenuation 45.0 dB 27.9 dB
Output Power 13.3 dBm 18.3 dBm

μηπως εχεις συναγερμο στο σπιτι σου ?

hel
21-04-08, 13:30
Εχεις μηπως την καλοσυνη να ανεβασεις snapshot απο μια ερμ...''λιγοτερα ιδιαιτερης'' γραμμης για καθαρα λογους περιεργειας ?

32846

........Auto merged post: hel added 3 Minutes and 46 Seconds later........

Δες το μπλε διάγραμμα που φτάνει ομαλά μέχρι την περιοχή των 2.2 KHz που είναι για adsl2+ το maximum.

aa144
21-04-08, 19:50
Κόψε τα καλώδια από τους γείτονες που έχουν ADSL να γλυτώσεις (αστειεύομαι...), πάντως αυτό που βλέπω στο γράφημά σου δεν μοιάζει με "βλάβη" με τη στενή έννοια του όρου.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

hel
22-04-08, 01:25
Κόψε τα καλώδια από τους γείτονες που έχουν ADSL να γλυτώσεις (αστειεύομαι...), πάντως αυτό που βλέπω στο γράφημά σου δεν μοιάζει με "βλάβη" με τη στενή έννοια του όρου.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

Δηλαδή;

batraxos
22-04-08, 10:44
Χτες το πρωι ηρθε τεχνικος απ τον ΟΤΕ να ελεγξει την γραμμη.
Τελικα βρηκε βλαβη και μου αλαξε ζευγος καλωδιων.Μετα απο παρα πολυ καιρο ειχα και παλι uptime στις 24+ ωρες.
Παρ ολα αυτα τα γραφηματα στο dmt δεν εχουν αλαξει και πολυ.
Ηρθε η ωρα να ξαναπαιξω με spliter και router να δω τι μου δινει τα βελτιστα.

[Insomniac]
22-04-08, 11:04
Παρ ολα αυτα τα γραφηματα στο dmt δεν εχουν αλαξει και πολυ.

Είχες μια αύξηση του SNR κατά 6db στις αρχικές συχνότητες του downstream (που είναι και οι πιο σημαντικές σε γραμμές με μεγάλη εξασθένιση).

hel
22-04-08, 12:07
Χτες το πρωι ηρθε τεχνικος απ τον ΟΤΕ να ελεγξει την γραμμη.
Τελικα βρηκε βλαβη και μου αλαξε ζευγος καλωδιων.Μετα απο παρα πολυ καιρο ειχα και παλι uptime στις 24+ ωρες.
Παρ ολα αυτα τα γραφηματα στο dmt δεν εχουν αλαξει και πολυ.
Ηρθε η ωρα να ξαναπαιξω με spliter και router να δω τι μου δινει τα βελτιστα.

Η γραμμή σου είναι αρκετά καλύτερη από πριν. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις και σου κατεβάσουν το snr θα κλειδώνεις άνετα στα 10 Mbit (με gdmt καλύτερα).
Μάλλον η μεγάλη εξασθένιση δημιουργεί αυτά τα προβλήματα στις συχνότητες.
Το ζεύγος καλωδίων που σου το άλλαξε;

batraxos
22-04-08, 21:08
Δεν προσεξα να αλαξε κατι στον κατανεμητη μου, οποτε λογικα θα αλαξε ζευγος μεταξυ του κεντρου και του KV.

GGking
23-04-08, 17:53
ελπίζω να γίνει κάτι και σε εμένα απο εδω, τους έστειλα fax για να ένα πρόβλημα με το PPPoE το οποιο το διορθώσανε σε μια βδομάδα και μετά είχα πολλές αποσυνδέσεις, μετα το fax επόμενη μέρα με πείρανε στο κινητό και μου είπανε να βάλω φίλτρο στο συναγερμο ωστε να προχωρήσουμε παραπέρα ...σε περιπτώση που συνεχιστει αυτο θα έρθουν να ελευξουν τον κατανεμητη μου....βέβαια απο το θα έρθω μέχρι το έρχομαι ....:whistle:

aa144
23-04-08, 23:11
Αλλαγή απερχομένου έκανε ο τεχνικός του ΟΤΕ, όταν δεν βρίσκουν τι άλλο να κάνουν, δοκιμάζουν αυτό. Παρόλα αυτά, το νέο ζεύγος βρίσκεται σε άλλη φυσική θέση μέσα στο καλώδιο πολλαπλών ζευγών και η συμπεριφορά του δεν μπορεί να είναι πολύ διαφορετική από το προηγούμενο, το οποίο λειτουργούσε μεν καλά, αλλά βρισκόταν σε ισχυρότερο πεδίο παρεμβολών σε σχέση με διπλανά ζεύγη στο ίδιο καλώδιο.

GGking
24-04-08, 12:09
η αλαγή απερχομένου τι ειναι ??

nmavro73
24-04-08, 12:15
Χθές διαπίστωσα ότι τα κατα καιρούς προβλήματα που είχα οφείλοταν στο splitter. Χωρίς αυτόν συγχρονιζε με αυτόν τίποτα.Μόλις τον άλλαξα όλα φαίνονται μια χαρά.Το δοκίμασες αυτό;Long shot βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.