PDA

Επιστροφή στο Forum : Silverlight: Αύξηση χρήσης, νέοι παραγωγοί και νέες λεπτομέρειες για τα DRM χαρακτηριστικά



MNP-10
16-04-08, 11:49
Μέχρι σήμερα οι χρήστες του διαδικτύου λίγο-πολύ αναγνωρίζουν το Flash της Adobe ως κυρίαρχο για τις multimedia εφαρμογές Internet. Όμως η ανταγωνιστική τεχνολογία Silverlight της Microsoft φαίνεται να κερδίζει γρήγορα έδαφος, με την εταιρία να υποστηρίζει ότι το Silverlight plugin για browsers επιτυγχάνει ένα μέσο όρο γύρω στο 1,5 εκατομμύρια downloads το μήνα.

Η Microsoft γιόρτασε τον ένα χρόνο προόδου από το ντεμπούτο του Silverlight αποκαλύπτοντας συνεργασίες με νέους παρόχους περιεχομένου όπως οι Madison Square Garden Interactive, Terra Networks Operations και Yahoo Ιαπωνίας - οι οποίοι θα χρησιμοποιούν το Silverlight για διανομή video και άλλες διαδικτυακές υπηρεσίες.

Τέλος η Microsoft φανέρωσε νέες λεπτομέρειες σχετικά με την ενσωμάτωση DRM τεχνολογίας στο Silverlight προκειμένου να γίνει εφικτή η ελεγχόμενη μετάδοση streaming video. Η εξέλιξη αυτή θα αποκαλείται Silverlight DRM και θα επιτρέψει στα studio και παραγωγούς περιεχομένου οι οποίοι θέλουν να διατηρούν τον έλεγχο στο περιεχόμενο να υιοθετήσουν ευκολότερα το Silverlight της Microsoft.

Το Silverlight DRM βασίζεται στην υφιστάμενη τεχνολογία PlayReady ενώ αναμένεται να είναι έτοιμο αργότερα μέσα στη χρονιά, όταν η Microsoft ανακοινώσει το Silverlight 2.


Πηγή: TechSpot (http://www.techspot.com/news/29729-microsoft-unveils-new-content-partners-drm-for-silverlight.html)

Simpleton
16-04-08, 12:19
Ε, βέβαια, το DRM. Τι σόι τεχνολογία θα ήταν αυτή χωρίς DRM...;:down:

Μποϋκοτάζ :) όλοι

MNP-10
16-04-08, 12:22
Βασικα εγω αλλο σκεφτομαι. Αν πιασει το silverlight, οι linuxαδες και οι firefoxαδες θα συναντησουν απειρες δυσκολιες ή ασυμβατοτητες στο μελλον προκειμενου η M$ να σπρωξει το μονοπωλιο της σε OSes και Browsers.

Γίωργος Γρηγορίου
16-04-08, 12:50
Ε, βέβαια, το DRM. Τι σόι τεχνολογία θα ήταν αυτή χωρίς DRM...;:down:

Μποϋκοτάζ :) όλοι

Πολύ σωστά και θυμίζω κάτι: H EMI ήταν η εταιρία που επέμενε περισσότερο απ'όλες στο DRM, ακόμη και στα CD (Τα θυμάστε τα copy controlled?). Σήμερα είναι η πρώτη εταιρία που πουλάει ανοικτά MP3.

andreasl
16-04-08, 12:56
Βασικα εγω αλλο σκεφτομαι. Αν πιασει το silverlight, οι linuxαδες και οι firefoxαδες θα συναντησουν απειρες δυσκολιες ή ασυμβατοτητες στο μελλον προκειμενου η M$ να σπρωξει το μονοπωλιο της σε OSes και Browsers.

Αν πιάσει το silverlight όλοι θα αντιμετωπίζουν προβλήματα. Καθότι τα drm κόλπα θα είναι global και σίγουρα θα έχουν πολλά προβλήματα.

alerasta
16-04-08, 13:33
Γιατί ρε παιδιά είσαστε τόσο αρνητικοί; Αυτή η τεχνολογία έχει τεράστια πλεονεκτήματα:

- DRM. Θα μπορούν οι δημιουργοί να προστατεύουν τις δημιουργίες τους δυσκολεύοντας -απλά- λίγο τη ζωή των πελατών τους (τη δική μας).

- Είναι δημιουργία της MS. Αυτό σημαίνει αξιοπιστία και ασφάλεια... Και είμαι σίγουρος πως θα υλοποιηθεί άριστα σε όλες τις πλατφόρμες. Ισως μάλιστα να δούμε και τα πρώτα addons τρίτων σε συστήματα linux. (οι κακεντρεχείς τα λένε ιούς/trojans/worms/malware/spyware).

- Ανοιχτή πλατφόρμα. Το κείμενο δεν αναφέρει κάτι γι' αυτό αλλά δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από την ms. Ετσι μας έχει δείξει η ιστορία...

- Ιδιωτικότητα. Είμαι σίγουρος πως ο player θα σέβεται τα προσωπικά μας δεδομένα, δε θα επικοινωνεί με την ms παρά μόνο αν αυτό είναι απαραίτητο, δε θα ενημερώνει την ms για το ποιές ταινίες βλέπουμε, με αποτέλεσμα το msn να μη μας δείχνει targeted διαφημίσεις βάσει των προτιμήσεών μας...

Ανοίξτε λίγο το μυαλό σας επιτέλους και μην είστε τόσο προκατειλημμένοι εναντίον της ms :p

hostolis
16-04-08, 13:48
(...)

- Ανοιχτή πλατφόρμα. Το κείμενο δεν αναφέρει κάτι γι' αυτό αλλά δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από την ms. Ετσι μας έχει δείξει η ιστορία...

- Ιδιωτικότητα. Είμαι σίγουρος πως ο player θα σέβεται τα προσωπικά μας δεδομένα, δε θα επικοινωνεί με την ms παρά μόνο αν αυτό είναι απαραίτητο, δε θα ενημερώνει την ms για το ποιές ταινίες βλέπουμε, με αποτέλεσμα το msn να μη μας δείχνει targeted διαφημίσεις βάσει των προτιμήσεών μας...

Ανοίξτε λίγο το μυαλό σας επιτέλους και μην είστε τόσο προκατειλημμένοι εναντίον της ms :p

Το ποστ αυτό είναι ειρωνικό; Γιατί μόνο έτσι μπορώ να το εκλάβω. Διαφορετικά, ο Νοστράδαμος είσαι;

alerasta
16-04-08, 13:59
Το ποστ αυτό είναι ειρωνικό;
Εντελώς!

Desosav
16-04-08, 14:06
το drm προφανώς 8α υπάρχει ΕΚΕΙ που πρεπει να υπαρχει...
οσοι εχουν ασχοληθει με το silverlight για δημιουργία streaming video αλλα και websites 8α εχουν δει τις δυνατοτητες του...οι υπόλοιποι μπορουν να πετάνε σπόντες χωρις να εχουν επιχειρήματα

Simpleton
16-04-08, 14:10
Μα τη στιγμή που οι περισσότερες εταιρίες έχουν καταλάβει/παραδεχτεί ότι το DRM ήταν μια μεγάλη πατάτα που πολύ πιο πολύ κακό παρά καλό έκανε, τι πάει να κάνει η MS;

EDIT: Και τα Vista έχουν το DRM "ΕΚΕΙ που πρεπει να υπαρχει". Μόνο που η MS νομίζει ότι πρέπει να υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ. Για μια πολύ καλή ανάλυση, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.cs.auckland.ac.nz/~pgut001/pubs/vista_cost.html

ikonsgr
16-04-08, 15:01
What is DRM?
Big Media describe DRM as Digital Rights Management. However, since its purpose is to restrict you the user, it is more accurate to describe DRM as Digital Restrictions Management. DRM Technology can restricts users’ access to movies, music, literature and software, indeed all forms of digital data. Unfree software implementing DRM technology is simply a prison in which users can be put to deprive them of the rights that the law would otherwise allow them.

From Richard Stallman, President of the FSF:
”The motive for DRM schemes is to increase profits for those who impose them, but their profit is a side issue when millions of people’s freedom is at stake; desire for profit, though not wrong in itself, cannot justify denying the public control over its technology. Defending freedom means thwarting DRM.”


desosav, για "σπόντες και επιχειρήματα" περί του DRM, μπορείς να βρεις πάρα πολλά εδώ:http://defectivebydesign.org/about
όπου μετά από μια μικρή μελέτη το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι πράγματι, το drm προφανώς 8α πρέπει να υπάρχει ΕΚΕΙ που πρεπει να υπαρχει.... ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!

kmpatra
16-04-08, 15:03
λίγο ασχετο,υπάρχει κανενα site γνωστο που παιζει με silverlight? εχω εγκαταστησει το plugin.

Simpleton
16-04-08, 16:15
λίγο ασχετο,υπάρχει κανενα site γνωστο που παιζει με silverlight? εχω εγκαταστησει το plugin.

Η ίδια η σελίδα της Microsoft, αλλά κοίτα και αυτό εδώ:
http://www.tabletpcpost.com/search/

WagItchyef
16-04-08, 16:46
Βασικα εγω αλλο σκεφτομαι. Αν πιασει το silverlight, οι linuxαδες και οι firefoxαδες θα συναντησουν απειρες δυσκολιες ή ασυμβατοτητες στο μελλον προκειμενου η M$ να σπρωξει το μονοπωλιο της σε OSes και Browsers.

Αυτή η αντιπαραγωγική τεχνική της MS δεν πιάνει στο Open Source. Έχουμε φτάσει στο σημείο που η MS αρχίζει να έχει ανάγκη (υποχρεώνεται) να υποστηρίξει το Open Source αλλιώς πάει χαμένη (που νομίζω ότι θα πάει). Το Silverlight υποστηρίζει το Firefox στα Windows, και όχι γιατί αγαπάνε τον Firefox. Με το πέρασμα του χρόνου θα "αγαπήσουν" και το OpenOffice, και το Linux, και αν δεν αλλάξουν την αντιπαραγωγική τακτική τους θα κλείσουν.

Η σωστή τακτική για την MS αν θέλει να παραμείνει στην αγορά, είναι να αρχίσει να σέβεται τους πελάτες της, να τους υποστηρίζει 24/365, και να μην αισχροκερδεί. Ο ανταγωνισμός έχει αρχίσει να δουλεύει χάρη στο Open Source.

Παρεπιμπτόντως το Open Source σημαίνει και κέρδη για τις εταιρείες που το υποστηρίζουν. Παραδείγματα η Red Hat και το Red Hat Enterpise Linux, η SUN και το OpenOffice/StarOffice, κ.λ.π..

MNP-10
16-04-08, 17:05
Παρεπιμπτόντως το Open Source σημαίνει και κέρδη για τις εταιρείες που το υποστηρίζουν. Παραδείγματα η Red Hat και το Red Hat Enterpise Linux, η SUN και το OpenOffice/StarOffice, κ.λ.π..

Το θεμα δεν ειναι απλα να εχεις κερδη, αλλα ΠΟΣΑ κερδη εχεις. Και, ομολογουμενως, η redhat ειναι ενα τιποτα απο αποψη κερδων μπροστα στην MS. Επιπλεον, η MS παραγει κερδη απο αερα (copyright / πωλησεις αδειων για windows - που περα απ'τα αρχικα development cost ειναι σχεδον ολα κερδος), ενω η Redhat πουλωντας υπηρεσιες. Οι υπηρεσιες εχουν πολυ κακο scaleability. Ενω πχ με τα software products μπορεις να εχεις αυξηση απο τα 10 εκ κομματια ζητηση, στα 100 εκ κομματια και απλα να τυπωσεις αλλα 90 εκ CD για πωληση (βγαζοντας λεφτα απο τα intellectual rights X τα επομενα 90 εκ κομματια), οι υπηρεσιες ειναι εργασια και πρεπει να γινουν κανονικα.. :cool:

WagItchyef
16-04-08, 17:38
Το θεμα δεν ειναι απλα να εχεις κερδη, αλλα ΠΟΣΑ κερδη εχεις. Και, ομολογουμενως, η redhat ειναι ενα τιποτα απο αποψη κερδων μπροστα στην MS. Επιπλεον, η MS παραγει κερδη απο αερα (copyright / πωλησεις αδειων για windows - που περα απ'τα αρχικα development cost ειναι σχεδον ολα κερδος), ενω η Redhat πουλωντας υπηρεσιες. Οι υπηρεσιες εχουν πολυ κακο scaleability. Ενω πχ με τα software products μπορεις να εχεις αυξηση απο τα 10 εκ κομματια ζητηση, στα 100 εκ κομματια και απλα να τυπωσεις αλλα 90 εκ CD για πωληση (βγαζοντας λεφτα απο τα intellectual rights X τα επομενα 90 εκ κομματια), οι υπηρεσιες ειναι εργασια και πρεπει να γινουν κανονικα.. :cool:


Η Red Hat παράγει και προϊόντα εκτός από υπηρεσίες. Το Red Hat Enterprise Linux και άλλα. Και τα κέρδη της αυξάνονται χρόνο με το χρόνο. Συγκρίνοντας τα συνολικά κέρδη της Red Hat με την MS όπως έχουν αυτήν την στιγμή είναι άδικο. Αυτό που πρέπει να συγκρίνεις είναι η αύξηση στην κερδοφορία χρόνο με τον χρόνο. Μιλάμε δηλαδή για μία δυναμική έναντι του τρέχοντος μονοπωλίου (εν μέσω θεμιτών και αθέμιτων μεθόδων όπως εκβιασμών) της MS.

Patentman
16-04-08, 17:38
Ε, βέβαια, το DRM. Τι σόι τεχνολογία θα ήταν αυτή χωρίς DRM...;:down:

Μποϋκοτάζ :) όλοι

Μα τι κακο εχει το DRM?

-Δεν μπορεις να κατεβαζεις ταινιες τσαμπα;
Ε, παρανομο δεν ειναι ετσι και αλλιως;
Αυτο ειναι! Να στησουμε πανό "ζητω η πειρατεια".

Οσο για την συγχιση που εχουν πολλοι με το θεμα DRM=adware...αλλο το DRM και αλλο το adware.
Για το δευτερο ειμαι κατα.
Για το πρωτο οχι.
Για την χρησιμοποιηση του DRM ως μεσου adware ειμαι κατα.

Απλα πραγματα.

Αλλά δεν τα ακουω ετσι, ακουω DRM=κακο...(ζητω τα πανό)

Τωρα οσο αφορα γιατι να εχει η MS και η apple (ας πουμε) DRM και οχι αλλοι;
Ε, ας βγαλουν και οι αλλοι και οποιος "πουλησει" καλυτερα.

Ολα τα αλλα ειναι λογια διχως σκεψη.

WagItchyef
16-04-08, 18:00
Μα τι κακο εχει το DRM?

-Δεν μπορεις να κατεβαζεις ταινιες τσαμπα;
Ε, παρανομο δεν ειναι ετσι και αλλιως;
Αυτο ειναι! Να στησουμε πανό "ζητω η πειρατεια".

Οσο για την συγχιση που εχουν πολλοι με το θεμα DRM=adware...αλλο το DRM και αλλο το adware.
Για το δευτερο ειμαι κατα.
Για το πρωτο οχι.
Για την χρησιμοποιηση του DRM ως μεσου adware ειμαι κατα.

Απλα πραγματα.

Αλλά δεν τα ακουω ετσι, ακουω DRM=κακο...(ζητω τα πανό)

Τωρα οσο αφορα γιατι να εχει η MS και η apple (ας πουμε) DRM και οχι αλλοι;
Ε, ας βγαλουν και οι αλλοι και οποιος "πουλησει" καλυτερα.

Ολα τα αλλα ειναι λογια διχως σκεψη.

Σκέψου να αγοράζεις ένα τραγούδι από το Internet και να μην μπορείς να το παίξεις στο mp3 player σου παρά μόνο στο PC σου. Ή να μην μπορείς να κάνεις νόμιμα αντίγραφα για προσωπική χρήση ενός DVD, για να διατηρήσεις σε καλή κατάσταση το πρωτότυπο. Ή να μην μπορείς να παίξεις το συγκεκριμένο DVD στο PC σου αλλά μόνο στο DVD Player σου.

Αυτά είναι ηλιθιότητες. Ψάξε στο Internet για τον όρο "fair use" (π.χ. να μπορείς να κάνεις αντίγραφα για προσωπική χρήση ενός προϊόντος που πήρες, ή να μπορείς να το παίξεις για προσωπική χρήση οπουδήποτε) και πως καταργείται από το DRM.

Το DRM δημιουργεί προβλήματα στους νόμιμους χρήστες ενώ δεν προστατεύει το προϊόν από τους "πειρατές".

Παράδειγμα: Θεώρησε ένα μουσικό CD που είναι προστατευμένο από DRM και μπορεί να παιχθεί μόνο σε υπολογιστή και πρόγραμμα που το υποστηρίζει (π.χ. Windows στον Windows Media Player), ή σε στερεοφωνικό που το υποστηρίζει - διάλεξε όποιο από τα δύο θέλεις για το παράδειγμα -, και δεν μπορείς να το παίξεις σε άλλο software player (π.χ. Winamp στα Windows, VLC στα Windows και Linux, κ.λ.π.) ή ακόμη και σε διαφορετική έκδοση του Windows Media Player [το να μπορείς να το ακούσεις όπου θέλεις αποτελεί το λεγόμενο Fair Use που ήταν αυτό που επιτρεπόταν νομικά, μέχρι την έλευση του DRM].

Ο "πειρατής" το πιο απλό που έχει να κάνει είναι να συνδέσει το Line Out της συσκευής που επιτρέπει να παίξει το CD, σε ένα Line In συσκευής ηχογράφησης (π.χ. ακόμη και της ίδιας της συσκευής, λόγου χάρη στο PC που χρησιμοποιεί τον προαναφερθέντα Windows Media Player) και να αρχίσει την ηχογράφηση. Αν κάποιος είναι προγραμματιστής μπορεί να τραβάει τα δεδομένα (στην περίπτωσή μας τον ήχο), απευθείας μέσω software από την κάρτα ήχου ή και από τον ίδιο τον Windows Media Player. Υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι να το κάνει, π.χ. να crackάρει τον ίδιο τον Windows Media Player, κ.λ.π..

Συμπέρασμα: Το DRM δεν σου επιτρέπει να κάνεις Fair Use του προϊόντος που αγόρασες, ενώ δεν μπορεί να σταματήσει τον "πειρατή" σε καμία περίπτωση.

konstantinou
16-04-08, 18:06
Ε, βέβαια, το DRM. Τι σόι τεχνολογία θα ήταν αυτή χωρίς DRM...;:down:

Μποϋκοτάζ :) όλοι

+1:oneup:

A_gamer
16-04-08, 18:16
-Δεν μπορεις να κατεβαζεις ταινιες τσαμπα;

Φυσικά και μπορείς. Το DRM είναι τεχνολογία που εμποδίζει αυτόν που έχει το περιεχόμενο νόμιμα, κάποιος που σπάει την προστασία και ανεβάζει την ταινία/τραγούδι σε έναν tracker ή στο Rapidshare δε θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ενώ αυτοί που τα κατεβάζουν ήδη σπασμένα δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί το DRM είναι καθαρό νταβατζηλίκι και σκοπό έχει να αναγκάσει... τους "αφελείς" που θέλουν να είναι νόμιμοι να πληρώσουν πάνω από 1 άδεια για τα ίδια πράγματα;

Simpleton
16-04-08, 19:42
Μα τι κακο εχει το DRM?
(...)


Οι WagItchyef και A_gamer τα είπαν όλα.

Θέλω να αγοράζω τραγούδια π.χ. από το iTunes, και να παίζουν παντού. Αρκεί να έχω πρόγραμμα συμβατό με AAC ή με τον κάθε τύπο αρχείου. Η Apple σε αυτόν τον τομέα ξύπνησε. Ελπίζουμε και για τα υπόλοιπα θηρία της αγοράς.

"Δεν θέλω DRM" δεν σημαίνει "Θέλω να τα κατεβάζω όλα τσάμπα (και παράνομα)". Όποιος έχει αυτό το σκεπτικό, δεν έχει επιχείρημα.

neowithnight
16-04-08, 20:00
Οι WagItchyef και A_gamer τα είπαν όλα.

Θέλω να αγοράζω τραγούδια από το iTunes, και να παίζουν παντού. Αρκεί να έχω πρόγραμμα συμβατό με AAC. Η Apple σε αυτόν τον τομέα ξύπνησε. Ελπίζουμε και για τα υπόλοιπα θηρία της αγοράς.

"Δεν θέλω DRM" δεν σημαίνει "Θέλω να τα κατεβάζω όλα τσάμπα (και παράνομα)".

εξάλλου αν θέλω να τα κατεβάζω όλα τσάμπα και παράνομα το κάθε DRM θα είναι το τελευταίο που θα με εμποδίσει

Patentman
16-04-08, 20:14
Φυσικα και δεν αναφερομουν να κλειδωνει σε τετοιο σημειο το υλικο.
Υπαρχουν βαθμιδες και βαθμιδες.
Δεδομενου οτι υπαρχουν δεκαδες συσκευες ενα υλικο το οποιο εχει κλειδωθει σε τετοιο σημειο τοτε απο μονο του φτανει στο να καταδικαζει τον εαυτο του σε πωλησεις.
Δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη.

Οχι ομως οπου ακουμε DRM να μας πιανει κριση.
Κριση να παθαινουν αυτοι που βλεπουν τις πωλησεις να πεφτουν ή να μην γινονται σχεδον καθολου.

Γιατι οπως ειπωθηκε η ιστορια αυτο εχει δειξει.
Οπου υπαρχει λανθασμενο ποσοστο κλειδωματος τοτε υπερνικαει το σπασιμο και η δωρεαν διαθεση του υλικου.

Δεν μιλησα ομως περι αυτου αλλά περι της ιδεολογιας. Σαν ιδεολογια δεν εχει κατι κακο απο μονο του το DRM.
Δεν μπορουμε να τα θελουμε ολα ελευθερα και ανεξελεγκτα.
Αυτη η κινηση και ο στοχος απο οτι καταλαβα ειναι να δωσει δυνατοτητα αναπαραγωγης ενος υλικου τσαμπα ή με πολυ μικρο αντιτιμο μεσα απο συγκεκριμενες σελιδες.
Ε, μην θελουμε και να μπορουμε να το κατεβασουμε κιολας το υλικο.

Simpleton
16-04-08, 20:24
Μας πιάνει κρίση λόγω του τρόπου με τον οποίο υλοποιήθηκε το DRM μέχρι τώρα, περιορίζοντας όχι μόνο την παράνομη, αλλά πολλές φορές και την νόμιμη χρήση του προστατευμένου υλικού. Ίσως να ήταν σωστό σαν ιδεολογία πριν από κάποια χρόνια, όταν η κάθε εταιρία νόμιζε ότι θα θριαμβεύσει το δικό της σύστημα, έγινε η αγορά μπάχαλο με υλικό που έπαιζε μόνο στο εκάστοτε δικό της σύστημα (π.χ. Apple FairPlay και Windows Media), οι πελάτες πολύ ορθώς είπαν ότι δεν είναι βλάκες και άρχισαν πάλι να κατεβάζουν από τα γνωστά p2p. Έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα, δεν νομίζω να θέλει να ξανακούσει κανείς για DRM.

Το πρόβλημα είναι μάλλον άλυτο, επειδή το ιδανικό DRM θα ήταν το εξής:

Ένα σύστημα ανεξάρτητο από υλικό, λειτουργικό και λογισμικό, και συμβατό με ό,τιδηποτε υπάρχον.

Επειδή δεν βλέπω κάτι τέτοιο, καλύτερα να το ξεχάσουμε εντελώς και να χρησιμοποιούνται ξεκλείδωτα format.

px_150
16-04-08, 20:58
Οι WagItchyef και A_gamer τα είπαν όλα.Θέλω να αγοράζω τραγούδια π.χ. από το iTunes, και να παίζουν παντού. Αρκεί να έχω πρόγραμμα συμβατό με AAC ή με τον κάθε τύπο αρχείου. Η Apple σε αυτόν τον τομέα ξύπνησε. Ελπίζουμε και για τα υπόλοιπα θηρία της αγοράς.

+1
Όταν είχε πρωτοβγεί το sonyericsson k700 το είχα αγοράσει από την vodafone.
Από δικά μου επίσημα αγορασμένα μουσικά cd δεν μπορούσα να βάλω mp3 ως ringtone.
Έπρεπε να κατεβάσω τα επιθυμητά mp3 από VodafoneLive υποχρεωτικά.:down:

Το καλό το παλληκάρι όμως...

Patentman
16-04-08, 21:07
+1
Όταν είχε πρωτοβγεί το sonyericsson k700 το είχα αγοράσει από την vodafone.
Από δικά μου επίσημα αγορασμένα μουσικά cd δεν μπορούσα να βάλω mp3 ως ringtone.
Έπρεπε να κατεβάσω τα επιθυμητά mp3 από VodafoneLive υποχρεωτικά.:down:

Το καλό το παλληκάρι όμως...

Το συγκεκριμενο παραδειγμα δεν εχει να κανει με το DRM ως κλειδωμα προστασιας αντιγραφης αλλά ως παραδειγμα συνηθεστατου *κλειδωματος συσκευης ωστε να αγοραζεις το ειδικο/καλυτερο/ακριβοτερο μοντελο (το οποιο δεν ηταν το k750i με τα λιγα λεφτα που ειχε).
Μην μπερδευεις το ενα με το αλλο.

*το οποιο κλειδωμα θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο ωστε να σε "αναγκασει" να παρεις το πιο ακριβο μοντελο εσυ που εισαι απαιτητικος.
Οπως κανει η Nokia ας πουμε και δεν βαζει ουτε ενα εβδομαδιαιο ξυπνητηρι ακομα και σε συσκευες των 500 ευρω!...

Μην μπερδευεις το ενα με το αλλο και μην βλεπεις παντου "κακο" DRM.

px_150
16-04-08, 21:39
Το συγκεκριμενο παραδειγμα δεν εχει να κανει με το DRM ως κλειδωμα προστασιας αντιγραφης αλλά ως παραδειγμα συνηθεστατου *κλειδωματος συσκευης ωστε να αγοραζεις το ειδικο/καλυτερο/ακριβοτερο μοντελο (το οποιο δεν ηταν το k750i με τα λιγα λεφτα που ειχε).
Μην μπερδευεις το ενα με το αλλο.

*το οποιο κλειδωμα θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο ωστε να σε "αναγκασει" να παρεις το πιο ακριβο μοντελο εσυ που εισαι απαιτητικος.
Οπως κανει η Nokia ας πουμε και δεν βαζει ουτε ενα εβδομαδιαιο ξυπνητηρι ακομα και σε συσκευες των 500 ευρω!...

Μην μπερδευεις το ενα με το αλλο και μην βλεπεις παντου "κακο" DRM.


Patentman δεν τα μπερδεύω και θα σου πω και τον τρόπο που προσπέρασα το πρόβλημα για δεις ότι όντως είναι θέμα DRM. (και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι παράνομο)

Από εδώ http://developer.sonyericsson.com/site/global/techsupport/tipstrickscode/miscellaneous/p_tip_misc_1202.jsp

κατέβασα το Sony Ericsson DRM Tool, το οποίο είναι πολύ απλό στην χρήση του. Επιλέγεις ένα mp3 δικό σου, και το κάνεις SaveAs (και προκύπτει ένα μουσικό αρχείο πανομοιότυπο με το αρχικό αλλά με άλλη κατάληξη.) Αυτό το αρχείο πλέον μπορείς να το το βάλεις ως ringtone, alarm, ότι θέλεις τέλοσπάντων,
Προφανώς, όταν περνάει μέσα από το εργαλείο της SONY, μαρκάρεται με μια υποτιθέμενη license ακόμα και αν εγώ δεν έδωσα καμιά παράμετρο για το "προστατέψω" ως αρχείο.

Δε λέω μπαρούφες, μόνο έτσι παίζει. ;)

Υ.Γ.

k750 έχω τώρα, αλλά όχι από την Vodafone. Το k700i στο οποίο έγινε η πατέντα, το είχα πριν 2 χρόνια

Simpleton
16-04-08, 21:57
Ίσως η VF να πειράζει τα firmware των κινητών και να κλειδώνει κάποιες δυνατότητες (όπως αυτή που ανέφερες), πιθανότατα για να προωθήσει τις δικές της υπηρεσίες πολυμέσων. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.esato.com/archive/t.php/t-73219
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=16559

Γενικά δεν θα έπαιρνα κινητό μέσω κάποια εταιρίας (ακόμα και χωρίς συμβόλαιο), αλλά από την VF ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ. Τα μπαλαμουτιάζουν γενικώς τα κινητά αυτοί.

WagItchyef
17-04-08, 00:39
Φυσικα και δεν αναφερομουν να κλειδωνει σε τετοιο σημειο το υλικο.
Υπαρχουν βαθμιδες και βαθμιδες.
Δεδομενου οτι υπαρχουν δεκαδες συσκευες ενα υλικο το οποιο εχει κλειδωθει σε τετοιο σημειο τοτε απο μονο του φτανει στο να καταδικαζει τον εαυτο του σε πωλησεις.
Δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη.

Οχι ομως οπου ακουμε DRM να μας πιανει κριση.
Κριση να παθαινουν αυτοι που βλεπουν τις πωλησεις να πεφτουν ή να μην γινονται σχεδον καθολου.

Γιατι οπως ειπωθηκε η ιστορια αυτο εχει δειξει.
Οπου υπαρχει λανθασμενο ποσοστο κλειδωματος τοτε υπερνικαει το σπασιμο και η δωρεαν διαθεση του υλικου.

Δεν μιλησα ομως περι αυτου αλλά περι της ιδεολογιας. Σαν ιδεολογια δεν εχει κατι κακο απο μονο του το DRM.
Δεν μπορουμε να τα θελουμε ολα ελευθερα και ανεξελεγκτα.
Αυτη η κινηση και ο στοχος απο οτι καταλαβα ειναι να δωσει δυνατοτητα αναπαραγωγης ενος υλικου τσαμπα ή με πολυ μικρο αντιτιμο μεσα απο συγκεκριμενες σελιδες.
Ε, μην θελουμε και να μπορουμε να το κατεβασουμε κιολας το υλικο.

Για μένα DRM σημαίνει ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στον πελάτη και τον αντιμετωπίζεις ως πιθανό κλέφτη, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για τους κλέφτες.

andreasermones
17-04-08, 01:46
το θεμα ειναι οτι με τα νταβατζιλικια μια προσπαθουν να περιορισουν την πειρατεια και μια τις πωλησεις...γιατι με το drm δεν μπορεις να παιξεις το κομματι αλλου απο το pc ε τοτε εγω τι να το κανω δηλαδη αμα ειναι να το ακουω μονο απο το pc???αν δηλαδη δεν εχω το pc μαζι να μην ακουω μουσικη....τι λογικη ειναι αυτη ρε γμτ????:down::evil::mad::1eye::chair::medic:

Tiven
17-04-08, 01:47
Silverlight ?
Της Microsoft ?
Και με DRM ?


Δεν θα μπω στον κόπο να το δοκιμάσω καν :)

alerasta
17-04-08, 02:01
Για μένα DRM σημαίνει ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στον πελάτη και τον αντιμετωπίζεις ως πιθανό κλέφτη, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για τους κλέφτες.

Συμφωνώ απόλυτα.

Το silverlight -απ' όσο κατάλαβα από το site του- έχει άμεση ή έμμεση απαίτηση visual studio + development στην πλατφόρμα της microsoft. Ολα τα παραπάνω τα απέρριψα όταν ήρθε η ώρα να αποφασίσω σε ποιά πλατφόρμα θα δουλέψω για τον απλούστατο λόγο ότι εξαρτώνται αποκλειστικά από τις ορέξεις - και την όχι του γούστου μου αδειοδότηση- μίας μόνο εταιρίας.

Οποιος έχει πετάξει στα σκουπίδια χρόνια ενασχόλησης και μάθησης επειδή κάτι -απλά- σταμάτησε να υπάρχει νομίζω με καταλαβαίνει. Η στάση μου είναι πως αν δεν είναι ανοιχτό, δεν ασχολούμαι.

WagItchyef
17-04-08, 02:26
το θεμα ειναι οτι με τα νταβατζιλικια μια προσπαθουν να περιορισουν την πειρατεια και μια τις πωλησεις...γιατι με το drm δεν μπορεις να παιξεις το κομματι αλλου απο το pc ε τοτε εγω τι να το κανω δηλαδη αμα ειναι να το ακουω μονο απο το pc???αν δηλαδη δεν εχω το pc μαζι να μην ακουω μουσικη....τι λογικη ειναι αυτη

Η σωστή λύση είναι σεβασμός στον πελάτη, να επιτρέπεται το Fair Use, και κατέβασμα του κόστους. Ας πάρουμε για παράδειγμα τα Windows και το Activation. Αν πωλούσαν τα Vista 50 E και την προηγούμενη έκδοση (τα XP) 30 Ε, θα αυξάνονταν ή όχι τα κέρδη της εταιρείας;

Επίσης πόσοι από τους κανονικούς χρήστες που αγόρασαν ένα πρόγραμμα θα έδιναν αντίγραφο του μαζί με το serial σε άλλους; Στην θέση του προγράμματος μπορείτε να βάλετε άλλο παράδειγμα, π.χ. μία ταινία σε DVD που αγόρασε κάποιος για 30 Ε.

mrsaccess
17-04-08, 03:03
Υπάρχει και το moonlight και μάλιστα με την υποστήριξη της MS. Φυσικά υπάρχουν θέματα και εκεί αλλά είναι θετικό βήμα.

Patentman
17-04-08, 03:13
Για μένα DRM σημαίνει ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στον πελάτη και τον αντιμετωπίζεις ως πιθανό κλέφτη, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για τους κλέφτες.

Για μενα ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο και το περιφρασεις.
Γιατι αν δεν κανει καποια περιφραξη θα ερθει ο αλλος να στο καταπατησει και μαλλιστα δεν θα εχεις καν στοιχεια χρησιμα για το δικαστηριο αν δεν το ειχες περιφραγμενο.

Δεν μπορουμε να θελουμε τα αρχεια να ειναι ακλειδωτα οταν γυρω μας ξερουμε πως κυκλοφορουν αβερτα.

Το θεμα ειναι να ειναι κλειδωμενα με τροπο που να εξυπηρετει τον πελατη.



Η σωστή λύση είναι σεβασμός στον πελάτη, να επιτρέπεται το Fair Use, και κατέβασμα του κόστους. Ας πάρουμε για παράδειγμα τα Windows και το Activation. Αν πωλούσαν τα Vista 50 E και την προηγούμενη έκδοση (τα XP) 30 Ε, θα αυξάνονταν ή όχι τα κέρδη της εταιρείας;

Επίσης πόσοι από τους κανονικούς χρήστες που αγόρασαν ένα πρόγραμμα θα έδιναν αντίγραφο του μαζί με το serial σε άλλους; Στην θέση του προγράμματος μπορείτε να βάλετε άλλο παράδειγμα, π.χ. μία ταινία σε DVD που αγόρασε κάποιος για 30 Ε.

Το θεμα αυτο ειναι και ο λογος που τα windows επικρατησαν εναντι αλλης πλατφορμας.
Ηταν "τσαμπα".
Μεχρι που ηρθε το activation και ετσι πολλοι τα αγορασαν με τιμη ΟΕΜ και κερδισαν και οι δυο.

Δεν μπορεις να απαιτεις τιμη λειτουργικου σε τιμη ενος προγραμματος εγγραφης CD/DVD...και μαλλιστα οταν το λειτουργικο αυτο ειναι best seller.

Οσο για το θεμα αν ο "πελατης" προτιμησει το σπασμενο απο το κλειδωμενο ακομα και αν η τιμη ειναι 5 ευρω νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο. Και 5 ευρω να εχει θα προτιμησει να το παρει "τσαμπα".

Ετσι οχι μονο ο πελατης θα δωσει το αντιγραφο σε εναν αλλο αλλά θα το κοπιαρει και θα το πουλαει ωστε να βγαλει και χρηματα απο τον "κοπο" του.
Ας οψεται ο ιντερνετης που πλεον ο καθενας το "αγοραζει" μονος του και χαθηκαν οι "μικροπωλητες".

alerasta
17-04-08, 03:25
Για μενα ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο και το περιφρασεις.
Γιατι αν δεν κανει καποια περιφραξη θα ερθει ο αλλος να στο καταπατησει και μαλλιστα δεν θα εχεις καν στοιχεια χρησιμα για το δικαστηριο αν δεν το ειχες περιφραγμενο.

Δεν μπορουμε να θελουμε τα αρχεια να ειναι ακλειδωτα οταν γυρω μας ξερουμε πως κυκλοφορουν αβερτα.

Το θεμα ειναι να ειναι κλειδωμενα με τροπο που να εξυπηρετει τον πελατη.


Θα το παρομοίαζα κάπως διαφορετικά. Δεν είναι κάποιο άσχετο οικόπεδο, είναι το οικόπεδο που νοικιάζεις ώστε να κάνεις τη δουλειά σου και ο ιδιοκτήτης βάζει δικά του σκυλιά γύρω γύρω μην τυχόν και φιλοξενήσεις κάποιον που δεν θα τον πληρώσει... Τα οποία σκυλιά, ανάλογα με τις ορέξεις τους, μπορεί να δαγκώσουν εσένα.

Δεν υπάρχει τρόπος που να εξυπηρετεί τον πελάτη. Απλά υπάρχουν λιγότερο ή περισσότερο ενοχλητικά κλειδώματα.

WagItchyef
17-04-08, 03:59
Τι είναι το moonlight;

OK βρήκα τι είναι.

andreasl
17-04-08, 10:35
Ρε παιδιά πάρτε το χαμπάρι. Το DRM υπάρχει μόνο για να δημιουργεί προβλήματα στους νόμιμους. Οι παράνομοι πάντα βρίσκουν τρόπο να ξεπερνούν τα προβλήματα.

Δηλαδή οι εταιρείες βάζουν το DRM για να κερδίσουν από μια μικρή μερίδα ανθρώπων που θα ήθελαν να είναι παράνομοι αλλά δε μπορούν επειδή είναι τελείως άσχετοι, και από τους νόμιμους που θα χρειαστεί να αγοράσουν δεύτερη φορά το ίδιο πράγμα. Δεν το λέω στην τύχη, έχω πολλά παραδείγματα.

Αφού οι εταιρείες το βλέπουν αυτό και συνεχίζουν να βάζουν DRM καταλαβαίνουμε ότι δεν σέβονται στο ελάχιστο τους ανθρώπους που τις στηρίζουν οικονομικά. Λες και είπα κάτι νέο....

NitrOuS
17-04-08, 11:24
λίγο ασχετο,υπάρχει κανενα site γνωστο που παιζει με silverlight? εχω εγκαταστησει το plugin.

Το site του nba εχει silverlight για τα video που έχουν για την συνοπτική παρουσίαση του αγώνα.

makisathanos
17-04-08, 15:33
Τα έχουμε δει όλα: μέχρι και ανθρώπους που υποστηρίζουν ότι τα κλειδώματα είναι για το ... καλό μας. Έλεος πια.

arkara
17-04-08, 15:54
παιδιά το drm απλά δεν είναι καλό τέλος..
αλλά το silverlight και καλό να είναι.. γιατί μπορεί να γίνει και το θαύμα ( και γιατί δεν είναι και πολύ καλό το adobe flash (μιλάμε για τον τελικό χρήστη) )
δεν είμαι σίγουρος ότι η ms θα κάνει καλές κινήσεις.. και θα θέλει να χρησιμοποιήσει την δύναμη στην αγορά.. και να τα κάνει όλα ")(^%%$%2

WagItchyef
17-04-08, 16:08
παιδιά το drm απλά δεν είναι καλό τέλος..
αλλά το silverlight και καλό να είναι.. γιατί μπορεί να γίνει και το θαύμα ( και γιατί δεν είναι και πολύ καλό το adobe flash (μιλάμε για τον τελικό χρήστη) )
δεν είμαι σίγουρος ότι η ms θα κάνει καλές κινήσεις.. και θα θέλει να χρησιμοποιήσει την δύναμη στην αγορά.. και να τα κάνει όλα ")(^%%$%2

Η MS είτε θα γίνει μία θεμιτή ανταγωνιστική εταιρεία ή θα κλείσει. Προσωπικώς την βαρέθηκα.

demollyon
17-04-08, 19:46
Πολύ καλή φάση το silverlight, ειδικά σε UMPCs και tablet PCs.

anon
17-04-08, 20:22
Το RHEL δεν πωλείται ως προιόν, αλλά ως υπηρεσία. Γιαυτό και υπάρχουν 100% κλώνοι, τελείως δωρεάν, αλλά φυσικά χωρίς υποστήριξη. Οταν αγοράζεις RHEL, δεν αγοράζεις άδειες, CALS και άλλα τέτοια τινα. Αγοράζεις υποστήριξη για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα

WagItchyef
18-04-08, 01:04
Οταν αγοράζεις RHEL, δεν αγοράζεις άδειες, CALS και άλλα τέτοια τινα. Αγοράζεις υποστήριξη για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα

... που έρχεται μαζί με το Red Hat Enterprise Linux και περιλαμβάνει security & stability updates για 9 χρόνια ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά. Η Red Hat δεν υποχρεώνει τους πελάτες της να κάνουν αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του Red Hat Enterprise Linux, όποιος θέλει κάνει. Τα updates για κάθε release όπως είπα είναι για 9 χρόνια ή περισσότερο (δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάξω).

@ ADSLgr.com All rights reserved.