PDA

Επιστροφή στο Forum : Shareaza & torrents problems



lamesaint
03-08-05, 23:06
Έχω βάλει ένα τόρρεντ με 2533 πηγές από ότι λέει το Shareaza.
Αυτά υποθέτω είναι οι peers, σύμφωνα με την λογική του bit torrent protocol, σωστά?

Το έχω βάλει να κατεβάζει εδώ και καμμιά 10αρια μέρες. Ποτέ μέχρι τώρα δεν είδα μια αξιόλογη ταχύτητα π.χ. >20 ΚΒ/ς (είμαι με 384/128 4νετ).

Είδα και το σχετικό υπόμνημα για το Shareaza και έκανα και τις ρυθμίσες εδώ και κανα δυό μέρες αλλά τίποτα.

Καμμιά ιδέα σχετικά με το θέμα?

no_logo
04-08-05, 03:01
1 εχεις δει αν ε΄΄ισαι πίσω από firewall;; στο how to εχω μέσα μία διευθυνση για να τεστάρεις το firewall http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13712 Αν θες κοίτα να την βρεις και τσέκαρε αν όλα είναι εντάξει. Νομίζω πως θα πρέπει να εχεις ανοιχτό και το gnutella2 για να δεις το αποτέλεσμα του firewall test.

επίσης αν δεις το torrent info του αρχείου θα μπορέσεις να δεις πόσοι είναι peers και πόσοι leechers

ps τρέχεις το shareaza 2.1.3.2; :thumb_dup

lamesaint
04-08-05, 20:20
1 εχεις δει αν ε΄΄ισαι πίσω από firewall;; στο how to εχω μέσα μία διευθυνση για να τεστάρεις το firewall http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13712 Αν θες κοίτα να την βρεις και τσέκαρε αν όλα είναι εντάξει. Νομίζω πως θα πρέπει να εχεις ανοιχτό και το gnutella2 για να δεις το αποτέλεσμα του firewall test.

'Εκανα το τεστ στο λινκ που έδωσες ακολυθώντας τα όσα λέει το παρακάτω λίνκ http://wiki.shareaza.com/static/FAQ.FirewallsRouters.ZoneAlarm

Τελικά το μόνο που δούλεψε από τα όσα λέει το πιο πάνω λίνκ ήταν να βάλω το ZoneAlarm σε medium security , κάτι που δεν μου πολυαρέσει....
Εννοείται ότι δοκίμασα και όλα τα άλλα που προτείνει στο λίνκ. Αλλά μόνο έτσι πέρασε το τεστ στο λίνκ που λές.



επίσης αν δεις το torrent info του αρχείου θα μπορέσεις να δεις πόσοι είναι peers και πόσοι leechers

το περίεργο με το torrent info είναι οτι δεν μου δείχνει τον αριθμό των seeders και των leechers???!!!
Μήπως να το κλείσω και να το ξανατρέξω τώρα που έκανα τις αλλαγές στον firewall ?


ps τρέχεις το shareaza 2.1.3.2; :thumb_dup
Ναι , μιας και τώρα είπα να δώ τι λέει και αυτό το p2p.

no_logo
04-08-05, 20:25
περίμενε σου ανεβάζω σε φωτό την ρύθμιση του zone alarm

λοιπόν πηγαίνεις za---> firewall--->main και στο internet security zone βάζεις high. Δίπλα ακριβώς έχει την επιλογή custom, ανοίγεις και ψάχνεις να βρεις τις επιλογές
allow incoming udp ports
allow outgoing udp ports
allow incoming tcp ports
allow outgoing tcp ports

και όπως και στην πρωτη φωτό που ανεβάζω βάζεις την port που έχεις για το shareaza, που μπορείς να την δεις στο shareaza-->tools----> settings---> connection


Αφού το κάνεις αυτό πας στο πάλι στο zone alarm στο program control και βρίσκεις το shareaza στην λίστα κοιτάς να είναι σε επιλογή Auto, το trusted level σε επιλογή super και τα υπόλοιπα τσεκαρισμένα με ν. όπως στην φωτό την δευτερη που σου ανεβάζω.
Αφού τα κάνεις αυτά ξανατρέξε το τεστ, θα πρεπει να είναι όλα καλά



το περίεργο με το torrent info είναι οτι δεν μου δείχνει τον αριθμό των seeders και των leechers???!!!
Μήπως να το κλείσω και να το ξανατρέξω τώρα που έκανα τις αλλαγές στον firewall ?

με το που ανοίγεις το tab του torrent info το shareaza ζητά τις πληροφορίες από τον tracker, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις 1 , 2 λεπτά

lamesaint
04-08-05, 21:12
περίμενε σου ανεβάζω σε φωτό την ρύθμιση του zone alarm

λοιπόν πηγαίνεις za---> firewall--->main και στο internet security zone βάζεις high. Δίπλα ακριβώς έχει την επιλογή custom, ανοίγεις και ψάχνεις να βρεις τις επιλογές
allow incoming udp ports
allow outgoing udp ports
allow incoming tcp ports
allow outgoing tcp ports

και όπως και στην πρωτη φωτό που ανεβάζω βάζεις την port που έχεις για το shareaza, που μπορείς να την δεις στο shareaza-->tools----> settings---> connection


Αφού το κάνεις αυτό πας στο πάλι στο zone alarm στο program control και βρίσκεις το shareaza στην λίστα κοιτάς να είναι σε επιλογή Auto, το trusted level σε επιλογή super και τα υπόλοιπα τσεκαρισμένα με ν. όπως στην φωτό την δευτερη που σου ανεβάζω.
Αφού τα κάνεις αυτά ξανατρέξε το τεστ, θα πρεπει να είναι όλα καλά


ήδη "παράγγειλα" :-k το ZoneAlarm Pro. Βλέπεις έχω την free edition :oops: και δεν έχει όλα τα (πολύ χρήσιμα) κόλπα που γράφεις πιο πάνω.



με το που ανοίγεις το tab του torrent info το shareaza ζητά τις πληροφορίες από τον tracker, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις 1 , 2 λεπτά

Ακόμα περιμένω :D

μάλλον θα το κλείσω και θα το ξανανοίξω :cool:

Θανξ ε λοτ πάντως για όλα.
Αν δεν δω φώς θα επανέλθω...διμύτριος :D

no_logo
04-08-05, 21:15
και εγώ το "αγόρασα" πρόσφατα :D :D :D



Ακόμα περιμένω :D

μάλλον θα το κλείσω και θα το ξανανοίξω :cool:

ίσως να φταίει το firewall, μια και η επικοινωνία με τον έξω κόσμο έχει προβλήματα :lol:

lamesaint
04-08-05, 23:02
και εγώ το "αγόρασα" πρόσφατα :D :D :D

ίσως να φταίει το firewall, μια και η επικοινωνία με τον έξω κόσμο έχει προβλήματα :lol:

Ακόμα περιμένω να δώ τους seeders/leechers !!! :D :D :D
Ρε μπας και φταίει ο tracker?

no_logo
04-08-05, 23:15
δεν αποκλείεται. μήπως σου εμφανίζει πουθενά tracker down;
πχ στην στήλη status

lamesaint
08-08-05, 19:35
Τελικά παρόλο που κατέβηκε επιτυχώς το πιο πάνω τορρεντ , δεν σταθηκε δυνατό να δώ αριθμό seeders/leechers.

Τεσπα, έβαλα ένα άλλο τόρρεντ να κατεβαίνει.
Ο τράκερ έλεγε οτι έχει 6 peers (δεν θυμάμαι τώρα πόσοι seeders, πόσοι leechers).

To κουλό είναι ότι το Shareaaza δείχνει 70!!! sources....
Για να τσεκάρω το Shareaza έβαλα το τόρρεντ στο azureus.
Εδώ βλέπω τις αναμενόμενες τιμές seeders/leechers.

Υποπτεύομαι οτι το torrent part του Shareaza code είναι emule oriented :roll:

Any other ideas?

no_logo
08-08-05, 19:40
Τεσπα, έβαλα ένα άλλο τόρρεντ να κατεβαίνει.
Ο τράκερ έλεγε οτι έχει 6 peers (δεν θυμάμαι τώρα πόσοι seeders, πόσοι leechers).

To κουλό είναι ότι το Shareaaza δείχνει 70!!! sources....
πολλές φορές οι "δημόσιοι" τρακερ δεν αναφέρουνε τα σωστά στοιχεία


Για να τσεκάρω το Shareaza έβαλα το τόρρεντ στο azureus.
Εδώ βλέπω τις αναμενόμενες τιμές seeders/leechers.

και εκεί ποσες πηγές σου δείχνει?


Υποπτεύομαι οτι το torrent part του Shareaza code είναι emule oriented :roll:
δηλαδή?

lamesaint
08-08-05, 20:08
πολλές φορές οι "δημόσιοι" τρακερ δεν αναφέρουνε τα σωστά στοιχεία
και εκεί ποσες πηγές σου δείχνει?

Στο Αzureus δείχνει 6 seeds/ 7 peers που συμφωνεί με τον τρακερ.

Και μου φαίνεται ότι το φέρνει και πιο γρήγορα με το Azureus , αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα μια και είναι το μοναδικό τορρεντ που έχω και φέρνει το azureus.

Και μια και το φερε η κουβέντα : μπορώ να κάνω import το αρχείο (δηλαδή το μέρος του) που έχει μέχρι τώρα έρθει με το Shareaza, και να το συνεχίσω με το Azureus?


PS. Όταν λέω emule oriented εννοώ ότι μήπως όταν το shareaza ψάχνει για πηγές σε τόρρεντ , στο τέλος μετράει για πηγές και εκείνες που απλώς έχουν το τορρεντ file?
Αλλιώς πως εξηγείται η διαφορά seeders/leechers μεταξύ Shareaza - Azureus?

no_logo
08-08-05, 20:20
Και μια και το φερε η κουβέντα : μπορώ να κάνω import το αρχείο (δηλαδή το μέρος του) που έχει μέχρι τώρα έρθει με το Shareaza, και να το συνεχίσω με το Azureus?

πρεπει να υπάρχει κάτι σχετικό στο site του shareaza



PS. Όταν λέω emule oriented εννοώ ότι μήπως όταν το shareaza ψάχνει για πηγές σε τόρρεντ , στο τέλος μετράει για πηγές και εκείνες που απλώς έχουν το τορρεντ file?
Αλλιώς πως εξηγείται η διαφορά seeders/leechers μεταξύ Shareaza - Azureus?

εχω μια ιδέα, αν ανοίξεις το shareaza και πατήσεις το + δίπλα στο torrent αρχείο σου δείχνει μόνο torrent clients ή και άλλους από gnutella, gnutella2, edonkey;
Αν σου δείχνει τότε είναι η παρακάτω περ'ιπτωση. Αντιγράφω από το how to:


ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ TORRENT ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Εγώ προτιμώ αυτό ή αυτό το πρόγραμμα γιατί εχουν την δυνατότητα να προσθέτουνε τις υπογραφές που υποστηρίζουν όλα τα υπόλοιπα δίκτυα (edonkey2000, gnutella2) και να κατεβάζει ο χρήστης torrents μέσω torrent clients ΑΛΛΑ ΚΑΙ μέσω των emule, shareaza. Προφανώς βέβαια θα πρεπει το αρχείο που ζητάμε να υπάρχει σε αυτά τα δίκτυα απαράλλαχτο. Δείτε πιο κάτω ένα παράδειγμα.
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=1699

αυτή την λειτουργία θα την αγαπήσεις μόνο όταν βρεθείς να κατεβάζεις torrents που ή ο seeder εξαφανίστηκε ή ο τρακερ επεσε/ εκλεισε κτλ

no_logo
08-08-05, 20:27
Όταν λέω emule oriented εννοώ ότι μήπως όταν το shareaza ψάχνει για πηγές σε τόρρεντ , στο τέλος μετράει για πηγές και εκείνες που απλώς έχουν το τορρεντ file?

όχι αυτό δεν ισχύει. για να ψάξει για το torrent αρχειάκι που εσύ κατεβάζεις στον υπολογιστή σου θα πρέπει να πάς στο search και να βάλεις πχ kryo.torrent. Και θα σου βγάλει κατεβατό.
Αντίθετα το shareaza ψάχνει για τις υπογραφές (hash) του αρχείου που μπορείς να τις δεις πολύ απλά αν περάσεις τον κέρσορα πάνω από το αρχείο στα downloads

lamesaint
08-08-05, 21:02
εχω μια ιδέα, αν ανοίξεις το shareaza και πατήσεις το + δίπλα στο torrent αρχείο σου δείχνει μόνο torrent clients ή και άλλους από gnutella, gnutella2, edonkey;


Δείχνει μόνο torrent clients e.g. Azureus, Bitcomet, Shareaza, ABC, Bit torrent.

Αλλα όταν πάω στο Advanced torrent info windows δείχνει σωστά τον αριθμό seeders/leecheers.

Sorry που ξέχασα να το πω, νομίζω είναι σημαντικό.

ΥΣ. Ιδού και μια εικόνα

no_logo
08-08-05, 22:14
αυτό πρ'ωτη φορά το ακούω :confused:
μπορείς να το γράψεις στο φόρουμ του shareaza (χωρίς να δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το αρχείο δημόσια) και αν σου ζητηθεί να στείλεις περισσότερες πληροφορίες μέσω pm να το κάνεις; απλά εχω περιέργεια.

lamesaint
08-08-05, 22:27
ευχαρίστως, αλλά μάλλον εννοείς στο Shareaza , torrents how to

no_logo
08-08-05, 22:31
ευχαρίστως, αλλά μάλλον εννοείς στο Shareaza , torrents how to

όχι :oops:

http://forums.shareaza.com/forumdisplay.php?s=&forumid=14 απλά θα πρεπει να γραφτείς για να το κάνεις :cool:

lamesaint
08-08-05, 22:38
Οκ.

Επίσης για δες και αυτό:
http://forums.shareaza.com/showthread.php?threadid=41066

μοιάζει πολύ με αυτά που περιγράφω ήδη.
Τι λες?

no_logo
08-08-05, 23:57
νομίζω πως είναι το ανάποδο αν και πάλι δεν είναι το ίδιο. οι χρήστες αυτό που λένε είναι πως ενω κατεβάζουνε αρχεία με πχ 20 χρήστες, αυτοί συνδεονται με 10 από αυτούς για παράδειγμα. Πάντως αυτό εχει να κάνει με πόσες συνδέσεις επιτρέπει το shareaza για το torrent πρωτόκολλο (tools> shareaza settings> bittorrent> client connections) εσύ δεν περιέγραψες κάτι τέτοιο, αλλά μια ανακολουθία ανάμεσα στα peers που λέει ο τρακερ και σε αυτούς που βρίσκει το shareaza (περισσότερους)

lamesaint
14-08-05, 21:13
Προσπάθησα να κατεβάσω το
http://www.torrentaid.com/

αλλά το λινκ είναι νεκρό.

ψάχνω μήπως το βρώ κάπου αλλού. Βέβαια υπάρχει και η προφανής λύση :-k

no_logo
14-08-05, 22:25
ψάχνω μήπως το βρώ κάπου αλλού. Βέβαια υπάρχει και η προφανής λύση :-k :thumbsup1

ps κανε copy paste αυτό το magnet link στο shareaza magnet:?xt=urn:sha1:LVKEQ33UR3GLP3AWSZQRDGKSOZDKNUMR&xt=urn:tree:tiger:2FAF6BBNG2VWRZRILXI43M73ELZDOY2TEQHRJWI&xt=urn:ed2k:033532883700c2e5295fd490d425cad7&dn=TorrentWizard-1.0.0.3.rar&xl=133842

αν και το MakeTorrent είναι λίγο καλύτερο (εχω το link στο how to)

lamesaint
15-08-05, 00:44
και ξανα-θανκς :-)

panos56
09-03-06, 16:57
Χρησιμοποιώ το Azureus για τα torrents και χθες εγκατέστησα και το Shareaza σύμφωνα με το υπόμνημα. Τώρα όμως κάθε φορά που πάω να κατεβάσω ένα torrent εμφανίζεται αυτόματα το Shareaza για να κατεβάσει αυτό το αρχειάκι και έτσι δεν μπορώ να το κατεβάσω για να το χρησιμοποιήσω με το Azureus.
Αν και στα settings του Shareaza (Γενικά -> Web), απενεργοποίησα τη χρήση του BitTorrent αυτό το βιολί του συνεχίζει να εμφανίζεται.
Τι πρέπει να κάνω για να μη χρησιμοποιώ το Shareaza για τα torrents;

alexisazen
09-03-06, 17:11
Μήπως να άλλαζες το file association? (Ο Υπολογιστής μου/Εργαλεία/Επιλογές Φακέλων/Τύποι Αρχείων) και εκεί άλλαξε το association για τα torrent files.

Re-Ti-Re
09-03-06, 20:34
Ακριβός ότι λέει ο alexisazen.
Αντί το "Shareaza.exe" θα βάλεις το "Azureus.exe"

panos56
09-03-06, 22:04
Ευχαριστώ πολύ. Ούτε που μου πήγε το μυαλό να ψάξω εκεί. Νόμιζα ήταν εντολή του Shareaza.

hydro
30-03-06, 00:13
λοιπον οπως λεει το θεμα κατεβασα πριν απο λιγο ενα αρχειο 7.7 giga αλλα ξεχασα να δω αν ειχα χωροσ τον δισκο με αποτελεσμα να μην μπορει να το βαλει μεσα και εχει μεινει σαν ολοκληρωμενο αλλα μετακινηση δεν γινεται τι προτεινεται μπορω να περασω το αρχειο τοθ torrent σε ενα αλλο ψλιεντ vste na ginei kati apo kei?

no_logo
30-03-06, 01:14
εκανες χωρο στον σκληρό;
Αν η απάντηση είναι ναι τότε κατέβασε αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=133&d=1108103084) το εργαλείο για να κάνεις save το torrent.

hydro
30-03-06, 10:06
ευχαριστω παρα πολυ με εσωσες απο μεγαλο κακο :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.