PDA

Επιστροφή στο Forum : Web Server Forum at Home



zinobios
04-08-05, 09:29
Θέλω να εγκαταστήσω έναν web server στον υπολογιστή μου και να φτιάξω ενα forum.
Έχω Windows XP Home (SP2) και φυσικά ADSL 1024/256.
Μπορείτε να με βοηθήσετε για το τί πρέπει να κάνω; Είμαι σχεδόν ασχετος :(
Ποιό software μου συνιστάτε να εγκαταστήσω;
Υπάρχει τίποτα freeware ;

WAntilles
04-08-05, 09:32
Σίγουρα όχι με Windows XP Home.

nikgl
04-08-05, 09:53
Υπάρχουν και webservers για XP home. Με μια αναζήτηση στο Google για το θέμα θα βρείς.
Η ουσία είναι ότι χρειάζεσαι:
1. webserver (iis ή apachee ή κάποιον άλλο για windows)
2. ASP ή PHP (που θα εγκατασταθεί στο webserver)
3. 1 βάση δεδομένων mysql ή mssql (access όχι)
4. Κάποιο freeware Software για forum (πχ το phpbb)
5. και φυσικά κάποια static IP για να σε βρίσκει ο κόσμος!

Ίσως βρεις περισσότερες πληροφορίες στο www.phpbb.com
Πάντως όπως είπε ο WAntilles το σωστότερο είναι να έχεις ένα λειτουργικό με υποστήριξη για webserver όπως έχουν τα XP Pro (IIS 5).
Αν δεν έχεις το γνωσιακό background πάντως σκέψου μήπως ο χρόνος που θα ασχοληθείς θα είναι περισσότερος απ'ότι θα άξιζε.
Καλή τύχη.

ΥΓ. Κάποτε έιχα βρεί στο internet μια πατέντα για να εγκαταστήσεις τον IIS 5 από CD XP pro (αν βρεις) σε XP Home. Για google το.

ttjoum
04-08-05, 09:55
Το πλέον δημοφιλές freeware πακέτο είναι Apache-PHP-MySQL.

Πήγαινε στο www.easyphp.org και κατέβασε τον installer που τα εγκαθιστά όλα.

Προσοχή με τις ρυθμίσεις για λόγους ασφαλείας και εννοείται αυτό που λέει ο WAntilles..

zinobios
04-08-05, 11:37
Προσοχή με τις ρυθμίσεις για λόγους ασφαλείας και εννοείται αυτό που λέει ο WAntilles..

Άρα δεν μπορώ να το κάνω αφού δεν έχω XP PRO ;

nikgl
04-08-05, 11:49
Άρα δεν μπορώ να το κάνω αφού δεν έχω XP PRO ;
Η καλή μας Microsoft φροντίζει για τα XP Home! Η λύση λέγεται Cassini

http://asp.net/Projects/Cassini/Download/Default.aspx?tabindex=0&tabid=1

Το θέμα πολυσυζητημένο:
http://www.15seconds.com/issue/020118.htm

http://adamv.com/dev/articles/iis-on-xp-home

Διαλέγεις και παίρνεις.

Re-Ti-Re
04-08-05, 12:08
Should you buy XP Pro?
These instructions are unofficial and unsupported. Hacking your XP Home installation is a good way to put your computer out of commission and require a full reinstall.

If you are actually using your computer to run a business, and need IIS support, consider spending the extra money for XP Pro instead.

If you want to run a web server, but do not need IIS specific features, consider installing an alternative web server. Αυτά. ;)

zinobios
04-08-05, 14:03
Η καλή μας Microsoft φροντίζει για τα XP Home! Η λύση λέγεται Cassini

http://asp.net/Projects/Cassini/Download/Default.aspx?tabindex=0&tabid=1


'Αν βάλω τον ASP.NET Cassini τί άλλο θα χρειαστώ για το forum ;
Μπορείς να με πληροφορήσεις λίγο πιο αναλυτικά;
Υπάρχει πολλή όρεξη αλλά σχεδόν καθόλου γνώση όσον αφορά ένα forum στον web server στο σπίτι μου.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

nikgl
04-08-05, 14:42
'Αν βάλω τον ASP.NET Cassini τί άλλο θα χρειαστώ για το forum ;
Μπορείς να με πληροφορήσεις λίγο πιο αναλυτικά;
Υπάρχει πολλή όρεξη αλλά σχεδόν καθόλου γνώση όσον αφορά ένα forum στον web server στο σπίτι μου.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Η λύση 100% Microsoft είναι η παρακάτω:
https://www.mainfunction.com/DotNetInAction/HowTo/display.aspx?ID=19
Θα χρειαστεί να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις όλα τα περιεχόμενα freeware!

Αυτό που εγώ έχω δοκιμάσει και θα μπορούσα ίσως να σου δώσω κάποια πληροφορία παραπάνω, είναι:
IIS 6 + PHP for windows + SQL Server 2000 + phpbb
Αλλά εφόσον δε διαθέτεις κάτι απο αυτά στη θέση σου θα πειραματιζόμουνα με την 1η λύση.
Sounds good!!!

Λύσεις υπάρχουν... χρόνο να'χεις και google!
Καλή τύχη.
Μην ξεχνάς: όλοι οδηγίες διαβάσαμε για στησίματα forum. Ο καθένας ότι διαθέτει.

WAntilles
04-08-05, 14:52
Θα το ξαναπώ.

Web Server σε XP Home ΔΕΝ γίνεται, ό,τι ματσακονιές και να κάνετε.

Καταρχήν, έχουν όριο στα 5 ταυτόχρονα ανοικτά connections.

nikgl
04-08-05, 14:59
Θα το ξαναπώ.

Web Server σε XP Home ΔΕΝ γίνεται, ό,τι ματσακονιές και να κάνετε.

Καταρχήν, έχουν όριο στα 5 ταυτόχρονα ανοικτά connections.
Δεν έχω διάθεση να ανοίξω κουβέντες αλλά είπες την άποψή σου μια φορά και τη διαβάσαμε. Απο εκεί και πέρα εμφανίζεσαι λίγο απόλυτος.
Ο άνθρωπος δε θέλει να φτιάξει το adslgr.com ή κάποια corporate λύση για να την πουλήσει , ένα μικρό forum θέλει. Με 256 Kbps upload άλλωστε θα ήταν υπερβολή πάνω από 5 ταυτόχρονοι χρήστες.
Απο εκεί και πέρα σέβομαι τη θέση σου σαν moderator αλλά άσε τους άλλους να ανταλάσσουν απόψεις ελεύθερα εφόσον δεν παραβιάζονται οι κανόνες.
Ευχαριστώ.

zinobios
04-08-05, 16:34
Ο άνθρωπος ένα μικρό forum θέλει. Με 256 Kbps upload άλλωστε θα ήταν υπερβολή πάνω από 5 ταυτόχρονοι χρήστες.

Αλήθεια ; Είναι τοσο ασχημα τα πράγματα ; :thumbdown Μικρό forum βεβαια θέλω να φτιάξω, αλλά μόνο 5 users ταυτόχρονα ; Γιατί αυτό; Ενα browse και κανα γράψιμο ενός μηνύματος τρώει τόσο πολύ;
:evil: Ρε γαμότο γιατί να μην υπάρχει sdsl και φ8ηνή ; Πότε λετε να βάλει ο ΟΤΕ sdsl;
Γιατί έχουμε κάνει τα PC μας σαν τηλεοράσεις; Να κατεβάζουμε 8ελουμε μόνο;
Πέστε μου ρε παιδιά ότι υπάρχουν τεχνικοί λογοι !!! Δεν ξέρω τίποτα απο συνδεσεις στο internet
αλλά επειδή έχω σπουδάσει οικονομικά υποψιάζομαι ότι τα πακέτα συνδέσεων που υπάρχουν στους providers είναι απλά αυτό που ζητάει ο πολύς ο κόσμος. Πεστε μου ότι δεν ισχύει αυτό για να ησυχάσω. Τότε θα πώ δόξα το θεό που θα εχω και 5 users ταυτόχρονα :thumb_dup

sdikr
04-08-05, 16:39
Αλήθεια ; Είναι τοσο ασχημα τα πράγματα ; Μικρό forum βεβαια θέλω να φτιάξω, αλλά μόνο 5 users ταυτόχρονα ; Γιατί αυτό; Ενα browse και κανα γράψιμο ενός μηνύματος τρώει τόσο πολύ;
Ρε γαμότο γιατί να μην υπάρχει sdsl και φ8ηνή ; Πότε λετε να βάλει ο ΟΤΕ sdsl;

το adslgr.com κάποια φεγγάρια ήταν πάνω σε 1024/256 και δουλέυε μια χαρά ;)

zinobios
04-08-05, 16:45
Καταρχήν, έχουν όριο στα 5 ταυτόχρονα ανοικτά connections.

Moυ φαίνεται ότι τουλάχιστον για αυτό το μειονέκτημα υπάρχουν πολλά προγραμματάκια (τρεχουν στο DOS) που σου δίνουν την δυνατότητα να αυξήσεις τια συνδέσεις των XP μέχρι και πολλές χιλιάδες.
Το ξέρω απο πείρας γιατί όταν πριν ένα μήνα έβαλα ADSL και έτρεχα το emule, συνεχώς το μοντεμ μου ξεσυνδεόταν μέχρι που έτρεξα ένα τέτοιο πρόγραμμα με το οποίο καθόρισα το ανώτατο όριο των συνδέσεων στις 5000 (από 10 μόνο που έχουν τα XP) και από τότε το emule δεν προξενεί κανένα πρόβλημα στην σύνδεσή μου.

zinobios
04-08-05, 16:56
το adslgr.com κάποια φεγγάρια ήταν πάνω σε 1024/256 και δουλέυε μια χαρά ;)

Τέτοια πεστε μου βρέ να πάρω λίγο θάρρος :D

"Πες το ναι και ας είναι ψέμα" που λεει και το τραγούδι. :-k

Έτσι δεν είναι Moderator ? ;)
Mάλλον όχι ε ; :(
Kαλά θα σου δείξω εγώ !!! :mad:

WAntilles
04-08-05, 20:06
Moυ φαίνεται ότι τουλάχιστον για αυτό το μειονέκτημα υπάρχουν πολλά προγραμματάκια (τρεχουν στο DOS) που σου δίνουν την δυνατότητα να αυξήσεις τια συνδέσεις των XP μέχρι και πολλές χιλιάδες.
Το ξέρω απο πείρας γιατί όταν πριν ένα μήνα έβαλα ADSL και έτρεχα το emule, συνεχώς το μοντεμ μου ξεσυνδεόταν μέχρι που έτρεξα ένα τέτοιο πρόγραμμα με το οποίο καθόρισα το ανώτατο όριο των συνδέσεων στις 5000 (από 10 μόνο που έχουν τα XP) και από τότε το emule δεν προξενεί κανένα πρόβλημα στην σύνδεσή μου.

1. Αυτό που λές είναι τελείως άλλο μέγεθος και θέμα.

2. Στα NT-Class λειτουργικά ΔΕΝ υπάρχει DOS. Κάτι έχεις μπερδέψει.

wintech2003
04-08-05, 20:26
Με 256 Kbps upload άλλωστε θα ήταν υπερβολή πάνω από 5 ταυτόχρονοι χρήστες.

Το adslgr.com αυτή τη στιγμή με πάνω απο 10.000 επισκέψεις ημερησίως ζητάει από 250-500 kbps ανάλογα με την ώρα της ημέρας... :-k

odd
04-08-05, 21:00
2. Στα NT-Class λειτουργικά ΔΕΝ υπάρχει DOS. Κάτι έχεις μπερδέψει.

Αμάν βρε WAntilles! Από command prompt θέλει προφανώς να πει. Μην είσαι τόσο αυστηρός.

Επί του θέματος ποιος είναι ο ιδανικός αριθμός connections, γιατί και τα pro+sp2 έχουν ένα "πρόβλημα"...

kourampies
04-08-05, 21:59
βρες ενα παλιο pc, οτιδηποτε απο 100mhz κ πανω κανει (εκτος κ αν εχεις υπεραπαιτητικα scripts κ παρα πολλες επισκεψεις), συνδεσε το στο lan (αν δεν εχεις switch εστω με ics, με την προυποθεση ομως τα ΧΡ να γινουν 2003), βαλε του linux (εγω προτεινω vectorlinux, version αναλογα την ταχυτητα του pc.) κ βαλε lampp. θα εχεις ετοιμο server με php, ssl, ftp, sql κτλ κτλ κτλ.
οθονη μετα την εγκατασταση προφανως δε χρειαζεσαι για το server pc, κ αν φτιαξεις κ τα smb shares μπορεις να εχεις ως network drive τον χωρο του server στο pc σου, ωστε να μη μπλεκεις με ftp κτλ.

http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html
http://www.vectorlinux.com

sdikr
04-08-05, 22:31
Τέτοια πεστε μου βρέ να πάρω λίγο θάρρος

"Πες το ναι και ας είναι ψέμα" που λεει και το τραγούδι.

Έτσι δεν είναι Moderator ?
Mάλλον όχι ε ;
Kαλά θα σου δείξω εγώ !!!

με μπέρδεψες,
πάντως ναι το adslgr.com δουλέυε κάποια στιγμή μέσω adsl 1024/256

yiapap
04-08-05, 22:38
Μην μπερδέυετε 2 διαφορετικά πράγματα:
odd, τα connections των XP Professional είναι ένα απλό στάδιο μέχρι να δημιουργηθεί ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ connection ("half-open connections"). Τα Pro δεν έχουν όριο στον αριθμό των συνδέσεων. Δλδ μπορείς να έχεις στο "forum" που λέει ο φίλος 1000000 χρήστες να (προσπαθούν να) τραβανε δεδομένα. Ο περιορισμός είναι στο πόσες νέες συνδέσεις μπορεί να κάνει ένας Η/Υ προς πολλούς Εξυπηρέτες

Τα XP Home όπως και τα Pro έχουν built-in κόφτες στον IIS 5.1 (όπως υπήρχε και παλαιότερα στον 5.0) για 5 & 10 ταυτόχρονους χρήστες.

Υπάρχουν "τρόποι" να το ξεπεράσεις;
ΒΕΒΑΙΩΣ

Όμως οι τρόποι αυτοί είναι ΕΞΙΣΟΥ παράνομοι (βλπ ΕULA) με το να κατεβάσεις τα Win2000/2003 SERVER και να κάνεις τη δουλειά σου.

Bottom line:
Οι 5 χρήστες των Home είναι ανέκδοτο ακόμη και για μικρό forum. Οι 10 χρήστες... παίζονται.
Αν και πολλάκις έχω δηλώσει οπαδός, ή μάλλον εθισμένος, στη Microsoft θα σου πρότεινα να στήσεις ένα Linux μηχάνημα. Με 200-300€ παίρνεις ένα μεταχειρισμένο PC και... ΒΟΥΡ!

ΥΓ. Το ότι δεν έχεις εμπειρία είναι ΥΠΕΡ σου όσο αφορά το Linux. Αρκεί να εχεις χρόνο, διάθεση και ένα κουτάκι Prozak/Ardan για τις δύσκολες ώρες ;)

zinobios
05-08-05, 08:28
Ρε παιδιά πολύ με οφέλησε όλη αυτή η συζήτηση για το home web forum και σας ευχαριστώ πολύ όλους. Απ' ότι κατάλαβα το "Windows" & "XP" & "Home" που έχω είναι "κάποιος" περιορισμός :haha

Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι ότι με τις υπάρχουσες συνδέσεις που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά μπορεί κάποιος στο σπίτι του να φτιάξει κάτι στο internet που 8α μπορεί να το μοιραστεί και με πολλούς άλλους άν και όπως σας είπα είμαι λίγο απελπισμένος από την "φτώχεια" του ADSL και του ΟΤΕ. Πάλι καλά πάντως που έχουμε και αυτό. Αλήθεια δεν θα μπορούσε ο ΟΤΕ να είχε βάλει από την αρχή SDSL; Δεν μου είπατε είναι τεχνικό το θέμα;
Το ADSLgr αλήθεια τί σύνδεση έχει σήμερα ξέρετε;

Εγώ τώρα θα ξεκινήσω να εφαρμόσω πρώτα την λύση της MIcrosoft (ASP.NET Cassini ) [θα σας πώ το url για να μπείτε να το δείτε ίσως σήμερα κιόλας] ώστε να μπορέσω να αποκτήσω την πρώτη μου εμπειρία από home server.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε αυτό το forum ένα ειδικό τμήμα που θα συζητιόντουσαν τέτοια θέματα; Δηλαδή η δημιουργική πλευρά του ιντερνετ που παράγεται από την ADSL (μόνιμη & φθηνή (?) σύνδεση; Αυτό μάλιστα θα μπορούσε να είχε δύο σκέλη: Το τεχνικό και το επικοινωνιακό (ανακοινώσεις για νέους home web servers κλπ). Μπορείτε να το προτείνετε στον διαχειριστή του ADSLgr ;

Κάτι άσχετο (?) τώρα : Η δημιουργία ενός newsgroup τι περιορισμούς έχει ; Βρήκα ένα μικρό προγραμματάκι και έστησα ένα newsgroup

news://pcmusic.homeip.net :spam:
για τις ανάγκες του hub που έχω στήσει, και έφτιαξα και οδηγίες για το πώς θα το εγκαταστήσουν οι ανίδεοι (:οι περισσότεροι) θαμώνες του hub (μάλλον θα πρεπει να φτιαξω κι ακομα ένα που να εξηγει πως δουλευει το OutlookExpess) :mad:

http://users.hol.gr/~zinobios/newsgroup/newsgroup.htm :spam:
και διερωτέμαι γιατι αυτό το μέσο επικοινωνίας δεν είναι τόσο διαδεδομένο ; Γνωρίζετε να μου πείτε γιατί; Είναι (και εδώ) τεχνικό το θέμα; Μήπως ειναι νομικό; Δεν γνωρίζω. Κάποιος παλιός στο ίντερνετ μήπως θα μπορούσε να με πληροφορήσει;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και την ασχετοσύνη μου σε τετοια θέματα. Πάλι καλά που βρέθηκε και αυτός ο χώρος για να ξεσπάσω :D
Απορώ πώς ακόμα ο moderator δεν έβαλε καμμιά τέτοια πινακίδα στο thread :offtopic:

WAntilles
05-08-05, 14:21
...και έφτιαξα και οδηγίες για το πώς θα το εγκαταστήσουν οι ανίδεοι (:οι περισσότεροι) θαμώνες του hub (μάλλον θα πρεπει να φτιαξω κι ακομα ένα που να εξηγει πως δουλευει το OutlookExpess) :mad: ...

Οι ξύπνιοι δεν χρησιμοποιούν κανένα Outlook ή παράγωγά του.

great
05-08-05, 15:43
Οι ξύπνιοι δεν χρησιμοποιούν κανένα Outlook ή παράγωγά του.

εχεις δίκιο, μπραβο! (sarcasm icon goes here)

nikgl
05-08-05, 15:55
@zinobios Η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι αυτή:
http://www.phpbbforfree.com/
Άσε τα στησίματα webserver και βάσεων δεδομένων για τους πιο ειδικούς.

sdikr
05-08-05, 15:58
@zinobios Η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι αυτή:
http://www.phpbbforfree.com/
Άσε τα στησίματα webserver και βάσεων δεδομένων για τους πιο ειδικούς.

μα για να γίνει κάποιος ειδικός πρέπει να παιδευτεί για να το μάθει στην πράξη, (μιλόντας πάντα για εναν απλό μικρό webserver)

yiapap
05-08-05, 17:43
Οι ξύπνιοι δεν χρησιμοποιούν κανένα Outlook ή παράγωγά του.
Microsoft Outlook RULEZ!
:p

zinobios
06-08-05, 05:55
@zinobios Η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι αυτή:
http://www.phpbbforfree.com/
Άσε τα στησίματα webserver και βάσεων δεδομένων για τους πιο ειδικούς.

Δεν υποστηρίζουν Ελληνικά :(

zinobios
06-08-05, 08:07
Βρήκα αυτό στο ιντερνέτ: http://internetmaster.com/installtutorial/index.htm
Άν κάνω ό,τι λέει, μπορώ να φτιάχω ένα web server forum;
Τί άλλο θα χρειαστώ;

Αν υπάρχει θετική απάντηση στην παραπάνω ερώτηση, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τις 2 αυτές σελίδες :
1) http://internetmaster.com/installtutorial/configure_mysql.htm

Tί πρέπει να γράψω στο command line ; Πρέπει να αντικαταστήσω τίποτα σε αυτή την φράση ή θα την γράψω όπως είναι ακριβώς;

GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'your_username'@'localhost' IDENTIFIED BY 'your_password' WITH GRANT OPTION;

2) http://internetmaster.com/installtutorial/download_myadmin.htm

Τί εννοεί εδώ όταν λέει για "intranet"; Δηλαδή δεν είναι για web server τα παρακάτω που γράφει; Πρέπει να τα κάνω αυτά που γράφει παρακάτω ή όχι ; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.