PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto-Netgear Wireless Rouτer.Αποσυνδεσεις!



aenaosreb
16-04-08, 15:20
Γεια σας!

Την περασμενη Δευτερα μου αναβαθμιστηκε η συνδεση απο 2mb που ειχα στην tellas σε 12mb(βασικα 8,2mb γραφει..)με το tellas zisto..το προβλημα ειναι το εξης..Εχω ενα netgear wireless router DG834G το οποιο μεχρι την κυριακη ειχε αποδειχτει πολυ αξιοπιστο και δουλευε μια χαρα στα 2mb..απο τη δευτερα που αναβαθμιστηκε με το tellas zisto συνεχως κανει διακοπη και επανεκινηση της συνδεσης!Κατι δεν παει καλα σιγουρα..Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει(το router υποστηριζει και adsl 2)??Να πω οτι εχω και ενα standar adsl modem sagem το οιποιο δεν παρουσιαζει τετοιο προβλημα..


Ειπα μηπως ειναι προβλημα συνδεσμολογιας και συνεδεσα το ρουτερ κατευθειαν στην τηλεφωνικη πριζα χωρις splitter..παλι οι αποσυνδεσεις συνεχιζαν..Αλλα ετσι κι αλλιως μεχρι πριν ειχα 2mb στην Τελλας με την ιδια συνδεσμολογια και το ιδιο splitter οποτε δεν νομιζω να φταει αυτο..Καμια ιδεα?

Tentkz
16-04-08, 21:27
Είχα παρόμοιο πρόβλημα ενώ είχα το ενσύρματο DG834 και το SS4200, το πρόβλημα αυτό λύνεται αν πεις στην tellas να σου κλειδώσει την γραμμή στα 4 ή 6 mbit ώστε να σταθεροποιηθεί.

Μεν χάνεις χάνεις στην ταχύτητα download αλλα κερδίζεις αρκετά στα pings, η διαφορα σε μένα τουλάχιστον ήταν από 16-20ms ping προς otenet.gr και hol.gr με 12mbit σε adsl1 mode (9mbit) σε 8ms με 6mbit σε adsl1 mode και σταθερή γραμμή.

aenaosreb
16-04-08, 23:59
Ευχαριστω για την απαντηση!Τελικα εκανα firmware update του Ρουτερ και ειναι μια χαρα προς το παρων!Θα τα εχω υποψιν μου ολα αυτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.