PDA

Επιστροφή στο Forum : H forthnet δεν στέλνει router σε ήδη συνδρομητές που αναβαθμίζουν την υπηρεσία.



sphlanx
16-04-08, 17:13
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία double play απο την forthnet. Έκανα την σύνδεση μέσω τηλεφώνου απο εξωτερικό συνεργάτη της forthnet ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα μου αποσταλεί εξοπλισμός.

Παρ'ολα αυτα μέχρι σήμερα δεν μου είχε έρθει τίποτα οπότε κάλεσα την forthnet να τους ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν οτι δεν δικαιούμε rooter επειδή ήμουν παλαιός συνδρομητής (σε ΑΡΥΣ με modem προφανώς μη συμβατο με double play) και επειδή έκανα την αίτηση μέσω εξωτερικού συνεργάτη (ο οποίος βέβαια στο τηλέφωνο συστήθηκε ως forthnet όχι ως εξωτερικός συνεργάτης).

Τους έστειλα mail προσπαθώντας να βρώ το δικιο μου και τώρα περιμένω απάντηση αλλα τα χω ψιλοπάρει...κανένας άλλος με τέτοιο πρόβλημα?

nmavro73
16-04-08, 23:17
Αφού όλοι παίρνουν την προσφορά του site είτε το κάνουν με εξωτερικό συνεργάτη είτε απευθείας.Παράξενο

SantoPtol
16-04-08, 23:22
Η λέξη κλειδί στην υπόθεσή σου είναι εξωτερικός συνεργάτης γιατί εγώ που έκανα αίτηση στο μαγαζί τους (ήμουν παλιός συνδρομητής με ΑΡΥΣ) μου δώσανε κανονικά. Να το κυνηγίσεις το θέμα γιατί πουθενά δεν λέει ότι αν κάνεις αίτηση μέσω εξωτερικού συνεργάτη δεν δικαιούσαι εξοπλισμό. Μέχρι και καταγελία να κάνεις.

Stergianos
17-04-08, 01:44
Απο πότε ισχύει αυτό,καινουριο πρεπει να ειναι γιατι εγω που έκανα αίτηση(Χριστουγεννα) σε εξωτερικό συνεργάτη μου το έστειλαν το modem κανονικα.

leandros
17-04-08, 08:12
κι εγώ έχω το ίδιο θέμα και μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι νέο ρούτερ διότι μου είχαν ήδη στείλει εξοπλισμό όταν είχα ξεκινήσει με ΑΡΥΣ και δεν γίνεται να μου στείλουν δεύτερο μόντεμ.
Τέσπα, δεν τρελαίνομαι κιόλας με το siemens, είναι πολύ φτωχό

invaider
17-04-08, 09:07
Δεν δίνουν πλέον το siemens αλλά ενα dlink ασυρμάτο router.
εμένα από 1bill σε ADSL απλό μου στείλανε modem.

hel
17-04-08, 09:37
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία double play απο την forthnet. Έκανα την σύνδεση μέσω τηλεφώνου απο εξωτερικό συνεργάτη της forthnet ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα μου αποσταλεί εξοπλισμός.

Παρ'ολα αυτα μέχρι σήμερα δεν μου είχε έρθει τίποτα οπότε κάλεσα την forthnet να τους ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν οτι δεν δικαιούμε rooter επειδή ήμουν παλαιός συνδρομητής (σε ΑΡΥΣ με modem προφανώς μη συμβατο με double play) και επειδή έκανα την αίτηση μέσω εξωτερικού συνεργάτη (ο οποίος βέβαια στο τηλέφωνο συστήθηκε ως forthnet όχι ως εξωτερικός συνεργάτης).

Τους έστειλα mail προσπαθώντας να βρώ το δικιο μου και τώρα περιμένω απάντηση αλλα τα χω ψιλοπάρει...κανένας άλλος με τέτοιο πρόβλημα?

Ήσουν σε 2play μέσω ΑΡΥΣ;

antonis_wrx
18-04-08, 15:33
εμένα από απλή dsl forthnet και γραμμή ΟΤΕ σε 2play ιδιώκτητο που στείλανε το siemens κανονικά

pakitis
18-04-08, 16:37
κι εγώ το ίδιο, από απλή dsl forthnet και γραμμή ΟΤΕ σε 2play ιδιώκτητο μου στείλανε ένα ασύρματο D-Link..

pelopidas7
19-04-08, 17:32
Μόλις κοίταξα το συμβόλαιο που έχω υπογράψει.
Το δωρεάν router ισχύει για όλα τα συμβόλα. Πουθενά δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό για τους παλιούς συνδρομητές.
Θα το απαιτήσω και εγώ, αφού είχα απλή adsl μέσω ΟΤΕ και τώρα 2play μέσω ιδιόκτητου.

Linus
19-04-08, 17:39
Μου είχαν στείλει το cl-110 πρίν κάτι μήνες όταν ακόμη περίμενα το ιδιόκτητο.

Έκανα αίτηση μεταφοράς σε ιδόκτητο μέσω τηλεφώνου, δικαιούμαι άλλο modem?
Γνωστός μου έχει συνολικά 3 ρύτερ απο 4νετ :crazy:

hel
19-04-08, 17:40
Ζητήστε τα ρουτερ από αυτούς που τα πήραν διπλά:p

sdikr
19-04-08, 17:57
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία double play απο την forthnet. Έκανα την σύνδεση μέσω τηλεφώνου απο εξωτερικό συνεργάτη της forthnet ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα μου αποσταλεί εξοπλισμός.

Παρ'ολα αυτα μέχρι σήμερα δεν μου είχε έρθει τίποτα οπότε κάλεσα την forthnet να τους ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν οτι δεν δικαιούμε rooter επειδή ήμουν παλαιός συνδρομητής (σε ΑΡΥΣ με modem προφανώς μη συμβατο με double play) και επειδή έκανα την αίτηση μέσω εξωτερικού συνεργάτη (ο οποίος βέβαια στο τηλέφωνο συστήθηκε ως forthnet όχι ως εξωτερικός συνεργάτης).

Τους έστειλα mail προσπαθώντας να βρώ το δικιο μου και τώρα περιμένω απάντηση αλλα τα χω ψιλοπάρει...κανένας άλλος με τέτοιο πρόβλημα?

Απο πληροφόρηση πρός τους συνεργάτες της forthnet, για οποία αλλαγή γίνεται που στο τέλος πάει σε 2play (ή το απλό soho) δίνει ρουτέρ, αυτό το αναλαμβάνει η forthnet και όχι φυσικά ο συνεργάτης

Linus
19-04-08, 18:10
Ζητήστε τα ρουτερ από αυτούς που τα πήραν διπλά:p

Θα του τσιμπήσω ένα από τα 2 ασύρματα :p

akisg1
19-04-08, 18:39
Εγώ από AΡΥΣ όπου είχα πάρει ένα USR πήγα σε ADSL ιδιόκτητο και μου στείλαν και ένα cl-110 να υπάρχει;)

DiMeRR
19-04-08, 19:54
Παιδια αν παω στα κεντρικα και τους πω οτι και καλα δεν εχω παραλαβει καποιο ρουτερ για adsl2+ λετε να με πιστεψουν και να μου στειλουν το καινουριο το dlink?:twisted:

joeyGR
19-04-08, 21:20
μπορει, αν επιτρεπετε(ειναι λιγο βλακες) αυτος που εχει το καταστημα forthnet του Κιλκις μου ζητησε το 2ο ρουτερ πισω. Θα του το δώσω πιστευω :rofl:

panti
21-04-08, 02:24
και μένα απο απλή adsl σε 2play μου έδωσαν επιτόπου με το που έκανα την αίτηση σε μαγαζί 4νετ ενα d-link

pelopidas7
21-04-08, 16:08
σημερινό email απο Forthnet (κατα περίεργπ τρόπο μου απάντησαν αμέσως στο email που έστειλα..Λέτε να βελτιώνονται τα πράγματα ?:hmm:)

Αξιότιμε κύριε,

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Σας ενημερώνουμε ότι δεν προβλέπεται η αποστολή δωρεάν εξοπλισμού για την τροποποίηση της ήδη υπάρχουσας υπηρεσίας, για την οποία σας είχε παρασχεθεί εξοπλισμός (προσφορά 1ης Ιουνίου), στην υπηρεσία Forthnet 2play.

Βρισκόμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Αντ******* Πηνελόπη

NetM
21-04-08, 17:33
πιο router σου ειχαν στειλει ? γιατι αν το router σου ειναι αυτο που εχει στο profile , δηλαδη το Linksys WAG354G τοτε ειναι και για 2play δηλαδη για ADSL2+

internaut
21-04-08, 19:54
Πάντως κι εμένα δεν μου έστειλαν (ενεργοποιήθηκα πριν μια βδομάδα) και έχω μείνει με το άθλιο microcom 2636 που μου είχαν δώσει και που είναι ADSL (όχι 2+).

Στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν το δικαιούμαι. Κρατήθηκα και δεν τους έβρισα προς το παρόν.
Τώρα λέω να αρχίσω τα mail και τα τηλέφωνα.

pakitis
21-04-08, 20:09
Σε εμένα σηνύθως απαντούν στα μαιλ μου μετά από κανά μήνα ή κ ποτέ ;)

kozi1989
21-04-08, 20:16
Παιδιά μην τους αφήνετε να σας κοροιδεύουν!!:nono: Κάντε καταγγελία!!:evil:
Δείτε το δικό μου πρόβλημα να γελάσετε!! Δείτε τι έμαθα...:closed:

Πρόβλημα χαμηλής ταχύτητας (3800/330 με att 43) από Hol
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=195073

pelopidas7
21-04-08, 21:53
πιο router σου ειχαν στειλει ? γιατι αν το router σου ειναι αυτο που εχει στο profile , δηλαδη το Linksys WAG354G τοτε ειναι και για 2play δηλαδη για ADSL2+

Ναι, το Linksys WAG354G μου είχα στείλει (είχα πληρώσει μία διαφορά περίπου στα 60 ευρώ επιπλέον για το συγκεκριμένο) και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αυτό μου το είχα στείλει πρίν 2 χρόνια, στη συνέχεια μου έστειλαν ένα siemens (ανανέωση καλοκαιριού).
Απλά, με εκνευρίζει το ότι οι παλιοί πελάτες δεν παίρνουν τίποτα και οι νέοι δώρο ασύρματο router, ασύρματο τηλέφωνο κτλ.

hel
22-04-08, 01:49
Πάντως κι εμένα δεν μου έστειλαν (ενεργοποιήθηκα πριν μια βδομάδα) και έχω μείνει με το άθλιο microcom 2636 που μου είχαν δώσει και που είναι ADSL (όχι 2+).

Στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν το δικαιούμαι. Κρατήθηκα και δεν τους έβρισα προς το παρόν.
Τώρα λέω να αρχίσω τα mail και τα τηλέφωνα.

Είσαι από ΑΡΥΣ;

internaut
22-04-08, 04:05
Είσαι από ΑΡΥΣ;

Ναι από 1bill.

hel
22-04-08, 12:30
Noμίζω σε 1 bill δεν έδιναν και παλαιότερα. Ας με διαψέυσει κάποιος που πήρε.

Stergianos
22-04-08, 16:22
Εγώ απο 1bill που ήμουν πήρα το Siemens.

diabibas
22-04-08, 16:38
Πάντως φίλος μου που ήταν σε Forthnet μόνο ίντερνετ και είχε πάρει το linksys, έκανε αλλαγή σε double play και του έδωσαν κατευθείαν το d-link και μετά από λίγες μέρες του έστειλα και το siemens cl-110

Antre
23-04-08, 00:08
σημερινό email απο Forthnet (κατα περίεργπ τρόπο μου απάντησαν αμέσως στο email που έστειλα..Λέτε να βελτιώνονται τα πράγματα ?:hmm:)

Αξιότιμε κύριε,

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Σας ενημερώνουμε ότι δεν προβλέπεται η αποστολή δωρεάν εξοπλισμού για την τροποποίηση της ήδη υπάρχουσας υπηρεσίας, για την οποία σας είχε παρασχεθεί εξοπλισμός (προσφορά 1ης Ιουνίου), στην υπηρεσία Forthnet 2play.

Βρισκόμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Αντ******* Πηνελόπη

Κάτσε, πόσο καιρό είχες σύνδεση στη forthnet πριν κάνεις την αναβάθμιση; Είχες κλείσει χρόνο; Δηλαδή είχε τελειώσει η περίοδος της δέσμευσής σου;

panti
23-04-08, 00:35
δεν έχει να κάνει αυτό ......και μένα το Μαίο τελειώνει ο χρόνος αλλα μου έδωσαν κανονικά.....

pelopidas7
23-04-08, 04:36
Κάτσε, πόσο καιρό είχες σύνδεση στη forthnet πριν κάνεις την αναβάθμιση; Είχες κλείσει χρόνο; Δηλαδή είχε τελειώσει η περίοδος της δέσμευσής σου;

όχι, είχαν περασει 8-9 μήνες, δεν είχα κλείσει χρόνο, από τη δευτερη ανανέωση. Τότε μου είχαν στείλει ένα siemens.

SantoPtol
23-04-08, 10:27
όχι, είχαν περασει 8-9 μήνες, δεν είχα κλείσει χρόνο, από τη δευτερη ανανέωση. Τότε μου είχαν στείλει ένα siemens.

Το θέμα είναι το siemens που σου είχαν στείλει τότε κάνει για ADSL2+; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω με τα γραφόμενα εδώ (και από την περίπτωση την δικιά μου), σε όσους είχαν στείλει εξοπλισμό που κάνει για ADSL2+ δεν τους ξαναστέλνουν και "δικαιούνται" λόγω ότι τώρα έχουν προσφορά.

internaut
23-04-08, 11:07
Το θέμα είναι το siemens που σου είχαν στείλει τότε κάνει για ADSL2+; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω με τα γραφόμενα εδώ (και από την περίπτωση την δικιά μου), σε όσους είχαν στείλει εξοπλισμό που κάνει για ADSL2+ δεν τους ξαναστέλνουν και "δικαιούνται" λόγω ότι τώρα έχουν προσφορά.

Μπα... Μάλλον τυχαία δουλεύει το σύστημα.

Εμένα είχε τελειώσει ο χρόνος δέσμευσης, μου είχαν στείλει απλό adsl router και είπαν να μη μου στείλουν καινούριο . :whistle:

Christos123
23-04-08, 14:22
Εγώ αναβάθμισα στην υπηρεσία (την οποία βλέπετε στο profile μου) και μου έστειλαν δωρεάν και νέο modem-router (το οποίο βλέπετε στο profile μου ) και ένα splitter-ακι !
Δεν πλήρωσα ούτε τέλος ενεργοποίησης , ούτε τίποτα ! Ολα δωρεάν και στην ώρα τους !

evans1
30-04-08, 13:55
Βρέ παιδιά γιά νά καταλάβω τί γίνεται τελικώς ....
Είχα τό 6μηνο τής προσφοράς τής 1ης ΙΟΥΝ 2007,τό οποίο έληξε καί έκανα κανονική αίτηση γιά double play,δηλαδή ΔΕΝ ζήτησα αναβάθμιση !!! (έκαναν καί 2 μήνες νά τό ενεργοποιήσουν ..)
Δικαιούμαι καινούριο router ή όχι ;;:hmm:

hel
30-04-08, 15:03
Ναι αφού είσαι νέος συνδρομητής κιόλας.
Σου λένε το αντίθετο;

evans1
30-04-08, 15:50
Ναι αφού είσαι νέος συνδρομητής κιόλας.
Σου λένε το αντίθετο;

Μού λένε ότι είναι αναβάθμηση καί δέν δικαιούμαι εξοπλισμό !!

electroman
30-04-08, 22:34
Χαιρετώ όλη την παρέα μιας και είμαι καινούργιο μέλος!
Παιδιά εγώ που έκανα αίτηση για αναβάθμιση, πήγα και πήρα το router μέσα
στην επόμενη εβδομάδα!!! Άσχετα που δεν μου έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την υπηρεσία.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.