PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορω να ακυρωσω το συμβολαιο ΠΡΙΝ γινει ενεργοποιηση?



Thrylos
16-04-08, 20:28
Παιδια, την παρασκευη ηρθε το courier της tellas και υπεγραψα για zisto tel+dsl.
Τελικα αυτες τις μερες διαβαζω για πολλα προβληματα με online gaming, αλλα και εσκασε και το νεο πακετο της HOL οποτε αν διαλεγα κατι σημερα θα πηγαινα στη HOL. Εφοσον εχουν περασει μονο 3 εργασημες μερες, και δεν εχει γινει ενεργοποιηση, μπορω μηπως να ακυρωσω το συμβολαιο και να μη γινει τιποτα (και να παω HOL τελικα...)? Ξερει κανεις?

DiM
16-04-08, 20:50
Ναι μπορείς θα πρέπει να στείλεις ένα fax στο 2111201100 και να γράψεις όνομα επώνυμο διεύθυνηση ΑΦΜ ΑΔΤ και γραψε ότι αιτούσε την διακοπή ενεργοποίησης της υπηρεσίας τελλας ζιστο στον τηλεφωνικό αριθμό 210-ΧΧΧΧΧΧΧ στο τέλος ρίξε και μια υπογραφή.

Έπειτα περίμενε 48 ώρες και πάρε στο 13800 να επιβεβαιώσεις ότι λάβανε το FAX και κατοχυρώθηκε η ακύρωση της αίτησης σου. Κρατα την απόδειξη ότι έστειλες fax ίσως χρειαστεί. :)

Απλά να σου πω ότι και με HOL είναι μην σου πω και χειρότερα από θέμα gaming όσο αφορά το ping. Οποτε ψαχτώ λίγο παραπάνω.

Thrylos
16-04-08, 22:05
Ευχαριστω Dim , κατατοπιστικοτατος. Απλα διαβαζω κατι απιστευτα στο forum για το WoW που ειναι και το μονο online που παιζω και εχω τρομαξει... επισης ειναι καιτ ο παγιο απενεργοποιησης 155 ευρω το πρωτο εξαμηνο και δεν ειναι να το μετανιωσεις... Τουλαχιστον στη hol ειναι 55 , και φιλος με shared LLU 24αρα δεν εχει προβληματα με gaming, αρα αφου πλεον δε προσφερει κατι λιγοτερο γιατι να μην παω προς τα εκει?

DiM
16-04-08, 22:09
Δεν έχω ιδέα από WOW φιλε μου για να σου πω, σου εύχομαι το καλύτερο φιλε απλά για να μην τρέχεις να σου πω ψαχτώ καλά πριν :) καλύτερα καθυστέρησε το λίγες μέρες παρα να πας και να τραβιέσαι μετά το χρηματικό είναι το λιγότερο για να φύγεις. Το forum εδώ σου δίνει αυτή την δυνατότητα μας έχει βοηθήσει όλους μας :)

Thrylos
16-04-08, 23:02
Δυστυχως στο forum παντα ακους μονο τα κακα, αυτοι που εχουν προβλημα κραζουν, και οι αλλοι σπανια μιλανε. Και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ολοι οι εναλλακτικοι ειναι ΛΟΤΤΟ...σε οποιονδηποτε μπορει να σου κατσει μαλακια, και η πιθανοτητα ειναι χαλαρα ενα 30% να σου γινει αποτι εχω δει.

Αρα τελικα αποφασιζεις αν αξιζει τον κοπο/οδυνη/κερδος να φυγεις απο τον ΟΤΕ, και απαξ και φυγεις, αφου ολοι ιδιοι ειναι στην εξυπηρετηση κοιτας ποιος δινει το καλυτερο πακετο...

Mouse Potato
16-04-08, 23:09
Δυστυχως στο forum παντα ακους μονο τα κακα, αυτοι που εχουν προβλημα κραζουν, και οι αλλοι σπανια μιλανε. Και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ολοι οι εναλλακτικοι ειναι ΛΟΤΤΟ...σε οποιονδηποτε μπορει να σου κατσει μαλακια, και η πιθανοτητα ειναι χαλαρα ενα 30% να σου γινει αποτι εχω δει.

Αρα τελικα αποφασιζεις αν αξιζει τον κοπο/οδυνη/κερδος να φυγεις απο τον ΟΤΕ, και απαξ και φυγεις, αφου ολοι ιδιοι ειναι στην εξυπηρετηση κοιτας ποιος δινει το καλυτερο πακετο...

Είναι γεγονός ότι πρέπει να 'χεις τύχη για να έχεις καλής ποιότητας υπηρεσίες. Από κει και πέρα πιστεύω πως άμα το κυνηγήσεις στο τέλος θα βγεις κερδισμένος. Όλα έχουν το τίμημά τους...

ermis333
17-04-08, 07:13
Ευχαριστω Dim , κατατοπιστικοτατος. Απλα διαβαζω κατι απιστευτα στο forum για το WoW που ειναι και το μονο online που παιζω και εχω τρομαξει... επισης ειναι καιτ ο παγιο απενεργοποιησης 155 ευρω το πρωτο εξαμηνο και δεν ειναι να το μετανιωσεις... Τουλαχιστον στη hol ειναι 55 , και φιλος με shared LLU 24αρα δεν εχει προβληματα με gaming, αρα αφου πλεον δε προσφερει κατι λιγοτερο γιατι να μην παω προς τα εκει?

Μεγάλε παίζω WoW κάθε μέρα και δεν έχω κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα και έχω αρκετά χαμηλά Pings, σχεδόν ποτέ δεν ξεπερνάω τα 200ms.

Το μόνο πρόβλημα υπάρχει στο Cyclone battlegroup όπου κατά περιόδους εμφανίζεται κουλό lag, αλλά το έχουν αρκετοί χρήστες από όλη την Ευρώπη και κάτι έχει να κάνει με την Teliasonera.

ΥΓ. Εγώ παίζω στον Genjuros.

Thrylos
17-04-08, 15:01
Τελικα δε θα κανω αιτηση σε HOL γιατι οι δικοι μου βαρεθηκαν αυτην την ιστορια με τις αλλαγες (forthnet->ote->altec->tellas .....τωρα και hol?)...αντε να δουμε τι θα λεει η tellas και σε κανα χρονο βλεπουμε.

Ευτυχως δεν ειμαι στο cyclone battlegroup, ειμαι στο nightfall (kor'gall) και γενικα δεν εχω κανεναν char σε cyclone.

Μπορω καπως να μαθω σε ποιο DSLAM ανοικω και να ψαξω εδω στο forum να δω εντυπωσεις απο tellas απο οσους ειναι συνδεμενοι σε αυτο?

Mouse Potato
17-04-08, 15:04
Τελικα δε θα κανω αιτηση σε HOL γιατι οι δικοι μου βαρεθηκαν αυτην την ιστορια με τις αλλαγες (forthnet->ote->altec->tellas .....τωρα και hol?)...αντε να δουμε τι θα λεει η tellas και σε κανα χρονο βλεπουμε.

Ευτυχως δεν ειμαι στο cyclone battlegroup, ειμαι στο nightfall (kor'gall) και γενικα δεν εχω κανεναν char σε cyclone.

Μπορω καπως να μαθω σε ποιο DSLAM ανοικω και να ψαξω εδω στο forum να δω εντυπωσεις απο tellas απο οσους ειναι συνδεμενοι σε αυτο?

http://www.adslgr.com/forum/profile.php?do=extra και αν πατήσεις επιλογή εκεί που λέει DSLAM θα σου βγάλει χάρτη με τα κέντρα... Και γενικώς σ' αυτό το section μπορείς να βάλεις τις adsl πληροφορίες σου που εφανίζονται αριστερά στο aDSL info

vaggoulas
17-04-08, 15:04
Πες μας τι περιοχή είσαι.

Thrylos
17-04-08, 15:29
ειμαι Παλιο Ψυχικο συνορα με αμπελοκηπους αλλα νομιζω το τηλεφωνο μου ειναι στο κεντρο χαλανδριου απο κατι σχετικο που ειχα δει παλιοτερα. Το τηλεφωνο μου αρχιζει απο 674

Thrylos
17-04-08, 18:43
Κοιτωντας τον χαρτη παραπανω, το πιο κοντινο στο σπιτι μου dslam φαινεται να ειναι αυτο του Γηροκομειου. Αποκει και περα θυμαμαι οτι παλιοτερα ο adsl wizard του ΟΤΕ μου εβγαζε πως ειμαι στο κεντρο χαλανδριου (ή χολαργου, τα μπερδευω αυτα τα 2, αλλα νομιζω χαλανδριου). Αυτη τη στιγμη ο wizard αυτος δε μου βγαζει καμια σχετικη πληροφορια, λεει απλα οτι μπορω να βαλω ADSL.

Οπως ειπα το τηλεφωνο μου αρχιζει απο 210-674 ....μπορω να μαθω που ειμαι τελικα για να δω εντυπωσεις στο forum απο tellas σε αυτο το κεντρο?

liberostelios
17-04-08, 18:53
Πάντως, πηγαίνοντας για HOL θα έπρεπε να είχες συνυπολογίσει τη διαφορά του PSTN τηλεφώνου, που προσφέρουν μόνο η Tellas και η Forthnet, από το VoIP, που προσφέρουν όλοι οι άλλοι... Δεν είναι μόνο θέμα ποιότητας, είναι και πρόβλημα λειτουργικότητας (τα έχουμε ξαναπει: δεν έχει τηλέφωνο χωρίς ρεύμα, δεν έχει τηλέφωνο χωρίς internet, δεν έχεις δυνατότητα backup internet κλπ.)... Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου στο μέλλον, μιας και τώρα αποφάσισες να μείνεις.

Πάντως, εγώ που παίζω συχνά ένα online game (rfactor) και δεν έχω κανένα πρόβλημα... Δοκιμάζοντας για pings μου λέει, σχεδόν πάντα, κάπου 130-140 το οποίο, επειδή δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, αλλά δε φαίνεται να έχω τίποτα παρατράγουδα...

Thrylos
17-04-08, 18:58
το ειχα συνυπολογισει αυτο φιλε καθως το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα η hol αρχισε πλεον να δινει και αυτη pstn , γι'αυτο και το συζητουσα...

pan.nl
18-04-08, 15:10
Πάντως αυτή η καραμέλα του ότι το "PSTN" που δίνουν μερικοί υπερτερεί σε ποιότητα ήχου του κλασικού VoIP μέσω του router πρέπει να σταματήσει. Το μόνο πρόβλημα θα ήταν οι διακοπές ρεύματος.

Mouse Potato
18-04-08, 15:21
Πάντως αυτή η καραμέλα του ότι το "PSTN" που δίνουν μερικοί υπερτερεί σε ποιότητα ήχου του κλασικού VoIP μέσω του router πρέπει να σταματήσει. Το μόνο πρόβλημα θα ήταν οι διακοπές ρεύματος.

Θεωρητικά υπάρχει διαφορά ποιότητας μεταξύ PSTN και VOICE over Internet Protocol. Πρακτικά δε νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά... :oneup:

pan82
18-04-08, 15:21
Πάντως αυτή η καραμέλα του ότι το "PSTN" που δίνουν μερικοί υπερτερεί σε ποιότητα ήχου του κλασικού VoIP μέσω του router πρέπει να σταματήσει. Το μόνο πρόβλημα θα ήταν οι διακοπές ρεύματος.
Για πολλούς όμως είναι πολύ σημαντικό αυτό και μόνο, εγώ αν επέλεγα να περάσω και σε τηλεφωνία ιδιόκτητο θα επέλεγα οποσδήποτε pstn τηλεφωνία και όχι voip.

Thrylos
18-04-08, 17:53
Στο σπιτι μου το ρευμα πεφτει 1 φορα την πενταετια, οποτε αυτο δεν ειναι θεμα, ακομα και τωρα με τις προγραμματισμενες διακοπες δεν εμεινα λεπτο χωρις ρευμα. Επισης η ποιοτητα της τηλεφωνιας πρεπει να ειναι 99% η ιδια γιατι και το pstn ειναι μεχρι τo dslam, και μετα γινεται και αυτο voip, δεν ειναι pstn-ote ας πουμε...

Ωστοσο ειναι πολυ σημαντικη η ψευδαισθηση οτι εχεις pstn τηλεφωνια ειδικα για την εξοικειωση των πιο ασχετων με την τεχνολογια. Εγω ας πουμε μενω με τους γονεις μου, εχω τωρα i-call της altec και αντε να τους εξηγησεις οτι θα πρεπει να καλουν ΜΟΝΟ απο εκεινο το τηλεφωνο πανω στο router, οτι δτον αλλον δε θα βγαζει στην αναγνωρηση το νουμερο μας αλα ενα ακυρο 21153χχχχ κλπ. Ασε που εχουν αρνητικη προδιαθεση για την ποιοτητα επειδη ειναι ετσι η μορφη και κανουν την τριχα τριχια...

Επισης θεωρω σημαντικο οτι ετσι υπαρχει πληρης αποδεσμευση της τηλεφωνιας απο το internet, γιατι οσο καλο router με QoS να εχεις, εγω παντα εχω τον φοβο οτι οταν κατεβαζω με max speed ισως επηρεαζεται η ποιοτητα της τηλεφωνιας.

liberostelios
19-04-08, 22:29
Πάντως αυτή η καραμέλα του ότι το "PSTN" που δίνουν μερικοί υπερτερεί σε ποιότητα ήχου του κλασικού VoIP μέσω του router πρέπει να σταματήσει. Το μόνο πρόβλημα θα ήταν οι διακοπές ρεύματος.
Δεν είναι τόσο το θέμα ποιότητας (άλλωστε πολλοί λένε ότι και τα PSTN της Tellas και της Forthnet είναι VoIP, στα κεντρικά) αλλά το θέμα της πρακτικότητας και της ποιότητας υπηρεσίας συνολικά! Και επειδή ξέρουμε πόσο πιθανό και έυκολο είναι (δυστυχώς) να πέσει το internet, έστω και για ελάχιστα λεπτά, με τους εναλλακτικούς τότε το να έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο κάθε φορά που έχεις και με το internet είναι ένας σημαντικός συντελεστής. Το ίδιο ισχύει για το όταν δεν έχεις ρεύμα (πράγμα πιο σπάνιο, βέβαια) κλπ. Και είναι και το πρακτικό θέμα, που λέει ο Thrylos...

@ ADSLgr.com All rights reserved.