PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG200G - Ταχύτητα Σύνδεσης



karlesg
17-04-08, 03:38
Χαιρετω το forum και ολσ τα μελη. Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.

Εχω το παραπανω router με συνδεση Forthnet 24 Μbps

Το ξερω οτι το συγκεκριμενο router ειναι ευαισθητουλι στο θορυβο γραμμης αλλα παμε παρακατω

firmware: 1.01.06


DSL Connection Status:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12128 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 8 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Αν το line attenuation ειναι σωστο εγω επρεπε να συνδεομαι γυρω στα 15000 kbps. Το downstream margin ειναι φυσιολογικο να κινειται σε τετοια επιπεδα γιατι μιλαμε για ADLS2+


Τωρα τι γινεται....

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια 2 οροφοι με μια γραμμη τηλεφωνου το router ειναι συνδεδεμενο στην 1η πριζα της γραμμης καθως ερχεται απεξω. Το καλωδιο ειναι το παλιο τηλεφωνικο (2 κλωνοι δυσκαμπτο)


Αν αποσυνδεσω απο την 1η πριζα τη γραμμη που συνεχιζει στο υπολοιπο σπιτι και αφησω μονο του το router πανω πιανω 15200 kbps. Το margin παραμενει ιδιο αντε να παει 7db

Αν συνδεσω και την αλλη γραμμη μεχρι την επομενη μπριζα (ακομα και αν η επομενη μπριζα ειναι ασυνδετη δηλαδη η γραμμη ειναι στον αερα) συνδεομαι σε χαμηλοτερη ταχυτητα 12000 kbps. Η αποσταση της 2ης μπριζας πρεπει ναναι γυρω στα 10μ.

Οσο συνεχιζω και συνδεω γραμμες η ταχυτητα που συνδεομαι συνεχεια κατεβαινει ακομα και στα 7000 kbps. Δηλαδη ειναι σα να βαζει απωλεια η γραμμη του καλωδιου.

Να αλλαχτουν οι γραμμες τηλεφωνου ΔΕΝ γινεται.

Αλλα και παλι μου κανει μεγαλη εντυπωση η τηλεφωνικη γραμμη να βαζει τετοια απωλεια. Μηπως φταiει το router? Δεν υπαρχει διαθεσιμο αλλο adsl2+ ρουτερ να δοκιμασω. Μπορει να κανει τιποτα η forthnet?

Επισης εχω προσεξει και κατι αλλο μετα απο καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα οσο το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο κανει disconnect και ξανασυνδεεται στα 8000 kbps σταθερα και μονιμα.

Αμεσα αν του κανω reboot συνδεεται παλι στα 12000 kbps


Μπορει καποιος να βοηθησει και να προτεινει κατι?

Στη Forthnet που εχω παρει τηλ πολυ απλα τα παλικαρια ΔΕΝ ξερουν και ΔΕΝ καταλαβαινουν τι ειναι αυτα που τους λεω...

manoulamou
18-04-08, 12:00
Καλα μην περιμενεις και πολλα ειδικα στην Forthnet (μαλλον εσυ ξερεις πολυ περισσοτερα)
η τηλεφωνικη/τεχνικη υποστηριξη εχει βγαλει πολυ ασχημη φημη!!!:twisted:
Οσο για την ουσια του προβληματος πες σε ποια περιοχη μενεις
μηπως εχουν κι αλλοι παρομοια προβληματα και
ριξε μια ματια στους σχετικους οδηγους του forum ξεκινωντας απο τον βασικο:
Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)?






::welcome:karlesg:)

[Insomniac]
18-04-08, 17:39
Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης. Προφανώς η γραμμή που συνεχίζει στο υπόλοιπο σπίτι "τσιμπάει" παρεμβολές, πολύ πιθανό από κακή εγκατάσταση (ισχυρά-ασθενή) και με το που την συνδέεις στο κύκλωμα, σου δημιουργεί πρόβλημα στο ADSL.

Το ρούτερ δεν μπορεί να φταίει γι'αυτό που συμβαίνει. Επίσης, όταν κλειδώνεις στα 8 και σταθερά, κοίταξε σε τι mode είσαι, γιατί λογικά δεν είσαι σε ADSL2+ (επειδή δεν μπορεί να κλειδώσει λόγω παρεμβολών, αλλάζει αυτόματα mode).

Λύσεις, εκτός της αλλαγής καλωδιών, δυστυχώς δεν έχω να προτείνω, προς το παρόν.

karlesg
19-04-08, 02:16
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Καταρχας ειμαι στο DSLAM Αγ. Γεωργιου - Πειραια.


Ενας φιλος που εχει forthnet και μενει κοντα συνδεεται κι αυτος στα 15000 σταθερα ομως, αλλα αυτος εχει αλλο προβλημα οταν σηκωνει τα τηλεφωνα (με φιλτρα ειναι τα τηλεφωνα εννοειται και δεν φταινε τα φιλτρα εχουμε δοκιμασει και αλλα) του κοβεται η συνδεση :) αλλη κουφη περιπτωση αυτουνου...

Εχω διαβασει ολους τους οδηγους και το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω ειναι αυτο που ειπε και ο Insomniac.

Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως ειναι δυνατον προσθετοντας 10μ καλωδιο να πεφτει ετσι η ταχυτητα συγχρονισμου. Εχω αλλαξει τις μπριζες αλλα δεν εχω δει διαφορα. Αλλωστε οπως ειπα προβλημα δημιουργειται ακομα και οταν απλα διακλαδωνω τη γραμμη και στην αλλη ακρη της δεν υπαρχει μπριζα δηλαδη ειναι στον αερα.

Καποιος μουπε για φιλτρα στις γραμμες υπαρχουν τετοια φιλτρα?

Ακομα κι αν δεν υπαρχουν μπορω να παρω ενα κανονικο φιλτρο να διακλαδωσω την πρωτη μπριζα και να δωσω μεσω αυτου στο υπολοιπο σπιτι. Εννοειται πως τοτε δε θα χρειαζεται να βαλω φιλτρα ξεχωριστα στα τηλεφωνα.

Υπαρχει περιπτωση να δω διαφορα με αυτο το πραγμα?

[Insomniac]
19-04-08, 05:04
Δοκίμασέ το. Δεν χάνεις κάτι.

manoulamou
19-04-08, 10:26
@karlesg Δες εαν ο φιλος σου εχει ISDN,
( ελεγχος συνδεσμολογιας (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4) / δοκιμη αλλου splitter/φιλτρων)
ή ασυρματες συσκευες, συναγερμο ακομη και απενεργοποιημενο...

karlesg
19-04-08, 21:41
Δεν εχει τιποτα απολα αυτα παρα μονο ασυρματες συσκευες τηλεφωνου οι οποιες εννοειται οτι εχουν συνδεθει με φιλτρα...
δεν ξερω τι να πω..

[Insomniac]
20-04-08, 00:01
Δοκίμασε αυτό που είπες. Βάλε φιλτράκι (ή ακόμη καλύτερα splitter για POTS) στην πρώτη διακλάδωση.

karlesg
20-04-08, 00:33
splitter για POTS???

Λιγη βοηθεια για που θα το βρω και πως θα το ζητησω γιατι δεν ξερω τι ειναι αυτο:(

[Insomniac]
20-04-08, 00:43
splitter για PSTN γραμμή.

karlesg
20-04-08, 01:17
Ευχαριστω ναι αυτο ειχα στο νου μου να κανω
Νασαι καλα :)

manoulamou
20-04-08, 10:52
Καποτε ειχα παρει αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613658) απ το e-shop σαν zyxel
τωρα εμφανιζεται σαν ΟΕΜ και πολυ πιο ακριβο...
Εχουν και στα Oteshops!

karlesg
23-04-08, 13:57
ευχαριστω για τη βοηθεια η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μπηκα στον κοπο να αγορασω το σπλιτερακι να δοκιμασω τι γινεται αλλα δοκιμασα το καινουριο firmware του WAG200G 1.01.08 με εντυπωσιακα αποτελεσματα...
χωρις να πειραξω τιποτα συγχρονισε 2200 kbps ψηλότερα... αρα δεν ειναι μονο θεμα γραμμων αλλα και ρουτερ...


edit- και κει που μετα το upgrade αμεσως επιασα 14500 τωρα που εχει περασει ενα μισαωρο το ξανακοιταζω και βλεπω παλι 12600....

ΝΤΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΚΙΝΕΤΑΙ .....

@ ADSLgr.com All rights reserved.