PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία από ΗΟL 256/128



dkounal
04-08-05, 23:17
Ειμαι συνδρομητής της ΗΟL από τα τέλη Φλεβάρη σε ADSL 256/128 γραμμή ΟΤΕ.
Κατα βάση, λίγο χρησιμοποιώ το Internet για browsing & mail, σε μεγάλο βαθμό όμως για Voip.
Περίμενα μέχρι να καλοκαιριάσει, για να μπορέσω να έχω μια καλή εικόνα του τι γίνεται και να μπορώ να εκφράσω μια άποψη.
Δεν πρέπει να είμαι σε πιτα DSLAM καθώς με servers της HOL πιάνω το μέγιστο της ταχύτητας τόσο σε download όσο και σε upload. Αυτό κάθε ώρα της ημέρας. Δεν χρησιμοποιοώ κανενώς είδους μουλάρια, και υπάρχει ένα script σε linux που κάνει traffic shapping στο upload και μερικώς στο download.
Στο voip όμως τα πράγματα δεν είναι εξίσου καλά:
Είμαι γραμμένος σε 6 διαφορετικούς παροχείς VoIP (broadvoice, Nufone, voipjet, voipbuster, FWD, e-voice) και έχω την δυνατότητα να δοκιμάζω τι γίνεται. To να δουλεύουν όλοι καλά, είναι σπάνιο φαινόμενο, με την ΗOL e-voice να δουλευει σχεδόν πάντα καλά. Συνήθως καλά δουλεύουν οι nufone, voipjet, voipbuster. Οταν χαλάνε και αυτοί χαλάνε όλοι μαζί. Αυτό μου βρωμάει πρόβλημα στο δίκτυο της HOL και ιδιαίτερα στην επικοινωνία της με τον έξω κόσμο.
Παρατηρώντας την σελίδα της ΗΟL για παρακολούθηση του δικτύου της παρατήρησα ότι βγαίνει με δύο γραμμές α) μέσω PCCWBTN (London) β) μέσω seabone. Με συχνα traceroute είδα ότι υπάρχει μεγάλη προτίμηση στο PCCWBTN και όταν αυτό ξεπεράσει το 70% αρχίζει να χρησιμοποιείται το seabone. Μικρές εξαιρέσεις υπάρχαν σε αυτό τον κανόνα.
Όπου γίνεται χρήση του PCCWBTN και είναι <60% η χρήση της γραμμής όλα καλά. Όπου χρησιμοποιείται το seabone, τα πράγματα είναι χάλια. Ενώ, φαίνεται ότι είναι απλά ελάχιστα πιο αργό στα pings στην πραγματικότητα, τα udp packets φτανουν με αλλοτε άλλη καθυστέρηση και πρακτικά μόνο το IAX πρωτοκολλο συμμαζεύει κάπως τα πράγματα, αλλά πάντα με σημαντικά χειρότερη ποιότητα φωνής από ότι χρησιμοποιεί το PCCWBTN. Αυτό δεν φαίνεται να έχει αλλάξει όλο αυτό τον καιρό, με ελάχιστη ίσως βελτίωση από τότε που μπήκε το Κορωπί στο δίκτυο.
Αντίθετα, από forthnet που έχω δοκιμάσει σε ένα φίλο μου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω και την ACN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.