PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα χαμηλης ταχυτητας (3800/330 με att 43)



Σελίδες : [1] 2

kozi1989
17-04-08, 15:54
:evil:Συγχρονισμός: 3796/330 kbit/s :down::down::down:

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3948 396
ATM data rate Kbit/s 3796 330
User data rate Kbit/s 3438 299
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 6 8
Frame Coding Rate Kbit/s 21 33
FEC Coding Rate Kbit/s 131 33
Trellis Coding Rate Kbit/s 464 64
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 :rtfm: 13 :rtfm:
Line attenuation dB 43 :rtfm: 43 :rtfm:
Status f0000000 f0000000

Ο συχρονισμός μου σπάει κάθε ρεκόρ!! Όσο για κατέβασμα 280-300KB/S στα καλύτερα :closed:
Πλεόν γελάω!Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μου ήρθε χαρτί και στο σπίτι.

Βαρέθηκα να μιλάω με αναρμόδιους στο τηλεφωνικό κέντρο (Ας το κάνει ο Θεός) της HOL(HS).!
Να παρακαλάω τεχνικούς να ρθούν να δουνε τι συμβαίνει!
Να μην έχω τηλέφωνο για τρεις βδομάδες!

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑΜΕ ΚΥΡΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!:protest::protest::protest:
ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΟ FTTH.

Ευτυχώς υπάρχει και το adslgr και σου ανοίγει τα μάτια!!!:oneup:

dimstog
17-04-08, 16:12
Σε ISDN ήσουν / είσαι;

kozi1989
17-04-08, 16:21
Σε ISDN ήσουν / είσαι;

Pstn γραμμή.
1.5 χιλιόμετρο απο το dslam.
Ρώτησα κάποιους τεχνικούς και μου είπαν ότι χρειάζονται αναβάθμιση τα dslams.
Γιατί δεν είναι δυνατόν να έχω τόση απώλεια σήματος ή τόσο μεγάλη παρεμβολή.
Δοκίμασα μέσα στο σπίτι και αποσύνδεσα αρκετές συσκευές αλλά μικρή διαφορά.

aa144
17-04-08, 17:00
Έ, στείλε και κανένα γράφημα. Και όλα τα υπόλοιπα. Και ζήτα να σου στείλουν ένα NetFaster.

Το 1.5 χιλιόμετρο πώς το μέτρησες; Με το αμάξι;

Dr.CHaNaS
17-04-08, 17:24
43 attenuation? Εαν εισαι οντως 1.5 km τοτε εχεις σοβαρο προβλημα. Ειδικα εαν βλεπεις τερατα att στο up.

kozi1989
18-04-08, 21:05
Έ, στείλε και κανένα γράφημα. Και όλα τα υπόλοιπα. Και ζήτα να σου στείλουν ένα NetFaster.

Το 1.5 χιλιόμετρο πώς το μέτρησες; Με το αμάξι;

Ορίστε το γράφημα. Πείτε την γνώμη σας. τι να κάνω?

aa144
19-04-08, 01:16
Στείλε και όλες τις άλλες σελίδες από το μενού DSL του ΦΡΙΤΣ. Όλες.

Για αρχή, πάρτους τηλέφωνο να σε βάλουν σε ADSL2+, τώρα είσαι σε ADSL2. Η αλλαγή πρέπει να γίνει άμεσα, και θα την καταλάβεις αφού βγάλεις τον ΦΡΙΤΣ από το ρεύμα και τον ξαναβάλεις.

Αν τυχόν έχεις σπλίτερ, και διχαλωτό καλώδιο στη γραμμή, βγάλτα εκτός γραμμής, δώσε τη γραμμή απευθείας στον ΦΡΙΤΣ.

pan.nl
19-04-08, 04:51
Line attenuation up/down (dB): 43/43 : Αυτό σημαίνει πως είναι πολύ πιθανόν να βραχυκυκλώνει κάπου η γραμμή (κανονικά ισχύει attenuation upload<attenuation download). Για αρχή θα σου συνιστούσα να ελέγξεις τις εσωτερικές καλωδιώσεις. Κι εμένα όταν πρωτοενεργοποιήθηκα με τη NetOne μου έδειχνε attenuation 43/41 και bandwidth 2200/300 και διορθώνοντας την καλωδίωση (δεν ήταν κάτι σημαντικό, αλλά αρκετό για να καταστρέψει τη σύνδεση) πήγα στα 13.010/1.020 (τελευταία μέτρηση) με attenuation 26/13.

aa144
19-04-08, 10:18
Σε μια γραμμή που λειτουργεί μόνη της ισχύει αυτό που λες. Από το γράφημά του όμως προκύπτει ότι στις χαμηλές συχνότητες έχει επικάλυψη, κοίτα το upload του, φαίνεται στην πριονωτή υφή του λοβού, επίσης κοίτα την κλίση της καμπύλης στο download που είναι αντίθετη από την φυσιολογική σε μια γραμμή που λειτουργεί μόνη της.

Οπότε τα νούμερα είναι ανάλογα αυτού που βλέπουμε στο γράφημα και που δίνει όλες τις πληροφορίες για τη λειτουργία.

Όταν μπει σε ADSL2+ θα παρουσιάσει βελτίωση επειδή φαίνεται στις ψηλές συχνότητες να λειτουργεί καλύτερα, αφού δεν είναι πολύ μακρυά από το DSLAM και επειδή μπορεί να τον παρεμβάλει κάποιος σε ADSL ή σε ADSL2 (κανένα Conn-X δηλαδή, το πιθανότερο).

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον τα αποτελέσματα είναι ίδια (στο γράφημα) έχοντας συνδέσει τη γραμμή απευθείας στον ΦΡΙΤΣ, χωρίς σπλίτερ και διχαλωτό καλώδιο, επίσης έχοντας βγάλει οτιδήποτε άλλο που υπάρχει παράληλα στη γραμμή, τηλέφωνα, συναγερμούς, Fax, τηλεφωνητές, κτλ.

kozi1989
19-04-08, 14:10
Στείλε και όλες τις άλλες σελίδες από το μενού DSL του ΦΡΙΤΣ. Όλες.

Για αρχή, πάρτους τηλέφωνο να σε βάλουν σε ADSL2+, τώρα είσαι σε ADSL2. Η αλλαγή πρέπει να γίνει άμεσα, και θα την καταλάβεις αφού βγάλεις τον ΦΡΙΤΣ από το ρεύμα και τον ξαναβάλεις.

Αν τυχόν έχεις σπλίτερ, και διχαλωτό καλώδιο στη γραμμή, βγάλτα εκτός γραμμής, δώσε τη γραμμή απευθείας στον ΦΡΙΤΣ.

Έχω πάθει σοκ με αυτό που μου λες ''να σε βάλουν σε ADSL2+, τώρα είσαι σε ADSL2''!!:rtfm:
Με κοροιδεύουν 5 μήνες!! Και πόσες φορές πηρα τηλέφωνα!!!
Πως φαίνεται αυτό?Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!:respekt:!Με κοροιδεύαν μπροστά στα μάτια μου!:closed:

Παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία για να πείτε την περαιρέρω γνώμη σας.

aa144
19-04-08, 14:31
Έχει και συνέχεια. Αν έχεις πακέτο "έως 24", κοίτα στο Extended, το Maximum ATM data rate. Έπρεπε να είναι 24 αλλά δεν είναι. Γενικά φαίνεται το προφίλ της πόρτας που είσαι συνδεμένος να έχει κάποια ασυνήθιστα προβλήματα. Εκτός αν η πόρτα στην οποία πράγματι είσαι, είναι διαφορετική από αυτή που νομίζουν ότι είσαι. Μερικές φορές συμβαίνει και αυτό στα DSLAM με λάθη στις καλωδιώσεις που έχουν αποτέλεσμα να συνδεθεί κάποιος σε άλλη πόρτα από αυτή που αναφέρεται στην καρτέλα του.

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 45 Seconds later........

Και δεν μας είπες, το σπλίτερ τόβγαλες;

kozi1989
19-04-08, 14:34
Έχει και συνέχεια. Αν έχεις πακέτο "έως 24", κοίτα στο Extended, το Maximum ATM data rate. Έπρεπε να είναι 24 αλλά δεν είναι. Γενικά φαίνεται το προφίλ της πόρτας που είσαι συνδεμένος να έχει κάποια ασυνήθιστα προβλήματα. Εκτός αν η πόρτα στην οποία πράγματι είσαι, είναι διαφορετική από αυτή που νομίζουν ότι είσαι. Μερικές φορές συμβαίνει και αυτό στα DSLAM με λάθη στις καλωδιώσεις που έχουν αποτέλεσμα να συνδεθεί κάποιος σε άλλη πόρτα από αυτή που αναφέρεται στην καρτέλα του.

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 45 Seconds later........

Και δεν μας είπες, το σπλίτερ τόβγαλες;

Έχω δοκιμάσει αλλά ελάχιστη η διαφορά. Και με απλό καλώδιο.
Και στην πλησιέστερη μπρίζα στο κουτί του σπιτιού.
Και δεν έχω φαξ, τηλέφωνα, μηχανήματα και οτιδήποτε άλλο που να δημιουργεί παρεμβολές.:closed:

dimstog
19-04-08, 15:49
Έχω πάθει σοκ με αυτό που μου λες ''να σε βάλουν σε ADSL2+, τώρα είσαι σε ADSL2''!!:rtfm:
Με κοροιδεύουν 5 μήνες!! Και πόσες φορές πηρα τηλέφωνα!!!
Πως φαίνεται αυτό?Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!:respekt:!Με κοροιδεύαν μπροστά στα μάτια μου!:closed:

Παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία για να πείτε την περαιρέρω γνώμη σας.

Κοίτα, άσχετα με το αν έπρεπε αρχικά να σε βάλουν σε ADSL2+. με τα προβλήματα παρεμβολών που έχεις δεν θα διορθωθεί κάτι. Πιθανόν να γίνει και χειρότερα. Εξάλλου το ADSL2 πιάνει μέχρι 12up / 1down, δεν είναι το πρωτόκολλο δηλαδή που μειώνει τον συγχρονισμό σου. Μου φαίνεται πολύ παράξενο, γιατί από όσο ξέρουμε ο Fritz δεν δουλεύει καν σε ADSL2. Ίσως για αυτό και να συμπεριφέρεται και κατά αυτόν τον τρόπο βέβαια.

Δεν χάνεις και τίποτα να ζητήσεις να το κάνουν ADSL2+, γίνεται άμεσα από αυτόν που απαντάει στην ΤΥ. Μπορεί να φταίει αυτό και μόνο, εδώ που τα λέμε.

aa144
19-04-08, 18:05
Η περίπτωσή του, είναι ανάλογη με αυτό το σενάριο, όπου οι ψηλές συχνότητες του ADSL2+ είναι οι καλύτερες, αν βέβαια έχουν καμιά κάρτα ADSL2+ στο DSLAM εκείνο...

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk1.jpg

kozi1989
19-04-08, 18:51
Μου λένε από το τηλεφωνικό κέντρο ότι έχω adsl2+..............
Τι να κάνω?

aa144
19-04-08, 19:17
Να τους πεις να στο δώσουν εγγράφως με το ονοματάκι τους και τη σφραγίδα της Hol από κάτω για να το επισυνάψεις μαζί με τις εικόνες από το DSL Information στην καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργείο Ανάπτυξης και στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Για να δούμε, θα στο ξαναπούνε τώρα;

........Auto merged post: aa144 added 12 Minutes and 51 Seconds later........

Αυτό είναι το δικό σου:


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ADSL2.jpg



Και αυτό είναι ADSL2+, το λέει σαφώς στην τελευταία γραμμή και το επιβεβαιώνεις από το αντίστοιχο γράφημα.



http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ADSL2plus.jpg


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-c.jpg

kozi1989
19-04-08, 19:30
Να τους πεις να στο δώσουν εγγράφως με το ονοματάκι τους και τη σφραγίδα της Hol από κάτω για να το επισυνάψεις μαζί με τις εικόνες από το DSL Information στην καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργείο Ανάπτυξης και στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Για να δούμε, θα στο ξαναπούνε τώρα;

........Auto merged post: aa144 added 12 Minutes and 51 Seconds later........

Αυτό είναι το δικό σου:


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ADSL2.jpg



Και αυτό είναι ADSL2+, το λέει σαφώς στην τελευταία γραμμή και το επιβεβαιώνεις από το αντίστοιχο γράφημα.



http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ADSL2plus.jpg


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-c.jpg

Έχω πάθει σοκ μιλάμε!!! Με κοροιδεύουν μπροστά στα μάτια μου!! Σου είμαι ευγνώμων!!!:worthy::respekt::worthy:
Έχω πάρει τηλέφωνο τώρα και τους είπα αυτο εδω στο overview και κάνανε τουμπεκί!!
Είπαν θα το κοιτάξουνε!!! Τα db θα πέσουνε στο adsl2+? Να κοιτάξω τα εσωτερικά κυκλώματα από τις μπρίζες? Ή θα φωνάξω ηλεκτρολόγο.

aa144
19-04-08, 19:48
Μην πειράζεις τίποτε, περίμενε την αλλαγή.

kozi1989
19-04-08, 19:52
Μην πειράζεις τίποτε, περίμενε την αλλαγή.

Οκ. Θα έχεις νέα μου με την αλλαγή.:oneup:

dimstog
19-04-08, 21:10
Οκ. Θα έχεις νέα μου με την αλλαγή.:oneup:

Δεν σε δουλεύουν, απλά αυτοί που πέτυχες στο τηλέφωνο δεν ξέρουν τι πρέπει να δούνε και τι πρέπει να αλλάξουν. Δοκίμασε μια δυο φορές ακόμη -εάν έχεις ακόμα την υπομονή δηλαδή- μέχρι να πετύχεις κάποιον σχετικό που να ξέρει που να δει σε τι πρωτόκολλο είναι η θύρα σου και πως να κάνει την αλλαγή.

Εκτός και αν όπως λέει ο aa144 δεν είχαν πρόχειρη ADSL2+ κάρτα και σε έβαλαν σε ADSL2. Τότε, όντως πρέπει να περιμένεις μέχρι να την αλλάξουν.

kozi1989
20-04-08, 14:58
Δεν σε δουλεύουν, απλά αυτοί που πέτυχες στο τηλέφωνο δεν ξέρουν τι πρέπει να δούνε και τι πρέπει να αλλάξουν. Δοκίμασε μια δυο φορές ακόμη -εάν έχεις ακόμα την υπομονή δηλαδή- μέχρι να πετύχεις κάποιον σχετικό που να ξέρει που να δει σε τι πρωτόκολλο είναι η θύρα σου και πως να κάνει την αλλαγή.

Εκτός και αν όπως λέει ο aa144 δεν είχαν πρόχειρη ADSL2+ κάρτα και σε έβαλαν σε ADSL2. Τότε, όντως πρέπει να περιμένεις μέχρι να την αλλάξουν.

Παιδιά πληρώνω από το Δεκέμβριο μέχρι τώρα για adsl2+ ενώ είτανε adsl2.
Μήπως να ξανακάνω καταγγελία? :evil:
Δεν θεωρείται εξαπάτηση αυτό το πράγμα? Και αν όπως λες ''δεν είχαν πρόχειρη ADSL2+ κάρτα και σε έβαλαν σε ADSL2'', δεν θα έπρεπε να ενημερώσουν? 5 μήνες πάνε τώρα.
Πως μας κοροιδεύουν τόσο θρασύτατα μπροστά στα μάτια μας? :down:
Πότε θα υπάρξει ένα θεσμικό πλαίσιο που να μας προστατεύει από τέτοιες καταστάσεις?
Πληρώνω για κάποιες υπηρεσίες που προσφέρουν. Έχεις δίκιο για την υπομονή και πρέπει να έχουμε αλλά πόσο? Όλοι γκρινιάζουν για τον ΟΤΕ αλλά όταν είχα πρόβλημα στο τηλέφωνο ήρθε τεχνικός την άλλη μέρα σπίτι μου και το έφτιαξε.
Έγω χάρη σε εσάς έμαθα για την κοροιδία αυτή. Τα τηλέφωνα που έκανα τόσο καιρό από την τσέπη μου τα πλήρωνα.:rtfm:

MNP-10
20-04-08, 15:40
Με att 43, δε θα δεις συνταρακτικες διαφορες στην ταχυτητα κλειδωματος ειτε με ADSL1, ADSL2 ή ADSL2+. Το attenuation 43 σημαινει εξασθενημενο (attenuated) σημα. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που εχεις και οχι το ADSL2 ή ADSL2+. Ενδεικτικα το ADSL1 πιανει 8 mbps, το ADSL2 12 mbps και το ADSL2+ 24 mbps. Εσυ ομως εχεις 3.8mbps που ειναι χαμηλοτερο και απ'τα 3 πρωτοκολλα.

Για να δουμε πως θα παει με την αλλαγη σε ADSL2+ αλλα προσωπικα δεν περιμενω θαυματα. Επισης με αλλαγη provider παλι δε περιμενω θαυματα - εφοσον εχει προβλημα η γραμμη. Πιθανον ομως να κερδισεις 2-3 mbps γιατι η HOL γενικα κλειδωνει λιγο χαμηλοτερα ωστε να εχει μεγαλυτερη ευσταθεια.

kozi1989
20-04-08, 16:19
Με att 43, δε θα δεις συνταρακτικες διαφορες στην ταχυτητα κλειδωματος ειτε με ADSL1, ADSL2 ή ADSL2+. Το attenuation 43 σημαινει εξασθενημενο (attenuated) σημα. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που εχεις και οχι το ADSL2 ή ADSL2+. Ενδεικτικα το ADSL1 πιανει 8 mbps, το ADSL2 12 mbps και το ADSL2+ 24 mbps. Εσυ ομως εχεις 3.8mbps που ειναι χαμηλοτερο και απ'τα 3 πρωτοκολλα.

Για να δουμε πως θα παει με την αλλαγη σε ADSL2+ αλλα προσωπικα δεν περιμενω θαυματα. Επισης με αλλαγη provider παλι δε περιμενω θαυματα - εφοσον εχει προβλημα η γραμμη. Πιθανον ομως να κερδισεις 2-3 mbps γιατι η HOL γενικα κλειδωνει λιγο χαμηλοτερα ωστε να εχει μεγαλυτερη ευσταθεια.


Κοίτα, άσχετα με το αν έπρεπε αρχικά να σε βάλουν σε ADSL2+. με τα προβλήματα παρεμβολών που έχεις δεν θα διορθωθεί κάτι. Πιθανόν να γίνει και χειρότερα. Εξάλλου το ADSL2 πιάνει μέχρι 12up / 1down, δεν είναι το πρωτόκολλο δηλαδή που μειώνει τον συγχρονισμό σου. Μου φαίνεται πολύ παράξενο, γιατί από όσο ξέρουμε ο Fritz δεν δουλεύει καν σε ADSL2. Ίσως για αυτό και να συμπεριφέρεται και κατά αυτόν τον τρόπο βέβαια.

Δεν χάνεις και τίποτα να ζητήσεις να το κάνουν ADSL2+, γίνεται άμεσα από αυτόν που απαντάει στην ΤΥ. Μπορεί να φταίει αυτό και μόνο, εδώ που τα λέμε.


Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να φταίει το γεγονός που λέει ο dimstog για το fritz?
Έστειλα το εξής αφού πρώτα πήρα τηλέφωνο.
FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.47
1. Ποια υπηρεσία δυσλειτουργεί;
Αντί να έχω adsl2+ έχω adsl2. Αυτό είναι ξεκάθαρο από την φωτογραφία του overview του δικού μου και φαίνεται κιόλας και σε σύγκριση με ενός άλλου overview στοDSL Information .
2. Περιγράψτε με λίγα λόγια το θέμα που αντιμετωπίζετε
Έχω adsl2 αντί adsl2+ με αποτέλεσμα να έχω χαμηλούς συγχρονισμούς.
3. Αντιμετωπίζετε καιρό το πρόβλημα;
Από τότε που ενεργοποιήθηκα στην υπηρεσία douple play.

Έχω πάρει και τηλέφωνο και αφού δημιουργήθηκε ένα θέμα παρακάτω όπως φαίνεται σας στέλνω και φωτογραφίες για να το διαπιστώσετε και από τις φωτογραφίες. Εκτός από αυτές τις εικόνες αποδικνύεται και από τα υπόλοιπα DSL Information τα οποία αν χρειαστεί μπορώ να στείλω.

Θέμα: Issue #1390080 - ΑΝΟΙΧΤΟ: ADSL/HOL/2@@@@@@@@@/@@@@@@ ΜΑΡΙΑ/Ταχύτητα Down Up Stream ++dl00WxOTEH0jWcYw003T0wPSNC5bJhm4Yax6G5C0NNK0j0CO0F0nB10Iy50HVW++


Το δικό μου overiew όπου φαίνεται κάτω ADSL 2 (ITU. G992.3) Annex A http://img329.imageshack.us/my.php?image=stats1dikomouit4.jpg

Το άλλο overiew όπου φαίνεται κάτω ADSL 2+ (ITU. G992.5) Annex A http://img508.imageshack.us/my.php?image=stats1giasygrishfb4.jpg

1.Γιατί οι τεχνικόι σας δεν έλεγξαν την γραμμή όπως θα έπρεπε και όπως ζήτησα επαλλημμένα?:rtfm:

2.Πως δεν εντοπίστηκε αυτό στο dslam? Αντί για κάρτα adsl2+ να έχω adsl2?:rtfm:

3.Τι θα γίνει για τους 5 μήνες που πλήρωνα και δεν είχα την ανάλογη υπηρεσία?:rtfm:

4.Πως και πότε θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα?:closed:

Απαιτώ άμεσες διευκρινήσεις για ποιο λόγο συνέβη αυτό το λάθος και πληρώνω για μια υπήρεσία που ουσιαστικά δεν μου προσφέρεται στο βαθμό που θα έπρεπε. Αναμένω επιτέλους την αιτιολόγηση σας στο πρόβλημα και την άμμεση ανταπόκριση σας. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα προσφύγω στην ΕΕΤΤ και στο συνήγορο του καταναλωτή για την μη τήρηση των υποχρεώσεων σας έναντι της σύμβασης.:down:

dikal
20-04-08, 18:19
Οι απορίες σου στέκουν, και οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις απαντήσεις. Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να σε γύρισαν σε ADSL2 για να βελτιώσουν τη σταθερότητα της γραμμής. Όπως είπε και ο dimstog είναι πιθανό να έχεις χειρότερη λειτουργία σε ADSL2+.

Όταν η γραμμή μου ήταν σε ADSL2+, συγχρόνιζα στα 12MBps με attainable data rate 16MBps, αλλά είχα πολλές αποσυνδέσεις λόγω παρεμβολών. Ο φίλος :worthy: aa144 μου πρότεινε να ζητήσω να με γυρίσουν σε ADSL2 μήπως δω βελτίωση. Σε ADSL2 λοιπόν συγχρονίζω πιο χαμηλά στα 7.5-9.5MBps, αλλά δεν έχω αποσυνδέσεις. :)

kozi1989
20-04-08, 20:21
Οι απορίες σου στέκουν, και οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις απαντήσεις. Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να σε γύρισαν σε ADSL2 για να βελτιώσουν τη σταθερότητα της γραμμής. Όπως είπε και ο dimstog είναι πιθανό να έχεις χειρότερη λειτουργία σε ADSL2+.

Όταν η γραμμή μου ήταν σε ADSL2+, συγχρόνιζα στα 12MBps με attainable data rate 16MBps, αλλά είχα πολλές αποσυνδέσεις λόγω παρεμβολών. Ο φίλος :worthy: aa144 μου πρότεινε να ζητήσω να με γυρίσουν σε ADSL2 μήπως δω βελτίωση. Σε ADSL2 λοιπόν συγχρονίζω πιο χαμηλά στα 7.5-9.5MBps, αλλά δεν έχω αποσυνδέσεις. :)

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου φίλε dikal.:hmm:
Αναμένω την μετάβαση σε adsl2+ και θα σου πω αποτελέσματα σχετικά με αποσυνδέσεις.:clap:

aa144
21-04-08, 13:22
Παιδιά, παρόλο που ένα κακό γράφημα σε κακή γραμμή που είναι ήδη σε ADSL2 δεν συνιστάται να πάει σε ADSL2+, στην περίπτωση αυτή ειδικά, όπου η λειτουργία καλυτερεύει με την αύξηση της συχνότητας, φαίνεται ότι οπωσδήποτε πρέπει να λειτουργήσει σε ADSL2+ και αν υπάρξει αστάθεια να μπει αργότερα περιορισμός στο ATM data rate.

Αυτά διότι το γράφημα είναι ποιοτικά καλό, πολύ συμπαγές και κυρίως, στο όριο ADSL2 - ADSL2+ εμφανίζει πολύ καλή λειτουργία, άρα πρέπει να δούμε πως πάει παραπάνω.

Η εξασθένιση 43 που εμφανίζεται να έχει, προκύπτει από μέτρηση της πλάκας του χρήσιμου μέρους του φάσματος, όμως επειδή το φάσμα στο ADSL2 επικαλύπτεται από άλλο, το νούμερο αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ποιότητας της γραμμής, ούτε φυσικά και του μήκους της. Πραγματικά καμία τυπική γραμμή με Attenuation 43 δεν θα μπορούσε να εμφανίσει τέτοιο φάσμα στα όρια ADSL2 - ADSL2+, οπότε μιλάμε για μια μη-τυπική περίπτωση και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Ενδεχομένως το φάσμα από ADSL2 και πάνω, να δώσει πολύ καλύτερη απόδοση από αυτή που δίνει το ADSL2 φάσμα, με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα αυτό είναι πιθανό, ενώ δυστυχώς για την κατάσταση στο Upload δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτε.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/ADSL2_frequencies.png

kozi1989
21-04-08, 13:33
Παιδιά, παρόλο που ένα κακό γράφημα σε κακή γραμμή που είναι ήδη σε ADSL2 δεν συνιστάται να πάει σε ADSL2+, στην περίπτωση αυτή ειδικά, όπου η λειτουργία καλυτερεύει με την αύξηση της συχνότητας, φαίνεται ότι οπωσδήποτε πρέπει να λειτουργήσει σε ADSL2+ και αν υπάρξει αστάθεια να μπει αργότερα περιορισμός στο ATM data rate.

Αυτά διότι το γράφημα είναι ποιοτικά καλό, πολύ συμπαγές και κυρίως, στο όριο ADSL2 - ADSL2+ εμφανίζει πολύ καλή λειτουργία, άρα πρέπει να δούμε πως πάει παραπάνω.

Η εξασθένιση 43 που εμφανίζεται να έχει, προκύπτει από μέτρηση της πλάκας του χρήσιμου μέρους του φάσματος, όμως επειδή το φάσμα στο ADSL2 επικαλύπτεται από άλλο, το νούμερο αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ποιότητας της γραμμής, ούτε φυσικά και του μήκους της. Πραγματικά καμία τυπική γραμμή με Attenuation 43 δεν θα μπορούσε να εμφανίσει τέτοιο φάσμα στα όρια ADSL2 - ADSL2+, οπότε μιλάμε για μια μη-τυπική περίπτωση και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Ενδεχομένως το φάσμα από ADSL2 και πάνω, να δώσει πολύ καλύτερη απόδοση από αυτή που δίνει το ADSL2 φάσμα, με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα αυτό είναι πιθανό, ενώ δυστυχώς για την κατάσταση στο Upload δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτε.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/ADSL2_frequencies.png

Ωραίος φίλε aa144!:oneup: Σε ευχαριστλω που δείχνεις αυτό το ενδιαφέρον για το πρόβλημα μου με επιστημονικές εξηγήσεις.:oneup:
Παραθέτω κάτω τα στατιστικά από ένα νέο συγχρονισμό που έκανα το πρωί αλλά ακόμα σε adsl2 κύκλωμα.:hmm:

aa144
21-04-08, 13:49
Κάτι πήγαν να κάνουν, αλλά λάθος πράγμα πείραξαν (πάλι...)

Έτσι είναι τώρα:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ATM1.jpg

Και έτσι ήταν πριν:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ATM2.jpg

kozi1989
21-04-08, 14:55
Κάτι πήγαν να κάνουν, αλλά λάθος πράγμα πείραξαν (πάλι...)

Έτσι είναι τώρα:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ATM1.jpg

Και έτσι ήταν πριν:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-ATM2.jpg

Φίλε aa144 αυτό παρατήρησα και εγώ. Το θέμα μου όμως στο λογαριασμό της hol είναι ανοιχτό.
Η αγανάκτηση μου ξεχειλίζει. Στην προηγούμενη καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ απλά έγινε μια κοινοποίηση
σε μένα και στη hol μάλλον έντυπη.
Σε περίπτωση που δεν κάνουν κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση θα κάνω καταγγελία της σύμβασης και αν χρειαστεί και μήνυση για εξαπάτηση καταναλωτή. Μπορέι να μου κοστίσει χρήματα αλλά δεν μπορώ και να το αφήσω έτσι.

Πάντως για άλλη μια φορά οφείλω να ευχαριστήσω εσένα και όλους εκείνους που μου άνοιξαν τα μάτια.:oneup:

aa144
21-04-08, 17:54
Τώρα είναι Πάσχα, άρα μερικοί (καλοί) τεχνικοί μπορεί και να λείπουν, εσύ απλά να επιμένεις να σε βάλουν σε ADSL2+ και κάποια στιγμή θα γίνει, αφού τώρα έχεις και στοιχεία, παίρνε τηλέφωνα καθημερινά, σε κάποιο τηλέφωνο μπορεί να πέσεις σε κάποιον που να καταλαβαίνει, και θα γίνει η δουλειά σου εύκολα, ή θα πάρεις μια σοβαρή και ειλικρινή απάντηση (π.χ. ότι η πόρτα σου είναι ADSL2 και θα σου αλλάξουν πόρτα, το οποίο όμως θα πάρει χρόνο να γίνει).

kozi1989
21-04-08, 18:07
Τώρα είναι Πάσχα, άρα μερικοί (καλοί) τεχνικοί μπορεί και να λείπουν, εσύ απλά να επιμένεις να σε βάλουν σε ADSL2+ και κάποια στιγμή θα γίνει, αφού τώρα έχεις και στοιχεία, παίρνε τηλέφωνα καθημερινά, σε κάποιο τηλέφωνο μπορεί να πέσεις σε κάποιον που να καταλαβαίνει, και θα γίνει η δουλειά σου εύκολα, ή θα πάρεις μια σοβαρή και ειλικρινή απάντηση (π.χ. ότι η πόρτα σου είναι ADSL2 και θα σου αλλάξουν πόρτα, το οποίο όμως θα πάρει χρόνο να γίνει).

Αυτό θα κάνω φίλε aa144. Αυτό κάνουμε από τότε που ήρθε το adsl στην Ελλάδα.
Με τον παραδοσιακό τρόπο. Τάματα :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy: και δεήσεις μπας και δούμε φως στο τούνελ.:shoot:

kozi1989
09-05-08, 16:08
Έλεος!!!Πέρασαν 20 μέρες!!! Και ακόμα δεν έγινε τίποτα!!!:evil:

tas67
13-05-08, 06:38
Γειά σας παιδιά .

Καταρχήν θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου ,
πρώτα στο adslgr , και μετά σε όλους τους γνώστες του αντικειμένου,
και στην πολύτιμη βοήθεια τους , καθ΄οτι σαν ψιλοάσχετος που είμαι , είναι πολύτιμη .

Το δικό μου dislam παιδιά δεν είναι στο 1,5 km , αλλά στα 400 μέτρα ,
το οποίο αναβαθμίστηκε , δηλ .απο τα 1024 που μας παρείχε ,... το διπλασίασαν !!!!!!!!

Θέλω λοιπόν τη βοήθειά σας γιατί είμαι λοιπόν έτοιμος για εγκεφαλικό ,
και σας το λέω αυτό γιατί (ειλικρινά) είμαι έτοιμος για μπουνιές ......
δεν ξέρω τι αλλο πρέπει να κάνω ,
αφού το χρησιμοποιώ σε επαγγελματικό χώρο , και καταλαβαίνετε δεν μπορώ να δουλέψω .

Η γραμμή μου είναι στα 1024 , και εδω και 3 μήνες , "σέρνεται",
καθώς έχει και πάρα πολλές συχνές αποσυνδέσεις .
Απειρα τηλέφωνα τηλέφωνα στη HOL , και αποτέλεσμα τίποτα .
Φταίει μου λένε ο ΟΤΕ ,(αφού παίρνω διαμέσου ΟΤΕ), και το δώσαμε σας βλάβη ,κλπ ,κλπ , @@ μπλέ .

Στην τελευταία επικοινωνία μου μάλιστα (πρίν 1 εβδομάδα) τους είπα να μου το κάνουν στα 2024, μήπως και αλάξει κάτι ,
και μου λένε να το κάνω στα 4000 αφού η τιμή είναι ίδια , δηλ. στα 20 ευρω περίπου .
Ασε που πλήρωνα για τα 1024 ....22 και κάτι , ευρω , και δεν μου είπαν τίποτα οτι είναι 16,50 .

Σας παραθέτω και μερικά στατιστικά από το fritz μήπως βγάλετε καμιά άκρια .


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

http://http://img168.imageshack.us/img168/606/fritz1eu2.jpg
http://http://img265.imageshack.us/img265/3430/fritz2cz8.jpg

........Auto merged post: tas67 πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://img265.imageshack.us/img265/3430/fritz2cz8.jpg

tas67
13-05-08, 06:52
στατισικά

jacobgr
13-05-08, 07:47
Τα στατιστικά σου φαίνονται καλά. Βασικά είσαι σε dslam του ΟΤΕ (αληθεια σε ποια περιοχή εισαι?) και το σουρσιμο ειναι πολύ πιθανό να οφειλεται σε μπουκωμένο dslam. Τώρα όσον αφορά τις αποσυνδέσεις, εγώ σε πρώτη φάση θά έκανα μια αναβάθμιση στο fritz στο τελευταίο firmware. Μπές στο www.avm.de και κατέβασε το τελευταίο firmaware για το fritz που έχεις.

aa144
13-05-08, 11:44
Δεν παίρνεις ένα Conn-X εδώ που τα λέμε; Δίνουν (ακόμα) νομίζω και ασύρματο ρούτερ τζάμπα.

Εκτός αν εκεί που είσαι έχει ιδιόκτητο η Hol και σκοπεύεις να μπεις εκεί, όμως λες ότι το θέλεις για δουλειά, άρα...

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς;

tas67
13-05-08, 18:10
Απ΄όσο διάβασα λίγο ,
αυτό το Line attenuation που είναι 64 db ,δεν νομίζω οτι είναι καλό .

Η περιοχή μου είναι Μυτιλήνη , (λίγο πιο έξω) ,
και έχει dslam μόνο ο ΟΤΕ , όλοι απο εκεί παίρνουμε .

Ξέχασα να σας πώ , οτι προβλήματα έχουν και άλλοι .

Σε ερώτηση μου δε , σε κάποιον που ξέρει απ΄αυτά , μου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα
στην οπτική ίνα , και οτι θα το φτιάξουν .
Ξέχασα όμως να τον ρωτήσω , το έτος . δηλ. το 2015 θα είναι έτοιμο ? ? :hmm:

Φιλαράκια , βλέπετε το τι γίνετε στην ωραία κατά τα άλλα Ελλαδίτσα μας .
Οταν πούμε ΕΛΕΟΣ ......., είναι αρκετό ?

Α το πιο ωραίο πιο είναι ?
Οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά , το παίζουν τρελίτσα :whistle:
Αλλά λόγο οτι την έχω ξαναπάθει , ποιο πριν ,
τους έχω απλήρωτους ,4 περίπου λογαριασμούς ,
και δεν θα πάρουν μια .
Στα δικαστήρια τα δίνω δεκαπλάσια , σε αυτούς τίποτα . :nono:
Τι μπορούν να μου κάνουν ρε παίδες ?

Και επί ευκαιρίας ,
μπορώ να κάνω καμιά καταγγελία , π.χ. ΕΕΤΤ , ή @@ .


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .....

maxorfo
13-05-08, 18:41
Απ΄όσο διάβασα λίγο ,
αυτό το Line attenuation που είναι 64 db ,δεν νομίζω οτι είναι καλό ......


Ποιό Fritz!Box έχεις και με ποιό FW?

aa144
13-05-08, 18:48
Λάθος είναι το 64, αγνόησέ το. Όλοι εκεί έχουν πρόβλημα, ανεξαρτήτως παρόχου; Το ίδιο πρόβλημα έχουν όλοι;

Το υποτιθέμενο πρόβλημα στη διασύνδεση του DSLAM με οπτική ίνα δεν δικαιολογεί αποσυγχρονισμό του ρούτερ. Δικαιολογεί όμως διακοπή στη ροή των δεδομένων. Εσύ τι ακριβώς βλέπεις σαν σύμπτωμα; Πόσες ώρες σύνδεσης χωρίς αποσυγχρονισμό γράφει το ρούτερ σου; Το Event Log τι λέει;

giorgos_gr
13-05-08, 20:21
Είχα και εγώ προβλημα χαμηλού συγχρονισμού στο πακετο 6/1 συγχρονιζα στα 3Μ περιπου και πριν λίγες μέρες κόλλησα με κόλληση όλες τις συνδέσεις από το καλώδιο που έρχεται από έξω στο σπίτι και συγρονισα στα 4.6 Μετά σκέφτηκα να αλλάξω και την πρίζα του τηλεφώνου (ήταν καινούρια αλλά η πιο φτηνή της αγοράς) με μια ακριβότερη (επώνυμη) και όσο κι αν δεν το περίμενα βοήθησε δραματικά, τελικά συγχρονιζω στα 5 με 5.7Μ σε οτι αφορά το downstream.
(Η καινούρια πρίζα είχε καλώδια,δεν ήταν με τις κλασικές κλέμες με βίδες, τα οποία και κόλλησα με αυτά που ερχόταν από τον τοίχο).
Το attenuation μου ήταν πάντα 48-50db.Οπότε φαντάζομαι η γραμμή έχει φτάσει στα όριά της.

aa144
13-05-08, 20:41
Πάρε ένα τηλεφωνικό καλωδιάκι των δυο μέτρων π.χ., κόψτο στη μέση και κόλλησέ το και αυτό στα καλώδια που πάνε στην τηλεφωνική πρίζα αφού τη βγάλεις, μετά βάλε το φισάκι στο ρούτερ, και ξαναβάλε και την πρίζα στη θέση της. Μια αμφισβητούμενη σύνδεση λιγότερη.

tas67
13-05-08, 22:42
Παιδιά ....
καταρχήν να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας ,
και κατά δεύτερον , όπως προανέφερα , στα τεχνικά θέματα .......δεν το έχω .

Βασικά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω , οι χαμηλές ταχύτητες ,
και οι συχνές αποσυνδέσεις , δηλ. το λαμπάκι που γράφει DSL ,
ανά τακτά χρονικά διαστήματα , σβήνει , και μετά απο λίγο επανέρχεται ,
δηλ. αποσυνδέσεις , dc .

Αλλά αυτό που θέλω βρε παιδιά , όπου λυπάμαι και θλίβομαι αφάνταστα είναι ,
οτι εκτός απ΄το οτι ταλαιπωρούμε εδώ και 3 μήνες ,
(και άλλοι πολλοί στην περιοχή) ,
ΔΕΝ μπορούμε να βγάλουμε καμία άκρια ,
που πρέπει δηλαδή να απευθυνθούμε ,
τόσο δύσκολο είναι να έχουμε μια υπεύθυνη απάντηση
για το τι διάολο συμβαίνει .!!!!!
Δηλαδή αυτή η κοροϊδία πόσο θα πάει .
Η μήπως χρειάζεται και εδώ υπουργό !!!!!!!!
ΕΛΕΟΣ
Αλλά θα μου πείτε και τι δουλεύει σ΄αυτή τη χώρα !!!!!!
Μόνο στο ζήτω :clap: είμαστε καλοί !!!!!!!

Φιλαράκια , δεν είμαι πιτσιρικάς , έχω τα χρονάκια μου ,
και το λέω αυτό διότι , το όλο σύστημα ,
σε κουράζει , σε αγανακτεί , σε θλίβει , και , και , και ........

Τεσπα σας παραθέτω μερικά στοιχεία , δεν ξέρω αν βγαίνει καμιά άκρη ......

αν οχι , ας το αφήσουμε το θέμα εδώ , αρκετά σας κούρασα ......

Σας ευχαριστώ .... :oneup:

aa144
13-05-08, 23:00
Θα σου πω τη γνώμη μου, ειδικά για την περίπτωση και λαμβάνοντας υπόψη το πού είσαι και όλα τα σχετικά.

Πέτα το και πάρε ένα Conn-X 1024 το πιο φθηνό, άμα έχει και ασύρματο ρούτερ τζάμπα λόγω προσφοράς (134), ακόμα καλύτερα. Μετά θα έχεις να κάνεις μόνο με έναν, τον ΟΤΕ, και αν η πόρτα που είσαι στο DSLAM έχει πρόβλημα, θα στην αλλάξουν, μετά όταν είσαι πια σταθερός και εντάξει σε όλα, και περάσει και το 6μηνο της δέσμευσης στο Conn-X, πήγαινε σε όποιον πάροχο θέλεις, και αν σου αρέσουν οι συγκινήσεις, ξαναέλα και στη Hol.

Αλλά για τώρα, μόνο Conn-X και μόνο 1024, ούτε bit περισσότερο.

maxorfo
13-05-08, 23:21
@tas67
Έχεις αναβαθμίσει το FW του ρούτερ στην έκδοση 06.04.49, που δείχνει το screenshot που έχεις δώσει?
Αν όχι, κάνε το, πρώτον για να εξαφανισθεί το bug που δείχνει το attenuation 64 dB και δεύτερον μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση με τις συχνές αποσυνδέσεις, αφού κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει σημαντική βελτίωση στο θέμα αυτό.

tas67
14-05-08, 14:16
Λοιπόν Παίδες ...

--->Αναβάθμησα το FW του ρούτερ στην έκδοση 06.04.49 απο την 06.04.24 .(τα κατάφερα)
(το attenuation απο 64 πήγε στο 8 )

--->Αναβαθμήστηκε η σύνδεση απο 1024 σε 2048 . (σήμερα)


Αποτέλεσμα..............@@ , ΤΙΠΟΤΑ , τα ίδια .
και η ταχύτητα χάλια και αποσυνδέσεις .

Απλός νομίζω οτι κάτι παίζει και δεν μας το λένε , τι να πώ .

Απο θέμα καταγγελίας ή αποζημίωσης (λόγο επαγγελματικής στέγης) παίζει τίποτα ή @@


New stats...

aa144
14-05-08, 14:40
Δεν βάζεις και κανένα άλλο ρούτερ πάνω να δεις αν έχεις τα ίδια;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης κατέβασε κάτι από nvidia και πες μας πόσο πήγε. Τα speed test που κάνεις καλύτερα να τα αφήσεις, δεν έχουν νόημα άλλο, πέρα από το εφέ του πράγματος.

Αντίθετα οι αποσυνδέσεις είναι απόλυτα υπαρκτό και σοβαρό θέμα.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

(Άσχετο: αφού στα 1024 είχες πρόβλημα, τα 2048 τι τα θέλεις; )

jacobgr
14-05-08, 20:05
Δες αν οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν όταν σηκώνεις καμιά συσκευή τηλεφώνου, fax κλπ
Τώρα για το σύρσιμο μάλλον το dslam ειναι πίτα και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μικρότερη ταχύτητα για να πληρώνεις λιγότερα όπως είπε και ο φίλος aa144

tas67
15-05-08, 17:11
Χέστε το ρε παιδιά ,
δεν γουστάρω να σας κουράζω άλλο ,
κάτι πρέπει να γίνετε με το dslam ,1000% .

Εβαλα 2048 μήπως και αλλάξει κάτι , γιαυτό , αλλά τίποτα .
Θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα , να δούμε τι θα γίνει .

Ελλάς το μεγαλείο σου !!!!!!!!!!!!!
Σαν δεν τρεπόμαστε λίγο !!!!!!!!!!!


Πάντως , σας ευχαριστώ πολύ , να΄στε καλά .

Α μόνο αν θέλετε να μου πείτε , εαν ξέρετε βέβαια ,

απο θέμα καταγγελίας ή αποζημίωσης (λόγο απώλεια εισοδήματος) κ.λ.π

τι μπορώ να κάνω , κάτι με ΕΕΤΤ ? ?


Thanks

aa144
15-05-08, 19:18
Δεν υπάρχει θέμα απώλειας εισοδήματος, πακέτο για το σπίτι δεν έχεις; Η σύμβασή σου τι λέει;

Πως κατάλαβες ότι φταίει το DSLAM; Δοκίμασες με άλλο ρούτερ και κάνει τα ίδια; Όλο το DSLAM φταίει ή μόνο η δική σου πόρτα; Ή φταίει η γραμμή που συνδέει το DSLAM με το υπόλοιπο δίκτυο; Τι ακριβώς δοκιμές έκανες;

Από nvidia κατέβασες τίποτε; Πόσο πήγε;

Και ένα τελευταίο, για ποιό λόγο, εκεί που είσαι, και αφού είσαι έτσι κι αλλιώς σε ΑΡΥΣ, θέλεις να είσαι στη Hol; Για να μην βγάζεις άκρη αν προκύψει κάτι, ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν έχεις Conn-X;

kozi1989
15-05-08, 19:58
Βλέπω το θέμα μου αναζωπηρώθηκε για άλλο χρήστη!!!!!!!:oneup:
Εγώ φεύγω από Hol και πάω Tellas
Αγανάκτησα και βλέπω ότι με συμφέρει η προσφορά!!
Άσε που το σημαντικότερο είναι:
1.Έχω ένα μαγαζί Wind-Tellas δίπλα στο σπίτι μου και θα πηγαίνω να πληρώνω άμεσα εκεί και όχι σε τράπεζες με το αβέβαιο σύστημα της Hol!!!:oneup:
2.Τεχνική υποστήριξη από κοντά.:oneup:
3.Απλή τηλεφωνική γραμμή χωρίς να τρώει από το εύρος του internet και να λειτουργεί όταν δεν έχει ρεύμα...:oneup:
4.Πολλά υποσχόμενη λόγω Wind...:oneup:
5.Παραπάνω χώρες εξωτερικού από την Hol.:oneup:

Φυσικά άλλη μία καταγγελία θα φύγει για την Hol στην εετ..Ήδη η πρώτη έφυγε και μου εστάλει έγγραφη συγνώμη και κόψιμο των πάγιων την περίοδο που είχα το άλλο πρόβλημα!Μπράβο στην εεττ!!!!:oneup:
Λόγο της εξαπάτησης μου τόσους μήνες στο θέμα adsl2 αντί για adsl2+ που το έμαθα χάρη σε σας.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201982:closed

Ξέρετε που μπορώ να βρώ ηλεκτρολόγο στην Θεσσαλονίκη που να μετράει την ποιότητα γραμής στην πολυκατοικία και να αλλάζει και τα καλώδια??? Έχω ρωτήσει παντού.....:sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.