PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με μεταφορά partitions!



Σελίδες : [1] 2

gkimonas
17-04-08, 19:11
Λοιπόν παιδιά εξαιτίας μιας καλής προσφοράς που μου παρουσιάστηκε, περισσότερα βλέπετε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194747)
θα πρέπει να μετακινήσω τα περιεχόμενα των partitions μου.

Καλώς

Για το πως θα ενεργήσω θα περιγράψω παρακάτω και θα ήθελα να επισημάνετε τα λάθη μου καθώς και να μου λύσετε ορισμένες απορίες που έχω επάνω στο θέμα.

Αυτή την στιγμή έχω ένα δίσκο με τα παρακάτω partitions, (δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος του).

Πάμε λοιπόν:




sda1 --> partition 1 (Eγκατάσταση με τα windows)
sda2 --> partition 2 / Linux
sda3 --> partition 3 Linux swap
sda4 --> partition 4 /home



Και τα τέσσερα παραπάνω είναι primary partitions.

Τώρα κάνω boot με ένα live-cd πχ ubuntu, gentoo live-cd, larch(wantilles)

Κάνω mount τα nfs shares μου

mount -t nfs arch.server:/home/gkimonas/shares /mnt/nfs-shares

Κάνω mount τα 2 linux partitions:


mount -t ext3 /dev/sda2 /mnt/partition2
mount -t ext3 /dev/sda4 /mnt/partition4

και στην συνέχεια


cd /mnt/partition2
tar -cjpvf partition2.tar.bz2 *. /mnt/nfs-shares
cd /mnt/partition4
tar -cjpvf partition4.tar.bz2 *. /mnt/nfs-shares



Το partition1 το έχω πάρει tar μέσα από την υπάρχουσα εγκατάσταση με χρήση του ntfs3G

Στην συνέχεια μοντάρω τον καινούριο δίσκο
μπαίνω με το gparted-livecd και φτιάχνω τα partitions που θέλω και στην συνέχεια

με χρήση ενός πάλι live cd,
θα κάνω mount πάλι τα 3 partitions που θέλω
τα Windows, το / και το /home
και εκεί θα κάνω extract τα αντίστοιχα

Φτιάχνω σωστά αν χρειάζεται το

/etc/fstab
αρχείο μου

και τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

Δεν έχω ξεχωριστό /boot partition, ο grub είναι εγκατεστημένος στο mbr του δίσκου, ναι ξέρω κάποιοι θα βάλουν τις φωνές αλλά τι να κάνουμε.
Τον grub για να τον έχω και πάλι στο mbr του νέου δίσκου θα πρέπει να κάνω

chroot
&
grub install
πάλι;;;:hmm:

Το partitions με τα windows θα έχει κάποιο πρόβλημα;

Επειδή εχώ χαθεί λίγο με τις εντολές για το extract των .tar.bz2

Πως ακριβώς συντάσονται οι εντολές;

Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των πρωτέρων.:oneup:

Zephyr
17-04-08, 19:21
Για τα tar.bz2 η εντολή είναι


tar xjpvf <backup>.tar.bz2 <partition-που-θες>

Για τα Windows δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ένα tar. Μάλλον θες κάποιο πρόγραμμα.

Για τον grub δε χρειάζεται να κάνεις chroot. Βάλε το liveCD σου και κάνε:


grub (ως root)
find /boot/grub/stage1
root (hdx,x)
setup hd0 (για να το βάλεις στο MBR του 1ου δίσκου, απ' όπου μπουτάρει το pc)

Το hdx,x θα το βρεις μετά από το find, κι είναι το partition που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία του grub (πρακτικά το / ή το ξεχωριστό /boot).:)

EDIT

Πρόσθεσα και το p για διατήρηση των permissions.

gkimonas
17-04-08, 19:27
Για τα tar.bz2 η εντολή είναι


tar xjvf <backup>.tar.bz2 <partition-που-θες>

Για τα Windows δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ένα tar. Μάλλον θες κάποιο πρόγραμμα.

Για τον grub δε χρειάζεται να κάνεις chroot. Βάλε το liveCD σου και κάνε:


grub (ως root)
find /boot/grub/stage1
root (hdx,x)
setup hd0 (για να το βάλεις στο MBR του 1ου δίσκου, απ' όπου μπουτάρει το pc)

Το hdx,x θα το βρεις μετά από το find, κι είναι το partition που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία του grub (πρακτικά το / ή το ξεχωριστό /boot).:)

Ευχαριστώ πολύ φίλε zephyr για τις συμβουλές σου.:oneup:

Το ίδιο με προβλημάτισε και εμένα με το θέμα του windows partion, μήπως θα πρέπει να παίξω με κάποια software λύση μέσα από τα windows μήπως.:hmm:

Zephyr
17-04-08, 19:38
Κοίτα μπορείς να δοκιμάσεις με το tar και μετά μ' ένα fixboot/fixmbr, αλλά δεν νομίζω να δεις αποτελέσματα.

Χρησιμοποιήσε Ghost και λοιπά προγράμματα για τα windows. Έκανα edit και το παραπάνω μήνυμα για το p switch, to be safe.

gkimonas
17-04-08, 19:40
Κοίτα μπορείς να δοκιμάσεις με το tar και μετά μ' ένα fixboot/fixmbr, αλλά δεν νομίζω να δεις αποτελέσματα.

Χρησιμοποιήσε Ghost και λοιπά προγράμματα για τα windows. Έκανα edit και το παραπάνω μήνυμα για το p switch, to be safe.

Σκέφτομαι να παίξω μα το Acronis True Image ή κάποιο αντίστοιχο free;

Zephyr
17-04-08, 19:46
Σκέφτομαι να παίξω μα το Acronis True Image ή κάποιο αντίστοιχο free;

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω ασχοληθεί με κάποιο τέτοιο πρόγραμμα για να σε βοηθήσω.:)

Άρα περίμενε το ιππικό:lol::worthy:

gkimonas
17-04-08, 19:51
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω ασχοληθεί με κάποιο τέτοιο πρόγραμμα για να σε βοηθήσω.:)

Άρα περίμενε το ιππικό:lol::worthy:

Δεν θα με πείραζε καθόλου να κάνω ξανά εγκατάσταση των windows αλλά κουράστηκα να βάλω το service pack2, τους drivers κλπ
Δεν έχει πολλά προγράμματα ούτε δεδομένα

Εκτώς και αν φτιάξω ένα cd των xp με τον nlite και να τελειώνει το θέμα αλλά δεν το έχω ακουμπήσει ποτέ στα χέρια μου και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

Όσες φορές κ αν διάβασα το άρθρο του Wan δεν έβγαλα άκρη από όσα λέει.:oops:

Zephyr
17-04-08, 19:58
Δεν θα με πείραζε καθόλου να κάνω ξανά εγκατάσταση των windows αλλά κουράστηκα να βάλω το service pack2, τους drivers κλπ
Δεν έχει πολλά προγράμματα ούτε δεδομένα

Εκτώς και αν φτιάξω ένα cd των xp με τον nlite και να τελειώνει το θέμα αλλά δεν το έχω ακουμπήσει ποτέ στα χέρια μου και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

Όσες φορές κ αν διάβασα το άρθρο του Wan δεν έβγαλα άκρη από όσα λέει.:oops:

Δεν έχω δει το άρθρο του WAntilles αλλά έχω παίξει με nlite και με vLite. Συμφέρει σαν τρόπος κι αν δεν θες πολύ advanced πράγματα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Σου μένει και ένα τέλειο cd για τα reformat.

ludist
17-04-08, 20:00
Για τα Windows δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ένα tar. Μάλλον θες κάποιο πρόγραμμα.

backup

dd if=/dev/windowspartition | gzip -c | split -b 2000m - /windows.dd.gz

restore

cat /windows.dd.gz | gzip -dc | dd of=/dev/windowspartition

Δεν κατάφερα να αλλάξω αριθμό partition σε XP (sda1 > sda2), σε ίδιο partition (sda1 > sda1) δουλεύει.

@gkimonas δεν κατάλαβα τί θες να κάνεις (πολύ μεγάλο το μήνυμα).

Αν θες να μεταφέρεις τα δεδομένα σου όπως είναι και αν ο δεύτερος δίσκος είναι μεγαλύτερος χτυπάς τους συνδέεις ταυτόχρονα και χτυπάς ένα:

1.
dd if=/dev/palios_disko of=/dev/neos_diskos dd if=/dev/sda | gzip -c | split -b 650m - /mnt/arxeio.image
2. Διορθώνεις το partition layout (θα υπάρχει αχρησιμοποίητος χώρος στο τέλος) με cfdisk / fdisk / parted

Προσοχή στο 1, να επαληθεύσεις ποιός είναι ποιός.

gkimonas
17-04-08, 20:06
dd if=/dev/partition/windows of=/Backup.dd

Δεν κατάφερα να αλλάξω αριθμό partition σε XP (sda1 > sda2), σε ίδιο partition (sda1 > sda1) δουλεύει.

@gkimonas δεν κατάλαβα τί θες να κάνεις (πολύ μεγάλο το μήνυμα).

Αν θες να μεταφέρεις τα δεδομένα σου όπως είναι και αν ο δεύτερος δίσκος είναι μεγαλύτερος χτυπάς τους συνδέεις ταυτόχρονα και χτυπάς ένα:

1.
dd if=/dev/palios_disko of=/dev/neos_diskos
2. Διορθώνεις το partition layout (θα υπάρχει αχρησιμοποίητος χώρος στο τέλος) με cfdisk / fdisk / parted

Προσοχή στο 1, να επαληθεύσεις ποιός είναι ποιός.

Κάτσε φίλε Ludist γιατί τώρα με έπιασες, έχω την εντύπωση πως ήθελα να πάω Θεσσαλονίκη μέσω Πάτρας.:p

Φυσικά και οι δύο δίσκοι θα είναι συνδεδεμένοι στον ίδιο υπολογιστή στον ίδιο Controller.

Το θέμα μου είναι πως θέλω να μεταφέρω αυτούσια την εγκατάσταση των Win και Linux στον νέο μου δίσκο.

Το θέμα όμως είναι πως ο νέος δίσκος σαφώς θα είναι ίσως μεγαλύτερα τα partitions του.

Για πες;:hmm:

riddle3
17-04-08, 21:43
Πάντως με το ghost2003 δουλεύει κανονικά η διαδικασία και μεταφέρει τα πάντα αυτούσια , με αλλαγές στα partition sizes και κράτησε και τα ίδια uuids.Το μόνο που δεν κατάφερε είναι να μεταφέρει και τo grub αλλά αυτό είναι εύκολο να το ξαναεγκαταστήσεις με ένα livecd (ίσως να θέλει και ένα παραπάνω command option από αυτά που χρησιμοποίησα εγώ).

Η εντολή για το ghost πάντως για linux disk to disk είναι η εξής:


ghost.exe -fni -noide -ial

To fni είναι για να δει όλους τους δίσκους direct από το bios , χρήσιμο αν έχεις κανένα software raid array στην μητρική.
Το noide οπωςδήποτε αν έχεις MONO sata δίσκους αλλιώς δεν ξεκινάει , μην το βάλεις όμως αν έχεις έστω και έναν pata hdd.
Και το ial είναι αυτό που κάνει την μαγεία για να μπορέσει να αντιγράψει αυτούσια τα ext2/3 partitions.

Edit/Disclaimer: Έχω δοκιμάσει μόνο την disk to disk λειτουργία , οπότε με προσοχή αν θες να κάνεις οτιδήποτε άλλο.

gkimonas
17-04-08, 22:13
Πάντως με το ghost2003 δουλεύει κανονικά η διαδικασία και μεταφέρει τα πάντα αυτούσια , με αλλαγές στα partition sizes και κράτησε και τα ίδια uuids.Το μόνο που δεν κατάφερε είναι να μεταφέρει και τo grub αλλά αυτό είναι εύκολο να το ξαναεγκαταστήσεις με ένα livecd (ίσως να θέλει και ένα παραπάνω command option από αυτά που χρησιμοποίησα εγώ).

Η εντολή για το ghost πάντως για linux disk to disk είναι η εξής:


ghost.exe -fni -noide -ial

To fni είναι για να δει όλους τους δίσκους direct από το bios , χρήσιμο αν έχεις κανένα software raid array στην μητρική.
Το noide οπωςδήποτε αν έχεις MONO sata δίσκους αλλιώς δεν ξεκινάει , μην το βάλεις όμως αν έχεις έστω και έναν pata hdd.
Και το ial είναι αυτό που κάνει την μαγεία για να μπορέσει να αντιγράψει αυτούσια τα ext2/3 partitions.

Edit/Disclaimer: Έχω δοκιμάσει μόνο την disk to disk λειτουργία , οπότε με προσοχή αν θες να κάνεις οτιδήποτε άλλο.

Δεν θα ήθελα να μπλέξω με την λύση του ghost για τον λόγο ότι δεν θα έχω ασχοληθεί καθόλου με αποτέλεσμα να τα κάνω θάλασσα.

πιστεύω πως η λύση του φίλου ludist είναι η καλύτερη αλλά που είναι να δώσει παιρετέρω εξηγήσεις.:twisted:

ludist
17-04-08, 22:20
Το θέμα μου είναι πως θέλω να μεταφέρω αυτούσια την εγκατάσταση των Win και Linux στον νέο μου δίσκο.

Ok, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την μέθοδο που σου έγραψα. Δοκίμασε, είναι γρήγορο.



Το θέμα όμως είναι πως ο νέος δίσκος σαφώς θα είναι ίσως μεγαλύτερα τα partitions του.

Είναι ένα πρόβλημα (με τον τρόπο μου) ότι θα χρειαστείς resize ένα-ένα τα partition.

Το καλύτερο είναι (partition-partition)

1. Να πάρεις με dd τα partitions ξεχωριστά. (τα του linux καλύτερα με tar από live-cd [αν και δεν το δοκίμασα ποτέ]. Τα Windows με dd)
2. Μεγαλώνεις / μικραίνεις τα partition όπως θες στον νέο δισκο (cfdisk / parted), αλλά ΔΕΝ αλλάζεις την δομή τους!
3. Περνάς τα partition πίσω.
4. Φτιάχνεις τον bootloader. Αν δεν αλλάξεις την δομή αλλά μόνο το μέγεθος των partition πάρε backup και το mbr (αν δεν έχεις ήδη)

dd if=/dev/palios_sklhros of=~/MBR.image bs=446 count=1

Ή μπορείς να κάνεις resize μετά το disk-disk (λογικά αργό και αν πέσει το ρεύμα "φτου και απ' την αρχή"

Δηλαδή αν αντιγράψεις ΟΛΙΚΑ τον σκληρό (disk-disk) παίρνεις partition layout + mbr + εγκαταστάσεις / δεδομένα. Θα σου περισσέψει χώρος στο ΤΕΛΟΣ του δίσκου.

Αν ακολουθήσεις μέθοδο partition-partition κάνεις ότι θες με μεγέθη parition. Προσοχή, ίδια διάταξη partition και κρατάς MBR ή εγκαθιστάς εκ νέου grub / windows boot.

gkimonas
17-04-08, 22:30
Ok, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την μέθοδο που σου έγραψα. Δοκίμασε, είναι γρήγορο.


Είναι ένα πρόβλημα (με τον τρόπο μου) ότι θα χρειαστείς resize ένα-ένα τα partition.

Το καλύτερο είναι (partition-partition)

1. Να πάρεις με dd τα partitions ξεχωριστά. (τα του linux καλύτερα με tar από live-cd [αν και δεν το δοκίμασα ποτέ]. Τα Windows με dd)
2. Μεγαλώνεις / μικραίνεις τα partition όπως θες στον νέο δισκο (cfdisk / parted), αλλά ΔΕΝ αλλάζεις την δομή τους!
3. Περνάς τα partition πίσω.
4. Φτιάχνεις τον bootloader. Αν δεν αλλάξεις την δομή αλλά μόνο το μέγεθος των partition πάρε backup και το mbr (αν δεν έχεις ήδη)

dd if=/dev/palios_sklhros of=~/MBR.image bs=446 count=1

Ή μπορείς να κάνεις resize μετά το disk-disk (λογικά αργό και αν πέσει το ρεύμα "φτου και απ' την αρχή"

Δηλαδή αν αντιγράψεις ΟΛΙΚΑ τον σκληρό (disk-disk) παίρνεις partition layout + mbr + εγκαταστάσεις / δεδομένα. Θα σου περισσέψει χώρος στο ΤΕΛΟΣ του δίσκου.

Αν ακολουθήσεις μέθοδο partition-partition κάνεις ότι θες με μεγέθη parition. Προσοχή, ίδια διάταξη partition και κρατάς MBR ή εγκαθιστάς εκ νέου grub / windows boot.


Λοιπόν αν είναι θα βάλω το mbr και το windows partitions με dd και το /, /home με tar?

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου θα είμαι εντάξει.

ludist
17-04-08, 23:27
Ναι. Προσοχή στο MBR ΜΟΝΟ 446 bytes ;) όχι παραπάνω, ούτε λιγότερο.

tar από live-cd ώστε να μην μπερδευτείς με /proc και λοιπά partitions. Γενικά όλα από live-cd να είσαι ήρεμος.

Πιστεύω θα είσαι εντάξει.

gkimonas
17-04-08, 23:29
Ναι. Προσοχή στο MBR ΜΟΝΟ 446 bytes ;) όχι παραπάνω, ούτε λιγότερο.

tar από live-cd ώστε να μην μπερδευτείς με /proc και λοιπά partitions. Γενικά όλα από live-cd να είσαι ήρεμος.

Πιστεύω θα είσαι εντάξει.

Ok thanks a lot ludist.:oneup:

gkimonas
27-05-08, 17:55
Φίλοι λινουξάδες καλησπέρα,
Σήμερα που είχα χρόνο αποφάσισα να κάνω κάτι που ήθελα εδώ και καιρό, να μεταφέρω δηλαδή την εγκατάσταση στο παλιό μηχανάκι(server) μου από τον ένα δίσκο στον άλλο.

Λοιπόν στο συγκεκριμένο μηχανάκι η κύρια εγκατάσταση δηλαδή το /boot το swap και το / μου βρίσκονται σε έναν παλιό 10G IDE

Ήθελα λοιπόν να μεταφέρω τα περιεχόμενα του δίσκου σε έναν SataI 80G

Φτιάχνω λοιπόν τα partitions που ήθελα με το gparted και εν συνεχεία με livecd
κάνω το πρώτο partition bootable και ξεκινάω λοιπόν.


mount /dev/sda1 /mnt/old-boot
mount /dev/sda3 /mnt/old-root


mount /dev/sdb1 /mnt/new-boot
mount /dev/sdb2 /mnt/new-root

Εν συνεχεία

cp -R /mnt/old-boot/* /mnt/new-boot

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Εν συνχεία

cp -R /mnt/old-root/* /mnt/new-root/

Εδώ όμως από το μεσημέρι που το έχω δεν έχει τελειώσει και μέχρι στιγμής μου έχει βγάλει αρκετά errors στην αντιγραφή κάποιων αρχείων.

Να χρησιμοποιήσω μήπως dd αλλά δεν είναι διαφορετικού μεγέθους τα partitions.

:hmm::hmm:

........Auto merged post: gkimonas πρόσθεσε 19 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν τελείωσε η αντιγραφή, έθεσα στο mobo bootsequence scsi πρώτα μιας και οι δίσκοι είναι επάνω σε έναν pci sata controller αλλά έκανα μια τρύπα στο νερό όπως κατάλαβα.

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ξανακάνω εγκατάσταση τον grub για να μπει στο mbr του δίσκου.

Σωστά ?

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει. :worthy:

vagskarm
27-05-08, 18:22
Αδερφέ, μια και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, κοίτα εδώ:

http://linuxhelp.blogspot.com/2005/11/how-to-repair-corrupt-mbr-and-boot.html

ludist
27-05-08, 18:23
Συγγνώμη που δεν απαντώ, αλλά υπάρχουν πολλά tutorials για τον grub.

Αν έχεις σωστό menu.lst χτυπάς ένα grub install (κάπως έτσι) και καθάρισες.

Προφανώς θα κάνεις chroot πρώτα...

Συμπλήρωση: Με πρόλαβαν :D

gkimonas
27-05-08, 18:26
Συγγνώμη που δεν απαντώ, αλλά υπάρχουν πολλά tutorials για τον grub.

Αν έχεις σωστό menu.lst χτυπάς ένα grub install (κάπως έτσι) και καθάρισες.

Προφανώς θα κάνεις chroot πρώτα...

Ok ludist αλλά σε ποιο θα κάνω chroot στο /boot parition ή στο / partition ?

vagskarm
27-05-08, 18:28
Σ' αυτό που είναι η κανονική σου εγκατάσταση (αφού μπεις από livecd), δες τον λινκ που σου έδωσα, έχει λεπτομερείς οδηγίες, και απ' ότι είδα δεν θέλει τρεις μέρες για να γίνει.

πρώτα δες τις οδηγίες που έχει για το knoppix livecd, μου φαίνεται πιο πλήρες. Εκεί παραπέμπει και στις πρώτες εντολές.

vagskarm
27-05-08, 18:37
Στο λινκ που του έδωσα έχει και αυτήν την περίπτωση παρακάτω, λέει συμπληρωματικά τι άλλο πρέπει να κάνει πριν το chroot.

gkimonas
27-05-08, 18:41
Ορίστε βρε παιδιά:


mount /dev/sda3 /mnt/arch
mount /dev/sda1 /mnt/arch/boot


mount -t proc none /mnt/arch/proc
mount -o bind /dev /mnt/arch/dev



chroot /mnt/arch
grub-install /dev/sda
:/dev/sda does not have any correspondig Bios drive

:hmm:

vagskarm
27-05-08, 19:01
Δοκίμασε αυτό:

grub-install --recheck /dev/sda

gkimonas
27-05-08, 19:14
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :worthy::worthy:

Με έσωσε και το Arch wiki http://wiki.archlinux.org/index.php/Reinstalling_GRUB

Ήθελε και

mount -t sysfs sys /mnt/sys

:oneup::oneup:

Όσον αφορά κάποια πακέτα που δεν έγιναν αντιγραφή ήταν τα περισσότερα από το python2.5 :hmm:

Δεν νομίζω να υπάρξει μελλοντικό πρόβλημα ?

Όπως κ να 'χει σας ευχαριστώ.

ludist
27-05-08, 19:55
Επανεγκατάσταση για σιγουριά ;)

Είδες που τα καταφέρνεις καλύτερα μόνος σου; :)

gkimonas
27-05-08, 20:06
Επανεγκατάσταση για σιγουριά ;)

Είδες που τα καταφέρνεις καλύτερα μόνος σου; :)

Το μόνο πρόβλημα εντοπίζεται σε κάποια βιβλιοθήκη της php μόνο γιατί δεν μπορεί να ξεκινήσει ούτε η mysql.

Τώρα κάνει ένα upgrade και βλέπουμε.

mrsaccess
27-05-08, 20:11
Φίλοι λινουξάδες καλησπέρα,
Σήμερα που είχα χρόνο αποφάσισα να κάνω κάτι που ήθελα εδώ και καιρό, να μεταφέρω δηλαδή την εγκατάσταση στο παλιό μηχανάκι(server) μου από τον ένα δίσκο στον άλλο.

Λοιπόν στο συγκεκριμένο μηχανάκι η κύρια εγκατάσταση δηλαδή το /boot το swap και το / μου βρίσκονται σε έναν παλιό 10G IDE

Ήθελα λοιπόν να μεταφέρω τα περιεχόμενα του δίσκου σε έναν SataI 80G

Φτιάχνω λοιπόν τα partitions που ήθελα με το gparted και εν συνεχεία με livecd
κάνω το πρώτο partition bootable και ξεκινάω λοιπόν.


mount /dev/sda1 /mnt/old-boot
mount /dev/sda3 /mnt/old-root


mount /dev/sdb1 /mnt/new-boot
mount /dev/sdb2 /mnt/new-root

Εν συνεχεία

cp -R /mnt/old-boot/* /mnt/new-boot

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Εν συνχεία

cp -R /mnt/old-root/* /mnt/new-root/

Εδώ όμως από το μεσημέρι που το έχω δεν έχει τελειώσει και μέχρι στιγμής μου έχει βγάλει αρκετά errors στην αντιγραφή κάποιων αρχείων.

Να χρησιμοποιήσω μήπως dd αλλά δεν είναι διαφορετικού μεγέθους τα partitions.

:hmm::hmm:

........Auto merged post: gkimonas πρόσθεσε 19 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν τελείωσε η αντιγραφή, έθεσα στο mobo bootsequence scsi πρώτα μιας και οι δίσκοι είναι επάνω σε έναν pci sata controller αλλά έκανα μια τρύπα στο νερό όπως κατάλαβα.

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ξανακάνω εγκατάσταση τον grub για να μπει στο mbr του δίσκου.

Σωστά ?

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει. :worthy:
Μαν, μην πας χύμα στο κύμα! Αυτό που έκανες είναι λάθος. Όταν θέλεις να κάνεις ακριβές copy χρησιμοποιείς είτε το cp -a είτε το rsync. Το cp -R που χρησιμοποίησες κατέστρεψε τα πάντα να πούμε: ownerships, permissions, links κτλ!

gkimonas
27-05-08, 20:13
mraccess μην μου λες τώρα τέτοια φίλε γιατί θα :wall:

mrsaccess
27-05-08, 20:15
Μα τι να σου πω; Υπάρχουν και σχετικά thread αν κάνεις αναζήτηση. Πιθανόν για αυτό να σου έβγαζε και τα λάθη (τίποτα special αρχεία που προσπαθούσε να αντιμετωπίσει ως κοινά). Τα έσβησες τα αρχικά;

gkimonas
27-05-08, 20:17
Μα τι να σου πω; Υπάρχουν και σχετικά thread αν κάνεις αναζήτηση. Πιθανόν για αυτό να σου έβγαζε και τα λάθη (τίποτα special αρχεία που προσπαθούσε να αντιμετωπίσει ως κοινά). Τα έσβησες τα αρχικά;

Δεν το ήξερα, :sorry:, να ξανακάνω την διαδικασία ξανά ?

Θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία όπως πριν απλώς θα χρησιμοποιήσω το -a ?

:worthy::worthy:

Όχι τα πρώτα είναι σε άλλον δίσκο.

mrsaccess
27-05-08, 20:24
Ξανακάνε τη διαδικασία τότε. Προσωπικά προτιμώ το rsync:

rsync -a --progress /source/folder/ /destination/folder/

Μόλις ξεκινήσει η διαδικασία έλεγξε σε μια άλλη κονσόλα αν γίνεται το copy κανονικά γιατί ενδέχεται αν κάνεις λάθος με τα slashes να βάλει το source μέσα σε ένα folder στο dest και όχι χύμα! :p

gkimonas
27-05-08, 20:29
Επομένως θα κάνω mount τα partitions και στην συνέχεια πάλι αντιγραφή.

Δηλαδή:


rsync -a --progress /mnt/old-boot/ /mnt/new-boot/

Αυτό που λες να ελέγξω δεν σε καταλαβαίνω. :hmm:

megahead13
27-05-08, 20:31
Μαν, μην πας χύμα στο κύμα! Αυτό που έκανες είναι λάθος. Όταν θέλεις να κάνεις ακριβές copy χρησιμοποιείς είτε το cp -a είτε το rsync. Το cp -R που χρησιμοποίησες κατέστρεψε τα πάντα να πούμε: ownerships, permissions, links κτλ!
Ή ένα tar, να κρατάς και backup... ;)

mrsaccess
27-05-08, 21:35
tar? tar & feathers! Τα backup είναι για τους γιωτάδες! :p :p

gkimonas απλά σε μια άλλη κονσόλα κάνεις ένα ls /mnt/new-root και βλέπεις αν όλα ξεκίνησαν εντάξει. Μια φορά χρειάζεται. Αν υπάρχει κάτι λάθος θα το καταλάβεις, trust me. ;)

gkimonas
27-05-08, 21:40
tar? tar & feathers! Τα backup είναι για τους γιωτάδες! :p :p

gkimonas απλά σε μια άλλη κονσόλα κάνεις ένα ls /mnt/new-root και βλέπεις αν όλα ξεκίνησαν εντάξει. Μια φορά χρειάζεται. Αν υπάρχει κάτι λάθος θα το καταλάβεις, trust me. ;)

:oneup:
Περίμενε αποτελέσματα σε λίγο.

Άρα θα πρέπει να το κάνω από ένα live-cd με γραφικό για να έχω και δεύτερη κονσόλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και θα δούμε. ;)

mrsaccess
27-05-08, 21:41
Παρακαλώ; Control + Alt + F1-F6 και έχεις 6 κονσολίτσες μούρλια! Βέβαια αν είσαι πιο μάγκας θα βάλεις το screen και θα έχεις άπειρες (ή τέσπα όσες αντέχει η μνήμη σου και το swap σου)! :p

gkimonas
27-05-08, 21:45
Παρακαλώ; Control + Alt + F1-F6 και έχεις 6 κονσολίτσες μούρλια! Βέβαια αν είσαι πιο μάγκας θα βάλεις το screen και θα έχεις άπειρες (ή τέσπα όσες αντέχει η μνήμη σου και το swap σου)! :p

:worthy::worthy::worthy:
:respekt:

ΥΓ: Ειλικρινά σκέφτομαι και για ΚΔΕ τώρα ...:p

mrsaccess
27-05-08, 22:02
Α, στο KDE να δεις Κόλπα! Βάζεις το 3.5.9 και μετά ξεκινάς από το 1ο post εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27133 ;)

gkimonas
27-05-08, 22:04
Α, στο KDE να δεις Κόλπα! Βάζεις το 3.5.9 και μετά ξεκινάς από το 1ο post εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27133 ;)

Αρχίσαμε την προπαγάνδα. :p

Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής.
Αναμένουμε. :oneup:

vagskarm
27-05-08, 22:07
Α, στο KDE να δεις Κόλπα!

Καλό :oneup:

mrsaccess
27-05-08, 22:13
Αρχίσαμε την προπαγάνδα. :p

Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής.
Αναμένουμε. :oneup:
Μα τα κόλπα είναι αυτά που σου λύνουν τα χέρια.

Για παράδειγμα εσύ τώρα παιδεύεσαι να τρέχεις στον server και να γράφεις εντολές. Γιατί;
Όταν ξεκινά το live cd ξεκινάς το ssh service και φροντίζεις να εγκαταστήσεις στο live περιβάλλον το screen αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένο.
Αυτό ήταν, απομακρύνεσαι με ελαφρά από τον server και δεν χρειάζεται να τον ξαναπλησιάσεις.

Σto desktop σου ανοίγεις την όμορφη (και πιθανόν transparent) κονσολίτσα σου, χτυπάς ένα ssh root@server_ip_address, ανοίγεις και μια screen να έχεις τον ποπό σου καλυμμένο και κάνεις τα πάντα από την άνεση του desktop σου! Με τα copy paste σου από τον browser σου και όλα τα όμορφα!

gkimonas
27-05-08, 22:17
Μα τα κόλπα είναι αυτά που σου λύνουν τα χέρια.

Για παράδειγμα εσύ τώρα παιδεύεσαι να τρέχεις στον server και να γράφεις εντολές. Γιατί;
Όταν ξεκινά το live cd ξεκινάς το ssh service και φροντίζεις να εγκαταστήσεις στο live περιβάλλον το screen αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένο.
Αυτό ήταν, απομακρύνεσαι με ελαφρά από τον server και δεν χρειάζεται να τον ξαναπλησιάσεις.

Σto desktop σου ανοίγεις την όμορφη (και πιθανόν transparent) κονσολίτσα σου, χτυπάς ένα ssh root@server_ip_address, ανοίγεις και μια screen να έχεις τον ποπό σου καλυμμένο και κάνεις τα πάντα από την άνεση του desktop σου! Με τα copy paste σου από τον browser σου και όλα τα όμορφα!

Σ' αυτό που λες έχεις δίκιο φυσικά αλλά πες ότι έβαζα το live cd και συνδόμουν με ssh πως θα έκανα μετέπειτα όλα αυτά που θέλω να κάνω;

Με chroot ?

mrsaccess
27-05-08, 22:19
Δεν χρειάζεται, αν συνδεθείς μέσω ssh είναι ισοδύναμο με το να κάτσεις στον server και να γράφεις εντολές στην κονσόλα του, καμιά διαφορά.

Αν η διαδικασία σου κάπου χρειάζεται και chroot τότε το κάνεις και μέσω ssh. Αν δεν χρειάζεται δεν το κάνεις. Καμιά διαφορά απολύτως.

gkimonas
27-05-08, 22:23
Μέχρι στιγμής έχει βγάλει κάποια errors σε μερικά από τα παρακάτω αρχεία:


/mnt/old-root/lib/php/20060613/something.so

:hmm::hmm:

mrsaccess
27-05-08, 22:29
Τι errors όμως; Μήπως είναι τίποτα ορφανά link;

gkimonas
28-05-08, 00:08
Τι errors όμως; Μήπως είναι τίποτα ορφανά link;

error(5) δεν μπορούσε να το αντιγράψει.

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά.

........Auto merged post: gkimonas πρόσθεσε 96 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ακόμα αντιγράφει το τριμάνι. :mad:

gkimonas
28-05-08, 02:42
@ mraccess

Είσαι πραγματικά μεγάλος.
Σ' ευχαριστώ πολύ. :oneup:

:worthy::respekt: :worthy::respekt:

Είσαι ένας πραγματικός Genti Master. :worthy:

Όλα καλά μέχρι στιγμής, όλα λειτοργούν άψογα, κανένα πρόβλημα τώρα ούτε με symlincs, ούτε με την mysql ούτε τίποτα.

Ερώτηση:

Στο τέλος της ολοκλήρωσης της αντιγραφής που έβγαλε το παρακάτω:


rsync error: some files could not be tranferred (code 23) at main.c (977) [sender =2.6.9]

Επίσης μου έβγαλε πάλι αρκετά errors όσον αφορά την αντιγραφή αρχείων που είχαν να κάνουν με την python2.5 κάτω από το

/usr/lib/python2.5/

Anyway θα κάνω ένα upgrade αύριο για να είμασε καλυμένοι.

Πάντως μέχρι στιγμής που το τεστάρω όλα καλά. :oneup:

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

vagskarm
28-05-08, 07:46
τώρα θυμήθηκα, τα αρχαία εκείνα χρόνια που δοκίμαζα το opensuese 7.3, αν δεν έβαζα στα win το netbui πρωτόκολλο δεν έπαιζε με τίποτα.

Σήμερα, δεν συνδέω τα high end linux μηχανήματα με σαβουρο-win :p


edit: σβήστε το από εδώ παιδιά, κατά λάθος μπήκε εδώ, δεν είχα πιεί καφέ ακόμη :oops:

mrsaccess
28-05-08, 10:00
Βασικά οι περισσότεροι που γράφουν εδώ τα ξέρουν αλλά δεν τα λένε. Σε πολλούς από εμάς έχει χρειαστεί να μεταφέρουμε σύστημα.
Το μόνο που θα σου πρότεινα πλέον είναι (καλού - κακού) επανεγκατάσταση της Python.

@ ADSLgr.com All rights reserved.