PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά , μπορώ να έχω 2 συσκευές και adsl μαζί στο ίδιο σπίτι;



peri2005
17-04-08, 23:58
Έχοντας διαβάσει διάφορα σχετικά - και από αυτό το site - πίστευα ότι με την κατάλληλη συνδεσμολογία και την βοήθεια των φίλτρων θα μπορούσα να διατηρήσω τις 2 συσκευές τηλεφώνου που είχα στο σπίτι πριν βάλω ADSL (πάνω σε PSTN γραμμή).
Ενεργοποιώντας , όμως , το ADSL , συνάντησα πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet.
Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι πρέπει να βγει από την λειτουργεία η συσκευή που είναι στο ίδιο δωμάτιο με το adsl ..
Άναγκαστικά , το έκανα...η σύνδεση με το internet έγινε εφικτή.
Μια άλλη άποψη που άκουσα είναι πως , μπορείς να έχεις και τις 2 συσκευές , απλά , όταν είσαι στο Internet , αυτή που είναι στο ίδιο δωμάτιο δεν θα λειτουργεί ...

Τελικά μπορώ να είμαι στο Internet και να δουλεύουν και οι 2 συσκευές ; (ή όλα αυτά που έχω διαβάσει δεν μπορούν να εφαρμοστούν;)

sdikr
17-04-08, 23:59
το φιλτρό/σπλιτερ που το έχεις;

Ακόμα υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη συσκευή να μην δουλεύει με adsl

pnikolo
18-04-08, 00:47
Έχοντας διαβάσει διάφορα σχετικά - και από αυτό το site - πίστευα ότι με την κατάλληλη συνδεσμολογία και την βοήθεια των φίλτρων θα μπορούσα να διατηρήσω τις 2 συσκευές τηλεφώνου που είχα στο σπίτι πριν βάλω ADSL (πάνω σε PSTN γραμμή).
Ενεργοποιώντας , όμως , το ADSL , συνάντησα πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet.
Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι πρέπει να βγει από την λειτουργεία η συσκευή που είναι στο ίδιο δωμάτιο με το adsl ..
Άναγκαστικά , το έκανα...η σύνδεση με το internet έγινε εφικτή.
Μια άλλη άποψη που άκουσα είναι πως , μπορείς να έχεις και τις 2 συσκευές , απλά , όταν είσαι στο Internet , αυτή που είναι στο ίδιο δωμάτιο δεν θα λειτουργεί ...

Τελικά μπορώ να είμαι στο Internet και να δουλεύουν και οι 2 συσκευές ; (ή όλα αυτά που έχω διαβάσει δεν μπορούν να εφαρμοστούν;)

Και 3 μπορεις ναχεις! Απλα μοιραζεις σε ολες τις πριζες το adsl (τη γραμμη του οτε). Στη πριζα που θα ενωθει το ρουτερ βαζεις ενα σπλιτερ και απο τη μια πλευρα την ενωνεις με το ρουτερ και την αλλη μεσω φιλτρου ενωνεις το τφ. Αν ειναι σπιτερ/φιλτρο λεει επανω πια εξοδος ειναι για το τφ (TEL) και πια ειναι για το ρουτερ (ADSL). Στις αλλες πριζες μεσω φιλτρου ενωνεις το τφ. Δηλαδη καθε τφ σε πριζα μεσω φιλτρου :oneup:

peri2005
18-04-08, 13:28
Οκ , όλα καλά τώρα , ευχαριστώ.
Μάλλον , με... ψάρωσε ο τεχνικός του ΟΤΕ...

hel
18-04-08, 22:15
Και 3 μπορεις ναχεις! Απλα μοιραζεις σε ολες τις πριζες το adsl (τη γραμμη του οτε). Στη πριζα που θα ενωθει το ρουτερ βαζεις ενα σπλιτερ και απο τη μια πλευρα την ενωνεις με το ρουτερ και την αλλη μεσω φιλτρου ενωνεις το τφ. Αν ειναι σπιτερ/φιλτρο λεει επανω πια εξοδος ειναι για το τφ (TEL) και πια ειναι για το ρουτερ (ADSL). Στις αλλες πριζες μεσω φιλτρου ενωνεις το τφ. Δηλαδη καθε τφ σε πριζα μεσω φιλτρου :oneup:

Εξαρτάται από το REN πόσες συσκευές μπορείς να έχεις;)
Ένας σε 2play είχε 6!

fon
19-04-08, 01:29
Εξαρτάται από το REN πόσες συσκευές μπορείς να έχεις;)
Ένας σε 2play είχε 6!
Εχμ, δίνει κάποιος παροχος στην Ελλάδα νούμερο REN; - Ξέρω οτι η ΒΤ δίνει REN=4, εγώ έχω 3 συσκευές χωρίς πρόβλημα σε forthnet (πριν) - ΟΤΕ (τωρα), αλλά ξέρω και άνθρωπο που έχει 4 τηλέφωνα και 24άρα αδσλ και δεν ζορίζεται :whistle:

sdikr
19-04-08, 01:35
Εχμ, δίνει κάποιος παροχος στην Ελλάδα νούμερο REN; - Ξέρω οτι η ΒΤ δίνει REN=4, εγώ έχω 3 συσκευές χωρίς πρόβλημα σε forthnet (πριν) - ΟΤΕ (τωρα), αλλά ξέρω και άνθρωπο που έχει 4 τηλέφωνα και 24άρα δσλ και δεν ζορίζεται :whistle:

Παίζει μεγάλο ρόλο το τι συσκευές έχεις πάνω, πχ μια απλή συσκευή χωρίς μπαταρίες - ρευμά και με κουδούνι τραβάει παραπάνω απο μια ασύρματη με το δικο τής ρευμά.


Το μεγάλο πρόβλημα είναι το ρευμά που ζητάνε όταν χτυπαεί το κουδούνι, όποτε μια εύκολη και απλή λύση είναι η απενεργοποίηση

Meraklis
19-04-08, 01:47
Εγώ με 2play της forthnet έχω 4 τηλεφωνικές συσκευές στο σπίτι. Μία μόνη της (φίλτρο), άλλες δύο είναι στη ίδια πρίζα (ένα φίλτρο πριν τη διακλάδωση) και η άλλη στην ίδια πρίζα με το router (splitter).

hel
19-04-08, 19:44
Παίζει μεγάλο ρόλο το τι συσκευές έχεις πάνω, πχ μια απλή συσκευή χωρίς μπαταρίες - ρευμά και με κουδούνι τραβάει παραπάνω απο μια ασύρματη με το δικο τής ρευμά.


Το μεγάλο πρόβλημα είναι το ρευμά που ζητάνε όταν χτυπαεί το κουδούνι, όποτε μια εύκολη και απλή λύση είναι η απενεργοποίηση

:oneup:
Οι παλιές συσκευές έχουν πολλά προβλήματα και επιβαρύνουν το δίκτυο.

sunrise
10-05-08, 12:25
Exω 3 τφ συσκευες και ενα φαξ χωρις splitter..οποτε..;)

pnikolo
10-05-08, 17:21
Exω 3 τφ συσκευες και ενα φαξ χωρις splitter..οποτε..;)

Τι ειναι αυτο που εγραψες και γιατι? Σαν παραδειγμα προς αποφυγειν? :hmm:

sunrise
11-05-08, 22:40
Τι ειναι αυτο που εγραψες και γιατι? Σαν παραδειγμα προς αποφυγειν? :hmm:
... μαλλον εκανα λαθος εγω στην διατυπωση μου.Μπορεις να συνδεσεις οσες τφ θελεις αρκει να εχεις φιλτρα..(και μπριζες φυσικα):p

obillias
12-05-08, 07:44
και εγω εκανα την συνδεσμολογια οπως ειπε ο φιλος pnikolo ειχε 2 splitter μεσα στο πακετο

@ ADSLgr.com All rights reserved.