PDA

Επιστροφή στο Forum : Πακέτα αποστολής περισσότερα από αυτά της παραλαβής?



panosgabriel
18-04-08, 10:28
Καλησπέρα στο forum!
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα ;) και ζητάω τη βοήθειά σας.
Παρατήρησα ότι τα πακέτα αποστολής στην ADSL (Connx) συνδεσή μου είναι περισσότερα από αυτά της παραλαβής. Κι όμως δεν κάνω upload κάτι. Μετά από διάφορα scannings που έχω κάνει δεν έχω έντοπίσει κάποιο spyware. Είναι λογικό; Εκτιμώ τη βοήθεια σας!

djuan1988
19-04-08, 01:45
Μήπως κάποιος καλός γείτονας σου κλέβει την σύνδεση?? (Αν έχεις ασύρματο!)

sdikr
19-04-08, 04:30
κανά torrent;
για τι διαφορά μιλάμε;

Μπορείς να δώσεις σε γραμμή εντολών netstat και να μας πείς τι σου βγάζει;

pnikolo
19-04-08, 06:14
Καλησπέρα στο forum!
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα ;) και ζητάω τη βοήθειά σας.
Παρατήρησα ότι τα πακέτα αποστολής στην ADSL (Connx) συνδεσή μου είναι περισσότερα από αυτά της παραλαβής. Κι όμως δεν κάνω upload κάτι. Μετά από διάφορα scannings που έχω κάνει δεν έχω έντοπίσει κάποιο spyware. Είναι λογικό; Εκτιμώ τη βοήθεια σας!

Κανενας παλιος dialer απο dialup? Τρεξε κανενα spyware & antivirus και μετα δες στη διαχειριση εργασιων των windows στις διεργασιες και στο δικτυο τι τρεχει οταν ειναι σε ηρεμια το pc σου :hmm:

........Auto merged post: pnikolo added 4 Minutes and 4 Seconds later........


Μήπως κάποιος καλός γείτονας σου κλέβει την σύνδεση?? (Αν έχεις ασύρματο!)

Το trafic του ασυρματου δε το βλεπει στα πακετα του pc του εκτος αν τα βλεπει απο το staus του ρουτερ του, αλλα εκει βλεπει Mb & Gb :cool:

panosgabriel
19-04-08, 18:53
Με το pc σε "ηρεμία" δεν γίνεται αποστολή - παραλαβή,
μόλις ζητήσω κάτι π.χ. άνοιγμα σελίδας ή download αρχείου
κατά τη διάρκεια αυτής της ενέργειας κινούνται συγχρόνως και τα δύο πακέτα (αποστολή - παραλαβή)
και η αποστολή είναι πάντα σχεδόν ίδια ή κάτι παραπάνω από την παραλαβή.
Ασύρματη υποκλοπή δεν παίζει, με torrents δεν ασχολούμε, όσα spyware & antivirus έχω δοκιμάσει δεν βρίσκουν κάτι...
Έκτος κι αν δεν ψάχνω με τα κατάλληλα εργαλεία (αν και δοκίμασα αρκετά) ή κάποιο spyware είναι πολύ καλά κρυμμένο!
Τί άλλο να πω ? Υπάρχει περίπτωση η πρόσφατη αναβάθμιση απο 768 σε 1024 να έχει να κάνει?
Η εντολή netstat τι περίεργο πρέπει να δείξει?

pnikolo
19-04-08, 20:06
Με το pc σε "ηρεμία" δεν γίνεται αποστολή - παραλαβή,
μόλις ζητήσω κάτι π.χ. άνοιγμα σελίδας ή download αρχείου
κατά τη διάρκεια αυτής της ενέργειας κινούνται συγχρόνως και τα δύο πακέτα (αποστολή - παραλαβή)
και η αποστολή είναι πάντα σχεδόν ίδια ή κάτι παραπάνω από την παραλαβή.
Ασύρματη υποκλοπή δεν παίζει, με torrents δεν ασχολούμε, όσα spyware & antivirus έχω δοκιμάσει δεν βρίσκουν κάτι...
Έκτος κι αν δεν ψάχνω με τα κατάλληλα εργαλεία (αν και δοκίμασα αρκετά) ή κάποιο spyware είναι πολύ καλά κρυμμένο!
Τί άλλο να πω ? Υπάρχει περίπτωση η πρόσφατη αναβάθμιση απο 768 σε 1024 να έχει να κάνει?
Η εντολή netstat τι περίεργο πρέπει να δείξει?

Δηλαδη αμα κατεβασεις ενα αρχειο 500ΜΒ θαχεις το ιδιο και σε upload? Αυτο θα πρεπει να καθυστερει γιατι η μια ταχυτητα με την αλλη ειναι 1:4. Απο που παιρνεις τις μετρησεις απο το pc σου η απο το ρουτερ? Ταιριαζει και στα 2 η αντιστοιχεια που μας λες? :hmm:

panosgabriel
20-04-08, 12:41
Ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει (κι όμως)!
Είναι όντως παράδοξο γιατί το Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps] είναι 256 / 1.024.
Οι μετρήσεις στο ρούτερ και ένδειξης τοπικής σύνδεσης στο tray δεν ταυτίζονται.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες συσκευές στο ρούτερ (iPhone).
Κατέβασα για δοκιμή ένα αρχείο 71ΜΒ περίπου από το rapidshare συν μια μικρή περιήγηση σε σελίδες.
Οι ενδείξεις στο ρούτερ (THOMSON Speedtouch 585) είναι:
DSL Connection Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 24,54 / 160,56
Internet Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 12,00 / 137,04
Ενώ οι ενδείξεις στο tray (Δραστηριότητα τοπικής σύνδεσης Ethernet) είναι:
Αποστολή - Πακέτα: 63801
Παραλαβή - Πακέτα: 60365

baltazar1999
20-04-08, 13:23
Το κάθε πακέτο όμως λογικά δεν έχει την ίδια πληροφορία σωστά?
Άρα πχ μπορεί ένα πακέτο Download να έχει πολύ μεγαλύτερη πληροφορία από 1000 πακέτα Upload.

Μια γνώμη λέω μπορεί να κάνω και λάθος.

pnikolo
20-04-08, 19:00
Ενδεχομενως ναναι ετσι. Τα up/down data στο ρουτερ δειχνουν σωστα. Win 2000 εχεις?

djuan1988
21-04-08, 00:05
Το trafic του ασυρματου δε το βλεπει στα πακετα του pc του εκτος αν τα βλεπει απο το staus του ρουτερ του, αλλα εκει βλεπει Mb & Gb :cool:

πράγματι έχεις δίκιο! Λάθος μου...

panosgabriel
21-04-08, 20:08
Ενδεχομενως ναναι ετσι. Τα up/down data στο ρουτερ δειχνουν σωστα. Win 2000 εχεις?

Windows XP έχω.

hondajim
31-07-11, 00:34
Τελικά τι έγινε με αυτό το πρόβλημα που είχες?
Ρωτάω γιατί έχω και εγώ το ίδιο.:(:(:(:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.