PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση του SQL Server MSDE



zinobios
06-08-05, 06:24
Τώρα τελευταια είχα γράψει ένα ποστ και ζητούσα να μάθω πώς μπορώ να φτιάξω ένα web forum σε ένα server στον υπολογιστή μου που όμως έχει λειτουργικό Windows XP Home.
Εκεί μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω σαν service το Casini.
Εκεί που κόλλησα όμως είναι στην εγκατάσταση του SQL Server. Κατέβασα από το
http://www.microsoft.com/sql/downloads/2000/sp3.mspx το αρχείο sql2kdesksp3.exe αλλά όταν πάω να κάνω την εγκατάσταση μου βγαίνει ένα μήνυμα που λέει κάτι για ενα password. Διάβασα ένα αρχειο .htm που υπήρχε σαν βοήθεια αλλά όταν πάω να εφαρμόσω κάποιες εντολές σε παράθυρο δεν καταφέρνω τίποτα γιατί μετά από λιγο κάτι γραφεται μέσα στο παράθυρο και μετά αμέσως κλείνει...
Αυτό που μπορώ εγώ να καταλάβω είναι ότι μάλλον κάτι είναι εγκατεστημένο - που έχει σχέση με την SQL - είναι ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου και το πρόγραμμα της εγκτάστασης του SQL SErver δεν με αφήνει να κάνω την εγκατάσταση για λόγους ασφαλείας, εκτός και αν αφαιρέσω το παλιο password ...

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση και ξέρει τι πρέπει να κάνω ; Δυστυχώς είμαι τελείως αρχάριος στην SQL (μόνο με Access εχω ασχοληθεί) και γενικά με τα δικτυα και τα Passwords και όλα αυτά μου φαίνονται τελείως ακατανόητα.
Υπάρχει τρόπος χωρίς να καταλάβω την λειτουργία της SQL, να μπορέσω τελικά να στησω αυτό το web forum στο σπίτι μου;
Όλες οι απόψεις θα εισακουστούν εξ ίσου ακόμα και αν χρειαστεί να παραιτηθώ από το εγχειρημά μου αυτό φτάνει να μάθω όλη την αληθεια για το τί γνώσεις πρέπει να έχω.

XPHSTOS29
06-08-05, 12:08
Μηπως δεν εχεις ορισει password στον λογαριασμο administrator??Η εχεις καποιο administrator λογαριασμο χωρις password???

Ειναι φυσικο οτι δεν θα σε αφησει να κρατησεις βασεις δεδομενων "μπατε σκυλοι αλεστε".Πρεπει με καποιον τροπο να "προστατευσει"(???σχετικο ειναι και αυτο) τα δεδομενα.

thePrince
06-08-05, 12:20
Η εγκατάσταση της MSDE ζητάει ένα password για τον λογαριασμό sa, τον asministrator του SQL Server. Θα του βάλεις ότι νομίζεις και θα φροντίσεις να μην το ξεχάσεις για κανένα λόγο. Το παράθυρο που κλείνει είναι μάλλον ένα Command Prompt, αν το ανοίξεις εσύ από το Start -> All Programs -> Accessories, δεν θα κλείνει μετά από κάθε εντολή, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο αλλά δεν θυμάμαι να χρειάζεσαι κονσόλα για να εγκαταστήσεις MSDE παρά μόνο αν θέλεις συγκεκριμένο όνομα στον SQL Server ή να αλλάξεις το folder εγκατάστασης των databases. Το readme τα έχει όλα αναλυτικά, με λίγη προσοχή θα τα καταφέρεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.