PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο pc, το πηρα!



kontinos
18-04-08, 13:17
Λοιπον, μετα απο πολυ ταλαιπωρια και αναμονη, e-shop γαρ, τελικα πηρα αυτο το pc.
1)Coolermaster RC-1000 Cosmos silver
2)Corsair CMPSU-650TX 650W
3)Asus P5K
4)INTEL CORE 2 DUO 8400
5)SEAGATE BARRACUDA 7200.11 500GB SATA2
6)KINGSTON KHX6400D2LLK2/2G HYPPER 2GB DUAL CHANNEL DDR2 PC6400 800MHZ
7)XFX GEFORCE 8800GTS 512MB PVT88GYDD XXX PCI-E RETAIL
8)NEC DVD-R
-τρεχει με xp

Το κουτι ειναι σαν θερμαστρα, αλλα δεν ακουγεται σχεδον τιποτα, παρα μονο λιγο το πανω ανεμιστηρακι, και σιγουρα δεν ζεσταινεται, ακομα και μετα απο πολλες ωρες χρησης. Το τροφοδοτικο επισης δεν κανει καθολου θορυβο. Γενικα σε αυτο το ζητημα ειμαι κομπλε. Επιπλεον σε οποιο παιχνιδι και να εβαλα με ολα τα graphics στο full, παλι ολα μια χαρα, αλλα οχι και με αναμενομενα fps να πω την αληθεια μου.Ερωτησεις τωρα:
1)Γιατι το τροφοδοτικο βρισκεται κατω και οχι πανω και τι ζητηματα προκαλει αυτο?
2)Οι μνημες μου δειχνουν 667mhz, τι μπορω να κανω για αυτο?
3)Στην καρτα γραφικων κατεβαζω τους νεους drivers οπωσκαιδηποτε και θα δω βελτιωση (στα στατιστικα βασικα, στο ματι ολα fine) η το αφηνω?
4)Επειδη σκοπευω να παρω νεα οθονη το Μαιο, τι προτεινετε σε αυτο το συστημα? Κατα προτιμηση 22' και πανω, wide, με pva panel, και οχι glossy.

Γενικα ειμαι ασχετος, οποτε οτι και να προτεινετε/απαντησετε με απλα λογια pls :)

gkimonas
18-04-08, 13:26
Καλορίζικο φίλε και καλό λιώσιμο.:oneup:

Όσον αφορά τις μνήμες ρίξε μια ματιά στο manual της μητικής σου και μάλλον θα καταλάβεις γιατί δουλεύουν στα 667mhz

Και πάλι εδώ είμαστε.:oneup:

SantoPtol
18-04-08, 13:31
Το τροφοδοτικό στο συγκεκριμένο κουτί μπαίνει κάτω γιατί σύμφωνα με την εταιρία πετυχαίνεται καλύτερη ψύξη. Σύμφωνα με την λογική μου (έψαχνα λόγο που το βάζουν κάτω και κάθισα να σκεφτώ) καλύτερα το τροφοδοτικό να ψύχεται με φρέσκο αέρα δωματίου (που έχει συνήθως θερμοκρασία 20-25 βαθμούς) παρά με ζεστό που προέρχεται ήδη από ψύξη των εξαρτημάτων της μητρικής (συνήθως 40-45 βαθμούς) οπότε θα στρίβει ο ανεμιστήρας του τροφοδορικού σε λιγότερες στροφές (θα κάνει δλδ λιγότερο θόρυβο), και θα έχει μακροζωία το τροφοδοτικό λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας λειτουργίας. Πέραν από την αρχική παραξενιά που έχουμε όλοι μας λόγω ότι συνηθίσαμε αλλιώς την θέση του τροφοδοτικού δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα λειτουργικό.

Όσο για την κάρτα γραφικών υποτείθεται ότι κάθε καινούριος driver είναι καλύτερος από τον παλιότερο εκτός από μερικές εξαιρέσεις που απλά δεν του "πέτυχαν". Οπότε κατέβασε τους καινούριους και βάλτους, έτσι κι αλλιώς έχεις το cd της κάρτας για backup.

kontinos
18-04-08, 14:34
Ναι, ακριβως επειδη ειμαι ασχετος, δεν πολυκαταλαβαινω το manual, αλλιως θα το ειχα διορθωσει -αν γινεται- μονος μου. Το θεμα ειναι, μπορω να διορθωσω το θεμα με τις μνημες? Και αν ναι, πως?

psolord
18-04-08, 15:40
Ναι, ακριβως επειδη ειμαι ασχετος, δεν πολυκαταλαβαινω το manual, αλλιως θα το ειχα διορθωσει -αν γινεται- μονος μου. Το θεμα ειναι, μπορω να διορθωσω το θεμα με τις μνημες? Και αν ναι, πως?

Θα πας στο bios και εκει που λεει για ταχύτητα μνήμης θα επιλέξεις ddr2-800!;)

Ποιο αναλυτικά ίσως χρειαστεί στο advanced->jumperfree configuration να επιλέξεις
AI overclocking manual
fsb frequency 333
dram frequency 800 ή ddr2 800 δεν ξέρω πως το λέει.

Βασικά το τελευταίο μας ενδιαφέρει, αλλά επειδή το ΑΙ overclocking έχει αποδειχτεί κομπλεξικό στο παρελθόν, για αυτό σου λέω να το βάλεις manual.
;)

gkimonas
18-04-08, 15:42
Θα πας στο bios και εκει που λεει για ταχύτητα μνήμης θα επιλέξεις ddr2-800!;)

Κανονικά όμως το bios δεν θα έπρεπε να τις διαβάζει αυτόματα;

psolord
18-04-08, 15:48
Κανονικά όμως το bios δεν θα έπρεπε να τις διαβάζει αυτόματα;

Κανονικά ναι. Αλλά με τα παραμύθια που γράφουν στα jedec specifications οι κατασκευαστές, πάλι καλα που δε του γράφει γιαούρτι με μέλι! Άσε που δεν ξέρουμε τι έχουν κάνει οι τεχνικοί του eshop.;)

Gordito
18-04-08, 15:59
4)Επειδη σκοπευω να παρω νεα οθονη το Μαιο, τι προτεινετε σε αυτο το συστημα? Κατα προτιμηση 22' και πανω, wide, με pva panel, και οχι glossy.


Στις 22" υπαρχει μια πανακρινη ΕΙΖΟ (~600€ νομιζω) με καλο πανελ.
Ολα τα αλλα ειναι τα "απλα" ΤΝ.

Οι επιλογες, δυστυχως περιορισμενες:

1) 19" οθονη με MVA panel. Κοστος περιπου 280€ για μια HP που υπαρχει

2) 22" oθονη με ΤΝ panel. (και η ΕΙΖΟ που αναφερω) Κοστος περιπου 300€ για 2-3 μοντελα Samsung που αξιζουν.

3) 26" οθονη (εδω δεν ξερω τι πανελ υπαρχουν αλλα η φτηνοτερη με ΤΝ πανελ εχει 600€)

Οτι αλλο εχει μικρο μεγεθος pixel και στραβωνει. 'Η ειναι ΕΙΖΟ και το πληρωνεις διπλη τιμη.

cranky
18-04-08, 17:15
... πάλι καλα που δε του γράφει γιαούρτι με μέλι!
Πώς τα πετάς έτσι , βρε, κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ. :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.