PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταπωλητες forthnet- υπευθυνοι η περιπτερα?



diastasi
18-04-08, 16:27
Εντελει μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?
Ενα shop-in-a-shop Forthnet (μεταπωλητης):
α) ειναι απλα ενα περιπτερο που πουλαει συνδεσεις οπως ενα πακετο τσιγαρα και σε περιπτωσεις εξυπηρετησης κανει τον "κινεζο" ή
β) εχει την ευθυνη να βοηθησει τον συνδρομητη/πελατη σε καποιες περιπτωσεις οπως π.χ. σε περιπτωσεις αντικαταστασης χαλασμενου εξοπλισμου ή αλλων ιδιαιτερων περιπτωσεων.

Δηλαδη εγκειται στο φιλοτιμο του να βοηθησει τον πελατη ή εχει καποιες συγκεκριμενες υποχρεωσεις?

Hout
18-04-08, 16:38
Χωρίς να ξέρω σπό πρώτο χέρι φαντάζομαι το (α) αλλά όχι σε βαθμό "περιπτέρου".
Λογικά για ότι προβλημα έχεις απευθύνεσαι στο customer-technical support της εκάστοτε εταιρίας.

enzo
18-04-08, 16:45
Απο προσωπικη πειρα, πιστευω το α 100%.

Αν εισαι τυχερος και πετυχεις το αφεντικο, η κανα τεχνικο
μαγκα, μπορει και να βγαλεις ακρη.
Οι πιτσιρικες στο ταμειο, σιγουρα δεν ξερουν που τους παν τα 4 ! :cool:

diastasi
18-04-08, 18:56
Εγω απο εμπειρια (και για αυτο το ξεκινησα το θεμα) ενιωσα σαν ηλιθιος.
Σου καναμε τη συνδεση και τωρα κοψε το λαιμο σου.
Ισως να εχουν και δικιο. Ομως οταν αναλαμβανεις μεταπωληση, απο αισθημα ευθυνης και μονο πρεπει να προσπαθησεις ή να δειξεις οτι προσπαθεις αν μη τι αλλο. Ο πελατης δεν ειναι χαζος, θα το εκτιμησει.
Απο την πλευρα των εταιριων θα επρεπε τουλαχιστον να εχουν εναν "καταλογο ευθυνων" ή οπως αλλιως θελετε πεστε το. Παντα μιλαμε για μαγαζια που εχουν αφιερωσει πανω απο το 50% του χωρου τους στη 4νετ με τεραστιες επιγραφες τους κλπ κλπ. Δεν μιλαω για το μαγαζι με PC που απλα κανει και συνδεσεις.

xmperop1
18-04-08, 19:16
Εντελει μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?
Ενα shop-in-a-shop Forthnet (μεταπωλητης):
α) ειναι απλα ενα περιπτερο που πουλαει συνδεσεις οπως ενα πακετο τσιγαρα και σε περιπτωσεις εξυπηρετησης κανει τον "κινεζο" ή
β) εχει την ευθυνη να βοηθησει τον συνδρομητη/πελατη σε καποιες περιπτωσεις οπως π.χ. σε περιπτωσεις αντικαταστασης χαλασμενου εξοπλισμου ή αλλων ιδιαιτερων περιπτωσεων.

Δηλαδη εγκειται στο φιλοτιμο του να βοηθησει τον πελατη ή εχει καποιες συγκεκριμενες υποχρεωσεις?

"Ελάτε σήμερα στα καταστήματα Forthnet, ζήστε την εμπειρία broadband παίζοντας ασύρματα & κερδίστε!

Η Forthnet διαθέτει ένα πανελλαδικό δίκτυο σημείων πώλησης, το οποίο αποτελείται από Καταστήματα Forthnet και Εμπορικούς Συνεργάτες, που στόχο έχουν να σας ξεναγήσουν στην νέα broadband εποχή, όπου όλα είναι απλά, ελεύθερα, συναρπαστικά.

Τα Καταστήματα Forthnet, τα εξειδικευμένα καταστήματα broadband είναι ήδη 60, σε 40 πόλεις σε όλη την Ελλάδα και αναπτύσσονται με ταχείς ρυθμούς. Σύντομα ένα θα είναι και στην δική σας πόλη. "

Από το επίσημο site Fortnet.
Αρα μάλλον για μπακάλικο μοιάζει.

Πύρρος
18-04-08, 19:57
Στη σελίδα της forth διάβαζα ότι σε μερικά παρέχεται ΤΥ, οπότε πρέπει αν είναι μισά-μισά τα ιδιόκτητα (υπεύθυνα) vs franchise (περίιπτερα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.