PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση του PHPBB forum σε server στο PC μου



Σελίδες : [1] 2

zinobios
06-08-05, 22:00
Θέλω να φτιάξω ένα web server με φόρουμ στο PC μου και κατέβασα για να εγκαταστήσω το PHPBB. Στην εγκατάσταση μου ζητάει να γραψω το Hostname / DSN και το domain name.
Tί πρέπει να γράψω στα πεδία αυτά; Την λέξη "localhost" ή το dns όνομα που έχω στο DynDNS ;
Σας κάνω αυτή την ερώτηση γιατί ήδη έχω δοκιμάσει σε μία εγκατάσταση που έκανα να βάλω το όνομα "localhost" και στα δύο αυτά πεδία, αλλά όταν οι χρήστες του forum πατούσαν το "Σύνδεση" ή το "Αποσύνδεση" μέσα στο forum, τούς έβγαζε κενή σελίδα. Γι' αυτό το λόγο σκέφτηκα μήπως έφταιγε που είχα βάλει την λέξη "localhost" και στα δύο αυτά πεδία στην αρχή της εγκατάστασης. (κοιτάχτε και την φωτογραφία)

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση του PHPBB στόν υπολογιστή του για να μου πεί τί πρέπει να γράψω τελικά σε αυτά τα δύο πεδία και άν το πρόβλημα των κενών σελίδων οφείλεται σε αυτό ή σε κάποιο άλλο λόγο ;

Yngwiedis
06-08-05, 22:12
Από την στιγμή που το modem/router σου δεν υποστηρίζει IP loopback το forum που θέλεις να στήσεις θα είναι προσβάσιμο ή τοπικά στο LAN σου ή από έξω.
Και τα 2 μαζί δεν γίνονται.
Έτσι παιδευόμουνα και εγώ με το Alcatel SpeedTouch 510.
Δόξα σοι ο Θεός το νέο firmware ( 4.3.1.5.0 ) υποστηρίζει IP loopback και δεν υπάρχει πλέον αυτό το πρόβλημα.

zinobios
06-08-05, 23:11
Από την στιγμή που το modem/router σου δεν υποστηρίζει IP loopback το forum που θέλεις να στήσεις θα είναι προσβάσιμο ή τοπικά στο LAN σου ή από έξω.
Και τα 2 μαζί δεν γίνονται.
Έχω το Zyxel Prestige P660R-61.Πώς μπορώ να ξέρω αν το μοντεμ μου υποστηρίζει IP loopback;
Nα κάνω αυτό που γράφει εδώ; http://www.zyxel.com/support/knowledgebase1.php?indexFlagvalue=1046249658&level=3&upFlag=1021682046

Στην εγκατάσταση τι πρέπει να γράψω ; Και στα δύο πεδία είναι σωστό να γραψω "localhost";

Επειδή με έβαλες σε σκέψεις με αυτό που μου είπες για το IP loopback και επειδή είμαι σχεδόν ασχετος από servers, 8έλω να ρωτήσω μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια πράγματα στο configuration (httpd.conf) του Apache ; Όπως :
1) εκεί που γράφει "Listen 127.0.0.1:80" μήπως πρέπει να το ακυρώσω; (να βάλω μπροστά #)
2) εκεί που γράφει "ServerName localhost" πρέπει να το αφήσω ετσι;

moshstef
07-08-05, 02:54
Από την στιγμή που το modem/router σου δεν υποστηρίζει IP loopback το forum που θέλεις να στήσεις θα είναι προσβάσιμο ή τοπικά στο LAN σου ή από έξω.
Και τα 2 μαζί δεν γίνονται. Εγώ έχω router USR9106, που απ' ότι ξέρω δεν υποστηρίζει loopback. Ωστόσο έχω στήσει phpbb forum, το οποίο είναι προσβάσιμο από απομακρυσμένους υπολογιστές μέσω της εξωτερικής μου IP, και από τους υπολογιστές του LAN μέσω της τοπικής IP του PC στο οποίο το έχω εγκαταστήσει.


Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση του PHPBB στόν υπολογιστή του για να μου πεί τί πρέπει να γράψω τελικά σε αυτά τα δύο πεδία και άν το πρόβλημα των κενών σελίδων οφείλεται σε αυτό ή σε κάποιο άλλο λόγο ;Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι τι έιχα βάλει στο πεδίο DSN, σε περίπτωση που είχα βάλει κάτι ασυνήθιστο, αλλά εκεί θα έβαζα το 127.0.0.1 ή localhost. Για το άλλο πεδίο "Domain Name" σίγουρα 127.0.0.1.
Πιστεύω πως το πρόβλημα των κενών σελίδων οφειλόταν σε κάτι άλλο.
Επίσης, να παρατηρήσω πως στην συννημένη εικόνα, στο πεδίο "Διαδρομή του κώδικα" εσύ έχεις "/" ενώ εγώ έχω εκεί "/phpBB2/"

Yngwiedis
07-08-05, 06:51
Εγώ έχω router USR9106, που απ' ότι ξέρω δεν υποστηρίζει loopback. Ωστόσο έχω στήσει phpbb forum, το οποίο είναι προσβάσιμο από απομακρυσμένους υπολογιστές μέσω της εξωτερικής μου IP, και από τους υπολογιστές του LAN μέσω της τοπικής IP του PC στο οποίο το έχω εγκαταστήσει.
Πως ακριβώς το έχεις καταφέρει αυτό ;
Αν δηλώσεις σαν URL του forum στις ρυθμίσεις του phpBB το localhost τότε μεταφράζει όλα τα links σε : http://localhost/index.php?...... Άρα δεν υπάρχει πρόσβαση από έξω.
Αν πάλι δηλώσεις σαν σαν URL του forum στις ρυθμίσεις του phpBB το ψευτο domain από no-ip τότε μετατρέπει όλα τα links σε : http://mydomain.no-ip.com/index.php?.... Άρα δεν υπάρχει πρόσβαση τοπικά.
Εγώ παιδευόμουνα 2 μέρες και άκρη δεν είχα βρει.

zinobios
07-08-05, 07:12
Πως ακριβώς το έχεις καταφέρει αυτό ;
Αν δηλώσεις σαν URL του forum στις ρυθμίσεις του phpBB το localhost τότε μεταφράζει όλα τα links σε : http://localhost/index.php?...... Άρα δεν υπάρχει πρόσβαση από έξω.
Αν πάλι δηλώσεις σαν σαν URL του forum στις ρυθμίσεις του phpBB το ψευτο domain από no-ip τότε μετατρέπει όλα τα links σε : http://mydomain.no-ip.com/index.php?.... Άρα δεν υπάρχει πρόσβαση τοπικά.
Εγώ παιδευόμουνα 2 μέρες και άκρη δεν είχα βρει.

Ναι !!! Αυτό θα ήταν πολύ καλό να απαντηθεί...

Όσον αφορά τώρα τις λευκές σελίδες που βλέπουν οι χρήστες του δικού μου φόρουμ όταν πατούν το "Σύνδεση" ή "Αποσύνδεση", τί λέτε ;
Οι ρυθμίσεις στο Apache που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα πρέπει να γίνουν ή όχι;
Ρε παιδιά μήπως υπάρχει κάποιο άλλο ελληνικό φόρουμ που να έχει ειδικό μέρος για τέτοια θέματα ; δηλαδή για στησιμο server κ.λ.π.; Στο φόρουμ πάντως του phpbb που ψάχνω από χθές, δεν βρήκα κανένα thread που να μιλάεει για στήσιμο server στο PC.

zinobios
07-08-05, 07:25
Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι τι έιχα βάλει στο πεδίο DSN, σε περίπτωση που είχα βάλει κάτι ασυνήθιστο, αλλά εκεί θα έβαζα το 127.0.0.1 ή localhost. Για το άλλο πεδίο "Domain Name" σίγουρα 127.0.0.1.
Πιστεύω πως το πρόβλημα των κενών σελίδων οφειλόταν σε κάτι άλλο.
Επίσης, να παρατηρήσω πως στην συννημένη εικόνα, στο πεδίο "Διαδρομή του κώδικα" εσύ έχεις "/" ενώ εγώ έχω εκεί "/phpBB2/"

Δηλαδή εσύ λές να βάλω και στα δύο πεδία το "localhost" και ότι μάλλον το λάθος είναι στο Script path; Το τί θα βάλω σε αυτό το πεδίο, δεν εξαρτάται από το τί εχω βάλει στα πεδία
"DocumentRoot" και "Directory" του configuration file του Apache; (httpd.conf) Εγώ σε αυτά έχω βάλει και το ""/phpBB2" μέσα, και άρα μήπως είναι σωστό το "/" στο Script path;

Το άσχημο είναι ότι όπου και να ψάξω στο internet, παντού όλες οι οδηγίες είναι για όταν έχεις βάλει το phpbb σε απομακρυσμένο server και όχι στο PC σου. :(

Yngwiedis
07-08-05, 07:36
Όσον αφορά τώρα τις λευκές σελίδες που βλέπουν οι χρήστες του δικού μου φόρουμ όταν πατούν το "Σύνδεση" ή "Αποσύνδεση", τί λέτε ;
Μου μυρίζει cookies problem...

zinobios
07-08-05, 08:21
Μου μυρίζει cookies problem...

Ναι αυτό διάβασα και εγώ στο φορουμ του phpbb. Απ' ότι θυμήθηκα είχα αλλάξει το όνομα στα cookies στα settings του φόρουμ στην σελίδα του administrator. Λές να εφταιγε αυτό;

Λές να τα αφήσω τα δύο πεδία σαν "localhost" και στην εγκατάσταση και στα settings του φόρουμ στην σελίδα του administrator;

Yngwiedis
07-08-05, 08:30
Ναι αυτό διάβασα και εγώ στο φορουμ του phpbb. Απ' ότι θυμήθηκα είχα αλλάξει το όνομα στα cookies στα settings του φόρουμ στην σελίδα του administrator. Λές να εφταιγε αυτό;
Ναι. Θα πρέπει τα μέλη του forum σου να σβήσουν τα cookies τους και να ξανακάνουν login.


Λές να τα αφήσω τα δύο πεδία σαν "localhost" και στην εγκατάσταση και στα settings του φόρουμ στην σελίδα του administrator;
Μια δοκιμή δεν βλάπτει.

zinobios
07-08-05, 10:20
Έκανα ακόμα μια εγκατάσταση στο φόρουμ μου* και θα ήθελα να το δείτε και εσείς και να μου πείτε αν εχει πρόβλημα όταν κάνετε "αποσύνδεση" ή "σύνδεση" ή γενικά να μου πείτε αν σας βγάζει λευκές σελίδες ή τίποτα άλλο. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να κάνετε register και σας υπόσχομαι ότι αύριο το πρωί θα σβύσω όλους τους λογαριασμούς σας και τα email σας.

To φόρουμ είναι στην διεύθυνση : http://pcmusic.homeip.net

Ευχαριστώ πολύ !!!

*κατά την εγκατάσταση έβαλα και στα δύο πεδία "localhost" ενώ στην σελίδα των ρυθμίσεων του administrator άλλαξα μόνο την ώρα και έβαλα τον SMPT server για τα emails.

Yngwiedis
07-08-05, 10:26
"The operation timed out when attempting to contact pcmusic.homeip.net"

JohnGR
07-08-05, 10:27
Ping ok όμως!

zinobios
07-08-05, 11:09
Το πρόβλημα που είχαν όσοι μπήκαν χθες ήταν ότι όταν έκαναν "αποσύνδεση" και μετα έκαναν login , ή τους έβγαζε κενή σελίδα ή τους πήγαινε σε άλλη σελίδα στο ιντερνέτ. Αλλά εγώ τους έβλεπα μεσα με τα ονόματά τους κανονικά !!!
Τί μπορεί να συμβαίνει ;

JohnGR
07-08-05, 11:10
Πάντως τώρα με βάζει κανονικά :)

zinobios
07-08-05, 11:20
Πάντως τώρα με βάζει κανονικά :)

Ρέ παιδιά θέλω να κανετε register για να δοκομάσετε να αποσυνδεθείτε και να συνδεθείτε πάλι.
Εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα.

Yngwiedis
07-08-05, 11:30
Και εμένα τώρα με βάζει κανονικά.
Έχεις άλλο πρόβλημα όμως...
Έκανα registration και όταν προσπαθώ να κάνω login μου βγάζει το εξής μήνυμα :
"The connection was refused when attempting to contact localhost"

JohnGR
07-08-05, 11:33
Και μένα το ίδιο είτε κάνω login είτε logout. ΌΜΩΣ η διαδικασία γίνεται σωστά. Δηλαδή όντως με κάνει logout αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει στην επόμενη σελίδα. Σε κάποιο redirection πρέπει να έχεις κάνει λάθος.

zinobios
07-08-05, 11:39
Σε κάποιο redirection πρέπει να έχεις κάνει λάθος.

Τί εννοείς με αυτό ; Τί είναι το redirection;
Σας είπα απο την αρχη ότι είμαι σχεδόν ασχετος με servers.
Πρέπει κατι να αλλάξω ή να προσθέσω στο configuration file του Apache;
Ή είναι πρόβλημα με το phpbb ;

Yngwiedis
07-08-05, 11:41
Δοκίμασε για αρχή να αλλάξεις το localhost με 127.0.0.1

JohnGR
07-08-05, 11:43
Δηλαδή όταν κάποιος κάνει logout τότε το forum θα έπρεπε αυτόματα να τον μεταφέρει σε κάποια άλλη σελίδα. Αυτό δεν γίνεται γιατί -λογικά, ιδέα δεν έχω- η συγκεκριμένη σελίδα δεν έχει δηλωθεί σωστά.

zinobios
07-08-05, 11:45
Δοκίμασε για αρχή να αλλάξεις το localhost με 127.0.0.1
Πού ; στη σελίδα του administrator στο phpbb εννοείς; Στο Domain Name ?

Yngwiedis
07-08-05, 11:47
Δεν έχει να κάνει με αυτό Γιάννη.
Όλα τα software πακέτα για δημιουργία forum είναι πλέον αυτοματοποιημένα.
Το πρόβλημα του zinobios έχει να κάνει με το πως δουλεύει τα cookies ο apache που έχει στήσει.

Yngwiedis
07-08-05, 11:48
Πού ; στη σελίδα του administrator στο phpbb εννοείς; Στο Domain Name ?
Ναι...

zinobios
07-08-05, 11:48
Δηλαδή όταν κάποιος κάνει logout τότε το forum θα έπρεπε αυτόματα να τον μεταφέρει σε κάποια άλλη σελίδα. Αυτό δεν γίνεται γιατί -λογικά, ιδέα δεν έχω- η συγκεκριμένη σελίδα δεν έχει δηλωθεί σωστά.
Σε μένα γιατί δεν παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα ; Κάνω σύνδεση και αποσύνδεση χωρίς κανένα πρόβλημα.

zinobios
07-08-05, 11:49
Ναι... Οk το άλλαξα τώρα !!! Για δες σε παρακαλώ έχει καμμιά διφορά ;

JohnGR
07-08-05, 11:49
Δίκιο θα έχεις! :) Εγώ στον apache έχω δηλωμένο το no-ip domain.

Yngwiedis
07-08-05, 11:50
Γιατί εσύ το τρέχεις τοπικά.
Και σου είχα πει οτι εκεί εστιάζεται το πρόβλημα.
Ξέρει κανένας να μας πει αν το Zyxel του zinobios υποστηρίζει IP loopback ;

JohnGR
07-08-05, 11:50
Πάλι τα ίδια!

Yngwiedis
07-08-05, 11:52
Οk το άλλαξα τώρα !!! Για δες σε παρακαλώ έχει καμμιά διφορά ;
Όχι δεν έχει διαφορά. Τώρα βγάζει :
"The connection was refused when attempting to contact 127.0.0.1"
Άρα το ίδιο και το αυτό...

Αναμένουμε απάντηση περί IP loopback...

JohnGR
07-08-05, 11:54
Υποστηρίζει, νομίζω το έγραψε κι ο ίδιος προηγούμενως...

Yngwiedis
07-08-05, 11:55
Αν υποστηρίζει λοιπόν, άλλαξε το localhost με το domain που έχεις zinobios.
Δηλαδή pcmusic.homeip.net

zinobios
07-08-05, 12:01
Μήπως ρε παιδιά φταίει που έχω ακυρώσει στο httpd.conf την γραμμή που λέει :

Listen 127.0.0.1:80 ; Την έχω κάνει : #Listen 127.0.0.1:80

zinobios
07-08-05, 12:05
Αν υποστηρίζει λοιπόν, άλλαξε το localhost με το domain που έχεις zinobios.
Δηλαδή pcmusic.homeip.net

Αυτό έκανα χθες με το άλλο φόρουμ που είχα δοκιμάσει, και μόλις το έκανα μου εβγαζε λευκή σελίδα και δεν μπορούσα να μπω καθόλου και γι αυτό και το απεγκατέστησα το φόρουμ.

Yngwiedis
07-08-05, 12:07
Σου έβγαζε εσένα λευκή σελίδα η και στους απέξω ;

JohnGR
07-08-05, 12:07
Από το link που έδωσες: To turn on NAT loopback function in ZyXEL router, please issue "ip
nat loopback on" from CI command mode (SMT menu 24.8)

zinobios
07-08-05, 12:11
Σου έβγαζε εσένα λευκή σελίδα η και στους απέξω ;
Σε μένα εβγαλε και αφού δεν μπορούσα να μπώ να το αλλάξω το έσβησα τελείως και έυσι δεν δοκίμασα να δώ αν έβγαζε και στουσ άλλους κενη σελίδα.

JohnGR
07-08-05, 12:12
Άλλαξε το για λίγο να δούμε (εμείς οι απ' έξω) τι παίζει...

zinobios
07-08-05, 12:12
Από το link που έδωσες: To turn on NAT loopback function in ZyXEL router, please issue "ip
nat loopback on" from CI command mode (SMT menu 24.8)

Ναι το έκανα από χ8ες αυτό με το telnet.

Yngwiedis
07-08-05, 12:14
Δεν χρειαζόταν να το σβήσεις γιατί μπορούσες απλώς να αλλάξεις το αρχείο Settings.php ( φαντάζομαι οτι είναι αυτό γιατι δεν χρησιμοποιώ το phpBB ).
Ενεργοποίησε το NAT loopback τώρα όπως σου είπε ο JohnGR και μετά άλλαξε το localhost όπως σου είπα.

zinobios
07-08-05, 12:21
Δεν χρειαζόταν να το σβήσεις γιατί μπορούσες απλώς να αλλάξεις το αρχείο Settings.php ( φαντάζομαι οτι είναι αυτό γιατι δεν χρησιμοποιώ το phpBB ).
Ενεργοποίησε το NAT loopback τώρα όπως σου είπε ο JohnGR και μετά άλλαξε το localhost όπως σου είπα.

Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο που λες.
Αν βάλω στο Domain=pcmusic.homeip.net δεν 8α μπορω να μπω μεσα.
Αλλά και το αρχείο να βρώ και να μπορώ να το αλλάξω μετά, τί θα βγεί αφού εγώ δεν θα μπορώ να μπω μέσα ακόμα και αν μπορείτε εσείς;

zinobios
07-08-05, 12:23
Άλλαξε το για λίγο να δούμε (εμείς οι απ' έξω) τι παίζει...
Πες μου πώς θα το αλλάξω μετά γιατί απ'ότι σου ειπα δεν μπορω να μπω εγώ μέσα .

Yngwiedis
07-08-05, 12:26
Κατέβασα το phpBB για να δω τι αρχεία έχει και να σε βοηθήσω.
Το αρχείο που μπορείς να κάνεις την αλλαγή που πρέπει ΑΝ δεν σου ανοίγει είναι το config.php.
ΑΝ όμως δεν σου ανοίγει τότε πολύ απλά ΔΕΝ έχεις ενεργοποιημένο το ΝΑΤ loopback.
Κάνε εσύ την αλλαγή για να δούμε αν δουλεύει σωστά από έξω και βλέποντας και κάνοντας...

JohnGR
07-08-05, 12:32
Θα πρέπει να μπεις με telnet στο router (telnet 192.168.1.1) και πηγαίνοντας στο αντίστοιχο μενού να το βάλεις on.

zinobios
07-08-05, 12:35
Ρε παιδιά αυτό που ξέχασα τελείως να σας πώ είναι πιο πακέτο έχω εγκαταστήσει για τον server.
Έχω βάλει το ΕasyPHP που όμως απ'ότι διάβασα αργότερα στο .rtf αρχείο που είχε μέσα, δεν συνίσταται για κανονική εφαρμογή στο internet αλλά μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
Ακόμα απ' ότι λεει , δεν συνίσταται για Windows που έχω εγώ.
Γράφει στο .rtf :
EasyPHP automatically installs and sets up a work space: it is a development tool, not a production tool. If you want to work on production, the solution LAMP (Linux Apache MySQL PHP) will suit your needs. Because of software stability (experimental porting), OS and data safety, a Windows® platform cannot be used.

ΛΕΤΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ;;;;;

Αν ναι, τότε ποιο πακέτο μου συμουλεύετε να βάλω ;
Αυτό είναι εντάξει ; http://www.devside.net/web/server/windows

Yngwiedis
07-08-05, 12:39
Άλλα λέμε εμείς και εσύ λες τα δικά σου...
Μια χαρά είναι το πακέτο που έχεις εγκαταστήσει.
Το forum σου δουλεύει αλλά έχεις πρόβλημα με τα cookies.
Πόσες φορές να το πω ακόμα ;

zinobios
07-08-05, 12:50
Κατέβασα το phpBB για να δω τι αρχεία έχει και να σε βοηθήσω.
Το αρχείο που μπορείς να κάνεις την αλλαγή που πρέπει ΑΝ δεν σου ανοίγει είναι το config.php.
ΑΝ όμως δεν σου ανοίγει τότε πολύ απλά ΔΕΝ έχεις ενεργοποιημένο το ΝΑΤ loopback.
Κάνε εσύ την αλλαγή για να δούμε αν δουλεύει σωστά από έξω και βλέποντας και κάνοντας...

Δεν ειναι αυτό το αρχείο που 8ελουμε ....
Αυτό γραφει μόνο τα στοιχεια της εγκατάστασης ...

ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ !!!!

zinobios
07-08-05, 12:52
Άλλα λέμε εμείς και εσύ λες τα δικά σου...
Μια χαρά είναι το πακέτο που έχεις εγκαταστήσει.
Το forum σου δουλεύει αλλά έχεις πρόβλημα με τα cookies.
Πόσες φορές να το πω ακόμα ;

Και τί πρέπει να φτιάξω; Γιατί δεν λές ; Σου είπα ότι πριν λίγο έκανα την εγκατάσταση του φόρουμ και δεν έχω πειράξει τιποτα !!!!

JohnGR
07-08-05, 12:52
Μπες στο ZyXEL και ενεργοποίησε το loopback. Αν μπορούμε να κάνουμε log-in/out όλα καλά. Αν όχι το ψάχνουμε αλλού. Αν όμως ΔΕΝ το κάνεις ΔΕΝ μπορούμε να συνεχίσουμε! :closed

Yngwiedis
07-08-05, 12:53
Καλά κινέζικα μιλάμε ;

Ενεργοποίησε το NAT loopback τώρα όπως σου είπε ο JohnGR και μετά άλλαξε το localhost όπως σου είπα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.