PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει ζητησει κανεις ελεγχο κατανεμητη απο Forthnet ?



Σελίδες : [1] 2

hrmes
19-04-08, 15:54
Γεια χαρα,

Εχω ADSL 24Mb εδω και αρκετους μηνες. Στην αρχη επιανα 16-17 Mb αλλα ειχα μονιμως αποσυνδεσεις μετα την δυση του ηλιου (κυριολεκτικα).
Μετα απο παραπονα μου χαμηλωσαν την ταχυτητα στα 11-12 Mb και με noise margin 15 (12-13 το βραδυ) για να σταματησουν οι αποσυνδεσεις.
Υποψιαζομαι οτι υπευθυνος για την χαμηλη ταχυτητα ισως ειναι ο κατανεμητης μου. Εχει ζητησει κανεις ελεγχο κατανεμητη απο την Forthnet ?

No-Name
19-04-08, 16:06
Το πρόβλημα μπορεί να είναι και στο κατανεμητή παρόχων στο Α/Κ σου

hrmes
19-04-08, 16:08
Τι να κανω σε αυτη την περιπτωση ?

No-Name
19-04-08, 16:11
Επιμένεις στη 4νετ να δηλώσει βλάβη βρόχου στον ΟΤΕ και εντός 3-4 ημερών θα έχουν απάντηση.

hrmes
19-04-08, 16:21
Πιστευω οτι θα ειναι ευκολοτερο να γινει ελεγχος στον κατανεμητη μου, οποτε αν αυτος δεν δειξει καποιο προβλημα τοτε θα πρεπει να ζητησω να γινει δηλωση βλαβης βρογχου στον ΟΤΕ.

No-Name
19-04-08, 16:23
Δεν νομίζω ότι η 4νετ θα στείλει τεχνικό στο χώρο σου για να δεί τον κατανεμητή δεν έχουν την δικαιοδοσία κανονικά οι πάροχοι να σκαλίζουν.....ενώ εαν δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ έρχονται οι ΟΤΕτζήδες και βλέπουν τι πάιζει.

όπως και να έχει εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα σου

hel
19-04-08, 17:55
Γεια χαρα,

Εχω ADSL 24Mb εδω και αρκετους μηνες. Στην αρχη επιανα 16-17 Mb αλλα ειχα μονιμως αποσυνδεσεις μετα την δυση του ηλιου (κυριολεκτικα).
Μετα απο παραπονα μου χαμηλωσαν την ταχυτητα στα 11-12 Mb και με noise margin 15 (12-13 το βραδυ) για να σταματησουν οι αποσυνδεσεις.
Υποψιαζομαι οτι υπευθυνος για την χαμηλη ταχυτητα ισως ειναι ο κατανεμητης μου. Εχει ζητησει κανεις ελεγχο κατανεμητη απο την Forthnet ?

Με άδεια από τον διαχειριστή (ή ότι προβλέπεται από τον εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας) μπορείς να φέρεις οποιοδήποτε τεχνικό για να σου τσεκάρει τον κατανεμητή σου.
Βέβαια μπορείς και μόνος σου να δεις τα βασικά, πχ αν υπάρχει υγρασία, ποντίκια :lol: κλπ.
Αυτό θα σε βοηθήσει στο να σταματήσουν να επικαλούνται από forthnet προβλήματα συνδεσμολογίας ή εσωτερικου δικτύου στο σπίτι σου.
Αν φέρεις τεχνικό από forthnet και βρεθεί πρόβλημα πχ στον κατανεμητή σου, πληρώνεις.

Στοιχεία γραμμής; Περιοχή;

hrmes
19-04-08, 18:10
Τα στοιχεια της γραμμης μου αυτη τη στιγμη ειναι τα ακολουθα:
Line Rate (Down/Up): 11645 / 1021
Noise Margin : 14.3 / 12.2
Attenuation: 29 / 14.4
Output power: 12.4 / 19

Ειμαι στα Ανω Πατησια και το κεντρο συμφωνα με την Forthnet ειναι στη Νεα Φιλαδελφεια.
Μηπως ειναι δυνατον να ζητησω απο τον ΟΤΕ να υπαχθω σε αλλο κεντρο ποιο κοντινο σε μενα ?

TomSak
19-04-08, 20:17
Τα στοιχεια της γραμμης μου αυτη τη στιγμη ειναι τα ακολουθα:
Line Rate (Down/Up): 11645 / 1021
Noise Margin : 14.3 / 12.2
Attenuation: 29 / 14.4
Output power: 12.4 / 19

Ειμαι στα Ανω Πατησια και το κεντρο συμφωνα με την Forthnet ειναι στη Νεα Φιλαδελφεια.
Μηπως ειναι δυνατον να ζητησω απο τον ΟΤΕ να υπαχθω σε αλλο κεντρο ποιο κοντινο σε μενα ?
Νομιζω πως αυτο δεν γινεται....:hmm:

hel
19-04-08, 21:48
Τα στοιχεια της γραμμης μου αυτη τη στιγμη ειναι τα ακολουθα:
Line Rate (Down/Up): 11645 / 1021
Noise Margin : 14.3 / 12.2
Attenuation: 29 / 14.4
Output power: 12.4 / 19

Ειμαι στα Ανω Πατησια και το κεντρο συμφωνα με την Forthnet ειναι στη Νεα Φιλαδελφεια.
Μηπως ειναι δυνατον να ζητησω απο τον ΟΤΕ να υπαχθω σε αλλο κεντρο ποιο κοντινο σε μενα ?

Kαι ποιο ρουτερ έχεις?

hrmes
19-04-08, 21:53
Το Siemens CL-110. Πριν ρωτησετε εχω ηδη δοκιμασει δευτερο ρουτερ, χωρις σπλιτερ κ.λ.π.

hel
20-04-08, 13:35
Δώσε κι ένα διάγραμμα snr από το dmt tool της υπογραφής μου, αν έχεις χρόνο.
Ο κατανεμητής είναι σε καλή κατάσταση;

hrmes
20-04-08, 15:00
Μπορεις να βοηθησεις λιγο ? Κατεβασα την εκδοση 8.07 αλλα παντα μου βγαζει can not identify modem type. Για login και password βαζω αυτα για μπω στο ρουτερ ?.
Ο κατανεμητης μου δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση, ειναι και 30 χρονων. Μεσα εχει μερικες ψοφιες κατσαριδες...

hrmes
20-04-08, 15:23
Τα καταφερα τελικα. Ελπιζω εδω να ειναι αυτο που ζητησες.

manicx
21-04-08, 10:45
Εγώ τον έλεγχο τον έκανα μόνος μου. Βασικά, κατανεμητής δεν υπήρχε. Πήρα τα καλώδια που ήταν στριμμένα μεταξύ τους και τα κόλλησα με κολλητήρι. Η βελτίωση δεν ήρθε παρά μόνο όταν πήρα το ST585v6. Σε γενικές γραμμές, μπορεί να χρεωθείς και να φέρεις τεχνικό να ελέγξει τον κατανεμητή και να μην κερδίσεις και πολλά. Ότι και να σου πω, καλή τύχη.

hel
21-04-08, 13:58
Τα καταφερα τελικα. Ελπιζω εδω να ειναι αυτο που ζητησες.

Φαίνεται ότι υπάρχει απώλεια συχνοτήτων κοντά στα 2 KΗz. Αν βάλεις adsl2 ή gdmt μάλλον θα μειωθούν οι αποσυνδέσεις.
Τώρα, για να δεις αν φταίει ο κατανεμητής και αν αξίζει να τον αλλάξετε, θα πρέπει να συνδέσεις το ρουτερ πάνω του.

hrmes
21-04-08, 17:42
Τωρα στα 11 Mb δεν εχω αποσυνδεσεις, απλα θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της γραμμης για να ξαναγυρισω στα 17 Mb χωρις αποσυνδεσεις.
Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα καθε φορα που παταω DSL Resync. στο DMT οι γραμμες των παρασιτων κοντα στα 2KHz αλλαζουν λιγο θεση, καμια φορα γινονται και λιγο πιο αραιες.
Εχω γυρω στα 5 μετρα καλωδιο απο τον τοιχο ως το ρουτερ, μηπως αυτο ευθυνεται για τα παρασιτα ? νομιζω οτι θα δοκιμασω και ενα ασυρματο ρουτερ.

Monaksia
21-04-08, 19:30
Καλό θα ήταν το τηλεφωνικό καλώδιο μεταξύ router και γραμμής να μην ξεπερνάει τα 3μέτρα.
Από εκεί και πέρα, αφού έχει αποδειχθεί πως η γραμμή σου δεν μπορεί να σηκώσει όλο το εύρος που σου διαθέτουν και στα 11Mbps δεν έχεις πρόβλημα, τότε για πιο λόγω επιμένεις;;;;
Δεν το καταλαβαίνω.
Αν στα 11Mbps δεν έχεις προβλήματα καλό είναι να το αφήσεις εκεί.

Επίσης σε ένα άλλο μήνυμα ανέφερες πως οι αποσυνδέσεις γίνονταν το βράδυ.
Υπάρχει κάποια φωτεινή επιγραφή έξω από το σπίτι σου;;
Ή έχεις κάποιο ηλεκτρολογικό μπριζάκι δίπλα στο τηλεφωνικό;;
Ή έχεις νυχτερινό ρεύμα;;
Τα παραπάνω επηρεάζουν….


Ευχαριστώ….:star:

aa144
21-04-08, 19:35
Ο κατανεμητης μου δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση, ειναι και 30 χρονων. Μεσα εχει μερικες ψοφιες κατσαριδες...


Στείλε καμιά φωτογραφία να δούμε...

hrmes
21-04-08, 20:12
Καλό θα ήταν το τηλεφωνικό καλώδιο μεταξύ router και γραμμής να μην ξεπερνάει τα 3μέτρα.
Από εκεί και πέρα, αφού έχει αποδειχθεί πως η γραμμή σου δεν μπορεί να σηκώσει όλο το εύρος που σου διαθέτουν και στα 11Mbps δεν έχεις πρόβλημα, τότε για πιο λόγω επιμένεις;;;;
Δεν το καταλαβαίνω.
Αν στα 11Mbps δεν έχεις προβλήματα καλό είναι να το αφήσεις εκεί.

Επίσης σε ένα άλλο μήνυμα ανέφερες πως οι αποσυνδέσεις γίνονταν το βράδυ.
Υπάρχει κάποια φωτεινή επιγραφή έξω από το σπίτι σου;;
Ή έχεις κάποιο ηλεκτρολογικό μπριζάκι δίπλα στο τηλεφωνικό;;
Ή έχεις νυχτερινό ρεύμα;;
Τα παραπάνω επηρεάζουν….


Ευχαριστώ….:star:

Επιμενω γιατι πιστευω οτι η γραμμη μου μπορει να σηκωσει τα 17 Mbps οταν λυθουν τα οποια προβληματα παρασιτων υπαρχουν. Στην αρχη οταν ημουν στα 17 με αποσυνδεσεις και η Forthnet προσπαθουσε να λυσει το προβλημα, ημουν 2 μερες περιπου σε αυτη την ταχυτητα χωρις προβληματα, αλλα μετα αρχισαν παλι οι αποσυνδεσεις.

Αν η γραμμη μου δεν σηκωνε με τιποτα τα 17 Mbps δεν νομιζω να ειχε κρατησει 2 μερες.

Πραγματι το παραξενο ηταν οτι η συνδεση ηταν μια χαρα ολη μερα, αλλα οταν νυχτωνε αρχιζαν οι αποσυνδεσεις.
Δεν εχω νυχτερινο ρευμα, ουτε φωτεινες επιγραφες σε μικρη αποσταση, αλλα η πριζα του τηλεφωνου ειναι διπλα σε πριζα ρευματος...

aa144
21-04-08, 20:15
Τη νύχτα όμως (πόσο νύχτα; ) από ότι φαίνεται έχουν δραστηριότητες και οι γείτονες...

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

hrmes
21-04-08, 20:20
Κυριολεκτικα οταν εδυε ο ηλιος εκεινη την ωρα αρχιζαν τα προβληματα.

aa144
21-04-08, 20:30
Είναι η φυσιολογική διακύμανση λόγω αιχμής και λειτουργίας γειτονικών γραμμών. Στείλε φωτογραφία του κατανεμητή σου να δούμε αν μπορείς να βελτιώσεις κάτι εκεί. Αν ξέρεις ποιά είναι η γραμμή σου, σημείωσέ την στη φωτό.

hrmes
21-04-08, 20:30
Στείλε καμιά φωτογραφία να δούμε...

Θα προσπαθησω...

Monaksia
21-04-08, 21:29
Αυτό που έχω να προτείνω εγώ πάλι, είναι να δοκιμάσετε να αλλάξετε τηλεφωνικό μπριζάκι. Να τοποθετήσετε το router σε μια τηλεφωνική γραμμή μόνο μου και μακριά από άλλες παρεμβολές.
Το ηλεκτρολογικό μπριζάκι δίπλα του επηρεάζει.


Ευχαριστώ….:star:

theopan
21-04-08, 22:08
Αυτό που έχω να προτείνω εγώ πάλι, είναι να δοκιμάσετε να αλλάξετε τηλεφωνικό μπριζάκι. Να τοποθετήσετε το router σε μια τηλεφωνική γραμμή μόνο μου και μακριά από άλλες παρεμβολές.
Το ηλεκτρολογικό μπριζάκι δίπλα του επηρεάζει.


Ευχαριστώ….:star:

Το 95% των τηλεφωνικών πριζών, βρίσκονται "παρέα" με ηλεκτρικές από την εφεύρεση του τηλεφώνου έως σήμερα. Πόσες δικαιολογίες πια θα εφευρευθούν για να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα;

Monaksia
21-04-08, 22:36
Μπορούν να εφεύρουν και να ανακαλύψουν ότι μπορείς να φανταστείς.
Το ζητούμενο είναι αν μπορούν να το ανακαλύψουν.
Αν μπορούν τότε ισχύει.
Απλό.

hel
22-04-08, 01:47
Καλό θα ήταν το τηλεφωνικό καλώδιο μεταξύ router και γραμμής να μην ξεπερνάει τα 3μέτρα.

Εμένα είναι 10 m και τα στοιχεία γραμμής είναι τα ίδια με το να έχω το ρουτερ με μισό μέτρο καλώδιο χωρίς σπλίτερ πάνω στην πρίζα.:)

[Insomniac]
22-04-08, 03:19
Κυριολεκτικα οταν εδυε ο ηλιος εκεινη την ωρα αρχιζαν τα προβληματα.

Δες λίγο, ανάβουν τα φώτα στο δρόμο εκείνη την ώρα; Μήπως υπάρχει κάποια λάμπα στο δρόμο που ν'αναβοσβήνει όλο το βράδυ;

Στην περίπτωσή σου, αφού συμβαίνει κάθε μέρα την ίδια χρονική στιγμή και έχεις τόσο μεγάλη πτώση στην ταχύτητα, το πρόβλημα δείχνει προς συγκεκριμένη πηγή παρεμβολών.

Το διάγραμμα του DMT που πόσταρες είναι φυσιολογικό.

manicx
22-04-08, 10:19
Εμένα είναι 10 m και τα στοιχεία γραμμής είναι τα ίδια με το να έχω το ρουτερ με μισό μέτρο καλώδιο χωρίς σπλίτερ πάνω στην πρίζα.:)

Τι έγινε Hel... Έπεσε το SNR στα 5.9; :p

hel
22-04-08, 12:19
Τι έγινε Hel... Έπεσε το SNR στα 5.9; :p

Επειδή έκαναν λάθος και μου το έχουν στα 8 default, το έφτιαξα με το dmt κοντά στα 6.
Άλλαξα ρουτερ ,το speedtouch, και έβαλα το siemens και τώρα συγχρονίζω στα 15500-16000, ενώ πριν 12.:p

hrmes
22-04-08, 16:08
Τα παρασιτα κοντα στα 1900 KHz σχεδον εξαφανιστηκαν οταν συνδεσα το Siemens κατευθειαν στην πριζα χωρις σπλιτερ και με μονο 10 cm καλωδιο, καθως επισης επεσε λιγο το attenuation.
Φαινεται οτι κατι φταιει στον συνδυασμο ρουτερ-καλωδιου-σπλιτερ.

Χωρις σπλιτερ, 10 cm καλωδιο:
34878

Με σπλιτερ, 5 m καλωδιο:
34879

Εξω απο την πολυκατοικια μου υπαρχει λαμπα φωτισμου αλλα δεν εχω δει να αναβοσβηνει η τελος παντων να εχει προβληματα.

[Insomniac]
22-04-08, 18:32
Αυτά τα snapshots είναι μια χαρά. Κοίτα τα ξανά, μετά τη δύση του ηλίου, όταν υπάρχει πρόβλημα.

hrmes
23-04-08, 00:43
Εδω μαλλον φαινεται καθαρα η χειροτερευση της γραμμης μετα τη δυση.

18:45 συνηθισμενο διαγραμμα:
34899

20:35 επιδεινωση:
34900

00:33 οπως πριν περιπου
34901

[Insomniac]
23-04-08, 02:40
1ο snapshot, άριστο, 2ο άκρως προβληματικό, 3ο αρκετά καλύτερο (συγκρίσιμο με το 1ο).

Δύσκολη περίπτωση οι παρεμβολές, δήλωσε βλάβη και καλή τύχη.

Για να μην τα ξαναγράφω, μπορείς να δεις μια παρόμοια περίπτωση, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1963203).

aa144
23-04-08, 12:14
Δεν είναι "βλάβη" αυτό που φαίνεται στα γραφήματα. Φυσιολογική συμπεριφορά είναι.

hrmes
23-04-08, 15:13
Δηλαδη ολοι εχουν αυτη τη συμπεριφορα στην γραμμη τους ?

aa144
23-04-08, 15:33
Όχι όλοι, είναι (δυστυχώς) θέμα τύχης η θέση των ζευγών μέσα στα καλώδια.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

[Insomniac]
23-04-08, 22:29
@aa144, κατά τη γνώμη μου, αυτό δε δείχνει για συνηθισμένο πρόβλημα crosstalk. Αφενός συμβαίνει συγκεκριμένη χρονική στιγμή κάθε μέρα και αφετέρου, σύμφωνα με το γράφημα του SNR, παρατηρείται κάτι το οποίο δε συνηθίζεται με το crosstalk· να δημιουργούνται σε ADSL2+ γραμμή, επαναλαμβανόμενα κενά, κοντινά μεταξύ τους και μάλιστα σε συχνότητες άνω του 1,5MHz. Τι είδους crosstalk θα το χαρακτήριζες και πώς δικαιολογεί αυτή τη συμπεριφορά;

Συμφωνώ, σίγουρα επηρεάζει το crosstalk, αλλά δεν μπορεί να οφείλονται όλα τα προβλήματα παρεμβολών σ'αυτό και στις συνθήκες που περιγράφει το screenshot (http://www.dslprime.com/a/adsl21.pdf) που παραθέτεις.

Γενικότερα, δεν μπορεί να καταρρέει μια γραμμή από crosstalk και μόνο, αλλά ακόμη και στις σπάνιες περιπτώσεις που ίσως συμβαίνει, με τίποτα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φυσιολογική συμπεριφορά... Είναι βλάβη και θα πρέπει να δηλωθεί ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάστασή της.

Αλίμονο αν τα ρίχναμε όλα στο crosstalk και σηκώναμε τα χέρια ψηλά.

Φιλικά.

aa144
23-04-08, 22:46
Το συγκεκριμένο είναι φαινόμενο που σχετίζεται με τη μεταγωγή δεδομένων σε διπλανές γραμμές τις ώρες αιχμής. Μια αδρανής γραμμή δεν επηρεάζει τόσο όσο μια γραμμή με κυκλοφορία, και εκτός αυτού, πολλοί κλείνουν το ρούτερ όταν δεν χρησιμοποιούν τη σύνδεση.

Με βάση την εμπειρία μου, και επειδή λόγω hol που μέχρι πρότινος έδινε ρούτερ (ΦΡΙΤΣ) όπου υπήρχε μεγάλη δυνατότητα ανάλυσης στοιχείων με γραφήματα κτλ, έχω δει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Θεωρώ τη συγκεκριμένη συμπεριφορά της γραμμής απόλυτα αναμενόμενη, όχι επιθυμητή, αλλά φυσιολογική.

Επειδή η τεχνολογία που χρησιμοποιούμε είναι best effort, δεν νοείται βλάβη η ύπαρξη σε διπλανά ζεύγη με το δικό μας, άλλων χρηστών με παρόμοια υπηρεσία. Όμως αν υπάρχει μέσον στον ΟΤΕ, τότε μπορούμε ακόμα και να αλλάξουμε ζεύγος και (αν είμαστε τυχεροί) να ησυχάσουμε. Όμως με τη συνεχή αύξηση των συνδρομητών των ευρυζωνικών υπηρεσιών το φαινόμενο αυτό θα επιδεινωθεί, ιδιαίτερα σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, ενώ δεν μπορεί να αποκλειστεί και η ατυχής περίπτωση όπου δυό μόνο συνδρομητές στο καλώδιο των δεκάδων ζευγών τυχαίνει να είναι δίπλα.

Το αμέσως χειρότερο σενάριο είναι η αμοιβαία επαγωγή γραμμών σε διαφορετικό Annex, οπότε λόγω της επικάλυψης των φασμάτων Upstream - Downstream από το ένα Annex στο άλλο έχουμε μεγάλα δράματα.

Να προσθέσω ότι αμοιβαία επαγωγή συμβαίνει σε κάθε συχνότητα, ενώ το φαινόμενο έχει μελετηθεί εκτενώς (σε πιο προηγμένες χώρες, όπου επίσης είναι αδιανόητο να υπάρχουν στο ίδιο καλώδιο γραμμές σε διαφορετικά Annex) και προσφέρονται λύσεις βασιζόμενες στο επιπλέον διαθέσιμο φάσμα του ADSL2+, όταν βέβαια υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης και στις δυο γραμμές που αλληλεπάγονται αμοιβαία.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk1.jpg

Βέβαια τα παραπάνω αναφέρονται σε γραμμές όπου μας ενδιαφέρει η μακροχρόνια σταθερή λειτουργία και δεν υπάγονται στην κατηγορία "γιατί δεν πιάνω 24, θέλω 24 τώρα κτλ".

hrmes
24-04-08, 01:02
Σημερα ολως τυχαιως αλλαξαν τα φωτα φθορισμου στον διαδρομο της πολυκατοικιας και τα διαγραμματα ειναι φυσιολογικα ακομα και μετα τη δυση. Ισως τελικα αυτα να εφταιγαν για το προβλημα της γραμμης, κανω το σταυρο μου να ειναι ετσι...

aa144
24-04-08, 01:19
Πράγματι, θα μπορούσε να είναι αυτό, ή επειδή έφυγαν κάποιοι μαθητές διακοπές λόγω Πάσχα. Θα το καταλάβεις σίγουρα όταν ανοίξουν και πάλι τα σχολεία (αν όχι νωρίτερα).

[Insomniac]
24-04-08, 01:42
Το συγκεκριμένο είναι φαινόμενο που σχετίζεται με τη μεταγωγή δεδομένων σε διπλανές γραμμές τις ώρες αιχμής. Μια αδρανής γραμμή δεν επηρεάζει τόσο όσο μια γραμμή με κυκλοφορία, και εκτός αυτού, πολλοί κλείνουν το ρούτερ όταν δεν χρησιμοποιούν τη σύνδεση.

Με βάση την εμπειρία μου, και επειδή λόγω hol που μέχρι πρότινος έδινε ρούτερ (ΦΡΙΤΣ) όπου υπήρχε μεγάλη δυνατότητα ανάλυσης στοιχείων με γραφήματα κτλ, έχω δει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Θεωρώ τη συγκεκριμένη συμπεριφορά της γραμμής απόλυτα αναμενόμενη, όχι επιθυμητή, αλλά φυσιολογική.

Επειδή η τεχνολογία που χρησιμοποιούμε είναι best effort, δεν νοείται βλάβη η ύπαρξη σε διπλανά ζεύγη με το δικό μας, άλλων χρηστών με παρόμοια υπηρεσία. Όμως αν υπάρχει μέσον στον ΟΤΕ, τότε μπορούμε ακόμα και να αλλάξουμε ζεύγος και (αν είμαστε τυχεροί) να ησυχάσουμε. Όμως με τη συνεχή αύξηση των συνδρομητών των ευρυζωνικών υπηρεσιών το φαινόμενο αυτό θα επιδεινωθεί, ιδιαίτερα σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, ενώ δεν μπορεί να αποκλειστεί και η ατυχής περίπτωση όπου δυό μόνο συνδρομητές στο καλώδιο των δεκάδων ζευγών τυχαίνει να είναι δίπλα.

Το αμέσως χειρότερο σενάριο είναι η αμοιβαία επαγωγή γραμμών σε διαφορετικό Annex, οπότε λόγω της επικάλυψης των φασμάτων Upstream - Downstream από το ένα Annex στο άλλο έχουμε μεγάλα δράματα.

Να προσθέσω ότι αμοιβαία επαγωγή συμβαίνει σε κάθε συχνότητα, ενώ το φαινόμενο έχει μελετηθεί εκτενώς (σε πιο προηγμένες χώρες, όπου επίσης είναι αδιανόητο να υπάρχουν στο ίδιο καλώδιο γραμμές σε διαφορετικά Annex) και προσφέρονται λύσεις βασιζόμενες στο επιπλέον διαθέσιμο φάσμα του ADSL2+, όταν βέβαια υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης και στις δυο γραμμές που αλληλεπάγονται αμοιβαία.

Καλά τα παραπάνω.

Δε μου απάντησες όμως τι είδους crosstalk μπορεί να δημιουργήσει gaps σε συχνότητες άνω του 1,5MHz; Δε μιλάμε για μια γενικότερη μείωση του SNR σε μια ευρεία γκάμα συχνοτήτων. Μιλάμε για επαναλαμβανόμενα κενά (ύπαρξη αρμονικών δηλαδή), κοντινής απόστασης και μόνο στις υψηλές συχνότητες.

Επίσης, παραπάνω λες ότι το crosstalk συμβαίνει σε κάθε συχνότητα (σωστό). Σύμφωνα λοιπόν και με τα λεγόμενά σου, δε δικαιολογούνται κενά μόνο σ'ένα μέρος του φάσματος. Αφού συμβαίνει σ'όλες τις συχνότητες, θα έπρεπε να υπάρχει γενικότερη πτώση στο SNR και όχι σε κάποιες υψηλές συχνότητες επιλεκτικά.

Το να λέμε τι είναι το crosstalk γενικά, δεν απαντά στο πώς επηρεάζεται το SNR και το bit loading στην κάθε περίπτωση, είτε έχουμε να κάνουμε με self (kindred) crosstalk, είτε με alien (foreign) crosstalk και αλληλοεπικάλυψη φασμάτων.

Όσο για το θέμα της best effort υπηρεσίας, όταν η υπηρεσία είναι optimized και η τοπολογία του δικτύου αυτή που πρέπει, σύμφωνα με τα standards, τότε ναι, υφίσταται "best effort" και δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι παραπάνω. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως, αναλόγως φυσικά και με τη βαρύτητα του προβλήματος, μπορείς να επικαλεστείς βλάβη.


Σημερα ολως τυχαιως αλλαξαν τα φωτα φθορισμου στον διαδρομο της πολυκατοικιας και τα διαγραμματα ειναι φυσιολογικα ακομα και μετα τη δυση.

:oneup:

aa144
24-04-08, 01:54
Η δική μου άποψη ήταν και παραμένει ότι το φαινόμενο δεν αποτελεί "βλάβη" της γραμμής και δεν είναι κάτι που μπορεί να "διορθωθεί" δηλώνοντας "βλάβη" της γραμμής, αφού δεν οφείλεται στην ίδια τη γραμμή, αλλά σε εξωγενή παράγοντα. Είτε οφείλεται σε εξωτερικό παράσιτο, είτε σε αμοιβαία επαγωγή από άλλη γραμμή, είτε σε κάτι άλλο.

Οι διπλανές γραμμές μπορεί να μεταφέρουν και άλλα πράγματα εκτός από σήμα DSL, και αυτό επίσης επάγεται, Το ίδιο και άλλες πηγές παρασίτων που θα μεταφερθούν στη γραμμή επαγωγικά. Τίποτε από αυτά δεν αποτελεί βλάβη της γραμμής, καθόσον η γραμμή είναι μεταλλικός αγωγός μεγάλου μήκους, και αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά είναι αναμενόμενο να εμφανίζει.

Αν τώρα άλλαξαν τις λάμπες στο διάδρομο και έστρωσε το γράφημα, ούτε και αυτό θα ήταν βλάβη της γραμμής. Επίσης αν έφυγαν κάποιοι σε διακοπές για Πάσχα και έκλεισαν τα ρούτερ τους, οπότε έστρωσε το γράφημα, ούτε και αυτό είναι βλάβη της γραμμής.

Όμως είναι φυσικό να μην συμφωνούμε, σε καμία άποψη δεν συμφωνούν όλοι.

[Insomniac]
24-04-08, 03:00
Ξεφεύγουμε τώρα από το συγκεκριμένο πρόβλημα και το τεχνικό του μέρος και πάμε γενικά στο πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τις ευθύνες του κάθε παρόχου.

Όπως και νά'χει, προσωπικά δε μίλησα για βλάβη της γραμμής (π.χ. βραχυκύκλωμα) με τη στενή έννοια, αλλά για βλάβη γενικότερα η οποία συμπεριλαμβάνει και τη βλάβη της υπηρεσίας (άλλωστε συνδρομητές της υπηρεσίας είμαστε κι όχι ενοικιαστές της γραμμής). Αν το δεις μόνο από πλευρά γραμμής, τότε όσο έχεις σήμα, δεν υπάρχει πρόβλημα...

Για μένα, μια υπηρεσία που δεν "παίζει σωστά" λόγω της λάμπας του διαδρόμου, φυσικά και έχει βλάβη, από τη μεριά του συνδρομητή. Μια υπηρεσία που δεν "παίζει σωστά" λόγω κακής (εγ)κατάστασης του ΚΑΦΑΟ, επίσης έχει βλάβη, από τη μεριά του παρόχου.

Για μια υπηρεσία που είναι optimized και έχει ένα αναμενόμενο perfomance hit λόγω crosstalk, δεν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω. Για μια υπηρεσία που καταρρέει από παρεμβολές όμως, μπορούν να γίνουν αρκετά, είτε από την πλευρά του συνδρομητή, είτε αν το σφάλμα οφείλεται σε κακό optimization ή/και σε λάθος τοπολογία, από την πλευρά του παρόχου.

Βέβαια, στη σύμβαση λέει το έως 24Mbps κι εκεί πατάνε οι περισσότεροι και σου απαντούν, τόσο πιάνει η γραμμή σας (η λογική του, αφού έχεις ADSL, δεν υπάρχει πρόβλημα).

Γράφει όμως και ότι ο πάροχος υποχρεούται να καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την καλή λειτουργία του δικτύου του. Τώρα το πώς ερμηνεύουν το "κάθε δυνατή προσπάθεια" και το "καλή λειτουργία", είναι άλλο ζήτημα.

Lagman
26-04-08, 12:48
hrmes απο οτι ειδα στα screenshot εχεις interleaving depth 64 στο download και 8 στο upload , σου ειναι ευκολο να κανεις απο command promt tracert www.esport-servers.de ? ευχαριστω ειμαι περιεργος να δω ποσο πιανεις.

hrmes
26-04-08, 19:09
Tracing route to www.esport-servers.de [85.131.132.5]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 36 ms 34 ms 35 ms bbras-llu-kln-02L0.forthnet.gr [194.219.231.33]

3 32 ms 34 ms 35 ms core-kln-01-Gi6-0-0.forthnet.gr [62.1.37.129]
4 33 ms 34 ms 35 ms core-ath-08-Gi2-0-0.forthnet.gr [212.251.94.61]

5 82 ms 85 ms 84 ms so-3-1-0-0-dcr2.fra.cw.net [62.208.212.137]
6 94 ms 94 ms 94 ms 62.156.139.245
7 93 ms 94 ms 94 ms 217.239.40.181
8 83 ms 84 ms 84 ms ffm1.dtag.link11.de [80.95.144.130]
9 86 ms 89 ms 91 ms mail.sn4u.de [85.131.132.5]

Trace complete.

Οταν βεβαιωθω οτι η γραμμη μου ειναι σταθερη και ζητησω να την πανε παλι στα 17 Mb να ζητησω και μειωση του interleaving depth ?

hel
28-04-08, 20:35
Δεν νομίζω ότι γίνεται.

Lagman
29-04-08, 17:55
Εγώ νομίζω ότι γίνετε να ζητήσεις και κοστίζει 70ευρω ο έλεγχος.

Hrmes δες αυτό το post μου ,είναι από φίλο με 8Mbps OTE

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1976588&postcount=468

ακόμα και φίλος στην Ερέτρια με 768 και ΟΤΕ στα 5 χιλιόμετρα από το dslam πιάνει καλύτερα Ping…



Είδες hel σχεδόν οι περισσότεροι συνδρομητές αν όχι όλοι πιάνουν το διπλάσιο Ping από αυτό που πιάνουν οι συνδρομητές ΟΤΕ, σίγουρα έχει τεράστια διάφορα ειδικά αν παίζεις Online first person shooter στα 45ms με το να παίζεις στα 90ms με 100ms.

hel
29-04-08, 22:21
Διπλάσιο δεν είναι.
60 κάτι έπιανα με Γερμανία στο post που έκανα στο κατάλληλο thread.

@ ADSLgr.com All rights reserved.