PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο θέμα με Downstream Attenuation...



christos79
19-04-08, 16:29
Γεια σας παιδιά.Πριν απο μερικές μέρες είχα το πρόβλημα με το downstream attenuation μου το οποίο πολλές φορές ανέβαινε στα 43db απο 42db κάνοντας την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη για την 8mbps γραμμή μου.Σήμερα όμως παίζωντας λίγο με τις ρυθμίσεις γύρισα κάποια στιγμή το router σε επιλογή ADSL2 απο το ADSL2+ που ήταν με αποτέλεσμα το downstream attenuation μου να μειωθεί απο τα 42db στα 39db.Αν βάλω 24αρα για παράδειγμα θα κλειδώνω περίπου στα 9.5Mbps με την επιλογή ADSL2 η και πάλι στα 8 με 8.5 που αντέχει θεωρητικά η γραμμή μου στην επιλογή ADSL2+? Ρώταω αν είναι να το κάνω γιατι δεν με νοιάζει αν θα κερδίσω 1.5Mbps αλλά είναι το 1Mbps upload που με τραβάει προς τα κει

cuper
19-04-08, 16:40
Μπορείς να το δοκιμάσεις.
Υψηλότερο upload θα έχεις, αλλά αν δεν είναι σταθερή η γραμμή ξαναγυρνάς στην 8άρα.

christos79
19-04-08, 16:57
Μπορείς να το δοκιμάσεις.
Υψηλότερο upload θα έχεις, αλλά αν δεν είναι σταθερή η γραμμή ξαναγυρνάς στην 8άρα.

Λέω να το κάνω απο Δευτέρα...Το Upload είναι που με καίει.Όχι αν θα κερδίσω Mbps στο Download.Εξάλλου για μένα είναι υπέραρκετά τα 8Mbps.Αμα είναι κλέιδώνω λίγο παρακάτω για να ανεβάσω το Snr και βλέπουμε.

hel
19-04-08, 18:39
Λέω να το κάνω απο Δευτέρα...Το Upload είναι που με καίει.Όχι αν θα κερδίσω Mbps στο Download.Εξάλλου για μένα είναι υπέραρκετά τα 8Mbps.Αμα είναι κλέιδώνω λίγο παρακάτω για να ανεβάσω το Snr και βλέπουμε.

Στα ίδια επίπεδα θα είσαι στο downstream rate αφού και οι 2 είναι adsl2+ συνδέσεις.

christos79
19-04-08, 19:48
Στα ίδια επίπεδα θα είσαι στο downstream rate αφού και οι 2 είναι adsl2+ συνδέσεις.

Πιστεύω πως μπορεί να κερδίσω κανα Mbps παραπάνω λόγω οτι το Att είναι απ τα 42db στα 39db.

pnikolo
19-04-08, 20:20
Πιστεύω πως μπορεί να κερδίσω κανα Mbps παραπάνω λόγω οτι το Att είναι απ τα 42db στα 39db.

Συμβουλη μου μη το επιχειρισεις γιατι εχεις οριακο snr στα 6 και θα εχεις μονο αποσυνδεσεις. Δηλ πολυ θορυβο στη γραμμη σου ενω εχεις target snr 14+ στην 8αρα. Στην 24αρα που θαχεις target snr 9 θαχεις προβληματα.:hmm:

christos79
20-04-08, 01:31
Κατάλαβα...Καλά θα πάρω ένα φίλο μου τεχνικό που ξέρω στον ΟΤΕ και θα του πω να το βάλουμε μια δοκιμαστική στα 24 να δούμε πως πάει και αν είναι βλέπουμε.Το snr τώρα που γύρισα την επιλογή σε ADSL2 είναι 6 με 7.Όταν είναι σε ADSL2+ στα 8Mbps συνήθως έχω θόρυβο απο 9 εως 12 στις καλές του.Πάντως ευχαριστώ παιδιά για τη βοηθεια

pnikolo
20-04-08, 01:55
Κατάλαβα...Καλά θα πάρω ένα φίλο μου τεχνικό που ξέρω στον ΟΤΕ και θα του πω να το βάλουμε μια δοκιμαστική στα 24 να δούμε πως πάει και αν είναι βλέπουμε.Το snr τώρα που γύρισα την επιλογή σε ADSL2 είναι 6 με 7.Όταν είναι σε ADSL2+ στα 8Mbps συνήθως έχω θόρυβο απο 9 εως 12 στις καλές του.Πάντως ευχαριστώ παιδιά για τη βοηθεια

Δεν ειναι ασχημη ιδεα αν μπορεις ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.