PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Blue screen όταν συνδέεται το Siemens CL-110



hmmy13
19-04-08, 18:26
Kαλησπέρα παιδιά,
Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα για τη σύνδεσή μου στο net ένα router fritzbox κι όλα ήταν μια χαρά. Χθες, που επέστρεψα στο πατρικό μου προσπάθησα να συνδεθώ με ένα router siemens-cl110, το οποίο παλιότερα μου δούλευε κανονικά, κι ως δια μαγείας μου εμφανίζεται ένα blue screen με μήνυμα "A driver has overrun a stack based buffer". Αυτό κάθε φορά που συνδέω το συγκεκριμένο router ή λίγο μετά που αρχίζω το σερφάρισμα. Προσπάθησα να μπω μέσα από safe mode, έτρεξα το Ad-aware μπας και βρει κανένα malware και το AVG για κανέναν ιό και δε βρήκαν τίποτα. Μπήκα μετά πάλι κανονικά στα XP και είχα πάλι blue screen. To παράξενο είναι πως όταν το router είναι αποσυνδεδεμένο δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Όποιος γνωρίζει τίποτα παρακαλείται να μου δώσει τα φώτα του, γιατί από χθες μου έχει βγει η πίστη κι άκρη δε βρήκα.

giorgosts
19-04-08, 18:55
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118814

Κάνε τις ρυθμίσεις όπως στον οδηγό. Μην το συνδέεις μέσω usb, και απεγκατέστησε τυχόν usb drivers που έβαλες. Σύνδεσέ το μέσω της θύρας ethernet.

hmmy13
19-04-08, 19:09
Εδώ υπάρχει ένα προβληματάκι. Η κάρτα δικτύου έχει παραδώσει το πνεύμα της προ πολλού, οπότε μόνο μέσω usb μπορώ να συνδεθώ. Όσον αφορά στις ρυθμίσεις που αναφέρεις, τις έχω κάνει καιρό πριν, όταν μου είχε ενεργοποιηθεί το 2play. Αυτό είναι το παράξενο, πως παλιότερα έμπαινα μια χαρά με το συγκεκριμένο router.

giorgosts
19-04-08, 19:40
Εδώ υπάρχει ένα προβληματάκι. Η κάρτα δικτύου έχει παραδώσει το πνεύμα της προ πολλού, οπότε μόνο μέσω usb μπορώ να συνδεθώ. Όσον αφορά στις ρυθμίσεις που αναφέρεις, τις έχω κάνει καιρό πριν, όταν μου είχε ενεργοποιηθεί το 2play. Αυτό είναι το παράξενο, πως παλιότερα έμπαινα μια χαρά με το συγκεκριμένο router.

με €6 βρίσκεις http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614313


Το πρόβλημά σου σίγουρα βρίσκεται στον usb driver του router. Ίσως κάποια ασυμβατότητα με άλλους εγκατεστημένους οδηγούς.

Η σύνδεση μέσω ethernet είναι απείρως καλύτερη.

hmmy13
19-04-08, 19:45
Όταν μιλάμε για laptop δεν ειναι και τόσο εύκολη η αλλαγή της κάρτας.:cool: Sorry, αλλά ξέχασα να το αναφέρω.

hmmy13
20-04-08, 03:37
Κανείς;

Simpleton
20-04-08, 03:48
Δοκίμασε να επανεγκαταστήσεις τον οδηγό. Κοίτα αν έχει βγει νεώτερη έκδοση αυτού.

hmmy13
20-04-08, 13:59
Σε ποιον οδηγό αναφέρεσαι ακριβώς; Στον driver για το router;

hmmy13
20-04-08, 17:49
Παίδες, plz, επειδή καίγομαι, όποιος μπορεί και γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο για το πρόβλημα στον υπολογιστή μου ας το ποστάρει. Πρέπει να κανω μια δουλειά online μέσα στην εβδομάδα και είναι δεμένα τα χέρια μου.

euri
20-04-08, 19:53
Δοκιμάστε σε πρώτη φάση απεγκατάσταση του driver του Siemens, επανεκκίνηση, και τέλος εκ νέου εγκατάσταση του driver του Siemens.

Vassilis_X
23-04-08, 11:35
μπες σε safemode και πηγαινε απο το devise manager να κανεις unistall το driver.. επισης laptop και καλωδιο δε ταιριαζει.. παρε κανα ασυρματο να κανεις ελευθερα τη δουλεια σου.. οταν βρεις ελευθερο χρονο επισκευασε και τη lan σου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.