PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάθος συγχρονισμός



vagsk
20-04-08, 11:43
Και ενώ όλα ήταν μια χαρά ή τέλος πάντων σε ανεκτά επίπεδα με βρήκε και μένα η συμφορά.

Μια ωραία μέρα σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο στο σπίτι. Την ίδια στιγμή η ADSL δεν είχε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Το CONNEX 1024/256 με Router το κλασσικό καβουρδιστήρι απο SAGEM δούλευε κανονικά.

Μετά από επικοινωνία με το τμήμα βλαβών του ΟΤΕ μετά από 5 μέρες !!! αποκαταστάθηκε η βλάβη του τηλεφώνου. Εκείνη την ημέρα ταξίδευα και δεν ήξερα τι εκπλήξεις με περίμεναν σπίτι. Φτάνοντας σπίτι δοκίμασα να σερφάρω λιγάκι αλλά το ιντερνετ σερνόταν. Ανοίγοντας τον router βλέπω το κορυφαίο ... συγχρονισμός στα 765/188. Κάλεσα το 1242 ... το 121 και πάλι το 1242 και πάλι το 121 και τελικά μετά από 2!!! βδομάδες σήμερα το router συγχρόνισε στα 1021/253.

ενδεικτικά από την σελίδα του router με τα στατιστικά ...

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 253 (Kbps.)
Down Stream 1021 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 25 dB
Attenuation 36 dB 33 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

Εξακολουθώ να έχω χάλια ταχύτητες αλλά τώρα μπορούν να βρουν δικαιολογίες και προφάσεις για να με ξεφορτωθούν αφού η ταχύτητα είναι περίπου αυτή που θα έπρεπε. Τώρα αν το upload δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τα 10 KB/sec ή το Direct Download δύσκολα σπάει το φράγμα των 50-60 ΚΒ/sec αυτό είναι δική μου υπόθεση.

Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συγχρονίζει σε λάθος ταχύτητα ο Router; Η χαμηλή ταχύτητα που έχω εξηγείται από το λάθος συγχρονισμό του Router;

Ευχαριστώ πολύ.

legionnaire
20-04-08, 12:26
δοκίμασα να σερφάρω λιγάκι αλλά το ιντερνετ σερνόταν ... συγχρονισμός στα 765/188.

Δηλαδή με 768 "σέρνεται" και με 1024 "πετάει"; Επίσης αν ας πούμε συγχρόνιζε στα 800 πάλι θα καταλάβενες διαφορά; Και όλα αυτά με "σερφάρισμα";

Anyway, το παραβλέπω. Σχετικά με την ερώτησή σου, η ταχύτητα που "κλειδώνει" είναι ανάλογη των στατιστικών της γραμμής. Μήπως αυτά μεταβλήθηκαν τον τελευταίο καιρό; Βλέπω ότι έχεις μέτριο Attenuation (εξασθένηση του σήματος). Όπως και να έχει άμα γράφει 1021/253 είναι όντως τόσο. Δεν σου κάνει πλάκα. Οπότε θα έπρεπε να έχεις 127 KB/sec download και 31 KB/sec. Το γιατί δεν τα πιάνεις είναι πολύ σχετικό. Ίσως εκεί από όπου κατεβάζεις να μην έχει τόσο bandwidth ή το DSLAM της περιοχής σου δέχτηκε νέους πελάτες/συνδρομητές οπότε πλέον είναι full και το bandwidth του κόμβου δεν φτάνει για όλους. Μήπως σε διαφορετικές ώρες (βράδυ, πρωί, μεσημερί) έχεις διακυμάνσεις στο throughput της σύνδεσής σου; Αν ναι, αυτό είναι ένα σημάδι αυτού που σου λέω.

vagsk
20-04-08, 13:01
Δηλαδή με 768 "σέρνεται" και με 1024 "πετάει"; Επίσης αν ας πούμε συγχρόνιζε στα 800 πάλι θα καταλάβενες διαφορά; Και όλα αυτά με "σερφάρισμα";

Anyway, το παραβλέπω. Σχετικά με την ερώτησή σου, η ταχύτητα που "κλειδώνει" είναι ανάλογη των στατιστικών της γραμμής. Μήπως αυτά μεταβλήθηκαν τον τελευταίο καιρό; Βλέπω ότι έχεις μέτριο Attenuation (εξασθένηση του σήματος). Όπως και να έχει άμα γράφει 1021/253 είναι όντως τόσο. Δεν σου κάνει πλάκα. Οπότε θα έπρεπε να έχεις 127 KB/sec download και 31 KB/sec. Το γιατί δεν τα πιάνεις είναι πολύ σχετικό. Ίσως εκεί από όπου κατεβάζεις να μην έχει τόσο bandwidth ή το DSLAM της περιοχής σου δέχτηκε νέους πελάτες/συνδρομητές οπότε πλέον είναι full και το bandwidth του κόμβου δεν φτάνει για όλους. Μήπως σε διαφορετικές ώρες (βράδυ, πρωί, μεσημερί) έχεις διακυμάνσεις στο throughput της σύνδεσής σου; Αν ναι, αυτό είναι ένα σημάδι αυτού που σου λέω.

Καλά ας παραβλέψουμε και το γεγονός ότι Ελλάδα όλοι βάζουν 24Mpbs γραμμές "απλά" για να σερφάρουν :) Όντως χρησιμοποιώ κάποιο από το upload της γραμμής αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Σε περιστασιακό direct download πιάνω χάλια ταχύτητες ... αδικαιολόγητες για το είδος του site και την ώρα της μέρας.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν συγχρονίζει στις ονομαστικές ταχύτητες ο Router.
Δηλαδή πριν είχα 765/188 αντί για 768/192 και τώρα έχω 1021/253 αντί 1024/256. Αν δοκίμαζα και 512/128 γιατί έχω την υποψία ότι θα έδινα ταχύτητα συγχρονισμού του στυλ 509/123; Πριν από 3 βδομάδες όμως όλα ήταν κανονικά (Ο Router ανέφερε ταχύτητα συγχρονισμού 1024/256)

Δεν είχα πάντα CONNEX και έχω ξεκινήσει από 256/128 γραμμή ... πάντοτε άσχετα με τις παλιο - ταχύτητες που μπορεί να έπιανα (ή να μην έπιανα), εταιρεία, αναβαθμίσεις, εργασίες κτλ κτλ πάντα το router έβλεπα να συγχρονίζει στην ονομαστική του ταχύτητα. Δηλαδή θα περίμενα να λέει 1024/256 και όχι 1021/253 και ας σερνόταν λόγω περισσότερων πελατών η σύνδεση, λόγω TS ή οτιδήποτε άλλου. Αυτό σε συνδυασμό με το τεχνικό πρόβλημα που είχε η γραμμή πριν από μερικές βδομάδες με το τηλέφωνο με αναγκάζει να διερωτώμαι αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα ή θα πρέπει να επικοινωνήσω για άλλη μια φορά με το 121 δεδομένου ότι εξακολουθώ να έχω ΚΑΙ χαμηλές ταχύτητες.

Για αυτό το λόγο και ρωτάω να μάθω αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω στο θέμα ....

Gila1899
20-04-08, 14:03
Η καλύτερη λύση είναι να ξαναπάρεις το 121.Δεν δικαιολογείται να μην μπορείς να συγχρονίσεις στη σωστή ταχύτητα όταν μιλάμε για 768 και 1024.

gdscream
22-04-08, 14:27
Ειχα το ιδιο προβλημα,ήρθε ενας ασχετος τεχνικός που τα εβλεπε όλα καλά,

κ ευτυχως έφυγα από τον ποτέ κ πήγα στη 4νετ κ βρηκα την υγειά μου.

στα 12.500 συνδεομαι με 4νετ ενω ο ποτε δεν μπορουσε ουτε 1024 να προσφερει ο ξεφτιλας.

Και το προβλημα ήταν αποδεδηγμενα δικο τους κ δε το φτιαχνανε οι παλιοκλεφτες:evil:

Cloudman
24-04-08, 00:30
Εξακολουθώ να έχω χάλια ταχύτητες αλλά τώρα μπορούν να βρουν δικαιολογίες και προφάσεις για να με ξεφορτωθούν αφού η ταχύτητα είναι περίπου αυτή που θα έπρεπε. Τώρα αν το upload δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τα 10 KB/sec ή το Direct Download δύσκολα σπάει το φράγμα των 50-60 ΚΒ/sec αυτό είναι δική μου υπόθεση.

Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συγχρονίζει σε λάθος ταχύτητα ο Router; Η χαμηλή ταχύτητα που έχω εξηγείται από το λάθος συγχρονισμό του Router;

Φίλε vagsk τα στατιστικά που μας δίνεις είναι πολύ καλά! Δοκίμασε από ftp.otenet.gr να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο (κάποια διανομή linux) και πες μας τι ταχύτητες πιάνεις. Firmware update έχεις κάνει στο SAGEM; Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα άλλο ρούτερ (αν μπορείς να δανειστείς από κάποιο φίλο για να μην αγοράζεις) και να δεις αν έχεις καλύτερες ταχύτητες. Βέβαια, με αυτά τα στατιστικά είναι παράξενο που το ρούτερ δεν κλειδώνει ακριβώς στα 1024/256.:hmm:

oDy
24-04-08, 01:45
Δηλαδή το πρόβλημα σου είναι τα 3kilobit; Ήμαρτον...

vagsk
24-04-08, 18:06
Δηλαδή το πρόβλημα σου είναι τα 3kilobit; Ήμαρτον...

Το πρόβλημα είναι ότι η γραμμή λειτουργούσε σωστά μέχρι που βάλανε το χεράκι τους οι τεχνικοί του ΟΤΕ ... και από τότε που προσπάθησαν να αποκαταστήσουν τη βλάβη του τηλεφώνου το router βγάζει ένα κάρο αηδίες,CRC προβλήματα και πολλές φορές με πετάει στα ξαφνικά έξω από σελίδες και πρέπει να ξαναπατήσω refresh για να φορτώσει σωστά η σελίδα.

Και δεν κατάλαβα καλά; Δεν μιλάμε για πρακτική ταχύτητα που πιάνει η γραμμή για να κάνουμε εκπτώσεις ... μιλάμε για ταχύτητα συγχρονισμού του router ... δηλαδή αν η κάρτα δικτύου σου συγχρονίσει στα 99.3Mbps δεν υπάρχει πρόβλημα ... όλα είναι σωστά ....

Με λίγο ψάξιμο στο site και βάσει του attenuation που έχει η γραμμή μου είναι ικανή μέχρι 14.55Mbps ... εγώ ζήτησα να συγχρονίσω σε αυτό που πληρώνω και είναι πολλές φορές κατώτερο του μέγιστου που ορίζουν οι περιορισμοί της γραμμής ...δεν ζήτησα ούτε 24MBps ούτε κάποιο άλλο νούμερο που έχει απαιτήσεις ως προς την ποιότητα του σήματος, την απόσταση από το DSLAM κτλ κτλ ...


---------------------------------------------------------------------------------------------------
προσθήκη ... από router ...

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 253 (Kbps.)
Down Stream 1021 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 25 dB
Attenuation 36 dB 33 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 0 5
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

Αυτό για μια ώρα λειτουργίας ... αναλόγως μπορεί να δω διψήφιο ή και τριψήφιο ανάλογα με τα reset που κάνω στο router ...

pnikolo
24-04-08, 18:35
Το πρόβλημα είναι ότι η γραμμή λειτουργούσε σωστά μέχρι που βάλανε το χεράκι τους οι τεχνικοί του ΟΤΕ ... και από τότε που προσπάθησαν να αποκαταστήσουν τη βλάβη του τηλεφώνου το router βγάζει ένα κάρο αηδίες,CRC προβλήματα και πολλές φορές με πετάει στα ξαφνικά έξω από σελίδες και πρέπει να ξαναπατήσω refresh για να φορτώσει σωστά η σελίδα.

Και δεν κατάλαβα καλά; Δεν μιλάμε για πρακτική ταχύτητα που πιάνει η γραμμή για να κάνουμε εκπτώσεις ... μιλάμε για ταχύτητα συγχρονισμού του router ... δηλαδή αν η κάρτα δικτύου σου συγχρονίσει στα 99.3Mbps δεν υπάρχει πρόβλημα ... όλα είναι σωστά ....

Με λίγο ψάξιμο στο site και βάσει του attenuation που έχει η γραμμή μου είναι ικανή μέχρι 14.55Mbps ... εγώ ζήτησα να συγχρονίσω σε αυτό που πληρώνω και είναι πολλές φορές κατώτερο του μέγιστου που ορίζουν οι περιορισμοί της γραμμής ...δεν ζήτησα ούτε 24MBps ούτε κάποιο άλλο νούμερο που έχει απαιτήσεις ως προς την ποιότητα του σήματος, την απόσταση από το DSLAM κτλ κτλ ...


---------------------------------------------------------------------------------------------------
προσθήκη ... από router ...

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 253 (Kbps.)
Down Stream 1021 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 25 dB
Attenuation 36 dB 33 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 0 5
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

Αυτό για μια ώρα λειτουργίας ... αναλόγως μπορεί να δω διψήφιο ή και τριψήφιο ανάλογα με τα reset που κάνω στο router ...

Για δοκιμασε να γυρισεις το ρουτερ σου σε adsl (v1) και πες μου αν σου διορθωθουν τα προβληματα ;)

21706
24-04-08, 19:26
Για δοκιμασε να γυρισεις το ρουτερ σου σε adsl (v1) και πες μου αν σου διορθωθουν τα προβληματα ;)

Επειδή έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα μήπως μπορείς να μου πεις
πώς γυρίζω το ρούτερ μου zyxel 660R σε adsl (v1); Στις οδηγίες του
δεν βρίσκω κάτι σχετικό.

Cloudman
24-04-08, 22:43
Επειδή έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα μήπως μπορείς να μου πεις
πώς γυρίζω το ρούτερ μου zyxel 660R σε adsl (v1); Στις οδηγίες του
δεν βρίσκω κάτι σχετικό.

Στις παραμέτρους του ADSL στο web interface του router επίλεξε G.DMT.

vagsk
24-04-08, 23:04
Για δοκιμασε να γυρισεις το ρουτερ σου σε adsl (v1) και πες μου αν σου διορθωθουν τα προβληματα ;)

Το δοκίμασα αρκετές φορές. Είχα κι εγώ την ίδια σκέψη. Την πρώτη φορά το δοκίμασα σήμερα το πρωί αλλά ο router δε συγχρόνισε καθόλου ...

Μετά την τρίτη προσπάθεια τώρα το βραδάκι ... τελικά δούλεψε με G.DMT και συγχρόνισε στη σωστή ταχύτητα. Μένει τώρα να δούμε πως θα συμπεριφερθεί η γραμμή από άποψη απόδοσης. Σε αναμονή λοιπόν μέχρι να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα ...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου φίλε μου ...

21706
24-04-08, 23:16
Στις παραμέτρους του ADSL στο web interface του router επίλεξε G.DMT.

Στο System Status είναι επιλεγμένο το Multi-Mode και δεν αλλάζει.
Επίσης με το telnet βλέπω στο μενού 24.2.1 το Multi-Mode χωρίς
δυνατότητα αλλαγής. Πώς θα επιλέξω το G.DMT;

vagsk
25-04-08, 15:56
ADSL vs ADSL 2+

Τελικά ούτε με ADSL v1 δουλεύει καλά η γραμμή.

Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά 4 παράθυρα σε Firefox και σε τουλάχιστον ένα από αυτά πετάει μηνύματα λάθους είτε σε εικόνες ή σε όλη τη σελίδα του στυλ ... "υπέρβαση ορίου χρόνου σύνδεσης" ... κάνω refresh και συνήθως φορτώνει κανονικά ...

Το ίδιο μου έκανε όταν το έβαλα ξανά σε ADSL 2+ .... καμιά σκέψη; ...

pnikolo
25-04-08, 19:36
ADSL vs ADSL 2+

Τελικά ούτε με ADSL v1 δουλεύει καλά η γραμμή.

Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά 4 παράθυρα σε Firefox και σε τουλάχιστον ένα από αυτά πετάει μηνύματα λάθους είτε σε εικόνες ή σε όλη τη σελίδα του στυλ ... "υπέρβαση ορίου χρόνου σύνδεσης" ... κάνω refresh και συνήθως φορτώνει κανονικά ...

Το ίδιο μου έκανε όταν το έβαλα ξανά σε ADSL 2+ .... καμιά σκέψη; ...

Μπορεις να δοκιμασεις με dialup να δεις αν ανοιγουν και ειναι ενταξει το pc? Τα proxy ελπιζω να ταχεις απενεργοποιημενα :hmm:

vagsk
26-04-08, 01:08
Μπορεις να δοκιμασεις με dialup να δεις αν ανοιγουν και ειναι ενταξει το pc? Τα proxy ελπιζω να ταχεις απενεργοποιημενα :hmm:

Δύσκολο ... δεν έχω modem για αυτή τη δουλεία. Έχω πολύ καιρό να κάνω dial-up.

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα υπολογιστή ... τα ίδια παθαίνει και ο δεύτερος που συνδέεται ασύρματα ...

21706
29-04-08, 18:38
Στο System Status είναι επιλεγμένο το Multi-Mode και δεν αλλάζει.
Επίσης με το telnet βλέπω στο μενού 24.2.1 το Multi-Mode χωρίς
δυνατότητα αλλαγής. Πώς θα επιλέξω το G.DMT;

Με το ZyxMon.

@ ADSLgr.com All rights reserved.