PDA

Επιστροφή στο Forum : Air Live WMU-6500FS



apavlidis2
20-04-08, 12:46
Τελικά (δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166403)) αγόρασα το airlive wmu-6500fs και έναν σκληρό από το plaisio.

Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο να ανεβάσω τις φωτογραφίες που τράβηξα από το Airlive WMU6500FS και τον WD σκληρό δίσκο που έβαλα μέσα... Με το AirLive πλέον συνδέετε ασύρματα (στην αρχή το είχα να συνδέετε με καλώδιο ethernet αλλά έκανε θόρυβο ο σκληρός όταν δούλευε και τώρα τον έχω βάλει στην ντουλάπα) ο σκληρός μου δίσκος με το Linksys WAG200G και από εκεί μοιράζετε με όλα τα PC και Laptop του δικτύου. Ακόμα μπορώ πλέον να κατεβάζω αρχεία από FTP και HTTP (το torrent δεν το χρησιμοποιώ και δυστυχώς δεν γίνετε να λειτουργήσει το HTTP download με το rapidshare) με τον υπολογιστή κλειστό. Την χωρητικότητα του σκληρού την χώρισα σε δύο τμήματα (ένα Public και ένα Private) που και τα δύο μπορώ να τα "δω" μέσω internet (με την βοήθεια του ενσωματωμένου ftp server και του DDNS). Ένα χαρακτηριστικό στο οποίο πίστευα ότι θα είχα πρόβλημα ήτανε στην αναπαραγωγή αρχείων avi μέσω δικτύου (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να κατεβάζω το κάθε αρχείο στον κάθε υπολογιστή και μετά να το αναπαράγω). Λοιπόν με το Media Player Classic δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την αναπαραγωγή όχι μόνο σε ένα αλλά σε δύο laptop ταυτόχρονα!!! Το μόνο που μου σπάει τα νεύρα είναι ότι πλέον για να γράψω σε κανένα dvd δεδομένα που βρίσκονται στον δικτυακό δίσκο κάνει τον διπλάσιο χρόνο από ότι εάν τα δεδομένα ήτανε στον υπολογιστή μου. Το κόστος ανήλθε περίπου στα 200 (μαζί με το Φ.Π.Α.) και τα προϊόντα τα αγόρασα από το plaisio και το hardshop.

Για φωτογραφίες δείτε αυτές που ανέβασα στο Blog μου.

http://ptomata.blogspot.com/2008/04/air-live-wmu-6500fs.html

gruslo
18-10-08, 17:03
Αγόρασα κι εγώ το συγκεκριμένο προϊόν, αφού είδα από παντού θετικές κριτικές. Πράγματι κάνει ό,τι υπόσχεται, απλά χρειάζεται λίγες γνώσεις δικτύου, που και να μην τις έχεις (όπως εγώ) τις βρίσκεις στο manual. Στα προβλήματα τώρα:
- Περιορισμός στον αριθμό των torrents που κατεβαίνουν ταυτόχρονα από τη συσκευή: μέχρι 10 (νομίζω πολύ λίγα, τουλάχιστον για μένα...)
- Με το default firmware, η συσκευή έχει περιορισμό και στην ταχύτητα κατεβάσματος των torrents μέχρι... 100Kb/sec!!! Πολύ χαμηλή ταχύτητα με βάση τις σημερινές 24άρες συνδέσεις. Επίσης έχει περιορισμό στο upload. Κατέβασα όμως το τελευταίο firmware που αναβαθμίζει τις ταχύτητες download και upload των torrents σε 500 και 300Kb/sec αντίστοιχα. Όχι και οι καλύτερες αλλά αξιοπρεπείς.
- Όταν πήγα να σβήσω ένα torrent κόλλησε ενώ το torrent συνέχιζε να υπάρχει ως ανενεργό. Τελικά είδα στο site τους ότι ήταν bug και αναβάθμισα στο firmware. Το πρόβλημα δεν θεραπεύτηκε τελείως και επιπρόσθετα...
- Μετά το firmware upgrade δεν φαινόταν καθόλου ο δίσκος στις "θέσεις δικτύου", συνεχίζει όμως να είναι προσβάσιμιος από τον windows explorer (του πήρε λίγη ώρα πάντως).
- Αφού καταχώρησα 2 torrents, όταν πήγα να καταχωρίσω το 3ο μού έβγαλε μήνυμα λάθους "Not implemented". Το ίδιο μου έκανε και μετά το firmware upgrade και μάλιστα έλεγε ότι υπάρχει ήδη το torrent, ενώ δεν κατέβαινε. Τελικά το μετονόμασα και το πήρε. Δεν ξέρω αν έπαιζαν ρόλο οι πολλοί χαρακτήρες του αρχικού filename.
- Κάποιες φορές βγάζει ότι άλλαξε η ΙΡ του μηχανήματος και πρέπει να ξανασυνδεθείς για να μπεις στο web περιβάλλον.

Πιστεύω ότι το μηχάνημα θα λειτουργεί καλά στο ubuntu, μια και ο δίσκος είναι φορμαρισμένος σε ext2 (αν και αφού είναι δικτυακός, δεν παίζει ρόλο). Σύντομα θα το διαπιστώσω.

Στα πολύ συν του μηχανήματος ότι ανάμεσα στις 10 μόνο γλώσσες που υποστηρίζει αν το βάλεις σε μη unicode περιβάλλον ανάγνωσης αρχείων, είναι και η ελληνική!!
Αν βρω κάτι άλλο θα ενημερώσω.

gruslo
18-10-08, 19:23
Συνεχίζοντας τις εντυπωσεις, να πω οτι σήμερα αποπειράθηκα να αντιγράψω δεδομένα από έναν τοπικό σκληρό δίσκο ενός υπολογιστή του δικτύου στο δίσκο του airlive και απογοητεύτηκα: μετά από 1-2 λεπτά βγάζει ένα μήνυμα λάθους ότι δεν υπάρχει ο δίσκος προορισμού... Αυτό βέβαια δεν ισχύει, γιατί αν πατήσεις ΟΚ και διακόψεις και μετά πας να αντιγράψεις μόνο αυτό το αρχείο, αντιγράφεται κανονικά (σε μια μόνο περίπτωση μου εμφάνισε, για ακατανόητο λόγο, το αντιγραμμένο αρχείο πολύ μεγαλύτερο από το κανονικό και αναγκάστηκα να το βάλω σε άλλο folder και να το μετακινήσω εκεί που ήθελα). Η αλήθεια είναι ότι τα δεδομένα δεν ήταν και λίγα (εκατοντάδες χιλιάδες αρχεία, περίπου κανα 50άρι GB συνολικά), αλλά μια τέτοια απαίτηση κάθε άλλο παρά παράλογη μπορεί να χαρακτηριστεί σήμερα.
Μπορεί εν τέλει να γίνεται η αντιγραφή των αρχείων, αλλά θέλει να είσαι από πάνω και κάθε λίγο και λιγάκι να ξαναπροσπαθείς τις αποτυχημένες αντιγραφές... Τώρα εκτιμώ την αξία ενός προγράμματος για αντιγραφή αρχείων, που έκανε μόνο του την την προσπάθεια επαν-αντιγραφής, μέχρι το αρχείο να αντιγραφεί σωστά, οπότε έφυγα ΤΩΡΑ για να το ψάξω!
==>ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Το βρήκα: secure copy (http://www.snapfiles.com/get/srecopy.html)

apavlidis2
18-10-08, 20:05
Για τα torrent δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν τα χρησιμοποιώ αλλά για τις αντιγραφές να σου πω ότι εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα είτε με μικρά είτε με μεγάλα αρχεία...

Υ.Γ. Άντε να μαζευόμαστε αρκετοί ώστε να δημιουργήσουμε μία βάση με FAQ και workarrounds γιατί ακόμα και στα αγγλικά δεν υπάρχουν αρκετά site με υποστήριξη για την συγκεκριμένη συσκευή...

gruslo
18-10-08, 21:31
Λοιπον, δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά στο αρχικό σετάρισμα άφησα την default IP του μηχανήματος (192.168.123.254) και δεν προχωρούσε η εγκατάσταση. Διάβασα κάπου στο manual ότι πρέπει να βάλεις την τοπική ΙΡ του μηχανήματός σου, είδα στις ιδιότητες δικτύου ποια είναι (192.168.1.5) και την έβαλα, ορίζοντάς του να παίρνει αυτόματη ΙΡ από το DHCP και προχώρησε η εγκατάσταση, όλα καλά. Μετά όμως, για κάποιο λόγο (ίσως επειδή αποσυνέδεσα έναν άλλον υπολογιστή του οικιακού δικτύου) άλλαξε η ΙΡ του μηχανήματος σε 192.168.1.7 Παρόλ' αυτά, το web interface της συσκευής εξακολουθούσα να το βλέπω στη διεύθυνση 192.168.1.5:2005 και όχι στο 192.168.1.7:2005, όπως θα περίμενα.

Μετά δε το firmware update έγινε το χάος και δεν υπήρχε πουθενά το airlive! Τελικά, μετά από λίγα λεπτά, μπόρεσα να έχω πρόσβαση σ' αυτό από τνο windows explorer=> Mshome, αλλά έχει εξαφανιστεί από τις θέσεις δικτύου! Τέλος πάντων, έκανα ένα network mapping για να φαίνεται στον "Υπολογιστή μου". Τώρα έχω τοπική ΙΡ 192.168.1.7, αλλά το airlive web interface εξακολουθεί στο 192.168.1.5:2005 και λειτουργεί κανονικά, με τα torrents του όλα και με συνδεδεμένους και άλλους υπολογιστές στο δίκτυο. Λες να οφείλεται σ' αυτό το πράγμα που μου βγάζει το μήνυμα λάθους; Τώρα πλέον μόνο με το secure copy κάνω αντιγραφές πολλών αρχείων.
Εσύ τι ΙΡ έχεις στο μηχάνημα, τη default (192.168.123.254) ή την τοπική σου;

apavlidis2
19-10-08, 00:26
Εγώ το έχω σε DHCP Mode static οπότε καταχώρησα εγώ μία IP και ησύχασα... Τώρα εσύ πως γίνετε να το έχεις σε άλλη IP και σε άλλη IP να βλέπεις το μηχάνημα μέσω web interface δεν μπορώ να το καταλάβω...

Δοκίμασε να βάλεις και εσύ static IP και ίσως σου λυθούν αυτά τα προβλήματα.

gruslo
19-10-08, 14:44
OK, θα το κάνω. Τώρα κάτι άλλο: με τι ταχύτητα σου γίνονται οι αντιγραφές αρχείων από τον υπολογιστή σου στο Airlive; Γιατί εμένα δεν πάει πάνω από 1ΜΒ το δευτερόλεπτο (για την ακρίβεια 800-950Kb, λες και κατεβάζω από το internet!!) και φυσικα είναι πολύ σπαστικό να σου λέει ότι θέλει... 58 ώρες για να αντιγράψει 200GB! Παρόλ' αυτά, όταν πάω να παίξω απευθείας μια ταινία xvid από το airlive, παίζει απρόσκοπτα.

gruslo
19-10-08, 21:36
Μετά από 2 μέρες χρήση, πρέπει να πω ότι μέχρι στιγμής τελικά έχω απογοητευτεί από το μηχάνημα: εγώ προσωπικά έκανα αυτή την αγορά γιατί στο σπίτι μου έχω δίκτυο και είχα για κεντρικό server-κατεβαστήρι το παλιό μου desktop PC, ο οποίο όμως το είχα στη ντουλάπα που είχα και το router/switch/καλώδια κλπ. και ήταν πολύ βαρύ, έπιανε χώρο, έτρωγε πολύ ρεύμα όσο ήταν αναμένο και είχε μόνο 300GB δίσκο. Ήθελα λοιπόν κάτι που:
α. θα ήταν μικρότερο
β. θα είχε μεγαλύτερο σκληρό, που θα μπορούσα εύκολα όποτε ήθελα να το άλλαζα
γ. θα έτρωγε λιγότερο ρεύμα, μια και θα το είχα ανοιχτό συνεχώς μέρα-νύχτα και
δ. θα κατέβαζε μόνο του, χωρίς ν' ανοίξω τους υπολογιστές με τις ίδιες επιδόσεις
ε. θα είχε τις επιδόσεις του PC, δηλ.
- να μπορούσα δηλ. να ανοίξω από έναν φορητό που είναι στο δίκτυο μία ταινία που βρίσκεται στο κατεβαστήρι και αυτή να παίζει χωρίς πρόβλημα
- να μπορούσα να μεταφέρω αρχεία από το κατεβαστήρι στους υπολογιστές του δικτύου και αντίστροφα με πραγματική ταχύτητα τουλάχιστον 50-60mbps, που έπιανε και το παλιό μου desktop PC με την αρχαία 100άρα κάρτα δικτύου του (δηλ. κάπου 6-8ΜB/sec ταχύτητα αντιγραφής).
Από αυτά:
Τα α-γ βγήκα όπως τα περίμενα. Τα δ-ε όμως όχι:
δ. Το airlive κατεβάζει μεν μόνο του αλλά με επιδόσεις μακράν χειρότερες από το αρχαίο desktop PC μου: στα torrents, ακόμα κι όταν οι πηγές είναι πολλες και με το αρχαίο PC κατέβαζα με 500 και 600k, αυτό δεν πιάνει πάνω από 50kb/sec κι αυτά με το ζόρι... (η ονομαστική δε ανώτερη ταχύτητα κατεβάσματος torrent είναι στα 500k). Και δεν κατεβάζει όσα αρχεία θες, αλλά μόνο μέχρι 10.
ε. Παίζει μεν απρόσκοπτα τις xvid/mkv ταινίες, αλλά στην αντιγραφή αρχείων (από και πρός αυτό) δεν πιάνει ταχύτητα ούτε 1ΜΒ/sec (δηλ. περίπου 7-8mbps), με αποτέλεσμα, όπως έγραψα, να θέλει 3-4 μέρες ανοιχτό για να αντιγράψεις 200GB αρχεία.

Το έβαλα και στο switch αλλά και σε δωμάτιο με πρίζα δικτύου και είχε την ίδια αργή ταχύτητα, τη στιγμή που το παλιό μου PC με πολύ χειρότερη κάρτα δικτύου στις ίδιες θέσεις πήγαινε σφαίρα. Θα δοκιμάσω και static IP, αν και δε νομίζω να λυθεί το πρόβλημα. Επομένως η μόνη χρησιμότητά του είναι να του βάλεις μεγάλα torrents (μεγέθους δηλ. πάνω από 3-4 GB), που ούτως ή άλλως θα κάνουν μέρες να κατέβουν και να το αφήσεις να τα κατεβάζει μόνο του με κλειστό τον υπολογιστή σου.

Δυστυχώς όλους αυτούς τους περιορισμούς δεν τους έγραφε στα reviews. Λάβετε υπόψη και ότι το default format του δίσκου γίνεται σε ext2 κι έτσι, αν τον βγάλετε από το airlive δεν τον βλέπουν τα windows. Για μένα δεν είναι πρόβλημα, γιατί χρησιμοποιώ συνήθως linux, για άλλους όμως μπορεί να είναι. Μπορείς βέβαια να κάνεις format σε ntfs, αλλά θα υποστηρίζεται μόνο read λειτουργία και όχι write, ενώ σε fat32 υποστηρίζονται μεν και οι δύο λειτουργίες αλλά με το γνωστό πρόβλημα του περιορισμού στο μέγεθος του αρχείου (έως 2 GB, οπότε κάποια torrents δεν θα μπορούν αν αποθηκευτούν...)

Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία με μεγαλύτερη ταχύτητα στο airlive, ας μας γράψει να δούμε πώς το κατάφερε.

........Auto merged post: gruslo πρόσθεσε 111 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ούτε με static IP διορθώθηκαν φυσικά τα πράγματα. Στο δε http download τα πράγματα είναι οικτρά: το έβαλα να κατεβάζει την 8.10 beta έκδοση του ubuntu και μου γράφει συνέχεια waiting for retrying... Είπα μήπως ήταν ελάττωμα του server, αλλά μόλις το έβαλα να το κατεβάζει ο Firefox άρχισε το κατέβασμα αμέσως και μάλιστα με ταχύτητα 1ΜΒ/sec, δηλαδή πιο καλή ακόμα κι από την τοπική ταχύτητα μεταφοράς του airlive!!!

Οπότε μάπα το καρπούζι τελικά...

apavlidis2
20-10-08, 01:10
Για τα α με γ αφού σε καλύπτει δεν θα γράψω τίποτα. Ακόμα για το δ. δεν έχω εικόνα αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου torrent. Για το ε. οπότε:

Ταινίες xvid: μπορείς να παίξεις μέχρι 2 διαφορετικές ταινίες σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές χωρίς προβλήματα (συνεχή forward/rewind και μεγάλες χρονικές αλλαγές) μέσω Media Player Classic.

Για την ταχύτητα μεταφοράς: Εγώ χρησιμοποιώ το FileZilla για να μεταφέρω αρχεία από/προς την συσκευή και φτάνω σε ταχύτητες 1,5 MBps αλλά δύο αρχεία ταυτόχρονα = 3MBps όταν το airlive και το laptop συνδέετε στο router μου μέσω wifi και περίπου 2 (δηλαδή σύνολο 4 MBps) όταν airlive και laptop συνδέονται ενσύρματα στο router. Βέβαια δεν είμαι ευχαριστημένος από τις ταχύτητες αυτές αλλά είναι μεγαλύτερες από το 1mbps... (δηλαδή έχω τετραπλάσια ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων...)

Για δοκίμασε με το filezilla ή κάποιο άλλο ftp πρόγραμμα... Είναι κρίμα να έδωσες τόσα λεφτά και να μην σε καλύπτει σε βασικές σου ανάγκες...

gruslo
20-10-08, 05:27
Θα δοκιμάσω μεσω ftp, αλλά τη στιγμή που με το παλιό μου PC ως δικτυακό κατεβαστήρι οι ταχύτητες κυμαίνονταν από... 6ΜΒ/sec η κατώτερη έως και πάνω από 8 η ανώτερη, καταλαβαίνεις πόσο χάλια μου φαίνονται αυτές. Κι εγώ όταν μεταφέρω 2 αρχεία κάνει πάλι την ίδια ταχύτητα, δηλ. κοντά στο 1ΜΒ/sec το καθένα (σήμερα μου πήγε για δευτερόλεπτα και λίγο παραπάνω!). Αλλά αυτό δε μου χρησιμεύει σε τίποτα: εγώ θέλω ένα φάκελο με ταινίες 100-200GB να τον μεταφέρω. Γι' αυτό κάνει κάτι μέρες! Ή και απλούστερα: σήμερα ήμουν βιαστικός και ήθελα να τραβήξω ένα αρχείο 400ΜΒ και να φύγω. Ενώ από το παλιό PC έκανα θυμάμαι 2-3 λεπτά, το airlive μου έβγαλε χρόνο αναμονής γύρω στο 20λεπτο...

Πάντως είναι τελείως παράλογο να παίρνεις καινούργιο μηχάνημα, που καυχιέται μάλιστα ότι υποστηρίζει ταχύτητα μέχρι 125kbps θεωρητικά και να μην πιάνει ούτε 5kbps πραγματική και να είναι κάτι στάδια κάτω από το αρχαίο σου PC με κάρτα δικτύου 5ετίας... Θα τους γράψω παράπονα.

........Auto merged post: gruslo πρόσθεσε 56 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δοκίμασα αντιγραφή από linux mint (δηλ. ubuntu στην ουσία) με το gnome commander. Εκτός του ότι μου φάνηκε λίγο πιο γρήγορη, είχε κι αυτό λειτουργία silent αντικατάστασης αρχείου, κάτι σαν "αντικατάσταση όλων" δηλαδή με συνεχείς προσπάθειες μέχρι να πετύχει, χωρίς να σε πρήζει κάθε φορά!

apavlidis2
20-10-08, 09:52
Πάντως είναι τελείως παράλογο να παίρνεις καινούργιο μηχάνημα, που καυχιέται μάλιστα ότι υποστηρίζει ταχύτητα μέχρι 125kbps θεωρητικά και να μην πιάνει ούτε 5kbps πραγματική και να είναι κάτι στάδια κάτω από το αρχαίο σου PC με κάρτα δικτύου 5ετίας... Θα τους γράψω παράπονα.

Όταν σε απαντήσουν θα ήθελα πολύ να ποστάρεις εδώ το email γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα σου πούνε.


Δοκίμασα αντιγραφή από linux mint (δηλ. ubuntu στην ουσία) με το gnome commander. Εκτός του ότι μου φάνηκε λίγο πιο γρήγορη, είχε κι αυτό λειτουργία silent αντικατάστασης αρχείου, κάτι σαν "αντικατάσταση όλων" δηλαδή με συνεχείς προσπάθειες μέχρι να πετύχει, χωρίς να σε πρήζει κάθε φορά!

Κάτι είναι και αυτό...

gruslo
20-10-08, 22:47
Τελικά η κατάσταση στα torrents είναι πολυ χειρότερη απ' ότι έμοιαζε αρχικά: του έβαλα ένα με πολλούς seeders και για αρκετή ώρα έγραφε "0 peers" και δεν άρχιζε να κατεβάζει με τίποτα. Λέω "Για να το βάλω στο φορητό μου στο utorrent να δω τι γίνεται" και μου έπιασε με τη μία ταχύτητα 110kb χαλαρά: Άρα ούτε για κατέβασμα δεν κάνει!

Το μόνο που μπορώ να πω ότι κάνει καλά τελευταία είναι ότι λειτουργεί συνεχώς (αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί πλεονέκτημα...) : όταν έβαζα torrents να αποθηκευτούν σε usb δίσκο πολλές φορές είχα πρόβλημα μετά από κάποιες ώρες κατέβασμα, δεν έβλεπε το δίσκο και τέτοια. Αυτός εδώ, ίσως επειδή είναι δικτυακός, είναι σταθερός και τον έχω πλέον ως ένα κεντρικό σημείο αποθήκευσης όλων των αρχείων που κατεβάζω. Τον έχω ονομάσει δίσκο Ζ και τον βλέπουν όλοι οι υπολογιστές πάντα και από window$ και από linux.

Ασύρματο φυσικά δεν χρησιμοποιώ πρώτον γιατί δε με βολεύει (το έχω σε μια ντουλάπα κλεισμένο σε απομακρυσμένο μέρος, μαζί με το router, switch, καλώδια και τέτοια) και δεύτερον γιατί φαντάζομαι οι ταχύτητες θα είναι ακόμα πιο οικτρές...

Είμαι περίεργος ρε φίλε, εσένα σε τι σε βόλεψε αυτό το μηχάνημα;

==>Μόλις διάβασα στο FAQ τους ότι αν το βάλεις σε static IP έχει πρόβλημα με τα torrents. Αλλά δεν κάνει ούτε το Auto, που είναι η προεπιλογή και προτείνουν για torrents να το βάλεις σε Client mode. Το εκανα και βελτιώθηκε ελαφρώς η κατάσταση με τα torrents, από την άποψη ότι άρχισε να κατεβάζει. Μην περιμένετε ταχύτητα βέβαια: αυτή τη στιγμή έχω το ίδιο torrent σε airlive και utorrent έτσι για δοκιμή και τα αποθηκεύω σε χωριστούς φακέλους. Ταχύτητα: utorrent=>110kb/sec, Airlive=>0.80kb/sec!!!
Κάτι που πρόσεξα εκ των υστέρων: όταν κάνεις κάποια αλλαγή με το wizard, οι ταχύτητες στα torrents ξαναγυρνούν στις προκαθορισμένες τιμές τους, δηλ. 30kb/sec download limit!! Έτσι, πρέπει να ξαναμπείς και να τις αλλάξεις, επιλέγοντας εκ νέου τις μέγιστες τιμές (500kb/sec στο download, άλλο αν δεν το φτάνει ούτε κατά διάνοια...)

==>Τελικά το client mode φαίνεται να αποδίδει, καθώς η ταχύτητα αντιγραφής αρχεών "εκτοξεύθηκε" στα 2-2.5 ΜΒ/sec!
Οπότε πρόχειρα καταλήγουμε ότι πάει κάπως πιο καλά το μηχάνημα με client mode, τελευταίο firmware και ρύθμιση του bittorent client στη μέγιστη ταχύτητα.

gruslo
21-10-08, 03:53
Τα πράγματα αποκαταστάθηκαν: τώρα το Airlive "πετάει" με ταχύτητα 4-4.5ΜΒ/sec!! Μάλλον έγινε από τη στιγμή που του απομάκρυνα όλα τα torrents, που ούτως ή άλλως τα κατέβαζε με χάλια ταχύτητα.
Επίσης παρατήρησα το εξής: αν κατεβάζεις ένα torrent με τον υπολογιστή σου και το αποθηκεύεις σε φάκελο του Airlive, κλείσεις τον client και μετά τον ξανανοίξεις, μέχρι να κάνει επαλήθευση δεδομένων (δηλ. να ξαναδιαβάσει το αρχείο μέχρι το σημείο που κατέβηκε, για να το συνεχίσει) αργεί χαρακτηριστικά. Επομένως η λύση είναι να κατεβάζεις torrents στο σκληρό σου, ώστε αν κλείσει ο client μετά να μην αργεί να ξαναρχίσει, κι όταν τελειώσει το κατέβασμα στέλνεις ό,τι κατέβασες στο Airlive και το μοιράζεις απο κει. Ε, στο μοίρασμα ας αργεί λίγο να ξεκινήσει ωσότου το διαβάσει, δε χάθηκε ο κόσμος, το θέμα είναι στο κατέβασμα να μην αργεί. Με την πρόσθετη προϋπόθεση βέβαια να μην απασχολείς τo Airlive με torrents, όπως είπαμε.
Τελικά αυτό το μηχάνημα κάθε άλλο παρά κατεβαστήρι είναι...

gruslo
22-10-08, 02:06
Τελικά το 4-4,5 ΜΒ/sec δεν είναι σταθερό: άλλοτε πάει στα 3 κι άλλοτε ακόμα και στα 2. Όχι πάντως 500 και 600kb που είχα στην αρχή.
Σας παραθέτω την ως τώρα αλληλογραφία μου με την Airlive. Μιλάμε για υποστήριξη κάτω από το μηδέν... Δείτε τι κατεβατό τους έγραψα και πόσο λακωνικά μου απαντήσανε οι άχρηστοι!!

> > Hi. I live in Greece and I recently bougth airlive WMU 6500FS and I am
> > very
> > disappointed:
> >
> > 1. I connected it to a LAN port of my switch. The product supports until
> > 125mbps network speed but in fact it's very very sloooooooooow: when I
> > make
> > a file copy from my pc to airlive or from airlive to my pc, the copy speed
> > is about 1MB/sec!! So, if I have to copy several GBs I have to wait
> > some...
> > days!! This is not serious: my ancient PC with a very old network card (5
> > years) had a copy speed of about 8MB/sec from the same LAN port that I
> > connect now Airlive.
> >
> > 2. The Bittorent download is awfull: I read your FAQ and I set airlive to
> > client mode (from Audo or static IP, which was at the beginning) but
> > download speed is almost... zero!! I updated to the last firmware
> > (R4.00b4),
> > which gives higher bittorent download speeds, but no progress.
> > The http download also does not work: I tried to download the latest
> > ubuntu
> > version and it did not even start downloading.when I tried on my laptop,
> > the
> > download speed was over 1MB/sec!
> >
> > So:
> > 1. Is there any way to have a normal local network speed? (my switch
> > supports 100mbps). I don't have extreme expectations, I would be pleased
> > with a speed of 50-60mbps (6-8 MB/sec download speed), the same speeed I
> > had
> > with my old PC...
> >
> > 2. Is there any way to have a normal internet bittorent download speed? I
> > tested the same torrent on Airlive and on my vista laptop using utorrent
> > (saved on differrent folders). Results:
> > utorrent download speed: 110kb/sec (connected to 14 peers)
> > Airlive download speed: 0.80kb/sec!!! (connected to 2 peers)
> > Is there a peer connection problem???
> >
> > I think you understand that when you buy a new product to replace your old
> > desktop pc, you expect at least to have the same network/download speeds,
> > if
> > not better...
> >
> > gruslo

> Dear Sir or Madam,
>
> The LAN interface of WMU6500FS is use FastEthernet , it is support 100M.
>
> We are sorry to inform you that the BT download speed of NAS is originally
> slower than PC.
>
>
> Best regards
>
> AirLive Support Team

Sorry but do you consider that this is an answer to my mail???

1. I know that 100mbps is the OFFICIAL support speed. I would like to
know how is this possible: 100mbit=about 12MB/sec download speed. But
the top speed when file copying from or to Airlive is about 4MB/sec at
the best case (usually 2-2.5MB and when airlive does a torrent work,
file copying speed is 500-600k...) THIS SPEED IS NOT 100mbit, as you
understand!
Do it yourself: connect airlive to your router and tell me your download
speed during copying files. I also know other greek users of your
product with the same complaints.

2. When you advertise your product you never said that "BT download is
90% slower that PC" and that most times BT download is not possible at
all: most torrent archives do NEVER start downloading...

It's a complete useless machine, about 3-4 times slower than a 5 years
PC!!!

Sorry for my complaints, but you have to think how would YOU feel if you
gave money for a network product of 2007-8 and this is much slower than
you old pc, with a network card of 2002...
Χαίρετε...

gruslo
01-11-08, 15:36
Τελικό συμπέρασμα μετά από 2 εβδομάδες χρήση: Μην το πάρετε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Οι ταχύτητες είναι εξωφρενικά χαμηλές. Στα torrents δε έχει και άλλα προβλήματα: τα torrents που μπορεί να δεχθεί είναι μετρημένα στα δάχτυλα, στα καλά καθούμενα σταματάει να τα κατεβάζει, ακόμα κι αν υπάρχουν πηγές, ενώ ακόμα κι αν το χρησιμοποιήσετε μόνο για αποθήκευση και κατεβάζετε από το PC, και πάλι είναι τρομερά ελαττωματικό: αν κάνετε το "λάθος" ( ; ) και κλείσετε το PC και το ξανανοίξετε μετά, για να κάνει check το torrent του ποσοστού που έχει κατεβάσει και να το συνεχίσει, ενώ αν είναι τοπικά αποθηκευμένο θα κάνει λίγα δευτερόλεπτα άντε 1 λεπτό με utorrent για τον έλεγχο και μετά θ' αρχίσει το κατέβασμα, αυτό το άθλιο μηχάνημα μπορεί να σας κάνει έως και... 2 ωρες και βάλε για 1 torrent!!! Οπότε καταλαβαίνετε ότι εγώ που είχα βάλει να τρέχουν ταυτόχρονα γύρω στα 50 torrents θέλει περίπου 2 μέρες για να ΑΡΧΙΣΕΙ να κατεβάζει όλα τα αρχεία!!!

Αφού λοιπόν δεν γίνεται με κλειστό τον υπολογιστή, χίλιες φορές ν' αγοράσετε ένα απλό usb frame, να βάλετε μέσα το σκληρό σας και να κατεβάζετε και να μεταφέρετε αρχεία με ανθρώπινες ταχύτητες. Το μηχάνημα αυτό απλώς δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ σωστό από αυτά που διαφημίζει. Κρίμα τα 120 ευρώ...

gruslo
01-11-08, 19:53
Ας του δώσουμε λίγο παράταση ζωής: μόλις ανακάλυψα το site http://mgb111.pradnik.net που έχει firmware χρηστών για το Airlive 6500. Μεταξύ άλλων, κάνει και μια σημαντική αλλαγή: αλλάζει τη δήλωση του torrent client από τη default σε azureus, που είναι φυσικά πιο συμβατό με τους torrent trackers. Δε γράφει βέβαια τίποτα για το θέμα της ταχύτητας. 'Ο,τι και να΄ναι πάντως, θα είναι καλύτερο από της μάνας του, οπότε αξίζει τη δοκιμή. Για να δούμε τι θα δούμε...

apavlidis2
01-11-08, 21:41
Ας του δώσουμε λίγο παράταση ζωής: μόλις ανακάλυψα το site http://mgb111.pradnik.net που έχει firmware χρηστών για το Airlive 6500. Μεταξύ άλλων, κάνει και μια σημαντική αλλαγή: αλλάζει τη δήλωση του torrent client από τη default σε azureus, που είναι φυσικά πιο συμβατό με τους torrent trackers. Δε γράφει βέβαια τίποτα για το θέμα της ταχύτητας. 'Ο,τι και να΄ναι πάντως, θα είναι καλύτερο από της μάνας του, οπότε αξίζει τη δοκιμή. Για να δούμε τι θα δούμε...

Αν δεις αλλαγές προς το καλύτερο φίλε μου πες μου άμα είναι να το βάλω και εγώ. Θα χαιρόμουν πολύ εάν αυξανόταν η ταχύτητα μεταφοράς από/προς το δίσκο. Θα περιμένω τα σχόλιά σου!

gruslo
02-11-08, 20:47
Λοιπόν, στην αρχή δεν παρατήρησα διαφορά. Μάλιστα, όταν πάταγα στο Status για να δω την κατάσταση με τα torrents, για κάποιο λόγο πάγωνε το web interface. Το Airlive όμως το έβλεπαν τα Windows/Linux. Για να το ξανασετάρω όμως και να ξαναεμφανιστεί το web interface έπρεπε να πατήσω τα εξωτερικά κουμπιά του Reset.

Μετά όμως έκανα το εξής: από Client mode το ξαναάλλαξα σε Static IP και (κυρίως) έκανα Clean όλα τα torrents που μοίραζαν ή κατέβαζαν (ούτως ή άλλως όλα είχαν παγώσει, αφού ο torrent client είναι άχρηστος, όπως είπαμε). Επίσης κατέβασα κι ένα utility στα windows, το TeraCopy, το οποίο αντιγράφει με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα και αντικαθιστά το copy function του explorer στο drag and drop και -το πιο βασικό- δείχνει την ταχύτητα μεταφοράς (χρήσιμο στα windows XP, γιατί στα Vista ή στο Ubuntu η ταχύτητα φαίνεται).

Με το νέο firmware λοιπόν, το TeraCopy έπιασε την ιλιγκιώδη ταχύτητα των... 4,5ΜΒ/sec!!! Σε όλα τα file transfers που έκανα η ταχύτητα κυμάνθηκε από 3,4 έως 4,5MB/sec! Αλλά διαπίστωσα ότι δεν ήταν θέμα TeraCopy, γιατί και χωρίς αυτό ήταν αισθητά βελτιωμένα τα πράγματα, ενώ και στο Linux μου έδειξε την ίδια ταχύτητα, χωρίς τη χρήση κάποιου πρόσθετου utility.

Άρα ως τώρα φαίνεται ότι:
α) με χρήση διαφορετικού firmware (C009 basic από http://mgb111.pradnik.net/) και
β) χωρίς κανένα αρχείο στον client του Airlive (torrent/http/ftp)
η ταχύτητα είναι κάπως αξιοπρεπής.

Αν λοιπόν ο χρήστης έχει χαμηλή ταχύτητα ακόμα κι αν δεν κατεβάζει κανένα αρχείο torrent/http/ftp από το Airlive, συνιστώ το νέο firmware. Δεν έχει οπτικές αλλαγές στο web περιβάλλον. Η μόνη επιφύλαξη είναι αυτό το crashάρισμα όταν πατάς το status, εφόσον κατεβάζεις torrents, που όμως, όπως είπαμε, δεν έχει κανένα νόημα να το κάνεις (απορώ γιατί το ονόμασαν downloader, μόνο αυτό δεν είναι...)

gruslo
25-11-08, 19:52
Νεώτερα νέα, μάλλον απογοητευτικά: η ταχύτητα των 4-4.5 ΜΒ/sec είναι εξαίρεση. Τις περισσότερες φορές η ταχύτητα κυμαίνεται στα 1,8-2,5 ΜΒ/sec. Κι αυτές τις ταχύτητες τις πιάνει σε περιβάλλον linux. Σε windows οι ταχύτητες είναι τις περισσότερες φορές κάτω από 1 ΜΒ/sec!!

Αρχεία torrent μόνο αν είσαι ΠΟΛΥ τυχερός δέχεται και τα κατεβάζει χωρίς πρόβλημα (εμένα καμία φορά δεν έχει ολοκληρώσει αρχείο από τις λίγες που το δεχτηκε...), ενώ ακόμα κι αν αποθηκεύεις torrents από τον υπολογιστή σ' αυτό, έχει μεγάλο πρόβλημα: λόγω της πολύ χαμηλής ταχύτητας επικοινωνίας με τον υπολογιστή, αν τολμήσεις και σβήσεις το μηχάνημα και το ξανανοίξεις ή αν κλείσεις τον torrent client και τον ξανανοίξεις, αργεί χαρακτηριστικά να ξαναδιαβάσει το ποσοστό που έχεις κατεβάσει: ειδικά αν το torrent είναι μεγάλο (μιλάμε για κάποια γίγα τέλος πάντων), μπορεί να κάνει και κανα δίωρο μόνο μέχρι να το "ξαναδιαβάσει" και να ξαναρχίσει το κατέβασμα!

Οπότε η μόνη χρησιμότητα που απέμεινε είναι να το έχεις σαν αρχειοθήκη: ό,τι παλιά ταινία ή προγράμματα κατεβάζεις να τα βάζεις εκεί μέσα. Αλλά... ακόμα κι εκεί έχει πρόβλημα: του έχω γεμίσει ως τώρα 700GB από τα 1000, δηλ. έχει 300GB κενά, και πάω να του φορτώσω νέα αρχεία (μεγέθους μερικών ΜΒ μόνο) και μου λέει ότι δεν έχει πλέον χώρο στο δίσκο!!! Ενώ στις ιδιότητές του δείχνει 300GB κενό χώρο!! Πραγματικά απίστευτο...

Οπότε: απλά μην το πάρετε!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.