PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz!Box και Codecs!



bak
21-04-08, 09:01
Ξέρει κανείς τι codec χρησιμοποιεί το fritz! Στις παρακάτω επιλογές του?

Select here how to use the bandwidth of the DSL connection for telephone calls.
α.Automatic selection of voice coding (recommended)
FRITZ!Box adjusts the voice coding automatically according to the speed of your DSL connection.
β. Always use voice coding in fixed-line network quality
FRITZ!Box always uses lossless voice coding as in the fixed-line network
γ. Always use voice coding with compression
FRITZ!Box uses voice coding with compression to reduce the data volume for Internet calls

Παρατηρώ πάντως ότι στην επιλογή β καταναλώνει το μισο bandwith από ότι στην επιλογή Α!

Eυχαριστώ

ZORO
21-04-08, 11:58
Αυτό είναι λογικό αφού στην περίπτωση β δεν χρησιμοποιεί συμπίεση, σε καμιά περίπτωση.

bak
21-04-08, 13:10
Μα οταν δεν χρησιμοποιει συμπίεση καταναλώνει λιγότερο bandwith??Eγώ νομιζα οτι όταν κανει συμπίεση σε codec ΤΟΤΕ χρησιμοποιείται λιγοτερο bandwith...

ZORO
22-04-08, 02:33
Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι έλεγες ότι στην α περίπτωση καταναλώνει λιγότερο bandwith. Τώρα διάβασα το πρώτο σου μήνυμα καλύτερα. Εάν ισχύει αυτό που λες είναι όντως περίεργο.

bak
22-04-08, 09:49
Βασικα εχω στο fritz! i-call kai voipdiscount...

Στην Β επιλογη το voipdiscount χρησιμοποιεί 80kbps ενω το i-call 30kbps (περίπου)

Στην Α επιλογή το ι-call χρησιμοποεί παλι το ιδιο bandwith ενώ το voipdiscount αν θυμάμαι καλα (θα το ξαναδώ όμως) ποιο λίγο..

Οπότε αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι δεν χρησιμοποιεί το i call (ακόμα και στην Β ΕΠΙΛΟΓΗ!) τον best codec G711u αλλα κάποιον αλλο (G729 ΙΣΩς??) οπότε γι αυτό έχει και χαμηλό bandwith..


QUESTION : πως βλέπω ΕΣΤΩ και μεσα απο το τελνετ κατα την διάρκεια της συνομιλίας ποιος codec είναι ενεργός κατα την συνομιλία εκείνη την ώρα ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

MichalisS
23-04-08, 14:23
Το 7170 που έχω με "fixed-line" ποιότητα και i-call χρησιμοποιεί iLBC. Το ποιος codec χρησιμοποιείται για κάποια κλήση το βλέπεις και μέσω του web interface, στην επιλογή Internet Telephony --> τελευταία καρτέλα.

bak
23-04-08, 16:06
έχεις καλή ποιοτητα με αυτον ? Γιατι δεν μου φαινεται τοσο καλος οσο ο G711:whistle:

GIPS iLBC (internet Low-Bitrate Codec) is a speech codec developed to support and enable robust IP communications. Designed for narrowband speech, iLBC supports a sampling rate of 8 kHz. The iLBC codec supports two basic frame lengths, giving a bit-rate of 13.3 kbps with an encoding frame length of 30 ms and 15.2 kbps with an encoding frame length of 20 ms.

Since its inception, iLBC has been rapidly adopted throughout the IP communications industry. In April 2004, the codec was specified as a mandatory codec in the released CableLabs PacketCable 1.1 Audio/Video Codec Specification for multimedia terminal adapters (MTAs) and media gateways.

:hmm:

Εγω εχω ποιο παλιο μοντελο που δεν εχει 3η καρτελα στο internet telephony..(αλλα καταλαβα ποιο λες γιατι μολις εχτες παρελαβα 7140 και το κοιταξα λιγο τα μενου κτλ )

MichalisS
23-04-08, 16:55
iLBC 30 χρησιμοποιεί και γενικά έχει τέτοια ποιότητα, που με ένα σύγχρονο isdn ασύρματο τηλέφωνο (π.χ. Siemens C450 ή SL37) δε γίνεται φανερά αντιληπτό από τον ήχο αν έχει δρομολογηθεί η κλήση μέσω isdn ΟΤΕ ή i-call - τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά και των συνομιλητών μου.
Για σύγκριση μεταξύ codecs δες και εδώ (http://www.vocal.com/psqm_data.html). Προφανώς ο G711 είναι καλύτερος γιατί είναι ότι πιο κοντά σε μία απλή τηλεφωνική γραμμή (64Κ bitrate), αλλά φαντάζομαι πως το μεγαλύτερο bitrate θα προκαλεί και περισσότερες απώλειες πακέτων σε φορτωμένα δίκτυα. Γι' αυτό και γενικά δεν προτιμάται, ίσως και από τις ίδιες τις εταιρίες voip (μεγαλύτερη κατανάλωση εύρους ζώνης, φορτίο σε servers κτλ). To fritzbox μου όπως βλέπω απ' τα αρχεία επιλέγει 711u μόνο για κλήσεις που τις χαρακτηρίζει ως κλήσεις fax, άσχετα αν η altec μπορεί ή όχι να περάσει fax από το δίκτυό της.
Επίσης αν δεν το έχεις ήδη δει μπορείς να αλλάξεις τις προτεραιότητες των codecs με βάση αυτά που γράφονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42365).

bak
23-04-08, 18:28
Μολις σεταρα το 7140 Λοιπον me best quality se fixed line :

i-call : OTI και ρυθμιση να εβαζα (επαιξα με ρυθμισεις επιπεδων κτλ κτλ ) G729a
(τον ιδιο κωδικα χρησιμοποίησε και στις αλλες 2 επιλογες του ΦΡΙΤΖ )

Voipdiscount : Mε best quality επιλογη : G711 u !

@ ADSLgr.com All rights reserved.