PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Level 2 Support



lx911
21-04-08, 11:06
Απο εγκυρη πηγη προσφατα ενημερωθηκα για την τεχνικη υποστηριξη του Δευτερου επιπέδου τεχνικης υποστιριξης ADSL της Tellas. (Level 2)
Πιστευω πως μετα απο αυτες τις πληροφοριες που θα σας δωσω θα σας λυθουν πολλες αποριες για ποιον λογο γινονται ολες αυτες οι καθυστερησεις στην επιλυση βλαβων και γιατι το κεντρο τους ειναι ενα μπαχαλο!
Για να καταλαβουν οσοι δεν εχουν μεγαλη εμπειρια ολοι οι παροχοι εχουν καποιο Level 2 οπου εχει καποια διαχειριστικα ωστε να μπορει να μπαινει στα dslam's κανει αλλαγες ανεβοκατευαζει πορτες κπλ κπλ... Οταν και απο εκει δεν μπορει να γινει κατι η βλαβη την περνανε στον ΟΤΕ ωστε να γινει ελεγχος της γραμμης και ουτε καθε εξης. Αυτο το Level δεν ερχετε σε επαφη με τον συνδρομητη. Ολοι εμεις μιλαμε με το Level 1 της Tellas οπου απλα μεταφερει στο Level 2 το προβλημα μας για να το δουνε.
Η Tellas δεν εχει δικο της Level 2 η εταιρια οπου συνεργαζεται ωστε να περναει της βλαβες και να γινεται η διαχειρηση των dslam's ειναι η Telepassport ή Lannet για τους νεους στον χώρο.
Μια εταιρια οπου πολλοι θα την θυμοσαστε απο το παρελθον ή θα την εχετε ακουστα.
Αυτα ειναι ενα μικρο μερος για το ποια ειναι η Tellas. :down:
Ο πρωην υπαλληλος της Tellas που μιλησα μου εδωσε και αλλες πληροφοριες για το πως ακριβως δουλευει το κεντρο και πως αντιμετωπιζουν οι υπαλληλοι εκνευρισμενους πελατες.
Εαν διαβασετε αυτα που εχω να σας πω στην συνεχεια θα χασετε πασα ιδεα...
Αυτα μεχρι στιγμης για να μην γινομαι κουραστικος. :whistle:

lamargosx
21-04-08, 11:29
Δηλαδή αν έχω πρόβλημα με τη γραμμή μου να παίρνω κατευθείαν τις βλάβες της Lannet.Να μην μπλέκω με την Tellas. Μπορεί να με βοηθήσουν γρηγορότερα.....:rofl:

ermis333
21-04-08, 11:50
Καμία σχέση, μάλλον θα μπερδεύτηκε αυτός που στο είπε με την teleperformance στην οποία ανήκει το τηλεφωνικό κέντρο υποστήριξης της tellas.

Για τεχνική υποστήριξη στα θέματα του Zisto υπάρχει συμφωνία με την Μαράκ http://www.marac.gr/5_news/7012008_Texnikh_yposthrijh_thw_MARAC_sto_diktyo_thw_TELLAS.pdf :)

v_zalmas
21-04-08, 12:38
άκου telepassport
χάχα
άντε αμα μου κάνουν καμια οριζόντια μετακίνηση στην "τελλας",θα δει άσπρη μέρα το cs της :P

pan82
21-04-08, 13:39
Καμία σχέση, μάλλον θα μπερδεύτηκε αυτός που στο είπε με την teleperformance στην οποία ανήκει το τηλεφωνικό κέντρο υποστήριξης της tellas.

Για τεχνική υποστήριξη στα θέματα του Zisto υπάρχει συμφωνία με την Μαράκ http://www.marac.gr/5_news/7012008_Texnikh_yposthrijh_thw_MARAC_sto_diktyo_thw_TELLAS.pdf :)

Ο καθένας γράφει ότι άκουσε, ότι του είπαν και ότι υπέθεσε εδώ μέσα. Φυσικά και το σωστό είναι αυτό που λέει ο Ερμής, όπως έχω αναφέρει και αλλού η Μαρακ είναι η εταιρεία που υποστηρίζει τη τελλάς τεχνικά και ναι μεν αυτό δεν είναι και τόσο καλό να έχεις εξωτερικό συνεργάτη για τεχνική υποστήριξη βέβαια. Εμείς όπως και σε όλες τις εταιρείες μιλάμε με το first level support που το χει όντως η Τeleperformance (όπως γίνεται επίσης έχει και την οτενετ, την On, τη vivodi και σύντομα θα αναλάβει μάλλον και το connx). Το πρώτο επίπεδο απλά καταγράφει τη βλάβη και συστημικά πάει στο second level που την ελέγχει τεχνικά γι΄αυτό πρέπει να καταλαβαίνουμε ότι όσο και να φωνάζουμε και να βρίζουμε δε θα εξυπηρετηθουμε καλύτερα γιατί τα παιδιά στο πρώτο επίπεδο δεν είναι τεχνικοί και δε πρόκειται να κάνουν τίποτα, δεν επικοινωνούν καν με τους τεχνικούς για να πούμε ότι μπορούν να πιέσουν.

Πάντως η απορία μου είναι μόνο η τελλας έχει δώσει και το δεύτερο επίπεδο τεχνικών σε εξωτερικό συνεργάτη;; Η οτενετ εχει δικό της τμήμα και η forthnet δεν έχει δικούς της τεχνικούς;; Βλακεία αυτό που κάνει η τελλάς νομιζω

ermis333
21-04-08, 14:22
Ο καθένας γράφει ότι άκουσε, ότι του είπαν και ότι υπέθεσε εδώ μέσα. Φυσικά και το σωστό είναι αυτό που λέει ο Ερμής, όπως έχω αναφέρει και αλλού η Μαρακ είναι η εταιρεία που υποστηρίζει τη τελλάς τεχνικά και ναι μεν αυτό δεν είναι και τόσο καλό να έχεις εξωτερικό συνεργάτη για τεχνική υποστήριξη βέβαια. Εμείς όπως και σε όλες τις εταιρείες μιλάμε με το first level support που το χει όντως η Τeleperformance (όπως γίνεται επίσης έχει και την οτενετ, την On, τη vivodi και σύντομα θα αναλάβει μάλλον και το connx). Το πρώτο επίπεδο απλά καταγράφει τη βλάβη και συστημικά πάει στο second level που την ελέγχει τεχνικά γι΄αυτό πρέπει να καταλαβαίνουμε ότι όσο και να φωνάζουμε και να βρίζουμε δε θα εξυπηρετηθουμε καλύτερα γιατί τα παιδιά στο πρώτο επίπεδο δεν είναι τεχνικοί και δε πρόκειται να κάνουν τίποτα, δεν επικοινωνούν καν με τους τεχνικούς για να πούμε ότι μπορούν να πιέσουν.

Πάντως η απορία μου είναι μόνο η τελλας έχει δώσει και το δεύτερο επίπεδο τεχνικών σε εξωτερικό συνεργάτη;; Η οτενετ εχει δικό της τμήμα και η forthnet δεν έχει δικούς της τεχνικούς;; Βλακεία αυτό που κάνει η τελλάς νομιζω

Το outsourcing ήταν η Ιταλική πινελιά......και καλά αν έχεις ήδη "έμπειρη" εταιρία να σε υποστηρίζει είναι καλύτερο από το να χτίσεις σιγά σιγά το δικό σου support.

Βέβαια έχει και τεχνικούς καθαρά δικούς της, δεν είναι όλοι μα όλοι εξωτερικοί συνεργάτες .....αυτό έλειπε.

lx911
21-04-08, 21:35
Οι "εμπειροι" συνεργατες οπως αναφερει και ο Ερμης οταν βρισκουν τα σκουρα κανουν την εξης απιστευτη παντεντα. Υπαρχει στην κονσολα του οπως κανει mute το μικροφωνο του ωστε να μην ακουμε εμεις τον τεχνικο. Πατοντας επανελημενα αυτο το κουμπι μιλαει στο πελατη και στην συνεχεια του αναφερει οτι δεν τον ακουει καλα και αμεσως μετα τον γειωνει. Πεμενιμουμε που περιμενουμε καθε φορα μιση ωρα στην αναμονη παιζει και να μας το κλεισουν. Και δεν ειναι μονο αυτα Εχω χασει πασα ιδεα για την εταιρια αυτη. Μαλλον θα αποχωρησω.

ermis333
21-04-08, 22:27
Οι "εμπειροι" συνεργατες οπως αναφερει και ο Ερμης οταν βρισκουν τα σκουρα κανουν την εξης απιστευτη παντεντα. Υπαρχει στην κονσολα του οπως κανει mute το μικροφωνο του ωστε να μην ακουμε εμεις τον τεχνικο. Πατοντας επανελημενα αυτο το κουμπι μιλαει στο πελατη και στην συνεχεια του αναφερει οτι δεν τον ακουει καλα και αμεσως μετα τον γειωνει. Πεμενιμουμε που περιμενουμε καθε φορα μιση ωρα στην αναμονη παιζει και να μας το κλεισουν. Και δεν ειναι μονο αυτα Εχω χασει πασα ιδεα για την εταιρια αυτη. Μαλλον θα αποχωρησω.

Αυτό δεν έχει γίνει ποτέ σε εμένα. Ενώ ο φίλος σου όλο ανοησίες σου είπε προφανώς θα ήταν κάποιος από τους τηλεφωνητές (και όχι από τους σωστούς). Όλα όσα αναφέρεις πέρα το ότι γίνονται από ηλίθιους αν γίνονται γίνονται μόνο από τους τηλεφωνητές....καμιά σχέση με τη ΜΑΡΑΚ.

Ελπίζω να κατάλαβες πως δεν στέκουν τα όσα σου μετέφερε......μιλάμε για παραπληροφόρηση.

Μου αρέσει που πιστεύετε άτομα που σας λένε πως έχει το support η Lannet :rofl:

Mouse Potato
21-04-08, 23:32
Μα είναι δυνατόν;;;; 2nd Level Support της Vivodi να το έχει η Forthnet! :lol::lol::lol:

Spanos
21-04-08, 23:45
Απο εγκυρη πηγη προσφατα ενημερωθηκα για την τεχνικη υποστηριξη του Δευτερου επιπέδου τεχνικης υποστιριξης ADSL της Tellas. (Level 2)
Πιστευω πως μετα απο αυτες τις πληροφοριες που θα σας δωσω θα σας λυθουν πολλες αποριες για ποιον λογο γινονται ολες αυτες οι καθυστερησεις στην επιλυση βλαβων και γιατι το κεντρο τους ειναι ενα μπαχαλο!
Για να καταλαβουν οσοι δεν εχουν μεγαλη εμπειρια ολοι οι παροχοι εχουν καποιο Level 2 οπου εχει καποια διαχειριστικα ωστε να μπορει να μπαινει στα dslam's κανει αλλαγες ανεβοκατευαζει πορτες κπλ κπλ... Οταν και απο εκει δεν μπορει να γινει κατι η βλαβη την περνανε στον ΟΤΕ ωστε να γινει ελεγχος της γραμμης και ουτε καθε εξης. Αυτο το Level δεν ερχετε σε επαφη με τον συνδρομητη. Ολοι εμεις μιλαμε με το Level 1 της Tellas οπου απλα μεταφερει στο Level 2 το προβλημα μας για να το δουνε.
Η Tellas δεν εχει δικο της Level 2 η εταιρια οπου συνεργαζεται ωστε να περναει της βλαβες και να γινεται η διαχειρηση των dslam's ειναι η Telepassport ή Lannet για τους νεους στον χώρο.
Μια εταιρια οπου πολλοι θα την θυμοσαστε απο το παρελθον ή θα την εχετε ακουστα.
Αυτα ειναι ενα μικρο μερος για το ποια ειναι η Tellas. :down:
Ο πρωην υπαλληλος της Tellas που μιλησα μου εδωσε και αλλες πληροφοριες για το πως ακριβως δουλευει το κεντρο και πως αντιμετωπιζουν οι υπαλληλοι εκνευρισμενους πελατες.
Εαν διαβασετε αυτα που εχω να σας πω στην συνεχεια θα χασετε πασα ιδεα...
Αυτα μεχρι στιγμης για να μην γινομαι κουραστικος. :whistle:


Την τεχνική υποστήρικη την έχει η ΜΑΡΑΚ που συνεργάζεται και με τον ΟΤΕ


Μάρακ: Τεχνική υποστήριξη στο δίκτυο της Tellas
7/1/2008
10:51
Την παροχή ετήσιας τεχνικής υποστήριξης στην ευρύτερη ελληνική επικράτεια, ανέλαβε μετά από σχετική διαγωνιστική διαδικασία της Tellas, η Μάρακ.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, οι υπηρεσίες αυτές θα παρέχονται στο πλαίσιο του προγράμματος Zisto (internet & τηλεφωνία), το οποίο αποτελεί ένα από τα πιο εδραιωμένα πακέτα ευρυζωνικών υπηρεσιών στην ελληνική αγορά σήμερα.

Σημειώνεται ότι το κόστος παροχής των υπηρεσιών αυτών θα ξεπεράσει τα 500.000 ευρώ για τον πρώτο χρόνο.

Τέλος, στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι με τη νέα αυτή συνεργασία, η Μάρακ ενδυναμώνει ακόμη περισσότερο τη δραστηριότητά της στο πεδίο των εξειδικευμένων υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης προς τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, αναδεικνύοντας την πολυετή εμπειρία και τη μεγάλη τεχνογνωσία της στον τομέα αυτό.

http://www.capital.gr/news.asp?Details=419891

Mouse Potato
21-04-08, 23:52
Την τεχνική υποστήριξη προ ΜΑΡΑΚ ποιος την είχε;;

MyLord
22-04-08, 01:10
Η compulink :P

Parazaar
22-04-08, 01:26
Ρε παιδια τι βλακειες ειναι ολες αυτες που γραφεται???
Ραδιο αρβυλα,παραπληροφορηση,εντελως ανεπιτρεπτα πραγματα!!!!!
Το customer care της τελλας ναι ειναι οντως στην Τeleperformance..
Το βλαβοληπτικο τμημα της Τελλας δηλαδη το first level technical support οπου παιρνεις το 1212 για τους FLLU πελατες η΄ 13800 επιλογη 2 και παλι 2 για τους ΑΡΥΣ ειναι στο μαρουσι στα κεντρικα..
Οπως σε ολες τις εταιρειες δεν ειναι δυνατον να μιλατε με τους ιδιους τους τεχνικους. Μιλατε με το βλαβοληπτικο τμημα οπου δηλωνεται καποια βλαβη και το μεταφερουν κατευθειαν στο second level technical support οπου στεγαζεται και αυτο στα κεντρικα στο μαρουσι..και επειδη πολυ αγνοια παιζει εδω μεσα απο πολλους, που κανουν τους ξερολες, καλυτερα να παψουν να γραφουν οτι τους κατεβαζει η κουτρα τους και να δειξουν πιο πολυ εμπιστοσυνη στην τελλας.

Mouse Potato
22-04-08, 01:54
Ρε παιδια τι βλακειες ειναι ολες αυτες που γραφεται???
Ραδιο αρβυλα,παραπληροφορηση,εντελως ανεπιτρεπτα πραγματα!!!!!
Το customer care της τελλας ναι ειναι οντως στην Τeleperformance..
Το βλαβοληπτικο τμημα της Τελλας δηλαδη το first level technical support οπου παιρνεις το 1212 για τους FLLU πελατες η΄ 13800 επιλογη 2 και παλι 2 για τους ΑΡΥΣ ειναι στο μαρουσι στα κεντρικα..
Οπως σε ολες τις εταιρειες δεν ειναι δυνατον να μιλατε με τους ιδιους τους τεχνικους. Μιλατε με το βλαβοληπτικο τμημα οπου δηλωνεται καποια βλαβη και το μεταφερουν κατευθειαν στο second level technical support οπου στεγαζεται και αυτο στα κεντρικα στο μαρουσι..και επειδη πολυ αγνοια παιζει εδω μεσα απο πολλους, που κανουν τους ξερολες, καλυτερα να παψουν να γραφουν οτι τους κατεβαζει η κουτρα τους και να δειξουν πιο πολυ εμπιστοσυνη στην τελλας.

+φωνώ :oneup:
/φωνώ όμως στον τρόπο που εκφράζεσαι... :(

Parazaar
22-04-08, 02:11
Ρε συ lazydog βαρεθηκα να διαβαζω κατηγοριες αβασιμες και λογια που ουτε καν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα..πολλοι κανουν τους ξερολες εδω μεσα και δεν εχουν ιδεα τι παιζει..σορυ για το υφος μου παντως!!

Mouse Potato
22-04-08, 02:33
Πέρα απ' ότι ο καθένας μπορεί να πει, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Όποια εταιρία κι αν έχει το 2ο επίπεδο του support της Τελλάς πρέπει να δουλεύει αποδοτικά και να επιλύει τα προβλήματα σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα. Δε ξέρω τη συμβαίνει στην μετά ΜΑΡΑΚ εποχής (γιατί ευτυχώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα που να χρήζει τηλεφωνικής μου επικοινωνίας) πάντως προ αυτής τα πράγματα ήταν λίγο "φλου", κι αναφέρομαι πάντα στον χρόνο επίλυσης προβλήματος...

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για την Τελλάς... ΓΙΑ ΜΕΝΑ, η τελλάς είναι αρκετά αξιόπιστη... Κριτήριο μου δεν είναι ποια εταιρία έχει το 2nd level της Τελλάς αλλά αν η ίδια η τελλάς μου προσφέρει αυτά που ζητώ... :)

Talos82
22-04-08, 02:53
Το βλαβοληπτικο τμημα της Τελλας δηλαδη το first level technical support οπου παιρνεις το 1212 για τους FLLU πελατες η΄ 13800 επιλογη 2 και παλι 2 για τους ΑΡΥΣ ειναι στο μαρουσι στα κεντρικα..


Η Teleperformace, έχει γραφεία και στο Μαρούσι, αποκλειστικά για την Tellas.
Το 2ο επίπεδο της Τελλάς δεν ξέρω με βεβαιότητα ποιός το δουλεύει, αλλά η εκτίμησή μου θα ήταν πως το έχει η Teleperformance και αυτό, αφού ξέρω στα σίγουρα πως έχει το 2ο επίπεδο της ΟΝ.

1.3power
22-04-08, 05:57
Μιλαμε για πολυ γελιο το τοπικ..η χαρα της παραπληροφορησης...

ermis333
22-04-08, 06:58
Εντάξει μη βαράτε το φίλο μας που το ξεκίνησε το thread, ο άνθρωπος απλά νόμισε πως είναι αλήθεια τα όσα του μετέφερε ένας φίλος του, ελπίζω με τα έως τώρα μηνύματα να κατάλαβε πως δεν ισχύουν τα όσα άκουσε.

:respekt:

nEC
22-04-08, 09:08
Σιγά μην το έχει και στην Ινδία το 2nd level support .. :rofl:

Το 2nd level που λέτε (ή αλλιώς TCS) βρίσκεται στην Tellas στο Μαρούσι, είναι μέρος του δικτύου τις εταιρίας και φυσικά έχει πρόσβαση σε οποιοδήποτε resource αυτού.

...είχε πολύ καλή γνώση της εταιρίας....μάλλον γιαυτό ειναι τώρα πρώην υπάλληλος :D

sdikr
22-04-08, 10:03
Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται να συνεχίσει το παρόν νήμα

:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.