PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz Dsl



techpan
09-08-05, 12:44
Σκεφτομαι να βαλω adsl στο σπιτι μου και θα ηθελα να ρωτησω για το FRITZ!Box Fon WLAN
εαν εχετε ακουσει κατι.Εαν αξιζει τα χρηματα του (ειναι ακριβο) εαν υπαρχουν προβληματα κτλ.
Επισης δεν ξερω εαν το ερωτημα πρεπει να ειναι σε αλλο POST.Πρωτη φορα στο forum. :-k

Καποια γνωμη για τα FRITZ ADSL MODEM ROUTER.(Ασυρματο)

sonyp900
09-08-05, 13:06
Η AVM, η εταιρία που παράγει όλη τη σειρά Fritz, είναι πολύ αξιόπιστη και γερμανική!!!!!
Έχω εμπειρία από φίλο που είχε το Blue Fritz ISDN Kit, δηλαδή Ασύρματο ISDN δίκτυο μέσω Bluetooth.
Θα σου έλεγα να το κοιτάξεις καλά το θέμα.

techpan
09-08-05, 13:16
Σκεφτομαι μα μην αγορασω καθολου router απο τον ΟΤΕ (αν και θα ειναι μεσα στην τιμη) και να χρησιμοποιησω αυτο.Απο πλευρας ακτινοβολιας τι γινεται????????????

sonyp900
09-08-05, 13:27
Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει μέχρι τα 4dbm είσαι ΟΚ. Μετά αρχίζει το "ψήσιμο" του κεφαλιού σου και των γειτόνων αν έχουν Wi-Fi και αυτοί!!!!!!!!!!!! :D

JohnGR
10-08-05, 00:47
Τίποτα δεν έχουμε ακούσει! Πάρε USR! :p

aragorn
10-08-05, 00:54
usr 9106

organus
10-08-05, 01:09
για wireless συγκεκριμενα δεν ξερω γενικα τα brands . Αλλα το isdn fritz που ειχα πριν βαλω adsl ηταν απαικτο και με απιστευτο software να το συνοδευει....ειναι παντα πιο ακριβα και υπαρχει καποιος λογος στη συγκεκριμενη περιπτωση : ο,τι δινεις παιρνεις και εδω ισχυει :)

sdikr
10-08-05, 02:05
για wireless συγκεκριμενα δεν ξερω γενικα τα brands . Αλλα το isdn fritz που ειχα πριν βαλω adsl ηταν απαικτο και με απιστευτο software να το συνοδευει....ειναι παντα πιο ακριβα και υπαρχει καποιος λογος στη συγκεκριμενη περιπτωση : ο,τι δινεις παιρνεις και εδω ισχυει :)

οχι πάντα, μερικές φορές πληρώνεις την μάρκα ;)

εχω ενα εσωτερικό isdn ta της (καλά μην βαράτε) crypto, και δουλευει απλά τέλεια!

pelasgian
10-08-05, 02:36
Τίποτα δεν έχουμε ακούσει! Πάρε USR! :p

Τι σύμπτωση και εγώ όταν πήρα το πρώτο 9105 στην Ελλάδα μου είπατε το ίδιο:
«τίποτα δεν έχουμε ακούσει, πάρε zyxel»
Και μετά πήρε όλη η Ελλάδα 9105/6 :mrgreen:

Αφήστε τον άνθρωπο να πάρει και τίποτα άλλο, μπορεί να γίνει usr στη θέση του usr.

Από τιμή πώς πάει;
Αν δε δουλέψει το παίρνουν πίσω;
Στα forum λένε τίποτα για αυτό;

WAntilles
10-08-05, 13:51
- Όλα τα Crypto -> ΣΥΝΘΛΙΨΗ

- Fritz εσωτερικά -> ΣΥΝΘΛΙΨΗ

techpan
11-08-05, 14:06
Μαλλον θα το παρω οποτε βλεπουμε !!!!!!!!
Στο Forum λιγο που το εχω ψαξει δεν υπαρχει κατι για Fritz το οποιο ειναι λιγο εντυπωσιακο (εκτος και αν ειναι καπου και δεν το εχω δει ακομη).Παντως γενικοτερα ακουω καλα λογια οπου και αν εχω ρωτησει.Βεβαια κανεις δεν εχει βαλει το συγκεκριμενο.Βεβαια εχω το bluetooth isdn εδω και καιρο σπιτι γιαυτο θελω παλι fritz.Τωρα εαν αξιζει τα λεφτα του ???????

Spyrosss
11-08-05, 14:58
Kαλα θα δώσεις 130 ευρώ για να πάρεις την Friteza;
Γιατί δεν παίρνεις ένα Zyxel 660HW να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο; Είναι πολύ φτωχό σε specifications το Fritz, ούτε καν ADSL2+...

techpan
11-08-05, 15:25
130 ευρω το ασυρματο ποιος το πουλαει το αγοραζω τωρα.
Μηπως εννοεις την internal καρτα.Εγω συζηταω για το FRITZ!Box Fon WLAN.
Παραθετω τα detals.

FRITZ!Box Fon WLAN combines an ADSL router and a PBX

Economical phone calls over the Internet with VoIP, or over the ISDN or analog phone line
Internet telephony with existing phones, without turning on the PC

Connect analog terminal equipment, ISDN telephones and PBXs
Intelligent bandwidth management for perfect voice quality
Router with integrated ADSL modem; connects to multiple PCs

WLAN encrypted with factory-set unique key
Integrated firewall protects connected PCs
Οσον αφορα το adsl2+ αυτο πρεπει να το κοιταξω γιατι μαλλον θα αργησω να ασχοληθω παλι με router εφοσον το αγορασω.

sonyp900
11-08-05, 15:53
130 ευρω το ασυρματο ποιος το πουλαει το αγοραζω τωρα.
Μηπως εννοεις την internal καρτα.Εγω συζηταω για το FRITZ!Box Fon WLAN.
Παραθετω τα detals.

FRITZ!Box Fon WLAN combines an ADSL router and a PBX

Economical phone calls over the Internet with VoIP, or over the ISDN or analog phone line
Internet telephony with existing phones, without turning on the PC

Connect analog terminal equipment, ISDN telephones and PBXs
Intelligent bandwidth management for perfect voice quality
Router with integrated ADSL modem; connects to multiple PCs

WLAN encrypted with factory-set unique key
Integrated firewall protects connected PCs
Οσον αφορα το adsl2+ αυτο πρεπει να το κοιταξω γιατι μαλλον θα αργησω να ασχοληθω παλι με router εφοσον το αγορασω.

Φίλε, πάρε το Fritz με κλειστά μάτια και μην μπερδεύεσαι με τα υπόλοιπα.
Πολύ αξιόπιστη λύση. Θα το έπαιρνα και εγώ αλλά ήθελα μια λύση αυθημερών, οπότε πήρα πάλι Γερμανικό προϊόν, Level 1 WBR-3402B (Annex B).

Spyrosss
11-08-05, 15:58
http://www.greek-shops.de/eshop/design3/index.po?ShopID=45&ProdNr=1046896

Aυτό έλεγα με τα 130 είναι χωρίς τo PBX. Δηλαδή πόσο έχει το άλλο και τι διαφορά έχει απο το να πάρεις εναν router και μια VoIP τηλεφωνική συσκευή;

Θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις; Πολλές εταιρίες δίνουν την λύση software για VoIP ή με ΑΤΑ (Vivodi).

Για δες και αυτό το Zyxel P-2602HWL http://www.umart.com.au/phtml/products_listnew.phtml?id=10&id2=2&&bid=2&sid=13262

Πάντως πιστεύω οτι μια τέτοια συσκευή είνα "προχωρημένη" για την Ελλάδα. Όταν γίνουν αυτά στην Ελλάδα θα έχουν βγεί αλλες καλύτερες και πιο φτηνές.

aragorn
11-08-05, 20:27
Για δες και αυτό το Zyxel P-2602HWL http://www.umart.com.au/phtml/products_listnew.phtml?id=10&id2=2&&bid=2&sid=13262

Πάντως πιστεύω οτι μια τέτοια συσκευή είνα "προχωρημένη" για την Ελλάδα. Όταν γίνουν αυτά στην Ελλάδα θα έχουν βγεί αλλες καλύτερες και πιο φτηνές.

Μ' αυτό αντικατέστησα το 652!
Είναι πράγματι εξαιρετικό, αν και λίγο ακριβό....

@ ADSLgr.com All rights reserved.