PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει να βάλεις adsl2+



whoami
22-04-08, 16:48
Αξίζει να βάλεις adsl2+ με τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζεις όπως αποσυνδέσεις κτλ.? Γιατί να πληρώνω μια προβληματική υπηρεσία, θα ήταν καλύτερα να πλήρωνα απλό ADSL (G.DMT) φθηνότερα και χωρίς προβλήματα.

Εάν μπορεί κανείς να κάνει ψηφοφορία για να δούμε πόσοι από εμάς αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα (όπως αποσυνδέσεις κτλ) σε ADSL2+ και πόσοι σε ADSL2 και ADSL (G.DMT), θα ήταν ενδιαφέρον!

Simpleton
22-04-08, 16:56
Δεν ξέρω αν τα διάφορα προβλήματα που ακούγονται εδώ μέσα οφείλονται κυρίως στο στάνταρντ (ADSL, ADSL2, ADSL2+) ή πιο πολύ στην ποιότητα της κάθε γραμμής. Και δεν νομίζω ότι μπορούν να περιοριστούν σε έναν πάροχο μόνο.

Αυτό που είναι προβληματικό είναι το γεγονός ότι αρκετές εταιρίες έχουν καταργήσει τις διάφορες ταχύτητες και προσφέρουν πλέον μόνο την "24αρα", με αποτέλεσμα να πληρώνει κανείς το ίδιο, είτε πιάνει 1, είτε 2, είτε 22 Mbps.

nmavro73
22-04-08, 17:18
Εγώ εκτός από ένα πρόβλημα που είχα για κανα μήνα στην αρχή πάω μια χαρά.Και κατεβάζω με 1000ΚB/sec ως και 1500. Δεν είναι το μέγιστο αλλά ειναι μια χαρά

Antre
22-04-08, 17:21
Το αν υπάρχει λόγος να βάλεις adsl2+ εξαρτάτε καθαρά από την απόσταση θα έλεγα. Είναι γνωστό ότι όσο αυξάνεται η απόσταση τόσο εξασθενεί το σήμα. Η διαφορά του adsl από adsl2+ είναι ότι εκμεταλλεύεται ένα μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Όμως αυτές οι πιο ψηλές συχνότητες ας πούμε λίγο μπακαλίστικα ότι εξασθενούν πιο γρήγορα από ότι οι χαμηλότερες... οπότε από κάποια απόσταση και μετά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 mode.

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=11250&d=1158915599

Ο λόγος όμως που προκύπτουν προβλήματα στις μεγαλύτερες ταχύτητες που δίνονται σήμερα σε σχέση με το παρελθόν είναι ότι εκει που συγχρόνιζες στα 768 kbps τώρα συγχρονίζεις σε μια ταχύτητα πχ 10 mbps. Η γραμμή σου όμως δεν έχει αλλάξει, από το ίδιο καλώδιο περνάνε αυτά τα περισσότερα δεδομένα. Έτσι ας πούμε λίγο απλοϊκά ότι η γραμμή σου "ζορίζεται" περισσότερο από πριν έχοντας ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη αστάθεια (μειώνεται το noise margin). Άρα ο λόγο όπου προκύπτουν αυτλά τα προβλήματα δεν είναι λόγω του mode αλλά επειδή γίνεται μεγαλύτερη εκμετάλλευση της ταχύτητας που θα μπορούσες να πιάσεις (δηλαδή είτε σε adsl είτε σε adsl2+ η γραμμή σου θα "ζοριστεί" το ίδιο)

whoami
22-04-08, 17:42
Από ότι έχω διαβάσει και από άλλους και από την δική μου κατάσταση είτε είσαι κοντά στο κέντρο του Οτε και σου έχουν αυξήσει και το nm στα 15db πάλι προβλήματα σταθερότητας συνεχίζεις να έχεις. Μια λύση είναι να αλλάξεις την παράμετρο σε ΑDSL (G.DMT γύρω στα 8Mbit) αύτο μου λένε και από την forthnet. Βέβαια θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις γι αυτό λέω να γινει ψηφοφορία.

Antre
22-04-08, 18:02
Από ότι έχω διαβάσει και από άλλους και από την δική μου κατάσταση είτε είσαι κοντά στο κέντρο του Οτε και σου έχουν αυξήσει και το nm στα 15db πάλι προβλήματα σταθερότητας συνεχίζεις να έχεις. Μια λύση είναι να αλλάξεις την παράμετρο σε ΑDSL (G.DMT γύρω στα 8Mbit) αύτο μου λένε και από την forthnet. Βέβαια θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις γι αυτό λέω να γινει ψηφοφορία.

Μα ποιος ο λόγος να το γυρίσεις σε gdmt και να μην ρίξεις απλά την ταχύτητα σου ανεβάζοντας το snr (είτε μέσω telnet αν το υποστηρίζει το router είτε μέσω της τηλεφωνικής υποστήριξης); Αν πχ συγχρονίσεις μέσω adsl2+ στα 22 mbps... αν έχεις πρόβληματα σταθερότητας ανεβάζεις το snr κερδίζοντας σε σταθερότητα αλλά συγχρονίζοντας πιο χαμηλά πχ στα 18. Αν όμως αλλάξεις mode θα πιάνεις το μέγιστο που υποστηρίζει αυτό (πχ 8 mbps αν μιλάμε για απλό adsl)... ποιος όμως ο λόγος να πέσεις τόσο; Είναι σαν να λέμε ότι για να μην τρακάρεις πρέπει να οπδηγείς πιο αργά... αλλά να κόψεις ταχύτητα στα 60 km/h από 100 km/h, εσύ όμως λες να πηγαίνεις με 20 km/h !!!! Ποιος ο λόγος; Αυτό δεν είναι λύση αλλά ακρότητα.

Τέλος μην συγχέουμε το mode με τη ταχύτητα που συγχρονίζουμε καθότι μιλάμε και διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων (μπορεί για παράδειγμα να έχεις παρεμβολές στις χαμηλές συχνότητες οπότε ότι mode και να βάλεις από αυτές δεν θα γλιτώσεις)

Υ.Γ. Τι σου λένε από τη forthnet; Δώσε στοιχεία γραμμής

whoami
22-04-08, 18:14
Τα έχω δοκιμάσει αυτά οπώς και πολλοί άλλοι δηλαδή μου έριξαν την ταχύτητα από 18mbit στα 11 με 12Mbit όπως επίσης μου ανέβασαν το nm στα 15db αλλά σταθερότητα δεν είδα. Μονο όταν το αλλάζω σε gdmt τότε βλέπω σταθερότητα. Εσυ πιστεύεις οτι το adsl2+ είναι σταθερό παρόλα τα τόσα προβληματα που αναφέρονται ?

theopan
22-04-08, 19:08
Τα έχω δοκιμάσει αυτά οπώς και πολλοί άλλοι δηλαδή μου έριξαν την ταχύτητα από 18mbit στα 11 με 12Mbit όπως επίσης μου ανέβασαν το nm στα 15db αλλά σταθερότητα δεν είδα. Μονο όταν το αλλάζω σε gdmt τότε βλέπω σταθερότητα. Εσυ πιστεύεις οτι το adsl2+ είναι σταθερό παρόλα τα τόσα προβληματα που αναφέρονται ?

Όπως ήδη σου είπαν, είναι αυθαίρετη γενίκευση αυτή που κάνεις.Δεν φταίνε τα πρωτόκολλα. Κάποιοι πάροχοι και ορισμένες "δύσκολες" συνθήκες φταίνε. Δες το adsl info μου. Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα σταθερότητας. Αποσυγχρονισμοί δεν ξέρω τι είναι. Προφανές δεν είναι ότι θα ψηφίσω "ναι αξίζει"; Σαν κι εμένα μάλλον είναι αρκετές 100άδες άλλοι μόνο από αυτούς που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ. Τι συμπέρασμα μπορεί να βγει λοιπόν από μια τέτοια ψηφοφορία; Κανένα συμπέρασμα ουσίας. Θα βγει ίσως μια πλειοψηφία (λογικό άλλωστε καθώς συνήθως αυτοί που έχουν προβλήματα γράφουν) που θα λέει (αυθαίρετα) ότι "δεν αξίζει" επειδή έχουν συγκεκριμένα προβλήματα τα οποία τους έπεισαν κάποιοι ότι οφείλονται στο adsl2+. Ε και;

Antre
22-04-08, 19:17
Τα έχω δοκιμάσει αυτά οπώς και πολλοί άλλοι δηλαδή μου έριξαν την ταχύτητα από 18mbit στα 11 με 12Mbit όπως επίσης μου ανέβασαν το nm στα 15db αλλά σταθερότητα δεν είδα. Μονο όταν το αλλάζω σε gdmt τότε βλέπω σταθερότητα. Εσυ πιστεύεις οτι το adsl2+ είναι σταθερό παρόλα τα τόσα προβληματα που αναφέρονται ?

Και ποια είναι όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται; Σε ρώτησα και πιο πάνω, τι σου λένε στη forthnet; Έχεις βρει "που" είναι το πρόβλημα (πχ εσωτερική καλωδίωση);

whoami
22-04-08, 19:53
Στην forthnet μου έχουν πει ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο εκτός ότι να μου αλλάξουν πάλι το nm και να μειωθεί και άλλο η ταχύτητα( γι αυτο το γύρησα σε gdmt). Η καλωδίωση του σπιτιού είναι καινούργια και την έκανε ηλεκτρολόγος. Εχω αλλάξει spliter, φιλτρα, καλώδια , βλάβη εχω δηλώση 2 φορές αλλά τίποτα, τώρα να κάθομαι να προβληματίζομαι εαν φταίει η ηλεκτρική μπρίζα που ειναι κοντά στην τηλεφωνική ή κολόνα της δεη και άλλα τέτοια νομιζω ότι παραπάει :). Παρόμοιες καταστάσεις υπάρχουν αρκέτες από ότι διαβάζω εδώ στο φορουμ της forthnet και δυστυχώς παραμένουν άλυτες (έχω βαρεθεί να διαβάζω για αποσυνδέσεις). Εχω το ρούτερ USR9112 οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το dmt tool. Αυτά τα δικά μου.

Στοιχεία γραμής adsl2+ 12Mbit με αποσυνδέσεις οχι πάντα συχνές
Noise Margin
up 12 dB
down 15 dB

Attenuation
up 27 dB
down 28 dB

Antre
22-04-08, 20:23
Με άλλο router δοκίμασες;

whoami
22-04-08, 20:53
Με άλλο router δοκίμασες;

Οχι δεν έχω δοκιμάσει με άλλο router. Δεν ειναι καλό αυτό? Προτείνεις κάποιο άλλο?

Antre
22-04-08, 21:04
Τουλάχιστον έχει το τελευταίο firmware ;

Πάντως αφού έχεις ταλαιπωρηθεί όσο λες, καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο (πχ να δανειστείς από φίλο σου) να δοκίμαζες και με κάποιο άλλο router. Πάντως το router που μου χε στείλει η forthnet, το CL 110 , για τσαμπέ router είναι πολύ σταθερό

whoami
22-04-08, 21:08
Τουλάχιστον έχει το τελευταίο firmware ;

Ναι το τελευταίο έβαλα

Antre
22-04-08, 21:13
Τότε όπως σου είπα, αφού έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο, κάνε το κόπο και κατά κάποιο τρόπο δοκίμασε με άλλο router

oekab1992
23-04-08, 01:36
Οχι δεν έχω δοκιμάσει με άλλο router. Δεν ειναι καλό αυτό? Προτείνεις κάποιο άλλο?

δοκίμασε όσα μπορείς περισσότερα router αν μπορείς να έχεις πρόσβαση δανεικά απο φίλους σου, και ίσως να βρεθείς προ ευχάριστης εκπλήξεως. Linksys WAG200 και Siemens CL-110 ειναι δύο προτάσεις απο εμένα, καθώς και Zyxel.

Lagman
23-04-08, 08:26
Αξίζει να βάλεις adsl2+ με τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζεις όπως αποσυνδέσεις κτλ.? Γιατί να πληρώνω μια προβληματική υπηρεσία, θα ήταν καλύτερα να πλήρωνα απλό ADSL (G.DMT) φθηνότερα και χωρίς προβλήματα.

Εάν μπορεί κανείς να κάνει ψηφοφορία για να δούμε πόσοι από εμάς αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα (όπως αποσυνδέσεις κτλ) σε ADSL2+ και πόσοι σε ADSL2 και ADSL (G.DMT), θα ήταν ενδιαφέρον!


Πολύ καλή η σκέψη σου, παρόμοια σκέψη έχω κάνει και εγώ και θα ήθελα να γίνει ένα poll που να λέει πόσοι έχετε γυρίσει σε gdmtγια καλύτερα pingη λιγότερα disconnect… σίγουρα είναι ένα μεγάλο ποσοστό αυτοι που έχουν γυρίσει σε gdmt ,ένας καλός λόγος να βάλεις 24Mbps είναι το upload…

whoami
23-04-08, 16:42
Πολύ καλή η σκέψη σου, παρόμοια σκέψη έχω κάνει και εγώ και θα ήθελα να γίνει ένα poll που να λέει πόσοι έχετε γυρίσει σε gdmtγια καλύτερα pingη λιγότερα disconnect… σίγουρα είναι ένα μεγάλο ποσοστό αυτοι που έχουν γυρίσει σε gdmt ,ένας καλός λόγος να βάλεις 24Mbps είναι το upload…

Lagman επειδή περνάει από το μυαλό μου ότι μπορεί να φταίει το router το usr9112 για τις αποσυνδέσεις, εσύ ποιό router θα μου πρώτεινες να βάλω για το δίκτυο της forthnet (cl 110 δεν ξέρω εάν θα βρώ στην αγορά). Προς το παρόν δοκιμάζω ένα D-Link G624T που δανείστηκα από ένα φίλο.

Antre
23-04-08, 18:28
Lagman επειδή περνάει από το μυαλό μου ότι μπορεί να φταίει το router το usr9112 για τις αποσυνδέσεις, εσύ ποιό router θα μου πρώτεινες να βάλω για το δίκτυο της forthnet (cl 110 δεν ξέρω εάν θα βρώ στην αγορά). Προς το παρόν δοκιμάζω ένα D-Link G624T που δανείστηκα από ένα φίλο.

Μπορείς να το βρεις σε κάποιο κατάστημα της forthnet... αλλά εφόσον αυτό το καιρό δοκιμάζεις άλλο router δες πρώτα πως θα πάει με αυτό και μετά βλέπεις.

Πάντως να ξέρεις ότι όχι μόνο από router σε router διαφορετικού μοντέλου βλέπεις διαφορά αλλά ενδεχομένως και ίδιου μοντέλου να δεις διαφορά (λόγω διαφορετικής φθοράς... κοινώς να τα έχει "παίξει")

whoami
23-04-08, 18:38
Μπορείς να το βρεις σε κάποιο κατάστημα της forthnet... αλλά εφόσον αυτό το καιρό δοκιμάζεις άλλο router δες πρώτα πως θα πάει με αυτό και μετά βλέπεις.

Πάντως να ξέρεις ότι όχι μόνο από router σε router διαφορετικού μοντέλου βλέπεις διαφορά αλλά ενδεχομένως και ίδιου μοντέλου να δεις διαφορά (λόγω διαφορετικής φθοράς... κοινώς να τα έχει "παίξει")

Λες να μου αντικαταστήσουν το 9112 στην Forthnet με κανένα cl-110?

Τα Zyxel απ' ότι διάβασα στο forum είναι ευαίσθητα στο θόρυβο. Το D-link βλέπω ότι δεν έχει κανονικό telnet ούτε υποστηρίζετε από το dmt tool.

Antre
23-04-08, 19:58
Κοίτα για να στο αντικαταστήσουν πρέπει να αποδειχθεί ότι είναι ελαττωματικό και να μην έχει λήξει η εγγύηση. Οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με τεχνικό της forthnet να το ελέγξει.

Το ότι δεν συνδέεται με dmt δεν μου λέει κάτι καθώς αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα περισσότερο είναι να είναι σταθερό... αν τελικά αποδειχθεί σταθερό ποιος ο λόγος να μην το προτιμήσεις ; :) Αν τελικά όμως αποδειχθεί και αυτό "λίγο" τότε ψάχνεις άλλο. Πάντως το cl-110 είναι μια φτηνή (κάπου στα 40 ευρώ) αλλά καλή για τις δικές σου ανάγκες λύση (εφόσον δεν έχεις πολλαπλές συνδέσεις)

Teoulas
23-04-08, 21:51
...
Το D-link βλέπω ότι δεν έχει κανονικό telnet...
Έχει κανονικότατα. Μάλιστα τρέχει και linux (montavista).

whoami
23-04-08, 22:00
Έχει κανονικότατα. Μάλιστα τρέχει και linux (montavista).

Ξέρεις μήπως εάν μπορώ να μειώσω το nm μέσω telnet με το D-Link και πώς ?

morfeas2002
25-04-08, 18:37
Όταν δεν έχεις προβλήματα όμως, αξίζει και παρααξίζει.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.