PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με dialup σύνδεση [solved]



KLG
11-08-05, 02:36
Χαιρετω ολο το κοσμο, επεστρεψα χτες απο Ζακυνθο και φευγω παλι για Χιο μεθαυριο, αλλα οι δυο μερουλες που θα κατσω στην Αθηνα ηταν αρκετες για να πεσω πανω στο κολλητο μου που εκανε μανταρα (παλι) το PC του...

Εχει μια otenet dialup συνδεση και μεχρι πριν απο λιγες ωρες το panda. Αντιμετωπιζε ηδη διαφορα προβληματα με το panda: αργουσε το προγραμμα στη λειτουργια του, δεν εκανε παντα update παρα μονο οταν ηθελε κ.α. (το scan δουλευε παντως και δεν εβγαζε κανενα ιο)

Του ειπα να το πεταξει και να βαλει το AVG, ακολουθωντας συμβουλη του φορουμ να μη βαζουμε σπασμενα προγραμματα ασφαλειας, αλλα να χρησιμοιποιουμε τα ελευθερα που δεν υστερουν και πολυ. Μολις το απεγκατεστησε αρχησαν τα προβληματα. Ενω συνδεετε στο νετ δεν μπορει να ανοιξει καμια σελιδα, να ανοιξει μουλαρι ή να κανει update, ενω κανει κανονικα ping. Aκολουθησαμε βημα-βημα τις οδηγιες της otenet για dialup, αλλα kαι παλι τζιφος.

Καμια ιδεα κανεις?

EDIT
Ωχ!!! επρεπε να το βαλω στo windows section του φορουμ, αλλα μπερδευτηκα.... (τη στιγμη που μου κλαιγοταν ο αλλος, χαζευα το hardwer section και ξεχαστηκα)

KLG
11-08-05, 15:20
ανοιξε το zonealarm και του βγαλε το εξης μυνημα:
We have detected an LSP software conflict that could interrupt your access to the internet.......

Ti ειναι αυτο ρε παιδια?

kvas
11-08-05, 15:32
ανοιξε το zonealarm και του βγαλε το εξης μυνημα:
We have detected an LSP software conflict that could interrupt your access to the internet.......

Ti ειναι αυτο ρε παιδια?


Μπες εδώ http://www.v-one.com/techsupport/lspconflicts.html και ακολούθησε το τελευταίο link για τα Zone Labs. Ίσως σου φανεί χρήσιμο.

KLG
11-08-05, 15:45
http://www.cexx.org/lspfix.htm

κατεβαζουμε το

LSPFix.exe και ολα υπο ελεγχο...

[solved] παιδια...

το panda την εκανε τη δουλεια :thumbdown

JohnGR
11-08-05, 16:01
Πρέπει να το απαγορεύσουν το Panda! :evil:

KLG
11-08-05, 16:03
η πλακα ειναι οτι εγω το εβαλα και το βγαλα χωρις προβληματα αμεσως, αλλα του αλλου του κατεστρεψε το winshock. Τι να πω ...... αβυσσος....

JohnGR
11-08-05, 16:05
Το έβγαλες αμέσως; Γιατί εγώ κατέφυγα σε πολλά γιατροσόφια για να τα καταφέρω! Έχουν και οδηγίες στην σελίδα τους οι αχαρακτήριστοι! :thumbdown

KLG
11-08-05, 16:15
ναι αλλα χρησιμοποιησα ενα uninstall tweak της microsoft (που ειχα κατεβασει για να βγαλω το νορτον βεβαιως βεβαιως) και μετα ενα προσεκτικο σκουπισματακι της registry απο οτιδηποτε panda και pav και ημουν οκ!

(windows installer cleanup)

KLG
11-08-05, 23:30
Δεν ηθελα να ανοιξω αλλο thread για να μη φορτωνω το φορουμ, αλλα βοηθωντας το φιλο μου επεσα σε ενα δικο μου προβλημα του οποιου τη λυση ανακαλυψα τυχαια σημερα.

Ξεκινησαμε να κανουμε βημα βημα μια καινουρια dialup συνδεση στο internet, για να δω αν κανει καμια παλαβομαρα στα settings. Μετα τρομο ανακαλυψα οτι δεν μπορουσα να κανω dialup συνδεση... Η επιλογη ηταν γκριζαρισμενη και δεν μπορουσα να την τσεκαρω με τιποτα, ηταν τσεκαρισμενη μονο η επιλογη της ευρυζωνικης συνδεσης η οποια και δεν ξετσεκαρονταν. Τελικα το αφησα γιατι δεν ηταν της παρουσης και του διαβαζα κανονικα τις οδηγιες απο το site της otenet.

Σημερα αποφασια να ασχοληθω λιγο παραπανω, παρατηρησα οτι και η dialup μου συνδεση δεν αντιστοιχουσε πουθενα και στο "find target" δεν την εβγαζε, το modem και υπηρχε και δουλευε (query). Η dialup απουσα και απο τα network connections. Τελικα και ενω το σκεφτομαι να ανοιξω thread και να ρωτησω, κανω μια αποπειρα να φτιαξω συνδεση μεσω των Internet option του explorer...

:thumb_dup Μου βγαζει μυνημα στο περιπου οτι το Remote access connection manager ειναι απενεργοποιημενο και δεν μπορει να φτιαξει dialup.....

Και μετα θυμηθηκα οτι ειχα ξετσεκαρει τις 4 διαδικασιες (procedures) που ειχανε remote access* στο ονομα τους, τις ξανα-ενεργοποιησα και ολα οκ, εμφανιστηκαν με μιας ολες οι dialup συνδεσεις μου.

ΥΓ προς mods>> πεταχτε ενα [solved] πανω στο τοπικ, βρεθηκε η λυση με αυτο το αρχειακι που στρωνει το winshock

@ ADSLgr.com All rights reserved.