PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet Καλαμαριά Θεσσαλονίκης



sidisdim
23-04-08, 05:24
σας μεταφέρω το κείμενο που έστειλα στην forthnet και στον ΕΕΤΤ


Από την μέρα που μπήκα στο ιδιόκτητο σας δίκτυο ,μετά από 3,5 περίπου χρόνια πελάτης σας μέσω ΟΤΕ, στην περιοχή μου , η γραμμή μου κλείδωνε πάντοτε στα 18-21 mbit και είχα download από 15-19 mbit!.
Πριν δύο μήνες είχα παρατηρήσει σημαντική μείωση στην ταχύτητα της γραμμής μου, ( forthnet test , forthnet ftp , rapidshare account download and upload). Καλώς ή κακός πίστεψα ότι απλά ήταν η άτυχη στιγμή κάποια προβληματάκια κάποιες αναβαθμίσεις ( έβρισκα δικαιολογίες για εσάς), πίστευα ότι αργά η γρήγορα το πρόβλημα θα είχε αποκατασταθεί!
Μέχρι που πριν 3 εβδομάδες ,πλέον σε λίγες μέρες θα είναι 4 εβδομάδες .. , αποφάσισα να καλέσω και εγώ να δηλώσω το πρόβλημα μου. Κάπου εκεί αρχίζει και η ενασχόληση μου με το τηλεφωνικό σας κέντρο, που πλέον αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μου ίσως και το μοναδικό μερικές μερες! Μια ιστορία για γέλια και κλάματα.
Πλέον ( πριν 3 εβδομάδες) κατέβαζα με 9mbit και κλείδωνα στα 13-15 mbit.
Αφού πιάσω γραμμή στο τηλεφωνικό σας κέντρο , δηλώνω χαμηλή ταχύτητα μου αναφέρουν ότι θα το κοιτάξει ο τεχνικός αργότερα και θα με ενημερώσουν και ως δια μαγείας με το που κλείνω το τηλ είμαι 4mbit πάνω στο download και επανέρχομαι στα κανονικά μου στο upload ( δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … έτυχε). Πλέον χαμογελαστός απολαμβάνω τις παρεχόμενες υπηρεσίες σας! Μετά από λίγη ώρα αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω σήμα στο τηλέφωνο , μάλλον γίνετε έλεγχος γραμμής είπα, όλα θα παν καλά. Περνάει η ώρα αλλά η γραμμή είναι ακόμη νεκρή! Όσο για τον τεχνικό για το ιντερνετ ακόμη μου απαντάει…
Δηλώνω πρόβλημα στο τηλέφωνο, και ότι εμφανίστηκε όταν δήλωσα πρόβλημα στην γραμμή μου. Μου αναφέρουν ότι δεν έγινε καμία αλλαγή στην γραμμή ( σύμπτωση τα 4mbit πάνω εγώ δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … έτυχε) ρωτούσαν συνεχώς τα ίδια και τα ίδια… αλλά κανείς δεν απάντησε στο αν δεν φταίω εγώ και φταίει το δίκτυο πως το δούν! 4 μέρες δεν είχαμε τηλέφωνο! Πλέον λόγου δουλείας είμαι εκτός Θεσσαλονίκης και με καλεί τεχνικός σας να με ρωτήσει αν λειτουργεί η γραμμή μας κανονικά. Του αναφέρω ότι είμαι εκτός και του λέω να μιλήσει με τους γονείς μου και να μου πει αν διορθώθηκε! Με καλεί όντως ο άνθρωπος πάλι και μου λέει όλα καλά! Του αναφέρω ότι το πρόβλημα άρχισε από το ιντερνετ! Ότι δεν είχα πρόβλημα στο τηλ αλλά στην ταχύτητα , και ότι δεν μπορώ να το ελέγξω όσο είμαι εκτός Θεσσαλονίκης. Μου απάντησε ότι όλα είναι μια χαρά και αν έχω πρόβλημα να ξαναδηλώσω την γραμμή μου για έλεγχο.
Γυρνάω Θεσσαλονίκη και ακόμη πιο χαμηλά γραμμή μου στον συγχρονισμό και στο download. Μετά από ώρες πάλι στην αναμονή και αφού εξηγήσεις από την αρχή την ιστορία σε κάθε έναν στην εξυπηρέτηση κάνω αναφορά βλάβης! Μου λένε θα σας καλέσουν ξανά το ίδιο καθώς η ώρα περνάει και δεν καλεί κανείς! Και ξανά και ξανά….
Πλέον πιστέυα ότι τα στοιχεία μου κυκλοφορούν όπως είπα και σε μια κοπέλα του τηλεφωνικού σας κέντρου στους διαδρόμους του κτηρίου σας! Πάνω από 5 φορές τα έδωσα! Και ξέρετε τι σημαίνει 5 φορές? 5 φορές εκανα υπομονή να πιάσω γραμμή και να μην πέσει μεχρι να απαντήσουν ! δηλαδή ένα 8ώρο ενασχόλησης. Όπως φαντάζεστε ήδη κανείς δεν με πήρε και πάλι τηλέφωνο!
Σύμπτωση εγώ δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … έτυχε ξανά παίρνω τηλέφωνο την άλλη μέρα, ξανά δηλώνω το πρόβλημα μου με το ίντερνετ και πλέον δεν έχω και αναγνώριση ( στο τέλος του κειμένου υπάρχει αναφορά και για αυτήν… σε αλλή αναμονή πάντα το ιντερνετ από την αναγνώριση!!!)
Επόμενη μέρα πλέον αναφέρω ΟΛΑ τα προβλήματα , μου ζήτησαν ξανά στοιχεία, και ζητάω να έρθει τεχνικός στο σπίτι μου να μετρήσει την γραμμή μου! Αφού δεν βγαίνει άκρη από εκεί ίσως το πρόβλημα να είναι στο dslam της περιοχής μου. Η ίσως και στην γραμμή έως το σπίτι μου!
Ξαφνικά μία κοπέλα στις πολλαπλές επικοινωνίες μου μου αναφέρει ότι έχω βραχυκύκλωμα στην γραμμή , «μετά από ένα μήνα προβλήματος και 4 μήνες στο δίκτυο σας τώρα μου το αναφέρεται, γιατί δεν μου το είπε κανείς τόσο καιρό» αναρωτιέμαι για να μου πει «σας το λέω εγώ κύριε τώρα» εγώ δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … έτυχε, δεν θα κολλήσουμε σε λέξεις.. άλλωστε βρήκαμε λύση.
Άφησα τα στοιχεία μου ξανά και με παίρνει αυτή την φορά τεχνικός!! ( έτυχε? Τώρα που ξέρουμε τι είναι?) μου αναφέρει να βγάλω όλα τα μπριζάκια του οτέ, ( αυτά φταίνε αναρωτιέμαι στον τεχνικό έτσι ξαφνικά μετά από τόσο καιρό κανονικής λειτουργίας στο δίκτυο σας?). Σαν καλός άνθρωπος του λέω να μην περιμένει στην γραμμή να με πάρει σε 5 λεπτά! Όσο θέλεις να ξηλώσεις 2 μπρίζες και να βγάλεις αλλα 2 καλώδια από τις γραμμές. Ακόμη να με πάρει ο τεχνικός!
Συνεχίζω, δεν βλέπω βελτίωση στην γραμμή , αναφέρουν ότι ακόμη έχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή! Απαιτώ να γίνει έλεγχος μέχρι το σπίτι μου στο δίκτυο σας! Μου αναφέρουν ότι το απόγευμα οι τεχνικοί σας θα δουν το θέμα μου και αν χρειαστεί! Θα φθάσουν και στο σπίτι μου ( τους άφησα και το τηλέφωνό μου εγώ… )
Όπως φαντάζεστε ακόμη μάλλον το ελέγχει! Γιατί δεν με έχει καλέσει κανείς ακόμη!
εγώ δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … έτυχε, ας λυθεί αφού είπαν ότι θα φτάσουν έως εμένα αν δεν το βρούν.
Μετά δύο μέρες τηλέφωνα και αναμονές για την πλάκα…. Έπαιρνα στην δήλωση βλάβης ( ΑΑ κύριε μου αυτό είναι θέμα των τεχνικών.. να σας συνδέσω… άλλη τόση αναμονή!!! Παέι η γραμμή έπεσε) έπαιρνα τεχνικούς θα το δηλώσουμε σαν βλάβει και θα σας καλέσουμε! Από τα πιο σύντομα αστεία που άκουσα!. Πόσες φορές μου έλεγαν περιμένετε λίγο και καπάκι έπεφτε η γραμμή μου… σας τα γράφω και ανατριχιάζω!!! Νευριάζω! Θέλω να τα γράψω γιατί αρχίζουν να είναι τόσα που τα ξεχνάω και όπως τα θυμάμαι ένα ένα με πνιγούν….
Επόμενη μέρα… όταν πιάσω γραμμή ζητάς πλέον το τηλέφωνο από κάποιον υπεύθυνο εκεί μέσα! Ζητάν τα στοιχεία μου ξανά για να επικοινωνήσει μαζί μου αυτός όταν θα μπορεί! ( 3 φορές κάλεσα γιατί δεν είχε μπορέσει ακόμη ο υπεύθυνος!!!!!) απόγευμα πλέον ζητάω να με συνδέσουν άμεσα με τον υπεύθυνο!
Η απάντηση είναι δεν γίνετε αυτό και χαρακτηριστικά βάζω έναν κύριο της εξυπηρέτησης ( έχω το όνομα του!) να μου επαναλάβει ακριβώς τα λογια του ξανά
«ο υπεύθυνος δεν έχει τηλέφωνο μόνο εσωτερική γραμμή και δεν μπορείτε να τον καλέσετε εσείς μόνο αυτός!» ζήτησα και το όνομα του που κάπως αδιάφορα μου το έδωσε και ξανά αφήνω τα στοιχεία μου, λέγοντας αυτήν την φορά ότι ένα μέχρι το βράδυ δεν με καλέσει κάποιος υπεύθυνος θα αρχίσω να σκέφτομαι την λύση να κινηθώ δικαστικά! Και να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Ακόμη έχει δουλεία ο υπεύθυνος …
Το βράδυ αφού δεν με έχει καλέσει κανεις… ξανά… η απάντηση η ίδια! ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙ!
εγώ δεν θα κυνηγάω φαντάσματα … είναι βράδυ δεν δουλεύει υπεύθυνος αύριο …
την άλλη μέρα κανείς! Πλέον συγχρονίζω στα 10mbit και αν ανοίξει καμιά σελίδα καλός….. download ούτε για αστείο! Όταν καλούν στο τηλ ούτε συγχρονίζω!
Σήμερα άλλες 3 φορές αναμονή να σου ζητάν να περιμένεις και να πέφτει η γραμμή… να σε στέλνουν από τμήμα σε τμήμα … και να σε ακούν και να σκέφτεται μόνο πως θα απαλλαγή από εσένα…

ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Εάν δεν λάβω απάντηση έως 25 Απριλίου του 2008 θα προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω , είτε είναι καταγγελία της σύμβασης που έχω ( 12μηνη δέσμευση ) είτε σε καταγγελία στον ΕΕΤΤ είτε κάθε άλλο νόμιμο δικαίωμα μου. Θα αρνηθώ να πληρώσω τον λογαριασμό του μήνα που διανύουμε και θα προβώ σε διακοπή του συμβολαίου. Και επιφυλάσσομαι για κάθε άλλο νόμιμο δικαίωμα μου.

Ζητάω αν μπορώ να έχω από την εταιρία σας πλέον:
Να επανέλθει η σύνδεση μου στις αρχικές ταχύτητες 18-21mbit
Να επανέλθει η αναγνώριση κλήσεων
Και φυσικά να έχουμε και κανονικά την γραμμή τηλεφώνου σε λειτουργία.

Είμαι 4 χρόνια πελάτης σας, κάνατε λάθη όπως η αποστολή από δικηγορικό γραφείο χαρτιού για οφειλές που δεν υπήρχαν , είχαμε πρόβλημα με το τηλεφωνικό σας κέντρο αλλά ότι επί έναν μήνα σχεδόν δεν θα μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε πρόβλημα μου και ότι θα ψάχνω κάποιον “υπεύθυνο” δεν το φανταζόμουν.

Όσο για την αναγνώριση κλήσεων που αναφέρω στις πρώτες σελίδες, μας κάνατε να αλλάξουμε συσκευή, είχαμε Panasonic και ενώ δούλευε μια μέρα απόκτησε ασυμβατότητα! , βάλαμε siemens ( σαν τα μηχανήματα σας , προτροπή σας) και πάλι μετά από λίγο καιρό δεν δουλεύει.. αυ΄την την φορά αναφέρετε ότι θα μας συμπεριλάβετε στην επόμενη αναβάθμιση…
Τελικά ποιος δουλεύει η αναγνώριση ή εσείς εμάς…

Δεν είμαι ούτε ερειστικός ούτε κυνηγάω φαντάσματα όπως σας αναφέρω στις αρχικές συμπτώσεις..
Δεν έχω καμία όρεξη να σπαταλάω το χρόνο μου στα τηλεφωνικά σας κέντρα , ούτε να χάνω την μέρα μου στην αναμονή σας.. και φυσικά ούτε την υπομονή μου περιμένοντας τον υπεύθυνο σας να με καλέσει.
Δεν δέχομαι να με κοροϊδεύουν και να παίζουν στην πλάτη την δική μου, σεβαστείτε το γεγονός ότι πληρώνουμε. Πληρώνω και απαιτώ κάποια πράγματα τα οποία δείχνετε ότι δεν είστε σε θέση να μου τα προσφέρεται σε αντίθεση με την σύμβαση που υπέγραψα.

Θα περιμένω απάντηση σας μέχρι 25-05-08!!!
Και επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου.

Το παρόν κείμενο θα δημοσιοποιηθεί στο διαδίκτυο και θα σταλεί στη forthnet στην EETT και οπουδήποτε αλλού κριθεί σκόπιμο.


Σιδηρόπουλος Δημήτρης









:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

........Auto merged post: sidisdim added 0 Minutes and 45 Seconds later........

συγνώμη για το μέγεθος... είναι τόσος καιρός...

YAziDis
23-04-08, 07:54
Μέσω δικαστηρίων δεν γνωρίζω τι ακριβώς θα μπορέσεις να πετύχεις, αλλά η ΕΕΤΤ αυτό το οποίο θα κάνει είναι να στείλει απλά μια επιστολή όπου θα τους γνωστοποιήσει το πρόβλημά σου και θα τους υποχρεώσει να σου απαντήσουν μέσα σε ένα μήνα για ποιον λόγο έχεις αυτό το πρόβλημα κτλ.
Προσωπικά κάνω παράπονα στην εταιρεία από τον Οκτώβριο, έχω στείλει 4 φορές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, έχει έρθει τεχνικός στον χώρο μου για έλεγχο, και εδώ και 7 μήνες δεν μου έχει δώσει κανείς απάντηση για το πρόβλημά μου. Σκέψου ότι το μόνο που ζητάω να μάθω είναι γιατί συγχρονίζω στα 7mbps, ενώ με τα στατιστικά της γραμμής μου θα έπρεπε να συγχρονίζω τουλάχιστον 15+.
Γενικά η Forthnet πλέον καταντάει ένα μπάχαλο κατά τη δική μο γνώμη, και θα σε συμβούλευα αν θέλεις να κάνεις δικαστικές κινήσεις, να ξεκινήσεις σιγά σιγά γιατί αν το αφήσεις το θέμα και δεν πιέζεις θα περιμένεις για αρκετό καιρό.

nmavro73
23-04-08, 08:59
Αν θες σίγουρο ραντεβού με τεχνικό τρέχα στη Μητροπόλεως.Μόνο εκεί θα συννενοηθείς.Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά εμένα διορθώθηκε το πρόβλημα με μια βόλτα εκεί σε 2 μέρες

YAziDis
23-04-08, 09:09
Όσον αφορά αυτό θα συμφωνήσω γιατί και εμένα ο τεχνικός που ήρθε ήταν με από την Μητροπολέως ήταν. Βέβαια εμένα το πρόβλημα μου δεν έχει λυθεί.

nmavro73
23-04-08, 09:20
Ναι αλλά μέχρι να του πουν από την αθήνα να έρθει σε σένα κάνει 2-3 βδομάδες.Εσύ πας πιο γρήγορα εκει

sidisdim
24-04-08, 05:53
σήμερα με πήραν τηλ από την forthnet... ήρθα στα 15mbit με SNR στα 15 και αυτο... άυριο θα το κατεβάσουν άν είναι σταθερή η γραμμή μου...
ελπίζω να μην αναγκαστώ να κατέβω κέντρο.. και να έρθει επιτέλους ένα τέλος..
βλέπω από την στιγμή που θα κατέβω είναι 50-50 να λυθεί αν κρίνω από όσους απαντήσαν!
απλά επιταχύνει την διαδικασία από οτι κατάλαβα..

YAziDis
24-04-08, 12:07
Κοίτα, όταν πηγαίνεις ο ίδιος εκεί προσωπικά πάντα θα είναι αλλιώς, πάντα θα είναι καλύτερα. Εμένα απ'το τηλέφωνο έχει τύχει επειδή δεν ήξερε τι να μου απαντήσει αυτή που σήκωσε το τηλέφωνο, να με βάλει στην αναμονή, και μετά τυχαία να πέσει η γραμμή.
π.χ μόλις πριν 2 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός απ'το κατάστημα της Μητροπόλεως επειδή του είχα πει να με πάρει να με ενημερώσει ο ίδιος για το πρόβλημα μου. Βέβαια εγώ δεν βρήκα λύση, αλλά όσο να'ναι με πήραν αυτοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.