PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνάμει συνδρομητής (a.k.a "το thread του αναποφάσιστου")



Artemius
23-04-08, 09:47
καταρχάς καλημέρα σας. :)

ψάχνομαι να βάλω llu net+τηλέφωνο στο σπίτι.παλιά είχα 4net ΑΡΥΣ στα 2mbit και πήγαινε μια χαρά αν εξαιρέσεις την φιλοσοφία της 4net, "1α χαλάει,μετά το φτιάχνουμε".1 φορά που έζησα την εξάντληση του διεθνούς της bw + τα πρόσφατα τράβαλα με τον ΑΙΧ,με έχουν κάνει να μη ξαναβάλω 4net στο σπίτι ούτε και τζάμπα.

απαιτούμενα δεν θεωρώ τα 24mbitia.αυτό που απαιτώ ως gamer fps/mmorpg είναι α)χαμηλά pings/ει το δυνατόν απουσία packet loss, β)σταθερότητα δικτύου και ΚΑΘΟΛΟΥ disconnects (πραγματικα δεν μπορώ να τονίσω αρκετά αυτό το τομέα! :p), γ)επάρκεια διεθνούς bw (μια φορά έζησα το σκηνικό με την 4νετ και για 2 μήνες κόντεψα να παλαβώσω!!)

ναι μεν ζητάω...πολλά,αλλά τα disconnects και το packet loss είναι για μένα casus belli.

απο τηλεφωνία ζητάω γερό ακουστικό σήμα χωρίς βόμβους.αν δεν κάνω λάθος η τηλεφωνία της tellas είναι pstn από την μεριά του χρήστη,πράμα απόλυτα προαπαιτούμενο.voip για βασική τηλεφωνία δεν το σκέφτομαι καν.

προφανώς δεν κατεβάζω πολύ,άντε μερικά mp3 που και πού...αλλά την γραμμή την θέλω τζετ για games.

όσοι έχετε tellas και ακόμα περισσότερο άμα είναι και κανείς από το Τ/Κ μου,Αποστόλου Παύλου,μπορεί να με τα δώσει αυτά η tellas?

τέλος τι συμβόλαια έχει η εταιρεία,αν υπάρχει ελάχιστη παραμονή,και αν ναι,ποιο είναι το penalty διακοπής του συμβολαίου.

σας ευχαριστώ πάρα πολύ και θα παρακαλέσω τις ΠΛΗΡΩΣ αντικειμενικές σας απόψεις.


υ.γ. : η γραμμή μου απο πλευράς ποιότητας καλωδίου είναι εξαιρετικότατη όπως φαίνεται άλλωστε και από τα stats του προφίλ μου από όταν είχα ΑΡΥΣ.και όλα αυτά με το ταπεινό F200.

Z3RatuL
23-04-08, 14:13
Εφόσον έχεις casus beli με το packet loss και το ping τότε με tellas θα αρχίσεις πόλεμο με το καλημέρα...

Δυστυχώς σε παιχνίδια η Tellas έχει ακόμη προβλήματα στις περισσότερες περιπτώσεις.

Davout
23-04-08, 14:16
Κάτσε ΟΤΕ.

DiM
23-04-08, 14:51
Aμα έψαχνες λιγάκι το forum της τελλας θα έβλεπες πως υπάρχει πρόβλημα με τα pings και το gaming. Οποτε εάν ασχολείσαι με online gaming και ειδικά FPS μακριά επιεικώς. Για αυτό πας μονο οτενετ εάν αντέχει η τσέπη σου.

Για αποσυνδέσεις καμια εταιρία και κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις είναι πολλοί οι παράγοντες.

Για επάρκεια bandwith προσωπικά σε 15 μήνες τελλας θυμάμαι 2 φορες που υπήρχε πρόβλημα, μια με την οπτική ίνα και μια με τον bras που πιταρε. Και στις 2 περιπτώσεις λύθηκε μετά από 1 και 2 μηνες. Η τωρινή κατάσταση είναι ικανοποιητική για downloads.

Η τηλέφωνια τελευταία πέφταν λιγάκι τα κέντρα, αλλα γενικά δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα πάει καλά.

Το συμβόλαιο είναι για 1 χρόνο παραμονής. Εάν θες να λακίσεις νωρίτερα νομίζω αρχίζει από τα 150 euro και κλιμακωτά ανά μηνα πέφτει μέχρι να φτάσεις τον 1 χρόνο.

psolord
23-04-08, 15:02
Φίλε Artemius τα δεδομένα που μας έδωσες δεν μας επιτρέπουν αντικειμενικά να σε καλωσορίσουμε στην παρέα μας. Λόγω ping κυρίως. Κατα τα άλλα καλά πάμε.

Με τη γραμμή που έχεις θα έχεις ελάχιστα disco. Εγώ με 26 att έχω ελάχιστα απο την ημέρα της αναβάθμισης 12ΜΒιτ και δώθε.

Τηλέφωνο πολύ καλό. Ταχύτητα πολύ καλή αλλά τα pings θέλουν βελτίωση!;)

XARAYGH
23-04-08, 15:49
OTE να βριζεις εκει τουλαχιστον...:p

Artemius
23-04-08, 18:49
να κάνω μια διευκρίνηση...fps παίζω μόνο σε srvrs εντός χώρας και συγκεκριμένα σε 4net database βασισμένοι...

mmorpg παίζω σε srvrs εκτός συνόρων, π.χ. Αγγλία ή Βουλγαρία.στα mmo αντέχω ένα 200ms max,αλλά το packet loss παραμένει απαγορευτικότατο.

βλέπω οτι παίζει ένα ζήτημα σε ποιόν bras θα συνδεθώ.η Θεσσαλονίκη σε ποιόν συνδέεται?

επιπλέον το ελάχιστο του 1 έτους είναι πολύ περιοριστικό.όπως και τα 150 ευρώ.

εάν δεν απατώμαι πλην 4net και tellas,οι υπόλοιποι δίνουν voip τηλεφωνία?

και ένα τελευταίο,ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που υπάρχει πλέον σε ΑΡΥΣ?

DiM
23-04-08, 21:44
να κάνω μια διευκρίνηση...fps παίζω μόνο σε srvrs εντός χώρας και συγκεκριμένα σε 4net database βασισμένοι...

mmorpg παίζω σε srvrs εκτός συνόρων, π.χ. Αγγλία ή Βουλγαρία.στα mmo αντέχω ένα 200ms max,αλλά το packet loss παραμένει απαγορευτικότατο.

βλέπω οτι παίζει ένα ζήτημα σε ποιόν bras θα συνδεθώ.η Θεσσαλονίκη σε ποιόν συνδέεται?

επιπλέον το ελάχιστο του 1 έτους είναι πολύ περιοριστικό.όπως και τα 150 ευρώ.

εάν δεν απατώμαι πλην 4net και tellas,οι υπόλοιποι δίνουν voip τηλεφωνία?

και ένα τελευταίο,ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που υπάρχει πλέον σε ΑΡΥΣ?

Φιλαράκο δεν μας τα λες καλά, στο πρώτο post κανεις θέμα για τον AIX της forthnet. Πιο το πρόβλημα σου δηλαδή αφού παίζεις σε gaming servers της forthnet και εσένα ειδικά δεν σε επιβάρυνε το θέμα του AIX αφού έχεις και forthnet !!!.

Κανε μια γύρα στο forum της Τελλας οι ερωτήσεις που κανεις είναι απαντημένες. Το search για αυτό υπάρχει στα forums. :oneup:

ralliboy
23-04-08, 23:55
Aνθρωπε ανθρωπεεε τι ψαχνεις;;; ΤΡΑΒΑ ΟΤΕ !!!! ακου που σου λεω μονο εκει θα βρις την υγεια σου.(αν δεν σου κατσει στραβη)Απο ΤΡΕΛΛΑΣ εφυγα αρων αρων εδω και δεκα μερες ειμαι ΟΤΕ 24αρα και εχω μολις 3 (ΤΡΕΙΣ) αποσυνδεσεις :respekt:.Οτι ειχα στην ΤΕΛΛΑΣ σε 1-2 ωρες :lol: χωρις υπερβολη.Για παιχνιδια δεν ξερω.Δυστυχως ομως ακομα ισχυει το <<οτι πληρωνεις παιρνεις>> δινεις παραπανω αλλα ειχεις ησυχο κεφαλι(κατα κανονα)

Z3RatuL
24-04-08, 10:16
Aνθρωπε ανθρωπεεε τι ψαχνεις;;; ΤΡΑΒΑ ΟΤΕ !!!! ακου που σου λεω μονο εκει θα βρις την υγεια σου.(αν δεν σου κατσει στραβη)Απο ΤΡΕΛΛΑΣ εφυγα αρων αρων εδω και δεκα μερες ειμαι ΟΤΕ 24αρα και εχω μολις 3 (ΤΡΕΙΣ) αποσυνδεσεις :respekt:.Οτι ειχα στην ΤΕΛΛΑΣ σε 1-2 ωρες :lol: χωρις υπερβολη.Για παιχνιδια δεν ξερω.Δυστυχως ομως ακομα ισχυει το <<οτι πληρωνεις παιρνεις>> δινεις παραπανω αλλα ειχεις ησυχο κεφαλι(κατα κανονα)
@ralliboy απλά δε σε συμμερίζομαι... Έχεις δίκιο ότι σε μερικούς πελάτες απλά δε θέλει να στρώσει η Tellas. Όμως στους περισσότερους όλα είναι μία χαρά εκτός του packet loss που παρατηρείται σε κάποια games. Όπου και να πας, είτε OTE, Forthnet, HOL, Vivodi, Tellas, On Telecoms, Netone, κτλ. αν δεν είσαι τυχερός τότε την έκατσες.

Τα ίδια είχα κι εγώ που περίμενα 6 μήνες για HOL, 4 για ΟΤΕ και τελικά μέσα σε 1 μήνα η Tellas με ενεργοποίησε. Συνγχρονίζει στα 11998/935 κατεβάζω με 900-1.0mb και στα games (έχω δοκιμάσει ένα μέχρι στιγμής το Team Fortress 2) στο εξωτερικό έχω 130-140 ping με ελάχιστο εως καθόλου packet loss. Τώρα MMORPG δε ξέρω...

ralliboy
24-04-08, 10:29
@ralliboy απλά δε σε συμμερίζομαι... Έχεις δίκιο ότι σε μερικούς πελάτες απλά δε θέλει να στρώσει η Tellas. Όμως στους περισσότερους όλα είναι μία χαρά εκτός του packet loss που παρατηρείται σε κάποια games. Όπου και να πας, είτε OTE, Forthnet, HOL, Vivodi, Tellas, On Telecoms, Netone, κτλ. αν δεν είσαι τυχερός τότε την έκατσες.

Τα ίδια είχα κι εγώ που περίμενα 6 μήνες για HOL, 4 για ΟΤΕ και τελικά μέσα σε 1 μήνα η Tellas με ενεργοποίησε. Συνγχρονίζει στα 11998/935 κατεβάζω με 900-1.0mb και στα games (έχω δοκιμάσει ένα μέχρι στιγμής το Team Fortress 2) στο εξωτερικό έχω 130-140 ping με ελάχιστο εως καθόλου packet loss. Τώρα MMORPG δε ξέρω...


Φιλε μου οπως προανεφερα με τα εντος ποαρενθεσεων σχολια ,παντου μπορει να βρεις τον μπελα σου. Το θεμα ειναι (και επειδη ειμαι καμμενος το εψαξα αρκετα) η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να σου κατσει προβλημα.Δεν λεω πως δεν δινουν ΚΑΙ σωστες υπηρεσιες οι εναλλακτικοι αλλα οι αναλογια προβλημα/συνδεσεις ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερη σε αυτους.Οσο για το θεμα των ενεργοποιησεων νομιζω πως ισχυουν τα ιδια .Εμενα με γυρισαν σε ΟΤΕ απο ΤΕΛΛΑΣ καποια τριτη και φυσικα ειχε χαθει η dsl. Τεταρτη απογευμα ειχα παλι συγχρονισμο!!!!!

Davout
25-04-08, 10:45
Τώρα αν θεωρείς εσύ καλό ping 130-140 τι να πω; Με τον ΟΤΕ συνήθως χτυπάς από 60-90 και σίγουρα στα γενικά στατιστικά έχεις πιο αξιόπιστη γραμμή. Εφόσον λοιπόν ο φίλος έβαλε κάποιες προϋποθέσεις ( α) χαμηλά pings/ει το δυνατόν απουσία packet loss, β)σταθερότητα δικτύου και ΚΑΘΟΛΟΥ disconnects, γ) επάρκεια διεθνούς bw), καλό θα ήταν να μιλάτε αντικειμενικά ως προς αυτά που ζητάει αυτός και όχι εσείς. Τώρα εφόσον κάποιοι θεωρείτε ότι αν με τα ίδια λεφτά που δίνετε στην Tellas, σας έδινε ακριβώς τα ίδια και ο ΟΤΕ (σε υπηρεσίες/παροχές), θα επιλέγατε την πρώτη (για οποιοδήποτε λόγο πλην "εκδικητικότητας προς τον κακό ΟΤΕ που μας έπινε το αίμα τόσα χρόνια" κλπ), πείτε το για να μην κοροιδευόμαστε... Για να συνοψίσω, ΟΤΕ σίγουρα πιο αξιόπιστος και ευέλικτος (αλλαγές προγραμμάτων κλπ) γενικά απ'όλους τους εναλλακτικούς, αλλά πιο ακριβός. Διαλέγεις και παίρνεις.

Z3RatuL
25-04-08, 13:42
Με τα ΑΝ δε πας πουθενά Davout. Αν κι η γιαγιά είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι... Όταν όπως λες ο ΟΤΕ καταλάβει ότι με τις πρακτικές που ακολουθεί δεν τον βγάζει πουθενά και ρίξει τις τιμές μπορεί και να ξαναγυρίσουμε πίσω.

Κανείς δεν σκέφτεται να τιμωρήσω τον ΟΤΕ για τόσο χρόνια που τον πλήρωνα. Σε μία ελεύθερη αγορά μπορείς να βρεις ανταγωνιστή για να κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερα λεφτά. Ένας υγιές ανταγωνισμός (που δεν ισχύει στις τηλεπικοινωνίες εδώ), καλό σε 'μας κάνει και πεφτουν οι τιμές.

Davout
25-04-08, 14:51
Σου εκθέτω 10 επιχειρήματα/απόψεις και η απάντηση είναι "με τα αν δεν πας πουθενά", σαν να διάβασες μια λέξη μόνη της από 6 σειρές κείμενο. Πολύ απλούστατα σου εξήγησα ότι οι λόγοι που επιλέγουν οι περισσότεροι τους εναλλακτικούς είναι αφενός οι προσφορές τους (τόσο internet και απεριόριστα τηλεφωνήματα εκεί και εκεί με τόσα λεφτά) και αφετέρου θέλουν να γλιτώσουν από τα "τζάμπα παραπάνω χρήματα" και το "πάγιο του ΟΤΕ". Σε σταθερότητα και αξιοπιστία γενικά και αυτή τη στιγμή δε συγκρίνονται με τον ΟΤΕ, οπότε ΕΑΝ ο ΟΤΕ έριχνε τις τιμές του όλοι θα τον επέλεγαν και αν θέλει κάποιος ας πει το αντίθετο. Το γιατί δεν το κάνει ή γιατί δεν μπορεί να το κάνει (αν θες ενημερώσου πρώτα) είναι μια άλλη ιστορία.

Artemius
25-04-08, 18:01
Φιλαράκο δεν μας τα λες καλά, στο πρώτο post κανεις θέμα για τον AIX της forthnet. Πιο το πρόβλημα σου δηλαδή αφού παίζεις σε gaming servers της forthnet και εσένα ειδικά δεν σε επιβάρυνε το θέμα του AIX αφού έχεις και forthnet !!!.

Κανε μια γύρα στο forum της Τελλας οι ερωτήσεις που κανεις είναι απαντημένες. Το search για αυτό υπάρχει στα forums. :oneup:


ΕΙΧΑ 4νετ.

εδω και 2 μήνες,no net @ home...

anyway,το κόβω να πηγαίνω Τελλας μετα φόβου Θεού...θέλω απαραίτητα llu τηλεφωνία,ο ΟΤΕ είναι φαρμακείο.4νετ δν την σκέφτομαι καν,έχει μάπα τηλεφωνία.voip ούτε και αυτό το θέλω.

άντε και σε κάνα μήνα πάνω-κάτω θα σας πώ το πόρισμα της νεκροψίας :p

A_gamer
25-04-08, 18:15
να κάνω μια διευκρίνηση...fps παίζω μόνο σε srvrs εντός χώρας και συγκεκριμένα σε 4net database βασισμένοι...

mmorpg παίζω σε srvrs εκτός συνόρων, π.χ. Αγγλία ή Βουλγαρία.στα mmo αντέχω ένα 200ms max,αλλά το packet loss παραμένει απαγορευτικότατο.

βλέπω οτι παίζει ένα ζήτημα σε ποιόν bras θα συνδεθώ.η Θεσσαλονίκη σε ποιόν συνδέεται?

επιπλέον το ελάχιστο του 1 έτους είναι πολύ περιοριστικό.όπως και τα 150 ευρώ.

εάν δεν απατώμαι πλην 4net και tellas,οι υπόλοιποι δίνουν voip τηλεφωνία?

και ένα τελευταίο,ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που υπάρχει πλέον σε ΑΡΥΣ?

Τώρα και η HOL δίνει επιλογή για PSTN, για κοίτα και κατά κει...

ermis333
26-04-08, 13:42
Σου εκθέτω 10 επιχειρήματα/απόψεις και η απάντηση είναι "με τα αν δεν πας πουθενά", σαν να διάβασες μια λέξη μόνη της από 6 σειρές κείμενο. Πολύ απλούστατα σου εξήγησα ότι οι λόγοι που επιλέγουν οι περισσότεροι τους εναλλακτικούς είναι αφενός οι προσφορές τους (τόσο internet και απεριόριστα τηλεφωνήματα εκεί και εκεί με τόσα λεφτά) και αφετέρου θέλουν να γλιτώσουν από τα "τζάμπα παραπάνω χρήματα" και το "πάγιο του ΟΤΕ". Σε σταθερότητα και αξιοπιστία γενικά και αυτή τη στιγμή δε συγκρίνονται με τον ΟΤΕ, οπότε ΕΑΝ ο ΟΤΕ έριχνε τις τιμές του όλοι θα τον επέλεγαν και αν θέλει κάποιος ας πει το αντίθετο. Το γιατί δεν το κάνει ή γιατί δεν μπορεί να το κάνει (αν θες ενημερώσου πρώτα) είναι μια άλλη ιστορία.


Εγώ θα διαφωνήσω, προβλήματα υπάρχουν παντού, σίγουρα στον ΟΤΕ είναι λιγότερα λόγω του ότι είναι δικό του το δίκτυο και μπαίνουν οι τεχνικοί του μέσα όποτε θέλουν και τα φτιάχνουν, ενώ για να κάνει κάτι ο εναλλακτικός πρέπει να υπάρχει και άτομο του ΟΤΕ να βλέπει.


Σε θέματα ταχύτητας πάντως θα διαφωνήσω, ADSL έχω 5 χρόνια τώρα από τα οποία τα 3 μέσω ΟΤΕ, επί 1 χρόνο το DSLAM μου ήταν πιτταρισμένο και δεν έκαναν τίποτα μάλιστα έπαιρνα τηλέφωνα και μου λέγανε συνέχεια......μα κύριε ADSL έχετε αν κατεβάζετε με πάνω από 20kb/sec να είστε ευχαριστημένος......:evil:


Επίσης η ΟΤΕΝΕΤ εμποδίζει τις καλές ταχύτητες στα P2P μέσω traffic shaping.

Pings γενικά έχει καλύτερα αυτήν τη στιγμή ο OTE.

pan82
26-04-08, 16:30
Σε θέματα ταχύτητας πάντως θα διαφωνήσω, ADSL έχω 5 χρόνια τώρα από τα οποία τα 3 μέσω ΟΤΕ, επί 1 χρόνο το DSLAM μου ήταν πιτταρισμένο και δεν έκαναν τίποτα μάλιστα έπαιρνα τηλέφωνα και μου λέγανε συνέχεια......μα κύριε ADSL έχετε αν κατεβάζετε με πάνω από 20kb/sec να είστε ευχαριστημένος......:evil:
.

Aυτά μάλλον τα χουν ξεχάσει κάποιοι. Και διαμαρτύρονται γιατί κάποιες ώρες η ταχύτητα πέφτει λίγο ή γιατί για να πιάσουν το 1mb/s πρέπει να κατεβάζουν πολλαπλά αρχεία. Κι εγώ 2 χρόνια με οτε η ταχυτητα μου ήταν περίπου η μισή από το συγχρονισμό μου και αν έλεγες και τίποτα σου έλεγαν ότι ξέρετε έχετε 1mbit και κατεβάζετε με 60kb/s είστε μια χαρά μόνο κάτω από 25kb/s θεωρείται πτόβλημα ή μετά στα 2mbit που κατέβαζα με 120kb/s η βλάβη ήταν τα 35kb/s. Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει οι εποχές και όλοι πετάνε με ΟΤΕ αλλά εγώ μέχρι και το Δεκέμβρη που ημουν ΟΤΕ αυτά θυμάμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.