PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστέρηση Αναβάθμισης Forthnet



gmetal
23-04-08, 16:39
Καλησπέρα,

Είμαι συνδρομητής στη Forthnet από τον Νοέμβρη του 2006 με πακέτο ADSL in a Box 2Mbps. Προς το τέλος του Δεκεμβρίου του 2007 με πήραν τηλέφωνο από την Forthnet και με ρώτησαν αν θέλω να αναβαθμίσω σε 2play. Τους είπα ότι δεν θέλω 2play, αλλά με ενδιαφέρει η αναβάθμιση της ADSL, το οποίο και το δέχτηκαν. Στην αρχή όλα έδειχναν ότι πήγαιναν καλά. Μου έστειλαν με courrier την αίτηση αναβάθμισης μετά από 1 εβδομάδα. Με είχαν ενημερώσει ότι η διαδικασία αναβάθμισης παίρνει γύρω στις 3 εργάσιμες εβδομάδες. Πράγματι είδα ότι η διαδικασία της αναβάθμισης είχε ξεκινήσει μέσα σε μερικές μέρες από την παραλαβή και υπογραφή της αίτησης. Αυτό έγινε την πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου (2008). Από τότε βέβαια, αναβάθμιση δεν έχει γίνει. Το site της Forthnet για την διαδικασία αναβάθμισης της γραμμής μου λέει τα εξής:

29/02/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
09/01/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Πριν 2-3 εβδομάδες τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί περιμένουν τον ΟΤΕ. Ευτυχώς, δεν μου έχουν διακόψει την παλιά μου σύνδεση ακόμα, οπότε κάτι είναι και αυτό. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω;

Ευχαριστώ.

(Σημείωση: είμαι στο DSLAM Τερψιθέας)

cuper
23-04-08, 17:17
Πριν 2-3 εβδομάδες τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί περιμένουν τον ΟΤΕ. Ευτυχώς, δεν μου έχουν διακόψει την παλιά μου σύνδεση ακόμα, οπότε κάτι είναι και αυτό. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω;

Ευχαριστώ.

(Σημείωση: είμαι στο DSLAM Τερψιθέας)

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από το να περιμένεις δυστυχώς.

Είσαι στη διαδικασία δέσμευσης βρόχου. Λογικά υπάρχουν πολλές αιτήσεις που εκκρεμούν στο dslam σου. Λες να μην θέλει η forthnet να σε βάλει στο δικό της δίκτυο, από Α.ΡΥ.Σ. που είσαι τώρα; Μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους θα έχει από σένα.
Έχε υπόψιν σου ότι συγκεκριμένος μόνο αριθμός συνδρομητών (πχ 200 ή 400) μπορούν να περνάνε στο ιδιόκτητο κάθε μήνα. Και ο ΟΤΕ προμηθεύει στον πελάτη χονδρικής του τη forthnet, συγκεκριμένα ζεύγη χαλκού κάθε μήνα (επαύξηση 200 ή 400). Κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά σου.

Το "καλό" είναι ότι έχεις dsl και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

gmetal
23-04-08, 18:55
Προσωπικά, δεν με πολυ-πειράζει η αναμονή εφόσον δουλεύει η υπάρχουσα σύνδεση μου. Ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερα. Απλά είναι το γαμώτο της υπόθεσης. Ας μου λέγανε ότι δεν ξέρουν πόσο χρόνο θα πάρει.

Και στο κάτω κάτω, τι δουλειά έχει ο ΟΤΕ στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet; Γιατί θα πρέπει να εμπλακεί ο ΟΤΕ σε αυτή τη διαδικασία; Επίσης πιστεύω ότι κάτι παίζετε με το DSLAM της περιοχής μου. Έχω άλλα δύο παραδείγματα γνωστών μου που τους πήρε 2,5 και 3 μήνες αντίστοιχα για να περάσουν στο ιδιόκτητο δίκτυο μιας εταιρίας (HOL και Forthnet).

cuper
23-04-08, 19:56
Και στο κάτω κάτω, τι δουλειά έχει ο ΟΤΕ στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet; Γιατί θα πρέπει να εμπλακεί ο ΟΤΕ σε αυτή τη διαδικασία; Επίσης πιστεύω ότι κάτι παίζετε με το DSLAM της περιοχής μου.

Ο OTE της περιοχή σου διαμόρφωσε ένα χώρο μέσα στο κτίριό του, ώστε ο κάθε πάροχος που θέλει να προσφέρει υπηρεσίες LLU, να εγκαταστήσει τον εξοπλισμό του.

Ο ΟΤΕ ( ή καλύτερα ΟΤΕ Wholesale) χρεώνει τον πάροχο με πάγιες και εφάπαξ χρεώσεις, επειδή ο πάροχος χρησιμοποιεί:
1)το κτίριο του ΟΤΕ για στέγαση του εξοπλισμού του
2)Ηλεκτρικό ρεύμα, πυρασφάλειες κτλ κτλ
3)Χάλκινα ζεύγη, τα οποία συνδέουν τα μηχανήματα του παρόχου με το δημόσιο δίκτυο τηλεφωνίας, που φτάνει μέχρι το σπίτι του καταναλωτή.

Δηλαδή η Forthnet δεν έχει σκάψει τους δρόμους για να φέρει καλώδιο μέχρι το σπίτι σου. Χρησιμοποιεί το δίκτυο που ο δημόσιος ΟΤΕ δεκαετίες πριν το έφτιαξε.
Η λέξη "ιδιόκτητο" αναφέρεται στα μηχανήματα που εγκαθιστά η Forthnet στο κτίριο του ΟΤΕ και οι οπτικές ίνες που έσκαψε και πέρασε η Forthnet από το κτίριο του ΟΤΕ μέχρι τον κόμβο της όπου και αν είναι αυτός.

1.Τι είναι η Αδεσμοποίηση Τοπικού Βρόχου(γνωστή και ώς Local Loop Unbundling (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=2#content_start)

athan.k
24-04-08, 05:06
Δηλαδή όλοι εμείς που περιμένουμε 5 μήνες και βάλε τι περιμένουμε?
Να σκάψει ο οτε τους δρόμους ξανα για τις νεες συνδεσεις?

Lagman
24-04-08, 15:08
Μερικά κλικ είναι η ενεργοποίηση-αναβάθμιση τι νομίζετε ότι είναι ; σκάβουνε και περνάνε καλώδια ;
Εάν οι ενεργοποιήσεις της FORTHnet γινόντουσαν γρήγορα τότε ο ΟΤΕ τι θα έκανε ; Όσοι δεν θέλουν να περιμένουν βάζουν ΟΤΕ, και αν έχεις και γνωστό στον ΟΤΕ γίνετε την ίδια ώρα!

Christos123
24-04-08, 15:19
Αγαπητοί , όλα αυτά , οι καθυστερήσεις , η κοροϊδία , η αδιαφορία που παρατηρούνται είναι αποτέλεσμα της κλασικής ελληνικής νοοτροπίας που χαρακτηρίζει κάθε κοινωνική αλληλεπίδραση ! Μην περιμένετε τίποτα καλύτερο από κανέναν , ούτε ιδιώτη ούτε κρατικό φορέα ! Οπως είπε και ο Lagman πιο πάνω : " και αν έχεις και γνωστό στον ΟΤΕ γίνετε την ίδια ώρα " !!

Αφού τα ίδια σκατά σκεφτόμαστε όλοι μας , πως να βγούμε από πάνω και να κάνουμε την δουλίτσα μας , έτσι δεν είναι ?
Μόνο στα φόρα λέμε τις πικρίες μας , αλλά μόλις κλείσουμε το PC-ακι μας , η πρώτη σκέψη είναι : "Ποιον γνωστό να πάρω τώρα να κάνω την δουλειά μου ?" !!!!!

:worthy:

athan.k
25-04-08, 04:15
Αγαπητοί , όλα αυτά , οι καθυστερήσεις , η κοροϊδία , η αδιαφορία που παρατηρούνται είναι αποτέλεσμα της κλασικής ελληνικής νοοτροπίας που χαρακτηρίζει κάθε κοινωνική αλληλεπίδραση ! Μην περιμένετε τίποτα καλύτερο από κανέναν , ούτε ιδιώτη ούτε κρατικό φορέα ! Οπως είπε και ο Lagman πιο πάνω : " και αν έχεις και γνωστό στον ΟΤΕ γίνετε την ίδια ώρα " !!

Αφού τα ίδια σκατά σκεφτόμαστε όλοι μας , πως να βγούμε από πάνω και να κάνουμε την δουλίτσα μας , έτσι δεν είναι ?
Μόνο στα φόρα λέμε τις πικρίες μας , αλλά μόλις κλείσουμε το PC-ακι μας , η πρώτη σκέψη είναι : "Ποιον γνωστό να πάρω τώρα να κάνω την δουλειά μου ?" !!!!!

:worthy:

Καλά τα λες αλλα εσύ αν είχες γνωστό στον οτε θα περιμενες 5 μηνες την forthnet?

gmetal
25-04-08, 10:08
Το θέμα είναι ότι η Forthnet και ο κάθε ISP, δεν μπορεί παράσχει της υπηρεσίες που
διαφημίζει. Επίσης, όταν κάνεις αναβάθμιση ή πολύ περισσότερο όταν προπληρώνεις
μια συνδρομή, δεν σε ενημερώνουν για τον πραγματικό χρόνο πραγματοποίησης
της σύνδεσής σου. Δεν μπορεί οι τεχνικοί της Forthnet και του κάθε ISP να μην
ξέρουν ότι στο τάδε DSLAM δεν γίνεται να πραγματοποιηθεί άλλη σύνδεση, είτε
λόγω ΟΤΕ είτε λόγω δικού τους προβλήματος.

Βλέποντας τον πίνακα των εργασιών του ΟΤΕ, που θα πραγματοποιηθούν σε διάφορα κέντρα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197064
έχω την αμυδρή εντύπωση ότι η αναβάθμισή μου θα γίνει μετά της 10/05/2008 που
γίνονται οι εργασίες στα κέντρα τις Γλυφάδας.

Athan.k ρίξε μια ματιά στο παραπάνω URL και δες αν στην περιοχή σου γίνονται
έργα. Ξέρω άλλες 2 περιπτώσεις που μετά από έργα του "ΟΤΕ" στην περιοχή, τους
συνέδεσαν.

Christos123
25-04-08, 12:22
Καλά τα λες αλλα εσύ αν είχες γνωστό στον οτε θα περιμενες 5 μηνες την forthnet?

Μα δεν βγάζω το κωλαράκι μου απέξω !!!!! Αντιθέτως κάνω την αυτοκριτική μου και παράλληλα τονίζω ότι είναι Ελληνικό χαρακτηριστικό που μας καλλιέργησαν οι προηγούμενες γενεές ! Έτσι μάθαμε , δυστυχώς !
Γι'αυτό λέω ότι άδικα χτυπιόμαστε και φωνάζουμε .......................
Εξαιρέσεις υπάρχουν , αλλά στην συντριπτική μας πλειοψηφία , ΕΜΕΙΣ δημιουργούμε αυτό το ρουσφετολογικό καθεστώς !
Απο το περίπτερο μέχρι το υπουργείο , πάντα ψάχνουμε πως θα κάνουμε την δουλίτσα μας !

(τώρα νιώθω λίγο άσχημα , γιατί δεν έχω κανέναν γνωστό στον ΟΤΕ ... ούτε στην forthnet ...........χαχαχαχααχχαα)

blugosi
25-04-08, 19:16
Παιδιά εμένα στο ίδιο κέντρο, Τερψιθέας, με πήγανε από ΟΤΕΝΕΤ σε ΝΕΤΟΝΕ σε ακριβώς 3 εβδομάδες από την αίτηση πριν από ένα μήνα, χωρίς καθυστερήσεις, διακοπές ημερών και άλλα δραματικά, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι ο κακός ΟΤΕ κωλυσιεργεί τις μεταφορές κλπ.

SantoPtol
25-04-08, 19:44
1ον η Forthnet έπρεπε να σου πει ότι δεν υπάρχουν άλλες πόρτες και θα καθυστερήσει αλλά δυστυχώς ΔΕΝ το κάνει ποτέ.

2ον παίζει σε κάποιο στάδιο ρόλο ο ΟΤΕ και σύμφωνα με την ΕΕΤΤ έχει περιθώριο μέγιστο 15 μέρες να το υλοποιήσει αλλά έχει τακτική να το υλοποιεί την 15 μέρα έτσι για σπάσιμο.

emeliss
25-04-08, 20:07
Η λέξη "ιδιόκτητο" αναφέρεται στα μηχανήματα που εγκαθιστά η Forthnet στο κτίριο του ΟΤΕ και οι οπτικές ίνες που έσκαψε και πέρασε η Forthnet από το κτίριο του ΟΤΕ μέχρι τον κόμβο της όπου και αν είναι αυτός.

Η λέξη ιδιόκτητο αναφέρεται μόνο στο μηχανάκι πρόσβασης. Ίνες δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν.

cuper
25-04-08, 23:01
Η λέξη ιδιόκτητο αναφέρεται μόνο στο μηχανάκι πρόσβασης. Ίνες δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν.

Και το "μηχανάκι" νομίζω δεν είναι απαραίτητο να είναι του παρόχου, αλλά μπορεί να το νοικιάζει.
Γενικά αναφέρθηκα πριν.

hel
28-04-08, 20:42
1ον η Forthnet έπρεπε να σου πει ότι δεν υπάρχουν άλλες πόρτες και θα καθυστερήσει αλλά δυστυχώς ΔΕΝ το κάνει ποτέ.


Και ποιος το κάνει;

Christos123
29-04-08, 12:51
Αυτό έγινε την πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου (2008). Από τότε βέβαια, αναβάθμιση δεν έχει γίνει. Το site της Forthnet για την διαδικασία αναβάθμισης της γραμμής μου λέει τα εξής:

29/02/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
09/01/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Μόλις δεις στην κατάσταση αίτησης ενεργοποίησης τις παρακάτω ενδείξεις μπορείς να αρχίσεις να ελπίζεις : :p

Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

gmetal
29-04-08, 13:50
Μόλις δεις στην κατάσταση αίτησης ενεργοποίησης τις παρακάτω ενδείξεις μπορείς να αρχίσεις να ελπίζεις : :p

Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

Άντε να δούμε πότε θα γίνει αυτό! :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.