PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφοριες που δινει ο ΟΤΕ για τον "ΟΤΕ"



dslfan
23-04-08, 19:53
Εχω μετακομισει εδω και 2 βδομαδες απο περιοχη κεντρου προς β. προαστεια και μαζι μου πηρα και την υπαρχουσα τηλ. γραμμη που ειχα φουλ απο τελλας.

Ετσι πηρα στην τελλας να δω πως πανε τα πραγματα και μου ειπαν οτι απο εμας ειναι ολα οκ περιμενουμε τον ΟΤΕ για να κατασκευασει την πορτα.
Και ποτε θα γινει αυτο?
Αυτο ειναι στο χερι του ΟΤΕ μου απαντανε.
Δεν υπαρχει κανεις να μου πει στο περιπου δηλαδη, για να οργανωσω καλυτερα τις δουλειες μου
??
Μονο απο τον ΟΤΕ αν μαθετε κατι μου απανταει.

Οκ λοιπον παιρνω και εγω στο 134 και ακολουθει ο απιστευτος διαλογος....

Καλημερα εχω το τηλ. ταδε και μετακομισα απο εκει - εκει.
Πηρα να ρωτησω ποτε πιθανολογειται οτι θα κατασκευαστει η πορτα στο DSLAM της περιοχης μου.
Μισο λεπτο κυριε να σας βρω....
ααααααα μαστα, δεν ειστε πελατης του ΟΤΕ.
ναι λεω αυτο το ξερω, αλλο ρωτησα.
Λυπαμαι λεει... :p:p αλλα εφοσον δεν ειστε πελατης του ΟΤΕ, δεν μπορω να σας δωσω καμια πληροφορια.
Ναι κυριε μου, αλλα την πορτα εσεις δεν θα την κατασκευασετε??
Σωστα.
Ε τοτε ποιον να ρωτησω?
Εαν θελετε να επιστρεψετε στον ΟΤΕ μπορω να σας βοηθησω....
:evil:




Εξυπναδες ετσι???
1. Ο ΟΤΕ μας τιμωρει που φυγαμε, και εφοσον του την καναμε δεν μας λεει τιποτα.
2. διαχωριζει οτι ααααααλλος ειναι ο ΟΤΕ που ειναι παροχος και αλλος αυτος που φτιαχνει πορτες.
3. Αμα εισαι ομως στον ΟΤΕ, θα κανει το κοπο να παρει το τεχνικο τμημα και να σου πει πχ δευτερα - τριτη θα εισαι οκ....
4. Αμα εισαι στον ΟΤΕ ισως καθαρισεις και μεσα στην βδομαδα και οχι για μηνα που παει η δικη μου μεταφορα.
5. και τελος για ολα αυτα φυσικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο, παρα να πεις τον πονο σου εδω μεσα....


:whistle:



Αυτα για οποιον ετοιμαζεται να μετακομισει....

........Auto merged post: dslfan added 3 Minutes and 24 Seconds later........

και δευτερη πληροφορια που αφορα την μεταφορα.
Η μεταφορα απο Τελλας, χρεωνεται 35 ευρω.
Δεν χρεωνουν ομως παγιο (εξυπνο ε?)
Αρα γλυτωνω αν δεν κανω λαθος γυρω στα 3 ευρω....


ΟΛΕ!

BigBlack
23-04-08, 20:11
Φίλε dslfan, είσαι πελάτης τελάς και όχι κόνεξ, το 134 δεν πρόκειται να σε εξυπηρετήσει και ιδίως για το θέμα κατασκευής βρόχου. Υπεύθυνη είναι η τελάς που είναι πελάτης του οτέ να μάθει και να σου πεί και όχι να πετάει το μπαλάκι...
Ελπίζω να εξυπηρετηθείς σύντομα:)

sdikr
23-04-08, 20:11
η Τελλάς σε τιμώρει γιατί αυτή θα έπρεπε να ξέρει ή καλύτερα να ρωτήσει το αρμόδιο τμήμα στον ΟΤΕ

Απορώ πως δέχεσαι έτσι απλά την δικαιολογία απο την Τελλάς, αααα εμείς δεν ξέρουμε (ενώ αυτούς πληρώνεις )

eeop
23-04-08, 20:18
Εχω μετακομισει εδω και 2 βδομαδες απο περιοχη κεντρου προς β. προαστεια και μαζι μου πηρα και την υπαρχουσα τηλ. γραμμη που ειχα φουλ απο τελλας.

Ετσι πηρα στην τελλας να δω πως πανε τα πραγματα και μου ειπαν οτι απο εμας ειναι ολα οκ περιμενουμε τον ΟΤΕ για να κατασκευασει την πορτα.
Και ποτε θα γινει αυτο?
Αυτο ειναι στο χερι του ΟΤΕ μου απαντανε.
Δεν υπαρχει κανεις να μου πει στο περιπου δηλαδη, για να οργανωσω καλυτερα τις δουλειες μου
??
Μονο απο τον ΟΤΕ αν μαθετε κατι μου απανταει.

Οκ λοιπον παιρνω και εγω στο 134 και ακολουθει ο απιστευτος διαλογος....

Καλημερα εχω το τηλ. ταδε και μετακομισα απο εκει - εκει.
Πηρα να ρωτησω ποτε πιθανολογειται οτι θα κατασκευαστει η πορτα στο DSLAM της περιοχης μου.
Μισο λεπτο κυριε να σας βρω....
ααααααα μαστα, δεν ειστε πελατης του ΟΤΕ.
ναι λεω αυτο το ξερω, αλλο ρωτησα.
Λυπαμαι λεει... :p:p αλλα εφοσον δεν ειστε πελατης του ΟΤΕ, δεν μπορω να σας δωσω καμια πληροφορια.
Ναι κυριε μου, αλλα την πορτα εσεις δεν θα την κατασκευασετε??
Σωστα.
Ε τοτε ποιον να ρωτησω?
Εαν θελετε να επιστρεψετε στον ΟΤΕ μπορω να σας βοηθησω....
:evil:




Εξυπναδες ετσι???
1. Ο ΟΤΕ μας τιμωρει που φυγαμε, και εφοσον του την καναμε δεν μας λεει τιποτα.
2. διαχωριζει οτι ααααααλλος ειναι ο ΟΤΕ που ειναι παροχος και αλλος αυτος που φτιαχνει πορτες.
3. Αμα εισαι ομως στον ΟΤΕ, θα κανει το κοπο να παρει το τεχνικο τμημα και να σου πει πχ δευτερα - τριτη θα εισαι οκ....
4. Αμα εισαι στον ΟΤΕ ισως καθαρισεις και μεσα στην βδομαδα και οχι για μηνα που παει η δικη μου μεταφορα.
5. και τελος για ολα αυτα φυσικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο, παρα να πεις τον πονο σου εδω μεσα....


:whistle:



Αυτα για οποιον ετοιμαζεται να μετακομισει....

........Auto merged post: dslfan added 3 Minutes and 24 Seconds later........

και δευτερη πληροφορια που αφορα την μεταφορα.
Η μεταφορα απο Τελλας, χρεωνεται 35 ευρω.
Δεν χρεωνουν ομως παγιο (εξυπνο ε?)
Αρα γλυτωνω αν δεν κανω λαθος γυρω στα 3 ευρω....


ΟΛΕ!

Μίλησες με το 134 .
Το 134 είναι δίκτυο τηλεφωνικών πωλήσεων του ΟΤΕ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ξέρει τι γίνεται για μία μεταφορά ενός πελάτη της ΤΕΛΛΑΣ.
Πολύ σωστά σου απάντησαν ..
Για να μάθεις τι γίνεται , θα πρέπει να πας να ρωτήσεις στο Τεχνικό Τμήμα του ΟΤΕ στην περιοχή σου.

Αλλά αναρωτιέμαι ..
H TELLAS , γιατί δεν ενδιαφέρεται για τους πελάτες της;.
Γιατί δεν ψάχνει να βρει ΑΥΤΗ , τι γίνεται σε τέτεοιες περιπτώσεις ;
Γιατί δεν πιέζει ΑΥΤΗ, τον ΟΤΕ;
Γαιτί δεν καταγγέλει ΆΥΤΗ τον ΟΤΕ αν πραγματικά φταίει;
Γιατί ΔΕΝ προστατεύει τον Πελάτη της;
Γαιτί τον κάνει μπαλάκι στον ΟΤΕ;

MOBIL1
23-04-08, 20:46
Τους κάνουν μπαλάκι στον ΟΤΕ για να καλύψουν την ανυπαρξία των υποδομών τους σε όλους τους τομείς. Πια εταιρία από αυτές διαθέτει καλό λογιστήριο; Δυστυχώς καμία. Οπότε τι περιμένετε από μια εταιρία αν δεν μπορεί καλά καλά να στήσει ένα λογιστήριο ορθά; Να σας παρέχει υπηρεσίες;. Δυστυχώς είμαι και εγώ συνδρομητής οτε και οτενετ όχι γιατί το θέλω αλλά λόγω των προβληματικών ανταγωνιστών του. Με διπλοχρεώναν το αναγνώριζαν το λάθος και μετά πάλι τα ίδια. Ώσπου τελικά κατάφεραν το απίστευτο. Μου έστειλαν λογαριασμό ο οποίος ανέφερε: -59 ευρώ πληρωμή λογαριασμού + 43 ευρώ το καινούριο δίμηνο =102 ευρώ τελικό σύνολο. Τους διαολόστειλα, τελειώσα και γύρισα στον ΟΤΕ όχι γιατί το ήθελα αλλά επειδή με ανάγκασαν.

dslfan
23-04-08, 20:54
ολα ωραια και καλα,
κια φυσικα δεν αθωωνω την τελλας,



ωστοσο δεν μπορω να μην σχολιασω οτι ο οτετζης θα μου ελεγε τι παιζει με την γραμμη μου εφοσον ειχα πχ κονεξ....
αυτο ειναι η οχι διαφορετικη μεταχειρηση??

BigBlack
23-04-08, 21:01
Θα ρωτούσες ποτέ τη HOL για τη γραμμή που έχεις στη Forthnet?

papail
23-04-08, 21:03
ολα ωραια και καλα,
κια φυσικα δεν αθωωνω την τελλας,



ωστοσο δεν μπορω να μην σχολιασω οτι ο οτετζης θα μου ελεγε τι παιζει με την γραμμη μου εφοσον ειχα πχ κονεξ....
αυτο ειναι η οχι διαφορετικη μεταχειρηση??

Το 134 στο οποίο απευθύνθηκες , εξυπηρετεί πελάτες και υποψήφιους πελάτες του ΟΤΕ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΤΗς TELLAS.

Dr.CHaNaS
23-04-08, 21:19
Δυνατο θα ηταν. Αλλα δεν ειναι δουλεια τους. Ειναι της Tellas.

DiM
23-04-08, 21:38
η Τελλάς σε τιμώρει γιατί αυτή θα έπρεπε να ξέρει ή καλύτερα να ρωτήσει το αρμόδιο τμήμα στον ΟΤΕ

Απορώ πως δέχεσαι έτσι απλά την δικαιολογία απο την Τελλάς, αααα εμείς δεν ξέρουμε (ενώ αυτούς πληρώνεις )

+1

Έτσι είναι μην τα μπερδεύουμε το 134 είναι για τους πελάτες του ΟΤΕ δεν είχε καμια αρμοδιότητα να πει για θέμα που αφορά την τελλας. H τελλας θα έπρεπε να ενημερώνει τους πελάτες τις.

sdikr
23-04-08, 21:42
ολα ωραια και καλα,
κια φυσικα δεν αθωωνω την τελλας,



ωστοσο δεν μπορω να μην σχολιασω οτι ο οτετζης θα μου ελεγε τι παιζει με την γραμμη μου εφοσον ειχα πχ κονεξ....
αυτο ειναι η οχι διαφορετικη μεταχειρηση??

Φάντασου πχ να ήσουν πελάτης του ΟΤΕ, να επέρνες τηλ και να σου λέγανε δεν ξέρουμε εμείς πάρτε την vivodi, λογικό δεν είναι;

η τελλάς είναι υπεύθυνη

emeliss
23-04-08, 22:10
Όπως τα λένε τα παιδιά.

Πάντως αν άνοιγε το ίδιο θέμα πριν κάνα χρόνο θα έπεφταν καμιά 30αριά post για τον κακό ΟΤΕ και μόλις ένα δύο θα έδιναν την αλήθεια. Μπράβο πρόοδος!

D_J_V
23-04-08, 22:20
-Γιατί δεν κελαηδάει η σαύρα μου???
-Φταίει ο ΟΤΕςςςςςςςςςς

Parazaar
29-04-08, 12:07
1)Το αιτημα σου πρεπει να απευθυνεται στην τελλας..ειναι αυτονοητο το γιατι..
2)Οταν κανεις μεταφορα γραμμης σε αλλη διευθυνση ειναι σαν να κανεις απο την αρχη αιτηση Ζιστο και μαλιστα αιτηση Ζιστο αριθμοδοτησης και οχι Ζιστο φορητοτητας..Αυτο συμβαινει γιατι η γραμμη κατασκευαζεται απο την αρχη σαν να εκανες αιτηση να σου δοθει νεος αριθμος απο την τελλας..γιαυτο και οταν ενεργοποιηθει η γραμμη σου θα χρειαστει να ερθει τεχνικος της τελλας για να κανει τη μεικτονομιση να συνδεσει δηλαδη τα καλωδια για να εχεις κτυπο τηλεφωνου..
3)Αν μια απλη αιτηση φορητοτητας ενεργοποιηται σε εναν μηνα περιπου η μεταφορα γραμμης χρειαζεται το διπλασιο χρονο γιατι ο βρογχος κατασκευαζεται απο την αρχη οπως προανεφερα..
4)Ο βρογχος κατασκευαζεται απο τεχνικους του Οτε επομενως η διαρκεια κατασκευης βρογχου τελλας ειναι μεγαλη γιατι ο τεχνικος του Οτε ενδιαφερεται να κατασκευασει πρωτα τους δικους του βρογχους των δικων του πελατων
5)Θα ταν σοφο για οποιονδηποτε συνδρομητη, αν γνωριζει οτι θα μετακομισει σε λιγους μηνες να στειλει το συντομοτερο δυνατο φαξ στην τελλας για αιτημα μεταφορας γραμμης γιατι η διαδικασια ειναι χρονοβορα και διαρκει πανω - κατω ενα 2μηνο..

ATG
29-04-08, 22:02
Ο ΟΤΕ δινει πιθανει ημ κατασκευης βροχου στην Τελλας. Βεβαια, σπανια πεφτει μεσα.

sdikr
29-04-08, 22:04
Ο ΟΤΕ δινει πιθανει ημ κατασκευης βροχου στην Τελλας. Βεβαια, σπανια πεφτει μεσα.

Ναι αλλά η Τελλάς θα μπορούσε να πεί, τότε μάλλον θα έχετε...................

Parazaar
30-04-08, 01:23
Οταν βγαινει ημερομηνια μεταφορας το 90% των πελατων ενεργοποιηται στη συγκεκριμενη ημερομηνια αντε 1-2 μερες αργοτερα..σε λιγες περιπτωσεις ενεργοποιουνται οι πελατες πολυ αργοτερα..σε αυτο παιζει καθοριστικο ρολο στο αν ο Οτε εχει παραδωσει αρτια τη γραμμη ή ειναι προβληματικη..αν ειναι προβληματικη ανακατασκευαζεται - επιδιορθωνεται και παραδιδεται σε ευλογο χρονικο διαστημα

Psycho13
30-04-08, 01:55
Οταν βγαινει ημερομηνια μεταφορας το 90% των πελατων ενεργοποιηται στη συγκεκριμενη ημερομηνια αντε 1-2 μερες αργοτερα..σε λιγες περιπτωσεις ενεργοποιουνται οι πελατες πολυ αργοτερα..σε αυτο παιζει καθοριστικο ρολο στο αν ο Οτε εχει παραδωσει αρτια τη γραμμη ή ειναι προβληματικη..αν ειναι προβληματικη ανακατασκευαζεται - επιδιορθωνεται και παραδιδεται σε ευλογο χρονικο διαστημα

To ευλογο χρονικο διαστημα ειναι ας πουμε 7 μερες και βαλε???Γιατι ηδη καβαλησε μια εβδομαδα απο την πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης μου και ενημερωση δεν υπαρχει για το τι εχει γινει με τον βρογχο μου!!!

XARAYGH
30-04-08, 09:48
απλα δεν υπαρχει ενημερωση...σε αναμονη.

Parazaar
30-04-08, 11:18
Ναι ειναι πολυ πιθανον να παει και παραπανω..Αν η γραμμη που παραδιδει ο Οτε ειναι προβληματικη δεν γινεται να παραδοθει ως εχει..γινονται μετρησεις και οταν αυτες τελειωσουν τοτε γινεται και η φορητοτητα..εχει τυχει η φορητοτητα να επιτευχθει και μετα απο ενα μηνα απο την ημερομηνια μεταβασης..Το customer care της τελλας δεν μπορει να γνωριζει ποτε θα παραδωθει η γραμμη αρτια μετα την ημ. μεταβασης γιατι δεν μπορει να γνωριζει και σε ποιο σταδιο βρισκονται οι μετρησεις για την επισκευη της γραμμης..

vaspater
30-04-08, 22:02
καλά καλά εγώ περιμένω 4 μήνες για να μου βρουν πόρτα και από την telas πετάνε το μπαλλάκι στον ΟΤΕ ο οποίος ΟΤΕ λέει ότι από εμάς δεν υπάρχει πρόβλημα ο ξάδερφός μου έκανε απέναντι από το σπίτι μου στο ίδιο dslam σύνδεση connx στα 24 και σε λίγες μέρες του βρήκαν και πόρτα και τα πάντα....μην την ψάχνεις τη δουλιά εγώ που δεν χρειάζομαι από την αρχή διάφορες ιστορίες γιατί τη γραμμή την διατηρώ στον ΟΤΕ επί 4 μήνες σχεδόν λαμβάνω την απάντηση ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα καμιά άλλη ενημέρωση από την tellas.......για γέλια είναι οι τύποι και για μένα δεν σέβονται καθόλου τον πελάτη.......απλά απαράδεκτοι.......άμα κάνεις απόπειρα να τους προιδεάσεις για καταγγελία της σύμβασης σε παίρνουν κάτι ευγενέστατοι τύποι και σου λένε το κοιτάζουμε το αίτημά σας και θα ξαναεπικοινωνήσουμε σε μια εβδομάδα και κολοκύθια τούμπανα αφήστε λοιπόν τις διάφορες λαλακίες ότι χρειάζονται να γίνουν εργασίες κλπ απλά αν είσαι στον ΟΤΕ σε εξυπηρετούν αμέσως αν είσαι ειδικά στην tellas άστο καλύτερα θα περιμένεις να συνδεθείς του αγίου π.....ου ανήμερα.......:down:

Psycho13
30-04-08, 22:46
καλα εγω πηγα σημερα στο τοπικο οτε και μονο που δεν με εδειρε μια εκει περα!!!(βασικα ιδεα του πατερα μου ηταν να παμε να ρωτησουμε,εγω ηξερα τι θα συναντουσαμε...)
Φωναζοντας μας ελεγε: να ρωτατε την τελλας για ποιο λογο δεν γινεται η φορητοτητα(εννοωντας θελετε να φυγετε ε??θα σας τα πρηξουμε για να απαλλαγειτε απο μας!!!)
Οι τεχνικοι μας κανουν καλα την δουλεια τους και δεν τους αφορουν οποια προβληματα εχετε εσεις με την τελλας!(κι εγω απο μεσα μου: να ανακατευουν ολη μερα ενα frappe το χτυπανε καλα..)

Ολοι ειναι για γελια και για κλαματα μην την ψαχνεις..Ειτε αυτος λεγετε τελλας ειτε λεγετε οτε ειτε μπισμπιρικος!

emeliss
01-05-08, 11:13
Σορρυ, αλλά τι ήθελες να κάνει; Περιμένεις την BMW σου και πας στην αντιπροσωπία της mercedes να ρωτήσεις γιατί καθυστερεί; Αυτό όντως είναι για γέλια. Αυτά που σκεφτόσουν εσύ από μέσα σου, απλά δεν ισχύουν. Δεν είναι κρατική υπηρεσία , ΚΕΠ κλπ. Μαγαζί είναι.

sunrise
01-05-08, 12:23
Θα τρελλαθουμε εντελως εδω μεσα..ειναι δυνατον επειδη οι απαραδεκτοι της τελλας δεν μπορουν να εξυπηρετησουν τους πελατες τους να ριχνουν το μπαλακι στον οτε?

Ο οτε δινει ημερομηνιες παραδοσης συγκεκριμενες για την φορητοτητα των αριθμων του.Αν η καθε τελλας ειναι ΑΝΙΚΑΝΗ να συνεργαστει-κατανοησει Η δεν προλαβενει..τοτε καλο θα ηταν να ΜΗΝ τσιμπανε μερικοι 'πελατες';)

Psycho13
01-05-08, 12:35
Σορρυ, αλλά τι ήθελες να κάνει; Περιμένεις την BMW σου και πας στην αντιπροσωπία της mercedes να ρωτήσεις γιατί καθυστερεί; Αυτό όντως είναι για γέλια. Αυτά που σκεφτόσουν εσύ από μέσα σου, απλά δεν ισχύουν. Δεν είναι κρατική υπηρεσία , ΚΕΠ κλπ. Μαγαζί είναι.

Μαλλον δεν καταλαβες επακριβως τι παιζει...
Οταν πας στην αντιπροσωπεια της BMW για να της κανεις service (offtopic:σιχαινομαι τις bmw :p) και σου λενε μας συγχωρειτε κυριε αλλα περιμενουμε την mercedes να μας στειλει τους τεχνικους της για να σας κανουμε το service (γιατι στην προκειμενη περιπτωση αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ γινεται!ξερεις πολυ καλα οτι δνε μπορει να παει τεχνικος της τελλας και της καθε τελλας να κανει την φορητοτητα,αλλα τεχνικος του οτε και να την παραλαβει της τελλας...) εσυ τι θα εκανες??Βεβαια οπως προειπα αλλα εσυ δεν του εδωσες καμμια μα καμμια σημασια οτι ηξερα ακριβως τι θα γινοταν στον τοπικο ΟΤΕ ,πηγα μονο για να τα ακουσει ο πατερας μου που με ειχε ζαλισει, αλλα φυσικα ο καθενας μας εδω μεσα διαλεγει τι διαβαζει και τι κραταει απο αυτα που διαβαζει...

Τελος μεινε ησυχος δεν κατηγορω μονο τον οτε αλλα και τους ενναλακτικους,γιατι ολοι παιζουν με τα νευρα μας και πετανε το μπαλακι εκατερωθεν!

........Auto merged post: Psycho13 added 5 Minutes and 37 Seconds later........


Θα τρελλαθουμε εντελως εδω μεσα..ειναι δυνατον επειδη οι απαραδεκτοι της τελλας δεν μπορουν να εξυπηρετησουν τους πελατες τους να ριχνουν το μπαλακι στον οτε?

Ο οτε δινει ημερομηνιες παραδοσης συγκεκριμενες για την φορητοτητα των αριθμων του.Αν η καθε τελλας ειναι ΑΝΙΚΑΝΗ να συνεργαστει-κατανοησει Η δεν προλαβενει..τοτε καλο θα ηταν να ΜΗΝ τσιμπανε μερικοι 'πελατες';)

Η ανικανοτητα σε αυτη την χωρα ειναι must!και οπως απαντησα και στον φιλο πιο πανω τα εχω παρει και με τον οτε και με την τελλας γιατι και οι 2 αναρμοδιοι δηλωνουν..
Ωστοσο με ενοχλει να βλεπω και μερικους συμφορουμιτες εδω μεσα να θιγονται με το που γινεται μια νιξη για τον οτε!Συγνωμη συναδελφοι αλλα ολοι εκει ημασταν και μια μερα μπορει να ξαναπαμε, δεν κολλαμε στο ονομα.Για την κοροιδια που μας πουλανε ολοι γενικα, θα επρεπε να φωναζουμε ολοι μαζι,αλλα απο την στιγμη που καποιοι αντιδρουν ετσι εκει πατανε και μας εχουν γειωσει κανονικα..
Φιλικα παντα!

emeliss
02-05-08, 01:27
Αυτό που σου λέω είναι πως ο πάροχος κακώς δηλώνει αναρμόδιος. Είναι ο μόνος αρμόδιος. Αν η κατασκευή έχει κολλήσει στον ΟΤΕ, δικιά του δουλειά είναι να τον κυνηγήσει. Όχι να τρέχεις εσύ σε εμπορικά καταστήματα του ΟΤΕ. Αυτή την στιγμή μας βάζουν στο παιχνίδι "αν το ένα, αν το άλλο". Κακώς. Τον πελάτη δεν πρέπει να τον ενδιαφέρουν αυτά και να τρέχει ο ίδιος, μπας και βγάλει άκρη. Μακάρι μια μέρα να τελειώσει αυτή η ιστορία και μαζί να σταματήσει η ταλαιπωρία του κόσμου.

Δεν έχει να κάνει με νίξεις για τον ΟΤΕ, ούτε θίγεται κανένας. Αυτό που προσπαθούμε μέσα από το forum είναι η βελτίωση των καταστάσεων, η ενημέρωση όλων μας και να πάψουμε να είμαστε μπαλάκια στα χέρια του καθένα.

Spanos
02-05-08, 01:35
Ο ΟΤΕ κατασκευάζει τη γραμμή, στέλνει τεχνικό, έχει τα κλειδιά του ΚΑΦΑΟ

Η Τελλάς απλά στέλνει το αίτημα

Αρμόδιοι επομένως είναι και οι δύο με το μεγαλύτερο βάρος να πέφτει στον ΟΤΕ που κάνει και την περισσότερη δουλειά.

Όταν λέτε μα κυνηγήσει η τελλάς τον ΟΤΕ τι εννοείτε; Να κατεβάσει μπράβους ή να κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ που ο ΟΤΕ την έχει γραμμένη και όταν φάει το πρόστιμο θα τρέχει στα δικαστήρια για τα επόμενα 10 χρόνια;

Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με τις καθυστερήσεις παράδοσης βρόχων, με τις καθυστερήσεις στην αποκατάσταση βλαβών και με τις καθυστερήσεις ενεργοποιήσεων βλέπω να μη τον γλυτώνει τον λειτουργικό διαχωρισμό.

Στη δικιά μου περίπτωση μόλις παράδωσε ο ΟΤΕ Περιστερίου το βρόχο μετα απο μια εβδομάδα είχα τηλέφωνο και ίντερνετ απο ττην Τελλάς. Πόσο έκανε να παραδοθεί ο βρόχος; Τρείς μήνες παρακαλώ και μονο μετά απο καταγγελία στην ΕΕΤΤ και παράκληση απο εμένα σε ένα προιστάμενο τεχνικών στο Περιστέρι (βοήθα καλε κύριε) κατασκευάστηκε ο βρόχος.

Psycho13
02-05-08, 01:44
Που φτασαμε να χρειαζομαστε και μεσο για να κανουμε μια φορητοτητα σε αυτη τη χωρα..

emeliss
02-05-08, 01:53
Αρμόδιος να ενημερώσει τον πελάτη είναι μόνο ο πάροχος.

Parazaar
02-05-08, 08:38
Συμφωνω με τον Spanos απολυτα και να προσθεσω οτι ακομα και οταν κατασκευαστει ο βρογχος και βγει ημ. παραδοσης ο βρογχος που παραδιδει ο Οτε μπορει να ειναι προβληματικος γιαυτο οι τεχνικοι της τελλας κανουν ορισμενους ελεγχους
1)ΤELNUM
Ελεγχος που μετρανε την ικανοτητα κουδουνισμου της καθε τερματικης συσκευης.Μοναδα μετρησης ειναι το REN και οι αποδεκτες τιμες παγκοσμιως ειναι κατω απο 5 REN για να μπορουν οι συσκευες να κουδουνιζουν κανονικα. Αν ο Οτε παραδωσει βρογχο λιγοτερο απο 0.3REN δηλωνει οτι ο βρογχος ειναι προβληματικος και χρειαζεται να ανακατασκευαστει. Τιμες 0.3-0.4REN θεωρουνται οριακες και προχωραμε σε επιπλεον ελεγχους. Αν δουμε φορτιο πανω απο 0.4REN στο βρογχο,οι τερματικες συσκευες ειναι οκ και ετσι προχωραμε και στην παραδοση της γραμμης στον πελατη

2)RESISTANCE
Με αυτον τον ελεγχο εντοπιζουμε τυχον βραχυκυκλωμα μεταξυ 2 καλωδιων του τηλ/κου ζευγους TIP και RING ή μεταξυ του ενος και της γης. Αν φανει βραχυκυκλωμα επιδιορθωνεται πρωτα και μετα παραδιδεται η γραμμη

3)FEED VOLTAGE
Βλεπουμε την ταση που εχει δοθει στο βρογχο.Φυσιολογικες τιμες 44-48V. Πανω ή κατω των τιμων αυτων υποδηλωνει βλαβη βρογχου και γινονται παραιτερω ελεγχοι

4)OPENCV
Με αυτον τον ελεγχο μετραμε την ταση που υπαρχει στο TIP και RING σε ανοιχτο κυκλωμα.Ειναι απαραιτητο αυτος ο ελεγχος για να δουμε αν τα 2 καλωδια φορτιζονται απο καποια αλλη γραμμη και αυτο μπορει να φερει προβληματα κατα τη λειτουργεια της γραμμης.Οι τιμες πρεπει να μην ξεπερνουν τα -2V ανα καλωδιο του ζευγους.

Για ολους αυτους τους λογους λοιπον και για αλλους πολλους 1 γραμμη μπορει να μην παραδωθει στην ημ.μεταβασης. Υπευθυνος ειναι μονο ο ΟΤΕ που παραδιδει προβληματικους βρογχους..το ερωτημα ειναι πλεον τι θελουμε..αρτια γραμμη ακομα και μετα την ημ/νια παραδοσης ή προβληματικη στην ημ/νια παραδοσης..Μην ειμαστε και πλεονεκτες!!

Observer
02-05-08, 09:11
1)Το αιτημα σου πρεπει να απευθυνεται στην τελλας..ειναι αυτονοητο το γιατι..
2)Οταν κανεις μεταφορα γραμμης σε αλλη διευθυνση ειναι σαν να κανεις απο την αρχη αιτηση Ζιστο και μαλιστα αιτηση Ζιστο αριθμοδοτησης και οχι Ζιστο φορητοτητας..Αυτο συμβαινει γιατι η γραμμη κατασκευαζεται απο την αρχη σαν να εκανες αιτηση να σου δοθει νεος αριθμος απο την τελλας..γιαυτο και οταν ενεργοποιηθει η γραμμη σου θα χρειαστει να ερθει τεχνικος της τελλας για να κανει τη μεικτονομιση να συνδεσει δηλαδη τα καλωδια για να εχεις κτυπο τηλεφωνου..
3)Αν μια απλη αιτηση φορητοτητας ενεργοποιηται σε εναν μηνα περιπου η μεταφορα γραμμης χρειαζεται το διπλασιο χρονο γιατι ο βρογχος κατασκευαζεται απο την αρχη οπως προανεφερα..
4)Ο βρογχος κατασκευαζεται απο τεχνικους του Οτε επομενως η διαρκεια κατασκευης βρογχου τελλας ειναι μεγαλη γιατι ο τεχνικος του Οτε ενδιαφερεται να κατασκευασει πρωτα τους δικους του βρογχους των δικων του πελατων
5)Θα ταν σοφο για οποιονδηποτε συνδρομητη, αν γνωριζει οτι θα μετακομισει σε λιγους μηνες να στειλει το συντομοτερο δυνατο φαξ στην τελλας για αιτημα μεταφορας γραμμης γιατι η διαδικασια ειναι χρονοβορα και διαρκει πανω - κατω ενα 2μηνο..
Με αφορμή το μήνυμά σου .. μπαίνουν και κάποιες σκέψεις που δεν ξέρω κατά πόσον έχουν απασχολήσει πραγματικά διάφορους που βρίσκονται σε εναλλακτικούς και σε μη -ιδιόκτητους χώρους.

Κάποιος έχει γραμμή σε εναλλακτικό σε χώρο που τον νοικιάζει .
Η γραμμή στον εναλλακτικό προφανώς έχει ένα συμβόλαιο που τον δεσμεύει (για ένα χρόνο στην ξεφτίλα) .
Για διάφορους λόγους μετακομίζει σε άλλο χώρο - περιοχή ... το συμβόλαιο τι γίνεται ?

Συνεχίζει "να τρέχει" μαζί με τις χρεώσεις για γραμμή που δεν χρησιμοποιεί πλέον ?

Είναι υποχρεωμένος να μεταφέρει την γραμμή του εναλλακτικού στον νέο του χώρο .. και να περιμένει πότε (ίσως και 2μηνο) θα δεήσει ο ΟΤΕ, ο εναλλακτικός κλπ .. να του κάνουν την μεταφορά ?

Μέχρι τότε θα πληρώνει τις υποχρεώσεις του συμβολαίου στην παλιά γραμμή χωρίς να έχει καμία υπηρεσία από αυτήν μιας και βρίσκεται στον νέο χώρο ... χωρίς την παλιά γραμμή και χωρίς νέα γραμμή (από την μεταφορά της παλιάς) ?

Εάν όντως οι χρόνοι μεταφοράς είναι μεγαλύτεροι από τους χρόνους αίτησης και ενεργοποίησης νέας γραμμής , θα πρέπει να διακόψει το παλιό συμβόλαιο , να πληρώσει το κοστούμι-ρήτρα για την διακοπή του και να αιτηθεί νέα γραμμή στον νέο χώρο ?

Και έστω ότι είναι διατεθειμένος να πληρώσει την ρήτρα διακοπής συμβολαίου για να συντομεύει τις διαδικασίες και να αιτηθεί νέα γραμμή . Αυτοί που θέλουν να διατηρήσουν το παλιό τους νούμερο τι γίνονται ? .. το ξεχνάνε σαν option ? .... πρέπει να περιμένουν αναγκαστικά πότε θα τους μεταφέρουν την γραμμή , πληρώνοντας αναγκαστικά τις υποχρεώσεις του συμβολαίου της παλιάς γραμμής , χωρίς να έχουν καμία υπηρεσία μέχρι την ενεργοποίηση της μεταφοράς ?

Τα παραπάνω έχουν απασχολήσει κάποιον στην ΕΕΤΤ ? .. το RUO , μουο .. και το κακό συναπάντημα έχει προβλέψεις για αυτές τις περιπτώσεις ? Κάποιος που του έχει συμβεί το παραπάνω ή γνωρίζει περισσότερα (και υπεύθυνα) μπορεί να απαντήσει ? :hmm:

emeliss
02-05-08, 10:41
Αν ψάξεις στο forum δυστυχώς θα βρεις πολλά παράπονα σε περίπτωση μετακόμισης. Υπεύθυνες απαντήσεις μπορούν να δώσουν μόνο αρμόδιοι. Σοβαρές απαντήσεις ως προς το τι συμβαίνει σίγουρα θα βρεις σε ένα forum.

Δεν έχει σημασία ποιός κατασκευάζει την γραμμή. Υπεύθυνος για τη πληροφόρηση του πελάτη τους είναι οι πάροχοι. Αν οι πάροχοι δεν έχουν σωστό μέσο πληροφόρησης από τον ΟΤΕ (που έχουν), να το απαιτήσουν.

BigBlack
02-05-08, 14:07
Παιδιά πέρα από τα υπόλοιπα.... Οι ΒΡΟΓΧΟΙ είναι στα πνευμόνια, οι ΒΡΟΧΟΙ (loop) αφορούν τις τηλεπικοινωνίες. Έλεος πιά:p

No-Name
02-05-08, 22:30
Αν ψάξεις στο forum δυστυχώς θα βρεις πολλά παράπονα σε περίπτωση μετακόμισης. Υπεύθυνες απαντήσεις μπορούν να δώσουν μόνο αρμόδιοι. Σοβαρές απαντήσεις ως προς το τι συμβαίνει σίγουρα θα βρεις σε ένα forum.

Δεν έχει σημασία ποιός κατασκευάζει την γραμμή. Υπεύθυνος για τη πληροφόρηση του πελάτη τους είναι οι πάροχοι. Αν οι πάροχοι δεν έχουν σωστό μέσο πληροφόρησης από τον ΟΤΕ (που έχουν), να το απαιτήσουν.


Φυσικά και το απαιτούν...κάθε βδομάδα φεύγουν από ΟΛΟΥΣ χεστήρια προς ΕΕΤΤ και ΟΤΕ.
Είδες εσύ προκοπή???Προσωπικά όχι

emeliss
02-05-08, 22:44
Φυσικά και το απαιτούν...κάθε βδομάδα φεύγουν από ΟΛΟΥΣ χεστήρια προς ΕΕΤΤ και ΟΤΕ.
Είδες εσύ προκοπή???Προσωπικά όχι

Εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2006486&postcount=3) δεν δίνεις οδηγίες για το πως θα πληροφορηθεί ο πελάτης για τον βρόχο από τον πάροχο, ο οποίος πάροχος ενημερώνεται από τον ΟΤΕ;

Άρα τελικά για ποια χεστήρια μλάς;

No-Name
02-05-08, 22:45
Για τα χεστήρια που στέλνουν οι πάροχοι LLU στον ΟΤΕ και ΕΕΤΤ για το σύστημα που τους ενημερώνει (το WCRM) το οποίο πάει από το κακό στο χείριστο

Parazaar
03-05-08, 00:45
Yπευθυνες απαντησεις:

1)"...Το συμβολαιο τι γινεται? Συνεχίζει "να τρέχει" μαζί με τις χρεώσεις για γραμμή που δεν χρησιμοποιεί πλέον?..."

Το συμβολαιο ξεκιναει απο την πρωτη φορα που ενεργοποιηθηκες..το οτι εκανες μεταφορα γραμμης δε σημαινει οτι ξεκιναει το συμβολαιο απο την αρχη.

2)"...Είναι υποχρεωμένος να μεταφέρει την γραμμή του εναλλακτικού στον νέο του χώρο .. και να περιμένει πότε (ίσως και 2μηνο) θα δεήσει ο ΟΤΕ, ο εναλλακτικός κλπ .. να του κάνουν την μεταφορά?..."

Δε σε εξαναγκαζει κανενας να μεταφερεις τη γραμμη που ειχες στη νεα σου διευθυνση.Ειναι δικη σου η αποφαση..Πρεπει να γνωριζεις ομως οτι η γραμμη κατασκευαζεται απο την αρχη και ο Οτε που κατασκευαζει το βροχο συνηθως παιρνει ενα 2μηνο..προανεφερα σε αλλο ποστ οτι ο Οτε ενδιαφερεται να κατασκευασει πρωτα τους δικους του βροχους και μετα των εναλλακτικων.Γιαυτο και καθυστερει τοσο πολυ.Γιαυτο ενας που γνωριζει οτι θα μετακομισει καλο ειναι ενα 2μηνο πριν να στειλει φαξ στον εναλλακτικο για να ξεκινησουν εγκαιρα οι διεργασιες ωστε οταν μετακομισει να εχει γραμμη απευθειας.Οσο και να μην μας αρεσει αυτο που διαβαζουμε τα πραγματα ετσι ειναι. Δυστυχως οι βροχοι κατασκευαζονται εξ'ολοκληρου απο τον Οτε και ειμαστε αναγκασμενοι να υποστουμε ολη αυτη την ταλαιπωρια.

3)"...Μέχρι τότε θα πληρώνει τις υποχρεώσεις του συμβολαίου στην παλιά γραμμή χωρίς να έχει καμία υπηρεσία από αυτήν μιας και βρίσκεται στον νέο χώρο ... χωρίς την παλιά γραμμή και χωρίς νέα γραμμή (από την μεταφορά της παλιάς)?..."

Οχι βεβαια και το τονιζω..Τουλαχιστον οσον αφορα την Τελλας σε καμμια περιπτωση δεν θα επιβαρυνθεις τα παγια της περιοδου οπου η γραμμη σου ηταν υπο μεταφορα..Η περιοδος μεταφορας θεωρηται νεκρη περιοδος για την τελλας και τα παγια πιστωνονται!!!

4)"...Εάν όντως οι χρόνοι μεταφοράς είναι μεγαλύτεροι από τους χρόνους αίτησης και ενεργοποίησης νέας γραμμής , θα πρέπει να διακόψει το παλιό συμβόλαιο , να πληρώσει το κοστούμι-ρήτρα για την διακοπή του και να αιτηθεί νέα γραμμή στον νέο χώρο..."

Σε καμμια περιπτωση και παλι. Στελνεις φαξ και ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣ α) Στοιχεια συνδρομητη(αφμ,αδτ,αριθμος τηλεφωνικης γραμμης) β) Δηλωση οτι επιθυμεις μεταφορα γραμμης με ιδιο τηλεφωνικο αριθμο και ιδιο προγραμμα zisto ή διαφορετικο απο οτι ειχες ως τωρα γ) Επιθυμια μεταφορας γραμμης απο την παλια διευθυνση(αναγραφεις παλια διευθυνση,περιοχη,τκ) στη νεα διαυθυνση(αναγραφεις νεα διευθυνση,περιοχη,τκ) δ) Συνοικιακο αριθμο (ειναι απαραιτητο η αναγραφη ενος συνοικιακου τηλεφωνικου αριθμου κατα προτιμηση ενοικου μεσα απο την πολυκατοικια, αν μετακομισεις σε πολυκατοικια ή διπλανης οικιας.Σε καμμια περιπτωση το τηλ νουμερο δε θα ειναι απεναντι κτηριου δ) Δηλωση ημερομηνιας ολικης φραγης εισερχομενων και εξερχομενων κλισεων στην τηλ/κη γραμμη σου για να μην τη χρησιμοποιησει καποιος αλλος ενω εχεις ηδη μετακομισει..Υπογραφη
Δεν κανεις απολυτως τιποτα αλλο..και φυσικα δεν πληρωνεις καμμια απολυτως ποινικη ρητρα το τονιζω!

5)"...Και έστω ότι είναι διατεθειμένος να πληρώσει την ρήτρα διακοπής συμβολαίου για να συντομεύει τις διαδικασίες και να αιτηθεί νέα γραμμή . Αυτοί που θέλουν να διατηρήσουν το παλιό τους νούμερο τι γίνονται ? .. το ξεχνάνε σαν option ? .... πρέπει να περιμένουν αναγκαστικά πότε θα τους μεταφέρουν την γραμμή , πληρώνοντας αναγκαστικά τις υποχρεώσεις του συμβολαίου της παλιάς γραμμής , χωρίς να έχουν καμία υπηρεσία μέχρι την ενεργοποίηση της μεταφοράς?...¨

Αν θες να διακοψεις την αιτηση μεταφορας γραμμης σε αλλη διευθυνση στελνεις παλι φαξ διακοπης αυτη τη φορα,δηλωνεις στο φαξ οτι δεν επιθυμεις απωλεια αριθμου και καλεις τον Οτε για να κανεις αιτηση αντιστροφης φορητοτητας να γυρισει δηλαδη η γραμμη σου παλι πισω στον Οτε με τον ιδιο παντα τηλεφωνικο αριθμο. Γυριζει ο βροχος στον Οτε και απο κει και περα η μεταφορα της γραμμης σου και ο χρονος υλοποιησης της εξαρταται αποκλειστικα απο τον Οτε.Στη συγκεκριμενη περιπτωση αν διακοψεις υφιστασαι την ποινικη ρητρα.Η τελλας δεν ειναι υπευθυνη για το ποτε θα κατασκευαστει ο βροχος απο τον Οτε.Βεβαια παντα μιλαμε μεσα στα λογικα πλαισια του 2μηνου..Αν ο βροχος δεν εχει κατασκευαστει ουτε και μετα απο το 2μηνο ειναι παρα πολυ πιθανο η ποινικη ρητρα να μη δοθει. Η τελλας αναγνωριζει οτι περαν του 2μηνου η περιοδος ειναι αρκετα μεγαλη,το αιτημα θα αξιολογηθει και πιστεψε με η ποινικη ρητρα δε θα δοθει..
Στη διαθεση σας..

@ ADSLgr.com All rights reserved.