PDA

Επιστροφή στο Forum : "Ο αριθμός που καλέσατε δεν λειτουργεί...



Σελίδες : [1] 2

yianemma
24-04-08, 14:59
προσωρινά λόγω τεχνικών προβλημάτων."

Καλησπέρα.

Αν και παρακαλουθώ αρκετό καιρό το forum του ADSLgr ως guest, είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα χωρίς να έχω βρει τη λύση σε κάποιο άλλο post.

Εϊμαι συνδρομητής στο dp της HOL από το Δεκέμβριο του 07 έχοντας όμως τον ΟΤΕ ως μεσάζοντα αφού στην Παιανία η HOL δεν είχει δικό της δίκτυο και όλα λειτουργούσαν μια χαρά μέχρι την Δευτέρα 21/4 οπότε και θα πραγματοποιούνταν η μετάβασή μου στο δίκτυο (PSTN) της εταιρείας.

Τη Δευτέρα λοιπόν όπως είχα ενημερωθεί διακόπηκε το τηλέφωνο προκειμένου να γίνει η μεταφορά (της φορητότητας απότι κατάλαβα) από τον ΟΤΕ στη HOL. To internet όμως δεν διάκόπηκε ποτέ.

Αφού πέρασε το 24ωρο και εξακολουθούσα να μην έχω τηλέφωνο κάλεσα τις ΤΥ. Και από εκεί άρχισε ο γολγοθάς (κλήσεις από καρτοκινητό, καρτοτηλέφωνο κτλ) που πολλά άλλα μέλη εχουν περιγράψει.

Δεν θέλω να κουράσω με την περιγραφή των συνδιαλέξεων με τους (άσχετους) υπαλλήλους της ΤΥ, αλλά να ρωτήσω το εξής:

Όταν καλώ το τηλέφωνό μου βγαίνει το εξής μύνημα βλάβης:

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν λειτουργεί προσωρινά λόγω τεχνικών προβλημάτων. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα", ενώ ιντερνετ έχω κανονικά στην παλιά μου ταχύτητα (1024/256) βέβαια.



Ποιος φταίει; Αν ο ΟΤΕ δεν έχει (που λογικά δεν πρέπει να έχει ) καμία ευθύνη τότε φταίει η HOL και πραγματικά ΘΑ ΒΡΩ τρόπο να το διορθώσουν άμεσα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαβασει το μύνημά μου και έστω και καθυστερημένα όλα τα μέλη του forum για την σημαντική βοήθεια που προσφέρουν

dikal
24-04-08, 15:14
Στείλε τα στατιστικά του ρούτερ (εικόνες) και τι ενδείξεις εμφανίζει σχετικά με την τηλεφωνία. Τι συνδεσμολογία έχεις κάνει;

yianemma
24-04-08, 15:31
Η συνδεσμολογία που χρησιμοποιώ τώρα είναι αυτή που είχα και πριν, όταν όλα δουλέυαν ρολόι, δηλαδή:

Πρίζα τηλεφώνου --> Υποδοχή ADSL στο netfaster. Σε κάθε τηλεφωνική γραμή είναι τοποθετημένο φιλτράκι.

Βέβαια δοκίμασα όλες τις άλλες συνδεσμολογίες , με splitter καλώδιο ADSL και phone και το τηλέφωνο στα Line 1 και 2. Τότε μου έδινε dial tone αλλά πάλι δεν καλούσε.

Από το netfaster:

grsaint13
24-04-08, 15:48
Το μήνυμα,πάντως,φέρνει σε ΟΤΕ...:hmm:

yianemma
24-04-08, 16:14
Δεν ανέφερα ότι στο σπίτι υπάρχει συναγερμός στον οποίο είχε τεθεί φίλτρο ADSL και δούλευε μια χαρά πρίν.

Κατόπιν νέας επικοινωνίας μου με τις ΤΥ μου πρότειναν να αλλάξω τη ρύθμιση του συναγερμού από v.90 σε ν.92 μήπως λέει το πρόβλημα προκαλείται από εκεί. Στέκει αυτό;

Επειδή το σπίτι είναι μονοκατοικία και έχω πρόσβαση στο σημείο όπου ενώνεται το καλώδιο του ΟΤΕ με το καλώδιο του σπιτιού, πως πρέπει να συνδέσω κάποιο τηλέφωνο εκεί ώστε να αποκλείσω τυχόν φταίξιμο της εσωτερικής εγκτάστασης?
Οι τεχνικοί του ΟΤΕ έχουν συνδέσει μόνο το μπλε και το άσπρο καλώδιάκι στο κόκκινο και μπλε που βγαίνουν από το σπίτι μου.(μήπως εδπω είναι το πρόβλημα; και πρέπει να συνδέσω και τα υπόλοιπα;) Θα ανεβασω φωτογραφία σύντομα.

Έχω επικοινωνήσει με την εταιρεία συναγερμού και περιμένω τηλέφωνο από τεχνικό της...

Μέχρι τότε πίστωση χρόνου στην HOL...

dikal
24-04-08, 18:04
Ti πρόγραμμα έχεις; Στα στατιστικά σου βλέπω ότι το internet συγχρονίζει στα 1024/256 και το προτόκολλο είναι G.992.1. Αυτό είναι το παλιό σου πρόγραμμα, έτσι;


Το μήνυμα,πάντως,φέρνει σε ΟΤΕ...:hmm:
Όχι, νομίζω ότι το μήνυμα του ΟΤΕ λέει ακριβώς "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους", και μετά το ίδιο στα αγγλικά. Το μήνυμα που γράφει ο φίλος είναι της hol.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις τηλ. τη hol και να τους πιέσεις λιγάκι :whip: να σε φτιάξουν σβέλτα.

Τα τηλέφωνα και το συναγερμό πρέπει να τα συνδέσεις στις εξόδους του ρούτερ και όχι πάνω στη γραμμή που έρχεται το σήμα.

xmperop1
24-04-08, 18:26
Ti πρόγραμμα έχεις; Στα στατιστικά σου βλέπω ότι το internet συγχρονίζει στα 1024/256 και το προτόκολλο είναι G.992.1. Αυτό είναι το παλιό σου πρόγραμμα, έτσι;


Όχι, νομίζω ότι το μήνυμα του ΟΤΕ λέει ακριβώς "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους", και μετά το ίδιο στα αγγλικά. Το μήνυμα που γράφει ο φίλος είναι της hol.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις τηλ. τη hol και να τους πιέσεις λιγάκι :whip: να σε φτιάξουν σβέλτα.

Τα τηλέφωνα και το συναγερμό πρέπει να τα συνδέσεις στις εξόδους του ρούτερ και όχι πάνω στη γραμμή που έρχεται το σήμα.

Ετσι ακριβώς το μήνυμα είναι της hol και παίζει να μην σου έχουν ανοίξει την τηλεφωνία.

yianemma
24-04-08, 19:44
@Dikal: Το πρόγραμμα ( αν αυτό εννοείς ) είναι dp 24Mbps. To προφίλ του netfaster είναι automatic. Αν χειροκίνητα επιλέξω οτιδήποτε άλλο πχ ADSL2+ τότε ρίχνει τη γραμμή και εμφανίζεται το "physically down". Το G992.1 είναι το μόνο πρωτόκολλο στο οποίο συνδέομαι.

Το απόγευμα κατέβηκα στο κουτί που ενώνονται τα 2 καλώδια (σπίτι-ΟΤΕ) και σύνδεσα ένα τηλέφωνο (αναλογικό) στα καλώδια του ΟΤΕ. Και εκεί δεν είχα dial tone. Οπότε το τηλέφωνο ή δεν έχει ενεργοποιηθεί καθόλου ή κάποιο λάθος έγινε κατά την αλλαγή της φορητότητας.

Παραθέτω και φωτογραφία από τον τρόπο με τον οποίο συνδέσανε οι τεχνικοί τα καλώδια, μήπως υπάρχει κάποιο λάθος εδώ.

dikal
24-04-08, 19:57
@Dikal: Το πρόγραμμα ( αν αυτό εννοείς ) είναι dp 24Mbps. To προφίλ του netfaster είναι automatic. Αν χειροκίνητα επιλέξω οτιδήποτε άλλο πχ ADSL2+ τότε ρίχνει τη γραμμή και εμφανίζεται το "physically down". Το G992.1 είναι το μόνο πρωτόκολλο στο οποίο συνδέομαι.

Το απόγευμα κατέβηκα στο κουτί που ενώνονται τα 2 καλώδια (σπίτι-ΟΤΕ) και σύνδεσα ένα τηλέφωνο (αναλογικό) στα καλώδια του ΟΤΕ. Και εκεί δεν είχα dial tone. Οπότε το τηλέφωνο ή δεν έχει ενεργοποιηθεί καθόλου ή κάποιο λάθος έγινε κατά την αλλαγή της φορητότητας.

Παραθέτω και φωτογραφία από τον τρόπο με τον οποίο συνδέσανε οι τεχνικοί τα καλώδια, μήπως υπάρχει κάποιο λάθος εδώ.

Είναι προφανές ότι δε σ' έχουν ρυθμίσει από τη hol. Για να λειτουργήσει το 24/1 που πήρες θα έπρεπε στο automatic να σου δείχνει G.992.5.

Dial tone θα έχεις μόνο αν συνδέσεις τη συσκευή τηλεφώνου πάνω στο ρούτερ. Το dial tone όμως τον δίνει το ρούτερ και αν τον ακούς δε σημαίνει ότι η τηλεφωνία σου λειτουργεί.

Αφού συγχρονίζεις (όπως και να συγχρονίζεις), σημαίνει ότι τα καλώδια στο κουτί σου είναι εντάξει.

yianemma
25-04-08, 16:36
Κανένα νεότερο μέχρι τώρα, τους έχω ήδη στείλει mail ώστε να έχουν και γραπτώς τα παράπονά μου και αν δεν έχω νέα τους μέχρι σήμερα θα γίνει κοινοποίηση και στην ΕΕΤΤ.

Επειδή διάβασα εκ νέου τη σύμβαση με τη HOL μήπως γνωρίζει κανείς αν η ΕΕΤΤ ορίζει κάποιο χρονικό διάστημα στο οποίο αν δεν επιδιορθωθεί μία βλάβη είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να γνωστοποιήσει ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα;

aa144
25-04-08, 17:02
Είναι καινούργιοι ακόμα στο POTS, είναι και Πάσχα, έρχεται Πρωτομαγιά, οπότε ....υπομονή και πολλά τηλέφωνα, μπορεί να πέσεις και σε κανέναν σχετικό εκεί μέσα. Παίρνε από καρτοτηλέφωνο, όχι από κινητό, μέχρι να στο φτιάξουν.

Βέβαια εσύ αναφέρεις ότι δεν έχεις καθόλου σήμα στο τηλέφωνο που θα συνδέσεις πάνω στη γραμμή (με φίλτρο και με κλειστό το ρούτερ), άρα ίσως στο DSLAM που βρίσκεσαι ίσως δεν έχουν καν εγκατασταθεί ακόμα κάρτες POTS, οπότε δεν είναι ακριβώς βλάβη, αλλά θα το χαρακτήριζα "μισή ενεργοποίηση".

Εκτός αν πάρεις IP στο VC2 οπότε αλλάζουν τα πράγματα και μιλάμε πλέον για VOIP τηλεφωνία. Ίσως θα έπρεπε να στο φτιάξουν έτσι προσωρινά αν δεν έχουν εγκαταστήσει κάρτες POTS ακόμα εκεί.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 55 Seconds later........

Στείλε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου, όπως τα δίνει το NetFaster.

........Auto merged post: aa144 added 8 Minutes and 5 Seconds later........




Τη Δευτέρα λοιπόν όπως είχα ενημερωθεί διακόπηκε το τηλέφωνο προκειμένου να γίνει η μεταφορά (της φορητότητας απότι κατάλαβα) από τον ΟΤΕ στη HOL. To internet όμως δεν διάκόπηκε ποτέ.

ιντερνετ έχω κανονικά στην παλιά μου ταχύτητα (1024/256) βέβαια.



Εδώ που τα λέμε, είναι και ζήτημα αν είσαι καν σε DSLAM της Hol, ή απλά έβγαλαν στο Α/Κ από το εκεί σπλίτερ το σήμα της τηλεφωνίας του ΟΤΕ από τη γραμμή σου... ενώ από DSL παραμένεις σε ΑΡΥΣ.

Πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να είχες έναν ΦΡΙΤΣ να βάλεις πάνω στη γραμμή και να δούμε σε τι DSLAM συνδέεσαι...

giouxou84
25-04-08, 19:27
Εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

21/4 είχε κανονιστεί η μετάβαση σε HOL. Οι οτετζήδες κάναν τη δουλειά τους και σε ξεσυνέδεσαν απο τον κόμβο τους , οι της HOL δεν έχουν κινήσει ακόμα διαδικασία να σε συνδέσουν στον δικό τους για κάποιο λόγο...

Το μήνυμα που βγαίνει όταν σε παίρνουν είναι ΟΤΕ γιατί απλά η HOL δεν έχει στείλει το άιτημα για τη φορητότητα και οι κλήσεις σου ακόμα τερματίζονται στον ΟΤΕ.

yianemma
25-04-08, 19:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Σε νέα τηλεφωνική επικοινωνία από καρτοτηλέφωνο ( έχουν βαρεθεί οι παππούδες από το απέναντι καφενείο να με βλέπουνε ) μου τα γυρίζουνε όλα ανάποδα:

1) Δεν είμαι λέει σε POTS δίκτυο, όπως με διαβεβαιώνανε μέχρι χθες, αλλά σε VOIP τηλεφωνία.
2) Από εχθές το πρωί η βλάβη δηλώθηκε στον ΟΤΕ (τρέχα γύρευε ).

Άλλα μου λέγανε μέχρι το μεσημέρι.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το λάθος είναι στην HOL και απλά καθυστερούνε.

Έχω ένα speedtouch 585 από τον ΟΤΕ, μπορώ απο εκεί να βρω σε τι DSLAM είμαι;
Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω τα στατιστικά του router.

yianemma
25-04-08, 22:37
Νέα επικοινωνία, νέα απάντηση:

Είστε σε Fixed line Sip, άρα είστε σε POTS.!!!

Ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά ή αυτοί με δουλεύουνε....
Οριστική επώνυμη απάντηση από τηλεφωνητή εεε... συγγνώμη τεχνικό της HOL: " έγινε έλεγχος στο δίκτυό σας, υπάρχει βλάβη και έχει δηλωθεί στον ΟΤΕ που είναι υπεύθυνος να την διορθώσει." Φέξε μου και γλίστρησα.

Αν έχει κανείς κανένα γνωστό στον ΟΤΕ Παλλήνης παρακαλώ ας το πει τώρα.

Μέχρι τότε θα τη βγάλω με Skype, χωρίς συναγερμό, αναβάλεται το dist-upgrade του ubuntu μέχρι να ρθουν τα 24Mbps και με κανα δυο 20άρες καρτες της Vodafone.

Καλό Πάσχα σε όλους, ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

yianemma
27-04-08, 19:56
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.

Σε συνέχεια του προβλήματος που περιγράφω σε προηγούμενο post (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293) και στην προσπάθεια που κάνω μήπως και βρω κάποια λύση απόφάσισα να αλλάξω router μήπως και έφταιγε το netfaster.

Συνδέω λοιπόν το speedtouch 585 που είχε ξεμείνει από το conn-x όσο ήμουν στον ΟΤΕ..., το οποίο δεν είχε υποστεί reset.
Ανάβει το power, ανάβει το ethernet, ανάβει το WLAN, ανάβει το ADSL (!), και μαντέψτε..... σε λίγο ανάβει και το internet!!!!!!!!

Μπαίνω λοιπόν στο interface μπας και κάποια στιγμή είχα περάσει τις ρυθμίσεις της HOL και δεν το θυμόμουνα, αλλά ορίστε τι αντίκρυσα: (συγγνώμη αλλά η εικόνα μου εμφανίζεται στο τέλος του μυνήματος)

Το conn-x είναι ακόμα ενεργό!!!

Η αρχική μου σύνδεση στη HOL έγινε τον Δεκέμβριο του 2007 στα 1024/256 (Double Play) αλλά είχα και το πάγιο του ΟΤΕ μιας και στην περιοχή μου δεν είχαν δικό τους δίκτυο.!!!

Στο διάστημα αυτό συνέχισα να πλυρώνω το πάγιο του ΟΤΕ κανονικά, 44 ευρώ αλλά δεν πρόσεξα μήπως μέσα σε αυτά ήταν και συνδρομή του conn-x.!

Οπότε όταν έγινε η αρχική αίτηση δεν κάναν όλες τις ενέργειες ώστε να σταματήσει και το ADSL του ΟΤΕ!!!

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι για το φόβο των Ιουδαίων τον Γενάρη είχα πάρει στο 134 και μου είπαν ότι στον αριθμό μου δεν υπήρχε ADSL... καθώς ήμουν σε άλλα πάροχο.

Για να συνοψίσω βρίσκομαι στην εξής κατάσταση:

1. Υποτίθεται ότι είμαι στο DP 24/1 από την Δευτέρα 21/4 αλλά χωρίς τηλέφωνο, αφού αυτό έχει δηλωθεί ως βλάβη στον ΟΤΕ
2. Έχω ADSL στην παλιά μου ταχύτητα 1024/256 από την HOL με το Netfaster
3. Έχω ADSL στα 1024/256 από τoν OTE με το Speedtouch

Μάλλον θα φύγει και συμπληρωματική επιστολή για την ΕΕΤΤ, απλά περιμένω από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας τον κατάλογο με τις κλήσεις που πραγματοποίησα όσο καιρό είμαι χωρίς σταθερό από το κινητό μου ώστε να αιτηθώ πίστωση και από εκεί...(που ξέρεις καμιά φορά)μαζί με το conn-x βέβαια αν το πλήρωνα ενδιάμεσα.

Πως λοιπόν είναι δυνατόν να κάνανε τη φορητότητα στην HOL αφού (έστω και αν εν αγνοία μου το πλήρωσα) ΔΟΥΛΕΥΕΙ ακόμα η σύνδεση στον ΟΤΕ!;

gvala
27-04-08, 20:08
Δεν έχεις κύκλωμα Conn-x. Απλά ενεργό account στην Otenet.

yianemma
27-04-08, 20:17
OK, αλλά ευθύνη της HOL δεν ήταν να το διακόψει;

Και επειδή τα έχω λίγο μπερδεμένα αν όντως είχε γίνει η φορητότητα από τον ΟΤΕ στην HOL, ακόμα και με ενεργή συνδρομή στο conn-x δεν θα υπήρχε μια "φυσική διακοπή" στη διαδρομή του καλωδίου προς τα DSLAMs του ΟΤΕ;

aa144
27-04-08, 20:30
Σύμφωνα και με τα προηγούμενα στοιχεία που έχεις δώσει εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293

φαίνεται να είναι συζητήσιμο το που ακριβώς είσαι συνδεμένος, σε τίνος παρόχου DSLAM, βρες ένα ρούτερ που να το δείχνει, και άμα δεις Broadcom...

vazelo
27-04-08, 20:33
Διακοπη σαν αυτη που φανταζεσαι υπαρχει κατα καποιον τροπο. Αυτο που ειναι ενεργο ακομα (νομιζω) ειναι οι κωδικοι σου στην Οτενετ, η προσβαση.

yianemma
27-04-08, 21:07
Θα μπορούσα με κάποιες εντολές telnet να βρω σε ποιανού DSLAM είμαι?

Ή αν με traceroute βρω την IP του DSLAM θα έκανε κάτι αυτό?

ariadgr
27-04-08, 21:20
Θα μπορούσα με κάποιες εντολές telnet να βρω σε ποιανού DSLAM είμαι?

Ή αν με traceroute βρω την IP του DSLAM θα έκανε κάτι αυτό?

Εαν συνδέεσαι στο Internet με account της otenet είσαι σε DSLAM του ΟΤΕ.

yianemma
27-04-08, 23:27
Αυτό ακριβώς συμβαίνει ariadgr.

Τώρα το αν το account είναι ενεργό επειδή εξακολουθώ και το πληρώνω ή όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Οπότε, αν εξακολουθώ να είμαι σε DSLAM του ΟΤΕ τα προβλήματα που αντιμετωπίζω οφείλονται στον ΟΤΕ ή στην HOL;

Το αποτέλεσμα traceroute δίνει τα εξής, αν αυτό βοηθάει περισσότερο:

ariadgr
27-04-08, 23:38
Αυτό ακριβώς συμβαίνει ariadgr.

Τώρα το αν το account είναι ενεργό επειδή εξακολουθώ και το πληρώνω ή όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Οπότε, αν εξακολουθώ να είμαι σε DSLAM του ΟΤΕ τα προβλήματα που αντιμετωπίζω οφείλονται στον ΟΤΕ ή στην HOL;

Το αποτέλεσμα traceroute δίνει τα εξής, αν αυτό βοηθάει περισσότερο:

Μάλλον ο αριθμός του τηλεφώνου σου έχει μεταφερθεί με φορητότητα στο δίκτυο της HOL, αλλά ο βρόχος σου παρέμεινε συνδεδεμένος στο DSLAM του ΟΤΕ, από λάθος.
Πέρνα με την πρώτη ευκαιρία από τον ΟΤΕ της περιοχής σου, ζήτησε τον διευθυντή, εξήγησε τι έχει συμβεί (αυτό που έχω υπογραμμίσει παραπάνω) και ζήτα μια άμεση λύση.
Δηλαδή εξήγησε ότι όταν σε καλούν στο τηλέφωνο παίζει το μήνυμα βλάβης της HOL, αλλά εσύ έχεις Internet κανονικά μέσω του DSLAM OTE.

Επίσης, αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο μπορείς να ζητήσεις από τη HOL να σου δώσουν άμεσα (δωρεάν) κινητό Vodafone στο οποίο θα αντιστοιχήσουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου (που τώρα βρίσκεται "στον αέρα" αλλά στο δίκτυο της HOL) μέχρι να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

yianemma
28-04-08, 01:02
Ευχαριστώ ariadgr. :worthy:

Θα τους ενοχλήσω και τους δυο αύριο κιόλας και ας είναι αργία μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο και θα ετοιμάσω και μια δεύτερη επιστολή για την ΕΕΤΤ για να θίξω το θέμα της ενεργής συνδρομής του conn-x.

Αφήνω ανοιχτό το θέμα μόνο και μόνο για να σας πω την κατάληξη της ιστορίας όταν τελικά ληθεί το πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!:clap:

theopan
28-04-08, 02:34
Ευχαριστώ ariadgr. :worthy:

Θα τους ενοχλήσω και τους δυο αύριο κιόλας και ας είναι αργία μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο και θα ετοιμάσω και μια δεύτερη επιστολή για την ΕΕΤΤ για να θίξω το θέμα της ενεργής συνδρομής του conn-x.


Μη σε απασχολεί το θέμα του ότι λειτουργούν ακόμα οι κωδικοί σου από το connX. Αργούν πολύ συνήθως να κλείσουν. Όσο για το θέμα του dslam, προφανώς ποτέ δεν έφυγες από dslam του ΟΤΕ γιατί πολύ απλά σε dslam του ΟΤΕ συνδέονται και όλοι όσοι έχουν τις λεγόμενες "ΑΡΥΣ". Όλο αυτό τον καιρό που είχες HOL πάλι η γραμμή ήταν ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Η μετάβαση που ζήτησες στο "ιδιόκτητο" ακριβώς εκεί έγκειται. Έβαλε δικό της dslam στο κέντρο σου η HOL και θα έπρεπε να σε συνδέσουν πλέον πάνω σε αυτό. Για κάποιον λόγο την ημέρα που αυτό έπρεπε να γίνει, δε συνέβη, παρά μόνο αποσύνδεσαν την τηλεφωνία σου από τον ΟΤΕ και την άφησαν "στον αέρα".

yianemma
01-05-08, 00:47
Επίσης, αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο μπορείς να ζητήσεις από τη HOL να σου δώσουν άμεσα (δωρεάν) κινητό Vodafone στο οποίο θα αντιστοιχήσουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου (που τώρα βρίσκεται "στον αέρα" αλλά στο δίκτυο της HOL) μέχρι να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

Ariadgr θα σου ήμουν ευγνώμω αν μπορουσες να μου υποδείξεις κάποιο link σε έγγραφο που αναφέρει αυτήν την πιθανότητα καθως στην εξυπηρέτηση πελατών αρνούνται ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Εντωμεταξύ από το 1242 επιβεβαίωσα ότι ο βρόχος μου παραμένει σε DSLAM του ΟΤΕ ενώ μετά από τηλεφωνική μου επικοινωνία με τον διευθυντή του τοπικού παραρτήματος και ακολουθώντας επακριβώς τις υποδείξεις του ζήτησα από το 1242 το εξής: "πείτε τους ότι είπε ο προιστάμενος ο ************(το όνομά του) να τσακιστούν να το διορθώσουν αμέσως (ναι, από το 1242 να το διορθώσουν)". Τα συμπεράσματα δικά σας. (Παρακαλω τους moderators αν παραβαίνω κάποιο κανόνα να αφαιρέσουν το ανάλογο τμήμα)

Το γεγονός είναι ότι παραμένω χωρίς τηλέφωνο και συγχρονίζω στο DSLAM του ΟΤΕ και όχι στης HOL μέχρις ότου οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν αυτό που έπρεπε να γίνει από την αρχή.

Στην περίπτωσή μου λοιπόν φαίνεται ότι η γυναίκα του τύπου στη διαφήμιση του ΟΤΕ μάλλον θα παρέμενε για αρκετό καιρό στο μπάνιο.

Παρόλα αυτά θεωρώ τουλάχιστο επιπόλαιη την ειδοποίηση της HOL ότι "η υπηρεσία μου έχει ενεργοποιηθεί" χωρίς προηγουμένως να υπάρξει κάποιος σχετικός έλεγχος επάνω στο βρόχο, με την ίδια έννοια που μια μάντρα μεταχειρισμένων θα τσέκαρε (έστω όσο πατάει η γάτα) τα αυτοκίνητα που πουλάει αφού πρώτα τα αγοράσει.

No-Name
01-05-08, 00:52
Έχεις pm φίλε ώστε να δώ που ανήκεις τελικά....

ariadgr
01-05-08, 01:04
Ariadgr θα σου ήμουν ευγνώμω αν μπορουσες να μου υποδείξεις κάποιο link σε έγγραφο που αναφέρει αυτήν την πιθανότητα καθως στην εξυπηρέτηση πελατών αρνούνται ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δεν έχω κάτι εγγράφως αλλά έχει γραφτεί στο forum ότι το κάνουν σε περιπτώσεις σαν τη δική σου που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται σε 1-2 μέρες.

Ακολούθησε αυτό που αναφέρεται στις πρώτες 2 γραμμές αυτού του μηνύματος (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1744438&postcount=125) και ζήτα την ΑΜΕΣΗ παροχή του κινητού Vodafone αναφέροντας πόσες μέρες είσαι χωρίς τηλέφωνο και να επικοινωνήσει κάποιος προϊστάμενος μαζί σου αύριο το πρωϊ για διευθέτηση του ζητήματος.
Συμπεριέλαβε και link προς αυτό το θέμα στο email σου ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293 )


Εντωμεταξύ από το 1242 επιβεβαίωσα ότι ο βρόχος μου παραμένει σε DSLAM του ΟΤΕ ενώ μετά από τηλεφωνική μου επικοινωνία με τον διευθυντή του τοπικού παραρτήματος και ακολουθώντας επακριβώς τις υποδείξεις του ζήτησα από το 1242 το εξής: "πείτε τους ότι είπε ο προιστάμενος ο ************(το όνομά του) να τσακιστούν να το διορθώσουν αμέσως (ναι, από το 1242 να το διορθώσουν)". Τα συμπεράσματα δικά σας.

Οι τεχνικοί του ΟΤΕ της περιοχής σου έπρεπε να ασχοληθούν, τι σχέση έχει το 1242... :confused:
Μάλλον δεν κατάλαβε τίποτα αυτός που μίλησες.

No-Name
01-05-08, 01:07
Και όμως ο Βρόχος βάσει WCRM είναι στον ΟΤΕ προς κατασκευή ακόμα!!!!! αλλά το RFS(δηλαδή το ΟΚ για δρομολόγηση κλήσεων από το δίκτυο της HOL) δόθηκε από την HOL ΛΑΘΟΣ

yianemma
01-05-08, 01:27
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Πραγματικά κάνετε σπουδαία δουλειά.

Θα συνεχίσω να ενοχλώ τόσο τον ΟΤΕ όσο και την HOL, μέχρι να δοθεί κάποια λύση και θα ενημερώνω το post με τις εξελίξεις μήπως βοηθήσει κάποιους μελλοντικά.

yianemma
01-05-08, 21:00
Καλησπέρα και πάλι και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Το απόγευμα το πέρασα διαβάζοντας κάποια πράγματα περί WCRM, RFS ROI 2007 κτλ ώστε μετά την πολύτιμη βοήθεια μελών του forum να βρω την άκρη σε αυτό το λαβίρυνθο που έμπλεξα με την Hellas Of Line.

Παρακαλώ εκ των προτέρων να συγχωρέσετε τον επιθετικό τόνο της γραφής μου αλλά μόλις γύρισα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μέσω καρτοτηλεφώνου με την τεχνική υπηρεσία στο 13844 και αυτά που άκουσα με έκαναν εξωφρενών.

Γνωρίζοντας πλέον περισσότερα από ότι στις αρχικές μου επικοινωνίες ζήτησα να δουν από το CRM του ΟΤΕ την κατάσταση του βρόχου μου.

Πήρα λοιπόν την εξής απάντηση:

1. Ο ΟΤΕ δεν έχει ενεργοποιήση το βρόχο μου ΔΙΟΤΙ ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΠΙΚΟΥ ΒΡΟΧΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΑΡΟΧΟ!!!
2. Ο ΟΤΕ ενημέρωσε την Hellas Of Line στις 21/4 ότι ο βρόχος μου έχει κατασκευαστεί και παραδόθηκε
3. Για τον παραπάνω λόγο η Hellas Of Line προχώρησε σε ενεργοποίηση του RFS στις 21/4

Ορίστε; Εγώ δεν βγάζω καμία άκρη. Να δω πότε θα τελειώσω αυτή τη ρημάδα την καταγγελία που συνεχώς εμπλουτίζεται.

Ειλικρινά προσπάθησα πάρα πολύ να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να είμαι κόσμιας κατά τη δειάρκεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους, ΑΦΟΥ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

Τους πήρε 9 μέρες για να ανακαλύψουν ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ερώτηση απαντήθηκε σε μια στιγμή;

Η υποτίμηση της νοημοσύνης μας είναι εκνευριστική αλλά αυτό που είναι ακόμη πιο ανυσηχητικό είναι ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ τους που προέρχεται από την ΑΣΥΛΙΑ την οποία προσδοκούν από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ της ανωνυμίας τους καθώς οι υπάλληλοι-τηλεφωνητές και σε καμία περίπτωση τεχνικοί θεωρούν τυπική την αναφορά του ονόματός τους στην έναρξη της συνομιλίας.

Ένα θράσος που εκδηλώνεται με μία ελαφρότητα στην αντιμετώπιση οποιονδήποτε από εμας τυγχάνει τα τραβήξει το κοντότερο ξυλάκι.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ θα αναφέρω στην καταγγελία μου τα ΟΝΟΜΑΤΑ καθενός από τους υπαλλήλους με τους οποίους συνδιαλέχτηκα καθώς έχω κρατήσει τα ονόματα καθενός από αυτούς.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ακόμη και αν καθυστερήσω να δικαιωθώ από την ΕΕΤΤ την επόμενη φορά οι "τεχνικοί" δεν θα με αντιμετωπίζουν σαν ΗΛΙΘΙΟ.

Όσο για τον εκκρεμή βρόχο του ΟΤΕ στο όνομα τρίτου προσώπου στο νούμερό μου που προέκυψε εντελώς συμπτωματικά το χρονικό διάστημα στο οποίο εγώ περίμενα την ενεργοποίηση της υπηρεσίας μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΩΡΙΑ συνομωσίας.

Επειδή όμως όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή καλώ όλους τους ανεύθυνους "παρόχους" να αναλογιστούν τι θα συνέβαινε αν ο μη γένετω κάποιος συμπολίτης μας έχανε τη ζωή του λόγω της αδυναμίας (άμεσης) χρήσης αυτού του αγαθού που λέγεται τηλεφωνία. Βέβαια στη θέση της ΕΕΤΤ θα βρισκόταν κάποιοι άλλοι λειτουργοί.... που δαγκώνουν περισσότερο.

Γνωρίζω ότι τα αγαθά κόποις κτώνται αλλά αλοίμονο αν σε αυτή τη χώρα το όνομα της οποίας χρησιμοποιεί στο λογότυπό της η εν λόγω εταιρεία η τηλεφωνία θεωρείται σήμερα αγαθό...

Υ.Γ: Συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος, εννοούσα on

aa144
01-05-08, 21:19
Δηλαδή κάποιος πάροχος έστειλε κατά λάθος αίτηση με τον αριθμό σου και τα στοιχεία άλλου (προφανώς) προσώπου, ή μήπως τυχόν έχεις καμιά ακυρωμένη διαδικασία ενεργοποίησης - αναβάθμισης - μετάβασης σε ιδιόκτητο κτλ παλιότερα σε άλλο πάροχο;

Ενδεχομένως μπορείς εύκολα να μάθεις τον πάροχο που έστειλε τη λάθος αίτηση και ίσως και περισσότερα στοιχεία για αυτό, οπότε κάποια άκρη θα βρεθεί.

Σπάνια περίπτωση πραγματικά, βέβαια άμα ήθελαν να το ψάξουν (όχι οι τηλεφωνητές που συνήθως δεν έχουν ιδέα) θα το έβρισκαν αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά, ειδικά αφού ανέφερες βλάβη, δηλαδή σε μια δυο μέρες το πολύ έπρεπε να το είχαν εντοπίσει το πρόβλημα, να είχανε βρει και ποιός πάροχος έκανε το λάθος, να ζητήσουν ακύρωση, να σε ενημερώσουν .... (και μετά ξύπνησα!).

yianemma
01-05-08, 21:24
Δεν έχω κάνει ποτέ αίτηση σε άλλο πάροχο.

Η αίτηση που εκκρεμεί έγινε από την Χ (θυληκού γένους) για την δημιουργία τοπικού βρόχου στον Ψ πάροχο (όπου Χ διάφορο του εγώ και Ψ διάφορο της HOL)

aa144
01-05-08, 21:27
Ποιός είναι ο Ψ πάροχος; Επικοινώνησες μαζί τους; Τι λένε;

yianemma
01-05-08, 21:40
Ενώ μου είπανε το όνομα της κυρίας που έκανε την αίτηση δεν μπορούσαν να μου πουν τον πάροχο.

Αρμόδιο γιαυτό είναι λέει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών που δε λειτουργεί σήμερα. Θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους αύριο μου είπαν και να ζητήσω κάποιον προιστάμενο.

theopan
01-05-08, 21:41
Πρέπει το συντομότερο δυνατό, να υποχρεωθούν όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν online φόρμες καταχώρησης αιτήσεων από τους υποψήφιους συνδρομητές τους. Κάτι σαν αυτό που έχει ξεκινήσει η Netone δηλαδή (και δεν ξέρω μέχρι ποιό σημείο πάει αυτοματοποιημένα, δηλαδή αν τραβιούνται τα δεδομένα του πελάτη αυτόματα από τη φόρμα που έχει συμπληρώσει στο site). Μόνο έτσι θα γλυτώσουμε (όσο αυτό είναι δυνατό) από τα κωμικοτραγικά λάθη που γίνονται κατά την πληκτρολόγηση από υπαλλήλους, των αιτήσεων στο WCRM διαβάζοντας τα χειρόγραφα παλιόχαρτα (ορισμένες φορές) των αιτήσεων, που φτάνουν ως φαξ στους παρόχους. Είναι γελοίο να μας βάζουν όλους στη διαδικασία να κατεβάζουμε τις αιτήσεις τους ...σε PDF, να τις τυπώνουμε, να συμπληρώνουμε με στυλό τα στοιχεία, και να τις στέλνουμε με φαξ στη συνέχεια. Τουλάχιστον και ένα .doc που μπορεί να συμπληρωθεί με υπολογιστή!

dimsi
01-05-08, 22:24
Καλησπερα και απο εμενα.Υπομονη και οχι νευρα.Καταλαβαινω πως αισθανεσαι με ολη αυτη τη κατασταση και την ανευθυνοτητα που μας αντιμετοπιζουν οι παροχοι και ο ΟΤΕ.Διαβασα με προσοχη την περιπετεια που εχεις μεχρι τωρα.Οταν τελειωσεις με το καλο γραψε μας το φιναλε,φανταζομαι θα ειναι ενδιαφερων.Και εγω εκανα αιτηση στη HOL για double-play στις 23/4 εστειλα τα δικαιολογιτικα και μου επαν εχει σταλη το αιτημα στον ΟΤΕ και θα μου στειλουν τον εξοπλισμο κα σε ενα μηνα περιπου θα με ενεργοποιησουν. Η συνδεση που θα μου δωσουν θα ειναι η γραμμη PSTN επεμενα και μου ειπαν οτι αυτη θα ειναι.Αποφασισα να παω σε ενναλακτικο μετα απο αρκετη σκεψη και βλεποντας και τα δικα σου τα προβληματα καπου προβληματιστηκα λιγο αλλα εχω και δευτερη τηλεφωνικη γραμμη και ετσι θα εχω τηλεφωνο.Οταν αλλαζουμε παροχο ειναι και θεμα τυχης.

yianemma
02-05-08, 00:51
Πρέπει το συντομότερο δυνατό, να υποχρεωθούν όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν online φόρμες καταχώρησης αιτήσεων από τους υποψήφιους συνδρομητές τους. Κάτι σαν αυτό που έχει ξεκινήσει η Netone δηλαδή (και δεν ξέρω μέχρι ποιό σημείο πάει αυτοματοποιημένα, δηλαδή αν τραβιούνται τα δεδομένα του πελάτη αυτόματα από τη φόρμα που έχει συμπληρώσει στο site). Μόνο έτσι θα γλυτώσουμε (όσο αυτό είναι δυνατό) από τα κωμικοτραγικά λάθη που γίνονται κατά την πληκτρολόγηση από υπαλλήλους, των αιτήσεων στο WCRM διαβάζοντας τα χειρόγραφα παλιόχαρτα (ορισμένες φορές) των αιτήσεων, που φτάνουν ως φαξ στους παρόχους. Είναι γελοίο να μας βάζουν όλους στη διαδικασία να κατεβάζουμε τις αιτήσεις τους ...σε PDF, να τις τυπώνουμε, να συμπληρώνουμε με στυλό τα στοιχεία, και να τις στέλνουμε με φαξ στη συνέχεια. Τουλάχιστον και ένα .doc που μπορεί να συμπληρωθεί με υπολογιστή!

Φίλε theopan θα είχες αντίρηση να κλείσω την επιστολή μου με αυτή σου την τοποθέτηση;

Νομίζω πως μια τέτοια φόρμουλα θα ελυνε προβλήματα σαν το δικό μου. Απλά για να κλείσει καπως ήρεμα η καταγγελία και με έναν ρομαντικό τόνο....

yianemma
04-05-08, 02:14
Καλημέρα.

Έχοντας ηρεμήσει κάπως αφού σήμερα τους πήρα μόνο μια φορά τηλέφωνο θα σας πω εν τάχει τι έγινε αυτές τις δύο μέρες που απουσίασα από το topic αυτό.

Το πρωί της Παρασκευής κάλεσα την HOL ώστε να μιλήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης μπας και βλέπαν στο WCRM αν όντως υπήρχε άλλη αίτηση για κατασκευή βρόχου στον αριθμό μου.

Μετά την ερώτησή μου αυτή ο υπάλληλος που με εξυπηρετούσε με άφησε στην αναμονή για κάνα 20 λεπτο για να δει τι συμβαίνει. Όταν επανήλθε δεν μου απάντησε ξεκάθαρα αλλά μου είπε πως όταν διευκρινήσουν τι είχε γίνει (σχετικά με την τρίτη αίτηση) θα με ειδοποιούσαν, ίσως και την ίδια μέρα. Πράγμα βέβαια που μέχρι σήμερα δεν έγινε.

Η επόμενη ερώτησή μου αφορούσε αυτό:


ariadgr
Απάντηση: "Ο αριθμός που καλέσατε δεν λειτουργεί...
Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ariadgr θα σου ήμουν ευγνώμω αν μπορουσες να μου υποδείξεις κάποιο link σε έγγραφο που αναφέρει αυτήν την πιθανότητα καθως στην εξυπηρέτηση πελατών αρνούνται ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Δεν έχω κάτι εγγράφως αλλά έχει γραφτεί στο forum ότι το κάνουν σε περιπτώσεις σαν τη δική σου που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται σε 1-2 μέρες.

Ακολούθησε αυτό που αναφέρεται στις πρώτες 2 γραμμές αυτού του μηνύματος και ζήτα την ΑΜΕΣΗ παροχή του κινητού Vodafone αναφέροντας πόσες μέρες είσαι χωρίς τηλέφωνο και να επικοινωνήσει κάποιος προϊστάμενος μαζί σου αύριο το πρωϊ για διευθέτηση του ζητήματος.
Συμπεριέλαβε και link προς αυτό το θέμα στο email σου ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293 )

και η απάντηση του υπαλλήλου της HOL ήταν αρνητική, οτι δηλαδή δεν υπαρχει η δυνατότητα παροχής κινητού Vodafone. Θέλοντας να γίνω πιο πιεστικός του ανέφερα ότι η συκεκριμένη δυνατότητα υποδεικνύεται από το πιο γνωστό ελληνικό forum σε θέματα τηλεπικοινωνιών (δεν είπα ποιο) και ότι αν ο ίδιος δεν ήταν σίγουρος για την εγκυρότητα της γνώμης του θα ήθελα να μιλήσω με κάποιον προιστάμενο που επώνυμα θα μπορούσε να επιβεβαώσει πως δεν γίνεται να δοθεί κινητό Vodafone σε πελάτη που παραμένει χωρίς τηλεφωνο ώστε να βοηθήσω και γω με τον τρόπο μου στο φορουμ διορθώνοντας μια λάθος πληροφορία.

Αφού πάλι παρέμεινα στην αναμονή για 10 περίπου λεπτά τελικά δια στόματος του κυρίου Μ. που είχε βάρδια και συνομιλούσε μαζί μου, μου μεταφέρθηκε η προφορική απάντηση του Προισταμένου της Τεχνικής Υπηρεσίας κυρίου Φ. ότι ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΙΝΗΤΟΥ VODAFONE από την HOL σε πελάτες που έχουν πρόβλημα με το τηλέφωνό τους.

Τα ονόματα των κυρίων τα έχω στη διάθεσή μου και αν μου ζητηθούν από τους διαχειριστές θα τους τα δώσω προς επιβεβαίωση αυτής της δήλωσης.
Ο λόγος που παραθέτω αυτήν την πληροφορία είναι για να μην παραπλανηθούν κάποιοι που θα θελήσουν στο μέλλον να μπουν στην ευρυζωνικότητα από μία λανθασμένη πληροφορία και την προσμετρήσουν ως πλεονέκτημα στη σύγκριση ενός παρόχου Α με έναν πάροχο Β.

Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας (αφού πρώτα σε άλλο τηλέφωνο προέκυψε ένα θέμα που ίσως σηκώνει νέα καταγγελία - ζήτησα να μιλήσω με τον κύριο Μ. που με εξυπηρέτησε το πρωί, επειδή ήταν απασχολημένος άφησα το κινητό μου για να με καλέσει αργότερα ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ δεν έγινε) πέρασα από τα γραφεία της HOL.

Αυτό έγινε προκειμένου να τους επιδώσω χέρι με χέρι την κοινοποίηση της καταγγελίας που είχα κάνει στην ΕΕΤΤ (με κοινοποίηση επίσης σε ΝΕΟ ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ, γνωστό περιοδικό πληροφορικής) για να σιγουρευτώ ότι θα τη διαβάσουν πριν την αποστείλει η ΕΕΤΤ.

Η επιστολή παραληφθηκε από υπάλληλο του νομικού τμήματος της εταιρείας που στη συνέχεια με οδήγησε κατόπιν αίτησής μου στον τεχνικό κ Κ. για να δούμε το θέμα μου.

Για να μην σας κουράζω από τον τελευταίο έμαθα πως η HOL είχε ζητήσει (δεν το θυμάμαι ακριβώς) ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ από τον ΟΤΕ στις 29/4. (Εγώ πάντως τη βλάβη την είχα δηλώσει στις 22 το βράδυ, άντε 23). Ο ΟΤΕ πρέπει να απαντήσει σε 3 εργάσιμες, δλδ ως το πρωί της Τρίτης 6/5 - όχι να το φτιάξει, να απαντήσει.

Ο κύριος Κ. με διαβεβαίωσε πως δεν υπήρχε αίτηση σε τρίτο πάροχο από κάποιον άλλο.

Εν αναμονή λοιπόν νέων εξελίξεων θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα, που ελπίζω να μην χαθούν στην έκταση του κειμένου μου.

1. Δεν θα είχε ενδιαφέρον μία δημοσκόπηση στο κατάλληλο τμήμα του φόρουμ που θα ρωτούσε περίπου το εξής;

"Είχατε κάποιο πρόβλημα με τον πάροχό σας κατά την αρχική σύνδεση; Αν ναι προχωρήσατε σε σχετική καταγγελία ή όχι; Για ποιον λόγο δεν προχωρήσατε σε καταγγελία;"

Έχοντας περάσει τη φάση του εκνευρισμού να σημειώσω πως υποδεικνύω μία δημοσκόπηση όπως η παραπάνω μένοντας έκπληκτος από την άγνοια πολλών κατανωλωτών για ελεγκτικούς μηχανισμούς στους οποίους μπορούν να απευθυνθούν για κάποιο πρόβλημά τους.

Για παράδειγμα αν το συμπέρασα της παραπάνω δημοσκόπησης ήταν ένας ωχαδερφισμός τότε όσοι αντιμετωπίζουν έτσι το πρόβλημά τους είναι άξιοι της μοίρας τους.

2. Η υπόδειξη του χώρου της παροχής υπηρεσιών ίντερνετ και τηλεφωνίας ως αντικείμενο έρευνας σε βραδυνή εκπομπή γνωστού τηλεοπτικού σταθμού ώστε να γίνει σε όλους γνωστό αυτό που μοιραζόμαστε μεταξύ μας;

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας. Καληνύχτα

ariadgr
04-05-08, 02:21
Η επόμενη ερώτησή μου αφορούσε αυτό:
και η απάντηση του υπαλλήλου της HOL ήταν αρνητική, οτι δηλαδή δεν υπαρχει η δυνατότητα παροχής κινητού Vodafone. Θέλοντας να γίνω πιο πιεστικός του ανέφερα ότι η συκεκριμένη δυνατότητα υποδεικνύεται από το πιο γνωστό ελληνικό forum σε θέματα τηλεπικοινωνιών (δεν είπα ποιο) και ότι αν ο ίδιος δεν ήταν σίγουρος για την εγκυρότητα της γνώμης του θα ήθελα να μιλήσω με κάποιον προιστάμενο που επώνυμα θα μπορούσε να επιβεβαώσει πως δεν γίνεται να δοθεί κινητό Vodafone σε πελάτη που παραμένει χωρίς τηλεφωνο ώστε να βοηθήσω και γω με τον τρόπο μου στο φορουμ διορθώνοντας μια λάθος πληροφορία.

Αφού πάλι παρέμεινα στην αναμονή για 10 περίπου λεπτά τελικά δια στόματος του κυρίου Μ. που είχε βάρδια και συνομιλούσε μαζί μου, μου μεταφέρθηκε η προφορική απάντηση του Προισταμένου της Τεχνικής Υπηρεσίας κυρίου Φ. ότι ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΙΝΗΤΟΥ VODAFONE από την HOL σε πελάτες που έχουν πρόβλημα με το τηλέφωνό τους.

Απλώς για να επιβεβαιώσω ότι το θυμόμουν σωστά με μια αναζήτηση βρήκα ένα μήνυμα χρήστη που αναφέρει ότι του έδωσαν το κινητό Vodafone:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1585993#post1585993

Θα πρότεινα λοιπόν να ακολουθήσεις τη συμβουλή που σου έδωσα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2002315#post2002315), δηλαδή να στείλεις το e-mail στη διεύθυνση που σε παραπέμπω σε εκείνο το μήνυμα, περιγράφοντας τι έχει συμβεί, δίνοντας το link αυτού του θέματος στο forum, αναφέροντας ότι μέχρι και ο προϊστάμενος με τον οποίο μίλησες δεν σε εξυπηρέτησε σχετικά με την προσωρινή παροχή του κινητού ένω είσαι ήδη τόσες μέρες χωρίς τηλέφωνο, και ζητώντας την άμεση παροχή της συγκεκριμένης "διευκόλυνσης" μέχρι να σου αποκαταστήσουν το τηλέφωνο.

yianemma
04-05-08, 02:35
Δεν είχα χρόνο για να το κάνω εως τώρα.

Την εβδομάδα αυτή έχω άδεια και θα ακολουθήσω ακριβώς αυτά τα βήματα. Σίγουρα με τον τρόπο αυτό θα είχα μια πιο "επίσημη" απάντηση είτε αρνητική είτε θετική

Απλά μου ήταν πιο εύκολο να ρωτήσω από το τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή.

Το ειρωνικό της υπόθεσης βέβαια είναι να διαπιστώνεις πως ενώ στην αρχή είσαι διατεθειμένος να διεκδικήσεις το δίκιο σου σιγά σιγά κουράζεσαι και αφήνεις τα πράγματα στην τύχη τους... Ευχαριστώ πάντως για την επιμονή σου ariadgr.

ariadgr
04-05-08, 02:36
Δεν είχα χρόνο για να το κάνω εως τώρα.

Την εβδομάδα αυτή έχω άδεια και θα ακολουθήσω ακριβώς αυτά τα βήματα. Σίγουρα με τον τρόπο αυτό θα είχα μια πιο "επίσημη" απάντηση είτε αρνητική είτε θετική

Απλά μου ήταν πιο εύκολο να ρωτήσω από το τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή.

Το ειρωνικό της υπόθεσης βέβαια είναι να διαπιστώνεις πως ενώ στην αρχή είσαι διατεθειμένος να διεκδικήσεις το δίκιο σου σιγά σιγά κουράζεσαι και αφήνεις τα πράγματα στην τύχη τους...

Φρόντισε μέχρι Κυριακή βράδυ να στείλεις το email ώστε Δευτέρα πρωϊ να το δουν, για να μη μείνεις και αυτή την εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο. ;)

yianemma
04-05-08, 22:48
Σήμερα έστειλα το mail ακολουθώντας τις οδηγίες τους.

Περιμένω απάντησή τους αυριο.

Α, να ρωτήσω και κάτι ακόμη.

RCTS related τι σημαίνει;

yianemma
05-05-08, 15:15
Μεσημέρι Δευτέρας και καμία απάντηση στο mail από την αξιότιμη εταιρεία.

Ξαναπέρασα από τα γραφεία τους.

Τίποτε νεότερο, αλλά " έχει δωθεί βλάβη στον ΟΤΕ στις 29/4 "

Πέρασα και από τον ΟΤΕ της περιοχής και η βλάβη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ!!!

Ή είμαι πολύ γκαντέμης ή κάποιος με δουλεύει...

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τον μηχανισμό υποβολής βλαβών από εναλλακτικό στον ΟΤΕ ας την εξηγήσει.

Νέα καταγγελία βλέπω...

No-Name
05-05-08, 15:17
ο ΟΤΕ δεν έχει κατασκευάσει το Βρόχο στην ΗΟL!!!!

Οπότε η HOL δεν μπορεί να καταθέσει βλάβη για βρόχο που δεν έχει κατασκευαστεί στο δίκτυο της.

Αποτέλεσμα σε δουλεύει η HOL κανονικά.

yianemma
05-05-08, 16:32
Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Εννοώ όχι ως προς τη σύνδεση, καθώς αύριο πρωί πρωί πάω να ζητήσω φορητότητα στον ΟΤΕ και να φύγω από αυτούς αλλά ως προς τη συνέχεια των καταγγελιών;

Δεν έχω σκοπό να τους αφήσω έτσι και μέχρις εκεί που μπορώ θα τους ενοχλώ απευθυνόμενος στους αρμόδιους φορείς.

yianemma
06-05-08, 00:04
Πρίν από λίγο προχώρησα σε υποβολή δεύτερης καταγγελίας κατά της HOL.

Παραθέτω τα κείμενα των δύο καταγγελιών σε περίπτωση που κάποιος τα τα χρειαστεί στο μέλλον. Έχουν κοινοποιηθεί σε HOL, EETT, INKA, EΚΠΟΙΖΩ και περιοδικό πληροφορικής. Αν παραβαίνω κάποιο νόμο παρακαλω να τα αφαιρέσετε.

Αύριο το μεσημέρι πακετάρω το netfaster και τους το πάω.

ΟΤΕ έρχομαι. Ελπίζω μόνο να μη γίνει λάθος και χάσω το νούμερο γιατί το PCM είχε φύγει μετά κόπων και βασάνων.

Θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν.

ΥΓ: Θα ήθελα να κλείσω προσωρινά το θέμα, ώστε να ποστάρω μόνο την τελική απάντηση της HOL όταν έρθει, καθώς και την απάντησή τους σχετικά με κινητό Vodafone.
Γίνεται αυτό; Εννοώ να μην μπαίνουν οι φίλοι στον κόπο να απαντούν άδικα

Edit: οι καταγγελίες αφαιρέθηκαν καθώς από λάθος μου αναφέρομαι στην προσφορά διασύνδεσης (ROI 2007) και όχι στο νόμο (RUO 2007)

yianemma
06-05-08, 21:57
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο!!! Η HOL!!!:worthy:

Τώρα να είναι σύμπτωση που το βράδυ τους κοινοποίησα τη 2η καταγγελία...:rofl:

Αλλά είναι τέτοια η γκαντεμιά μου που έχει απεργία ο ΟΤΕ...:evil:

Τέλος πάντων τώρα έχουν εντοπίσει ακριβώς το πρόβλημα οπότε σε ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ το πολύ θα έχει διορθωθεί.:hmm:

Εγώ πάντως Παρασκευή πρωί αν δεν έχω τηλέφωνο έφυγα.:rtfm:

Τα λέμε την Παρασκευή λοιπόν. :)

Και για να μην ξεχνιόμαστε πιο κινητό Vodafone (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2016147&postcount=23);:lol:

aa144
06-05-08, 22:01
Τώρα που το βρήκανε, κάτσε και μετά την Παρασκευή, να λειτουργήσει, να δεις αν είναι εντάξει και πόσο καλά λειτουργεί, και αν δεν σου αρέσει φεύγεις.

Για να κάνεις και απόσβεση στον κόπο και στις καταγγελίες σου, αλλά και επειδή όταν λειτουργεί, είναι πολύ καλό.

yianemma
06-05-08, 22:26
Μακάρι να το φτιάξουν ως τότε, αλλά αποκλείεται να προλάβουν αφού ο βρόχος δεν είναι έτοιμος.

Αλλά και πάλι σε VOIP με έχουν...

Τελος πάντων, να το δω και να μην το πιστέψω.


Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει... ...ΦΟΒΕΡΗ η υπογραφή σου!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.