PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδέεται αλλα δεν κατεβάζει



nikgik
24-04-08, 23:58
Γειά σας
Έχω μοντεμ sagem 800(usb) και ενώ πρίν 2 μέρες συνδεόταν και κατέβαζε μια χαρά το PC μου τώρα ενώ συνδέεται δεν εμφανίζει καμιά σελίδα ούτε κατεβάζει μέσω torrent. Άλλαξα αντιβιωτικό (απο avast έβαλα kaspersky internet security) εγκατέστησα και spyware terminator (που δεν είχα) και βρέθηκαν viruses και spyware τα οποία και διέγραψα ή έκανα disinfect. Παρόλαυτά όμως το πρόβλημα παραμένει. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

asmar
25-04-08, 16:11
Δοκίμασε το μόντεμ σε κανένα λάπτοπ και δες αν δουλεύει, αν ναι τότε το pc σου θέλει φορμάτ (φτιάχνετε πιθανόν και χωρίς φορμάτ αλλά είναι too much information για να λυθεί από το φόρουμ)

leon21
25-04-08, 16:15
ΞΑΝΑΒΑΛΕ ΤΑ DRIVES.

Cloudman
25-04-08, 17:05
Κάνε απεγκατάσταση το μόντεμ και ξαναεγκατάστησέ το. Κάτι έχει συμβεί με τους drivers της συσκευής.

nikgik
25-04-08, 19:41
Πήρα τηλέφωνο στο 1242 και κάναμε ping και μου είπαν αφού κάνω search με antispyware και δεν λυθεί να πάρω τηλ στο 121 και να αναφέρω ότι δεν περνάνε πακέτα.
Έκανα απεγκατάσταση τους drivers και ξανά εγκατάσταση αλλά το πρόβλημα επιμένει.
Mε dialup (άλλο μόντεμ) όμως συνδέεται κανονικά. Άρα το πρόβλημα το έχει ή το μόντεμ ή η γραμμή απο τον ΟΤΕ.
Θα προσπαθήσω να βρώ άλλο μοντεμ μήπως και γίνει κάτι.

pnikolo
25-04-08, 19:54
Πήρα τηλέφωνο στο 1242 και κάναμε ping και μου είπαν αφού κάνω search με antispyware και δεν λυθεί να πάρω τηλ στο 121 και να αναφέρω ότι δεν περνάνε πακέτα.
Έκανα απεγκατάσταση τους drivers και ξανά εγκατάσταση αλλά το πρόβλημα επιμένει.
Mε dialup (άλλο μόντεμ) όμως συνδέεται κανονικά. Άρα το πρόβλημα το έχει ή το μόντεμ ή η γραμμή απο τον ΟΤΕ.
Θα προσπαθήσω να βρώ άλλο μοντεμ μήπως και γίνει κάτι.

Κανε κι ενα hard reset στο modem ;)

Cloudman
25-04-08, 20:12
Νομίζω ότι στα usb modems που είναι αυτοτροφοδοτούμενα (δηλ. παίρνουν ρεύμα από τη usb - και είναι τα περισσότερα έτσι!) όταν σβήσει ο η/υ σβήνει και το modem και ξανανοίγει όταν ανοίξει πάλι ο υπολογιστής. Με αυτό τον τρόπο δεν κάνει hard reset;:hmm:

pnikolo
25-04-08, 20:56
Νομίζω ότι στα usb modems που είναι αυτοτροφοδοτούμενα (δηλ. παίρνουν ρεύμα από τη usb - και είναι τα περισσότερα έτσι!) όταν σβήσει ο η/υ σβήνει και το modem και ξανανοίγει όταν ανοίξει πάλι ο υπολογιστής. Με αυτό τον τρόπο δεν κάνει hard reset;:hmm:

Δε ξερω την συγκεκριμενη αλλα αλλο διακοπη τροφοδοσιας (reset / n warm reset) και αλλο hard reset. Οταν βγαζουμε μια συσκευη απο το ρευμα δεν κανει hard reset. Το hard την φερνει στις εργοστασιακες ρυθμισεις ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.