PDA

Επιστροφή στο Forum : 1 θόνη/πληκτρολόγιο για 2 υπολογιστές (KVM switch;)



BoGe
14-08-05, 13:12
Έχω 2 υπολογιστές, και για να μην έχω από 2 οθόνες, πληκτρολόγιο και ποντίκη, θα ήθελα να βάλω ένα διακόπτη, ώστε να έχω από 1 ιοθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι. KVM λέγεται, αν δεν κάνω λάθος.

Πια μάρκα σε αυτόματο διακόπτη (η εναλλαγή από τον έναν υπολογιστή στον άλλο, να γίνεται από το πληκτρολόγιο) έχεται να μου προτείνεται

Ευχαριστώ

PeriZ
14-08-05, 13:49
το kvm ( http://www.kavoom.biz ) ειναι προγραμμα που κανει αυτο που θες... χρησημοποιω αρκετο καιρο την δοκιμαστικη εκδοση του kavoom km (keyboard - mouse) η οποια επιτρεπει την χρηση χρηση ενος πληκτρολογιου και ποντικιου σε 2 μηχανηματα για 15 λεπτα.... μετα πρεπει να το ξανατρεξεις... κανει ακριβως οτι λεει - χωρις κανενα προβλημα.... υπαρχει και το kavoom kvm με το οποιο εχεις με 1 μονιτορ-πληκτρολογιο-ποντικι οσα πισι θες... ολα αυτα μεσω ethernet

sa1901
14-08-05, 13:53
http://www.priveshop.gr/product.php?code=209101&sess=1410007575

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=3637

DSLamer
16-08-05, 23:45
Προσωπικά επέλεξα το level1 KVM με 20 και κατι ευρώ (με κοστος το σημαντικότερο παράγοντα) Παρόμοια τιμή και εμφάνιση έχει και το KVM της equip.

Υπάρχουν και κάτι KVM με εναλλαγή ήχου σε 30+ ευρώ αν σε ενδιαφέρει...

Η εναλλαγή είναι ευκολη πχ" Ctrl, Ctrl, 1" (οχι μαζι, σε σειρά)

Δέν έχω προβλήματα εκτός απο κάτι mouse freeze στην αρχή, τωρα οκ.

princess
17-08-05, 00:03
http://www.priveshop.gr/product.php?code=209101&sess=1410007575

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=3637

Στελλα εχεις ψωνισει απο κει; Με βολευει και μενα αυτο που προτεινεις αλλα το μαγαζι ειναι αξιοπιστο; (Δεν εχω και σε πολυ εκτιμηση τη γειτονια που δουλευω το ξερω, αλλα καπως μου εκανε...)

BoGe
17-08-05, 00:05
Προσωπικά επέλεξα το level1 KVM με 20 και κατι ευρώ (με κοστος το σημαντικότερο παράγοντα) Παρόμοια τιμή και εμφάνιση έχει και το KVM της equip.

Υπάρχουν και κάτι KVM με εναλλαγή ήχου σε 30+ ευρώ αν σε ενδιαφέρει...

Η εναλλαγή είναι ευκολη πχ" Ctrl, Ctrl, 1" (οχι μαζι, σε σειρά)

Δέν έχω προβλήματα εκτός απο κάτι mouse freeze στην αρχή, τωρα οκ.

Ένας γνωστός μου πήρε της equip (δεν είμαι σύγουρος), από τα παλία, που γυρνούσες τον διακόπτη χειροκίνητα, και έχει πρόβλμα στο ποντίκι.

BoGe
17-08-05, 00:07
το kvm ( http://www.kavoom.biz ) ειναι προγραμμα που κανει αυτο που θες... χρησημοποιω αρκετο καιρο την δοκιμαστικη εκδοση του kavoom km (keyboard - mouse) η οποια επιτρεπει την χρηση χρηση ενος πληκτρολογιου και ποντικιου σε 2 μηχανηματα για 15 λεπτα.... μετα πρεπει να το ξανατρεξεις... κανει ακριβως οτι λεει - χωρις κανενα προβλημα.... υπαρχει και το kavoom kvm με το οποιο εχεις με 1 μονιτορ-πληκτρολογιο-ποντικι οσα πισι θες... ολα αυτα μεσω ethernet

Δεν είναι άσχημη λύση, ειδικά όταν πρόκειται για πολλούς υπολογιστές, και σε απομακρισμένα σημεία.

Τώρα για 2 υπολογιστές που το θέλω, το μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να είναι σε λειτουργεία ο κυρίως υπολογιστής αν θέλω να μπω στονάλλον.

Ducklord
17-08-05, 00:20
BoGe, τόσο με τις συσκευές όσο και με τα προγράμματα υπάρχουν μερικά προβλήματα.

Προγράμματα:
Η ποιότητα απεικόνισης και η ταχύτητα απόκρισης περιορίζεται από το bandwidth του κάθε υπολογιστή. Αν έχεις δύο υπολογιστές σε ένα ρούτερ, όποιος κατεβάζει θα έχει μία ολίγον τι απασχολημένη κάρτα δικτύου. Έτσι, όταν προσπαθείς να "τον δεις", ή να δεις από αυτόν τον άλλο, θα πρέπει ή να κόβεις το κατέβασμα, ή να υπομμένεις ταχύτητα χελώνας στην απεικόνιση. Ακόμη και αν δεν κατεβάζεις όμως, μην περιμένεις ιδανικά αποτελέσματα - ενώ, φυσικά, δεν υπάρχει "τρισδιάστατη επιτάχυνση" ή "επιτάχυνση βίντεο", αν προσπαθήσεις να δεις στο desktop του ενός μία τρισδιάστατη εφαρμογή ή μία ταινία που ξεκίνησες στο desktop του άλλου.

Hardware:
Ανάλογα με το switch που θα αγοράσεις, ετοιμάσου για απώλεια ποιότητας που ξεκινά από το 50-60% (τρεμούλιασμα εικόνας, θολούρα, απώλεια χρωμάτων κ.λπ.) και φτάνει μέχρι το 5-10%, με, φυσικά, αντίστοιχη αύξηση στην τιμή του κάθε switch. Για 2 μήνες αναρωτιώμουν "αν απέκτησα 3 βαθμούς μυωπία" μέχρι να βγάλω το σουητσάκι και να καταλείξω στη μοναδική φθηνή και εγγυημένη λύση: αυτό που έχεις τώρα! Διπλό ποντίκι και πληκτρολόγιο (και ένα χαρισμένο σουίτς, και ένα άλλο να κάθεται).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

BoGe
17-08-05, 00:26
Hardware:
Ανάλογα με το switch που θα αγοράσεις, ετοιμάσου για απώλεια ποιότητας που ξεκινά από το 50-60% (τρεμούλιασμα εικόνας, θολούρα, απώλεια χρωμάτων κ.λπ.) και φτάνει μέχρι το 5-10%, με, φυσικά, αντίστοιχη αύξηση στην τιμή του κάθε switch. Για 2 μήνες αναρωτιώμουν "αν απέκτησα 3 βαθμούς μυωπία" μέχρι να βγάλω το σουητσάκι και να καταλείξω στη μοναδική φθηνή και εγγυημένη λύση: αυτό που έχεις τώρα! Διπλό ποντίκι και πληκτρολόγιο (και ένα χαρισμένο σουίτς, και ένα άλλο να κάθεται).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Το καταλαβαίνω.
Κάποιο καλό, που να μην έχει τόσες απώλειες δεν υπάρχει;

Ducklord
17-08-05, 00:36
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το οτι, φυσικά, όσο περισσότερα "πράγματα" (αχ, αυτή η "γενίκευση" ;) ) μεσολαβούν στην πορεία ενός "σήματος", τόσο η έντασή του μειώνεται.

<εργκ... έβγαλε νόημα το παραπάνω; >

Πέρα από αυτό, αν κάνεις συχνές αλλαγές, θα συναντήσεις ΚΑΙ κολλήματα: π.χ., να σταματά να λειτουργεί το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο στο ένα ή και, στην χειρότερη, και στα δύο μηχανήματα και να θέλει hard reset για να ξεκολήσει.

Αξίζει να σου αναφέρω πως τα switch χρησιμοποιούνται, κυρίως, ανάμεσα σε ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ μηχανήματα, σε εταιρείες, όπου δεν γίνεται σχεδόν ποτέ restart (NT-based ή λινουξόκουτα), και χρειάζεται να τα ελέγξει κανείς από κοντά μία φορά στις τρείς κι' ο κούκος. Δεν έχω δει άλλον ανώμαλο (με το συμπάθειο, στην πάρτι μου αναφέρομαι!) να έχει προσπαθήσει να τα χρησιμοποιήσει στα καθημερινά του μηχανήματα.

Αλήθεια, τι χρησιμοποιείς στα μηχανάκια; Ρωτάω διότι αν, για παράδειγμα, έχεις linux στο ένα εκ των δύο, και το έχεις για "κατεβαστήρι" (ή το γνωστό "μουλαρομηχάνημα" που χρησιμοποιούμε πολλοί εδώ), μπορείς να χώσεις software τηλε-διαχείρισης (π.χ. VNC) που θα καλύψει τις στοιχειώδεις ανάγκες σου, ενώ υπάρχουν και "δικτυακά front-ends" για πολλές εφαρμογές (π.χ. webmin). Αν, από την άλλη, και τα δύο έχουν παραθύρια μα, και πάλι, χρησιμοποιείς το ένα για κατεβαστήρι...

...εεεε....

...εργκ...

...σκέφτηκες να του βάλεις λίνουξ;

<σκύβει να αποφύγει τα πυρότουβλα>

Σοβαρά, αν τα χρησιμοποιείς όπως είπα, πολλοί εδώ κάτσαμε και μάθαμε "τα βασικά" στο λίνουξ, μόνο και μόνο για αυτό το λόγο, για αυτή τη χρήση: για να φτιάξουμε ένα "κατεβαστήρι-φάηργουωλ-πρόξυ-σέρβερα-καφετιέρα", και να ξεχάσουμε την ύπαρξή του - υπάρχει μόνο για να μας... φέρνει αρχεία (αν θες και μεγαλύτερη διευκόλυνση, μπορεί να τα μεταφέρει "αυτόματα" στο βασικό πισί)

Βέβαια, μου λείπουν οι εποχές που το δεύτερο πισί έτρεχε, δίπλα από το πρώτο πισί, το κλασσικό Unreal Tournament. Έ, ρε, νετ-γκαϊφέ που το είχα κάνει εδώ μέσα!

Φιλικά
Παπιάρχων ο Τρισμέγιστος: τώρα και με μπλέ και πράσινους στόκους!

BoGe
17-08-05, 00:46
Δ

Αλήθεια, τι χρησιμοποιείς στα μηχανάκια;



Το μηχάνημα που χρησιμοποιώ έχει XP, και το άλλο 2003 δουλεύει 24ώρες, και άντε 1-2 φορές την ημέρα να το κοιτάζω.

yiapap
17-08-05, 02:40
Εμ... γιατί η εναλλαγή να γίνεται από το πληκτρολόγιο;
Μπορείς τον διακλαδωτή να τον έχεις δίπλα στην οθόνη.

Για μάρκες δεν τις έχω εύκαιρες αλλά γενικά υπάρχουν 2 κατηγορίες τέτοιων διακλαδωτών:
1. Οι μηχανικοί που απλά έχουν έναν διακόπτη που τον γυρίζεις σε μια από τις 2 θέσεις και δουλεύει ο Η/Υ της αρεσκείας σου (~50€ αυτοί που έχω δοκιμάσει)
2. Οι ηλεκτρονικοί που κάνουν το ίδιο, κοστίζουν 5 φορές επάνω και αλλάζεις με πλήκτρο τους Η/Υ (~200€)

Η βασική τους διαφορά είναι ότι στους μηχανικούς έχεις πάντα πρόβλημα αν η μητρική σου ή το λειτουργικό σου απαιτεί την ύπαρξη ποντικιού/πληκτρολογίου κατά τη διαδικασία της εκκίνησης.
Το πρόβλημα αυτό ΔΕΝ υπάρχει στους ηλεκτρονικούς διακλαδωτές οι οποίοι δίνουν πάντα το απαιτούμενο σήμα, "ξεγελώντας" και το BIOS και το λειτουργικό σύστημα.

Σε όσα μηχανάκια και με όσους διακλαδωτές και αν δοκίμασα πάντως, ποτέ δεν είχα αισθητό πρόβλημα πτώσης απόδοσης όπως λέει ο Πάπιας.

dantouan
17-08-05, 02:43
Στελλα εχεις ψωνισει απο κει; Με βολευει και μενα αυτο που προτεινεις αλλα το μαγαζι ειναι αξιοπιστο; (Δεν εχω και σε πολυ εκτιμηση τη γειτονια που δουλευω το ξερω, αλλα καπως μου εκανε...)

Τι εννοεις αξιοπιστο :shock: αν το εχει το προιον το περνεις, τι αλλο μπορει να γινει...

dantouan
17-08-05, 02:46
Σε όσα μηχανάκια και με όσους διακλαδωτές και αν δοκίμασα πάντως, ποτέ δεν είχα αισθητό πρόβλημα πτώσης απόδοσης όπως λέει ο Πάπιας.

Ναι αυτο οντως δεν ισχυει, δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο, απλα το προβλημα που θα αντιμετωπισεις με τους μηχανικους διακλαδωτές ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο ο διακοπτης τους φθειρεται με αποτελεσμα να χαλανε (βεβαια αυτο εχει αμεση σχεση με το ποσο συχνα κανεις τις εναλλαγες αναμεσα στα 2 pc).

sa1901
17-08-05, 03:48
Στελλα εχεις ψωνισει απο κει; Με βολευει και μενα αυτο που προτεινεις αλλα το μαγαζι ειναι αξιοπιστο; (Δεν εχω και σε πολυ εκτιμηση τη γειτονια που δουλευω το ξερω, αλλα καπως μου εκανε...)
Έχω ψωνίσει και από τα δύο μαγαζιά, αλλά με παραλαβή από το κατάστημα. Δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα με κανένα από τα δύο.




Ναι αυτο οντως δεν ισχυει, δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο, απλα το προβλημα που θα αντιμετωπισεις με τους μηχανικους διακλαδωτές ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο ο διακοπτης τους φθειρεται με αποτελεσμα να χαλανε (βεβαια αυτο εχει αμεση σχεση με το ποσο συχνα κανεις τις εναλλαγες αναμεσα στα 2 pc).
Παλαιότερα είχα πρόβλημα στην απεικόνιση με ένα μηχανικό switch και το απέδωσα στα απλά καλώδια που χρησιμοποίησα. Η εικόνα στην οθόνη μου εμφάνιζε είδωλο.

Το κυριότερο πρόβλημα των μηχανικών switch είναι να θυμάσαι να γυρίζεις τον διακόπτη στο PC που μπουτάρει, αλλιώς πας για hardware reset αφού δεν αναγνωρίζει πληκτρολόγιο/ποντίκι.

Πάντως μετά από αρκετές εναλλαγές κατά την ταυτόχρονη λειτουργία δύο Pc κάπου χάνεται το σήμα στο πληκτρολογιο/ποντίκι και πρέπει να κλείσω το ένα pc για να έρθει τουλάχιστον το σήμα στο άλλο.

Όλα αυτά με μηχανικά switch της equip. Ηλεκτρονικό δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά μάλλον αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν σύμφωνα με τα λεγόμενα όσων τα έχουν.

ggeorgan
17-08-05, 08:21
Έχετε ποτέ ανοίξει μηχανικό KVM switch να δείτε μέσα τα καλώδια να τρέχουν σαν μακαρόνια ;
Ηλεκτρονικά βρίσκει κανείς στο eBay σε κόστος (με τα μεταφορικά) αρκετά κάτω από 100 €. Εκείνα που πήρα εγώ είναι αρκετά μεγάλα (για να μπαίνουν στα racks) και θέλουν και δική τους τροφοδοσία σε ηλεκτρικό ρεύμα. Έχουν, όμως, καλή ποιότητα στα δεδομένα που διαμετακομίζουν και είναι πολύ εύκολα στην χρήση.

BoGe
17-08-05, 09:08
.....
2. Οι ηλεκτρονικοί που κάνουν το ίδιο, κοστίζουν 5 φορές επάνω και αλλάζεις με πλήκτρο τους Η/Υ (~200€)



Τις level1 και γενικά οι ηλεκτρονικοί για 2 θέσεις ξεκινούν από περίπου 30 ευρώ, και όχι 200.

Αν όντως ισχύει αυτή η διαφορά, δεν είναι καλοί της level1 και όποιας άλλη σε αυτά τα λεφτά;

sdikr
17-08-05, 10:20
Εγώ πάντως με ενα της Planet για 4 υπολογιστές, σε ανάλυση 1024Χ768 στα 85hz δεν ειχα κανένα πρόβλημα τρεμούλου
το κοστος κάτω απο 80 ευρώ (ηλεκτρονικό)

Ducklord
17-08-05, 12:21
Παίδες, εγώ δεν είχα ηλεκτρονικά, και η εικόνα εμφανιζόταν θολή, με πτώση χρωμάτων και είδωλο. Η πτώση, βέβαια, στην ποιότητα, αλλάζει ανάλογα με το τι εξοπλισμό έχει κανείς και πως αντιλαμβάνεται την εικόνα - μπορεί να είμαι γκαντέμης, ή πιο... ευαίσθητος. Από τη στιγμή, όμως, που έχεις ένα καλώδιο -με ενίσχυση- να φέυγει από την κάρτα γραφικών και να πηγαίνει στην οθόνη και το αντικαθιστάς με ένα καλώδιο να πηγαίνει από το πισί στο σουήτς και ένα δεύτερο να πηγαίνει στην οθόνη, αυτομάτως έχεις διπλασιάσει το μήκος του - και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε την παρεμβολή του ίδιου του σουήτς.
Μπορεί να μη σας φαίνεται αισθητή η διαφορά ενώ έχετε το σουητσάκι επάνω, μα δοκιμάστε να το βγάλετε και να συγκρίνετε, με και χωρίς σουήτς, το ντέσκτοπ σας..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

euri
17-08-05, 12:57
Σε μηχανικό KVM μάρκας Manhattan είχα ακριβώς αυτό το πρόβλημα με τα είδωλα. Μειώθηκε όταν χρησιμοποίησα καλώδια καλύτερης ποιότητας, αλλά δεν εξαλείφθηκε. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι έπαιζε ρόλο και ο υπολογιστής (VGA; ) καθώς στον έναν από τους δύο τα είδωλα ήταν πάντα εντονότερα, ανεξαρτήτως θέσης στο KVM. Τα είδωλα μειώνονταν, αλλά δεν εξαφανίζονταν, μειώνοντας το refresh rate. Από 80Hz και πάνω γίνονταν πολύ έντονα.

Ηλεκτρονικά έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς ένα SmartView και ένα MyPico χωρίς προβλήματα ειδώλων. Ενδεχομένως να υπήρχε διαφορά στην απόδοση των χρωμάτων ή/και της φωτεινότητας, αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος για να κρίνω :D

tommygun
17-08-05, 15:11
Εγω εχω ενα της D-Link , δεν ειναι μηχανικο, αρα πρεπει να ειναι απο αυτα που λετε "ηλεκτρονικα"
γιατι αλλαζει ειτε με το πατημα ενος κουμπιου επανω του,
ειτε απο το πληκτρολογιο με "ScrLk-ScrLk-1 ή 2" για το αντιστοιχο PC

με την ποιοτητα εικονας υπαρχει απειροελαχιστη διαφορα.
πρεπει να κανεις επιτοπου δοκιμη με και χωρις για να το καταλαβεις (κι αυτο ελαχιστα) , οποτε υποθετω οφειλεται στο εξτρα μηκος των καλωδιων και στις ενδιαμεσες συνδεσεις

βεβαια αν τυχον δεν κανεις ρυθμιση στις ιδιοτητες της οθονης και στο refresh rate τοτε ειναι χαλια
πιθανον το PC να μην αναγνωριζει αμεσα την οθονη και να πρεπει να τα βαλεις χειροκινητα στο Displays

@ ADSLgr.com All rights reserved.