PDA

Επιστροφή στο Forum : Lag σε internet servers



kosmas85
25-04-08, 11:44
εχω βαλει tellas zisto και με εχουν κλειδωσει στα 6mb γιατι το σπιτι μου δε σικωνει παραπανω speed και κανει disconnect το router.ολα καλα κατεβαζω με 650,700kbps αλλα οταν παω να παιξω online ειτε battlefield 2142 ειτε counter strike ολοι οι servers εχουν απο 90 ping και πανω.εχω κανει τα παντα απο port forwarding μεχρι να αλλαξω ενα καρο ρυθμισεις στο router,εχω δικιμασει και αλλα modem αλλα τιποτα.εν το μεταξυ οταν βαζω το παλιο το μοντεμακι το crypto το F200 USB ολα καλα αλλα μετα κολλαει γιατι δε σικωνει DSL2+.αρα φταιει το ρουτερ η γραμμη του σπιτιου μου?
φυσικα οι ασχετοι τεχνικοι δεν κσερουν τιποτα!!!!!:mad:
ΕΧΩ WINDOWS VISTA ULTIMATE
ROUTER NETGEAR DG834V3
DOWNSTREAM ATTENUATION 39db,UPSTREAM 10.5
NOISE MARGIN DOWNSTREAM 14DB,UPSTREAM 19db.

PLEASE HEEEEEEELLLLLLPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:(

ermis333
25-04-08, 14:30
εχω βαλει tellas zisto και με εχουν κλειδωσει στα 6mb γιατι το σπιτι μου δε σικωνει παραπανω speed και κανει disconnect το router.ολα καλα κατεβαζω με 650,700kbps αλλα οταν παω να παιξω online ειτε battlefield 2142 ειτε counter strike ολοι οι servers εχουν απο 90 ping και πανω.εχω κανει τα παντα απο port forwarding μεχρι να αλλαξω ενα καρο ρυθμισεις στο router,εχω δικιμασει και αλλα modem αλλα τιποτα.εν το μεταξυ οταν βαζω το παλιο το μοντεμακι το crypto το F200 USB ολα καλα αλλα μετα κολλαει γιατι δε σικωνει DSL2+.αρα φταιει το ρουτερ η γραμμη του σπιτιου μου?
φυσικα οι ασχετοι τεχνικοι δεν κσερουν τιποτα!!!!!:mad:
ΕΧΩ WINDOWS VISTA ULTIMATE
ROUTER NETGEAR DG834V3
DOWNSTREAM ATTENUATION 39db,UPSTREAM 10.5
NOISE MARGIN DOWNSTREAM 14DB,UPSTREAM 19db.

PLEASE HEEEEEEELLLLLLPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:(


Γύρνα το σε πρωτόκολο ADSL1 και θα σου πέσουν 20ms τα pings. Δυστηχώς δεν το ξέρω το συγκεκριμένο router για να σου πώ πως θα το κάνεις.

Davout
25-04-08, 14:56
Ακριβώς, αφού ούτως ή άλλως δεν ξεπερνάς τα 8 Mbps η λύση είναι να γυρίσεις το modem σου σε ADSL1 και θα βελτιωθούν και τα pings. Έχω την εντύπωση όμως ότι και ADSL1 modem θα πρεπε να δουλεύει.

DiM
25-04-08, 16:13
Καλά εάν είναι στον BRAS3 της Τελλας νομίζετε θα παίξει καλύτερα στους μοναδικούς Ελληνικούς BF2142 servers που είναι hosted πάνω στην forthnet ??? :down:

Φιλε κανε ένα search στο forum της τελλας για να καταλάβεις τι παίζει (η μάλλον τι δεν παίζει) με το ping και το online gaming. :down:

Καλώς ήρθες και στο ... club μας. :(

........Auto merged post: DiM added 30 Minutes and 23 Seconds later........


Ακριβώς, αφού ούτως ή άλλως δεν ξεπερνάς τα 8 Mbps η λύση είναι να γυρίσεις το modem σου σε ADSL1 και θα βελτιωθούν και τα pings. Έχω την εντύπωση όμως ότι και ADSL1 modem θα πρεπε να δουλεύει.

Συναγωνιστή Davout από default οι περισσότεροι ρόυτερς το βλέπουν σαν ADSL2+ εσύ θα πρέπει να το γυρίζεις σε G.DMT για να το δει σε ADSL1.

YΓ. Και εγώ δεν έχω ιδέα από netgear. Αναλογα τον ρουτερ γίνετε εύκολα από το menu του, σε άλλους με κάποια εντολή από telnet στον router και σε κάποιους δεν γίνετε.

kosmas85
25-04-08, 16:38
καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ξερει κανεις πως γυριζω το πρωτοκολο σε DSL1?
ευχαριστω εκ των προτερων.εβαλα το speedstream 4200 της tellas

DiM
25-04-08, 17:14
Πρέπει να κανεις αναβάθμιση του filmware για να ανοίξει το telnet. Κανεις telnet γραφεις 2 εντολές και γυρνάει σε adsl1.

Το filmware και πως το κάνει το λέει στο παρακάτω topic, καλο διάβασμα :)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=76948

Davout
25-04-08, 17:27
Με αυτό που 'γραψα "Έχω την εντύπωση όμως ότι και ADSL1 modem θα πρεπε να δουλεύει." εννοώ ότι ακόμα και να βάλεις modem που δεν υποστηρίζει ADSL2+ θα δουλεύει με ADSL1 αν δεν κάνω λάθος.

DiM
25-04-08, 17:40
Yeap και το crypto που έγραψε ο φίλος adsl1 υποστηρίζει οποτε θα έπρεπε να παίζει και να φτάνει μέχρι τα 8/1 :)

kosmas85
25-04-08, 20:03
εχετε δικιο παιδια εβαλα το crypto kai δουλευει κανονικα.μηπως φταινε τα vista σε θεμα συμβατοτητας με καρτα δικτυου και ισως ρυθμισεων του??
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΑΝΤΩΣ....

........Auto merged post: kosmas85 added 53 Minutes and 39 Seconds later........


Πρέπει να κανεις αναβάθμιση του filmware για να ανοίξει το telnet. Κανεις telnet γραφεις 2 εντολές και γυρνάει σε adsl1.

Το filmware και πως το κάνει το λέει στο παρακάτω topic, καλο διάβασμα :)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=76948


το κατεβασα το προγραμμα αλλα δε μου βρισκει τη συσκευη....μηπως να πεταγα τα vista?:mad:

DiM
25-04-08, 23:27
Δε γνωρίζω φιλε εγώ ΧΡ έχω, ίσως παίζει πρόβλημα με την αναβάθμιση filmware του 4200 σε vista. Δεν θα είναι η πρώτη φορα που συμβαίνει :)

Tentkz
26-04-08, 00:14
DG834 σε adsl1 mode

1τος τρόπος
http://192.168.0.1/
Setup ->ADSL Settings -> DSL Mode -> ADSL (G.DMT)

2ος τρόπος telnet
Πας εδώ για να ενεργοποίησης το telnet
http://192.168.0.1/setup.cgi?todo=debug
telnet 192.168.0.1 και γραφής την εντολή
adslctl configure --mod d
έτοιμος


Edit: adslctl cmd είναι για DG834v4/gt με Broadcom chipsets, το DG834v3 έχει διαφορετικό chipset οποτε άκυρο :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.