PDA

Επιστροφή στο Forum : USR9106 και δίκτυο



nikgr
15-08-05, 00:57
Χρησιμοποιώ το 9106 για να συνδέσω 2 υπολογιστές με winXP pro μεσω των ethernet ενσύρματα.

Ωστόσο ενώ το transfer rate είναι καλό μεταξύ των 2 PCs(γύρω στα 5-8ΜΒyte/sec) το access time είναι αισχρό...
Σε όλες τις ethernet συνδέσεις έτσι είναι? Πατάω να δω ένα folder του άλλου υπολογιστή και το σύστημα lagάρει... Μάλιστα μου αργοπορεί και τον δίσκο ακόμα και όταν δε μεταφέρω αρχεία. Ένα απλό "refresh" και γίνεται μαρτύριο...

Ρυθμίσεις στις κάρτες έχω βάλει χειροκίνητα.

Thanks.

Ziggy
15-08-05, 09:10
Απενεργοποίησε antivirus & firewall και στα δύο pc, και ξαναδοκίμασε, μήπως φταίνε αυτά.

nikgr
16-08-05, 20:37
Software firewall δεν έχω. Όσο για το antivirus πέρα ότι δεν προτίθεμαι να το βγάλω, δε μου φαίνεται ότι φταίει γιατί αλλιώς θα έκανε κόλλημα στο access time και του δίσκου (και όχι μόνο στο accessing του άλλου υπολογιστή)
Καμιά άλλη γνώμη? Σε σας πόσα δευτερόλεπτα έχετε access σε κάποιο folder άλλου υπολογιστή τοπικού δικτύου?

sdikr
16-08-05, 20:42
sp2 μήπως;

ενα πρόβλημα με τα εσωτερίκα tcpip δικτύα ειναι οτι όταν έχεις ρυθμίσει στην κάρτα δικτύου να βλέπει τον dns του isp τότε υπάρχει αυτή η καθυστέρηση

σε αυτές τις περιπτώσεις, ή βάζεις το router ή στο αρχείο Host περνάς με το χέρι το ονομα και το Ip
(σιγουρά υπάρχουν και άλλοι τρόποι απλά δεν το έχω ψάξει)

nikgr
16-08-05, 21:12
Sdikr αν σου πω ότι δεν κατάλαβα Χριστό απ' αυτά που μου είπες?... Τί είναι το αρχείο Host?
Τί ρυθμίσεις δηλ πρέπει να βάλω στον router ή την κάρτα δικτύου?

Sp2 έχω αλλα δε θα ήθελα να το βγάλω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.