PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποσυνδέσεις



nikos3581
25-04-08, 23:07
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Στο σπίτι και το μαγαζί μου έχω από ένα conex 24 mbps. Μένω στην Ιωνία της Θεσσαλονίκης. Στο μαγαζί από την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να αποσυνδέετε 3-4 φορές την ημέρα. Ψάχνω ρυθμίσεις modem όλα οκ. Όσο περνούσαν οι μέρες οι αποσυνδέσεις γίνονταν όλο περισσότερες ώσπου σήμερα που μιλάμε, έχω διακοπές κάθε 5 λεπτά. Συνδέετε και μετά αποσυνδέετε. Η γραμμή είναι up συνέχεια.
Προχθές παίρνω στο 1242 και μου λέει το παιδί πως έχει πρόβλημα το κέντρο και χάνει την ip και πως πρέπει να δηλώσω βλάβη στο 121. Δηλώνω τη βλάβη την ίδια μέρα. Η κατάσταση χειροτερεύει συνέχεια.
Από σήμερα το απόγευμα που ήρθα σπίτι άρχισε τα ίδια και εδώ. Αποσύνδεση κάθε 10 λεπτά.
Για να γράψω αυτό το ποστ χρειάστηκε να κάνω 4 φορές login.

Απ'όσο έψαξα στο φόρουμ δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από ΟΤΕ για κάποιο πρόβλημα η κάποια αναβάθμιση.
Τα modem που χρησιμοποιώ είναι Linksys wag300n isdn και Linksys wag325n pstn.

Κάποια βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα?

gvenos
25-04-08, 23:14
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Στο σπίτι και το μαγαζί μου έχω από ένα conex 24 mbps. Μένω στην Ιωνία της Θεσσαλονίκης. Στο μαγαζί από την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να αποσυνδέετε 3-4 φορές την ημέρα. Ψάχνω ρυθμίσεις modem όλα οκ. Όσο περνούσαν οι μέρες οι αποσυνδέσεις γίνονταν όλο περισσότερες ώσπου σήμερα που μιλάμε, έχω διακοπές κάθε 5 λεπτά. Συνδέετε και μετά αποσυνδέετε. Η γραμμή είναι up συνέχεια.
Προχθές παίρνω στο 1242 και μου λέει το παιδί πως έχει πρόβλημα το κέντρο και χάνει την ip και πως πρέπει να δηλώσω βλάβη στο 121. Δηλώνω τη βλάβη την ίδια μέρα. Η κατάσταση χειροτερεύει συνέχεια.
Από σήμερα το απόγευμα που ήρθα σπίτι άρχισε τα ίδια και εδώ. Αποσύνδεση κάθε 10 λεπτά.
Για να γράψω αυτό το ποστ χρειάστηκε να κάνω 4 φορές login.

Απ'όσο έψαξα στο φόρουμ δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από ΟΤΕ για κάποιο πρόβλημα η κάποια αναβάθμιση.
Τα modem που χρησιμοποιώ είναι Linksys wag300n isdn και Linksys wag325n pstn.

Κάποια βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα?

Δώσε τα χαρακτηριστικά της Γραμμής σου όσον αφορά Attenuation και SNR Margin απο το Router σου

kifa
25-04-08, 23:39
παρατηρησα και σε μενα το ιδιο πρόβλημα ( Περιοχη ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ ).

Ειχα πανω το SPEEDTOUCH 585v6. Και όμως κουφό και απίθανο ... μόλις ξαναέβαλα το BAUDTEC όλα δια μαγείας λύθηκαν. Ουτε αποσυνδέσεις , ουτε κολλήματα ... ολα καλα !!

Η ταπεινή μου μαρτυρία ηταν αυτη, δε ξερω αν θα σου λυθεί το προβλημα η αν σε μενα ηταν τυχαίο ... αλλά απο το πρωί δεν εχω ούτε ενα disconnect ...

:oneup:

pnikolo
26-04-08, 00:02
Disconnect μπορει να γινουν απο μια παρεμβολη RF περιστασιακα η και μονιμα (ειδικα στις 24αρες). Εγω τραβιομουνα και ακομα εχω προβλημα απο ενα κακης ποιοτητας τροφοδοτικο -Κινεζικο- στην τηλεοραση ενος γειτονα!:down:

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 46 Seconds later........


παρατηρησα και σε μενα το ιδιο πρόβλημα ( Περιοχη ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ ).

Ειχα πανω το SPEEDTOUCH 585v6. Και όμως κουφό και απίθανο ... μόλις ξαναέβαλα το BAUDTEC όλα δια μαγείας λύθηκαν. Ουτε αποσυνδέσεις , ουτε κολλήματα ... ολα καλα !!

Η ταπεινή μου μαρτυρία ηταν αυτη, δε ξερω αν θα σου λυθεί το προβλημα η αν σε μενα ηταν τυχαίο ... αλλά απο το πρωί δεν εχω ούτε ενα disconnect ...

:oneup:

Εαν εχεις το προγραμμα dmt κοιτα το spectrum. ;)

Cloudman
26-04-08, 00:06
Μήπως, pnikolo, ήρθε η ώρα να του κάνεις ένα ακριβό δώρο του γείτονα; Αν λογαριάσεις την ταλαιπωρία σου και το χαμένο χρόνο να ψάχνεις τι φταίει, φτηνότερα σου 'ρχεται μια TFT - LCD :p

pnikolo
26-04-08, 00:35
Μήπως, pnikolo, ήρθε η ώρα να του κάνεις ένα ακριβό δώρο του γείτονα; Αν λογαριάσεις την ταλαιπωρία σου και το χαμένο χρόνο να ψάχνεις τι φταίει, φτηνότερα σου 'ρχεται μια TFT - LCD :p

Τετοια εχει και μαλιστα επωνυμη! Κοιταξα το τροφοδοτικο της για να του παρω αλλα εχει παραξενο φισακι. Θα τους κανει γραμμα η εεττ και στην εταιρεια να δουμε τι θα κανουμε :evil:

nikos3581
26-04-08, 01:12
Δώσε τα χαρακτηριστικά της Γραμμής σου όσον αφορά Attenuation και SNR Margin απο το Router σου

DSL Noise Margin: 7.8 dB 10.3 dB
DSL Attenuation: 20.5 dB 8.5 dB
DSL Transmit Power: 18.8 dBm 12.3 dBm

leon21
26-04-08, 01:58
καλημερα,τελικα,απο τα τοσα,που εχω διαβασει,εδω,εβγαλα το σημρερασμα.

αν καταργουσαμε,ολοι μα ολοι,το ενοω,τισ συνδεσεισ,τι θα κανανε,οι κυριοι,θα τα φτιαγνανε,η οχι?

pnikolo
26-04-08, 02:09
καλημερα,τελικα,απο τα τοσα,που εχω διαβασει,εδω,εβγαλα το σημρερασμα.

αν καταργουσαμε,ολοι μα ολοι,το ενοω,τισ συνδεσεισ,τι θα κανανε,οι κυριοι,θα τα φτιαγνανε,η οχι?

Οχι, απλα θα ησυχαζανε :p

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 10 Seconds later........


DSL Noise Margin: 7.8 dB 10.3 dB
DSL Attenuation: 20.5 dB 8.5 dB
DSL Transmit Power: 18.8 dBm 12.3 dBm

Εχεις λιγο θορυβο στη γραμμη σου. Ξεκινα απο το εσωτερικο πρωτα ενωνοντας πρωτα σκετη τη γραμμη του οτε στο ρουτερ να δεις αν υπαρχει προβλημα εσωτερικο η της εξωτερικης γραμμης ;)

leon21
26-04-08, 02:30
οχι μιλαμε,για μυρια

........Auto merged post: leon21 added 4 Minutes and 59 Seconds later........

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.2 25.6 db
Line Attenuation : 29.8 20.8 db
Data Rate : 4096 253 kbps

........Auto merged post: leon21 added 4 Minutes and 4 Seconds later........

αναγκαστικη πτωση.απο 24 σε 4.τα στοιχεια,τα παραθετω.

pnikolo
26-04-08, 02:33
οχι μιλαμε,για μυρια

........Auto merged post: leon21 added 4 Minutes and 59 Seconds later........

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.2 25.6 db
Line Attenuation : 29.8 20.8 db
Data Rate : 4096 253 kbps

........Auto merged post: leon21 added 4 Minutes and 4 Seconds later........

αναγκαστικη πτωση.απο 24 σε 4.τα στοιχεια,τα παραθετω.

Ο θορυβος στη γραμμη σου παραμενει! :down: Ενημερωσε το προφιλ σου ;)

leon21
26-04-08, 02:46
ok.να ενημερωσο,αλλα-πωσ.οσο για θορυβο,αυτο δεν ειναι,τιποτα.που να εβλεπεσ,τισ προηγουμενεσ μερεσ
παλλι επανακινηση,του ρουτερ.

........Auto merged post: leon21 added 3 Minutes and 18 Seconds later........

τεχνικοσ του 121,με ενημερωσε,κυριε η γραμη,ειναι καθαρη,εισται,μακρια απο το κεντρο,απορω,αμερικη μηπωσ?

pnikolo
26-04-08, 03:49
ok.να ενημερωσο,αλλα-πωσ.οσο για θορυβο,αυτο δεν ειναι,τιποτα.που να εβλεπεσ,τισ προηγουμενεσ μερεσ
παλλι επανακινηση,του ρουτερ.

........Auto merged post: leon21 added 3 Minutes and 18 Seconds later........

τεχνικοσ του 121,με ενημερωσε,κυριε η γραμη,ειναι καθαρη,εισται,μακρια απο το κεντρο,απορω,αμερικη μηπωσ?

Αλλο μακρυα και αλλο θορυβος! Βεβαια οι μακρυνες γραμμες ειναι πιο επιρεπεις στο να μαζευουν θορυβο. Ο ιδιος θορυβος ειναι απλα στις πιο χαμηλες συνδεσεις δεν εχεις αποσυνδεσεις ;)
Ε, δεν εισαι και στην ακρη του κοσμου... 1400μ εισαι :worthy:
Απλα εισαι σε προβληματικη γραμμη, πες του χαιρετισματα απο μενα που ειμαι και παλιος συναδελφος του :down:

leon21
26-04-08, 04:03
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.0 24.0 db
Line Attenuation : 35.0 19.5 db
Data Rate : 4096 256 kbps

κοιτα κατι πραγματα.

pnikolo
26-04-08, 05:19
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.0 24.0 db
Line Attenuation : 35.0 19.5 db
Data Rate : 4096 256 kbps

κοιτα κατι πραγματα.

Το προφιλ σου αλλα λεει :nono:

leon21
26-04-08, 05:31
Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
---
Interleaved Path

Trained Mode
G.992.5 (ADSL2+)
G.992.5 (ADSL2+)


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
253 (Kbps.)

Down Stream
3738 (Kbps.) οχι πεσμου αν γινονται αυτα τα χαλια

pnikolo
26-04-08, 06:07
Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
---
Interleaved Path

Trained Mode
G.992.5 (ADSL2+)
G.992.5 (ADSL2+)


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
253 (Kbps.)

Down Stream
3738 (Kbps.) οχι πεσμου αν γινονται αυτα τα χαλια

Γυρνα το Interleaved Path σε Fast Path ;)

leon21
26-04-08, 06:45
Fast Path και πωσ γινεται αυτο

pnikolo
26-04-08, 06:51
Fast Path και πωσ γινεται αυτο

Ψαξτο στο φορουμ δε το ξερω το ρουτερ σου :sorry:

leon21
26-04-08, 07:03
sagem 1500

pnikolo
26-04-08, 07:06
sagem 1500

Το εχω δει στο προφιλ σου αλλα δε γνωριζω το πως ρυθμιζεται. Ψαξε καπου το εχω δει να το γραφουν αλλα δε θυμαμαι που :sorry:

leon21
26-04-08, 07:33
τα παιδια στο 121 πεζουν.αντι να στειλουν τεχνικο οπωσ ζητησα κοιτανε να το φτιαξουν ψηφιακα.
τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια.το κουφο μετα απο σινομηλια,μην πατε σε αλο εναλακτικο θα εισται χειροτερα.χα χα καλο.

........Auto merged post: leon21 added 15 Minutes and 24 Seconds later........

ηπαρχει dmt για sagem h bautec ενσημαρτο.

pnikolo
26-04-08, 08:09
τα παιδια στο 121 πεζουν.αντι να στειλουν τεχνικο οπωσ ζητησα κοιτανε να το φτιαξουν ψηφιακα.
τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια.το κουφο μετα απο σινομηλια,μην πατε σε αλο εναλακτικο θα εισται χειροτερα.χα χα καλο.

........Auto merged post: leon21 added 15 Minutes and 24 Seconds later........

ηπαρχει dmt για sagem h bautec ενσημαρτο.

Μπορει ναχουν δικιο γιαυτο που σου λενε, ειναι ρισκο ;)
Κοιτα εδω http://dmt.mhilfe.de/ και ψαξε και στο φορουμ μηπως ταιριαζει κανενα :hmm:

leon21
26-04-08, 08:24
παντωσ τουσ πηρα παλι,στο 121 εδωσα βλαβη και ο Θεοσ να βαλει το χερι του

nikos3581
26-04-08, 19:31
Τελικά μετά από πάααααααρα πολλές αποσυνδέσεις, αποδείχτηκε πως το πρόβλημα είναι στο modem. Για δοκιμή σύνδεσα το modem του ΟΤΕ (Philips) και για αρκετές ώρες έπαιξε απροβλημάτιστα χωρίς καμία αποσύνδεση. Αφού άλλαξα αρκετές ρυθμίσεις (PPaoA αντι για PPaoE, VC αντι για LLC κ.α.) το πρόβλημα συνεχίζεται. Αυτή τη στιγμή έχω PPaoA και VC εδώ και 10 λεπτά και προς το παρών κανένα πρόβλημα.
Να σημειώσω πως εδώ που είμαι τώρα (σπίτι) έχω το WAG325N. Το firmware του είναι το 1,00,11 ενώ έχω βρεί και κατεβάσει το 1,00,12 από το site της Linksys αλλά στην προσπάθεια μου να κάνω upgrade, αυτό διακόπηκε στη μέση για άγνωστη αιτία.
Anyway μέχρι στιγμής όλα καλά.
Για ότι νεότερο θα ενημερώσω.

scorpios
26-04-08, 20:34
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Δοκίμασε να αλάξεις κανάλι εκπομπής του (προβληματικού) router.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις παρεμβολες απο άλλες συσκευες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.