PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Cosmote on the go



expert1
26-04-08, 22:37
Καλησπερα,
εω παρει την κινητη ευρυζωνικη συνδεση cosmote on the go unlimited,
εχω το usb modem Huawei Ε170
και εχω σημα 3g απο 91% εως 100% στα HSDPA και WCDMA.
Στο κατεβασμα αρχειων εχω ταχυτητα 46-56kb/s σταθερη, καμμια φορα χτυπαει και 100σταρια,
χωρις διακοπες μεχρι την ολοκληρωση του κατεβασματος.
Το προβλημα ειναι στο σερφαρισμα ,δεν ανοιγουν πολλες φορες οι σελιδες η καθυστερουν υπερβολικα μεχρι να ανοιξουν,
ενω μερικες φορες η ταχυτητα απο 10 -20.0 Κb/s πεφτει στο 1.5 - 2.0 kb/s και η περιηγηση γινεται μαρτυρικη.
Αν γνωριζει καποιος πως μπορει να διορθωθει,θα τον ευγνωμονω,
γιατι απο την τεχνικη υποστηριξη της cosmote η απαντηση ηταν: ναι...οχι .....φταιει αυτο ...εισαι εκει.......φταιει το αλλο.....
ευχαριστω

........Auto merged post: expert1 added 5 Minutes and 44 Seconds later........

και αυτo ειναι :
Το αποτέλεσμα δοκιμής της download ταχύτητάς σας είναι:

466 Kbps

στο ADSL SpeedMeter πριν λιγο

Tem
30-04-08, 15:09
το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό σε γενικές γραμμές σε περιοχές με 3G κάλυψη. Ειδικά το σερφάρισμα είναι αρκετά γρήγορο.

kalicatzaros
30-04-08, 15:12
Tem Αυτό που κολλάει? το παιδί έχει ένα πρόβλημα με την συγκεκριμένη υπηρεσία και ζητάει βοήθεια δεν ρωτάει αν είναι καλή ή όχι.. είσαι σίγουρα σε 3g? Με αυτό το σήμα σε 3g έπρεπε να πιάνεις πολύ περισσότερο..

expert1
30-04-08, 22:15
3g ειμαι ,φουλ σημα και στο HSDPA φτανω και το 100%,συμφωνα με το mobile manager,
χθες το πρωι κατεβασα μισο giga με 100 kb/sec ,
απο εδω: http://www.filehippo.com/
και απο διαφορα αλλα site με 46 -56 kb/s
και αυτο ειναι που με τρελλαινει,να μην μπορω να σερφαρω,να κολλανε οι σελιδες
και παει λεγοντας,
απενεργοποιησα firewall,antivirus ΤΙΠΟΤΑ,σερνεται,
ανοιξα μεχρι και τον safari της Apple,τα ιδια,
και στα ΧP και στα Vista,
πως γινεται στο κατεβασμα να δουλευει ρολοι και στο σερφαρισμα
να ειναι για το αναθεμα:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
δεν μπορω να το καταλαβω,
γι'αυτο ζητησα βοηθεια στο μηπως και καποιος ξερει κατι περισσοτερο,
γιατι αν περιμενω απο την Cosmote,με το ακουστικο στο χερι θα μεινω :):):):)

kalicatzaros
01-05-08, 00:57
Για να έχεις πρόβλημα στο σερφάρισμα λογικά την ευθύνη έχουν οι dns servers της cosmote :)

sarevok
01-05-08, 01:51
Ουυυυφφφφ... παιδιά... έχω ένα πρόβλημα... δε ξέρω πως να σας το πω...

ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ... :oops:



Λοιπόν χθες αγόρασα το on the go και εχω το ίδιο πρόβλημα. Κάνω download σε μικρές ταχύτητες και το σερφάρισμα είναι ανυπόφορο.

Μίλησα με την cosmote και μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα εδω και τρεις μερες και θα αποκατασταθεί (άγνωστο πότε). :)

kalicatzaros
01-05-08, 02:14
Τελικά ρε παιδία έχει δει κανείς σας τα 700kb/s γνωστά και ως 7.2mb :P

sarevok
01-05-08, 02:35
Ναι αμε. Ο μετρητής του HUAWEI μου δείχνει μέχρι και 1400 kbp/s (την ίδια ώρα που ο explorer δείχνει 50 kbp/s). :hmm:


Το μόνο που με απασχολεί τώρα φίλε μου είναι πως να επιστρέψω πίσω τη συσκευή και να ακυρώσω το συμβόλαιο...

DarthGRE
05-06-08, 17:02
Εγω παλι εχω αλλο προβλημα.Αναγνωριζει μια χαρα την καρτα σιμ,αλλα οταν παταω να μου κανει συνδεση,βγαζει ενα error που λεει :"αποτυχια δημιουργιας εγγραφης Ras entry...Τι ειναι παλι τουτο?

expert1
05-06-08, 17:40
Εγω παλι εχω αλλο προβλημα.Αναγνωριζει μια χαρα την καρτα σιμ,αλλα οταν παταω να μου κανει συνδεση,βγαζει ενα error που λεει :"αποτυχια δημιουργιας εγγραφης Ras entry...Τι ειναι παλι τουτο?


Κανε επανεγκατασταση του driver.
Εμενα κανα 2 φορες ανοιγα τον mobile partner,αλλα δεν εβρισκε το μοντεμ,
εκανα την επανεγκατασταση και το προβλημα λυθηκε.

........Auto merged post: expert1 πρόσθεσε 21 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικά ρε παιδία έχει δει κανείς σας τα 700kb/s γνωστά και ως 7.2mb :P

Και εγω το βλεπω στο εικονιδιο συνδεσης,
μονο εκει,πουθενα αλλου.Στο σερφαρισμα παντως εχει βελτιωθει η κατασταση και η περιηγηση
ειναι γρηγορη.
Στο κατεβασμα αρχειων εχω πιασει ταχυτητες μεχρι 140 kb,δλδ 1.2 Mbit,
οποτε τα 7.2Mbit ονειρο θερινης νυκτος.
Aυτη την στιγμη εχω συμφωνα με το ADSLgr Speed Meter :
Το αποτέλεσμα δοκιμής της download ταχύτητάς σας είναι:

420 Kbps δλδ ουτε μισο Mbit.

DarthGRE
05-06-08, 18:27
Κανε επανεγκατασταση του driver.
Εμενα κανα 2 φορες ανοιγα τον mobile partner,αλλα δεν εβρισκε το μοντεμ,
εκανα την επανεγκατασταση και το προβλημα λυθηκε.

Mα εμενα το βλεπει κανονικα.Βαζω το ΡΙΝ κι ολας,και μου λεει οτι η συσκευη δουλευει κανονικα,αλλα μετα μου βγαζει αυτο το error..Ασε που δεν ξερω πως να απεγκαταστησω drivers.
n00b

expert1
05-06-08, 20:12
Mα εμενα το βλεπει κανονικα.Βαζω το ΡΙΝ κι ολας,και μου λεει οτι η συσκευη δουλευει κανονικα,αλλα μετα μου βγαζει αυτο το error..Ασε που δεν ξερω πως να απεγκαταστησω drivers.
n00b

Απο τον πινακα ελεγχου>προσθαφαιρεση προγραμματων>κλικαρισε επανω στον mobile partner
και πατα το κουμπι καταργηση.
Κανε επανεκκινηση και ακολουθα της οδηγιες για την εγκαταστηση.
Πολυ πιθανον να λυθει το προβλημα,αν οχι και επιμενει τοτε παρε την τεχνικη βοηθεια
η πηγαινετο για αλλαγη.

DarthGRE
06-06-08, 01:47
Τελικα δεν χρειαστηκε..Ασυμβατοτητα με Vista ηταν το θεμα,και κατεβασα τους drivers απο το site της cosmote!Ολα μια χαρα!Ευχαριστω παρα πολυ για ολα!

jpan
07-06-08, 20:47
Το mobile internet είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία. Αυτό που δεν έχουν πει οι εταιρίες στους πελάτες τους είναι ότι οι κυψέλες έχουν συγκεκριμένη χωρητικότητα, με αποτέλεσμα όσο πιο πολλοί παίρνουν internet τόσο να πέφτει το bandwidth κάτι σαν τα πιταρισμένα DSLAM.

dimitris_gd
07-06-08, 22:24
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τους πρώτους..Το download είναι κανονικό,αλλά η περιήγηση άκρως ΜΑΡΤΥΡΙΚΗ!!!

danai
05-02-09, 10:58
εμένα το πρόβλημα μου με το Cosmote on the go συνεχίζεται...ενώ στον Desktop υπολογιστή μου παίζει κανονικά, στο laptop βγάζει μήνυμα "αδυναμία εγγραφής rasentry". έχω ξαναπεράσει τους drivers χωρις αποτέλεσμα. έχω windows xp sp2, προσπάθησα να κατεβάσω drivers από την cosmote αλλά πλεόν δεν υπάρχουν γι' αυτό το μόντεμ (e170). αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πριν κάνω φορματ στο laptop.

@ ADSLgr.com All rights reserved.