PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon Firmware Version 06.04.49



freemannnn
27-04-08, 09:44
νεο firmware παιδες. τρεξτε...

http://www.avm.de/en/frame/frame.php?destination=http%3A%2F%2Fwebgw.avm.de%2Fdownload%2FDownload_en.jsp%3Flang%3Den%26preferlang%3Den%26os%3Dwinxp% 26product%3DFRITZ%21Box+Fon+Annex%26category%3Dfritzbox


Changes in 06.04.49
- DSL: Support for seamless rate adaption
- Internet: Child protection
- System: Push Service (System information via Email)

maxorfo
27-04-08, 10:47
Και για το WLAN, έκδοση 08.04.49, με τις ίδιες αλλαγές.

ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan/firmware/english/

(ας το προσθέσει κάποιος mod στον τίτλο)

gravis
27-04-08, 20:07
Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα

........Auto merged post: gravis added 0 Minutes and 33 Seconds later........

Αυτο το Support for seamless rate adaption τι ειναι?

nassospr
28-04-08, 01:40
Γεια σας και χρόνια πολλά.
Δυστυχώς μπήκα και εγώ στο πειρασμό να κάνω την αναβάθμιση, καθώς χρησιμοποιώ και αυτό το ρούτερ.
Και λέω δυστυχώς γιατί το i-call με ενεργοποιημένες τις επιλογές πακέτων τις οποίες παρέχει (όσοι το χρησιμοποιήσουν γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται), προκαλεί reboot μόλις απαντήσω σε μια εισερχόμενη κλήση.
Φαίνεται όμως να δουλεύει καλά όταν η επιλογή πακέτων είναι στο 'ΟΧΙ'.

Μάλιστα δεν υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς σε προηγούμενο firmware καθώς το recover της προηγούμενης έκδοσης δεν δουλεύει. (το λένε κιόλας).

Όσοι λοιπόν χρησιμοποιούν το i-call με αυτές τις ρυθμίσεις και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, ας το γνωρίζουν.

Kατά τα άλλα τίποτα το αξιόλογο ή κάτι το ενδιαφέρον με το νέο firmware εκτός από την διόρθωση στο bug με το line attenuation.

gravis
28-04-08, 14:04
Τουλαχιστον δεν ξεχασαν και εμας τους παλιους κατοχους με το fritzbox fon wlan και βγαζουν που και που καμμια αναβαθμιση

HarryV
03-05-08, 11:45
Εγώ δυστυχώς έκανα το upgrade χωρίς καν να διαβάσω το ότι δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής (γιατί άραγε ?)
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να γυρίσω πίσω στη προηγούμενη έκδοση ή στα προβλήματα με το i-call, θα το εκτιμούσα. Φίλε nasos σε ποιές ρυθμίσεις αναφέρεσαι ?

nassospr
03-05-08, 13:11
Στο λογαριασμό χρήστη του i-call.
Πηγαίνουμε στο:
Οι ρυθμίσεις μου >Ρυθμίσεις Τηλεφωνίας (SIP) >Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP (SIP) στις κλήσεις μου:
εδώ πρέπει να επιλέξουμε την επιλογή ΟΧΙ, και μετά: Αποθήκευση αλλαγών.

maxorfo
03-05-08, 18:08
Εγώ δυστυχώς έκανα το upgrade χωρίς καν να διαβάσω το ότι δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής (γιατί άραγε ?).......

Γιατί στις εκδόσεις FW από ΧΧ.04.30 και πάνω αλλάζει η έκδοση του kernel από ver. 2.4 σε 2.6, με αποτέλεσμα την αλλαγή της δομής της μνήμης flash. Πιό συγκεκριμένα ο bootloader έχει μεταφερθεί σε άλλο mtd.bin, οπότε τα παληά και τα νέα FW είναι εντελώς ασύμβατα μεταξύ τους.

(Περισσότερα για τη δομή της μνήμης Flash των FBF -> http://wiki.ip-phone-forum.de/software:ds-mod:development:flash)

Ωστόσο, πολλοί έχουν καταφέρει να κάνουν downgrade, κάνοντας overwrite του νέου mtd3.bin, που περιέχει τον bootloader, με άλλο, από παληότερο FW.

Ποίο Fritz έχεις ? (τώρα πρόσεξα ότι έχεις το ενσύρματο FBF)

Αλήθεια, τι σου παρουσίασε με το καινούργιο FW και θέλεις να κάνεις downgrade?

........Auto merged post: maxorfo added 53 Minutes and 20 Seconds later........

Για να επιστρέψεις στο παληότερο FW δες τα παρακάτω links, το πρώτο είναι ένα ποστ του φίλου συμφορουμίτη sivadws2 και το δεύτερο από το Γερμανικό IP-Phone-Forum (το συγκεκριμένο ποστ είναι στ' Αγγλικά). Και τα δύο περιγράφουν τρόπους downgrade του FW. Aν θέλεις να το προσπαθήσεις και σε προβληματίζει το mtd2.bin, στείλε μου ΠΜ.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1356158&postcount=5
http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=833677&postcount=20

HarryV
03-05-08, 21:13
Αλήθεια, τι σου παρουσίασε με το καινούργιο FW και θέλεις να κάνεις downgrade?


Πολλές αποσυνδέσεις μετά από κάθε εισερχόμενη κλήση. PPPoE error μετά και δε ξανασυνδέεται.

HarryV
05-05-08, 11:19
Πολλές αποσυνδέσεις μετά από κάθε εισερχόμενη κλήση. PPPoE error μετά και δε ξανασυνδέεται.

Έβαλε κανείς άλλος τη νέα έκδοση ?
Εκτός των παραπάνω παρατηρώ ότι ο router κρεμάει :
1) Οταν είναι για ώρα idle και μετά προσπαθήσεις να τον χρησιμοποιήσεις και
2) Σε sip 2 sip calls.

Τελικά, μάπα η νέα έκδοση.

Υ.Γ. Δημήτρη σε ευχαριστώ και δημόσια για τη βοήθεια. Θα το επιχειρήσω σύντομα το downgrade. Aπλά περιμένω απάντηση από την ΑVM.

treli@ris
05-05-08, 13:04
Χρησιμοποιω το νεο firmware απο χτες το απογευμα. Τωρα ειναι χωρις αποσυνδεση κοντα 10 ωρες. Χτες εγινε μια αποσυνδεση αλλα η ταχυτητα που συγχρονιζω δεν επηρεαστηκε καθολου και εμεινε σταθερα στην τιμη της. Με το προηγουμενο οταν γινοτανε αποδυνδεση επανερχονταν μετα απο πολλα restart. Ισως εχει λυθει το συγκεκριμενο προβλημα!?

maxorfo
05-05-08, 15:38
Διάβαζα χτες εμπειρίες χρηστών του ΙP-Phone-Forum από τη νέα έκδοση .49. Απ' ό,τι λένε η αλλαγή/βελτίωση, που η AVM περιγράφει ως "DSL: Support for seamless rate adaption", έχει ως αποτέλεσμα το ταχύτερο και ομαλότερο training. Ένας - δύο ανέφεραν και υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού. Αυτά βέβαια στη Γερμανία, που όλη η υποδομή είναι σε Annex B.


@ HarryV Καλή επιτυχία! Ήθελα να στο πω και στο PM: Αν ο μπόμπιρας του avatar είναι ο βλαστός, απλά είναι άπαιχτος, στη στάση που τον έχει συλλάβει η κάμερα. Να σου ζήσει ! :)

sbouras
06-05-08, 08:24
Μήπως το καινουργιο firmware παροσυσιασε σε κανεναν προβληματα με χαμηλη ταχυτητα download; Κατεβαζω συχνα με ταχυτητες 30kb/s απο διαφορα "γρηγορα" site οπως nvidia, ati κλπ. πραγμα που δεν συνεβενε πριν

treli@ris
06-05-08, 12:09
Εγω δεν εχω καποιο προβλημα. Απο τα γρηγορα sites που αναφερεις η ταχυτητα που πιανω ειναι η μεγιστη της γραμμης

jap
06-05-08, 12:50
Να αναφέρω κι εγώ ότι αναβάθμισα

- Ένα ενσύρματο Annex A
- Ένα ασύρματο Annex B

To ενσύρματο το δούλεψα 1 εβδομάδα χωρίς πρόβλημα, σε γραμμή ΑΡΥΣ 1024, μετά το ξήλωσα γιατί θα διακόψω τη συνδρομή και θα το επιστρέψω στη HOL. Από Σάββατο 3/5 που αναβάθμισα το ασύρματο, σε γραμμή ΑΡΥΣ 2048, πάλι κανένα πρόβλημα, χρησιμοποιώ και με τα 2 VoiP της HOL.

sbouras
06-05-08, 14:01
που μπορω να δω αν "ζοριζετε" να συγχρονισει το fritz? output db δλδ, με χει σπασει τα νευρα

treli@ris
06-05-08, 14:10
Απο το χτεσινο ποστ μεχρι και το σημερινο το fritz δουλευει χωρις αποσυνδεση. Μαλλον εχουν βελτιωσει κατα πολυ την σταθεροτητα

grgz
07-05-08, 18:37
Μόλις αναβάθμισα στο τελευταίο firmware.

Θα μεταφέρω εντυπώσεις σύντομα από την προβληματική γραμμή μου.

HarryV
10-05-08, 09:19
Εγώ πάντως είχα τόσα προβλήματα αποσυνδέσεων, που δεν άντεξα πια και ξαναγύρισα στην .24, η οποία στη φτωχή γραμμή μου δουλεύει τέλεια. Η πλάκα είναι ότι ενώ ρώτησα την AVM δυό φορές στέλνοντάς τους και το log, προσφέροντάς τους πρόσβαση στο Βοx μου, η τελευταία απάντηση είναι για γέλια. Φταίνε τα καλώδια (που δεν άλλαξα), ο provider (που δεν άλλαξε), το DSLAM (που δεν άλλαξε) ή το Βοx (που πάλι δεν άλλαξε παρά μόνο αναβαθμίστηκε). Αλλά σίγουρα δε φταίει το νέο firmware ! Το χειρότερο δε είναι ότι η απάντησή τους ξεκινάει με το ότι δε παρέχουν πλέον support (γιατί τότε έβγαλαν νέο firmware ?). Παραθέτω την απάντησή τους παρακάτω :

Ihre Ticket-ID CID1814963

Dear Mr. XXX,

Thank you very much for your enquiry.

I am terribly sorry to inform you that the support for the FRITZ!Box Fon
International Edition has already expired, as it is an older product that
has not been developed and sold for a longer period of time. Firmware,
drivers, software and manuals are still available on our website. Spare
parts can be ordered as well as any warranty claims can made via the
departments listed below. Our presales department will also gladly inform
you on new products.

1 Firmware, driver and software updates
- Call up the Internet site http://www.avm.de/en/Download/index.php3
- Select your product and operating system and click "Search Downloads"

2 Manuals
You will find the manual on our website at
http://www.avm.de/en/service/manuals/index.php

3 Spare parts (e.g. cables, AC/DC adapter)
Spare parts can be obtained from our Small Parts Department:
Tel: +4930-39004415 (Mon-Fri 09.00-17.00 CET)
Fax: +4930-56048604

4 Warranty claims
For warranty claims (within the 5-year warranty period), please contact
our Customer Service Department:
Tel: +4930-39004416 (Mon-Thu 09.30-17.00 CET)
Or contact me again and I will register an RMA for you. For this
procedure, please provide the Serial Number of the FRITZ!Box (see label
on underside of device).

5 Information on successor products
Please contact our Presales Department:
Tel: +4930-39976232
Fax: +4930-39976254
Email: info@avm.de


Otherwise, I can only provide the following hints to the cause of ADSL
synchronistation problems:

1. Cabling problem.
2. The DSLAM of your local exchange is not or is not correctly set up for
the standard ITU-T G.992.1 Annex A
3. Your DSL extension is faulty or there are interferences on your DSL
line.
4. FRITZ!Box is faulty.

Please proceed as follows:

1. Please verify that only the DSL splitter is attached to the main
telephone socket and that no other terminal devices (e.g. telephone, fax
machines etc.) and no other telephone sockets (e.g. via extension leads)
are connected to the main socket. Connect any terminal devices to the
extensions of the FRITZ!Box.

Please check the cable from the FRITZ!Box to the DSL Splitter. For this
test at least, only use the provided DSL cable without any other devices
connected to the FRITZ!Box in order to reduce any interferences caused
by other devices. Please check that no other devices are connected to
the DSL Splitter apart from the FRITZ!Box.

If the DSL part of the DSL splitter has an RJ11 socket, please check
that you are using the provided grey RJ45-RJ11 adapter with DSL cable.
(Embedded image moved to file: pic44856.jpg)

If the Power LED is still flashing, replace the DSL cable with the
provided red network cable.

2. Should the problem persist, please consult your DSL provider and have
your DSL extension checked that the standard ITU-T G.992.1 Annex A is
implemented! Please also check whether certain ATM parameter settings
(VPI, VCI, encapsulation) are required. This information will be
provided by your ADSL provider and can be entered in the FRITZ!Box user
interface in Internet > Account Information > under "DSL ATM Settings" >
select "Define ATM settings manually" and enter the VCI and VPI
parameters as well as the Encapsulation.
Please note that this option is only displayed when having enabled the
expert mode (System > Expert Mode > check option "Show expert settings"
).

3. Possible interferences at your DSL extension are the cause! In this
case, have your DSL extension checked by your DSL provider or
technician.

4. If possible, please test at another Annex A ADSL extension, e.g.
neighbour's, friend's etc., in order to find out whether the same
behaviour can be found there as well.

Best regards,YYY (AVM Support)

grgz
10-05-08, 11:38
Για μένα αυτό ίσως είναι χρόνος ρεκόρ χωρίς αποσύνδεση και μετά από πολύ torrenting...

jap
10-05-08, 14:21
Εγώ πάντως είχα τόσα προβλήματα αποσυνδέσεων, που δεν άντεξα πια και ξαναγύρισα στην .24, η οποία στη φτωχή γραμμή μου δουλεύει τέλεια. Η πλάκα είναι ότι ενώ ρώτησα την AVM δυό φορές στέλνοντάς τους και το log, προσφέροντάς τους πρόσβαση στο Βοx μου, η τελευταία απάντηση είναι για γέλια. Φταίνε τα καλώδια (που δεν άλλαξα), ο provider (που δεν άλλαξε), το DSLAM (που δεν άλλαξε) ή το Βοx (που πάλι δεν άλλαξε παρά μόνο αναβαθμίστηκε). Αλλά σίγουρα δε φταίει το νέο firmware ! Το χειρότερο δε είναι ότι η απάντησή τους ξεκινάει με το ότι δε παρέχουν πλέον support (γιατί τότε έβγαλαν νέο firmware ?).

Εγώ να σχολιάσω ότι είναι κρίμα ένα τόσο δημοφιλές προϊόν να σταματήσει να υποστηρίζεται. Η απάντησή τους είναι κονσέρβα, και σίγουρα δεν εξέτασαν το πρόβλημά σου, ούτε τα στατιστικά που τους έστειλες.

Πιστεύω όμως πως στην περίπτωσή σου όλα συνηγορούν σε προβληματικό ζεύγος. Τώρα τα όσα σου λένε περί συμβατότητας της γραμμής με τα πρότυπα είναι ψιλά γράμματα για τον ΟΤΕ, θα έχεις διαβάσει σε άλλα post τι προβλήματα υπάρχουν στο να κάνει σχετικούς ελέγχους και πώς τους κάνει.

Μπορείς να δανειστείς από πουθενά κανένα vigor ή και ίδιο router να παρατηρήσεις συμπεριφορά (για να αποκλείσεις ότι φταίει το fritz);

HarryV
10-05-08, 20:27
Βρε jap, διάβασες καθόλου τι έγραψα παραπάνω ? Με την 06.04.24 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα παρουσιάστηκαν από τότε που εγκατέστησα την .49 και εξαφανίστηκαν μόλις γύρισα πίσω. Πως είναι δυνατόν το ζεύγος μου να είναι προβληματικό με τη μία έκδοση και να είναι εντάξει με την άλλη ? Απλά δεν ήθελαν να μπουν στο να ψάξουν περαιτέρω το πρόβλημα.

maxorfo
10-05-08, 20:51
Για μένα η απάντηση της AVM είναι απαράδεκτη, γιατί είναι εντελώς - μα εντελώς λέμε - άσχετη. Κοινώς, "από την πόλη έρχομαι ....".
Μετά από πάμπολλες επαφές που είχα με το support τους κατά το παρελθόν, περίμενα να φανούν πιό υπεύθυνοι στην περίπτωση που σε απασχολεί. Αν άρχισαν κι αυτοί να λουφάρουν και να φυγοπονούν, τότε τι να πώ πια.... (:down::down:).

jap
10-05-08, 22:56
Βρε jap, διάβασες καθόλου τι έγραψα παραπάνω ? Με την 06.04.24 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα παρουσιάστηκαν από τότε που εγκατέστησα την .49 και εξαφανίστηκαν μόλις γύρισα πίσω. Πως είναι δυνατόν το ζεύγος μου να είναι προβληματικό με τη μία έκδοση και να είναι εντάξει με την άλλη ? Απλά δεν ήθελαν να μπουν στο να ψάξουν περαιτέρω το πρόβλημα.

:oops: διάβασα, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το .24 - νόμιζα ότι χαμήλωσες ταχύτητα...

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για μένα η απάντηση της AVM είναι απαράδεκτη, γιατί είναι εντελώς - μα εντελώς λέμε - άσχετη. Κοινώς, "από την πόλη έρχομαι ....".
Μετά από πάμπολλες επαφές που είχα με το support τους κατά το παρελθόν, περίμενα να φανούν πιό υπεύθυνοι στην περίπτωση που σε απασχολεί. Αν άρχισαν κι αυτοί να λουφάρουν και να φυγοπονούν, τότε τι να πώ πια.... (:down::down:).

δεν φταίει η AVM, εμείς φταίμε. Ενώ είναι ξεκάθαρο ότι βγάζουν προϊόντα για τη Γερμανία και Γερμανούς, εμείς τσιμπάμε και αγοράζουμε τις ακριβότερες 'διεθνείς' εκδόσεις, με την ελλιπή υποστήριξη. Το συγκεκριμένο firmware update (με αλλαγή του kernel) για τα γερμανικά μοντέλα είχε βγει ως έκδοση 06.04.33 από 21/6/2007 που λύνει τα προβλήματα της 24. Επίσης, από παλιότερη εμπειρία μου με το BlueFritz, αναβάθμιζαν συνέχεια software και drivers της γερμανικής έκδοσης και ποτέ της διεθνούς, το συγκεκριμένο βασιζόταν για τη λειτουργία του στο software.

maxorfo
11-05-08, 01:50
Φταίνε και οι Άγγλοι, όπου η διεθνής έκδοση σε Annex A είναι περιζήτητη - δεν μιλάω για το συγκεκριμένο μοντέλο μόνο - καθώς επίσης οι Ολλανδοί, Ιταλοί, Ελβετοί, Αυστριακοί κτλ. ? Εξ άλλου ποια έκδοση να πάρει κανείς? Τη γερμανική? Και τι θα κάνει αν χρειάζεται Annex A, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών?

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι για το 7050 πχ. το καλοκαίρι του 2006, αν θυμάμαι καλά, η ΑVM πρώτα έβγαλε FW για τη διεθνή έκδοση - επρόκειτο για την .15 ή .20 - και πολύ αργότερα την αντίστοιχη γερμανική, γεγονός που είχε εξοργίσει πολλούς χρήστες του γερμανικού IP-P-F.

Tο ζητούμενο όμως δεν είναι νομίζω το πόσο συχνά βγάζει η AVM FW updates, αλλά η έλλειψη υποστήριξης στο συγκεκριμένο πρόβλημα που της υπέβαλε ο HarryV.

hey ma
11-05-08, 10:21
Εγώ παιδιά έκανα αναβάθμιση και από εκεί που είχα line attenuation 64 στο download, τώρα έχω 12. Το παλιό firmware μάλλον είχε πρόβλημα, γιατί δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις παρόλου που ειχα 64. Ξέρει κανείς πως μπόρω να δοκιμάσω για να δω το αληθινό line attenuation???

HarryV
11-05-08, 12:24
To attenuation 64 ήταν γνωστό πρόβλημα του firmware.
Tο 12 είναι εξαιρετικά καλό και ίσως αληθινό αν είσαι κοντά στο DSLAM.
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο router και η μέση τιμή θα είναι πολύ κοντά στην αλήθεια. Εναλλακτικά μπορείς να συμβουλευτείς τον πίνακα που υπάρχει στο :
http://www.gonet.gr/content/view/54/25/
και συσχετίζει κάποιο τυπικό attenuation με κάποια απόσταση από το DSLAM. Ωστόσο ο πίνακας είναι ενδιεκτικός και το τελικό attenuation εξαρτάται από τη ποιότητα καλωδίωσης, παρεμβολές, κλπ. Επίσης η απόσταση είναι κάτι σχετικό καθώς κανείς δε ξέρει ποια ακριβώς διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το DSLAM.

grgz
11-05-08, 13:44
Εγώ πάντως έκανα ρεκόρ σίγουρα...

treli@ris
11-05-08, 14:39
Εμενα καθε 15 με 18 ωρες κανει μια αποσυνδεση "φαντασμα". Δηλαδη δεν πεφτει καθολου το ιντερνετ, ο συγχρονισμος ειναι ο ιδιος και το μονο που γινεται ειναι απο την αρχη παλι η μετρηση. Τι συβαινει με αυτο?

hey ma
11-05-08, 15:36
To attenuation 64 ήταν γνωστό πρόβλημα του firmware.
Tο 12 είναι εξαιρετικά καλό και ίσως αληθινό αν είσαι κοντά στο DSLAM.
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο router και η μέση τιμή θα είναι πολύ κοντά στην αλήθεια. Εναλλακτικά μπορείς να συμβουλευτείς τον πίνακα που υπάρχει στο :
http://www.gonet.gr/content/view/54/25/
και συσχετίζει κάποιο τυπικό attenuation με κάποια απόσταση από το DSLAM. Ωστόσο ο πίνακας είναι ενδιεκτικός και το τελικό attenuation εξαρτάται από τη ποιότητα καλωδίωσης, παρεμβολές, κλπ. Επίσης η απόσταση είναι κάτι σχετικό καθώς κανείς δε ξέρει ποια ακριβώς διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το DSLAM.

thanks HarryV. Πράγματι είμαι πολυ κοντά στο Dslam οπότε και το 12αρι είναι πιο πιθανό. Βέβαια άχρηστο γιατί ο οτε παρέχει μέχρι 2mbit ακόμη και μάλλον για πολύ ακόμη...........

grgz
12-05-08, 23:46
Σήμερα μετά από περίπου 75 ώρες είχα την πρώτη αποσύνδεση.

Το ότι συγχρόνισε όμως στην ίδια ταχύτητα με πριν με κάνει να πιστεύω ότι ήταν διακοπή ρεύματος...:hmm:

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έλειπα.

treli@ris
13-05-08, 00:22
Σήμερα μετά από περίπου 75 ώρες είχα την πρώτη αποσύνδεση.

Το ότι συγχρόνισε όμως στην ίδια ταχύτητα με πριν με κάνει να πιστεύω ότι ήταν διακοπή ρεύματος...:hmm:

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έλειπα.

Κοιτα στο παραπανω ποστ μου. Το ιδιο συμβαινει και σε μενα

Για την διακοπη ρευματος θεωρεις οτι ηταν του δικτυου (αν ακουσες κατι μετα) ή οτι δεν πηρε ρευμα το fritz για 1-2 δευτερολεπτα?

Αν μπορεις βγαλε το fritz απο την πριζα και πες μου που συγχρονιζεις τωρα. Εγω οσες φορες και να το κανω αυτο η ταχυτητα εχει μια αποκλιση της ταξης των 100 kbps, δηλαδη ιδια τιμη συνεχεια

grgz
13-05-08, 16:18
Δεν ξέρω αν οφείλεται στο καινούριο firmware αλλά αυτή η ταχύτητα είναι πρωτοφανής καθώς το μέγιστο που είχα δει ως τώρα ήταν περίπου 4100 στα καλύτερά του.

Όσο για την διακοπή δυστυχώς δεν υπήρχε κανείς εδώ οπότε δεν γνωρίζω αν όντως υπήρξε.

Απλά παλιά κάθε φορά που έκανε αποσύνδεση συγχρόνιζε έως και 1Mbit χαμηλότερα και πολλές φορές γύρω στο 2900.

Τώρα όμως συγχρόνισε στην ίδια ταχύτητα με πριν.

grgz
13-05-08, 16:19
Edit.....

treli@ris
13-05-08, 19:39
Αρα με αυτα που γραφουμε πιστευω οτι ειναι μακραν το πιο σταθερο firmware που υπαρχει αυτη τη στιγμη, σε συγκριση με τα 3 προηγουμενα. Μπραβο στην Avm:oneup:

Οπως βλεπω εχεις 4mbps συνδεση. Ο συγχρονισμος σου ομως ειναι στα 5.5mbps. Την βλεπεις την διαφορα των 1.5 ή ειναι απλα εικονικο ας πουμε..

grgz
13-05-08, 20:01
Οπως βλεπω εχεις 4mbps συνδεση.

Δυστυχώς έχω 24Mbps σύνδεση αλλά έως τώρα δεν είχα δει πάνω από 4...:sorry:

whitehed
27-05-08, 14:23
Αρα με αυτα που γραφουμε πιστευω οτι ειναι μακραν το πιο σταθερο firmware που υπαρχει αυτη τη στιγμη, σε συγκριση με τα 3 προηγουμενα. Μπραβο στην Avm:oneup:


συμφωνω απολυτος...μεγαλη διαφορα
ανεβηκε λιγο και το upload μου...;)

joseph
06-06-08, 09:09
Attainable data rate Kbit/s 7908 288
ATM data rate Kbit/s 2044 252
User data rate Kbit/s 1852 229
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 35 36
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 336 60
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 29 11
Line attenuation dB 42 21

Καλησπέρα , και εγώ έφαγα στη μάπα το new firm , ενώ δείχνει πιο σταθερό , δυστυχώς μετά από ακινησία ή εαν βάλω τηλέφωνο κρασσάρει και θέλει το reset του ... Επίσης είμαι σε adsl κόμβο οπότε βλέπετε τα απαράδεκτα νούμερα του send ...

raspoutiv
06-06-08, 12:22
καλά, στο νέο router που περιμένω, τέρμα τα firmware upgrades αν δεν υπάρχει πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.