PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Disconnects



Kostas1989
27-04-08, 20:58
Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα…
Όταν ανοίγω το Router (Forthnet 2Play) συνδέεται κανονικά στο internet όμως μετά από κάποιο διάστημα (5 λεπτά εως 1 ώρας το πολύ) με πετάει από το internet, αλλα το router δείχνει πως είμαι ακόμη συνδεδεμένος…
(Router: Siemens CL-110, αυτό που μου έχει δώσει η forthnet)
Και όταν πάω να μπω στην “σελίδα του Router” με το γνωστό 192…… δείχνει πως η σελίδα δεν υπάρχει, δηλαδή όπως όταν το έχω κλειστό…

Επαναλαμβάνω, το Router δείχνει πως είμαι συνδεδεμένος (το αντίστοιχο «λαμπάκι» είναι αναμένο και πράσινο)…

Για να ξανασυνδεθώ δεν αρκεί να κάνω κλείσω και να ανοίξω πάλι το Router, πρέπει να το κλείσω, να κάνω restart το PC (ή να τον σβήσω και να τον ανοίξω) και έπειτα να ανοίξω το Router!

Έχω παρατηρήσει πως με πετάει λίγο πιο γρήγορα, δηλαδη σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα, όταν έχω ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα για Torrent, όμως ίσως και απλα να τυχαίνει, γιατί το πρωί αν και είχα ανοίχτο ένα πρόγραμμα Torrent δεν με πέταξε γρήγορα…


(Φϊλε xTarget το πρόβλημα που είχα με την γραμμή δεν το έχω κοιτάξει ακόμη, σε 1 μήνα θα ττο κοιτάξω που θα τελειώσω τις Πανελλήνιες.
Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί πριν 5-6 μέρες άρχισε να μου το κάνει το πρόβλημα.)

lebowski
27-04-08, 22:58
Καλησπέρα,

Δοκίμασες κάποιο firmware update? Μάλλον τα έχει φτήσει το εργαλείο. Όπως το καταλαβαίνω, κάπου κολλάει και μετά πρέπει να ανανεώσεις την ip σου (γι' αυτό και το restart).

Pehlis
28-04-08, 02:27
Παρομειο προβλημα ειχα αντιμετωπησει και εγω με το ιδιο μοντεμ-ρουτερ αλλα δεν φτεει το υλικο.
Στιν περιπτωση μου ειχα προβλημα με το firewall. Δοκιμασε να εχεις απενεργοποιημενα ολα τα firewalls
ειτε των windows ειτε του antivirus που χρισημοποιεις και παρακολουθισε το.
Για δες και ολας, αλλαζει η ip μετα το disconect? Αν οχι τοτε ειναι καθαρα προβλημα software.

whoiswho
28-04-08, 10:15
Εχω κι εγω ενα πολυ παραξενο προβλημα τις τελευταιες μερες.Παρομοιο με του φιλου Κωστα.
Το κομπιουτερ μου το αφηνω ανοιχτο συνεχεια λογω τορρεντς.
Λοιπον , μετα απο καποιες ωρες ( δεν ξερω ποσες ακριβως ) , η συνδεση φαινεται να εχει διακοπει.
Δεν δουλευουν τα τορρεντς , το εμαιλ και στο firefox kai ston explorer μου βγαζει λευκη σελιδα και απο κατω γραφει "Ολοκληρωθηκε".Δηλαδη σαν να μην υπαρχει συνδεση.
Το ρουτερ ομως ειναι οκ με πρασινα λαμπακια και αν κανω ρεσταρτ το κομπιουτερ ολα δουλευουν κανονικα μετα.
Υποπτευομαι οτι εχω τσιμπησει κανενα ιο η κανενα τρογιαν. Βρηκα καποια με το spybot και τα εσβησα αλλα δεν εγινε τιποτα, το προβλημα συνεχιζεται.
Καποιος να βοηθησει , να προτεινει κατι?

Ευχαριστω.

hel
28-04-08, 20:27
Για να επανασυνδεθεί πρέπει να ξαναβάλετε κωδικούς;
Ή κάνετε επανεκίνηση του ρουτερ;

Kostas1989
28-04-08, 23:37
Όχι, εγώ τουλάχιστον κωδικους δεν χρειάζεται να ξαναβάλω.
Απλά κλείνω το Router (εφόσον δεν μπορώ να μπω στην σελίδα του 192...) κλείνω το PC και το ξαναανοίγω μετά απο κανα 10λεπτο ή κάνω restart το PC αφού πρώτα περάσει κανα 10λεπτο πάλι με κλειστό το Router...

Επανεκκίνηση του Router δεν γίνεται γιατί μόλις πάψει να λειτουργεί η σύνδεση παρόλο που είναι ανοιχτό το Router και δείχνει πως είμαι συνδεδεμένος (το μεσαίο λαμπάκι είναι πράσινο) δεν μπορείς να μπεις ούτε στην σελίδα του Router για να κάνεις Reset...
Άρα η μόνη λύση είναι κλείσιμο και ακολουθώ την διαδικασία που έγραψα επάνω.

(To firewall το απενεργοποίησα αλλα δεν είδα διαφορές)

hel
29-04-08, 00:06
Σε ethernet είσαι;

giorgiosb
29-04-08, 00:59
Παρομοια προβληματα μου κανει και εμενα με usr 9701 κοβεται η γραμμη κα μενουν τα λαμπακια αναμενα , ποτε ποτε δεν μπαινω μεσω 192,168,1,1 αν δεν κλεισω το router, και εχτες εδν αλλαζε ιρ με τιποτα και ενω εδειχνε IP δεν ειχα νετ, εκοψα το firewall των windows κατι αλλο πρεπι να γινει?

slaughter
29-04-08, 14:58
Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα…
Όταν ανοίγω το Router (Forthnet 2Play) συνδέεται κανονικά στο internet όμως μετά από κάποιο διάστημα (5 λεπτά εως 1 ώρας το πολύ) με πετάει από το internet, αλλα το router δείχνει πως είμαι ακόμη συνδεδεμένος…
(Router: Siemens CL-110, αυτό που μου έχει δώσει η forthnet)
Και όταν πάω να μπω στην “σελίδα του Router” με το γνωστό 192…… δείχνει πως η σελίδα δεν υπάρχει, δηλαδή όπως όταν το έχω κλειστό…

Επαναλαμβάνω, το Router δείχνει πως είμαι συνδεδεμένος (το αντίστοιχο «λαμπάκι» είναι αναμένο και πράσινο)…

Για να ξανασυνδεθώ δεν αρκεί να κάνω κλείσω και να ανοίξω πάλι το Router, πρέπει να το κλείσω, να κάνω restart το PC (ή να τον σβήσω και να τον ανοίξω) και έπειτα να ανοίξω το Router!

Έχω παρατηρήσει πως με πετάει λίγο πιο γρήγορα, δηλαδη σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα, όταν έχω ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα για Torrent, όμως ίσως και απλα να τυχαίνει, γιατί το πρωί αν και είχα ανοίχτο ένα πρόγραμμα Torrent δεν με πέταξε γρήγορα…


(Φϊλε xTarget το πρόβλημα που είχα με την γραμμή δεν το έχω κοιτάξει ακόμη, σε 1 μήνα θα ττο κοιτάξω που θα τελειώσω τις Πανελλήνιες.
Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί πριν 5-6 μέρες άρχισε να μου το κάνει το πρόβλημα.)

κάνε Update tous drivers για την κάρτα δικτύου ...
στα torrents μείωσε τον αριθμό των connections ana torrent κάπου στο 150

ps: δοκίμασε όταν σου το κάνει να κάνεις ping 192.168.1.1 αν δεν το βρίσκει είναι θέμα δικτύου/ethernet else κάτι παίζει με το router

Kostas1989
29-04-08, 21:00
Η κάρτα δικτύου είναι onboard στην motherboard (Albatron 8XV Pro) και δεν βρίσκω κάτι.
Μόνο Bios Update...

Συνδέω και τα δύο, και ethernet (μέσω splitter, για να παίρνει και το laptop) και Usb...



δοκίμασε όταν σου το κάνει να κάνεις ping 192.168.1.1 αν δεν το βρίσκει είναι θέμα δικτύου/ethernet else κάτι παίζει με το router

Εννοείς μόλις μου το κάνει (όταν παύει να είαν ισυνδεδεμένο) να προσπαθήσω να μπω στην σελίδα 192....?
Το έχω δοκιμάσει πάμπολλες φορές αλλα δεν λειτουργεί ούτε η σελίδα του Router!


Θα δοκιμάσω οξολοκλήρου το Router στο laptop (χωρίς το splitter) να δω εάν μου κάνει κι εκεί το ίδιο...
Για να δω εάν είναι τελικά πρόβλημα κάρτας δικτύου...

hel
29-04-08, 22:41
Παρομοια προβληματα μου κανει και εμενα με usr 9701 κοβεται η γραμμη κα μενουν τα λαμπακια αναμενα , ποτε ποτε δεν μπαινω μεσω 192,168,1,1 αν δεν κλεισω το router, και εχτες εδν αλλαζε ιρ με τιποτα και ενω εδειχνε IP δεν ειχα νετ, εκοψα το firewall των windows κατι αλλο πρεπι να γινει?

Με ethernet ή usb?

tupolev
29-04-08, 22:58
το ιδιο προβλημα έχω και εγώ.
Εχω το γνωστο router που δινει η φορθνετ (linksys wag200g) και συνδεομαι ασυρματα με να HP laptop. Κατα διαστηματο που είναι μάλλον ακαθοριστα (από 10 λεπτά μέχρι 10 ωρες) το Laptop χανει το ινερνετ. προσπαθοντας να μπω στο μενού του ρουτερ αποτυγχανω (δεν το βρισκει καθόλου) ενώ στην κατασταση δικτυου γραφει access: local only (εχω vista). πηγαινοντας όμως στο ρουτερ βλέπω όλα τα λαμπάκια πρασινα (wireless, adsl, internet). για να ξανασυνδεθώ πρέπει να βγάλω το ρουτερ απτη μπριζα και να το ξανασυνδέσω.
το σημα είναι πολύ καλό, το ρουτερ είναι ετο διπλανο δωματιο.

slaughter
30-04-08, 12:08
Εννοείς μόλις μου το κάνει (όταν παύει να είαν ισυνδεδεμένο) να προσπαθήσω να μπω στην σελίδα 192....?
Το έχω δοκιμάσει πάμπολλες φορές αλλα δεν λειτουργεί ούτε η σελίδα του Router!




κοίτα τι θα κάνεις...
start -> run-> cmd
kai sto μαύρο παράθυρο θα γράψεις ping 192.168.1.1 και enter
αν σου βγάλει κάτι νουμεράκια είναι ok. αν σου λέει timeout έχει πρόβλημα η σύνδεση
(μπορεί να τα έχει παίξει κ το router...)

ti spliter είναι αυτό που δες δεν σε καταλαβαίνω????????????

Kostas1989
30-04-08, 13:47
Switch είναι, που μπορείς να συνδέσεις 4-5 pc...

Εντιτ...
Έκανα την εκτέλεση που μου είπες μόλις αποσυνδέθηκε και μου έγραψε το αναμενώμενο...
"Εξαντήληθηκε το χρονικό όριο της αίτησης"...

Και τώρα τι κάνουμε?


(Συγγνώμη που σε κουράζω, δεν είσαι αναγκασμένος να απαντήσεις!)

Ευχαριστώ!

Kostas1989
01-05-08, 00:37
Τι κάνω?

1.Παίρνω τηλέφωνο την Forthnet και αναφέρω το πρόβλημα?

2.Κάνω αναβάθμιση στους drivers της κάρτας δικτύου του motherboard (τους οποίους και δεν βρίσκω?!)..?

Τι απο τα δύο?

Για το αν υπάρχει πρόβλημα στην κάρτα δικτύου θα το τεστάρω αύριο που θα κάνω την δύνδεση μόνο στο Laptop...

D1rTyH4rRyGR
16-09-08, 03:43
Ζωντανεύω το thread μετά από 4 μήνες γιατί έχω τα ιδια probs με τους υπόλοιπους.
Έχω όμως να κάνω 2 παρατηρήσεις και μία πρόταση/ερώτηση :D.

1) Τό ίδιο πρόβλημα μου παρουσιάζεται με 2 διαφορετικά routers ( Siemens CL-110 & Crypto F360 σε WinXP SP2&SP3 ), μάλιστα με το Crypto να είναι ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα. Αλλα τα desync εμφανίζονται και στα 2 με τα ίδια συμπτὠματα :Το λαμπάκι του DSL είναι ΟΚ, το Ίντερνετ sync μία είναι ΟΚ μία όχι -συνήθως σβήνει όταν το πιέζω στο torrent seeding (ναι, seedαρω τα πάντα σε ratio 2!) και αναμένο όταν "κολλάει χωρίς λόγο(?)"- και στις δύο περιπτώσεις μου έχει τύχει μερικές φορες να τραβάει κάποιο progy updates ή dl's κανονικα (πχ uTorrent, Flashget, FTP, Frostwire) άλλα μόνο αυτό να έχει προσβαση στο Ινερνετ και τίποτε άλλο (ΚΑΙ με σβηστό το LED του Ιντερνετ sync!!!) ή να είναι connected το MSN. Και με τα δύο ρουτεράκια όταν το Internet sync είναι σβηστό μπάινω στο webui ενώ όταν είναι αναμένο δεν μπαίνει ποτέ ομοίως και το DMT και τα pings. Τέλος οταν τα κανω res ειτε από το power είτε από το DMT δεν κανουν sync με την πρώτη αλλά με τη 2η +.

2) Δεδομένου τώρα ότι και τα δύο ρουτερακια που έχω είναι σχεδόν ίδια (με διαφορα στη RAM και λίγο στο στήσιμό τους) θα μπορούσε να πεί κανείς μέχρι και ότι φταίει το chipset τους. Δεκτό αλλά...
Στην Ubuntu 8.04 που έχω σε dual boot ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! :O
Έτρεξα και μία Slax και μία Fedora Live. όλα ΟΚ... :S
Μόνο όταν τους πίνω το αίμα με το outbound στα κόκκινα, δίχνει να κολλάει (1' για τον γουγλη στο \ig και καμια 30" για τον απλό) αλλά όχι desyncs.
Η gentoo από το Laptop μου πετάει (wget και lynks χωρίς προβλήματα).

Κάνω λοιπόν την ερώτησή μου: Παίζει κάποιο πρόγραμμα/πλατφόρμα να τρέξω/σηκώσω για να κάνω ένα λεπτομερέστατο logging να δουμε όλοι τι είναι αυτό το πρόβλημα -που τλευταία γίνεται μάστιγα?

Συγνώμη για την υπερβολική λεπτομέρεια, αλλά αν δεν δεις το ΟΛΟ προβλημα θα ψάχνεις άσχετες λύσεις... ;)

Steapo
16-09-08, 14:17
Εγώ πάντος σκέφτομαι να ρίξω το modulation από ADSL 2+ σε ADSL2 και μετά G.DMT. (μου το είπαν και τα παιδάκια). Και το MTU 1492....

Έχω ακούσει τα πιο κουφά. Αναρωτιέμαι αν πάρει καμμιά κοπέλα ή μεγάλος άνθρωπος τι θα του λένε.....

Μου φαίνεται ότι και τα παιδάκια εκεί στο τεχνικό τμήμα πετάνε αετό. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.