PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι προτείνετε για τροφοδοτικό έως 50 ευρώ?



LeoK2488
17-08-05, 16:33
Παιδιά τα φώτα σας ...

Το τροφοδοτικό το θέλω για P4 1.8 με ΑΤΙ 9200 σε AGP, δύο σκληρούς Western 200άρηδες, και δύο DVD-RW... H m/b είναι ΑΤΧ....

Δεν με ενδιαφέρουν νέον φωτάκια,πολλά ανεμιστηράκια και λοιπές τρίχες, αλλά αν ο προϋπολογισμός μου το επιτρέπει (50 ευρώ) θα το ήθελα λίγο ήσυχο γιατι έχω 3 Πη-σιά στο (μικρό) γραφείο μου και ακούγονται σαν ανεμογεννήτριες!!!!! :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

bomberb17
17-08-05, 17:29
Τα ανεμιστηράκια θα πρέπει να σε ενδιαφέρουν, γιατί αυτά κάνουν το θόρυβο. (εκτός βέβαια αν μιλάς για fanless, αλλά ξεφεύγεις πολύ από τα 50€.) Με 40€ περίπου παίρνεις ένα κινέζικο με 12cm ανεμιστήρα, το οποίο είναι σχετικά ήσυχο. Μπορεί και λιγότερο αν πάρεις 350W.

LeoK2488
17-08-05, 17:41
Ουπς! :oops:

Μου ξέφυγε ένα 'πολλά' πριν τα ανεμιστηράκια!!

Τhnx bomber! :cool:

Slammer
17-08-05, 17:50
http://skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=windmill+385&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&page=
:thumbsup1

LeoK2488
17-08-05, 17:55
Ευχαριστώ Slammer!!! :yahoo:

nikgr
17-08-05, 17:59
Αμα θες ένα πραγματικά αξιόπιστο PSU χωρίς φρού και αρώματα προτείνω Enermax. Ξεφεύγει κατα 30 euro απ' αυτά που προτίθεσαι να δώσεις, αλλά επειδή έχω κάψει μια motherboard, και 2 μνήμες (και παραλίγο και τα υπόλοιπα) από προβληματικό τροφοδοτικό νομίζω ότι είναι μια διαχρονική επένδυση.
Μην τσιγκουνευσαι λοιπόν για το τροφοδοτικό.
Διαβασε τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου και πιστεύω θα τις εκτιμήσεις. Διαφορετικά πάρε το φθηνότερο κινέζικο και ο Θεός βοηθός.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700239

(*) Μην πάρεις Tagan. Άκουσα από κάποιους ότι τους έσκασαν τώρα με τη ζέστη.
(**) Μην πάρεις Antec. Αν και θεωρείται απ' τα ακριβά, προσωπικά ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα 6 μήνες απ' την αντιπροσωπεία για να μου το αλλάξουν και τελικά μετά από πολλά παράπονα απευθύνθηκα απευθείας στην αντιπροσωπεία στην Ολλανδία και μου το αντικατέστησαν.
(***) Τα Herolchi καλoυτσικα μεν για τα λεφτά τους, σε καμία περίπτωση όμως δε φθάνουν το μεγάλο όνομα στο χώρο Enermax.

iron_gr
17-08-05, 18:09
Τα HEC (Heroichi) που πρότεινε ο Slammer είναι πολύ καλά και ποιοτικά απ' ότι έχω ακούσει.
Ψάξε και στο internet για reviews! Ταιριάζουν γάντι σ' εσένα, μιας και είναι στο κόστος που ζητάς!

Και φυσικά δες κι εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17100

Πάντως αν αλλάξεις γνώμη για τα λεφτά και τα Watt, προτείνω το Hiper Type-R 580W με ~119€
Υπέρ-ποιοτικό, αθόρυβο και πολύ φθηνό για την κλάση του!

Υ.Γ.: Ναι και τα enermax είναι κορυφαία, αλλά τελικά διάλεξα το Hiper για την πολύ καλή τιμή του και την υψηλή απόδοσή του, σε πάρα πολλά reviews στο net!

power
17-08-05, 19:13
3 προτάσεις

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=916&Nav_Section_Id=916&Catalog_Id=1&Product_Id=223114&Merchant_Id=1&sts_cid=3

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=916&Nav_Section_Id=916&Catalog_Id=1&Product_Id=256719&Merchant_Id=1&sts_cid=3

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700139

Το fortron δε το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.
Αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα το windmill από το e-shop.

ste_pa
17-08-05, 23:42
Leok να με συγχωρεις αλλα δεν μπορεσα να μην σκεφτω Αυτο (http://epics.ecn.purdue.edu/hhes/projects/bicycle/Bike%20Generator%20Website.htm) οταν ειδα το μηνυμα σου (50 ευρω με ολα αυτα που θελεις κτλ) :D :haha
ΥΓ:εγω μονο και μονο λογω θορυβου (ολο το συστημα ειναι στημμενο αθορυβο εντελως) εδωσα πριν 1 1/2 χρονο 140 ευρω για το Tagan (http://www.tagan.de/) 480U1 :roll:

mastermind
17-08-05, 23:51
Άλλος ενας ψήφος στα Enermax,σίγουρα η επόμενη αγορά μου :)

Avatar
18-08-05, 00:02
Συμφωνώ και εγώ ότι τα Enermax είναι κορυφαία (δεν είχα προσωπικά ποτέ, αλλά από όσους γνωρίζω και έχουν κακά λόγια δεν έχω ακούσει). Επειδή πρόσφατα άλλαξα και εγώ τροφοδοτικό γιατί το προηγούμενο λέγε-με-άγνωστη-μάρκα μας άφησε χρόνους πήρα το http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=916&Nav_Section_Id=916&Catalog_Id=1&Product_Id=256719&Merchant_Id=1&sts_cid=3
(CHIEFTEC) το οποίο έχει 12άρι ανεμιστήρα και είναι αρκετά ήσυχο. Το πήρα επειδή δεν είναι ακριβό και είναι (πιστεύω και έτσι πληροφορήθηκα) αξιόπιστο. Σίγουρα με πιο πολλά λεφτά βρίσκεις κάτι καλύτερο (Enermax) αλλά το θέμα είναι αν χρησιμοποιήσεις τις παραπάνω δυνατότητες που έχει (πιο πολλά watt, active pfc -το οποίο δεν ξέρω ακριβώς τι είναι- και δεν συμμαζεύεται κτλ). Επειδή και εγώ είχα το ίδιο δίλημμα (όσον αφορά budget) κατέληξα στο chieftec.

nikgr
18-08-05, 00:17
Ρε παιδιά έλεος δηλαδή... Για 30 euro παραπάνω το κάνουμε θέμα αν αξίζει ένα καλό PSU? Δε μιλάμε για 300euro!

Ξεχνάτε ότι όλες οι συσκευές σας βασίζονται σ' αυτό? Ο άλλος παει και δίνει 500 euro για μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και για PSU δεν ξέρει ούτε τί μάρκα έχει!

Και ξαναρωτάω. Είναι πολλα τα 80 euro για ένα Enermax?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700239

GoofyX
18-08-05, 00:20
Όχι δεν είναι πιστεύω. Έχεις δίκιο nikgr σε αυτό που λες. Πάμε και δίνουμε λεφτά πολλά σε ένα περιφεριακό και τα άλλα που έχουμε (κάποια πολύ ουσιώδη) είναι της σειράς. Το Enermax καλό φαίνεται, όταν κάνω αλλαγή κουτιού, θα το πάρω...

Avatar
18-08-05, 00:41
Εντάξει ρε παιδιά (το λέω και εγώ με την σειρά μου), εγώ είπα την γνώμη μου. Κατ' αρχάς το γεγονός ότι δίνεις 50 ευρώ μαξ, δεν σημαίνει ότι θέλεις να τα δώσεις όλα σώνει και καλά. Αυτό είναι το μεγαλύτερο ποσό που διατίθεσαι να δώσεις. Όσα λιγότερα καταφέρεις να δώσεις, τόσο το καλύτερο (χωρίς μεγάλη απώλεια ποιότητας). Η διαφορά για την οποία μιλάω είναι όχι 30, αλλά 82-37=45 ευρώ. Προσωπικά μιλώντας, για ένα σύστημα το οποίο δεν είναι ούτε καινούργιο ούτε τοπ δεν θα έδινα τόσα ευρώ για το τροφοδοτικό μόνο. Η πιθανότητα ότι ΜΠΟΡΕΙ να σου χαλάσει και να σου κάψει και άλλα πράγματα στον υπολογιστή την θεωρώ μικρή. Έχω κάψει 2 nο-name τροφοδοτικά χωρίς να πάθει τπτ το υπόλοιπο σύστημα. Όχι ότι ποτέ δεν θα πάθει κάτι, αλλά λέμε να πάρεις κάτι για τις ανάγκες σου. Σαν να ρωτάς κάποιον τι αμάξι να πάρεις μέχρι 15.000 ευρώ και να σου λέει κάποιος "πάρε το Polo" και να σου λέει ένας άλλος "δώσε άλλα τόσα και πάρε το Civic Type-R". Δεν είπα να έχεις τα λεφτά για να πάρεις κάτι άλλο για τον υπολογιστή π.χ. και να "κόβεις" λεφτά από το τροφοδοτικό, λέω όταν δεν έχεις λεφτά να διαθέσεις.

nikgr
18-08-05, 01:03
Αμα δεν έχεις λεφτά Avatar περιμένεις μέχρι να μαζέψεις και μετά παίρνεις. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.
Δεν πάω να πάρω ό,τι σαβούρα βρω μπροστά μου για να γλιτώσω 10 euro...
Ta 30 euro διαφορά που γράφω είναι σε σχέση με τα 50 που σκόπευε να δώσει. Εξάλλου ο φίλος δε λέει max 50 euro. Γράφει 50 euro γενικά και βάζει και όρους στις προδιαγραφές πχ να είναι αθόρυβο, να σηκώνει 2 200άρηδες σκληρούς και 2 DVDRW κλπ. (Άμα δεν είχε λεφτά δε θα έβαζε 2 DVDRs, ούτε θα είχε 3 PC !...)

Και στο κάτω-κάτω τροφοδοτικό ΕΧΕΙ. Δεν είπε ότι του κάηκε και πρέπει επειγόντως να το αντικαταστήσει με άλλο... Προφανώς δεν έμεινε ευχαριστημένος με αυτό που είχε που βούιζε σαν ανεμογεννήτρια και θελει να πάρει κάτι ποιοτικότερο.
Διαφορετικά ας πάρει ένα της οκάς σαν κι αυτό που είχε (και να μη μας βάλει κι εμας να μαλώνουμε!)

Και γιατί δηλαδή ΔΕΝ πρέπει να προτείνουμε και κάτι λίγο ακριβότερο για να το ξανασκεφτεί? Μπορεί το παιδί να μην ξέρει τί παίζει με τις τιμές και να καταλάβει ότι δίνοντας κάτι παραπάνω κερδισμένος θα βγει...

ste_pa
18-08-05, 01:27
εφοσον τον ενδιαφερει ο θορυβος ενα μονο εχω να πω:TAGAN :respekt: :rtfm:
πιο αθορυβο ειναι μονο καποιο fanless :-k

Avatar
18-08-05, 01:42
nikgr, έχεις πμ.

mastermind
18-08-05, 01:43
Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να ρισκάρεις το σύστημά σου συνολικά για 30 ή 50 ή ακόμα και 100 ευρώπουλα γιατι αμα κάτσει θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις! Προτιμώ να πάρω μικρότερο cpu παρά τροφοδοτικό. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα! Άλλωστε 2*200αριδες και 2*dvdr δεν είναι και παιδικό φορτίο... Συμφωνώ απόλυτα με τον @nikgr!

XTCgr
18-08-05, 02:55
δεν έχω δει τι πρότειναν οι προηγούμενοι αλλά με ενα chieftec 360 είσαι καλυμένος

JoeBar
18-08-05, 11:48
δεν έχω δει τι πρότειναν οι προηγούμενοι αλλά με ενα chieftec 360 είσαι καλυμένος Ακριβώς. Ακόμα καλύτερα πάρε το 420w 24pin με 59€ τελική από το πλαισιο. Αυτό έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

ibok
18-08-05, 12:21
ENERMAX :thumb_dup :thumb_dup Mε τρέλλα.
Περίμενε να μαζέψεις χρήματα και πάρε 1 της προκοπής!!!!!!

Billis
18-08-05, 13:16
Ερώτηση: Μπορώ να συνδέσω 24-πινο τροφοδοτικό σε board που έχει παλιό βύσμα με μόνο 20 pins ; Αν ναι, χρειάζομαι κάποιον adapter ;

alexis2044
18-08-05, 13:19
ναι υπαρχει adapter.

Να ενα παραδειγμα:

http://www.xpcgear.com/24to20pinatx.html

sa1901
18-08-05, 13:50
Ρε παιδιά έλεος δηλαδή... Για 30 euro παραπάνω το κάνουμε θέμα αν αξίζει ένα καλό PSU? Δε μιλάμε για 300euro!

Ξεχνάτε ότι όλες οι συσκευές σας βασίζονται σ' αυτό? Ο άλλος παει και δίνει 500 euro για μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και για PSU δεν ξέρει ούτε τί μάρκα έχει!

Και ξαναρωτάω. Είναι πολλα τα 80 euro για ένα Enermax?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700239
Το συγκεκριμένο έχει sleeved καλώδια; :?:

bomberb17
18-08-05, 15:29
Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να ρισκάρεις το σύστημά σου συνολικά για 30 ή 50 ή ακόμα και 100 ευρώπουλα γιατι αμα κάτσει θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις! Προτιμώ να πάρω μικρότερο cpu παρά τροφοδοτικό. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα! Άλλωστε 2*200αριδες και 2*dvdr δεν είναι και παιδικό φορτίο... Συμφωνώ απόλυτα με τον @nikgr!

Μην νομίζεις ότι και με αυτή τη σύνθεση ακόμη το PC καίει πάνω από 150W. Εγώ έχω: P4 2,8Ghz, 1024MB RAMBUS, σκληρός, DVD-R, Geforce 5700, SB Live, Dxr-3, NIC, 2 έξτρα 8cm ανεμιστήρες, όλα αυτά σε ένα Chieftec 350W. Επίσης μια CRT Sony 17", router, switch. Όλα αυτά συνδεδεμένα στο APC UPS 750VA, (δηλ. μέγιστης ισχύος 500W χοντρά) άφορτο έχει 33% load, δηλ περίπου 170W. Με CPU load και να δουλεύει ο σκληρός και να γράφει DVD ταυτόχρονα, το maximum που μπορεί να "καίει" δηλαδή, πάει στο 38% περίπου το πολύ, =200W χοντρικά. Αν βγάλεις το monitor+router+switch=100W περίπου, ο Η/Υ μου "θέλει" 100W max. Τώρα αν ο φίλος μας θέλει να το "φορτώσει" με Geforce 7800, 2 σκληρούς raptor 10000rpm, 2 DVD-R τα οποία θα γράφουν ταυτόχρονα(!), extreme σύνθεση δηλαδή, άντε να πάει στα 150W το πολύ. Τώρα θα μου πεις η ισχύς των τροφοδοτικών είναι η ονομαστική τους, δηλ. στην πραγματικότητα μπορούν να δίνουν μικρότερη συνεχή ισχύ. Και πάλι πιστεύω ότι ένα 350ρι είναι υπερ-αρκετό.

Slammer
18-08-05, 16:00
Συμφωνώ για το enermax οτι ειναι καλό τροφοδοτικό, όμως για το συγκεκριμένο configuration που καίει το πολύ 200 W, νομιζω ότι ειναι περιτό έξοδο. Με το windmill θα κάνει τη δουλειά του ο ανθρωπος, υπέρικανοποιητικά.
Οταν κάποιος ζητά να του προτείνουμε ένα μοτοποδήλατο να πηγαινει στη δουλειά του, δεν μπορεί να του λέμε, πάρε μια Africa Tween, ειναι καλυτερη......

stratos2004
18-08-05, 16:31
Φιλε μου πηγαινε μεχρι το Πλαισιο και παρε αυτο (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=916&Nav_Section_Id=916&Catalog_Id=1&Product_Id=91246&Merchant_Id=1&sts_cid=3)

XTCgr
18-08-05, 17:12
Ερώτηση: Μπορώ να συνδέσω 24-πινο τροφοδοτικό σε board που έχει παλιό βύσμα με μόνο 20 pins ; Αν ναι, χρειάζομαι κάποιον adapter ;

οχι δεν χρειάζεται αντάπτορας, αρκεί να υπάρχει ελεύθερος χώρος πάνω στην μητρική για τα 4 Pins που θα εξέχουν

mastermind
18-08-05, 18:07
Μην νομίζεις ότι και με αυτή τη σύνθεση ακόμη το PC καίει πάνω από 150W.

Δες εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=17977
Καλύτερα κάτι παραπάνω παρά τίποτα. Και αν αύριο θελήσει να βάλει και άλλες συσκευές? Θα πρέπει να αλλάξει και τροφοδοτικό. Οπότε μιας που θα μπει στα έξοδα ας δώσει 30Ε παραπάνω να μην τον ξανα-απασχολήσει ποτέ το θέμα!

Για το ιστορικό της κουβέντας και εγω έχω ενα 360watt Chieftec πάνω σ΄εναν Athlon 2000,1GB Ram,1*80+1*200HDD,1*CD+1*CDR+1*DVDR, με VGA FX5200... Δεν έχω κανένα πρόβλημα!

bomberb17
18-08-05, 18:55
Όπως είπα, με πολύ extreme σύνθεση η κατανάλωση μπορεί να πάει 150W το πολύ. Ο κάθε σκληρός παίρνει 5W το πολύ. Το κάθε ανεμιστηράκι 2W. Αν ο φίλος μας σκοπεύει να χτίσει ένα σύστημα full tower γεμάτο με controllers και σκληρούς και SLI κάρτες γραφικών, τότε ίσως καλύτερα θα είναι να πάρει ένα 450ρι. Αν όχι, τα 350W αρκούν. Εξάλλου 50€ διαθέτει! Αυτά έχει και αυτά δίνει!

XTCgr
18-08-05, 19:05
με extreme σύνθεση η κατανάλωση ξεκινάει απο τα 150w, μην πάμε μακριά 2x6800 ultra σε SLI σε full load παίζουν στα 150 μαζί. Αν πάμε σε επεξεργαστές και μάλιστα σε Intel τότε είναι που χάνεται η μπάλα

LeoK2488
19-08-05, 15:48
Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας!
Το όριο των 50 ευρών το έβαλα διότι θα αντικαταστήσω ΚΑΙ τα τρία τροφοδοτικά!
Μάλλον δεν είμουνα σαφής στην διατύπωσή μου. :sorry:

Τα νο-νέιμ τροφοδοτικά που έχουν τα κουτιά έχουν δουλέψει χωρίς προβλ. πάνω από 10,000 ώρες σε ψηλά loads....Απλά θα ήθελα να τα αντικαταστήσω με κάτι λίγο πιο ήσυχο χωρίς να ξηλωθώ (3Χ150€=450€ δεν λέει για συστήματα που είναι out of date και δεν αξίζουν πάνω απο 1000 ευρά!!!) 3Χ50=150 μου φαινόταν πιο λογικό για να μη σφυράνε τα συστήματα εν χορώ!!!! :D

Όσον αφορά την 'ασφάλεια' που παρέχει ένα 'επώνυμο' τροφοδοτικό... ... για μένα το ζήτημα είναι ακαδημαϊκό.
Σε πλατφορμα ΑΤΧ - μικροΑΤΧ τα τελευταία 5-6 χρόνια δεν έχω ακόμα συναντήσει κάψιμο περιφεριακών όταν καεί το PSU είτε αυτό ήταν των 25 είτε των 150 ευρών!- έχουν όλα cut back ασφάλεια.
Ας είναι καλά η ΔΕΗ είχα την ευκαιρία να 'πειραματιστώ' περαν του δέοντος με αυξομειώσεις τασης και καμμένα PSU! :evil:
Όσον αφορά την διαφωνία που προέκυψε αναμεσά σε μέλη για το άν αξίζει ή όχι να δώσεις 120-150 ευρά για ένα PSU αποσκοπόντας σε μελλοντική χρήση έχω να κάνω την εξής ερώτηση:

Τι ακούγεται καλύτερο για το σύστημά σας? Ένα branded PSU των 150€ με 15,000 ώρες λειτουργ. στην πλάτη του ή ένα υποδεέστερο τών 50€ τσίλικο με 0 ώρες??? Προσωπικά θα έπαιρνα το καινούργιο. Αλλά αυτή είναι απλά η αποψή μου!!

Και παλι ευχαριστώ τα μέλη που βοήθησαν!

WAntilles
21-08-05, 13:44
Προτείνω να πας να πάρεις έναν πυροσβεστήρα - εάν δε ήδη έχεις, να τον αναγομώσεις αμέσως.

JoeBar
21-08-05, 13:58
Πάντα υπάρχουν σχετικά φθηνά τροφοδοτικά που είναι αρκετά ποιοτικά. Εγω ξέρω τουλαχιστον 1 το Chieftec 420w. Το έχω βάλει σε 5 διαφορετικά pc τα οποία είναι όλα με τελευταίο h/w και σε κανένα δεν έχει παρουσιαστεί ουτε το παραμικρό προβλημα. Εγώ είχα το μη 24πινο 420αρι για πάνω απο 2 χρόνια στα συστήματα μου τα οποία είναι πάντα oc και έχουν πάντα την τελευταία λέξη στο h/w και δεν μου έκανε ουτε τσακ. Ακόμα πάντα μετράω τις γραμμές μου under load με πολυμετρο και όλες ειναι οκ.
Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι προφανώς οταν πάρεις κάτι καλό έχεις μικροτερες πιθανότητες να πάθεις κάτι (πάντα υπάρχει η πιθανότητα όμως) και έχεις συνήθως κάποια extra καλούδια που δεν υπάρχουν στα φθηνά. Απλά υπάρχουν και κάποια στην φθηνή/μεσαία κατηγορία τα οποία είναι best buy και δεν πρέπει να τα αγνοούμε.

LeoK2488
21-08-05, 18:33
Προτείνω να πας να πάρεις έναν πυροσβεστήρα - εάν δε ήδη έχεις, να τον αναγομώσεις αμέσως.

;)
Δύο CO2 για πάν ενδεχόμενο!!! :D

alefgr
21-08-05, 19:53
Αυτόματη πυρόσβεση για PC, δεν έχει βγεί ακόμα; :roll:

ibok
22-08-05, 13:11
Προς τον LeoK2488 :
Λίγο πριν ο φίλος Wan σου έγραψε : Προτείνω να πας να πάρεις έναν πυροσβεστήρα - εάν δε ήδη έχεις, να τον αναγομώσεις αμέσως.
TEΛΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΟΛΟΥΣ.
Εσύ Θες και τον σκύλο χορτάτο ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΤΑ ΟΛΑΚΕΡΗ!!!
Φίλε μου αυτά γίνονται ΜΟΝΟΝ στα παραμύθια.
ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ Μία!!!!!!
Με υπομονή και οικονομία μάζεψε κανα φράγκο και αρχισε να αλλάζεις τροφοδοτικά ανάλογα με το ποιό μηχάνημα δουλεύεις περισσότερο.
Αλλωστε εσύ ξέρεις καλλίτερα τις δυνατότητες των μηχανημάτων σου.
ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 1 UPS.
(Σήμερα το πρωί ώρα 07.00 ειχα διακοπή ρευματος αλλά σώθηκα απο το μεγάλο UPS που εχω.).Αυτό βέβαια ειναι ΟΦ ΤΟΠΙΚ.:offtopic:
Αλλά στο γράφω για να σου πώ πως σε μηχανήματα που εχουμε καταθέσει ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ " Δεν μας παίρνει για οικονομίες) Αλλιώς ΚΑΗΚΑΜΕ και εμείς και τα πισιά(Ελληνικούρα κατά τον ........??????) μας.
Φιλικώτατα Γιάννης -ibok:cool:

WAntilles
22-08-05, 15:06
Πολύ σωστά τα είπε ο ibok.

LeoK2488
22-08-05, 16:14
Φίλε ibok,

δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε μπέρδεψε... παραθέτω από τον ευατό μου:


Τα νο-νέιμ τροφοδοτικά που έχουν τα κουτιά έχουν δουλέψει χωρίς προβλ. πάνω από 10,000 ώρες σε ψηλά loads....Απλά θα ήθελα να τα αντικαταστήσω με κάτι λίγο πιο ήσυχο χωρίς να ξηλωθώ

Το να ζητήσω δηλ. κάτι ΛΙΓΟ πιο ήσυχο (και όχι απολύτως silent!) από τα μάπα PSU που έχουν τα κουτιά με budget 50€ to ένα είναι σαν ζητάω και την πιτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο?? :confused:

Τελως πάντων, όσον αφορά την συμβουλή σου για UPS, εχω ήδη Line Interactive και οι δύο πυροσβεστήρες CO2 κατεβάζουν τα ασφαλιστρα πυρός στην κάλυψη του εξοπλισμού του γραφείου! ;)

Α, ναι... και τα τρια πισιά δουλευουν 24/7 οπότε αντικατάσταση ενός μόνο PSU δεν θα βελτίωνε σημαντικά την κατάσταση.

Τελικά αποφάσισα να αγοράσω τα HEROICHI WINDMILL 385W.

Θα ήθελά να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις συμβουλές και την βοήθειά σας!!! :thumbsup1

Φιλικά,
LeoK

Υ.Γ.:Παντως αν πιάσω καμιά φωτιά :onfire: από τα HEROICHI θα σας ενημερώσω ASAP!!

ibok
23-08-05, 09:52
Φίλε LeoK2488
Απο την στιγμή που βρήκες λύση στο πρόβλημα σου ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΟΚ.
Οσο για αυτό που γράφεις : Το να ζητήσω δηλ. κάτι ΛΙΓΟ πιο ήσυχο (και όχι απολύτως silent!) ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟΝ πως το θέμα ΗΧΟΣ -ΘΟΡΥΒΟΣ ειναι καθαρά υποκειμενικός.Εχει να κάνει με το πόσο ακούει ο καθένας μας ή ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ σε τι θορύβους ειναι συνηθισμένος.
π.χ. Εχει ερθει φίλος στο σπίτι μου και ακούγοντας το μεγάλο μου μηχάνημα εχει πεί πως κάνει ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ ενώ άλλοι εχουν πει το αντίθετο.
Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε ΑΦΟΥ ΕΛΥΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΩΣ.
Φιλικά Γιάννης-ibok:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.