PDA

Επιστροφή στο Forum : password πολλα password



maik
17-08-05, 19:56
Μπορειτε να μου πειτε πως τα καταφερνετε με την διαχειριση των password;
Σημερα ολα σχεδον τα προγραμματα απο το πιο απλο μεχρι το πιο συνθετο εχουν και απο ενα κωδικο για προστασια, οχι οτι κανει και τιποτε σπουδαιο αλλα υπαρχει. Εκτος απο τα προγραμματα εχουμε και κωδικους για τα δικτυα μας, εχουμε τα PIN και ενα καρο αλλα πραγματα που πρεπει να θυμομαστε και μαλιστα σε πρωτη ζητηση. Τελικα πως τα θυμαστε ολα αυτα;;

sdikr
17-08-05, 20:01
εγώ συνήθως προσπαθώ να τα κρατάω ή ιδια, ή με ελάχιστε διαφορες,
πχ κωδικός στο κινητό 1234
κωδικός στον υπολογιστή αβ1234

οι κάρτες που έχω (πιστωτική, χρεωστική) έχουν την δυνατότα αλλάγης Pin οπότε το άλλαξα!
το ίδιο και για το κινητό.

οταν έρθει η στιγμή που πρέπει να αλλάξω κωδικό κάπου, το αλλάζω σε όλα
πχ 5678, δε5678

απο εκεί και πέρα στην κάθε αλλαγή δυσκολέυομαι, αλλά σιγά σιγά το μαθαίνω

GoofyX
17-08-05, 20:10
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ κι ένα πρόγραμμα διαχείρισης των passwords, στο Linux συγκεκριμένα, το Password Manager (http://passwordmanager.sourceforge.net).

maik
17-08-05, 20:12
Να βαζεις στα παντα το ιδιο ειναι ενας ευκολος τροπος,αλλα ομως δεν εχει τον κινδυνο αν κατα λαθος καποιος το μαθει να εχει προσβαση στα παντα;;

GoofyX
17-08-05, 20:15
Ε ναι, εννοείται αυτό. Για αυτό καλό είναι να φτιάξεις ένα "αλγόριθμο", που να προκύπτει από αυτό που χρησιμοποιείς τον κωδικό και να το εφαρμόζεις παντού ή γενικά να κάνεις κάποιες παραλλαγές όπως λέει και ο sdikr πάνω. Έτσι δε χρησιμοποιείς το ίδιο παντού.

sdikr
17-08-05, 20:16
Να βαζεις στα παντα το ιδιο ειναι ενας ευκολος τροπος,αλλα ομως δεν εχει τον κινδυνο αν κατα λαθος καποιος το μαθει να εχει προσβαση στα παντα;;

ναι φυσικά!
αλλά αν ξέρω οτι κάποιος θα το μάθει απλά τα αλλάζω όλα, μετά για τον κάθε εναν θα ειναι δύσκολο να ξέρει για το που έχω κωδικούς
υπάρχει και το username

οπώς πχ με εναν password manager αν κάποιος μάθει εκεινον τον κωδικό......

ενά αλλό πχ που μπορείς να κάνεις, να έχεις ενα string το ίδιο πχ 1234, και για κάθε σελίδα να προσθέτεις δυο γράμματα στην αρχή, πχ για το adslgr ad1234

φυσικά πάλι αν κάποιος μάθει τον τρόπο που έχεις τους κωδικούς......

kubiak
17-08-05, 20:24
.

βρες ένα μοτίβο και ακολούθησέ το...

για παράδειγμα οι κωδικοί μπορούν να είναι ένας συνδυασμός των:
1. Αρχικά βάζεις τρεις άσχετους χαρακτήρες, π.χ. επιλέγεις τα ".)" χωρίς τα "". Οι χαρακτήρες θα είναι κοινοί σε όλα τα passwords ή σε κατηγορίες passwords.
2. Μετά βάζεις κάτι κοινό παντού, π.χ. LiNGo ή κοιτάς να το συνδυάζεις με το περιεχόμενο (για το www.adslgr.com θα μπορούσε να είναι aDSLGR
3. Τελειώνεις με κάτι σαν ".)" ή κάτι άλλο. Οι χαρακτήρες θα είναι κοινοί σε όλα τα passwords ή σε κατηγορίες passwords.

Κατηγορίες μπορούν να είναι:
1. Φορουμ: ".)FrM00.)"
2. e-mail: ".)EmAiL00.)"
3. Other Logons
4. Chat clients
κοκ...

Για αυτά που είναι αριθμητικά μπορείς να βρεις αριθμητικά μοτίβα...

maik
17-08-05, 20:52
Σε γενικες γραμμες και γω χρησιμοποιω εναν αλγοριθμο για τους κωδικους ,ομως σε συνδυασμο και με τα user names μερικες φορες ειναι εκνευριστικο. Δηλαδη πρεπει να θυμαμαι οτι στο ταδε username για το ταδε προγραμα , σελιδα , e-mail, συνδυαζεται ο ταδε κωδικος. Επειδη ειμαι και κολημενος με το maik σαν username και χρησιμοποιω παραλαγες του παντου πολλες φορες εχω κολησει :D

troll
17-08-05, 22:53
εγώ συνήθως προσπαθώ να τα κρατάω ή ιδια, ή με ελάχιστε διαφορες,
πχ κωδικός στο κινητό 1234
κωδικός στον υπολογιστή αβ1234

οι κάρτες που έχω (πιστωτική, χρεωστική) έχουν την δυνατότα αλλάγης Pin οπότε το άλλαξα!
το ίδιο και για το κινητό.

οταν έρθει η στιγμή που πρέπει να αλλάξω κωδικό κάπου, το αλλάζω σε όλα
πχ 5678, δε5678

απο εκεί και πέρα στην κάθε αλλαγή δυσκολέυομαι, αλλά σιγά σιγά το μαθαίνω
Εσύ αγόρι μου είσαι η χαρά των hackers :p

John_Nastos
17-08-05, 23:00
έχω το password manager του norton

yiapap
17-08-05, 23:00
Κι εγώ πάντως έχω τον 4ψήφιο του πρώτου μου pin από την π΄ρωτη cashcard (που είναι άσχετος) και σε αυτόν προθέτω ψηφία.

Γενικα έχω 3 κατηγορίες κωδικών:
1. Το 4ψήφιο pin (ίδιο όπου γίνεται)
2. Τον δημόσιο κωδικό (forum, local χρήστες)
3. Τον ιδιωτικό κωδικό (μόνο email, remote access)

Δυστυχώς με κατέστρεψαν διάφορες διαδικασίες (π.χ. web banking) που απαιτούν πολλά ψηφία :(

sdikr
17-08-05, 23:02
Εσύ αγόρι μου είσαι η χαρά των hackers

είπα κάποιες ιδεές, δεν είπα τι κάνω χρήση
το string Μπορεί αντί για 4 χαρακτήρες να ειναι 20 ;)

morfeas-dsl-
17-08-05, 23:02
εγώ συνήθως προσπαθώ να τα κρατάω ή ιδια, ή με ελάχιστε διαφορες,
πχ κωδικός στο κινητό 1234
κωδικός στον υπολογιστή αβ1234

οι κάρτες που έχω (πιστωτική, χρεωστική) έχουν την δυνατότα αλλάγης Pin οπότε το άλλαξα!
το ίδιο και για το κινητό.

οταν έρθει η στιγμή που πρέπει να αλλάξω κωδικό κάπου, το αλλάζω σε όλα
πχ 5678, δε5678

απο εκεί και πέρα στην κάθε αλλαγή δυσκολέυομαι, αλλά σιγά σιγά το μαθαίνω

Ακριβως αυτο + ενα fingerprint reader για να κανει τη ζωη πιο ευκολη στο pc.

GoofyX
18-08-05, 00:13
Σε γενικες γραμμες και γω χρησιμοποιω εναν αλγοριθμο για τους κωδικους ,ομως σε συνδυασμο και με τα user names μερικες φορες ειναι εκνευριστικο. Δηλαδη πρεπει να θυμαμαι οτι στο ταδε username για το ταδε προγραμα , σελιδα , e-mail, συνδυαζεται ο ταδε κωδικος. Επειδη ειμαι και κολημενος με το maik σαν username και χρησιμοποιω παραλαγες του παντου πολλες φορες εχω κολησει :DΔεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς διαφορετικά usernames, έτσι δεν είναι; Εκτός βέβαια αν είναι ήδη reserved. Βέβαια εγώ με το GoofyX (Goofy eXtended ή Goofy eXtra, κτλ...) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. :D :D

GoofyX
18-08-05, 00:15
Αλήθεια, εφόσον μιλάμε για κωδικούς, όσοι χρησιμοποιείτε PGP/GPG, στο ιδιωτικό κλειδί, πόσους χαρακτήρες έχετε στον κωδικό;

kubiak
18-08-05, 00:16
όσο παίρνει...

GoofyX
18-08-05, 00:17
Ναι ε; Και το έχεις απομνημονεύσει απ' έξω; Αν μιλάμε για παράδειγμα για 40 χαρακτήρες, μπορείς και το θυμάσαι;

kubiak
18-08-05, 01:57
ναι...

pelasgian
18-08-05, 02:53
Μία άλλη λύση είναι να έχεις password generator και password files όπου κάνεις ctrl-c ctrl-v τα passwords.
να έχεις κάτι σαν «fda541jkl4134lhjlk123p» για password απλά να το σώζεις σε αρχείο.

Στο pc δε θες ασφαλές password, θέλεις να μην έχει ΚΑΝ πρόσβαση κάποιος σε απομακρυσμένες υπηρεσίες.

alefgr
18-08-05, 05:49
Στο PGP καλό είναι να έχουμε σαν κλειδί μια φράση που για μας να σημαίνει πολλά ενώ για τους άλλους τίποτε. Καλό είναι επίσης να υπάρχει εξεπίτηδες λάθος συντακτικό ή και ορθογραφικό. Και φυσικά όταν μιλάμε για μέγεθος χαρακτήρων της φράσης, μιλάμε για μέγεθος πάνω από 30 για να είναι σοβαρό και ασφαλές...

kubiak
18-08-05, 06:52
Και ανάποδα να είναι η φράση δεν πειράζει...

cosmos
18-08-05, 09:17
Μία άλλη λύση είναι να έχεις password generator και password files όπου κάνεις ctrl-c ctrl-v τα passwords.
να έχεις κάτι σαν «fda541jkl4134lhjlk123p» για password απλά να το σώζεις σε αρχείο.

Mία από τα ίδια. Το pass file μου είναι μερικές σελίδες μετά από μια δεκαετία. Απλά το έχω μόνιμα κρυπτογραφημένο με pgp. Αν χρειαστεί να δω ένα pass το ανοίγω προσωρινά, c/p το pass και τελειώσαμε. Πρακτικά θυμάμαι το pgp pass phrase και 4-5 πολύ κοινά login/pass ζευγάρια.

GoofyX
18-08-05, 13:31
Στο PGP καλό είναι να έχουμε σαν κλειδί μια φράση που για μας να σημαίνει πολλά ενώ για τους άλλους τίποτε. Καλό είναι επίσης να υπάρχει εξεπίτηδες λάθος συντακτικό ή και ορθογραφικό. Και φυσικά όταν μιλάμε για μέγεθος χαρακτήρων της φράσης, μιλάμε για μέγεθος πάνω από 30 για να είναι σοβαρό και ασφαλές...Το μέγεθος δηλαδή του κλειδιού σε bits δε μετράει καθόλου; Εϊναι το ίδιο να έχει μέγεθος κλειδιού 1024bits και άλλο με 3072bits;

ioneyez
18-08-05, 14:13
Τσκ, τσκ, τσκ... Παίδες γιατί μπερδεύεστε με αποστηθίσεις διακυβεύοντας την ασφάλεια της ηλεκτρονικής ζωής σας; Η λύση (http://www.mirekw.com/winfreeware/pins.html) είναι απλή, λιτή και πάνω απ' όλα τζαμπέ! Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!

GoofyX
18-08-05, 20:08
Τσκ, τσκ, τσκ... Παίδες γιατί μπερδεύεστε με αποστηθίσεις διακυβεύοντας την ασφάλεια της ηλεκτρονικής ζωής σας; Η λύση (http://www.mirekw.com/winfreeware/pins.html) είναι απλή, λιτή και πάνω απ' όλα τζαμπέ! Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!Κι εγώ στο πρώτο μου μήνυμα στο θέμα αυτό πρότεινα εφαρμογή για να κρατά κανείς τα username/passwords του, απλά μερικές φορές τα χρειάζεσαι κάπου που δεν έχει τον υπολογιστή, αλλά γενικά καλή λύση είναι να χρησιμοποιεί κανείς μια τέτοια εφαρμογή διαχείρισης κωδικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.