PDA

Επιστροφή στο Forum : Downstream attenuation 59 και ταχύτητα συγχρονισμού



db power jeep
28-04-08, 15:32
Εχω κανει αιτηση για 2play 24mb και τωρα εχω μια οτε 1mb .θελω να μου πειτε τι θα γινει με αυτα τα νουμερα που εχω στο ρουτερ μου.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Help...

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 1024 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 20: db
Upstream Margin: 20 db
Downstream Line Attenuation: 59 db
Upstream Line Attenuation: 15.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 14 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

:whistle:

iq200
28-04-08, 18:37
Χριστός Ανέστη!
Χρόνια πολλά!

Με Downstream Line Attenuation: 59 db ;;;

Αν χρησιμοποιήσεις τον Υπολογιστή Μέγιστης Ταχύτητας (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) του adslgr.com, θα δείς ότι η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει η γραμμή σου είναι κάτω από 3 Mbps. Η πραγματική μπορεί να είναι ακόμα μικρότερη...

Sorry...

:sorry:

Christos123
28-04-08, 19:29
Downstream Line Attenuation: 59 db ???????????????? Ο Χριστός και η Παναγία ......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

db power jeep
28-04-08, 21:51
Παιδια ευχαριστω αλλα ειμαι λιγουλακι μακρια απο τον οτε τι να κανω?Μαλλον θα μετακομισω εχω καμοια ελπιδα?

Lionheart
28-04-08, 21:57
Εάν μετακομίζεις κανόνισε να είσαι δίπλα στο dsllam του OTE μόνο εκεί θα το έχεις σίγουρο το 20αρι+ και εάν πάλι όχι το πολύ πολύ να τραβήξεις μία δικιά σου γραμμή! :D

giouxou84
28-04-08, 22:22
Οτι θα λειτουργήσει , θα λειτουργήσει... Αλλα μην ελπίζεις να δεις πάνω απο 2Mβ (Κανα 3αρι θα πιάσεις , αλλα να χεις στο μυαλό σου 2 για να μην απογοητευτείς ;) ) . Πάντως το upstream atten. είναι μικρό. Πολύ πιθανό να είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης ή ποιότητας χαλκού.

Υπάρχει και μια πιθανότητα να φταίει το σπλίτερ στον κόμβο , οπότε αλλάζοντας πάροχο και σπλίτερ εκεί κατ'επέκταση να δεις αλλαγή αλλα το πιθανότερο είναι εσωτερική καλωδίωση

g_alkis
28-04-08, 22:33
Παιδιά τα δικά μου στατιστικά για γραμμή 768 καλά είναι?
ΓΙα SNR ξέρω οτι αγγίζω την τελειότητα (που λέει κι ο Τόκος) αλλά το Attn θεωρείται υψηλό? Και upload Attn περίπου το ίδιο έχω (32).

Cloudman
28-04-08, 23:02
Το snr σου είναι όντως τέλειο. Το att σου είναι καλό (όχι όμως για 24άρα σύνδεση) και σου επιτρέπει να πας μέχρι τα 13mbps (με adsl2+). Όσο μένεις κάτω από αυτή την ταχύτητα, (όπως τώρα που είσαι στα 768kbps) δεν έχεις πρόβλημα. Πάντως μπορείς να πας, σύμφωνα με τα πακέτα που προσφέρει ο ΟΤΕ άνετα μέχρι τα 8 mbps!

Aκόμα δε σε αναβάθμισαν στο 1mbps; Έλεος!


Εχω κανει αιτηση για 2play 24mb και τωρα εχω μια οτε 1mb .θελω να μου πειτε τι θα γινει με αυτα τα νουμερα που εχω στο ρουτερ μου.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Help...

Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτά τα στατιστικά να πας πάνω από 2 mbps. Επειδή όμως η διαφορά στο att (down / up) είναι μεγάλη (59 με 15,5) κάνε έναν έλεγχο πρώτα στο δικό σου κομμάτι ευθύνης. Δηλαδή δοκίμασε το ρούτερ σου σκέτο πάνω στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, δηλαδή αυτή που παίρνει πρώτη το τηλεφωνικό σήμα από έξω (χωρίς σπλίτερ ή άλλες συσκευές πάνω στη γραμμή - βγάλε όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού από τις πρίζες) και ξαναδές τα στατιστικά σου. Αυτή η διαφορά στο att δε μου φαίνεται φυσιολογική.

g_alkis
28-04-08, 23:07
Το snr σου είναι όντως τέλειο. Το att σου είναι καλό (όχι όμως για 24άρα σύνδεση) και σου επιτρέπει να πας μέχρι τα 13mbps (με adsl2+). Όσο μένεις κάτω από αυτή την ταχύτητα, (όπως τώρα που είσαι στα 768kbps) δεν έχεις πρόβλημα. Πάντως μπορείς να πας, σύμφωνα με τα πακέτα που προσφέρει ο ΟΤΕ άνετα μέχρι τα 8 mbps!

Aκόμα δε σε αναβάθμισαν στο 1mbps; Έλεος!

Φίλε cloudman, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πάντα εξυπηρετικός :respekt:

Μη μου το θυμίζεις και τα παίρνω στο κρανίο :mad:

Cloudman
28-04-08, 23:49
Μη μου το θυμίζεις και τα παίρνω στο κρανίο :mad:

Κυνήγι, φίλε Άλκη! Κυνήγιιιιιιιιιι...:lol:

db power jeep
29-04-08, 10:33
Παιδια εχω δοκιμασει τα παντα τιποτα.Τωρα το μονο που θα κανω ειναι να δοκιμασω αλλο παροχο.Παντως και 3αρα αν θα γινει θα ειμαι ευχαριστημενος........ευχαριστω ολα τα παιδια που απαντησαν.:sorry:

Cloudman
29-04-08, 11:24
Δοκίμασες κανένα άλλο ρούτερ, αλλάζοντας παράλληλα και το καλώδιο που συνδέει το ρούτερ με την πρίζα;

hel
29-04-08, 12:29
Παιδια εχω δοκιμασει τα παντα τιποτα.Τωρα το μονο που θα κανω ειναι να δοκιμασω αλλο παροχο.Παντως και 3αρα αν θα γινει θα ειμαι ευχαριστημενος........ευχαριστω ολα τα παιδια που απαντησαν.:sorry:

Στην περιοχή με τι ταχύτητες μπαίνουν;
Ξέρεις περίπου τι att έχουν άλλοι γύρω;
Που είσαι;

db power jeep
29-04-08, 18:10
Μετα τη βαρη στο κιτσι(μπακαλιαρακια) προς το κορωπι.4.5 χιλιομετρα απο το τηλ κεντρο της βαρκιζας που παιρνω γραμμη.τι να κανω εχω 3 τηλεφωνικα κεντρα και ολα ειναι μακρια......καταρα στα χιλιομhttp://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=35251&stc=1&d=1209481674
ΟΤΕ.jpgετρα. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ :evil:

pnikolo
29-04-08, 19:12
Μετα τη βαρη στο κιτσι(μπακαλιαρακια) προς το κορωπι.4.5 χιλιομετρα απο το τηλ κεντρο της βαρκιζας που παιρνω γραμμη.τι να κανω εχω 3 τηλεφωνικα κεντρα και ολα ειναι μακρια......καταρα στα χιλιομhttp://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=35251&stc=1&d=1209481674
ΟΤΕ.jpgετρα. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ :evil:

Με διαβητη βρηκες το μερος? :rofl:
Αμα πιασεις 2 θα πρεπει νασαι τρισευτυχισμενος :hmm:

oDy
29-04-08, 20:36
Περίμενε πακέτα hellas-sat ^^

hel
30-04-08, 00:03
Αναμένοντας τα mini dslam. Ή όχι.

pnikolo
30-04-08, 00:46
Μαης μπαινει για να πεις:
-"Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι" :rofl:

giouxou84
30-04-08, 00:59
Δεδομένου οτι ευρώπη πλησιάζει την αφρική με αργό και σταθερό ρυθμό , ίσως έχεις κάποιες ελπίδες , αναλόγως και με τις κινήσεις των τεκτονικών πλακών (έτσι δε λέγονται?) , να βρεθείς πιο κοντά στο dslam

pnikolo
30-04-08, 02:54
Δεδομένου οτι ευρώπη πλησιάζει την αφρική με αργό και σταθερό ρυθμό , ίσως έχεις κάποιες ελπίδες , αναλόγως και με τις κινήσεις των τεκτονικών πλακών (έτσι δε λέγονται?) , να βρεθείς πιο κοντά στο dslam

Πριν γινει αυτο που λες, πολλες 100δες χρονια πριν θαχουν λειωσει οι παγοι, κι επειδη ειναι σχετικα παραθαλασιος ο οτε στη Βαρκιζα θα τον μεταφερουν πιο ηπειρωτικα προς τον φιλο μας :rofl:

Christos123
30-04-08, 03:06
Δεδομένου οτι ευρώπη πλησιάζει την αφρική με αργό και σταθερό ρυθμό , ίσως έχεις κάποιες ελπίδες , αναλόγως και με τις κινήσεις των τεκτονικών πλακών (έτσι δε λέγονται?) , να βρεθείς πιο κοντά στο dslam

Αυτή είναι η πιο απίστευτη ατάκα για να πεις στην τεχνική υποστήριξη ενός isp !!
Σίγουρα δεν έχουν ακούσει κάτι τέτοιο ακόμα ! Θα τους στείλεις αδιάβαστους !
Φυσικά μπορείς να τους ρωτήσεις μετά από πόσες σεισμικές δραστηριότητες θα πλησιάσει αρκετά η πολυκατοικία σου στο dslam τους προκειμένου να έχεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα ! :lol::lol:

sunrise
10-05-08, 12:20
59?
βασικα ολα καλα που ειπαν τα παιδια..προσεξα το εξης στο ρουτερακι σου...DSL Modulation Mode: G.dmt
μηπως θα επρεπε να παιξεις με τις ρυθμισεις?adsl2 and adsl2+?:hmm:

panoc
10-05-08, 12:21
59?
βασικα ολα καλα που ειπαν τα παιδια..προσεξα το εξης στο ρουτερακι σου...DSL Modulation Mode: G.dmt
μηπως θα επρεπε να παιξεις με τις ρυθμισεις?adsl2 and adsl2+?:hmm:

αμα βαλεις adsl2/2+ το εχασε το παιχνιδι, θα μεγαλωσει και αλλω το att...

pnikolo
10-05-08, 17:14
59?
βασικα ολα καλα που ειπαν τα παιδια..προσεξα το εξης στο ρουτερακι σου...DSL Modulation Mode: G.dmt
μηπως θα επρεπε να παιξεις με τις ρυθμισεις?adsl2 and adsl2+?:hmm:

Δηλαδη με λιγα λογια του προτεινεις να αυτοκτονησει? :lol:

dekaneas297
10-05-08, 17:20
To modulation στο sagem μου είναι default adsl2+. Γιατί? Άν το αλλάξω, με τα δεδομένα της γραμμής μου, θα επηρεαστεί κάτι άλλο πέρα από το attentuation? Π.χ. κατι σε utorrent κτλ?

johnvam
10-05-08, 17:52
Αγ'ορασε κανένα router τουλάχιστον που να κρατάει την γραμμή για να μην έχεις έστω disconnects....

Εγώ προτείνω :

1) Speedtouch
2) Draytek

pnikolo
10-05-08, 17:54
To modulation στο sagem μου είναι default adsl2+. Γιατί? Άν το αλλάξω, με τα δεδομένα της γραμμής μου, θα επηρεαστεί κάτι άλλο πέρα από το attentuation? Π.χ. κατι σε utorrent κτλ?

Πιθανον να ανεβει λιγο και το snr. Αυξανει η σταθεροτητα και μειονονται τα errors, αν εχεις τετοιο προβλημα. Καλον ειναι οι εχοντες συνδεσεις 1 & 2 να τοχουν adsl (v1), κερδος θαχουν χασιμο οχι ;)

Christos123
10-05-08, 18:22
Αλλάζοντας ρουτερ (από linksys wag200g σε D-Link DSL-G624T) το line attenuation κατέβηκε από τα 21 στα 17 , χωρίς παράλληλα να έχω αλλάξει κάτι άλλο !!!!!!
Άρα η επιλογή ενός καλού ρουτερ έχει μεγάλη σημασία στην σταθερότητα μιας γραμμής !

aa144
10-05-08, 19:18
Οι μετρήσεις των ρούτερ είναι "της πλάκας". Τα ρούτερ δεν είναι όργανα μετρήσεων, μην παίρνετε τα στοιχεία και πολύ στα σοβαρά.

Christos123
10-05-08, 19:27
Οι μετρήσεις των ρούτερ είναι "της πλάκας". Τα ρούτερ δεν είναι όργανα μετρήσεων, μην παίρνετε τα στοιχεία και πολύ στα σοβαρά.

Έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο τρόπο μέτρησης ? Θα με ενδιέφερε πολύ (πιστεύω και πολλούς άλλους) !!!
Μη μου πεις φυσικά να πάω να αγοράσω εξειδικευμένα όργανα μέτρησης κλπ κλπ !

aa144
10-05-08, 19:45
Δεν υπάρχει άλλος "τζάμπα" τρόπος μέτρησης. Αυτό που λέω είναι να μην λαμβάνονται σαν απόλυτες τιμές τα όποια νούμερα δίνει ένα ρούτερ, αλλά μόνο σαν ενδεικτικά, πιθανόν κοντά στην πραγματικότητα, ανάλογα και με την κανονικότητα της κατανομής συχνοτήτων (όσο πιο ομαλή η κατανομή τόσο πιο κοντά στην πραγματικότητα), επίσης είναι χρήσιμα για την τάση στην οποία κινείται το μέγεθος που εξετάζουμε, όταν υπάρχει μια μεταβολή.

Οπότε είναι εντελώς φυσιολογικό να δίνουν διαφοτερικά νούμερα δυο διαφορετικά (ή και ίδια) ρούτερ, και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βελτιώθηκε η γραμμή μας ή ότι το ένα ρούτερ είναι καλύτερο από άλλο, απλά και μόνο επειδή τα νούμερα είναι διαφορετικά.

Το πιο χρήσιμο πράγμα που μπορεί να δώσει ένα ρούτερ είναι το γράφημα σε πραγματικό χρόνο του S/N ratio ανά συχνότητα, και το Bit loading ανά bin. Αυτά πράγματι μπορούν να δώσουν ουσιαστικά στοιχεία για το τι ακριβώς συμβαίνει σε μια γραμμή, σε κάθε στιγμή λειτουργίας.

pnikolo
10-05-08, 21:55
Οι μετρήσεις των ρούτερ είναι "της πλάκας". Τα ρούτερ δεν είναι όργανα μετρήσεων, μην παίρνετε τα στοιχεία και πολύ στα σοβαρά.

Φυσικα δε ειναι οργανο ακριβειας, αλλα δεν ειναι της πλακας ολα. Μην εισαι ισοπεδωτικος. :down: Εξαρταται απο την ποιοτητα του καθε ρουτερ αλλα και η τελικη ρυθμιση του στον ποιοτικο ελεγχο. Εμενα οταν με μετρησε ο οτε ειχαμε το ιδιο ακριβως attn. :up:

Kokostas
13-06-08, 17:36
Ακούσατε κανένα νέο για οπτικές ίνες απο τον ΟΤΕ το 2010 ή είναι Ράδιο Αρβύλα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.