PDA

Επιστροφή στο Forum : Laserjet ή inkjet,Deskjet κτλ.



Kserafeim
18-08-05, 10:10
Καλήσπερα εδώ και καιρό προσπαθώ να μάθω τι συμφέρει να αγορασει κανείς σημερον ημερα εκτυπωτή laser ή inkjet,deskjet κτλ.Θα μου πει κανείς,"ανάλογα τι ζητάς από έναν εκτυπωτή.Και ας τα πάρω από την αρχή τα πράματα..
Εδώ και καιρό ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή εγχρωμο που να εκτυπώνει καλή ποιότητα και να χωράει χοντρό χαρτί ή και καλής ποιότητας χαρτι.Τα συνηθισμένα A4 χαρτιά είναι στα 80γρ. ένω αυτό που ζητάω εγώ είναι να τυπώνει μεχρι και 200 περίπου το οποίο είναι και σκληρο χαρτί.Το μήνα θα εκτυπώνω πάνω κατω γύρω στα 50 φυλλάδια,prospectus μιας και γιαυτό το θέλω μόνο.Είναι δηλαδή για χρήση οχι τόσο επαγγελματική αλλά οχι και ερασιτεχνική.
και ιδου το ερώτημα...Τι είναι καλύτερο να πάρω ένα inkjet εκτυπωτή που από τι ξέρω οι ποιοτητα που εκτυπώνει είναι σχεδόν επαγγελματική ή έναν laserjet εκτυπωτή που η ποιότητα του δεν είναι και τοσο καλή..Από θέμα οικονομικού διατίθονται μεχρι και 1000ευρώ.
Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι ? και γενικώς εσείς τι εκτυπωτή θα διαλέγατε για να σας εκτυπώνει καλή ποιότητα ..... ειστε υπερ η κατα του inkjet,lazer αντιστοιχα... ?

euri
18-08-05, 11:01
Θα πρέπει πρώτα να ψάξεις να βρεις ποια μοντέλα υποστηρίζουν τόσο βαρύ χαρτί (είτε inkjet, είτε laserjet) και μετά βλέπεις. Τα 200 gr είναι αρκετά.

mastermind
18-08-05, 11:25
Επειδή ζητάς κάτι το εξειδικευμένο αυτό που θα σου πρότεινα είναι να στείλεις απο ενα email στις εταιρίες κατασκευής εκτυπωτών και να ζητήσεις να σου στείλουν μια λίστα με όλα τα μοντέλα τους που υποστηρίζουν τα 200gr ανα σελίδα χαρτιού! Νομίζω οτι εκείνοι θα σε βοηθήσουν περισσότερο απ οτον καθένα μας! Μετά βγες παγανιά να δεις τι απο αυτά κυκλοφορούν στα ελληνικά μαγαζιά(ή skroutz it!) καθώς και τιμούλες.

XPHSTOS29
18-08-05, 11:25
Γιατι οχι και τους δυο ???

Οι τιμες εχουν πεσει αρκετα και στους color lazerjet.

Στους inkjet το μελανι τελειωνει γρηγορα και ειναι σχετικα ακριβο.
Εχουν καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης (dot per inch) με σχετικα μικροτερη τιμη.

Τωρα οι lazerjet εχουν (μερικοι)σχετικα ακριβα ανταλακτικα (γραφιτη-τυμπανο) αλλα τυπωνουν περιπου 2000-300 σελιδες.
Συνηθως ειναι στα 600 dpi (τουλαχιστων οταν εψαχνα εγω)

Για να σε βαλω περισσοτερο στην μπριζα (και να σε γεμισω εκτυπωτες) μπορεις να παρεις και ενα φτηνο (μεχρι 150 ευρω) ασπρομαυρο lazer για αντοιστιχες εκτυπωσεις .

Οποτε συνοψιζουμε.

1. inkjet περιπου 300 ευρω
2. lazerjet color περιπου 500 ευρω
3. lazer b/w περιπου 150 ευρω.

Συνολο 950 ευρω και εχεις απο ενα εκτυπωτη για καθε δουλεια.

Kserafeim
18-08-05, 11:38
σωστή σκέψη αλλά τα ανταλακτικά τους φτάνουν για να αγοράσεις έναν ολόκληρό server pc :P

XPHSTOS29
18-08-05, 11:53
Τοτε κοιτα αυτο http://skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=Xerox+Phaser+6300N&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&page=

Παιρνει χαρτια μεχρι 216 γρ

Ειναι γρηγορος και μπαινει σε δυκτιο.

Για να δεις τα χαρακτιριστικα του μπες στο greekshops.de

Kserafeim
18-08-05, 13:12
καλός εκτυπωτής αλλά λέω να αγοράσω κάποιο πιο επώνυμο οπως canon,HP, κτλ. μπορει να κάνω και λάθος δεν ξέρω μπορεί οι Xerox να είναι πολύ καλοί .... αλλά προτιμώ canon,Hp, κτλ..

XPHSTOS29
18-08-05, 13:21
... λέω να αγοράσω κάποιο πιο επώνυμο οπως canon,HP, κτλ. ......

Πιο επωνυμο απο xerox???

kvas
18-08-05, 18:17
καλός εκτυπωτής αλλά λέω να αγοράσω κάποιο πιο επώνυμο οπως canon,HP, κτλ. μπορει να κάνω και λάθος δεν ξέρω μπορεί οι Xerox να είναι πολύ καλοί .... αλλά προτιμώ canon,Hp, κτλ..


Να ξέρεις φίλε kserafeim ότι η Xerox είναι ο πρώτος διδάξας, αλλά δεν πολυκυκλοφορούν τα προϊόντα της στους οικιακούς χρήστες γιατί πουλάει πιο πολύ σε εταιρείες και οργανισμούς, άλλωστε στα μαγαζιά βρίσκεις έναν xerox και 10 canon. Aπό άποψη "επωνυμίας" και φήμης δεν υπολείπεται καθόλου των εταιρειών που αναφέρεις, ούτε βέβαια και σε δυνατότητες ή απόδοση.
Οι περισσότερες εταιρείες που κάνουν σε μεγαλύτερη κλίμακα αυτό που θες να κάνεις εσύ, χρησιμοποιούν xerox. Αλλά βέβαια μην πάρεις κανά xerox και μετά με βαράς γιατί δε βγήκε καλός!!

Kserafeim
19-08-05, 09:21
συμφωνω με αυτα που λετε αλλα το θέμα είναι οτι δεν εχω εμπιστοσύνη στους Xerox μπορει να είναι η πρωτη μάρκα που εφτιαξε printers αλλα εμενα δεν μου πολυγεμιζει το ματι.δεν θελω επαγγελματικο αλλα ουτε ερασιτεχνικο οπως προανεφερα...απλα πιστευω σε canon hp κτλ γιατί "κυκλοφορεί" πιο πολυ στην αγορά και γενικως απο εγγυηση νομιζω πως εχει περισσοτερο απο xerox οπως και τα ανταλακτικα τους είναι πιο φθηνά..

θελω να πω με ολα αυτα π.χ.όπως είναι και στις φωτογραφικες μηχανες ψηφιακες καλύτερα η pentax είναι κορυφή οι olympus οι minolta κτλ κτλ ε,τωρα έχουν βγεί η cybershot της sony Κατι Canon κτλ κτλ.Και ομως ολος ο κοσμος αγορζει αυτες τις ψηφιακες,εχει γεμισει ο τοπος και οντως ειναι πολυ καλες...δεν σημαινει ομως οτι ειναι καλυτερες απο τις πρωτοπορς εταιρεις....

pelasgian
19-08-05, 12:46
Επειδή έχω τη w17 με vario teslar της zeiss και μετατροπέα για ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ φακούς, μπορώ να σου πω ότι συγκεκριμένα οι cybershot ΕΙΝΑΙ best value.

Τώρα σχετικά με τους cannon, υπάρχουν κάτι ΥΠΕΡΠΑΤΕΝΤΕΣ χρώματος με εξωτερικά κιτάκια από αγγλία που τυπώνουν μέχρι και UV χρώμα αν θες να κάνεις κάνα € ... οικονομία :p

Αλλά θα πρέπει να αποφασίσεις:

Μεγάλο κόστος μπροστά, μικρό στα αναλώσιμα;
Συχνή χρήση, επαγγελματική χρήση, μία και έξω το καλύτερο αποτέλεσμα;

Τους laser εγώ τους βρίσκω πολύ ακριβούς και δεν θα τους έπαιρνα για μία δυο εκτυπώσεις το μήνα. Από την άλλη, σε αντίθεση με τους B/W ΔΕΝ έχουν και τόσο φτηνά ανταλλακτικά. Αν πάρεις και 4 τύμπανα, καλύτερα να πάρεις ολόκληρο τον εκτυπωτή!

euri
19-08-05, 12:56
συμφωνω με αυτα που λετε αλλα το θέμα είναι οτι δεν εχω εμπιστοσύνη στους Xerox μπορει να είναι η πρωτη μάρκα που εφτιαξε printers αλλα εμενα δεν μου πολυγεμιζει το ματι.δεν θελω επαγγελματικο αλλα ουτε ερασιτεχνικο οπως προανεφερα...απλα πιστευω σε canon hp κτλ γιατί "κυκλοφορεί" πιο πολυ στην αγορά και γενικως απο εγγυηση νομιζω πως εχει περισσοτερο απο xerox οπως και τα ανταλακτικα τους είναι πιο φθηνά..

θελω να πω με ολα αυτα π.χ.όπως είναι και στις φωτογραφικες μηχανες ψηφιακες καλύτερα η pentax είναι κορυφή οι olympus οι minolta κτλ κτλ ε,τωρα έχουν βγεί η cybershot της sony Κατι Canon κτλ κτλ.Και ομως ολος ο κοσμος αγορζει αυτες τις ψηφιακες,εχει γεμισει ο τοπος και οντως ειναι πολυ καλες...δεν σημαινει ομως οτι ειναι καλυτερες απο τις πρωτοπορς εταιρεις....

Ειδικά για την Canon είσαι ολίγον φάουλ, καθώς η εταιρεία δραστηριοποιείται στο χώρο της φωτογραφίας από το 1933. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο Canon Camera Museum (http://www.canon.com/camera-museum/camera/index.html).

Χωρίς παρεξήγηση πάντως και με περίσσεια δόση χιούμορ, με αυτά που λες μου θύμισες εκείνη τη διαφήμιση με τον τυπάκο στο Autobianchi που χτυπάει το παράθυρο μιας Ferrari που περιμένει στο φανάρι και ρωτάει τον οδηγό της αν έχει βγει "καλό αμάξι" επειδή δεν είδε πολλά να κυκλοφορούν... :lol:

Silence
11-11-09, 03:07
Γεια σε όλους!
Θέλω να αντικαταστήσω τον εκτυπωτή μου – ΗΡ 970cxi – γιατί γέρασε (τον έχω περίπου 7 με 8 χρόνια) και έχει αρχίσει να τα παίζει. Μπορώ να διαθέσω γύρω στα 150-160 ευρώ.
Η προαιώνια ερώτηση είναι: Laser ή inkjet ? (έγχρωμοι και οι 2)
Όσον αφορά τις ανάγκες μου:
- Κάνω ιδιαίτερα οπότε τυπώνω σημειώσεις και διάφορα τέτοια πολύ συχνά και τα θέλω έγχρωμα (δεν με νοιάζει τόσο η ποιότητα εικόνας εδώ βέβαια).
- Αραιά και που τυπώνω φωτογραφίες (φωτογραφικό χαρτί).
- Είμαι σε φάση που ετοιμάζω μια home based πολύ μικρή επιχείρηση (πώληση χειροποίητων κοσμημάτων) οπότε θα χρειαστώ κάπως καλές έγχρωμες εκτυπώσεις για καταλόγους κυρίως, φωτο των προϊόντων, κάρτες και τα συναφή.
- Γενικά κάνω εκτυπώσεις για διάφορα άσχετα (ετικέτες, πιο χοντρό χαρτί για διάφορες κατασκευές, φακέλους, κάρτες, σιδερότυπα για μπλούζες, black+draft για διάφορα πρόχειρα κτλ)
Έχω scanner και card reader οπότε δε με ενδιαφέρει απαραίτητα να έχει ο ίδιος ο εκτυπωτής.
Με τον inkjet άλλαζα περίπου 3 φορές τον χρόνο μελάνια (τα πρώτα χρόνια χρησιμοποιούσα original, τα τελευταία ξαναγέμιζα). Αυτός ο εκτυπωτής που είχα έπαιρνε 2 κασέτες, μια μαύρη και μια τρίχρωμη.
Βλέπω ότι οι Inkjet έχουν πολλές δυνατότητες να κάνεις διάφορα σε σχετικά οικονομικές τιμές (π.χ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402500 με κόστος μελανιών γύρω στα 59 ευρώ γνήσια) αλλά το κακό είναι ότι τελειώνουν σχετικά γρήγορα τα μελάνια.
Οι Laser πάλι, είναι πιο ακριβοί και τα toner τους κοστίζουν περισσότερο αλλά αργούν αρκετά περισσότερο να τελειώσουν, από ότι μου έχουν πει είναι πιο «ήσυχοι» και η ποιότητα εκτύπωσης είναι καλύτερη. Αλλά με διάφορα είδη χαρτιών τι γίνεται? Πόσο εύκολα βρίσκεις? Αυτά που χρησιμοποιούνται για Inkjet κάνουν και σε Laser?
(έβλεπα π.χ αυτόν εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406632 με κόστος toner 210 ευρώ (!) ). Επίσης κάπου διάβαζα ότι μετά από κάποιες εκτυπώσεις ο γραφίτης αρχίζει και μυρίζει και μιας και τον εκτυπωτή τον έχω στο υπνοδωμάτιο με ενδιαφέρει και αυτό.
Τι θα με συμβουλεύατε να αγοράσω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.