PDA

Επιστροφή στο Forum : 22 μέρες Στο Τελευταίο Στάδιο λέει...



Sacred
29-04-08, 19:48
καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
αποφάσισα να τα γυρίσω όλα στον οτε και τηλεφωνία και ίντερνετ,μετα την μεταφορά του σταθερού στον οτε προχώρησα στις 1/4/08 και σε αίτηση connex 24,διαβάζοντας εδώ υπολόγιζα ότι το πολύ σε 15 μέρες θα ήμουν έτοιμος,αλλά τζίφος,μετά από κάποια τηλέφωνα που από της 10/4 και μετά μου λέγανε ότι είμαι στο τελευταίο στάδιο,ακόμα και σήμερα που πήρα μου είπαν ότι από της 8/4 είμαι στο τελευταίο στάδιο και τους φαινετε παράξενο το γεγονός ότι ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί,σήμερα για πρώτη φορά είδα το λαμπάκι του adsl να αναβοσβήνει αν αυτό λέει κάτι,θα τους περιμένω μέχρι το τέλος της εβδομάδας και μετά θα προχωρήσω σε ακύρωση.

drit146
29-04-08, 19:52
μην ξεχνάς φίλε μου και τις 15 ημέρες που χρειάζονται για να φύγεις απο τον πάροχο και να πάς σε άλλον

Sacred
29-04-08, 19:58
καμία σχέση το ένα με το άλλο,η φορητοτητα έχει ολοκληρωθεί και όταν πλέον το σταθερό άνηκε στον οτε τότε προχώρησα σε αίτηση.

oDy
29-04-08, 20:40
Αν αναβοσβήνει το λαμπάκι σημαίνει ότι έχει γίνει μικτονόμηση και σε έχουν ξεκλειδώσει απ'το dslam. Εμένα βλάβη μου μυρίζεται. Πάρε καλού κακού στο 134 να ρωτήσεις αν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση και αν ναι δήλωσε βλάβη στο 121. Έλεγξε καλού κακού και την συνδεσμολογία σου.

Sacred
29-04-08, 20:47
όχι δεν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση.....οπότε δεν μπορώ να δηλώσω και βλάβη!!!!

sexrazat
29-04-08, 21:07
Το τελευταίο 15νθήμερο είχανε κάποιο τεχνικό πρόβλημα στο Nissa που διαχειρίζεται τις πόρτες (διάθεση και ενεργοποίηση), με αποτέλεσμα να υπάρχουν καθυστερήσεις σε πολλούς συνδρομητές πέρα από το 10ήμερο. Έχει αρχίσει να διορθώνεται σταδιακά από την Μ. Πέμπτη και φυσιολογικά σε 1-2 μέρες θα είσαι εντάξει

g_alkis
29-04-08, 21:13
Το τελευταίο 15νθήμερο είχανε κάποιο τεχνικό πρόβλημα στο Nissa που διαχειρίζεται τις πόρτες (διάθεση και ενεργοποίηση), με αποτέλεσμα να υπάρχουν καθυστερήσεις σε πολλούς συνδρομητές πέρα από το 10ήμερο. Έχει αρχίσει να διορθώνεται σταδιακά από την Μ. Πέμπτη και φυσιολογικά σε 1-2 μέρες θα είσαι εντάξει

Η αναβάθμιση από 768 σε 1024 σχετίζεται καθόλου με αυτό?

sexrazat
29-04-08, 21:18
Όχι. Έχει ξεκινήσει από 28/2 και έχει προγραμματισθεί να διαρκέσει 3 μήνες. Το 134 βλέπει στην καρτέλα σου αν έχει γίνει η αναβάθμιση.

hel
30-04-08, 19:42
καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
αποφάσισα να τα γυρίσω όλα στον οτε και τηλεφωνία και ίντερνετ,μετα την μεταφορά του σταθερού στον οτε προχώρησα στις 1/4/08 και σε αίτηση connex 24,διαβάζοντας εδώ υπολόγιζα ότι το πολύ σε 15 μέρες θα ήμουν έτοιμος,αλλά τζίφος,μετά από κάποια τηλέφωνα που από της 10/4 και μετά μου λέγανε ότι είμαι στο τελευταίο στάδιο,ακόμα και σήμερα που πήρα μου είπαν ότι από της 8/4 είμαι στο τελευταίο στάδιο και τους φαινετε παράξενο το γεγονός ότι ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί,σήμερα για πρώτη φορά είδα το λαμπάκι του adsl να αναβοσβήνει αν αυτό λέει κάτι,θα τους περιμένω μέχρι το τέλος της εβδομάδας και μετά θα προχωρήσω σε ακύρωση.

Περιοχή, μήπως καθυστέρησαν και σε κανέναν άλλο από εκεί.

sexrazat
30-04-08, 23:02
Περιοχή, μήπως καθυστέρησαν και σε κανέναν άλλο από εκεί.

Πιθανότατα δεν έχει σχέση με την περιοχή αλλά με το γενικότερο πρόβλημα του Nissa που έχει καθυστερήσει (όχι πολύ τουλάχιστον) μερικές χιλιάδες αιτήσεις. Το παλεύουν από τη Μ. Πέμπτη και αυτή τη στιγμή το πρόβλημα έχει περιορισθεί στην μεγάλη καθυστέρηση που κατεβαίνουν τα αιτήματα από το ένα σύστημα του ΟΤΕ (Woms) στο άλλο (Προμηθέας). Υπομονή.:hmm:

xmperop1
01-05-08, 14:10
Πιθανότατα δεν έχει σχέση με την περιοχή αλλά με το γενικότερο πρόβλημα του Nissa που έχει καθυστερήσει (όχι πολύ τουλάχιστον) μερικές χιλιάδες αιτήσεις. Το παλεύουν από τη Μ. Πέμπτη και αυτή τη στιγμή το πρόβλημα έχει περιορισθεί στην μεγάλη καθυστέρηση που κατεβαίνουν τα αιτήματα από το ένα σύστημα του ΟΤΕ (Woms) στο άλλο (Προμηθέας). Υπομονή.:hmm:

Και αν ο Γ.Κ. έχει καλωδιώσει κανονικά την πόρτα στο dslam π.χ. ma5600-4/300 και δεν μπορεί να την κάνει κάλυψη στον Προμηθέα τι γίνεται?
Ο πελάτης έχει καλωδιωμένο adsl αλλά ο προμηθέας λέει παπαριές και ως εκ τούτου κανένας δεν βάζει το χεράκι του να παραμετροποιήσει τη πόρτα από το 1242 άσχετα αν όλοι λένε ότι είναι καθαρά τυπικό θέμα.
Οπότε ο συνδρομητής έχει "έχει" adsl, ο προμηθέας λέει οτι δεν έχει και όλοι οι υπόλοιποι νίπτουν τας χείρας των.
Αυτή είναι η περίπτωση του φίλου sacred.

sexrazat
01-05-08, 18:10
Και αν ο Γ.Κ. έχει καλωδιώσει κανονικά την πόρτα στο dslam π.χ. ma5600-4/300 και δεν μπορεί να την κάνει κάλυψη στον Προμηθέα τι γίνεται?
Ο πελάτης έχει καλωδιωμένο adsl αλλά ο προμηθέας λέει παπαριές και ως εκ τούτου κανένας δεν βάζει το χεράκι του να παραμετροποιήσει τη πόρτα από το 1242 άσχετα αν όλοι λένε ότι είναι καθαρά τυπικό θέμα.
Οπότε ο συνδρομητής έχει "έχει" adsl, ο προμηθέας λέει οτι δεν έχει και όλοι οι υπόλοιποι νίπτουν τας χείρας των.
Αυτή είναι η περίπτωση του φίλου sacred.

Η ενεργοποίηση γίνεται από το Nissa, αφού τελειώσει η μεικτονόμιση στον κατανεμητή. Το 1242 δεν έχει καμία σχέση ούτε με ενεργοποιήσεις ούτε με παραμετροποιήσεις. Ακόμα και να έχει κατασκευασθεί στον κατανεμητή, αν το Nissa δεν την ενεργοποιήσει δεν γίνεται δουλειά. Αν η κάλυψη δεν κατεβαίνει από τον Προμηθέα στο Nissa για τον Α ή Β λόγο, σε φυσιολογικές συνθήκες την τραβάνε χειροκίνητα μετά από 1-2 μέρες.

Τώρα όμως με το γενικότερο πρόβλημα και το μεγάλο αριθμό προβληματικών αιτήσεων προφανώς το αντιμετωπίζουν συνολικά σε άλλη βάση. Δεν είμαι και τεχνικός να ξέρω τι λύση έχουν βρεί . Πάντως κολλήματα αιτήσεων υπάρχουν σε όλα τα στάδια της διαδικασίας. Πχ πολλές αιτήσεις καθυστερούν από το Woms να κατέβουν στον Προμηθέα και να ξεκινήσει η διαδικασία από το Nissa για διάθεση πόρτας.

djuan1988
01-05-08, 18:35
Η ενεργοποίηση γίνεται από το Nissa, αφού τελειώσει η μεικτονόμιση στον κατανεμητή. Το 1242 δεν έχει καμία σχέση ούτε με ενεργοποιήσεις ούτε με παραμετροποιήσεις. Ακόμα και να έχει κατασκευασθεί στον κατανεμητή, αν το Nissa δεν την ενεργοποιήσει δεν γίνεται δουλειά. Αν η κάλυψη δεν κατεβαίνει από τον Προμηθέα στο Nissa για τον Α ή Β λόγο, σε φυσιολογικές συνθήκες την τραβάνε χειροκίνητα μετά από 1-2 μέρες.

Τώρα όμως με το γενικότερο πρόβλημα και το μεγάλο αριθμό προβληματικών αιτήσεων προφανώς το αντιμετωπίζουν συνολικά σε άλλη βάση. Δεν είμαι και τεχνικός να ξέρω τι λύση έχουν βρεί . Πάντως κολλήματα αιτήσεων υπάρχουν σε όλα τα στάδια της διαδικασίας. Πχ πολλές αιτήσεις καθυστερούν από το Woms να κατέβουν στον Προμηθέα και να ξεκινήσει η διαδικασία από το Nissa για διάθεση πόρτας.

εγώ έκανα αίτηση την προηγούμενη τρίτη.. Πήρα τηλέφωνο χθες στην οτενετ γιατί δεν είχε γίνει τίποτα και το παιδί μου είπε ότι επειδή η γραμμή ήταν καινούργια έβλεπαν ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα adsl και την παράτησαν... Άρα ξεκινά από αύριο η κατασκευή... Η ενεργοποίηση του τηλ είχε γίνει την Παρασκευή. Είναι λογικό μέχρι την τετάρτη να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα τους?

sexrazat
01-05-08, 19:19
εγώ έκανα αίτηση την προηγούμενη τρίτη.. Πήρα τηλέφωνο χθες στην οτενετ γιατί δεν είχε γίνει τίποτα και το παιδί μου είπε ότι επειδή η γραμμή ήταν καινούργια έβλεπαν ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα adsl και την παράτησαν... Άρα ξεκινά από αύριο η κατασκευή... Η ενεργοποίηση του τηλ είχε γίνει την Παρασκευή. Είναι λογικό μέχρι την τετάρτη να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα τους?

Παίρνεις αύριο το 134 (επιλογή 2) να δεις που βρίσκεται η αίτηση. Λογικό είναι με το πρόβλημα που έχουν αυτές τις ημέρες. Η διαδικασία με απλά λόγια είναι η Εξής.

Ο ΟΤΕ έχει δύο συστήματα (Woms και Προμηθέα). Η αίτηση καταχωρείτε αρχικά στο Woms και κατεβαίνει σε μερικές ώρες το πολύ σε μια μέρα στον Προμηθέα όπου χοντρικά ακολουθεί 3 διαδοχικά στάδια. Διάθεση πόρτας από το Nissa (κεντρικό σύστημα διαχείρησης adsl του ΟΤΕ), υπολόγισε 1 μέρα περίπου, μεικτονόμιση δηλ. κατασκευή από τον τεχνικό στο κέντρο (2-3 μέρες ανάλογα με το κέντρο) και ενεργοποίηση πάλι από το Nissa (1 μέρα περίπου).
Όλα αυτά ενώ παλιότερα (προ Nissa) γινόντουσαν χειροκίνητα και με καθυστέρηση, τώρα με το Nissa γίνονται αυτόματα και πολύ πιο γρήγορα.

Αυτη είναι πολύ απλοικά η συνηθισμένη διαδικασία. Τώρα για τον Α ή Β λόγο κάποιες φορές λόγω βλάβης ή κακής διαχείρισης οι αιτήσεις κολλάνε σε κάποιο στάδιο της διαδικασίας. Πχ έχω αίτηση που από την Δευτέρα το βράδυ που περάστηκε στο Woms μέχρι και Τετάρτη βράδυ που έλεγξα δεν είχε κατέβει στον Προμηθέα λόγω του πρόσφατου προβλήματος. Άλλες έχουν κολλήσει στο επόμενο στάδιο.

Εεπιδή πάντα υπήρχαν τέτοια προβλήματα σε μικρό αριθμό, υπάρχει μια διαδικασία και αρμόδιοι υπάλληλοι που τρέχουν αυτές τις κολλημένες αιτήσεις χειροκίνητα κατά κάποιο τρόπο τραβώντας τες έξω από το σύστημα.

Σε προβλήματα όμως όπως αυτό που αφορούν μεγάλο αριθμό αιτήσεων, κάποιοι αρμόδιοι τεχνικοί του Nissa ξημεροβραδυάζονται και αντιμετωπίζουν συνολικά το πρόβλημα.

Αυτά σε γενικές γραμμές αλλή στην ουσία δεν ξέρω πότε θα λυθεί το πρόβλημα.

B3rny
02-05-08, 09:56
Εγω παντως ειχα κανει αιτηση φορητοτητας μονο τηλεφωνου στις 27/3 και ακομα περιμενω....

djuan1988
02-05-08, 11:15
Εγω παντως ειχα κανει αιτηση φορητοτητας μονο τηλεφωνου στις 27/3 και ακομα περιμενω....

τηλ πήρες να ρωτήσεις τι γίνεται?

B3rny
02-05-08, 12:32
τηλ πήρες να ρωτήσεις τι γίνεται?

Ναι,πηρα,και η απαντηση που ελαβα ειναι οτι "..ακομα απο οτι βλεπουμε ειστε στην ΗΟΛ..."
Μου ειπε οτι επισης οτι θα καλεσουνε σημερα να με ενημερωσουν,αλλα δεν το βλεπω:down:

Επισης ξαναεστειλα με Fax στο 3405316,την αιτηση φορητοτητας και τα Confirmed Faxes που ειχα στειλει στις 27/03,01/04 & 02/04....

Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω....:hmm:

Drow
02-05-08, 23:20
Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα πάντως...
Σε εμένα το τηλέφωνο συνδέθηκε 16/04 (νέος συνδρομητής) ενώ για το ΑDSL ακόμα στην αναμονή. Είμαι 100 μέτρα από ΟΤΕ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ, πόρτες υπάρχουν αλλά όλο δεν βλέποθν την αίτηση στο σύστημα...
Εχω πάρει τρεις φορές όλο τα ίδια ακούω

pnikolo
02-05-08, 23:25
Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα πάντως...
Σε εμένα το τηλέφωνο συνδέθηκε 16/04 (νέος συνδρομητής) ενώ για το ΑDSL ακόμα στην αναμονή. Είμαι 100 μέτρα από ΟΤΕ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ, πόρτες υπάρχουν αλλά όλο δεν βλέποθν την αίτηση στο σύστημα...
Εχω πάρει τρεις φορές όλο τα ίδια ακούω

Κανε κι αλλη αιτηση και πες τους το, θα κανω αιτησεις καθημερινα μεχρι καποτε καποια θα δειτε τελικα :evil:

xmperop1
04-05-08, 16:51
Μετά από ολιγοήμερη απουσία ένα έχω να πώ.
Δυστιχώς το NISSA είναι ένα προβληματικό εργαλείο για τον ΟΤΕ και του κάνει ζημιά.
Θά έπρεπε να παραμείνει σε λειτουργία και το παλιό σύστημα να προσπερνάει τις ιδιοτροποίες του NISSA και να μη παραπονιέται ο κόσμος.

........Auto merged post: xmperop1 added 2 Minutes and 39 Seconds later........


Η ενεργοποίηση γίνεται από το Nissa, αφού τελειώσει η μεικτονόμιση στον κατανεμητή. Το 1242 δεν έχει καμία σχέση ούτε με ενεργοποιήσεις ούτε με παραμετροποιήσεις. Ακόμα και να έχει κατασκευασθεί στον κατανεμητή, αν το Nissa δεν την ενεργοποιήσει δεν γίνεται δουλειά. Αν η κάλυψη δεν κατεβαίνει από τον Προμηθέα στο Nissa για τον Α ή Β λόγο, σε φυσιολογικές συνθήκες την τραβάνε χειροκίνητα μετά από 1-2 μέρες.

Τώρα όμως με το γενικότερο πρόβλημα και το μεγάλο αριθμό προβληματικών αιτήσεων προφανώς το αντιμετωπίζουν συνολικά σε άλλη βάση. Δεν είμαι και τεχνικός να ξέρω τι λύση έχουν βρεί . Πάντως κολλήματα αιτήσεων υπάρχουν σε όλα τα στάδια της διαδικασίας. Πχ πολλές αιτήσεις καθυστερούν από το Woms να κατέβουν στον Προμηθέα και να ξεκινήσει η διαδικασία από το Nissa για διάθεση πόρτας.

Η περίπτωση όμως του φίλου μας πάτησε μήνα και άκρη δεν έχει βρεθεί.
Δεν μπορούν να κάνουν ούτε ακύρωση.

pnikolo
04-05-08, 21:09
Μετά από ολιγοήμερη απουσία ένα έχω να πώ.
Δυστιχώς το NISSA είναι ένα προβληματικό εργαλείο για τον ΟΤΕ και του κάνει ζημιά.
Θά έπρεπε να παραμείνει σε λειτουργία και το παλιό σύστημα να προσπερνάει τις ιδιοτροποίες του NISSA και να μη παραπονιέται ο κόσμος.

........Auto merged post: xmperop1 added 2 Minutes and 39 Seconds later........



Η περίπτωση όμως του φίλου μας πάτησε μήνα και άκρη δεν έχει βρεθεί.
Δεν μπορούν να κάνουν ούτε ακύρωση.

Γιαυτο θα το μετονομασουν σε LYSSA, γιατι λυσανε οι πελατες :lol: :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.