PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL B.A Προαστια (αττικη)



dimitris_gr
19-08-05, 17:37
Και πιο συγκεκριμενα Νεα μακρη,

Εδω και 2 εβδομαδες λοιπον το ιντερνετ στην περιοχη μεσω ADSL ( ανεξάρτητα απο παροχο ) παει με 11kb/ps αυτο το γνωριζω γιατι εχω αρκετους γνωστους γυρο μου που εχουν adsl με διαφορες εταιρειες, την τελευταια βδομαδα ομως αυτο χειροτερεψε και εχω downloading me 2-3kb/Ps , και ετσι αρχισα να κανω παραπονα απο εδω και εκει αρχισα με την sparkNet,οπου τον παιρνω τηλεφωνο και μου λεει πως δεν ειναι δικο τους προβλημα του λεω ουτε δικο μου αλλα εγω την πληρωνω και μαζι με αυτο πληρωνω και την συνδρομη μου κανονικα ομως, και οπως καταλαβενετε ειχαμε μια συνομιλια ολο τρελα με πολι τσαμπουκα και απο τις 2 μεριες, οσπου μου λεει της μαγικες λεξεις... φιλε γνωριζεις τι παει να πει ADSL ναι του λεω εσυ? και μου λεει: adsl παει να πει "asymmetric digital subscriber line"... Ελα του λεω και? οπως καταλαβαινεις μου λεει δεν εχεις δικιο γιατι το λεει και το ονομα πως η ταχυτητα σου δεν ειναι σταθερη και μια ειναι τοσο και την αλλη τοσο... ΑΥΤΟ του λεω σε παρακαλω πες μου πως το ειπες για πλακα... .... οχι μου λεει ετσι ειναι... και τοτε σταματησα να μιλαω γιατι καταλαβα πως χανω τον χρονο μου αδικα,

Μετα απο λιγο πηρα τηλεφωνο στον οτε μου ειπαν να παρω σε καποιο τηλεφωνο στην ραφηνα γιατι εκει ειναι τα κεντρα μας και εκει και αυτοι που τα διαχειριζονται... ετσι και εκανα... πραγματι αν και μηνας διακοπων σε 2 ωρες απο την κληση εσκασαν στακαπακι την ιδια μερα ( μπραβο λεω ... για δες τι κανει ο ανταγωνισμος...) ερχονται δυο τυπακια στο σπιτι μου μετραν την γραμμη εισαι ΟΚ μου λεει!!!! λεω τι? μου λεει ναι αφου εχεις ιντερνετ τι μας φωναξες.. - ναι εχω αλλα οχι αυτο που πληρωνω 384 δηλαδη, α μου λεει και 1 κβ/πς να εχεις εισαι ΟΚ απο εμας τι λες ρε φιλε του λεω με δουλευεις, και τοτε μου λεει και αυτος την μαγικη ατακα... ΠΡΙΝ ΤΙ ΕΙΧΕΣ? isdn του λεω 64ΚΒ και μου λεει- ποσο κατεβαζες τοτε? 4-5 λεω εγω.. και τοτε γιατι δεν εκανες παραπονα και κανεις τωρα? !!!!! καλα του λεω αντε γεια σας και σε εσας...

Δεν τους αφησα ησυχους ομως.... εδω καθως μικρη περιοχη και ολοι γνωριζομαστε πολυ καλα κανω ενα τηλεφωνημα στον ΔΗΜΑΡΧΟ μας και του λεω θελω να σας δω( ετσι κανει ο καθενας στην περιοχη μας οταν εχει καποιο προβλημα που οι αρμοδιοι γνωριζει πως τον δουλευουν) ετσι και γινετε λοιπον, παω στο δημαρχειο και μου λεει "εγω δεν εχω καμια μα καμια γνωση γιαυτο και θα σου δωσω το τηλεφωνο του chief στον οτε της περιοχης μας για να μιλησεις μαζι του... αλλα αυτο θα το κανεις ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ εχεις δικιο γιαυτο που μου λες" ετσι και εγινε λοιπον... περνω στο κινητο του τον chief και την ιδια μερα παω στο γραφειο του και μου λεει...
" επισημα δεν εχεις ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος σας με adsl κανενα προβλημα... ανεπισημα λογο της μεγαλης ζητησης πραγμα που δεν το περιμεναμε στην περιοχη εχει συμβει το εξης... στο κεντρο του ΟΤΕ που ειναι εδω στην ραφηνα εχουμε στιμοξει εσενα και αλους 3-6 ατομα στο ιδιο SLOT με αποτελεσμα την 384 σου να την μοιραζεσε με τους γειτονες σου η καποιους αλους της περιοχης..... το προβλημα υπαρχει και το ξερουμε αλλα σου υποσχομαι πως 22-23/08/05 θα το λυσουμε αυτο και θα εχεις ιντερνετ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οπως και πριν, και θα σου πω και μια ειδηση που ισως να μην την ξερεις, μετα τον αυγουστο η γραμη σου θα γινει 512 απο 384 που ειναι τωρα με το ιδιο παγειο, οχι μονο η δικια σου αλλα σε ολους, ( τωρα δεν ξερω αν εννοουσε ολους οσους πανελαδικα εχουν 384 η μονο της περιοχης)... ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ...ευχαριστω πολυ γεια σας...

τοσο δυσκολο ηταν ρε γαμοτο?
αντε να δουμε....

Και ολα αυτα που ε???? Σε μια περιοχη με εναν οτε που ολοι τους εχουν μπει με μεσων ( και γνωριζω ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ), με αποτλεσμα οταν πριν 15 μηνες περιπου ειχα κανει την ερωτηση : adsl εχουμε στην περιοχη.... μου λεει η τυπισα δεν γνωριζω μπορειτε να ρωτησετε τον κυριο εκει... τι το ηθελα... τον ρωτησα την ιδια ακριβως ερωτηση... και ξερετε τι μου ειπε? χμμμ δημητρη τι να σου πω, για adsl δεν ξερω αλλα σιγουρα εχουμε ACS διπλα ακριβως απο την ΔΕΗ... καλα ρε δημητρη πλακα μου κανεις τοσα χρονια εισαι εδω εμενα ρωτας? ΗΤΑΝ η απαντηση του... ενοειτε πως δεν του ειπα τιποτα γιατι ηταν πολυ καλος φιλος του πατερα μου.

Υ.Γ: η παραπανω ιστορια οσο και να σας φενετε αστεια ειναι 100% πραγματικη
--------------------

power
19-08-05, 17:58
Φίλε είσαι υπερβολικός νομίζω.

Κατ'αρχήν από τη στιγμή που έχετε πρόβλημα όλη η περιοχή και με δαφορετικούς ISP, τί πήρες τη SparkNet να τους πείς και τί περίμενες να κάνουν?

Κατά δεύτερον λές οτι κατεβάζεις με 1-2 KB και από τον ΟΤΕ σου είπαν οτι είσαι εντάξει. Εγώ αυτό δε το πιστεύω. Ξέρω οτι για ταχύτητες κάτω από 25-20 ΚΒ ο ΟΤΕ θεωρεί οτι υπάρχει βλάβη και το κοιτάει. Εκτός αν δεν είναι 1-2 ΚΒ αλλά 25-30.

Κατά 3ον τι σχέσει έχει η αναβάθμιση απο 384->512, με το πρόβλημά σου?

Και τέλος, επειδή σου είπε ο τοπικός άρχοντας οτι θα λυθεί, εσύ περιμένεις να παει ο μήνας 28 να μπέις σφαίρα?

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έφτιαχνα μια ωραία επιστολή, να τη στείλω σε 4-5 φορείς, και θα περίμενα μετά να χτυπήσει το τηλέφωνο (η κάπως έτσι).

Φιλικά

dimitris_gr
19-08-05, 18:49
Φίλε είσαι υπερβολικός νομίζω.

Κατ'αρχήν από τη στιγμή που έχετε πρόβλημα όλη η περιοχή και με δαφορετικούς ISP, τί πήρες τη SparkNet να τους πείς και τί περίμενες να κάνουν?

Κατά δεύτερον λές οτι κατεβάζεις με 1-2 KB και από τον ΟΤΕ σου είπαν οτι είσαι εντάξει. Εγώ αυτό δε το πιστεύω. Ξέρω οτι για ταχύτητες κάτω από 25-20 ΚΒ ο ΟΤΕ θεωρεί οτι υπάρχει βλάβη και το κοιτάει. Εκτός αν δεν είναι 1-2 ΚΒ αλλά 25-30.

Κατά 3ον τι σχέσει έχει η αναβάθμιση απο 384->512, με το πρόβλημά σου?

Και τέλος, επειδή σου είπε ο τοπικός άρχοντας οτι θα λυθεί, εσύ περιμένεις να παει ο μήνας 28 να μπέις σφαίρα?

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έφτιαχνα μια ωραία επιστολή, να τη στείλω σε 4-5 φορείς, και θα περίμενα μετά να χτυπήσει το τηλέφωνο (η κάπως έτσι).

Φιλικά
Δεν ειμαι καθολου υπερβολικος και τα πραγματα εχουν ακριβως οπως τα περιγραφω μιας και δεν εχω ουτε μετοχες για κανεναν απο τους ανταγωνιστες ολων οσους θαβω σε αυτα που λεω.

1ον: στην αρχη δεν γνωριζα ποιο ηταν ακριβως το προβλημα και γιαυτο μιλησα σε εκεινους ( πραγμα που δεν ξανα κανω γιατι ειναι ψιλο ασχετοι... ισως οχι ολοι τους αλλα οπως και σε πολλες εταιρειες το support ειναι σαν να μιλας στον τειχο) οταν ομως ρωτησα και φιλους ειδα πως το προβλημα ειναι γενικο...

2ον: λεω οτι κατεβαζω με τοσο γιατι ετσι ακριβως ειναι, πραγμα που μπορω αμεσα να στο αποδειξω ( οχι πως εχω την υποχρεωση ) συναπτωντας σου το speed test που εκανα πριν απο λιγη ωρα.

3ον: την αναβαθμηση αυτην στις γραμμες θα τις κανει ΣΕ ΟΛΟΥΣ Ο ΟΤΕ που εχουν 384 σε 512, αλλα για να μπορεσεις να την εκμεταλευτεις αυτην την αναβαθμηση θα πρεπει να κανεις και συνδρομη στον isp σου σε 512

Και τελος ειναι αυγουστος δεν ειμουν καθολου σπιτι μου ωστε να με νοιαζει τι γινετε με το ιντερνετ, ασε που νομιζα πως κατι κανουν και θα λυθει το πολυ σε 5 μερες.... και τωρα εχουμε 17/08

Υ.Γ. την επιστολη που λες την εστειλα πριν απο λιγο στο ΙΝΚΑ μαζι με καποια πραγματα που τους ειπα + το speedtest

TO SPEED TEST μου μπορεις να το δεις κανωντας κλικ στο:

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=90f1650c105cf34906e25fa2c3c

sdikr
19-08-05, 18:59
το να έχεις Upload 119 Kbps (inc. overheads)

σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα στον Οτε (τουλάχιστόν οχι αυτό με το slot που είπες)

τα windows τα έχεις ψάξει για ιους, spyware, κλπ;

δοκίμασε να μπείς με safe mode with networking support για να δείς πως πάει εκει

NoIP
19-08-05, 19:16
φιλε μην το ψαχνεις και εγω Νεα Μακρη με 1024/256 έχω τα εξης

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 217.72Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 68.24kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

συνεχεια ολο το 24ωρο

με 4 διαφορετικους isp και σε 7 διαφορετικους υπολογιστες σε 2 διαφορετικα σπιτια
όλοι περιμένουν να γυρίσει απο αδεια ο υπευθυνος adsl Νοτιου Ελλαδας την Δευτερα 22/8
για να δουν τι θα κανουν
το τηλέφωνο του είναι 2107209599 κος Χναράκης
πάντως εγω άλλαξα και το dslam που είμαι
η Νεα Μακρη έχει 2 dslams το 102 και το 437
εγω είμαι over isdn και 'ημουνα στο 102 dslam με 64 θεσεις isdn εκ των οποιων οι 62 γεμάτες
νόμιζα πως ηταν αυτο το πρόβλημα και με μέσον κατώρθωσα μα με βάλουν στο αλλο dslam με 64 θέσεις και μονον 17 χρήστες αλλά το πρόβλημα παραμένει
η μόνη λύση 1-απο Δευτέρα τηλέφωνο όλοι στον Χναράκη
2- Δικηγόρο και καταγγελία στα μμε

dimitris_gr
19-08-05, 19:25
το να έχεις Upload 119 Kbps (inc. overheads)

σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα στον Οτε (τουλάχιστόν οχι αυτό με το slot που είπες)

τα windows τα έχεις ψάξει για ιους, spyware, κλπ;

δοκίμασε να μπείς με safe mode with networking support για να δείς πως πάει εκει

το εχω κανει και αυτο που ειπες με το safe mode και spyware εχω βαλει, και εκτος αυτου
1ον στο σιτε σας υπαρχει κιαλο thread αποτι ειδα με θυματα του οτε απο την νεα μακρη ( το εψαξα και τους βρηκα....
2ον εχω 2 PC με την ιδια ασθενεια

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19375
τα αλλα θυματα

dimitris_gr
19-08-05, 19:27
φιλε μην το ψαχνεις και εγω Νεα Μακρη με 1024/256 έχω τα εξης

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 217.72Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 68.24kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

συνεχεια ολο το 24ωρο

με 4 διαφορετικους isp και σε 7 διαφορετικους υπολογιστες σε 2 διαφορετικα σπιτια
όλοι περιμένουν να γυρίσει απο αδεια ο υπευθυνος adsl Νοτιου Ελλαδας την Δευτερα 22/8
για να δουν τι θα κανουν
το τηλέφωνο του είναι 2107209599 κος Χναράκης
πάντως εγω άλλαξα και το dslam που είμαι
η Νεα Μακρη έχει 2 dslams το 102 και το 437
εγω είμαι over isdn και 'ημουνα στο 102 dslam με 64 θεσεις isdn εκ των οποιων οι 62 γεμάτες
νόμιζα πως ηταν αυτο το πρόβλημα και με μέσον κατώρθωσα μα με βάλουν στο αλλο dslam με 64 θέσεις και μονον 17 χρήστες αλλά το πρόβλημα παραμένει
η μόνη λύση 1-απο Δευτέρα τηλέφωνο όλοι στον Χναράκη
2- Δικηγόρο και καταγγελία στα μμε


Φιλε μου εισαι ο ιδιωκτητης του netware στην νεα μακρη?

dimitris_gr
19-08-05, 19:29
Φιλε μου εισαι ο ιδιωκτητης του netware στην νεα μακρη?

μολις εκανα και εγω το τεστ της 4θνετ

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.18Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 38.34kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

dimitris_gr
19-08-05, 19:53
Μολις εστειλα επιστολες και στο www.eett.gr αλλα και στο INKA

NoIP
19-08-05, 20:15
Φιλε μου εισαι ο ιδιωκτητης του netware στην νεα μακρη?

OXI δεν είμαι

NoIP
20-08-05, 13:06
Μόλις το φτιάξανε τσεκάρετε ταχύτητες....
Σα 13:07

dimitris_gr
24-08-05, 01:40
Ola Ok!!!

thanos_nm
28-08-05, 18:52
Marizako giati kleveis?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19398

thanos_nm
28-08-05, 19:04
reset to DSLAM και όλλα ειναι οκ.
Τόσο απλό

@ ADSLgr.com All rights reserved.