PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote On The Go



kompla
29-04-08, 22:47
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ 2G MEΝΩ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ,ΜΟΝΟ ΤΑΡΑΤΣΑ HSPA ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΣΥΝΔΕΣΗ

expert1
30-04-08, 08:22
Ανοιξε μια τρυπα στον τοιχο και με καλωδιο προεκταση 3 η 5 μ. USB,
βγαλτο εξω στο μπαλκονι,
εφ'οσον υπαρχει σημα 3g στην περιοχη σου θα συνδεεσαι
απο 91% εως 100% στα HSDPA και WCDMA
και απο κατεβασμα χθες το πρωι χτυπησα 100 - 120 kb/s
ασταματητα.
Μονο στο σερφαρισμα ειναι για το αναθεμα και δεν ξερω τι φταιει,
εχω ποσταρει και για βοηθεια αλλα τπτ ακομα.

kompla
02-05-08, 17:54
οντως στο σερφαρισμα αναθεμα στο μπαλκονι κατεβαζα με 180κβ στη ταρατσα με 600κβ άλλα δεν ειναι σταθερο θα πρεπει να δυναμωσουν το σημα βαζοντας κεραιες μου ειπαν στο καταστημα μονο κηφισι και μαρουσι πιανει 7,2

Artemius
13-05-08, 06:55
"νέος" με internet on the go...

πήρα το μαύρο modemaki (κτ ήξερα,στο σπίτι μου το σήμα της cosmo δεν πιάνει καλά με κρύβει λίγο το βουνό :(

δυστυχώς μέσα στο δωμάτιο μόνο 2g.όπου και απλά δεν κουνιέται το πράμα.επιπλέον έχω παρατηρήσει οτι εξαντλεί σε εξοντωτικό βαθμο τις πιθανότητες να δουλέψει σε 3g mode.έτσι δυστυχώς συχνά αλλάζει modes και κάπου εκεί χάνεται η μπάλα...

θα το κάνω μιά "προσάρτηση" σε άδειο πλαστικό κουτάκι cd cake και μετά στην ταράτσα...σφραγισμένο με ζελοτέιπ και λίγη αφυγραντική σκόνη σε ένα σπιρτόκουτο.κόλλημα εξωτερικά ξυλάκια για σουβλάκια και κόλλημα χαρτόνι από πάνω να μη το ψήνει και ο ήλιος.

πως σας φαίνεται σαν υλοποίηση,σας ακούγεται καλό?


υ.γ. : πάντως σαν υπηρεσία άμα είναι σε 3g ΚΑΙ φουλ σήμα,είναι σαν Lambo...στον Γερμανό στην Βενιζέλου (Κέντρο Θεσ/νίκης) που το είδα πριν το αγοράσω,τα tracert έγραφαν από 75 μέχρι 100...και γενικά σφαίρα λέμε.

υ.γ 2 : υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω τρίτη συσκευή της επιλογής μου για το τσιπάκι USIM ή όχι?στον Γερμανό με είχαν πει πως δεν θα γίνετε...

υ.γ 3 : κάποιος με είπε πως άμα το βάλω σε πλαστικό κουτί θα χαλάσει το σήμα του.αληθεύει?γτ εμένα με φαίνεται ίδιο...

υ.γ 4 : ...και μια απορία,βλέπω λέτε "κατέβαζα" και μπλα-μπλα...το χρησιμοποιείτε ως κατεβαστήρι?παρά το όριο των 30gb?

j0an
13-05-08, 15:54
Παιδιά πήρα και εγώ το On the Go της Cosmote (μιας και έμεινα χωρίς ΟΤΕ στο σπίτι και λόγω δουλειάς χρειαζόμουν οπωσδήποτε Internet). Μένω κοντά στο Μαρούσι και κυρίως παίζει σε HSPA και 3g. Αρκετά ικανοποιημένη από ταχύτητα στα downloads αλλά και εγώ έχω προβλήματα αργού surfing...

Να σας ρωτήσω κάτι άσχετο με αυτά όμως.
Από θέμα ακτινοβολίας τι λέει? Εμένα πάντως (δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου) μετά από κάποια ώρα χρήσης με πιάνει πονοκέφαλος (Έχω το usb stick-aki στο laptop)

yianniscan
13-05-08, 20:19
Η ακτινοβολία είναι μάλλον υψηλότερη απ' αυτήν ενός κινητού τηλεφώνου. Ενδεικτικά, η μέγιστη ισχύς των δικτύων 2.5G Vodafone και Wind είναι τα 2 Watt ενώ στο δίκτυο Cosmote είναι το 1 Watt.

Σημειωτέον ότι αφού η κεραία της κάρτας πρέπει να μεγιστοποιήσει τις απώλειες RF, κι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι δίπλα στο κεφάλι του χρήστη, το SAR ενδέχεται να είναι υψηλότερο από ένα κινητό τηλέφωνο. Επίσης, αμφιβάλω αν οι κατασκευαστές τους δημοσιεύουν τις μετρήσεις SAR των εν λόγω συσκευών.

Tem
13-05-08, 21:08
προσωπικά δηλώνω ικανοποιημένος απο το Cosmote On the Go.

ATG
13-05-08, 21:20
Η ακτινοβολία είναι μάλλον υψηλότερη απ' αυτήν ενός κινητού τηλεφώνου. Ενδεικτικά, η μέγιστη ισχύς των δικτύων 2.5G Vodafone και Wind είναι τα 2 Watt ενώ στο δίκτυο Cosmote είναι το 1 Watt.

Σημειωτέον ότι αφού η κεραία της κάρτας πρέπει να μεγιστοποιήσει τις απώλειες RF, κι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι δίπλα στο κεφάλι του χρήστη, το SAR ενδέχεται να είναι υψηλότερο από ένα κινητό τηλέφωνο. Επίσης, αμφιβάλω αν οι κατασκευαστές τους δημοσιεύουν τις μετρήσεις SAR των εν λόγω συσκευών.

2watt ειναι σε 900 και 1 watt σε 1800, τα μεγιστα.
Δεν εχει να κανει με δικτυα, γιατι και τα 3 ειναι dual band.

yianniscan
13-05-08, 23:17
Έχει σχέση με το δίκτυο του κάθε παρόχου, διότι παρόλο που έχει παραχωρηθεί συμπληρωματικό φάσμα και στους 3 παρόχους, τα 2.5G δίκτυά τους δεν έχουν πανελλαδική κάλυψη στις δευτερεύουσες συχνότητες.

ATG
13-05-08, 23:54
Έχει σχέση με το δίκτυο του κάθε παρόχου, διότι παρόλο που έχει παραχωρηθεί συμπληρωματικό φάσμα και στους 3 παρόχους, τα 2.5G δίκτυά τους δεν έχουν πανελλαδική κάλυψη στις δευτερεύουσες συχνότητες.

Wind δευτερεουσα 1800, για χωρητικοτητα.
Cosmote δευτερουσα 900, για καλυψη.
Vodafone δεν εχει δευτερουσα. (μισο μισο ειναι).

Artemius
14-05-08, 14:19
ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα...αυτά δεν είναι κινητά.

άλλωστε οι περισσότεροι θα το βάλουμε σε κάνα κουτάκι και θα το έχουμε στο μπαλκόνι.

το θέμα είναι πότε σε αυτή την χώρα θα βγούμε από τον τον "συχνοτικό παλαιολιθισμό" και αφενός θα εκμεταλλευτούμε το φάσμα (ακούτε κύριου υπεύθυνοι?ο κόσμος θέλει WiMax άιντε ανίκανα ******...) αφετέρου να καταλάβουμε επιτέλους οτι λιγότερες κεραίες σημαίνει περισσότερη ακτινοβολία και περισσότερες σημαίνει καλύτερο σήμα...

Artemius
15-05-08, 01:39
τελικά...απογοητεύτηκα. :(

το βγαλα στη ταράτσα,καμπάνα 3G σήμα,5 κολώνες,μα-μου-σου-του-ιστορίες...αλλά ψυχρολουσία,να μην πω παγό-κολώνα...

διάφορα tracert (OTEnet,adslgr.com,ftp.ntua.gr κ.α) γράψανε 500αρια...download μέχρι 20kbps...και μετά από 10 λεπτά τα ιδια tracert πέσανε σε 100-200,το down παρέμεινε στα 20Kbps...

γενικά απέχει ΠΟΛΥ από το να χαρακτηριστεί "real internet".ΟΥΤΕ ΚΑΝ εύχρηστο.γιατί τέτοια αστάθεια είναι απαράδεκτη ακόμα και για 3G wireless.δεν νοείται να διαφημίζεις οτι "ξέρεις φτάνει μέχρι 7mbps down και 1,5 up" αλλά με φουλ σήμα να έχεις τέτοια τρελή διακύμανση στα ms και στο download.
γιατί ας το προσεγγίσουμε "εφαρμογίστικα".
1)προφανώς δεν είναι υπηρεσία για πολλά downloads.αυτό έλειπε να ήθελες να κατεβάζεις από δίκτυο 3G albums και ταινίες,
2)τότε είναι υπηρεσία που λογικά καλύπτει "real-time" εφαρμογές ει το δυνατόν και εφαρμογές ενημέρωσης και e-mail. + κάποια συγκεκριμένα downloads (για τη δουλειά σου π.χ.) που μπορεί να χρειαστείς επειγόντως.μιας και δεν είναι για πολύ "όγκο" ως υπηρεσία,η δουλειά της είναι αυτή.

αφού λοιπόν,ούτε το 1 κάνει,αλλά ούτε και το 2 το καταφέρνει..."ΜΑΥΡΟ".

η πλάκα είναι πως στον Γερμανό επί Βενιζέλου,Κέντρο Θεσ/νίκης,πετούσε στα ύψη και μάλιστα ώρα αιχμής...φαίνεται πως για 15-20 λεπτά με τα πόδια,στα μάτια της COSMOTE αλλάζεις πολεοδομικό συγκρότημα.

και πάλι κρίμα.

iced
15-05-08, 01:45
Μπερδεμενη η υποθεση, παντου τα ιδια βλεπω και ακουω με ανθρωπους που μιλαω

karfori
15-05-08, 13:50
Πάντως εγώ που το ενεργοποίησα σήμερα , στην αρχή είχα χάλια ταχύτητες (27 kbps) αλλά όταν μετακίνησα λίγο το modem, είχα κατα μέσο όρο 670 kbps κατέβασμα που δεν είναι καθόλου άσχημα . Το Browsing δεν διέφερε καθόλου από το σταθερό μου μηχάνημα με κανονική γραμμή ADSL. Αύριο θα το έχω στη δουλειά (όπου πραγματικά το χρειάζομαι) και θα σας πω την εμπειρία μου.

mprizes45
16-05-08, 21:24
Σε γενικές γραμμές είναι καλό. Μόνο στο μπαλκόνι πάει λίγο σφαίρα. Πιάνει 3 μπάρες ας πούμε στο 3G. Για δευτερόλεπτα πιάνει HSDP whatever . Μέσα στο σπίτι 2g και πολύ λέω.

Θέλω να μάθω αν έχουμε email με την μορφή @my.cosmos.gr ????????????????

nickkefi
23-05-08, 12:52
Έκανα σύνδεση 3G/HSPA και έπεφτε κάθε 30 λεπτά με 1 ώρα! Πάτησα Δίκτυο\3G προτιμώμενο και η σύνδεση σταμάτισε να πεύτει!! Γείνοντε αυτά τα πράγματα;

Vasilleios
02-06-08, 21:38
Παιδια δεν ξερω εμενα μου μοιαζει σαν μεγαλη απατη..εχω παρει τουλαχιστον 10 τηλ τους τεχνικους κ τιποτα.μενω στο κεντρο της πατρας κ ειναι απελπιστικο να εχω 2 γραμμες το πολυ.το προβλημα ομως μου με εκνευριζει ειναι οτι ετσι χωρις λογο απο hspa σημα παει σε σκετο 3g κ τοτε με πεταει απο το ιντερνετ...δεν το καταλαβαινω.τα ιδια καταλλα..μεχρι 110kbs εχω κατεβασει αρχειο αλλα προσπαθω να κανω surfing η να παιξω καποιο παιχνιδι online(wow) κ ειναι ακατορθοτο.κ ειναι κριμα γιατι γιαυτο τον λογο πηρα αυτην την συνδεση..για gaming online k surfing.μεγαλη απατη,πολυ μεγαλη...δεν μου περισσευαν 30 euro το μηνα...ευχαριστω πολυ

AnasGX
05-06-08, 14:09
Ειρωνεία 1η-->όταν πήγα να ρωτήσω στο ΓΕΡΜΑΝΟ ο υπάλληλος μου λέει όπου και να είσαι 1Mbps τουλάχιστον θα το πιάνεις σίγουρα!!φαντάζομαι θα γελάτε τώρα...
Ειρωνεία 2η-->κάνω χειροκίνητη επιλογή δικτύου και ενώ βρίσκω 3G από vodafone και wind,της cosmote είναι άφαντο!!και να φανταστείτε ότι ο υπάλληλος στο ΓΕΡΜΑΝΟ μου είπε "Η cosmote έχει το καλύτερο δίκτυο 3G στη χώρα αυτή τη στιγμή"....
Ειρωνεία 3η-->Μένω Γαλάτσι και ένας φίλος μου που τώρα είναι Γιάννενα για εξεταστική μου λέει ότι πιάνει full 3G.Είναι δίκαιο να πληρώνουμε το ίδιο ποσό???
Ειρωνεία 4η-->πάω να στείλω παράπονο μέσω της ιστοσελίδας της cosmote και ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ είχε πρόβλημα ο server τη στιγμή που πάτησα(όχι μόνο μία φορά) "αποστολή".
Ειρωνεία 5η-->πήρα σήμερα στην εξυπ.πελατών και μου λένε εφόσον δεν πιάνετε 3G υπάρχει ένας μικρός περιορισμός στην ταχύτητα..ΜΙΚΡΟΣ???Εγώ δε βλέπω καμιά διαφορά από την dial-up που είχα πριν!!
Ειρωνεία 6η-->διάλεξα ασύρματη γιατί η καλωδίωση με router στο σπίτι μου θα ήταν λίγο δύσκολη και για να μπορώ να τη μεταφέρω χωρίς ιδιαίτερες διαδικασίες το σεπτέμβρη που θα πάω Πάτρα και εδώ βλέπω σαν μόνη λύση να κάνω τρύπα στον τοίχο,να της φτιάξω κουτάκι και να βγάλω το μαραφέτι στο μπαλκόνι...

Κατά τα άλλα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την διακοπή αλλά φοβάμαι απίστευτα το τι ποσό θα μου ζητήσουν ως τέλος απενεργοποίησης...Μα να είμαι και εγώ τόσο αχάριστος??Να παραπονιέμαι ενώ δεν πλήρώσα κανένα τέλος ενεργοποίησης και μου έδωσαν δωρεάν τον φοβερό εξοπλισμό(κινέζικος παρεπιμπτόντως) αξίας 200 ευρώ????Ντροπή μου....

ariadgr
05-06-08, 17:52
πάω να στείλω παράπονο μέσω της ιστοσελίδας της cosmote και ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ είχε πρόβλημα ο server τη στιγμή που πάτησα(όχι μόνο μία φορά) "αποστολή".

customercare @ cosmote.gr

dimitris_gd
07-06-08, 22:28
Και εγώ τα ίδια προβλήματα έχω... :( ..Ταχύτητα 0 (!!!) kb/s..Το έβγσλα κ λίγο έξω,αλλά τα ίδια...

bored01
09-06-08, 19:27
Ειρωνεία 1η-->όταν πήγα να ρωτήσω στο ΓΕΡΜΑΝΟ ο υπάλληλος μου λέει όπου και να είσαι 1Mbps τουλάχιστον θα το πιάνεις σίγουρα!!φαντάζομαι θα γελάτε τώρα...
Ειρωνεία 2η-->κάνω χειροκίνητη επιλογή δικτύου και ενώ βρίσκω 3G από vodafone και wind,της cosmote είναι άφαντο!!και να φανταστείτε ότι ο υπάλληλος στο ΓΕΡΜΑΝΟ μου είπε "Η cosmote έχει το καλύτερο δίκτυο 3G στη χώρα αυτή τη στιγμή"....
Ειρωνεία 3η-->Μένω Γαλάτσι και ένας φίλος μου που τώρα είναι Γιάννενα για εξεταστική μου λέει ότι πιάνει full 3G.Είναι δίκαιο να πληρώνουμε το ίδιο ποσό???
Ειρωνεία 4η-->πάω να στείλω παράπονο μέσω της ιστοσελίδας της cosmote και ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ είχε πρόβλημα ο server τη στιγμή που πάτησα(όχι μόνο μία φορά) "αποστολή".
Ειρωνεία 5η-->πήρα σήμερα στην εξυπ.πελατών και μου λένε εφόσον δεν πιάνετε 3G υπάρχει ένας μικρός περιορισμός στην ταχύτητα..ΜΙΚΡΟΣ???Εγώ δε βλέπω καμιά διαφορά από την dial-up που είχα πριν!!
Ειρωνεία 6η-->διάλεξα ασύρματη γιατί η καλωδίωση με router στο σπίτι μου θα ήταν λίγο δύσκολη και για να μπορώ να τη μεταφέρω χωρίς ιδιαίτερες διαδικασίες το σεπτέμβρη που θα πάω Πάτρα και εδώ βλέπω σαν μόνη λύση να κάνω τρύπα στον τοίχο,να της φτιάξω κουτάκι και να βγάλω το μαραφέτι στο μπαλκόνι...

Κατά τα άλλα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την διακοπή αλλά φοβάμαι απίστευτα το τι ποσό θα μου ζητήσουν ως τέλος απενεργοποίησης...Μα να είμαι και εγώ τόσο αχάριστος??Να παραπονιέμαι ενώ δεν πλήρώσα κανένα τέλος ενεργοποίησης και μου έδωσαν δωρεάν τον φοβερό εξοπλισμό(κινέζικος παρεπιμπτόντως) αξίας 200 ευρώ????Ντροπή μου....

Kανονικά πρέπει να σε αγήσουν να διακόψεις χωρίς επιβάρυνση αφού δεν φταις εσύ για το γεγονός ότι δεν έχει κάλυψη στο σπίτι σου. Να απειλήσεις ότι θα κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ και αν δεις ότι δεν πιάνει τότε να τους καταγγείλεις κανονικά. ;)

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μέσα στην Αθήνα και δεν έχει καθόλου σήμα 3G. Είναι γενικά κακό το σήμα της Cosmote στη περιοχή (2G και 3G)? Aπό την εξυπηρέτηση τι είπαν ως προς αυτό?:hmm:

Όσο για τον εξοπλισμό μπορεί να είναι κινέζικος αλλά η Huawei δεν είναι καθόλου τυχαία εταιρεία...:)

AnasGX
10-06-08, 18:12
Όσο για τον εξοπλισμό μπορεί να είναι κινέζικος αλλά η Huawei δεν είναι καθόλου τυχαία εταιρεία...:)

Εντάξει γράψε λάθος για τον εξοπλισμό...Το είπα πάνω στον εκνευρισμό μου...Παρ'όλα αυτά κοιτάξτε τι email έστειλα στο customer care και τι μου απάντησαν.........Βγάλτε τα συμπεράσματα σας...

Το δικό μου email:
Πριν 4 μέρες περίπου προμήθευτηκα από ένα κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ όλα τα απαραίτητα για να συνδεθώ ασύρματα στο internet μέσω του δικτύου 3G της cosmote.Χαρακτηριστικά ο υπάλληλος στον Γερμανο μου είπε ότι η cosmote έχει το καλύτερο δίκτυο 3G στη χώρα και ότι όπου και να βρίσκομαι θα πιάνω 1Mbps τουλάχιστον.Σαφώς και δεν κατηγορώ τον υπάλληλο καθώς αυτός λέει ό,τι του έχουν πει να λέει.Το ότι δεν θα έπιανα 7,2Mbps το θεωρούσα δεδομένο,1Mbps θα μου ήταν αρκετό.Όμως η κατάσταση είναι τραγική.4 μέρες τώρα έχω πιάσει 3G το πολύ 20 λεπτά συνολικά και η μόνη ταχύτητα που απόλαμβάνω είναι σχεδόν ίδια με την ταχύτητα της dial-up σύνδεσης που είχα πριν.Καταλαβαίνω ότι αυτό συμβαίνει επειδή προφανώς δεν μπορώ να πιάσω 3G μέσα στο σπίτι μου.Αλλά βρίσκω ειρωνικό/εκνευριστικό να κάνω χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και να βρίσκω διαθέσιμa τα δίκτυα 3G της vodafone και της wind και όχι αυτό της cosmote.Θεωρώ ανευθυνότητα της εταιρείας να μην ενημερώνει σωστά και έγκυρα για τα προγράμματα της και για τυχόν τεχνικές δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν.Αν ήμουν μία μεμονωμένη περίπτωση δεν θα εξέφραζα κανένα παράπονο,απλά θα διέκοπτα τη συνδρομή μου.Όμως επισκεπτόμενος το αντίστοιχο forum του adslgr.com(το οποιο ξέρω λόγω της δουλειάς μου ότι το επισκέπτονται και το ελέγχουν οι πάροχοι internet) βλέπω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που αντιμετωπίζουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα με μένα.Άρα το πρόβλημα είναι γενικό.Επίσης να αναφέρω κάτι άλλο.Ένας φίλος μου είχε ενεργοποιήσει την ίδια σύνδεση 1 εβδομάδα πριν από μένα και είναι αρκετά πιο ευχαριστημένος αφού απ'όσο μου λέει πιάνει μία αξιοπρεπή υψηλή ταχύτητα.Είναι δίκαιο να πληρώσουμε το ίδιο ποσό εμείς οι δύο στους πρώτους μας λογαριασμούς?Για να τελειώσω θέλω να ρωτήσω τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθηθεί αν θελήσω να διακόψω την συνδρομή μου(μιας και είναι πραγματικά ασύμφορη!),τι τέλος απενεργοποίησης και τι άλλα ποσά γενικά θα πρέπει να πληρώσω κλπ.Ελπίζω σε μία σοβαρή και υπεύθυνη απάντησή σας και πάνω απ'όλα σε μία βελτίωση του δικτύου σας σύντομα.


Η απάντηση:

Αξιότιμε κύριε ******,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε, που επικοινωνήσατε με την Εταιρία Κινητής Τηλεφωνίας COSMOTE, μέσω INTERNET, και για το ενδιαφέρον σας για την Εταιρία μας.

Σχετικά με το ερώτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι αναφερόμενες τιμές των ταχυτήτων είναι οι μέγιστες θεωρητικές και ισχύουν εφόσον υποστηρίζονται τόσο από το δίκτυο όσο και από το τερματικό του χρήστη. Οι ταχύτητες ενδέχεται να διαφέρουν ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή που γίνεται χρήση.

Σας διαβεβαιώνουμε όμως, ότι η συνεχής ανάπτυξη του δικτύου μας, καθώς και η ποιοτική του βελτίωση συμβάλλουν σημαντικά στην βελτιστοποίηση των ταχυτήτων χρήσης της Υπηρεσίας – οπότε και ελπίζουμε ότι σύντομα θα δείτε τη σχετική θετική διαφοροποίηση.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε, μπορείτε να μας γνωστοποιήσετε την περιοχή στην οποία αναφέρεστε, προκειμένου να προβούμε στον απαραίτητο έλεγχο.

Αναφορικά με το δεύτερο σας ερώτημα, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι για πληροφορίες αναφορικά με θέματα ακύρωσης σύνδεσης θα πρέπει να έρθετε σε τηλεφωνική επικοινωνία με το αρμόδιο Τμήμα της COSMOTE, καλώντας την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών, στον αριθμό 1212 από κινητό COSMOTE ή από σταθερό τηλέφωνο στο 13838.

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών,

******** *******


Άλλα για άλλα,της Παρασκευής το γάλα........Μάλλον ήμουν πολύ ευγενικός......

sunrise
10-06-08, 19:31
Πιστευω οτι εχουν κοπια αυτη την απαντηση για μαζικη αποστολη:p

bored01
10-06-08, 23:04
H Cosmote έδινε ανέκαθεν κονσερβοποιημένες απαντήσεις.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις στο 1212 ή 13838 και να εξηγήσεις το πρόβλημα με τη κάλυψη (τονίζοντας ότι από το κατάστημα σου είχαν πει ότι έχει) και να συννενοηθείς για το πως μπορείς να διακόψεις χωρίς επιβάρυνση. Αν αρνηθούν, απείλησε με καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή στο ΙΝΚΑ (και αν χρειαστεί μη μείνεις στην απειλή...).

Vasilleios
11-06-08, 21:08
με τα πολλα αγορασα ενα καλωδιο usb ωστε να μπορεσω να το βγαλω στο μπαλκονι μου το modem ωστε να εχω καλυτερο σημα κ.τ.λ.με μια αυτοσχεδια κατασκευη ωστε να το προστατευω απο την μανια της φυσης (βροχη,χαλαζι,κτλ) τελικα επιασα φουλ σημα 3g κ προς στιγμην τα ονειρα μου πραγματοποιηθηκαν...αλλα οχι.η θηρα usb του laptop μου δεν ειναι για πολλα πολλα.δηλαδη μου κανει τον χαρακτιριστηκο ηχο σαν καποιος να βγαζει το modem κ να το ξαναβαζει στην θυρα...κ αυτο γινετε οταν παω να κατεβασω κατι ή γενικα οταν το ζοριζω λιγο.μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει συσκευη με θυρα ethernet ή κανα ανταπτορα να μπορεσω να βαλω το modem στην ethernet θυρα????εντωμεταξυ μου ειχαν πει οτι θα πληρωνω 35 ευρο το μηνα κ ο πρωτος λογαριασμος ηρθε 42......πως σας φαινετε αυτο?

bored01
11-06-08, 21:56
με τα πολλα αγορασα ενα καλωδιο usb ωστε να μπορεσω να το βγαλω στο μπαλκονι μου το modem ωστε να εχω καλυτερο σημα κ.τ.λ.με μια αυτοσχεδια κατασκευη ωστε να το προστατευω απο την μανια της φυσης (βροχη,χαλαζι,κτλ) τελικα επιασα φουλ σημα 3g κ προς στιγμην τα ονειρα μου πραγματοποιηθηκαν...αλλα οχι.η θηρα usb του laptop μου δεν ειναι για πολλα πολλα.δηλαδη μου κανει τον χαρακτιριστηκο ηχο σαν καποιος να βγαζει το modem κ να το ξαναβαζει στην θυρα...κ αυτο γινετε οταν παω να κατεβασω κατι ή γενικα οταν το ζοριζω λιγο.μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει συσκευη με θυρα ethernet ή κανα ανταπτορα να μπορεσω να βαλω το modem στην ethernet θυρα????εντωμεταξυ μου ειχαν πει οτι θα πληρωνω 35 ευρο το μηνα κ ο πρωτος λογαριασμος ηρθε 42......πως σας φαινετε αυτο?

O πρώτος λογαριασμός πάντοτε έρχεται αυξημένος. Στους λογαριασμούς το πάγιο που πληρώνεις είναι για τον επόμενο μήνα. Στον πρώτο όμως όπως είναι φυσικό πληρώνεις και το ποσοστό που αναλογεί από το μήνα που πέρασε (όσες μέρες δλδ το έχεις).

afid
12-06-08, 07:05
Νομίζω ότι είναι λάθος να πιστεύει κανείς πως τα Internet on the Go μπορεί να αντικαταστήσει ενσύρματες συνδέσεις. Aπευθύνεται σε άτομα (σαν κι εμένα) που αναγκαστικά δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς (επαγγελματικοί λόγοι κτλ.) και θα το χρειαστούν όταν μετακινούνται

Έχω το On the Go εδώ κι ένα μήνα, οι συνδέσεις είναι ικανοποιητικές (κατά μέσο όρο 200-300kbps download, μπορεί να είμαι και 10 ώρες online χωρίς καμία αποσύνδεση) και από κει και πέρα για τις ημέρες που θα το χρειαστώ μου είναι αδιάφορο αν θα πιάσει και παραπάνω. Για 30 ευρώ το μήνα (στα 5GB) είναι μια καλή λύση (Θυμάμαι ακόμη κάτι καιρούς που πλήρωνα τα κέρατά μου σε GPRS για να στείλω κάτι email των 500KB).

vangelis2008
12-06-08, 07:48
Αγαπητοί φίλοι,
έχω το Cosmote on the GO 2 μήνες τώρα. Εγώ δεν έχω προβλήματα σχετικά με την κάλυψη του 3G, όμως αυτό που συμβαίνει είναι ότι ενώ το modem δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο η κίνηση (download rate) στο πρόγραμμα είναι μηδενική. Η περιηγηση σε ιστότοπους είναι ανέφικτη. Πρέπει να βγω και να ξαναμπώ για να μπορέσω να διαβάσω email της δουλειάς μου.
ΑΝΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟ !
Δεν το συνιστώ σε κανεναν, ουτε καν για απλή χρήση διαδυκτίου. Καλύτερα μια σύνδεση PSTN απο αυτές που χρεώνεσαι με το λεπτό. Γρηγορότερη, οικονομικότερη και θα συνδεθεί σίγουρα.
Θα το διακόψω σήμερα.

deepbluee
12-06-08, 14:38
Καλησπέρα παιδιά...θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικα με το cosmote on the go.
Το limewire δεν βρίσκει καθόλου πηγές....ενω το έχω κάνει εξαίρεση απο το firewall των windows.Επίσησ δεν ξερω πως να ανοίξω πόρτα για το utorrent.....Δεν έχω παρει την έκδοση με το usb αλλά με την κάρτα....
Ευχαριστώ πολύ

Vasilleios
12-06-08, 22:16
Καποιος να μου πει καμια πατεντα να μπορεσω να βαλω το usb modem στην ethernet θυρα???

NT1G
13-06-08, 20:03
Καποιος να μου πει καμια πατεντα να μπορεσω να βαλω το usb modem στην ethernet θυρα???

Δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Το usb και το ethernet πρέπει να είναι ασύμβατα μεταξύ τους.

AnasGX
09-07-08, 20:30
Να'μαι πάλι...Λοιπόν είδα και απόειδα,αγόρασα 2 5μετρα καλώδια usb και το έβγαλα στο μπαλκόνι...Δεν έχω παράπονο...Πιάνει κανονικά HSPA οπότε φυσάει.Βέβαια η περιήγηση κάποιες φορές είναι λίγο αργή αλλά το download είναι πολύ καλό...Έχω πιάσει και 130KB/S...

St_Petros
11-07-08, 17:40
Για την περιοχή του Ελληνικού (σύνορα με Άνω Γλυφάδα) ξέρει κανείς τι επιδώσεις έχει;

Vasilleios
16-08-08, 15:25
Λοιπον..μετα απο 2 μηνες μαζι του δεν εχω βγαλει συμπερασμα για την αξιοπιστια κ την "σοβαροτητα" του cosmote on the go.μιλαγα ομως πριν λιγο καιρο με εναν φιλο μου κ του ελεγα τα παραπονα μου.εβγαινα απο τα ρουχα μου γιατι ενω εχω ταχυτητες που φτανουν τα 1.5 mbs (ειδικα το πρωι) δεν μπορουσα να παιξω online ενα game (world of warcraft,lineage,κτλ),καποιες σελιδες φαινοταν να κολλαν για λιγο κ.α.Κ καταληξαμε οτι (μαλλον) φταιει η ταχυτητα του upload..δλδ (μαλλον) δεν εχει καλη επικοινωνια με τους server κ ενω μπορει να λεει για την ταδε ταχυτητα για download το σημα να αργει πολυ να φτασει στον server κ ετσι να καθηστερει αντιστοιχα να κανει download ή οτιδηποτε αλλο το οποιο χρειαζετε καλη επικοινωνια με τους servers.θελω να μου πειτε λιγο την αποψη σας..παντως εγω εχω δει μεχρι 500 kbs upload?μπορει κ παραπανω δεν θυμαμαι

@ ADSLgr.com All rights reserved.